Tegenvaller voor openbaar vervoer Kissinger met eisen van Sadat terug naar Israël Egypte wil volledige zekerheid Rechtstreeks van importeur Bourguiba verwijdert ontwerper van fusie In deze krant I Nederlander pet minder brood dan borlogs- rantsoen romfietser gedood mervragen over riiurdere fietsen logezegd Teveel bussen ingezet Fractie PvdA wil prijsstop Nederlander met wapen aangehouden Koeweit bevestigt Rabani's verzoek om herziening boycot Ambulance slaat over de kop: vijf gewonden 'Nieuw Amsterdam' op laatste reis r\ i V* Slecht op de hoogte Nieuwe Leidse Comramt DINSDAG 15 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 242 „StantvMtich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING hstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Meer keus in "-^"passende omgeving Bij VERDÜYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van een verslaggever DEN HAAG Hoewel het broodverbruik in Nederland weer een beetje toeneemt, eet de gemiddelde Nederlander toch nog minder brood dan in de laatste jaren van de tweede we reldoorlog het rantsoen was. Omstreeks 1944 was het officiële rantsoen 1400 gram brood per week (dat overigens lang niet altijd te krijgen was). Thans eet de Nederlander gemiddeld niet meer dan 1200 gram per week. Dit staat te lezen in het jaar verslag van de Zeeuwsvlaamse kamer van koophandel. In het verslag staat verder dat de markt voor bloem voor het eerst sinds jaren weer een klei ne groei vertoont. Een zegsman van de Meneba, een concern voor de fabricage van meel en brood, heeft gisteren naar aan leiding van het Zeeuwse verslag opgemerkt dat inderdaad sprake is van een zeker herstel van de broodmarkt. Die groei is niet groot, enkele procenten per jaar, maar men is ingenomen met die groei, al was het alleen omdat de gestage daling einde lijk in een geleidelijke opgang is omgeslagen. N HAAG De 27-jarige typograaf L. van Dijk uit de Ileelsumstraat in een ziekenhuis overleden, nadat maandaguchtend met zijn brom- tegen een lantaarnpaal was gere- Op de Binckhorstlaan moest hij ijken voor een vrachtauto, waar hij tegen de paal vloog. Been verslaggever HAAG Waarom is een nieu- fiets een stuk duurder geworden, iwel afzet en produktie sterk gese- :n zijn? Dit wil het PPR-Kamerlid isen weten van minister Lubbers, vragen aan de minister constateert een prijsverhoging van ongeveer procent en informeert of over de- verhoging overleg is geweest met departement. bister Westerterp van verkeer heeft antwoord cp Kamervragen gezegd hajJt hij uitbreiding van het fietsenver- tr per spoorwegen niet verantwoord idt. Volgens hem zou een dergelijke breiding in verband met de benzi- iistributie kunnen betekenen, dat aanbod van fietsen en bromfietsen groot is dar door het laden en los- de treinenloop zou kunnen wor- verstoord. it is niet uitgesloten dat de dis- butieperiode voor de bedrijven n het openbaar vervoer tot ex- verliezen zal leiden. Minister Westerterp van Verkeer en Waferslaaf. Zacht Veel bewolking met plaatselijk regen of motregen. Matige, aan de kust krachtige of harde zuid westelijke wind. Maximum tem peraturen ongeveer 9 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Wisselvallig en geleidelijk min der zacht. Morgen Zon op: 08.41 Zon onder: 1G.59 Maan op: 02.37 Maan onder: 11.39 Kifóouteri orgjes Van onze Haagse redactie DEN HAAG Het extra reizigersverkeer bij het openbaar vervoer woog althans gisteren niet op tegen de kosten, die de ver voersbedrijven hebben moeten maken voor het inzetten van extra materieel. Er was duidelijk sprake van een overcapaciteit. Minister Westerterp van verkeer en waterstaat, die gisteren in en om Utrecht zich van de situatie op de hoogte stelde, sloot daarom niet uit, dat de distributie-periode voor de be drijven van het openbaar vervoer tot extra verliezen zal leiden. Hij zei dit tijdens een bezoek aan het landelijk informatiecentrum van de KNVTO, de overkoepelende vereniging van open baar vervoerbedrijven, in Den Haag. De Spoorwegen niet meegeteld ver voerden de bedrijven van het open baar vervoer gisteren in de ochtend rond 40.000 passagiers meer dan ge middeld, terwijl 800 extra bussen wa ren ingezet. 