Romantische liefde in Wilde Westen verfilmd Amerikanen kunnen bij GM luchtzak kopen CL autobiografie De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. FILMPREMIÈRES VAN DEZE WEEK De poëzie bij Polak Autokeus Schone Honda-motor in produktie Filmbeeldjes Algemene Bank Nederland vakantiereizen Datsun 120 Y r„ TROOT/KWABTET VRIJDAG 11 JANUARI 1974 AUTOMEUWS/FILMS T11/K13 The man who loved Cat Dancing Burt Reynolds in The Man who loved Cat Dancing Een romantische liefdesgeschiedenis in Wild West-decor, dat is T'he Man who loved Cat Dancing' oftewel de man die van de dan sende kat hield. Die dansende kat is een mooi Indiaans meisje, maar over haar gaat het verder niet, ze is al dood als de film begint. Haar man. Jay Grobart. is de hoofdfi guur - een verbitterde zwijgzame doch zeer aantrekkelijke en nobele kerel zo vind je ze tegenwoordig nog maar zelden. Hij berooft een trein, dat wel, maar alleen om aan geld voor zijn kinderen te komen- Tijdens het eve nement wordt hij letterlijk opgezadeld met de deftige mevrouw Catherine Crocker, die van haar man is weggelo pen. Ach ja. hoe gaat dat: eerst is er niets dan haat, maar hij redt haar The Long Goodbye In The Long Goodbye is het Elliot Gould, die een tikkeltje zonderling, doodkalm slungelig, in zichzelf pra- de tend, en met een lakonieke humor, in een misdadige toestand verzeild raakt, er- zoals Raymond Chandler die kon ver- Op zinnen. Hij moet 's nachts zijn kat nog eten geven, brengt dan een ei- vriend weg, zit de volgende dag al op nd het politiebureau, en loopt verder te te- dubben hoe dat zit met de moord op de vrouw van die vriend, die ook nog zelfmoord pleegt. Het zit ingewikkeld en tenslotte verrassend in elkaar. Het brengt Elliot in handen van een stel sadistische jonge gangsters, en in een zenuwinrichting, waar een dronken schrijver tijdelijk en geheimzinnig is ondergebracht. De vrouw van die schrijver heeft er ook mee te maken. ■Elliot scharrelt tussen strandfeestjes Ben verknipte figuren door. en achter Pterdachten aan. Hij babbelt wat en I ienkt. al zie je dat nauwelijks aan Mem. En hij lost de zaak op. Niet alleen Elliot Gould maakt deze film de moeite waard. Andere spelers, waarbij Nina van Pallandt en Sterling Hayden. en diverse figuren zijn ook best getroffen. Regisseur Robert Alt man heeft zich trouwens niet alleen met de mensen bezig gehouden. Hij zorgde ook voor een realistische, en voor een deel melankolieke sfeer. Die hij dan weer wist te bereiken met mooie fotografie en niet alledaagse opnamen door de ruiten bijvoorbeeld. Terwijl hij ook het verhaal met de geheimzinnige spanningen goed in de hand hield. The Long Goodbye is daardoor een betere in de soort. Ben Huising (Amsterdam-Alhambra I, 18 j. Filmproducent Michel Salkind overleden PARIJS Na een langdurige ziekte is op 83-jarige leeftijd in Parijs over leden de bekende filmproducent Mi chel Salkind. Van de vele films die hij geproduceerd heeft zijn de be kendste 'Straat zonder vreugde' met Orson Welles, en 'Het proces' naar de roman van Kafka. Salkind die in Rus land werd geboren en lange tijd in Kiew woonde is ook directeur geweest van het Joods Kunsttheater in Mos kou. Residentieorkest op toeristische toer DEN HAAG Het Residentieorkest zal van 14 tot 27 januari een toernee maken door Duitsland en Oostenrijk. Een gastvrouw van de Haagse VVV, Marlou Giesbers. zal deze reis meema ken. Voor en na de voorstellingen en tij dens de pauzes zal zij, gekleed in het traditionele Scheveningse costuum in lichtingen geven over de toeristische mogelijkheden van Den Haag en Sche- veningen. Het Residentie-orkest zal veertien con certen geven en wel in Bielefeld, Es sen, Stuttgart, Linz. Wenen. Neuren berg. Hannover en Frankfurt meerdere malen van een lot erger dan de dood (zijn maats zijn lang zo edel niet als hij) en per slot vatten zij een diepe hartstochtelijke liefde voor el kaar op. die bloeit in woestijnen en ijsgrotten (het landschap in de film mag