Klap voor samenwerking tussen de confessionelen dichtbij Commentaar Regering krijgt in nachtelijk duister fiat op machtigingswet Ontslagenen Porter in dienst bankier I Machtigingswet Albert Heijn stoot ^service op PMC- sassortiment af Personalia het weer Depressies Kwik in Rijn reden tot ongerustheid KLM-vlieger geschorst baard om zn werkloos zijn is ook leven gezond kabouter-zorgjes biertapster nar kettingpastor 7 «ROUW/KWARTET DONDERDAG 10 JANUARI 1974 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 I Minister-president Den Uyl heeft dins- 't dag iets van teleurstelling laten blijken i Dver het feit dat de Eerste Kamer tich bij de behandeling van de machti- I jingswet vrijwel heeft beperkt tot itaatsrechtelijke aspecten en tot de on- j gemakken van de benzinedistributie. J Het beleid dat met de wet wordt be- l jogd is ternauwernood onderwerp van l Jiscussie geweest in de senaat. (Vij kunnen die teleurstelling van de premier wel navoelen. Het is natuur lijk geen geringe zaak wanneer het parlement een deel van zijn be- yroegdheden aan de regering over draagt. Op deze plaats is enige weken jeleden gezegd, dat men met zoiets lelfs zuiniger moet zijn dan met het jebruik van energie. [aar anderzijds past de constatering nj9at in het gemeen overleg tussen kabi net en Tweede Kamer deze spaar- ^amheid is opgebracht Alleen al het •^eit dat elke uitvoeringsmaatregel tien 9 Sagen vóór in werking treding aan de ■Jvveede Kamer moet worden meege deeld, reduceert de nieuwe bevoegdhe den van de regering tot een flauw af- -Jreksel van wat men zich bij een pre tentieuze naam als 'machtigingswet' ;an voorstellen. •ank zij deze bepaling kan de volks- ertegenwoordiging niet slechts achter- maar ook van te voren tussenbei- le komen als het kabinet plannen leeft die haar niet zinnen. De Eerste amer heeft wat ons betreft groot ge- ijk dat zij daarbij nu ook haar ichten heeft opgeëist, daar na dit alles is het ons niet dui- lelijk, hoe de wet het mogelijk zou iaken 'een open maatschappij te ver- rangen door een gesloten, gereglemen teerde en onpersoonlijke dwangge- meenschap', zoals de WD-senator Polak zich heeft veroorloofd op te illnerken. Zijn forse bewering zegt min ever over de machtigingswet dan over zucht tot overdrijving waartoe de jepppositierol zelfs een gematigd en torgvuldig man als oud-minister Polak ^blijkt te kunnen voeren. *!ï)e premier heeft nog eens aangevoerd g,dat de delegatie van bevoegdheden leniet onbeperkt of onbepaald is: zij is eigenormeerd aan een rechtvaardige rerdeling van de lasten van de ener- jiecrisis. Uit mededelingen van minis ter Lubbers is gebleken welke die las- :en nu al zijn: een werkloosheid die sinds 1 december 1973 met 21.000 iannen tot 138.000 is toegenomen en 'dramatische stijging' van de rondstoffenprijzen. [en kan het standpunt innemen dat deze gegevens de toestand van onze economie nog met uitzonderlijk ge noeg maken om het kabinet in een staat van verhoogde paraatheid te brengen. Maar het is dan wel nodig, uit te leggen, welke argumenten tot dat standpunt hebben geleid. En met welke middelen de werkloosheid en de prijsstijgingen anders en beter kunnen worden bestreden. De Eerste Kamerfracties van de WD -en CHU hebben zich daartoe niet bij zonder ingespannen; de woordvoerders iavan de andere partijen hebben hen daartoe ook niet genoopt. e ^ZAANDAM Albert Heijn is van atplan om de service op het PMC-assor- '•itiment in de loop van dit of volgend jaar af te stoten en door derden (on- Wdermeer de leveranciers) te laten ver morgen. Door het afstoten van de ser- l*vice-afdeling zullen ongeveer 35 ar beidsplaatsen vervallen, deelt Albert '«Heijn mee. '•*De service-verlening door derden is rimogelijk geworden omdat steeds meer ««merkartikelen in het PMC-assortiment 'jzjjn gekomen. In het begin van de ii,PMC-activiteiten was een dergelijke userviceverlening niet mogelijk omdat leveranciers destijds