pulp aan hongerende Afrikaanse landen is onder de maat gebleven De distributie was eigenlijk niet nodig Functie astmakliniek Davos wordt anders Lrts dood iet kogel gevonden in hoofd Olieprijs Van Doorn vraagt aan Veronica of leden achter opzet staan Actie Belgische mijnwerkers Hoe betaalt u dat dineetje van f67,50 met 2 gulden en 3 centen op zak? Textielbedrijf jluit: ontslag -(oor 125 man Laat de Amro Bank het maar opknappen! Prijsstijging in 1973 8,2 procent (in dit jaar 13?) A. Schravenmade: moeilijk van paniekmaatregel terug te komen 'Jas en das' in staten Suriname Postkantoor oven/allen OOW/KiTORfTBT DONDERDAG 10 JiANOAlEl 1974 BINNENLAND T3/K5 :L ir. Boerma op vergadering CBTB: :l< pj 1 tGejan een verslaggever 1 n ENTEREN 'De reactie van de lidstaten van ide Verenigde Naties op liet verzoek van de voedsel- landbouworganisatie van de VN om 450.000 ton graan, 60.000 ton magere melkpoeder en andere lagjniUioudende produkten. alsmede 30 miljoen dollar voor de zes SAHEL-landen in noordelijk-Afrika geven, is tot dusver niet bevredigend geweest., Dit deelde dr. Dr. A. H Boerma, di recteur-generaal 'van de voedsel- en landbouworganisatie (FAO) gisteren in Lunteren mee tijdens de akker- bouwconferentie van de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Hij voegde hieraan toe. dat in die zes landen het laatste oogstseizoen dezelf de droogte lijkt Jte hebben geheerst als een jaar tevoren. Het verzoek dat anderhalve maand w leden werd geci-.an, heeft hierin gere- OnmOU'pliik sulteerd dat de Verenigde Staten wel uumu6vl,Jft 150.000 ton graan willen geven, en de EEG graan heeft toegezegd zonder een hoeveelheid te noemen. 'Maar ge vreesd moet volgjens, aldus de heer Boerma, dat de gevraagde hoeveelhe den graan, melkpoeder, enz. niet ge haald zullen worden, evenmin als het gevraagde geldbedrag. olie. en de daaruit voortvloeiende ho ge prijzen voor kunstmest en bestrij dingsmiddelen, een ramp. Nieuwe landbouwmethoden, in de 'groene re volutie' ingevoerd, hebben grote be hoefte aan deze hulpmiddelen doen ontstaan. Volgens FAO-deskundigen zal er tot 1980 15 miljard dollar nodig zijn om in de ontwikkelingslanden een grotere stikstofindustrie op te bouwen. Problemen r. A. H. Boerma: te weinig hulp Dr. Boerma vermoedt dat de traag heid in deze hulpverlening is te wij ten aan het feit dat de problemen der Sahel-landen die een jaar geleden gro te belangstelling van pers en televisie ondervonden, nu als oud nieuws wor den beschouwd. Vopr hem was dit een aanleiding temeer om te pleiten voor een systeem voor voedselvoorzie ning van de bevolking in ontwikke lingslanden dat een grotere veiligheid inhoudt. De energiecrisis heeft volgens hem de voedselvoorzieningssituatie in de we reld nog verscherpt. De ontwikkelde landen kunnen met deze situatie wel leven. Voor de ontwikkelingslanden echter zijn de schaarste en duurte van Die deskundigen zien het opbouwen van een eigen petrochemische indus trie in die landen als één van de wei nige mogelijke oplossingen, maar het financieren van de grondstofaankopen is dan toch nog haast onmogelijk. Dr. Boerma betreurt het, dat zijn or ganisatie niet zo maar een bevredigen de oplossing voor dit probleem aan de hand kon doen. In ieder geval zal de wereld zich zijns inziens de gevolgen van de energiecrisis voor de ontwik kelingslanden dienen te realiseren. Van onze parlementsredactie DEIN HiAlAG Minister Van Doorn heeft om nadere inlichtingen gevraagd aan de.Veronica Omroep Organisatie (VOO), die een aanvraag heeft ingediend voor zendtijd voor een totaalprogramma. De VOO had 6 november jl. 205.540 betalende leden. De moeilijkheid van de minister is, dat de VOO oorspronkelijk was opge richt om steun te verlenen aan de VOS (Veronica Omroep Stichting). Het doel van de VOS was het uitzen den van lichte muziek. Maar de VOO wil nu een totaalprogramma brengen. De vraag van de minister is daarom, of de aanhangers van de oorspronke lijke vereniging het nu eens zijn met een geheel andersoortig programma, dat meer omvat dan alleen lichte mu ziek Uit een nota van