gerust imposant genoemd wor den). Grobart wordt natuurlijk achtetr- volgd door de mannen van de wet, Catherine's echtgenoot sluit zich bij hen aan, het lijkt even of alles min netjes zal aflopen, doch eind goed al goed. De film is op de oude toer gemahkt, geen ingewikkelde psychologie, goed is goed en slecht is slecht en liefde overwint alles, zo is dat. Er spelen een heel stel echte Indianen in mee, die kunnen dat opk doen zonder hun gezicht te verliezen, want ze worden allerminst voorgesteld als barbaarse wilden. Nee, in 'The Man who loved Cat Dancing' hebben zij de wijsheid in pacht. Best fijn om naar te kijken, al met al. Burt Reynolds en Sarah Mi les spelen de hoofdrollen met de be nodigde zwier, bravoure en elegance. W. W. Wielek-Berg Amsterdam-Bellevue-Cincrama, 14 Jr. Black Turin De uiterst sympathieke Bud Spencer bekend uit vrolijke Italiaanse Wes terns, speelt in Carlo Lizzani's film Black Turin alias Duister Turijn een man, die ten onrechte wordt veroor deeld voor een moord in een stadion tijdens een voetbalwedstrijd. De poli tie houdt vol, dat er in Turijn geen Maffia bestaat, maar de veertienjarige zoon van de onschuldige man weet be ter. En hij bewijst het ook, tezamen met zijn jongere broertje en een aan komend advocaat. Maar helaas, zijn vader is een Siciliaan, daarom moet verraad gewroken worden. Hij ont vlucht, schiet zijn vijanden neer voor de politie hen kan pakken en ver dwijnt dan opnieuw achter gevange nismuren. Doch ditmaal is de eer ten minste gered. Black Turin is een behoorlijk gemaak te film die heel spannend begint. Het is jammer dat er nogal wat losse dra den blijven hangen: op het laatst krijg je het gevoel dat Lizzanialles maar vlug afraffelt. Er worden ook aanlopen ondernomen om licht te werpen op het lot van de Siciliaanse arbeiders die naar het Noorden ko men en daar ma"r al te vaak een sla- venbestaan lijden, maar in al het duister speurwerk gaat de sociale boodschap verloren. W. W. B. Amsterdam-Flora, 18 j. Een kind van de Zon heet de speelfilm die René van Nie maakt in en om het P rovinciaal Ziekenhuis te Santpoort, met o.m. Josée Ruiter, Cox Habbema, Kitty Courbois, Huib Broos, Ramses Shaffy, voor een NOS- uitzending en vertoning op scholen, vormingscentra e.d. Melkweg in Amsterdam houdt een Buster Keaton-week, met Go West College, The Navigator. The General en korte films. Nuit Américaine van Francois Truffaut werd door de New Yorkse filmcritici de beste film van 1973 ge noemd; Marlon Brando in Last Tango in Paris was de beste acteur; Joanne Woodward in Summer Wishes, Win ter Dream de beste actrice van het jaar. Don Siegel komt volgende week in ons land in verband met de pre mière op 17 januari in Cineac Dam rak, van zijn film Charley Varrick. Utrechts 't Hoogt vertoont Ole Dole Doff van Jan Troel, en. in het Theater de Griekse film In het Jaar 36. door R. L. K. Fokkema Te midden van de overvloed aan poë- zie-series en -uitgaven vallen de boe ken van Polak Van Gennep wel bijzonder op qua uiterlijk en vormge ving. Een stemmig gekleurd stofom slag omhult de zwarte band die op zijn beurt fraaie letters op fraai papier omvat. Een voornaam deel van deze produktie beslaat de (her)uitgave van poëzie van Ida G. M. Gerhardt. In 1971 gaf Polak de derde druk uit van Kwatrijnen in opdracht (eerste druk 1949), in 1973 deed hij dat voor Het levend monogram (eerste druk 1955), en voor De hovenier (eerste druk 1961). In 1970 gaf hij de nieuwe bun del van haar uit, De ravenveer. (Dun en ingenaaid verscheen bij hem in 1971 ook Twee uur: de klokken ant woordden elkaar). Reeds met haar debuut gaf de dichte res datgene aan waaraan zij sindsdien is trouw gebleven. De titel van de bundel Kosmos maakt al duidelijk dat zij het gedicht ziet als een 'in zichzelf geordend geheel', als een heelal, als een wereld. Zoals een plant langzaam, vorm na vorm groeit, zo ontstaat woord voor woord het gedicht 'waarin het diepst verlangen tot rust wordt in het