niet bereid wa ren hun eigen merkartikelen af te le veren of de onderhoudsdiensten te ■«verrichten. Albert Heijn blijft, ook al verleent het zelf geen service meer, ede technische nazorg van de appara ten die onder het PMC-merk zijn of jnog worden verkocht, ook voor de i toekomst waarborgen, aldus het levens- middelenconcern. Ten behoeve van de werknemers, voor wie in de toekomst geen plaatsings mogelijkheden elders binnen het con cern mogelijk zijn, zal een regeling gelden waarover met de vakverenigin- gen in beginsel overeenstemming is bereikt. De PMC:service is een afde ling van 'Technisch Onderhoud' in Amersfoort, die naast de PMC-service ook tot taak heeft het in goede staat houden van de technische installaties in het winkelapparaat van Albert Heijn. Er werken in totaal ongeveer 80 mensen. door Bert de Jong DEN H AAG De regering heeft haar machtigingswet op grond waarvan ze snel maatregelen kan nemen tegen de mogelijk ernstige gevolgen van de energiecrisis! Woensdagmorgen omstreeks drie uur aanvaardde de Eerste Kamer deze wet met 52 tegen zeventien stem men. Maar de politieke prijs voor de confessionele partijen was wel, dat er op landelijk niveau weinig is overgebleven van de christen democratische samenwerking. Want de fractie van de CHU stemde samen met de WD, SGP, PSP en CPN tegen. Dat was voor het CDA (het samen werkingsverband tussen de drie chris telijke partijen) een harde klap, juist omdat de CHU in de Tweede Kamer wél voor de machtigingswet had ge stemd en vorige maand weer hoop was geboren op meer eenheid. De onverwrikbare houding van de fractie van de CHU in de Eerste Ka mer vond dinsdag en woensdagmor gen vroeg iii de senaat weinig begrip. Dr. Kruisinga, de voorzitter van de wél voorstemmende fractie in de Tweede Kamer, heeft zich niet met de gang van zaken kunnen bemoeien. Hij maakt nu een rondreis door het Verre Oosten. In een reactie via de AVRO-radio zei hij gisteren zich te kunnen voorstel len, dat zijn collega's in de senaat, na de toelichting van de ministers te hebben gehoord, tot de conclusie zou den komen om tegen te stemmen. Voor de fractie in de Tweede Kamer, zei Kruisinga, was het ook een moei lijke beslissing geweest, die tengunste van het kabinet uithiel. Het was een grensgeval. Merkwaardig was en dat kon Krui singa in Djakarta ook niet weten dat de verdediging van de wet door de ministers sterk en zakelijk was ge weest en dat zij erin slaagden de vele kritiek en twijfels bij de KVP, ARP en ook D'66 weg te nemen. Deze par tijen lieten zich overtuigen en werden over de streep getrokken. Minister Lubbers kreeg zelfs veel lof van de al tijd zeer kritische VVD-senator Van Riel, omdat hij zo duidelijk en over zichtelijk de toestand uiteen had gezet. Mr. Piket van de CHU verklaarde echter aan het eind van het debat, dat de regering de noodsituatie niet had aangetoond die de machtigingswet zou rechtvaardigen. Wat echter vooral de irritatie opwekte in de andere christe lijke fracties was, dat het tegenstem men van de CHU, zonder dat de rege ring ook maar een woord had gezegd, al van tevoren vaststond. Mr. Piket liet er in eerste instantie immers weinig twijfel over bestaan. Hij zei: 'Alle leden van mijn fractie staan nu op het standpunt, dat zij hun stem niet aan dit wetsontwerp kunnen geven. De regering zal met ijzersterke argumenten moeten komen om die mening om te buigen. Wij verwach ten, dat zij daartoe niet in staat zal zijn. Minister Boersma, die zich in het da gelijks leven een grote vriend van de CHU toont, maar wel een voorstander van het CDA is, onderbrak hierop mr. Piket met de woorden: 'Had u dat niet meteen aan het begin van het be- CHU-senator mr. F. H. Piket toog kunnen zeggen?' Mr. Piket ging verder met de opmer king, dat wij in een democratische maatschappij leven, waarin de moge lijkheden tol dialoog en inspraak tot het laatste toe moeten worden open gehouden, waarop minister