Na 250 jaar geen ds. Hugenholtz meer Ds. Tukker: onze strategie is bijbelse prediking Conferenties* Speciaal geval Vandaag Trouw K wartet Congres Lausanne moet versoberen Perret ziet kentering in kerken Z. Afrika Sjaloom gaat door met diensten Bisschop pleit voor koloniaal beleid Portugal Publikatie van werken van Menno Simons Nieuwe strijd om celibaat lllsillall Nieuwe boeket Geldboetes voor Spaanse priesters TROUW/KWARTET DONDERDAG 10 JANUARI 1974 KERK door L. M. P. Scholten Toen de heer Petrus Hugenholtz, omstreeks het jaar 1700 rector van de Latijnse school in het Duitse stadje Wetter aan de Ruhr, twee van zijn zoons toestemming gaf om theologie te gaan studeren, kon hij onmogelijk vermoeden, dat hij daarmee een traditie inluidde van 250 jaar, waarin de familie Hugenholtz onafgebroken predikanten heeft geleverd aan de kerk in Duitsland en Nederland. Met het overlijden van ds. J. B. Th. Hugenholtz van Ammerstol is deze traditie afge sloten. Wij hebben 23 predikanten Hugen holtz geteld in zeven generaties. En kele algemene trekken keren steeds weer terug: overwegend een confessio nele gezindheid met een drang naar het mystieke, die plotseling om kan zwaaien naar de vrijzinnigheid, inte resse voor de zending, sterk sociaal gevoel en ook liefde voor het dier. man van piëtistisch getinte vroom heid, verdraagzaam, deftig, bemind, ruim veertig jaar lid van het hoofdbd- stuur van het Nederlands zendeling genootschap, al klaagde Groen van Prinsterer in 1848 over een gebrek aan 'apostolisch karakter' in het door hem geleide blad. Drie van zijn vier zoons werden predikant. De eerste was ds. Friedrich Wilhelm OmmSZWaai Hugenholtz (1693-1730) in Schtitten- dorf. Zijn jongste zoon, Petrus Her- mannus. trok naar Nederland. Hij stu deerde in Groningen en werd predi kant, o.a. in Delft. Via diens zoon Pe trus, die in Utrecht stond, komen we dan bij Petrus Hermannus II (1796- 1871) te Rotterdam, echt een prototy pe van een negentiende-eeuwse domi nee: orthodox met een ethische inslag, Philip Reinhard Hugenholtz (1821- 1889) bewoog zich aanvankelijk in hetzelfde gematigd-ethisch-orthodoxe vaarwater als zijn vader. Hij schreef menig artikel in Ernst en Vrede, het blad van Chantepie de la Saussaye. Maar toen hij in Amsterdam stond, verwekte hij grote opschudding, toen hij zich op Pasen 1864 openlijk onder Ds. J. B. Hugenholtz, laatste van een respectabele rij de modernen schaarde. Openlijk sprak hij van de kansel zijn bezwaren uit tegen het geloof aan de lichamelijke opstanding van Christus. Hij kreeg nog wel gedaan, dat in 1866 zijn broer Petrus Hermannus ni (1834-1911) uit Leeuwarden in Am sterdam beroepen werd, die al in zijn studententijd tot de moderne richting was overgegaan. Maar de positie van de twee broers werd in Amsterdam steeds moeilijker. Hun opvattingen werden radikaler, hun gehoor verliep, de verhoudingen in de kerkeraad wer den steeds scherper door de groeiende invloed van de rechtzinnigen en on der de kerkdienst kwam het soms tot onverkwikkelijke tonelen. Tenslotte volgden de beide Hugenholtzen het voorbeeld van Zaalberg, Busken Huet en Pierson. Zij legden hun ambt neer en verlieten de kerk Op 30 november 1877 stichtten zij met 300 getrouwen de principieel-onkerkelijke Vrije Ge meente, die nog steeds in Amsterdam bestaat en waar nu E. Frater Smid en G. J. de Nie voorgangers zijn. Ook de jongste van het drietal, Fre- derik Willem Nicolaas (1839-1900) was 'modern' predikant geworden en kon het in Nederland niet meer uit houden. In 1885 werd hij voorganger van de Vrije Hollandse Gemeente van Grand Rapids. Zijn zoon FAV.N. II (1868-1924) werk te eerst als zijn vader onder de vrij zinnige Nederlanders in Michigan, maar ln 1895 nam hij een benoeming aan als voorganger van de afdeling Schiedam van de Nederlandse protes tantenbond. Daar bracht zijn socialis tische gezindheid hem al gauw in moeilijkheden. De rede, die het afde lingsbestuur hem verplichtte te hou den ter gelegenheid van de troonsbe stijging van koningin Wilhelmina, leidde tot een flinke rel en in 1899 legde hij zijn ambt neer. Deze Hugen holtz ging de politiek in en was later jarenlang kamerlid voor de SDAP. Intussen had stamhouder ds. Frie drich Wilhelm Hugenholtz nog een zoon: Johann Bernhardt Diederich, die predikant was in Emlichheim, evenals zijn zoon en zijn kleinzoon. De dan volgende generatie, Gerhard Willem