'Het is deze dag erg mee gevallen met de extra toeloop', consta teerde minister Westerterp. 'Van de door sommigen verwachte chaos bij het openbaar vervoer is in het geheel geen sprake'. De minister wees er echter op, dat de cijfers van gisteren geen goede aanwijzing geven voor de ontwikkeling in de komende distribu- tieweken. omdat veel automobilisten nu nog rijden -op de volle tank van vorige week. van spreiding van werk- en schooltijden weinig of niets is terechtgekomen. Hij bepleit dan ook nogmaals zo spoedig mogelijk te komen tot een goed sprei- dingsbeleid in het lelang van het openbaar verve Zie ook pagina 5. Om 6.44 uur gistermorgen vertrok mi nister Westerterp van verkeer en wa terstaat, samen met mr. Van Setten, voorzitter van de KNVTO en mr. De Bruin, president-directeur van de NS, vanuit Breda per trein (eerste klas) naar Utrecht om daar op de eerste maandag van de benzinedistributie een kijkje te nemen op het Centraal Station en bij het busstation. Verliezen zeker Mr. F. Bakker, algemeen secretaris n de KNVTO. zei dat extra verlie zen zeker zijn, als het beeld van giste ren de komende tijd gehandhaafd blijft. Hij wees er overigens op, dat de overcapaciteit aan materieel mede veroorzaakt is door het feit, dat de ondernemingen hun extra vervoer hebben gepland, toen het uitstel en de verruiming van de distributie nog niet bekend waren. Mr. Bakker zei verder nog, dat deze maandag geen juist beeld geeft. Het was volgens hem te verwachten, dat het niet storm zou lopen naar het openbaar vervoer, omdat iedereen nog een volle tank had. Waarschijnlijk zal de vol gende maandag ee" normaler beeld te zien geven, hoewel van het gedragspa troon van de mensen weinig te zeggen valt. Zou het openbaar vervoer de vol gende week een groot aanbod van pas sagiers te verwerken krijgen, dan voorziet mr. Bakker toch wel moei lijkheden. Als belangrijke oorzaak daarvoor ziet hij 't feit, dat op het punt Selectief toegepast Van een verslaggever WEERT De fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Ka mer, Ed van Thijn, heeft giste ren aangedrongen op een prijs stop die niet algemeen geldend behoeft te zijn. (Een selectief toegepaste maatregel). De heer Van Thijn heeft dat gisteren op een politieke vergadering in Weert gezegd. Wil, verwachten, zo zei hij, dat de regering onze voorstellen se rieus neemt cn deze week met de no dige maatregelen komt. Hij zei er niet voor te zullen terugdeinzen zono dig nadere stappen te ondernemen. De fractie van de PvdA noemt het tot dusver gevoerde prijsbeleid te lako- niek. Van Thijn zei ook de indruk te heb ben dat op grote schaal misbruik van de situatie wordt gemaakt (met onge motiveerde pri jsverhog; ngen-red Daarentegen kan naar zijn mening niet scherp genoeg worden opgetre den. Hij sprak van 'gewetenloze profi teurs' onder de prijsopdrijvers. Het heeft er alle schijn van dat grote groepen werkgevers alles op alles zet ten om het regeringsbeleid te laten mislukken. Daarbij wordt volledig voorbijgegaan aan de belangen van de mensen uit de lagere inkomensgroe pen. aldus Van Thijn. Aardgas Hij zei verder dat niets mag worden nagelaten om het schandaal van de aardgascontracten (met Italië -red), te hersteilen. Het afsluiten van deze con tracten zonder de mogelijkheid gewij zigde prijzen bij te stellen heeft tot gevolg dat de gemeenschap voor vele honderden miljoenen wordt bena deeld. De fractie van de PvdA wil over dit schandaal werkelijk de on derste steen boven. ASWAN, TEL AVIV (UPI, Reuter, AP, AFP) Egypte heeft het plan tot scheiding van de troepen aan het Suezkanaal dat Henry iKs- singer uit Israël heeft meegebracht, onbevredigend genoemd. Het heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken 'een Egyp tisch plan en een Egyptische kaart betreffende de troepenscheiding ter hand gesteld. Daarmee is Kissinger gisteravond naar Tel Aviv vertrokken. stap naar een definitieve regeling'. Hij zei dat Egypte het Suezkanaal niet zal heropenen, tenzij 'in het ka der van een definitieve regeling' en niet als onderdeel van een troepen scheiding. 