Alarmeringsregelingen kerncentrale Borsele bekendgemaakt Windhoos: spoor van vernielingen Laatste kolenmijn komt in Valkenburg Uranium Laurent D. meldt zich als justitie toezegt hem over te plaatsen BLIJF BLIJ RUDEN (...en zuinig!) Dr. J. J. Went pleit voor thermische kweekreactoren Bankpersoneel bergt dief in kamertje op Leden koninklijk huis worden scherper bewaakt Geulstadje rekent op duizenden bezoekers Reparatiewerk garage f 2,50 per uur duurder Plezierboten mogen zondags weer varen IUROUW/KjViAiWTET ZA1TERD1A.G 12 JiAiNiUiA/RI 1974 BINNENLAND T3/K5 Procedures bij eventuele ongelukken 45 'Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG Burgemeester G. H. E. M. van Waes van de gemeente lde Borsele heeft gisteren een waarschuwings- en alarmeringsregeling voor de kerncentrale bekend gemaakt. 'J1 [n dit rapport worden de procedures iangegeven die gevolgd moeten wor gden bij ongelukken in de kerncentra- e, waardoor radioactieve straling zou ;unnen vrijkomen. De regeling is ;u| ioor een werkgroep onder leiding van an jurgemeester Van Waes opgesteld. rsjDrie Zeeuwse actiegroepen hebben jjjeer veel kritiek op de samenstelling ic'ajyan dit plan geuit. het PPR-Kamerlid Jansen tooeten ook voor de gemeenten Do- jewaard, Arnhem en Petten rampen- ilannen opgesteld worden. %et Kamerlid heeft minister Vorrink 011 (volksgezondheid) gevraagd er zorg ^voor te dragen dat deze plannen naar "^vorm en inhoud op de nationale ram- 13 lenplannen worden afgestemd en on* erling worden gecoördineerd. De ilannen moeten naar zijn mening ij ipenbaar woiden gemaakt. lijf fasen rampenplan van de gemeente telt de hier volgende vijf ga- In de eerste fase waarschuwt het alarmsysteem een aantal instanties. Tegelijkertijd worden de meetwagens bemand en diverse vaste meetpunten gecontroleerd. Vervolgens wordt een centraal commando geformeerd. Alle hulpdien sten, zoals politie, brandweer etc, wor den in opperste paraatheid gebracht. Verkeersmaatregelen worden voorbe reid. In de derde fase krijgen de bewo ners in de omgeving van de kerncen trale jodium-tabletten uitgereikt. Via geluidswagens krijgen zij de opdracht vee in veiligheid te brengen, geen verse groenten uit de tuin te eten, deuren en ramen te sluiten en zelf een goede schuilplaats te zoeken. Zij krijgen de opdracht de waarschuwin gen die via de radio worden uitgezon den nauwkeurig op te volgen. Zij moeten zich kiaar maken voor evacua tie. In de vierde fase worden de geva- rensector en de evacuatieroutes afge- kerncentrale in Borsele. ie Vervolg van pagina 1. op de begroting van de stichting Fun- 'ii damenteel Onderzoek der Materie (FOM), waarvan het Amsterdamse in- stituut deel uitmaakt, is dit een zeer bescheiden bedrag. Het gaat bij de verrijking van urani- um om vergroting van het percentage r' 'licht' uranium van 0.7 tot ruim 3. Al- aU een de lichte atomen zijn namelijk ll'! splijtbaar en leveren energie in een 0 kerncentrale. De huidige ultracentri- fuge is een razendsnel ronddraaiende =.e "beschuitbus' met daarin een gasvor- )1!mige verbinding met het uranium. De an zware vorm wordt wat meer naar bui ten geslingerd, in het midden blijft e verhoudingsgewijs meer licht urani- a um over. Om het gewenste percentage te krijgen, moet die procedure in vol* aIgende centrifuges nog een flink aan tal keren worden herhaald. I', Razend snel ik Volgens het nieuwe idee-Kistemaker zou een 'losse' kolom gas razendsnel ronddraaien binnen een stilstaande io omhulling. Dat is mogelijk door het 03 te mengen met een 'plasma', een p! hulpgas dat met elektrische ontladin- gen geleidend is gemaakt Het is dan in vatbaar voor de invloed van een mag ie neetveld, en kan dus in een draaiende beweging worden gebracht zonder dat i'M er verder ^ets mechanisch beweegt If (Want zo'L draaiend veld is met stil staande magneten te maken). Het roterende plasma kan daardoor sneller draaien dan een 'beschuitbus', die namelijk