Boersma weer opmerkte: 'Ja, maar volgens u gaat dat toch niet. De feiten schenen minister Boersma in het gelijk te stellen. Het argument van de CHU was, dat de toestand gun stiger was geworden en de machti gingswet dus overbodig. De ontwikke ling wees in die richting. Minister Lubbers van economische za ken formuleerde het echter zo: 'Het beeld is een nuance gunstiger gewor den'. Daar staat tegenover dat de stij ging van de invoerprijzen al naar de 25 procent loopt en er sprake is van een dreigende toenemende werkloos heid. Even later noemde minister Boersma de laatste cijfers: 'Een gere- WEESP Ondanks het feit dat dins dag 24 personeelsleden zijn ontslagen bij het bedrijf Porter Precision Pro duct in Weesp heeft het bedrijf nor maal met het voltallige (35 man) per soneel gewerkt. Om de aanwezigheid van de 24 ontslagenen te laten legali seren lukte het de heer De Jong, dis trictsbestuurder van de industriebond NW, hen te laten werken in op dracht van Van Lanschot, de bankier van Porter. Van Lanschot financierde de machi nes die momenteel worden gedemon teerd en overgebracht naar het be drijf Hembrug in Zaandam, die afge lopen vrijdag bereid bleek het voltal lige personeel van Porter over te ne men. Hemburg heeft twee personeelsfuncti onarissen aangewezen voor de overhe velingsoperatie. Ook voor hen is het een juridische vraag hoe nu de rechts positie geregeld moet worden voor de elf niet ontslagen Porter-arbeiders. Formeel hebben zij nog een dienstver band met Porter, terwijl zij tegelij kertijd zijn overgenomen door Hem brug. Geprobeerd zal worden het personeel dat daartoe bereid is zo snel mogelijk op de loonlijst van Hembrug te plaat sen. Wanneer het lukt alle machines tijdig in Zaanstad tie installeren, hoopt het personeel volgende week bij Hembrug te kunnen beginnen. De bezetting wordt volgehouden (foto: ook 's nachts) totdat de laatste bruik bare machine uit het Weesper bedrijf is verdwenen. Werkgevers Metaalindustrie Het 'bestuur van de contactgroep van werkgevers in de metaalindustrie heeft dr. W. Bos, plaatsvervangend voorzitter, tot voorzitter benoemd. De huidige voorzitter, de heer A. Caljé uit Alblasserdam, blijft zijn functie (waarnemen tot de jaarvergadering op 119 maart in Staphorst. De heer Bos is sinds oktober 1953 aan deze werkgeversvereniging verbonden. In 1958 werd hij uitvoerend secreta- ris, in 1960 algemeen secretaris, in t 1966 tevens gedelegeerde van het be- j stuur, £n in 1969 plaatsvervangend voorzitter. Van onze weerkundige medewerker De levendige depressie uit het Azo- rengebied, die dinsdagavond op het weerschip K luchtdrukdalingen van bijna 10 millibar in drie uur teweeg bracht, kwam zo overdreven vlug dichterbij, dat zij uit de koers vloog. In het kielzog van een voorafgaande storing over de Noordzee en Duits land, slipte zij over de Golf van Bis kaje en Frankrijk in de richting van midden Europa. Mogelijk heeft een hogedruk gebied (1032 millibarbo ven Noordwest-Afrika het beslissende duwtje gegeven. Hoe het ook zij, de depressie bleef ver bezuiden ons land, waardoor de aangekondigde regen voornamelijk in België en Frankrijk viel. Bij onze zuiderburen werd gisteravond over het algemeen 3 millimeter neerslag af getapt (Ukkel echter 9 mm.), Abbevil le in Noordfrankrijk 5 mm, Parijs en omgeving 10 mm, Caen 15 mm, Nice 3 en Toulon in zuid-Frankrijk 38 mm. Het meeste water is de laatste dagen afgetapt door het noordwest-Spaanse La Coruna met bijna 70 mm in 24 uur tijd. Bij ons is de wind naar zuidoost tot oost gedraaid; voor velen nog altijd de winterboek, bij uitstek. Nu is het zo, dat vooral in de hogere niveaus de koude lucht van Oost-Europa wel eens verder naar het westen werd ge zogen in de Deense wateren en zelfs in de Duitse bocht werd sneeuw mogelijk geacht maar voor het overige betrof het hier een eenmans actie, die de Russische beer niet we zenlijk uit zijn kooi haalt. De oceaan