de regering aan, de Eerste Kamer, die volgende week de anti-zeezendeiswet behandelt blijkt verder, dat minister Van Doom deze of volgende maand beslist over de aanvraag van de VOS voor alle zend tijd van een vierde radiozender met een programma zoals nu door Veroni ca wordt uitgezonden met uitzonde ring van het commerciële element. In de nota staat, dat binnenkort de NOS en de omroepen kunnen voor zien in de leemte in de programma's bij het wegvallen van de zeezenders. Dat zal gebeuren door het brengen van meer popmuziek op Hilversum II tot ongeveer de helft van de hoeveel heid popmuziek van Veronica. Dit zal geen verhoging van de luisterbijdrage betekenen, zo verzekert minister Van Doorn. Nazors in 'Heideheuvel' In het steenkolenbckken in Belgisch Limburg voeren duizenden mijnwerkers een actie voor loonsverbetering. Zij houden zich dagenlang op voor de ingang van de mijnen. De vakbonden hebben zich overigens van deze actie gedistan tieerd. DEN HAlAG Het interim-bestuur van de Nederlandse astraakli- niek 'Eugenia' in Davos heeft een reorganisatieplan opgesteld voor de functie en opzet van de kliniek. (ADVERTENTIE) i een onzer verslaggevers '.RECHT De Utrechtse politie heeft gistermorgen de 49-jarige liisarts H. Bierlee met een schotwond in het achterhoofd dood in hjn woning gevonden, aan nmvrouw Bierlee-Schutz (41) had de ilitie verzocht 'zo snel mogelijk naar (vfs huis aan de Auriollaan komen, er an1 geschoten'. De vrouw vroeg verder it t deur open te trappen als er niet izijgedaan wordt'. politiemannen troffen op de trap ,p pi het huis de hevig bloedende dok- Svrouw aan. Zij had een halswond. de keuken vond de politie de huis die reeds bleek te zijn overle- Mevrouw Bierlee werd naar het irèijcademisch Ziekenhuis vervoerd. Zij niet levensgevaarlijk gewond. Gis- iravond kon zij worden verhoord, it is vrijwel zeker, dat echtelijke «ilijkheden tot het drama hebben leid. Niet duidelijk is, wie de scho- heeft afgevuurd. De schietpartij id plaats tijdens het spreekuur. De Itiënten, die op het moment van de hietpartij (acht uur) nog in de ichtkamer zaten, hebben verklaard ie schoten te hebben gehoord. De rechtse politie heeft dertien recher- leurs ingezet om de zaak op te los- PfjSTERDAM De moordbrigade teJn de Amsterdamse politie is gister middag ingeschakeld bij het onder- gjfek naar de dood van een man in de Korte Keizersdwarsstraat in Amster dam. De man, de 44-jarige F. Idema. werd gistermiddag met een koord om zijn hals in deze woning gevonden. De omstandigheden waardoor hij om het leven kwam zijn de politie nog niet bekend. AMSTERDAM Twee mannen heb ben gistermiddag een greep gedaan in de kas van een gemeentegiro-agent schap in Amsterdam-Noord. Zij ver dwenen met zevenduizend gulden. Het kantoortje, dat in een drogisterij is gevestigd, was op het moment van de diefstal onbeheerd. De drogist was in de winkel bezig. HOENDELO Twee gewapende mannen hebben gistermiddag een overval gepleegd op het hulppostkan toor in Hoenderlo bij Arnhem. De buit is gering: slechts enkele honder den guldens. U kunt de gerant kwalijk aanbieden voor 67,50 borden te gaan afwassen in de keuken. Nee, in zo'n geval is het heel wat comfortabeler als u betaalcheques bij u hebt. Betaalcheques zijn net zo goed als gewoon geld. U kunt er overal alles mee betalen. En u kunt er ook geld mee opnemen: u schrijft dan gewoon een cheque aan uzelf uit (tot 100,-). die u bij elk bankkantoor, ook in 't buitenland, kunt verzilveren. Na enige tijd worden alle door u per betaalcheque betaalde bedragen van uwAmro Privérekening afgeschreven. De nummers en bedragen worden op uw dagafschrift stuk voor stuk keurig vermeld. Zo weet u altijd precies hoeveel u hebt uitgegeven. Betaalcheques één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. Laat die bank wat harder vooru werken: Een van de maatregelen is dat de heer J. A. Idenburg, nu bestuurder van de Algemene Bond van Ambtena ren, met ingang van 1 februari is be noemd tot directeur van de kliniek. Voorts heeft de kliniek besloten pen samenwerkingsverband aan te gaan met het astmacentrum 'Heideheuvel' in Hilversum. In 'Heideheuvel', waar een aantal nieuwe gebouwen is neer gezet, zullen alle patiënten die naar de kliniek in Davos gaan, eerst enkele weken ter observatie worden opgeno men. Ook de nazorg van uit Davos te rugkerende patiënten zal in 'Heideheu vel' geschieden. 