uit elkaar barst als het te hard gaat De scheidingsfactor kan dus worden opgevoerd, en het zou mogelijk zijn, de gewefiste verrijking in één keer te bereiken. De stroom- kosten voor het proces zouden boven dien flink lager liggen. Met de verrijking van uranium zijn aanzienlijke economische belangen ge moeid. De splijtstofkosten van een kerncentrale bestaan voor ongeveer eenderde uit de kosten van verrijking. Van onze redacteur wetenschappen DELFT Zelfs bij een gematigde ontwikkeling van het energieverbruik is het van het grootste belang, te zij ner tijd over thermische kweekreacto ren te kunnen beschikken. Met bere keningen over de benodigde hoeveel heid splijtstof en de prijs daarvan hield dr. J. J. Went gisteren een plei dooi voor 'zijn' soort kernreactor. De technische hogeschool Delft had hem even tevoren een eredoctoraat in de technische wetenschappen verleend. Dr. Went was tot vorig jaar directeur van de samenwerkingsorganen der elektriciteitsbedrijven in Arnhem, en buitengewoon hoogleraar in de con structie en toepassing van kernreacto ren in Delft In Arnhem was hij de drijvende kracht achter de 'KEMA suspensie testreactor' (KSTR) die, net als de snelle kweekreactor maar met een heel andere techniek, meer splijt stof maakt dan hij verbruikt. Over de toekomstmogelijkheden van dit unie ke reactortype wordt heel verschil lend gedacht. Maar dr. Went vindt dat er in ieder geval naar gekeken moet worden, als is het alleen maar omdat het "wel wat riskant is, voor de toekomstige ontwikkeling van de kern energie op één type alleen te gok ken'. (Dat zou dan de natriumgekoel- de snelle kweekreactor van het Kal kar-type zijn). Dr. Went begon zijn carrière op het Natuurkundig laboratorium van Phi lips, waar hij een belangrijk aandeel had in de ontwikkeling van kerami sche magneten. sloten. De evacuatie wordt geregeld. In de laatste fase wordt bekend gemaakt dat de radioactieve besmet ting een feit is. Mensen die niet over een eigen vervoermiddel beschikken moeten een witte vlag buiten hangen waarmee zij kenbaar maken dat ze met daarvoor ingezette bussen kunnen worden afgehaald. Inmiddels zijn er geneeskundige posten ingericht. Er mag niemand meer in het gebied ach terblijven. Volgens burgemeester Van Waes be schikt Borsele over voldoende man kracht om het plan in tijd van nood volledig te kunnen uitvoeren. Het plan is met terugwerkende kracht per 1 januari 1974 van kracht geworden. De kerncentrale is al een half jaar in bedrijf. Omdat een landelijk rampenplan uit bleef heeft Borsele zelf een dergelijke regeling opgesteld. Het had al in juni van het afgelopen jaar in werking kunnen treden. Borsele wilde echter bij een dergelijk belangrijk project de betreffende minister niet passeren. Minister Vorrink legde echter geen belangstelling aan de dag. De Vereniging Milieuhygiëne Zeeland wil, dat de regering binnen twee maanden een landelijk rampenplan af kondigt. De Vereniging vreest, dat Borsele niet voldoende middelen heeft om tijdens dit soort rampen hulp te bieden. De VMZ is over dit onderwerp een rechtszaak tegen de Staat begonnen. Ook de aktiegroepen Moratorium Kommittee Nederland, Borsele Ad Hoe en de stroomgroep Kalkar heb ben ernstige bezwaren tegen de proce dure die bij de opstelling van het plan gevolgd is. De woordvoerder van de drie aktiegroepen, John Geelen zei ons gisteren: 'Het is allemaal mooi en prachtig wat er in Borsele is klaarge maakt, maar uiteindelijk stelt het niets voor. Het is gewoon een rapport ter geruststelling van de bevolking. De aktiegroepen nemen het de 23 mensen die het rapport hebben opge steld, bovendien kwalijk dat de door Eurotom gestelde noodzakelijke maat regelen met betrekking tot het onder wijs, de opvoeding en de beroepsoplei ding der betrokkenen geheel ontbre ken. De kerncentrale, meent John Geelen, had pas mogen gaan draaien, wanneer aan alle wettelijk gestelde ei sen zou zijn voldaan, (het gaat