woord.' Het gedicht oriënteert zich op de natuur en de dichteres wenst de tekens van duizendvoudig le ven op te nemen in het trillend vers, zoals bij voorbeeld Diirer kans zag de akelei behoedzaam en nauwkeurig te imiteren. Zo is poëzie voor Ida Ger hardt nabootsing van de natuur, waar in zij haar innerlijk kan uitzeggen; Ida Gerhardt haar leven is gewijd aan wat al in Het Veerhuis (1945) omschreven wordt als 'der aarde schoonste spiegel is het gaaf gedicht'. Zij weet zich ge roepen tot 'spiegelen en vertolken' en haar schriftuur moet bloeien als een plant; zij meent dat het vers van Gor ter de geur van graan heeft. En als zij zegt haar verzen aan te zetten als een schepdier (in De slechtvalk 1966) blijkt haar trouw aan haar vormge vingsprincipe. want al in Kosmos be tast iemand zijn schelpenverzameling in 'een gewennen aan diepste aan dacht' voor het 'wonderlijk gebeuren van plant en dier'. Zo is de natuur telkens voorbeeld en voorschrift. De vraag 'is dichten slechts aandachtig heid' wordt door haar gedichten steeds weer bevestigend beantwoord met klassieke soberheid. Het gedicht is voltooid bewegend leven, waarin stem moet krijgen 'wat mij heeft be wogen. Dat is het (Hollands) land schap. de mensen (vader en moeder, haar leerlingen) Sonnetten van een leraar (1951). haar kinderjaren, haar vreemdeling zijn. het leven als een doortocht, de stille tekenen die een zin openbaren, de bevlogenheid. En in dit alles het besef een goddelijk in strument te zijn: "een dichter is in dienst: hij is niet vrij/Vraég mij niet, waarom ik dit neer moest zetten/Het gaat naar onverbiddelijke wetten'. Wij mogen Polak dankbaar zijn dat hij dit klassiek dichterschap niet aan de vergetelheid heeft willen prijsge ven. Van de andere dichtbundels bij hem verschenen heb ik die van Anton Kor- teweg reeds besproken (Trouw, 31.6.73): vind ik die van Karei Sou- dijn, getiteld Op reis, van weinig be tekenis; en die van Kees Ouwens In tieme handelingen van belang en een aparte bespreking waard. Dat kan ik niet zeggen van de kortgeleden ver schenen bundel van Gerard Reve Het zingende hart. Waren zijn versachtige notities in Nader tot U nog enigszins verrassend door het humoristisch ge bruik van liturgische formuleringen, zijn nieuwe gedichten in deze trant roepen wel een glimlach op. maar zijn in wezen toch flauw: 'Je boek is af, je drinkt niet meer, je hebt je rij- bewijs:/wat wil je verder nog voor Godsbewijs?', heet bv. 'Quia absur- dum'. Zijn uitingen op homofiel en religieus gebied, zijn uitvallen naar zijn kunstbroeders, zijn preoccupaties met ouder worden en de dood, vor men de lading die de vlag moet dek ken. Kloos schreef destijds over de dichter in het algemeen dat al zijn stemmingen 'vergeluidingen en ver beeldingen van zijn eigen Ik zijn. Hij ziet naar zichzelven in allerlei gedaan ten en vermommingen en toestanden, al naar zijn gevoel van het oogenblik: als een heerscher over allen, een ver laten misdadiger of een armen en ver nederden gek'. Kloos deed dat in een aanloop van zijn opstel over mejuf frouw Hélène Swarth die hij vervol gens noemt 'het zingende Hart in on ze letterkunde*. Daarop zal toch de ti tel van Reve's bundel niet zinspelen? Gerard reve, Het zingende hart. 48 blz. 15,-; Kees Ouv-ens, Intidme han delingen. 48 blz. f 12,50; Karei Sou- dijn. Op reis. 48 blz. 12.50: Ida G. M. Gerhardt, De hovenier. 