'Heideheuvel' gaat niet alleen, zoals tot rrti toe, kinderen met astma of bronchitis behandelen, maar ook vol wassenen opnemen voor observatie, behandeling en revalidatie. Het reorganisatieplan voor de kliniek in Davos houdt in, dat daar Neder landse patiënten met astma en andere niet-specifieke ziekten van de ademha lingsorganen opgenomen zullen wor den, van wie de kern uit de leeftijds groep adolescenten en jonge volwasse nen zal bestaan. Het streven is de be- handelingsduur in Davos terug le brengen tot hoogstens een jaar. De behandeling van de patiënten in het hooggebergte zal volgens het plan een onderdeel moeten zijn van de totale behandeling van die patiënten. Daarnaast moet, aldus het interim-be stuur, de mogelijkheid blijven de wat oudere chronische patiënten op te ne men in de kliniek, voor wie het Ne derlandse klimaat de ziekte ongunstig beïnvloedt. Voor deze categorie ziet het interim-bestuur in het algemeen een verblijfsduur van niet langer dan zes weken tot vier maanden. Van onze sociaal economische redactie DEN HAAG De prijzen van het le vensonderhoud zijn vorig jaar met ruim 8,2 procent gestegen. Volgens een mededeling van het ministerie van economische zaken is het prijsin dexcijfer tussen half november en half december met 0,5 procent geste gen. Het totaal van 8,2 procent zal overigens volgens schattingen dit jaar nog worden overtroffen. Er wordt voor 1974 een prijsstijging van 13 procent verwacht. De prijsstijging was vorig jaar het sterkst voor een aantal diensten, na melijk 11,6 procent voor de medische verzorging, 10 procent voor de diverse particuliere diensten en 9 procent voor de huren. Ook de agrarische pro dukten, vis inbegrepen, lagen met een prijsstijging van 9,6 procent boven het gemiddelde. De industriële pro dukten met een stijging van 6.7 pro cent en de overheid met een stijging van 5,4 procent bleven onder het ge middelde. pLDOORN De Leeuwarder Tex- ilmaatschappij zal zeer binnenkort n vestigingen in Apeldoorn en Har enberg sluiten. Als gevolg daarvan J illen 125 personeelsleden, in hoofd- .pal vrouwen, worden ontslagen. ilgens de directie van de maatschap- i. waarvan het hoofdkantoor in Al- "felo is gevestigd, bestaat er een ge ek aan orders. Er is, aldus de»direc- van tevoren overleg geweest met vakbonden en de ondernemings blad Er is een afvloeiingsregeling ltstaan. Het ontslag is gisteren aan in betrokkenen meegedeeld. 01 Van onze sociaal-economische redactie ROTTERDAM De regering zal de benzinedistributie op een lager pitje moeten zetten, wil zij althans voorkomen dat de olievoorraden onverantwoord groot wor den. Het zal in de praktijk echter moeilijk zijn, terug te komen van een paniek maatregel; dat is jammer, want het blijkt allemaal niet zo hard nodig te zijn ge weest. En over de prijsverhogingen van de olie: 'De oliemaatschappijen zouden Moham med eigenlijk op hun knietjes moeten danken voor de gunst die de Arabieren hun hebben bewezen. Ik voorzie namelijk een ongelooflijke rendementsstijging voor deze maatschappijen.' PARAMARIBO (ANP) De Surinaamse statenvoorzitter Emile Wijntuin (PSV) wil dat de statenleden en de ministers in de voorgeschreven wandelkle- ding in het parlement verschij nen. Dat houdt volgens hem in: 'in jas en das'. Lang niet alle statenleden en ministers zijn het met hem eens. Toen de heer Wijntuin zijn standpunt in de staten bekend maakte, gingen de ministers met hem naar de voorzitterskamer om de zaak te bespreken. Van de drie ministers die in hemds mouwen bij de beraadslagingen waren verschenen, keerden twee niet terug. De derde liet zijn jasje halen. Met deze twee uitspraken ty peert het Rotterdamse districts hoofd van de Industriebond NW, de heer A. Schravenma de, de huidige situatie rondom