'Als Israël al zijn verplichtingen vol gens resolutie 242 van 22 november 1967 uitvoert, zal Egypte Israëlische scheepvaart door het Suezkanaal toes taan'. In resolutie 242 werd bij Israël aangedrongen op terugtrekking uit (de) bezette Arabische gebieden. Vol gens Fahmi wordt nu slechts onder handeld over de troepenscheiding en niet over een definitieve regeling met Israël. Hij vertelde dat hij zijn uitge stelde bezoek aan Moskou zal bren gen, zodra Kissinger 'het gebied ver laat'. Eerder op de dag had Kissinger in een gesprek met journalisten gespro ken over de moeilijkste en ingewik keldste onderhandelingen, die hij ooit had gevoerd. De minister had giste rochtend eerst met president Sadat onderhandeld. Later lieten beide staatslieden zich assisteren door hun belangrijkste medewerkers. Omstreeks het middaguur werd echter bekend, dat Kissinger en Sadat niet samen de lunch zouden gebruiken. In plaats daarvan werden werkgroepen ge vormd, die later gezamenlijk verga derden. Kissinger lunchte met minis ter Fahmi, voordat de werkgroepen samen vergaderden. Na een dag van taai onderhandelen tussen Kissinger en de Egyptische lei ders verklaarde Ismail Fahmi, de Egyptische minister van buitenlandse zaken, tegenover de journalisten die in Aswan waren samengestroomd, dat een overeenkomst over de troepen- scheidi g 'voldoende uitgewerkt moet zijn'. Hij zei: 'Alles moet zijn gesteld in duidelijke taal, zodat er niet weer eens iets is zoals punt B'. Hierbij doelde Fahmi op punt B van het be standsakkoord van 11 november, dat de scheiding van troepen en de terug keer naar de bestandslijnen van 22 oktober behandelde. Volgens Egypti sche functionarissen stelde de onzorg vuldige formulering van punt B de Is raëliërs in staat een vertragingstak- tiek te beginnen en de uitvoering van het akkoord te verhinderen. Constructief Fahmi verklaarde dat Kissinger een 'constructieve rol in de onderhande lingen speelt in die zin, dat hij een goed (scheidings)plan wenst als eerste (ADVERTENTIE) Ismail Fahmi: niet weer een punt B. Het was toen al bekend, dat Kissin gers vertrek naar Israël vier uur was uitgesteld, van de middag naar de avond. Fahmi leek echter nog opti mistisch, toen hij tegenover Ameri kaanse journalisten opmerkte: 'U weet dat als uw minister iets ter hand neemt, hij meestal slaagt'. De medede ling van Fahmi, dat de plannen die Kissinger uit Israël meebracht, zo on bevredigend waren, dat Egypte het nodig vond, met eigen omschrijvingen en aanduidingen te komen, kwam dan ook als een verrassing. Volgens Fah mi zal Kissinger vanavond in Aswan terugkeren met de Israëlische reactie op de Egyptische ideeën. Aan het begin van de dag had presi dent Sadat zelf ook aanleiding gege ven tot optimistische verwachtingen. Hij verklaarde dat Kissinger zeer veel Zie verder pagina 9, 6e kolom. TEL AVIV (AP) De luchthavenpo- litie van het vliegveld Lod te Tel Aviv heeft opnieuw een Nederlander gearresteerd die probeerde een revol ver aan boord van een vliegtuig van de Lufthansa te smokkelen. De man, die omstreeks 35 jaar is, maar wiens naam niet bekend werd gemaakt, be weerde dat hij de revolver wilde ge bruiken om zijn vrouw met zelfmoord te bedreigen als ze plannen koesterde om hem te verlaten. Twee weken ge leden heeft de politie ook een Neder lander aangehouden. Deze man had een revolver op zijn lichaam gebon den. In beide gevallen betrof het wa pens van het kaliber .22. TUNIS (UPI, Reuter, AP, AFP). De gisteren afgezette minister van buitenlandse zaken van Tunesië, Mo hammed Masmoudi, heeft In een ln- tervieuw met een Frans radiostation ontkend, dat zijn verwijdering door president Habib Bourguiba iets te ma ken heeft met de Libisch-Tunesische Unie. Masmoudi. die geen specifieke rede