78 blz. 15,-. Verschenen bij Athenaeum-Polak Van Gennep Amsterdam 1973. (ADVERTENTIE) Keus volop. Nu nog wel Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom. door Sicco de Jong General Motors gaat talrijke mo dellen van de merken Buick, Ca dillac en Oldsmobile tegen bijbe taling van een luchtzak voorzien. Redenen hiervoor vormen de gun stige eerste ervaringen, met de 'air bag' opgedaan, en het feit dat vele Amerikaanse kopers van nieuwe auto's geen gordels willen dragen, aldus GM. Hoewel de zin van de luchtzak bij ernstige aanrijdingen door de meeste autofabrikanten ook in Europa nog sterk in twijfel wordt getrokken, ondersteunt GM het standpunt van de Amerikaanse overheid, dat praktische toepassing aanbeveling verdient. Aan leiding hiertoe is vooral een nieuw voorschrift in de VS dat voor de 1974- modellen is gaan gelden. Dit houdt een blokkering van de startmogelijk heden in, wanneer men zijn gordels niet heeft omgedaan: men kan dan eenvoudig geen contact maken. Hoewel de autogordel al als een 'pas sieve' bescherming bekend staat, moet men die nog altijd zelf omdoen en er vaart de bestuurder voorzover geen gewenning optreedt, het soms als hin derlijk dat hij in de gordels vastzit. De luchtzak zit bij de bestuurder in het stuurwiel en voor de passagier naast hem in het dashboard inge bouwd. Daarvan merkt men gewoon lijk niets. Bij een botsing echter wor den impulsen doorgegeven uit de bumper en vanonder de motorkap, waardoor de luchtzakken automatisch opgeblazen worden en de voorste in zittenden opvangen. Het mooiste zou zijn, wanneer men gordels en luchtzak combineert, want aldus GM-president Edward N. Co- Ie'in bepaalde gevallen functio neert de gordel beter en in andere ge vallen is de luchtzak het beste'. Op de modellen van de drie GM-merken De eerste praktisch toegepaste luchtzakken in auto's kunnen ook voor brildragers geen kwaad, aldus General Motors. worden gordels daarom eveneens ge monteerd, doch zonder het 'interlock'- systeem, waardoor men niet kan star ten. Prijs Al eerder had GM aangekondigd deze maand voor enkele modellen de lucht zak als extra te gaan leveren, maar het aantal modellen voor die optie is nu sterk uitgebreid. Tevens is de prijs bekendgemaakt, die neerkomt op 225 dollar of in Nederlandse valuta exclusief belastingen circa 650.-. Die prijs is vaak als een bezwaar aan gevoerd, omdat het nuttig effect van de veel goedkopere autogordel een paar tientjes nauwelijks met de luchtzak zou verschillen. Verder zijn ook technische bezwaren geopperd, zo als problemen voor brildragers en de knal bij het plotselingen opblazen. Deze bezwaren heeft GM blijkbaar on dervangen. Een groot nadeel blijft, dat de luchtzak alleen bij frontale botsingen een goede bescherming biedt, waartegenover de gordel veel meer 'all-round' werkt. GM begon vorig jaar duizend Chevro- lets als proef met een luchtzak uit te rusten. Daarmee werden echter alleen nog zeer lichte aanrijdingen geregi streerd, hetgeen dus weinig houvast voor het wetenschappelijk onderzoek biedt Eén vrij zware botsing maakte een overheidsauto mee, waarbij de man naast de bestuurder slechts 'een vlekje aan zijn bril' als gevolg had overgehouden. Hij had geen hinder gehad van het opblazen van de 'air bag', maar hij had wel de klap van de botsing gehoord. De Datsun 120 Y Coupé: zuinig dank zij de tweetrapsearburateur. Datsuns nieuwe compacte middenklas ser, die het afgelopen najaar als 120 Y in Nederland werd geïntroduceerd, heeft een zeer zuinige 1200 cc-motor. Een felle wagen is het nieuwe model bepaald niet, maar het biedt alle ei genschappen, die van een goede gezins auto verwacht mogen worden. Daar bij munt ook dit Japanse produkt weer uit in de complete uitrusting en perfecte afwerking. De voorin geplaatste 1200 cc-motor, die de achterwielen aandrijft dus geen voorwielaandrijving als bij de Datsun 100 A Cherry heeft 52ft DIN-pk vermogen. Dat is niet véél, maar voldoende om een topsnelheid van zo'n 150 km. per uur te bereiken. Het optrekken gaat evenmin zoals bij een sportieve auto, hoewel toch ook de tweede trap van de caburateur ex tra 'push' geeft. Dit is echter het tegendeel van wat we in deze tijd van een auto verlan gen. En het aardige van de Datsun is nu. dat door alleen de eerste trap van carburateur te benutten, een zeer spaarzaam gebruik van brandstof wordt gemaakt. Daartoe houdt men de motor laag in de toeren en dan blijkt deze krachtbron bijzonder soepel te functioneren. Normaal komt het benzineverbruik van de Datsun 120 Y tussen de 1 op 11 en 1 op 13 uit, maar