blijft het schouwtoneel van het actiefste weergebeuren. Een nieuw depressiecentrum van 975 milli bar trekt momenteel sterk uitdiepend op de Britse eilanden aan. Op het weerschip J ten westen van Ierland was de situate om 7 uur aldus: baro meterstand 985 millibar, daling ruim 8 millibar in drie uur, harde zuid-zuid- oosten wind. r^at december in NoordrScandinavië bijzonder koud is geweest, blijkt uit het cijfer van de gemiddelde maand- temperatuur van Karesuando in Noord-Zweden: -19.2 gr. C. tegen -11.2 normaal De gemiddelde barometer stand in december was er net iets on der 1000 millibar en de neerslag be droeg er 34 mm tegen 22 normaal ZONNIG OPKLARINGEN jj MIST iREGEN rcwoiKiNO NAX.TEHP. IB NIH. TE NP. WINDRICHTING gistreerde arbeidsreserve van 138.000 en een snelle daling van het aantal vacatures, die bij de arbeidsbureaus zijn opgeheven'. Tot slot keerde minister Boersma zich weer tegen de CHU. Hij zei dat het overleg met de CHU in de Tweede Kamer en in het bijzonder met Van der Mei mogelijk en vruchtbaar was geweest. Dat was niet het geval met de CHU in de Eerste Kamer. En de bewindsman riep uit: 'Het is niet ge lukt de CHU binnen de CDA te hou den'. Wie in de nachtelijke Eerste Kamer de ARP-minister Boersma en de CHU- senator Piket bezig zag, was geneigd elke hoop op meer eenheid tussen de christelijke partijen te laten varen. CHU-fractieleider prof. Van Hulst liep dan ook snel naar de interruptie microfoon en sprak de bewindsman wat vertwijfeld en ook vermanend toe: 'Met dit soort opmerkingen moet minister Boersma de moeilijkheden niet nog groter maken'. De nacht was toen ver gevorderd en de duisternis over het CDA groot ge worden. Van onze redacteur wetenschappen BILTiHOVEN Ergens in liet begin van 1972 moet iemand in Duitsland (of Frankrijk) binnen een paar dagen zo'n tweeduizend kilo giftige kwikverbindingen in de Rijn hebben weggewerkt. En dat kwam dan bij de veertien honderd kilo die er toch al per week bij Lobtili ons land bin nenspoelde in die tijd. Daarom viel dat op in de wekelijkse metingen van kwik en cadmium in de Rijn, die het Rijksinstituut voor de volksgezondheid (RIV) over de jaren 1970-73 heeft gepubliceerd. Veel reden tot vrolijkheid geven die cijfers niet Per maand kwam er iri 1970 6.7 ton kwik binnen, in 1971 4.0 ton, in 1972 6.5 ton en in de eerste negen maan den van vorig jaar 6.1 ton. 'De con clusie lijkt gerechtvaardigd dat de af gevoerde hoeveelheden weinig veran deren', schrijft rapporteur drs. Min- derhoud. Voor het misschien wat min der giftige cadmium zijn de overeen komstige cijfers 17.5, 13.5, 14.3 respec tievelijk 13.2 ton. De ministersconferentie over de Rijn heeft vorige maand besloten dat er onverwijld door de nationale autori teiten maatregelen zullen worden ge nomen tegen de kwik- en cadmiumlo zingen. En het RIV blijft verder me ten. Van het gevonden kwik was overigens driekwart aan in de Rijn zwevend 6lib gebonden, en maar een kwart opge lost. Voor vissen en zeehonden ver derop is dat echter een schrale troost, omdat bekend is dat veel van het ge bonden kwik in de riviermonding in oplossing gaat en zo toch de Wadden zee bereikt Van een verslaggever SCHIPHOL Dat de voorschrif ten voor het uiterlijk streng wor den nageleefd door de KLM heeft de eerste vlieger A. Kooi uit Soest ondervonden: hij is door zijn maatschappij voor onbepaalde tijd naar huis gestuurd, omdat hij weigerde zijn baard af te scheren. Toen de heer Kooi zich meldde voor een vlucht naar Chicago, weigerde de gezagvoerder hem van wege de baard toegang tot het vliegtuig. Volgens een woordvoerder van de KLM is de maatregel tegen de heer Kooi een uitvloeisel van de nieuwe richtlijnen over het uiterlijk, die in december vorig jaar zijn ingegaan. Volgens de richtlijnen wordt 'het dra gen van een baard niet op prijs ge steld.' De regels volgens welke de bakkebaar den niet langer mogen zijn dan de on derkant van het