hier vooral om de Eurotom voorschriften) 'Temeer omdat de beginjaren van de kerncentrale het gevaarlijkst zijn, moet de poging van burgemeester Van Waes om het hiaat van de lande lijke overheid op te vullen als een ge vaarlijke pretentie en je reinste boe renbedrog worden aangemerkt Het is natuurlijk prachtig dat een burge meester zich van zijn verantwoorde lijkheid bewust is, maar in dit geval is er van een eenhoofdige leiding geen sprake', aldus Geelen. Vlissingen, Middelburg en Goes lig gen niet ver van de kerncentrale af. In geval van nood zullen ook deze ste den maatregelen moeten nemen. De kernenergiewet kent geen bevoegdhe den aan het provinciaal bestuur toe. Omdat er teveel instanties bij zijn be trokken, verwacht Geelen dat bij een kernramp 'de chaos compleet zal zijn.' Het Borselse plan zal waarschijnlijk in dezelfde vorm ook in Middelburg, Vlissingen en Goes afgekondigd wor den. ARNHEM De politie in Arn hem heeft de 33-jarige A. K. uit Enschede gearresteerd. Hij wordt ervan verdacht gestolen cheques te hebben verzilverd voor een bedrag van 8.000 gul den. De man werd aangehouden toen hij bij de Amro-bank op het Ge le Rijdersplein in Arnhem 11.000 gulden op een cheque wilde innen. Dit mislukte om dat de bank reeds door de eige naar van de cheques, een Arn hems accountantskantoor, over de diefstal was ingelicht Bank personeel wist de man daarop in een kamertje te duwen, waar de politie hem korte tijd later arresteerde. Ministerie: eis getoetst aan omstandigheden Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Laurent D. lieeft zicli binnen een etmaal na zijn ontsnapping uit cle Scheveningse strafgevangenis bij de politie gemeld. De 22-jarige D. deed dit op één voorwaarde: overplaatsing naar de gevangenis van Veen- huizen. Op hetzelfde tijdstip als waarop Laurent ontsnapte verdwenen een 25-jarige Amsterdammer en een 29- jarige Maastrichtenaar uit de ge vangenis. Van het tweetal ont breekt nog elk spoor. Laurent D. door de rechter veroor deeld tot vier jaar wegens o.a. roof en bedreiging, begaf zich onmid dellijk naar een onderduikadres en had contact met zijn familie, 's Middags belde Laurent's stiefva der de justitie met de mededeling dat zijn stiefzoon zich wilde aange ven bij de politie. Als voorwaarde had Laurent gesteld in de gevange nis van Veenhuizen de rest van de straf uit te zitten. Jhr. mr. W. C. H. J. M. van der Poll, officier van justitie in Den Haag, pleegde over leg met het ministerie. Ook de stiefvader werd in de discussie over Laurent's eis betrokken. Later meldde het ministerie dat zij besloten had Laurent D. naar de strafgevangenis van Veenhuizen over te plaatsen. Laurent zei toen vanuit het schuiladres naar de ou derlijke woning te gaan en zich om twaalf uur bij de politie te melden. Daarop gaf de Haagse po litie al haar manschappen opdracht Gaurent geen strobreed In de weg te leggen op zijn weg naar huis. Precies om twaalf uur wandelde D. vanuit de ouderlijke woning naar de postende rechercheurs. De vraag is gerezen of de toestem ming voor overplaatsing van de ontsnapte gevangene geen prece denten schept. Een woordvoerder van het ministerie van justitie ver telde, dat Laurent D. toch al op de nominatie stond om naar Veenhui zen te gaan. 'De strafgevangenis daar biedt meer arbeidsmogelijkhe den. De directie van het gevange niswezen geeft er de voorkeur aan de langer gestraften in Veenhuizen orider te brengen, wat het schep pen van precedenten betreft: mocht er ooit nog een ontsnapte gevange ne om overplaatsing vragen, dan zal net als met Laurent D. die eis getoetst worden aan de om standigheden'. De windhoos richtte gisteren vooral in de stad Utrecht aan zienlijke schade aan. Van de fabriekshal van Neerlandia draad industrie werd een groot gedeelte van het dak afgerukt. Van een onzer verslaggevers UTRECHT De windhoos, die gisteren over Nederland trok, heeft een spoor van vernielingen achtergelaten. De