door kien te zijn op het voordeel van de zogenaam de registercarburateur valt zeker een gemiddeld verbruik van 1 op 14 te ha len, zonder dat men daarvoor nu lang zaam behoeft te rijden. De motor volstrekt geruisloos in vrijloop voldoet kortom zeer goed, maar datzelfde geldt de overige me chanismen, die met de aandrijving te maken hebben. Koppeling en schakel- pook zijn zijzonder goed hanteerbaar. Ook de bestudering is uiterst gemak kelijk. zodat het rijden in de stad moeiteloos verloopt Datzelfde geldt het parkeren, gezien de compacte af metingen: de lengte blijft nog 5 centi meter onder de 4 meter. Op de buitenweg valt echter wel te merken, dat de achterwielophanging nog zeer conventioneel is. De Datsun 120 Y heeft een starre achteras met bladveren. Zulks houdt een matig veercomfort en bij hard rijden enige vaagheid in het wegcontact in. Niette min hebben we de wegligging als zeer goed ervaren, mede dank zij de radi- aalbandcn, die standaard geleverd wor den. Het betrof hier de Bridgestone Super Steel Radial, die er fors op vooruitgegaan is. Bij onze Autokeus van de Datsun Cherry bekritiseerden we destijds het lawaai van deze ban den. De huidige Bridgestone-radizaals zijn echter veel stiller. Het interieur van de nieuwe Datsun is, ondanks de combinatie van geringe buitenafmetingen en achterwielaan drijving, opmerkelijk ruim voor zijn - klasse. Datzelfde geldt de bagageruim te, die met name flink diep is. Fraai in het interieur is de vormgeving van het dashboard: enigszins gebogen. De instrumenten daarop zijn goed binnen handbereik. De stoelen blijken com fortabel. Verlichting, verwarming en ventilatie werken zoals het moet. De luxe versie, die slechts 300 gulden meer kost dan de tweedeurs standaard- uitvoering, biedt voor dat geld zeer veel: o.m. achterruitverwarming, hoofdsteunen en getint glas voor de ruit Een vierdeurs versie komt 500 gulden hoger in prijs; de fraai ge- styleerde coupé kost nog 800 gulden meer: dat is 10.300,-. Maar in sedan-ontwerp hebben we hier te doen met een auto uit de klas se onder tien mille, die rijdt, remt en stuurt, zoals dat van een complete middenklasser verwacht mag worden. Tegen dankzij de aanschafprijs en het benzineverbruik aanvaardbare kosten. In het kort: aantal cilinders: 4; cilin derinhoud: 1171 cc; maximum-vermo gen: 521/2 DIN-pk; per 100 kg: 6,4; benzineverbruik: 1 op 11 op 13; in houd benzinetank: 40 liter; remmen: schijfremmen voor, trommelremmen achter; gordels: heupgordels met drukknopsluiting; leeg gewicht: 820 kg.; lengte: 3,95 meter; breedte 1,55 meter; hoogte: 1,37 meter; prijs isncl. BTW: ƒ8.695,- (tweedeurs standaard). Schone Honda-motor in produktie ~D/ H V «r j - ijSSg n, De Honda Civic: thans ook met een schonere motor in produktie. De Japanse fabriek Honda heeft de ef ficiënte en schone CVCC-motor in produktie genomen. Deze maand zul len er 1.500 van gebouwd worden voor het model Civic. De produktie zal worden opgevoerd tot 5.000 eenhe den in maart en tot 10.000 in augus tus. Dan begint ook de export naar Amerika, aldus Honda. De schone Honda-motar is een variant op de conventionele viertakt automo tor. maar er wordt een minder 'rijk' benzinemengsel ingevoerd. Dit wil zeggen, dat er meer lucht in de motor gelaten wordt, waardoor de verbran ding een gunstiger verloop heeft. Omdat de motor tot nu toe de beste oplossing schijnt om het luchtvervui lingsprobleem aan te vatten hebben reeds enkele Amerikaanse en Japanse autofabrikanten licenties van Honda gekocht. Het betreft hier Ford. Chrysler, Toyota en Isuzu. Isuzu is de Japanse partner van General Motors, welk concern OQk de Honda-motor in eigen reserarch-laboratoria onderzoekt en daarmee gunstige resultaten meldt. De Honda Civic met de nieuwe CVCC-motor kost ia Japan 595.000 yen, wat neerkomt op rond zesduizend gulden. Het model Civic werd in juli 1972 geïntroduceerd met conventione le 1200 cc-motor.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 13