de oliecrisis. De optimistische toon, die. naar hijzelf zegt, voortvloeit uit een realisti sche benadering van het pro bleem, is nagenoeg dezelfde als vorig jaar november, toen tal van hooggeleerde economen zich aan de somberste voorspel lingen waagden over de toe komst van onze economie. Toen was hij een enkeling en nu zullen heel wat meer mensen geneigd zijn de districtsbe stuurder gelijk te geven. Zelfs op het ministerie van econo mische zaken is men geneigd de jongste voorspellingen van de heer Schravenmade te on derstrepen, namelijk, dat het peil van de olie-aanvoer de eerste week van januari nog maar 12,5 procent ligt beneden het niveau van september vo rig jaar en dat dit in de ko mende weken ook wel zo zal blijven. De Industriebond NVV is aan het rekenen gegaan toen de olieboycot resulteerde in een crisissfeer. De mensen lazen dat er op grote schaal ontsla gen zouden vallen en werk tijdverkorting zou worden in gevoerd enz. De vakbeweging scheen werkeloos toe te zien: 'Er viel van onze kant ook niets te doen, want afvloeiin gen en arbeidstijdverkorting waren helemaal niet aan de orde en ook nu nog zijn er als gevolg van de oliecrisis geen ontslagen gevallen in het Rijnmondgebied, ondanks de voorspellingen dat het aantal ontslagen tussen de tien- en tachtigduizend zou liggen. Aan de andere kant konden we on ze mensen ook niet duidelijk maken, dat dit wel zou ge beuren, omdat eenvoudig elk feitelijk gegeven ontbrak', al dus de heer Schravenmade. Toen later de kaderleden van de vakbeweging meldden dat het met de feitelijke oliever mindering nog wel los liep, gaf dat voor het NVV de doorslag: 'we zijn aan het cij feren gegaan en kwamen tot heel andere uitkomsten dan de regering. Er bestond een kans dat we ernaast zouden zitten, maar dat risico liepen we liever dan de bestaande onrust te laten voortduren, want de gevolgen daarvan zijn ook uiterst gevaarlijk voor de economie. Liever een draai om onze oren omdat we er naast zitten, dan later het ver wijt te horen dat we niets gezegd hebben', aldus de heer Schravenmade. Het NW lijkt hiermee het beleid van de regering te doorkruisen. Zo gaf het minis terie van economische zaken opdracht aan het CBS en het Scheepvaartbureau Dirk Zwa ger geen cijfers meer te pu bliceren. De Arabische landen zouden met dit cijfermateriaal in de kaart kunnen worden gespeeld. De heer Schravenma de daarentegen vindt dat de regering veeleer de vakbewe ging in de wielen heeft ge reden. 'We moeten aan onze achterban de werkelijke stand van zaken duidelijk maken, want wij worden met de on rust geconfronteerd', aldus het districtshoofd. En over het ar gument dat het NVV de Ara- gold en die de oliemaatschap pijen gelijkelijk hebben ver deeld. De regering zat er daarom naast door de oliebe perking aanvankelijk tussen de 30 en 40 procent te ramen en later tussen de 25 en 30 procent. Wij hebben dit kun nen nagaan bij aankomst van de olie in Rotterdam'. Gelijk op A. Schravenmade: 'Liever een draai om onze oren omdat we ernaast zitten, dan later het verwijt te horen dat we niets gezegd hebben'. bieren in de kaart zou spelen: 'Dat is pure onzin. Nederland hoeft helemaal niet bang te zijn voor een Arabische olie boycot want die kan onmoge lijk rechtstreeks tegen ons zijn gericht Het is inderdaad juist dat we geen druppel olie uit Koeweit en Saoedi-Arabië krijgen, maar de oliemaat schappijen leveren ons gewoon meer olie uit de landen die ons niet boycotten. Voor hen geldt het principe: Gelijke monniken, gelijke kappen. Al leen op grond daarvan had de regering precies kunnen voor spellen, dat de olieverminde ring in december precies tussen de 20 en 25 procent !0U zitten. Dat is namelijk de beperking die voor ieder land En: 'De opvoering van de olie- produktie zal daarom ook voor Nederland hetzelfde gunstige effect hebben als voor de an dere landen. Wij hebben dat voor de eerste week van janu ari kunnen controleren en dat zal de komende weken ook zo blijven, omdat de schepen uit de Arabische landen er vier tot vijf weken over doen, voor zij in Nederland aankomen. Tot die tijd is de olievoorzie ning dus veilig. Bij dit alles moet ook niet worden ver geten, dat Nederland slechts voor ruim vijftig procent af hankelijk is van de olie. In de rest van onze energiebehoefte voorziet het gas en voor een klein percentage ook steen kool'. 