nen voor zijn vertrek wilde geven, zei dat dc president zijn beleid wellicht als teveel pro-Arabisch en niet vol doende pro-Westers heeft beschouwd. Ook doen geruchten de ronde dat Masmoudi de voorkeur zou hebben ge geven aan een fusie met Algerije en dat hij akkoord met Libië voorbarig zou vinden. Zie pagina 9. Van een verslaggever KOEWEIT De honorair consul van Koeweit in Nederland Machmoud Ra- bani heeft zijn regering voorgesteld het olie-embargo tegen Nederland te herzien, zo is maandag in Koeweit be vestigd. Volgens welingelichte bron nen heeft de consul dit verzoek ge daan in een boodschap aan het minis terie van buitenlandse zaken in Koe weit 'Het embargo heeft politieke doelen gehad en die zijn bereikt', zo zei Ra- bani volgens de bronnen in zijn bood schap. 'De situatie in Holland geeft reden tot optimisme voor zover het het begrip onder het Nederlandse volk over de motieven van het embar go betreft', zo had Rabani gezegd. Rabani verklaarde zondag in een uit zending van Brandpunt dat hij de Arabische regeringen de aanbeveling zal doen om het sinds oktober van kracht zijnde embargo op te heffen. Binnenland CNV blijft bereid tot meedoen 5 Chinezen spelen eigen rechter 11 Buitenland Verguisde Chinese leider in Politbureau 9 Kerk Kerken en kranten2 CHERNY-piano'S WAARDE 3300.- desgewenst zonder aanbetaling voor 45.- per maand p.l. TCHAIKA-piano's WAARDE 5700.- Gratis thuisbezorging. Vijf jaar garan tie. Stemmen door geheel Nederland. Alleen bij J.V.URKbv SINDS 1898 Wëstersingel 42-44. ROTTERDAM telefoon (010) 36 35 00 Dagelijks geopend van'9 6 uur Vrijdag koopavond van 7 9 uur. Ook importeur van Estonia. Steinway, Irmbach, Bechner. Rich. Weber Van een verslaggever GRONINGEN Maandagmiddag is in Groningen een ambulanceauto met een gewond meisje tegen een perso nenauto gebotst en over de kop gesla gen. Het meisje, een begeleidster, een broeder, de chauffeur van de ambu lance en de chauffeur van de perso nenwagen werden allen vrij ernstig gewond met een andere ambulanceauo naar het academisch ziekenhuis ln Groningen overgebracht De ambulance, die verongelukte, kwam met zwaailicht en sirene door het rode licht het Julianaplein opge reden. De personenauto, bestuurd door de 73-jarige L.H,P. uit Schild- wolde, reed door groen licht maar verleende de ambulance geen voor rang. maar is er niet ergens een 't to- 'ervisje?'... Van een verslaggever ROTTERDAM Het passagiersschip van de Holland Amerika Lijn, de Nieuw Amsterdam, is nu echt op weg naar de sloper, uit Port Everglades in de Amerikaanse staat Florida is het schip vertrokken naar het Verre Oos ten, waar het zal worden gesloopt. Nog onbekend is wie het schip zal slopen en hoeveel het heeft opgebracht. Zie ook pagina 7 In het kerkblad voor hervormd en gereformeerd Zaan dam (leuk, die samenwerking) schrijft een hervorm de predikant het volgende: 'De mogelijkheid bestaat dat u noch Hervormd Neder land noch Trouw leest. Hoewel, dat is voor een her vormd gezin toch eigenlijk onmogelijk, dat niet één van beide gelezen wordt. Want de beide voor de Zaan streek verschijnende dagbladen vertonen een pover beeld wat betreft de kerkelijke berichtgeving. En er gebeurt zo het een en ander, ook op hervormd erf, waar u daardoor geen weet van hebt'. Dat euvel, zo voegen wij eraan toe, is gemakkelijk te verhelpen. Hoe? Kom kom. DE DIRECTIE. NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven dóór: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-(-briefpa pier eD pen). Pletlne-schaaltje (flessenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Een postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, antwoordnummer 2792, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Kermis en kerk2 Sport Pech achtervolgt Willem II 10 Economie Heath voor keuze 13 Nieuwe boeken Men schrijd ons 2 Radio en tv t Strips, feuilleton RMtpl Piuiel Commentaar 7 Dichtbij en eerder 7 Weer 7 Beurs a Kameroverzicht li

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1