oor, een snor alleen de bovenlip mag bedekken en het haar maximaal tot de uniformkraag mag reiken, zijn volgens de KLM ge nomen na vele klachten van passa giers. Ook uit eigen kring zouden klachten gekomen zijn. Veiligheid Niet alleen het uiterlijk, maar ook de veiligheid speelt bij de voorschriften een rol. In geval van nood kan e«n baard een belemmering zijn bij het gebruik van een zuurstofmasker. Mocht de heer Kooi van zijn gezag voerder niet met de baard, die nog kort vóór de schorsing was 'gefatsoe neerd' aan boord, een andere vlieger mocht later wel met baard vertrek ken. Deze vlieger is echter zonder zijn baard van de reis teruggekeerd. De Nederlandse vereniging van ver keersvliegers heeft met de vliegdienst van de KLM inmiddels een gesprek gehad over het dragen van baarden en snorren. onder redactie van loessmil Je zal er maar bij horen, bij dat leger werklozen. Je zal maar bui ten je schuld zonder werk zitten en op een leeftijd gekomen zijn waarop je wel bijna zeker weet niet meer aan de slag te komen. Je zal dat ontbreken van een baan maar als een tekortschieten tegeno ver je gezin aanvoelen en niet we ten hoe je er iets aan kunt doen. Er zijn natuurlijk allerlei instan ties maar die bieden zichzelf heus niet op een presenteerblaadje voor de huisdeur aan. Zoek het dan maar uit. De allereerste die echt wil proberen zulke oudere werklo zen wegwijs te maken in hun rech ten en plichten maar vooral rech ten) en ze een beetje zelfvertrou wen terug te geven, is de Volksho geschool in Eerbeek (Gld.). Die bereidt een vijfdaagse airsus voor 'Leren leven met de werkloosheid', die deze week al van start zou zijn gegaan maar uitgesteld is tot half maart, doordat de voorbereidingen door de decemberfeestdagen in de knel raakten. De cursus is bedoeld, zegt cursus ster Brenda Reyne voor werklo zen en hun echtgenotes, want die hebben met dezelfde problemen te maken. En problemen zijn er ge noeg: 'De mensen durven vaak niet eens op het arbeidsbureau te vra- Vandaag is het een grote, maar zware dag voor een stuk of wat he ren, die voor hun beroep niets an ders doen dan lekker eten voor an deren klaarmaken. Het zijn de koks, die in het Amsterdamse RAI- gebouw (waar de vakbeurs Horeca- va wordt gehouden) meevechten in de strijd om de 'zilveren koks muts'. Zo'n muts kun je natuurlijk niet echt dragen, maar voor de winnaar is het wel een grote eer, die hem bovendien in zijn eigen eetgelegenheid geen windeieren zal leggen. De wedstrijd is er elk jaar en dus eigenlijk niets opvallend bijzon ders, ware het niet dat de deelne mers dit jaar voor het eerst niet alleen het mooiste en smakelijkste gerecht moeten klaarstomen, maar ook nog de 'schotel 1980'; een scho tel die aan de strenge eisen van de moderne voedingsleer moet vol doen, dan ook nog, zoals dat heet, de tong moet strelen en er uit moet zien om er rauw in te bijten. Vier chef-koks die er alles van we ten, zullen de schotels proeven. De 'schotel 1980' is niet alleen voor de aardigheid ingevoegd, maar zal de koks er wellicht toe brengen in hun eigen 'werkplaats' meer dan alleen maar lekkere hap jes en happen te serveren; ze moe ten zo vindingrijk worden dat ze hun klanten net zulke lekkere, maar tegelijk veel gezondere hap jes kunnen voorzetten. Paulus de Berg en Boskabouter heeft zorgjes, financiële zorgjes, zogezegd. In kabouterland doet men alles in het klein, hoewel Paulus in één opzicht schaalvergro ting toch niet uit de weg gaat. In 1973 werd in Apeldoorn met het klank- en lichtspel Paulus de Berg en Bos-kabouter een exploitatie te kort van tachtig mille geboekt, en dat is bijna het dubbele van wat begroot was. De Apeldoornse orga nisatoren, die het geld van de ge meente moeten hebben, hebben zich intussen dan ook ernstig afge vraagd of ze in de zomer van 1974 weer met Paulus in zee moeten gaan. Vorig jaar viel het bezoek nogal tegen. Het was de voornaamste oorzaak van het