12,5 procent De conclusie van de heer Schravenmade is daarom dat het effectieve olietekort op dit moment 12,5 procent bedraagt, en, als je er de groeiende energiebehoefte bij optelt, hooguit vijftien procent. Dit januari-cijfer was begin december al bekend, zodat vol gens de NVV-bestuurder de regering met een veel lichtere distributieregeling had kun nen volstaan. 'De regering had dan tenminste de stok achter de deur gehad, dat we zuinig aan moesten doen, omdat an ders de distributie zou worden verscherpt. Nu moet de rege ring terugkrabbelen en dat valt niet mee', aldus de heer Schravenmade. Kostprijs gelijk De NW-bestuurder durft ook te voorspellen dat de ren- dementsi itie van de olie maatschappijen 'ongelooflijk' zal verbeteren. De kostprijs van de oliewinning blijft na melijk hetzelfde, maar de prijs van de olie stijgt enorm. Hier van profiteren niet alleen de Arabische landen, maar ook de oliemaatschappijen, omdat de olie die ze zelf elders win nen, ook meedoet met de prijsstijging. Bovendien wordt het nu rendabel de olie uit teerzanden en dergelijke te winnen, wat ook weer extra winsten oplevert. Het is niet voor niets, dat de OPEC-lan- den ervoor hebben gewaar schuwd de oliemaatschappijen in de gaten te houden. Ook de Nederlandse industrie zal hiervan profiterc aldus de heer Schravenmade. Hem zijn nu al gevallen bekend, waarbij de oliemaatschappijen orders plaatsen voor boorinstallaties, wrarbij de prijs er niet toe doet, als de zaak maar zo snel mogelijk klaar is. Vervolg van pagina 1 contracten met de Arabische oliepro ducenten af te sluiten. Op de vraag wat Saoedi-Arabië van Frankrijk krijgt in ruil voor de olie ging hij niet in. Volgens aanhoudende berichten uit de Franse hoofdstad en in de Ara bische landen gaat het om wapens (o.a. oorlogsvliegtuigen van het type Mirage) machines en technische bij stand. VOORBEELD Groot-Brittannië volgt het Franse voorbeeld en heeft zijn onderminister van buitenlandse zaken, Balniel, naar de landen rond de Perzische Golf ge stuurd om daar ruil-overeenkomsten te sluiten. In maart zal een Belgische delegatie van zakenlieden en financië le deskundigen, geleid door prins Al- bert, breor van koning Boudewijn, vol gen. Een bezoek zal worden gebracht aan Saoedi-Arabië en Koeweit. Het optimisme over de grotere olie- aanvoer heeft in West-Duitsland ge leid tot oDheffing van het zondagsrij verbod. Daarvoor in de plaats wordt de snelheid op autobanen beperkt tot 100 km per uur en op andere wegen tot 80 km per uur. Engeland zal met het besluit de ben zine te rantsoeneren nog zeker deze maand wachten, aldus de minister van industrie in een radio-uitzending. Hij zei dat de vrijwillige beperking van het benzineverbruik beter verloopt dan was verwacht en dat de voorra den in Engeland niet belangrijk zijn verminderd. Op intiatief van de Arabische Liga, waarvan een woordvoerder in Was hington verklaarde dat het olie-embar go tegen de VS 'geen blijvertje' is. 'al op 20 januari een Arabisch-Afrikaanse conferentie in Cairo beginnen. De Arabische landen hebben vorig jaar november de Afrikaanse landen be loofd hun een voorkeursbehandeling te geven bij de olieleveranties. Van Afrikaanse zijde zijn de laatste tijd de prijsverhogingen van olie sterk bekri tiseerd omdat die de ontwikkeling van de Afrikaanse landen erg zwaar belasten. KOCKENGEN Een ongeveer 35-ja- rige man heeft woensdagavond even na zes uur een overval gepleegd op een postkantoor in Kockengen bij Utrecht. De man ging er volgens de politie 'met wat geld' vandoor. Hij was gewapend met een pistool of iets dat daarop leek. De overvaller met een donker uiterlijk is gevlucht in een gele personenauto. RITA 'Ik heb de tafel verschoven. Dan kan hij met ons meeëten'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5