schade in Utrecht de stad die het ergste werd getroffen bedraagt zeker een half miljoen gulden. In de wijk Hoograven werd een dak van een bedrijf afgerukt. Het dak kwam op twee woningen terecht. Van de twee huizen werd de bovenverdie ping ernstig beschadigd. Eén van de bewoners vertelde, dat 'grote balken als veertjes door de lucht vlogen'. Een andere bewoner werd tegen de grond geslagen en een paar meter door de wind meegesleurd. Hij raakte niet gewond. In totaal liepen vijftien huizen in Utrecht ernstige schade op. Van een fabriek op het Utrechtse industrieter rein is de gevel weggeslagen. In de wijk Kanaleneiland werden vele rui ten vernield en antennes weggeslagen. School In Rotterdam waaide bij een che misch bedrijf een hijskraan om en kwam in het water terecht De machi nist kon zich in veiligheid stellen. De schade bedraagt een miljoen gulden. In Gorkum maakte de windhoos de helft van een kleuterschool met de grond gelijk. Even voordat dit gedeel te verwoest werd verlieten de 37 kin deren het lokaal voor een gymnastiek oefening in het andere lokaal, dat wel zwaar beschadigd werd maar niet instortte. Onderwijzeres mevrouw ADVERTENTIE Zuinigheid hoeft niet ten koste te gaan van autoplezier. Er zijn immers veel Fiats. In alle opzichten de meest economische auto's (ook qua waardevastheid) om blij te blijven rijden. cxcl.B.T.W. incl.B.T.W. Fiat 500R de aller goedkoopste f4.258,- f 4-939," Fiat 126 net iets leuker f 5-029>- f 5-834,- Fiat 600L een oude bekende f4-325.- f 5.017,- Fiat 850D nog steeds zeer geliefd f 5-°56." f 5.865,- Fiat 127 zuinig en vlot rijdend f5-9°>." f 6.845,- A 112 zuinig en toont meer f 6.240,- f 7.238,- Fiat 128 nog iets ruimer f6.877,- f 7-977.- Benzineverbruik variërend van 1 liter op 20 km tot 1 liter op 14,9 km bij een snelheid van 80 km/u. Prijzen af Bom. Imp.: Leonard Lang b.v.,Stadhouderskade 113, Amsterdam.Telefoon (020) 73 08 67 den HAAG De leden van het ko ninklijk huis worden de laatste tijd scherper bewaakt. Deze verhoogde waakzaamheid wordt 'een gevolg van de toegenomen onveiligheid in de we reld' genoemd. Volgens de Rijksvoo-lichtingsdienst is de verhoogde waakzaamheid al gerui me tijd van kracht. F.r is geen sprake van dat de beveiligingsmaatregelen acuut verscherpt zouden zijn in ver band met bedreigingen die geuit zou den zijn tegen leden van het konink lijk huis. Van zulke bedreigingen is volgens de genoemde dienst geen iprake. Loos-De Jong: 'Ik heb de kinderen bij elkaar gegild, want door de herrie was beroepen niet meer mogelijk; de paniek onder de kinderen was ontzet tend'. Door het slagvaardige optreden van de onderwijzeres konden de kin deren het gebouw allemaal veilig ver laten. Ook elders in Gorkum richtte de windhoos schade aan; van een nieuwe fabriekshal op het Industrieterrein werd een gedeelte van het dak wegge slagen. In Zierikzee werd een grote land- bouwschuur voor de helft vernield. Ook een loods, waarin landbouwma chines stonden, werd volkomen ver nietigd. In het Friese Oppenhuizen werden door de windhoos de ramen en daken van twaalf huizen vernield. Onze weerkundige medewerker tekent hierbij aan, dat de orkaanwinden gis termorgen samenhingen met een trog- storing, aanhangsel van de uitzonder lijk diepe depressie bij IJsland. De krachtigste windexplosie kwam voor onder een buiencomplex in een baan van Gorkum via IJsselstein tot over het zuiden van de stad Utrecht. Op de toren van het KNMI in De Bilt werd een uitschieter van 130 kilometer waargenomen, windkracht 12. Na Utrecht gepasseerd te zijn, nam de windactiviteit van de bui, die behalve hagel plaatselijk ook veel onweer pro duceerde, langzaam af. De vernielin gen zijn aangericht als gevolg van hoosachtige verschijnselen. Het is niet met zekerheid vast te stellen of er wel echt van een windhoos sprake ge weest is. Van een verslaggever DEN HAAG Minister Lubbers heeft de garagebedrijven toegestaan hun uurtarieven