grote tekort Voor dit jaar wordt een nadelig saldo van 50.000 gulden verwacht. Even is nog gedacht aan iets eenvoudi- gers: een dia-presentatie, muziek en verlichting van Berg en Bos. waarbij het tekort beperkt zou blijven tot ruim dertigduizend gul den. Voorlopig houdt men het op Paulus de Berg en Bos-kabouter, maar eventueel kan toch ook over geschakeld worden op de andere mogelijkheid. Overigens kan de energiecrisis er ook nog toe leiden dat er 's avonds helemaal niets in Berg en Bos gebeurt. Men ziet pro bleempjes genoeg in Apeldoorn. Gelukkig zijn er nog de wolapen. die het gemoed van de bezoekers wat kunnen opvrolijken. Maar dan moet men wel overdag komen, want ze gaan op een fatsoenlijke tijd naar bed en zo hoort het ook. gen waar ze eigenlijk recht op hebben uit angst voor niet-werk- willig te worden aangezien. Vaak ervaren ze de werkloosheid als een schande, ook door de houding van de omgeving waar het maar vreemd gevonden wordt als een werkloze bijvoorbeeld zijn auto of kleutentelevisie nog heeft. Daarom hebben we plannen om ook met die mensen uit de omgeving te gaan praten'. De werkloze moet dus geestelijk weerbaar gemaakt worden, hij moet ervan overtuigd worden dat hij niet profiteert van de gemeen schap maar dat hij recht op zijn inkomen heeft en dat geiroon mag besteden zoals hij wil. En verder wordt er op de cursus duidelijke informatie verstrekt over de finan ciële kant van de zaak, over wat de verschillende diensten voor je kunnen en moeten doen in zo'n si tuatie, over de bestaande welzijns- insteüingen die kunnen helpen bij levens- en gezinsmoeilijkheden, maar ook over manieren om zinvol bezig te blijven. Deze eerste Eerbeekse cursus die door Ton Kaal en Chiel Ma rien geleid zal worden en vast niet de laatste zal zijn is nog maar een experiment. Uit de praktijk zal moeten blijken waar ergens de 'niet herplaatsbare leeftijdsgrens' roor iemand zonder werk ligt, of die vijf dagen niet veel te kort zijn en hoe het met de kosten moet, want van een werkloze kun je geen forse bijdrage vragen. Ex tra-subsidie van CRM zit er mis schien wel in 'maar ook als we die niet krijgen vinden we deze cursus zo belangrijk, dat we er hoe dan ook mee doorgaan'. Tijdens de biertapwedstrijd op de Horecava ln de Amsterdamse RAI werd Toos Simons uit Heythuizen Nederlands kampioene biertappen. Arnhem krijgt z'n eigen 'nationaal monument': een dansende nar. Het idee is van acteur Hans Tiemeyer en Arnhems grootste en oudste carnavalsvereniging 'de on-ganse' zorgt er voor dat het er ook komt. Zo is nu alvast de opbrengst van het gala-carnavalsconcert op 9 fe bruari in Musis Sacrum bestemd voor het standbeeld. Als het monu ment eenmaal klaar is, mag de nar in het hartje van de stad, op de markt, dansen. Kerkleden die niet zo gelukkig zijn met hun dominee, zouden het vol gende kunnen doen: 'Stuur eenvou dig een afschrift van deze brief' (een Lutherse 'nieuwsbrief', waar uit het Amerikaanse tijdschrift Christianity Today deze ironische tip opdiepte) 'naar zes andere ker ken die hun predikanten ook moe zijn. Pak je eigen dominee in en stuur hem naar de kerk bovenaan het lijstje. Onderaan de lijst zet je je naam en dan gebeurt het won der: binnen heel korte tijd krijg je 16.436 predikanten thuis, van wie er toch zeker eentje een voortref felijke kerel zal zijn'. De Lutherse tipgever past dus het bekende principe van de ketting brief toe. Al die zes kerken die van hun dominee af willen, zoeken op hun beurt elk weer zes andere kerken uit en die doen hetzelfde, zodat het aantal 'afgedankte ruil- predikanten' in sneltreinvaart ver menigvuldigt. De bedenker van de grap voegt er wel een ernstige waarschuwing aan toe: 'Je moet vertrouwen in de brief hebben. Eén hoeft de ketting maar te ver breken en je krijgt je oude domi nee in de bus'. 'Is deze zuinigheid nodig, ondanks de olleschaarste?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 7