voor onderhouds- en reparatiewerk met een rijksdaalder te verhogen. De helft hiervan is bedoeld als vergoeding van gestegen loon- en andere kosten, de andere helft als tij delijke compensatie van de nadelige gevolgen van de benzineschaarste. Deze nadelige gevolgen bestaan voor de garagebedrijven onder meer uit verminderde verkoop van auto's, on derdelen en benzine. De inkomsten daaruit bieden normaal een noodzake lijke aanvulling op die niet voldoende opbrengende reparatie- en onder- houdsssctor. De toestemming van mi nister Lubbers geldt voorlopig voor drie maanden. DEN HAAG Nu het zondagsrijver bod voor auto's »s opgeheven, mogen op zondag ook de pleziervaartuigen 1 met een motor weer varen, mits zij over benzine kunnen beschikken. Voor boten met een dieselmotor le vert de brandstof geen problemen op. Zoals het ministerie van verkeer en waterstaat al heeft meegedeeld, is er voor pleziervaartuigen met motor een regeling in de maak. VALKENBURG Terwijl het kabinet en de Tweede en Eerste Kamer zich weer druk maken over de vraag of de Limburgse kolenmijnen al dan niet langer in pro- duktie moeten blijven en of de staatsmijn Beatrix in Vlodrop al dan niet in exploi tatie moet worden genomen, wordt in het Zuidlimbugrse Valkenburg de laatste steenkolenmijn van ons land gebouwd. Wanneer straks, aan het eind van het jaar, de laatste vier duizend mijnwerkers bij de nog in bedrijf zijnde particu liere mijnen Oranje Nassau I in Heerlen en Julia in Eygels- hoven voor de laatste keer de schacht hebben verlaten, sluit Nederland een hoofdstuk in de geschiedenis af. En dan zo denkt men altham in Valken burg, zullen jaarlijks vele dui zenden Nederlanders met be langstelling voor het verleden naar het Geulstadje komen. Met behulp van het matpriaal van de Stichting Mijnmuseum wordl aan de Daelhemmerweg in Valkenburg de 'steenkolen mijn Valkenburg' aangelegd; een steenkolenmijn die straks aan toeristen een in mergel uitgeslagen kolenmijn zal to nen, nauwelijks te onderschei den van een echte Limburgse steenkolenmijn. Momenteel zijn daar tien mijnwerkers druk bezig de materialen ter waarde van enkele miljoenen guldens bp te bouwen Om streeks Pasen zullen 'de tien ondergronders' van de steen kolenmijn Valkenburg met hun werk klaar zijn. Dan zal Valkenburg de enige plaats in Limburg zijn waar bezoe kers nog een steenkolenmijn in werking kunnen zien. Om de nieuwe mijn te bou wen moeten de tien kompels ongeveer tweeduizend kubieke meter mergel wegbreken, waarna drie peilers geïnstal leerd kunnen worden, waarin de verschillende technieken van de sieenkolenwinning ge toond kunnen worden Nu al denkt men overigens aai, een vierde peiler, dit vanweje de overvloed van materialen die de mijnen ter beschikking stellen en nog zullen stellen. Hoeveel aandacht aan het na bootsen van de werkelijkheid wordt besteed blijkt uit de op bouw van de mijn. Aan de hand van tekeningen van mijntechnici worden in de mijn onder meer een onder grondse laadplaats, compleet met kiepwagen, persluchtloko- motieven, een ondergrondse verkeerstoren en kiebels (on dergrondse toiletten) gemaakt. Originele ondergrondse ver keersborden met aanwijzingen voor treinmachinisten en mijnwerkers hangen al klaar voor montage. Wanneer straks de toeristen- stroom naar Valkenburg be gint te trekken zal de Stich ting Mijnmuseum voorlopig slechts een deel van haar plannen klaar hebben. In de naaste toekomst wil deze stichting ondergronds nog een restaurant, een crèche en een communicatiecentrum aanleg gen, waar de bezoekers aan de hand van films nader zullen worden geïnformeerd over het leven in en rond de 'koel'. In een later stadium hoopt men het museum uit te breiden met de bouw van delen indus triecomplexen, die recht streeks iets met kolen te ma ken hebben, zoals bijvoorbeeld de chemie. RITA 'Wij hebben zelf al wat eten klaargemaakt, mam'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5