Karei, nu eens geen dominee, maar koopman, trekt naar Nederland. Maar zijn zoon, Johannes Bernardus Theodorus (1859-1922) vat de familie- tradite weer op. Hij trouwt met een zuster van VU-hoogleraar Geesink, is predikant o.a. te Axel en oprichter van de antivivisectiebond. Hierin werd hij gevolgd door zijn jongste zoon, de Leidse aövokaat mr. dr. W. Hugenholtz, die jarenlang voorzitter was van de Nederlandse vereniging voor dierenbescherming. Twee andere zoons sloten de oude fa milietraditie af. G. W. K. (18S9-1969), confessioneel evenals zijn vader, stond in Ransdorp, Klaaswaal, Woubrugge en Nijkerkerveen. J. B. Th. (1888- 1973) leerde in zijn studententijd bart de Ligt kennen en werd gegrepen door de idealen van het christen-soci- alisme en het antimilitarisme. In 1924 richtte hij met Heerking Kerk en Vrede op. Hij stond dertig jaar in Amiwdrstol. Afgezet Ook de andere zoon van rector Petrus Hugenholtz, Petrus Conradus, werd het hoofd van een grote predikan tendynastie, van wie we er één noe men, omdat hij de enige in de familie is geweest, die uit zijn ambt werd ontzet. Ds. Henricus de Haan Hugen holtz te Amsterdam werd in 1797 af gezet en was zeven jaar ambteloos, omdat hij weigerde de 'eed van bur gertrouw' af te leggen in de Bataafse Republiek. Een traditie van 250 jaar, een tijd waaraan de Vroegindeweij's, de Wie- lenga's, de Van Dijken en de Ridder bossen voorlopig nog niet kunnen tip pen, is afgebroken, hoewel... Wie weet? De redactie behoudt zou het recht voor haar ter opname in deze rubriek toegezonden meningsuitingen verkort weer te geven. Bij publikatie wordt met de naam van de inzender onder tekend. Brieven kunnen worden ge stuurd aan het secretariaat hoofdre dactie Trouw/Kwartet postbus 859 Amsterdam. Gerechtigheid Helaas moet worden geconstateerd dat een deel van het Nederlandse volk zich overwegend blind achter Israél stelt in het Midden Oosten-conflict. Behalve de betuiging van instemming met de wens naar veilige en gegaran deerde grenzen, dient men de Israëli's eveneens hun verkeerde daden voor te houden. Zij hebben de bevolking van twee dorpen omgebracht (Deyr Jassin en Balad el Sjeik); zij plegen kruipende annexatie van bezette ge bieden (Golan en West Bank); >ij bouwen in het Arabische gedeelte van Jeruzalem (ook bezet gebied) meer cn meer Israëlische woonhuizen op ontei gende Arabische grond; zij hebben minstens 300 van de ruim 400 Arabi sche dorpen met buldozers met de grond gelijk gemaakt; het bestuur :n de Gaza-strook wordt op humanitaire gronden aangevochten. Het streven naar gerechtigheid is niet aan bepaal de landen gebonden of aan bepaalde volken voorbehouden, maar is een al gemene opdracht, ook ten behoeve van Palestijnen. Rotterdam ir. J. Vretigdenhil Vuilnis De heer Ubels ergert zich dood, (hij mag wel oppassen) aan de oproep van de stadsreiniging 'Houdt Uw stad schoon'. Ik erger mij er altijd aan, dat bepaalde mensen voor elk wisse wasje de gemeente of de reiniging aanwijzen als de schuldige. Nee, me neer Ubels, wij mensen zijn oorzaak van de vervuiling, geef uw ogen maar goed de kost, overal papier, patatzak jes, zelfs brood smijt men op straat en dan de mensen die hun hond de trottoirs laten bevuilen niet te verge ten en zo zou ik kunnen doorgaan. Nieuwendam Hans de Vries Cabaret Hiho De heer Hydra noemde het optreden van de heren Hilterman-Hoogendijk 'een soort voordracht voor twee he ren, die hun rol maar niet uit hun hoofd konden leren'. Eerlijk gezegd De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van B.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: J. Tammlnga. Hoofdkantoor B.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Mldd. Bank (rek.nr. 69 73 60 768). Gem.giro X 500. had ik de indruk met een nieuwe ca baretgroep: het 'Wiegel cabaret-duo Hiho' te maken te hebben, waarin de acteurs met elke opmerking- over Den Uyl, Vredeling, de 3e wereld en de vakbeweging het gevoel hadden van 'wat een goeie opmerking maakten we weer hè'. Overigens heb ik ook nog aan een slechte versie van Johnny ->n Rijk zitten denken, maar die waren het ook niet, zo had ik inmiddels be grepen. Misschien hebben ze volgende keer een humoristisch programma, ik zal me nu vast kietelen. Aarle-Rixtel J. A. P. Strops Zelfkritiek Dat de schrijver van het commentaar 'Zelfkritiek' (5-1-74) een pleidooi voert voor zelfkritiek, siert de man, maar dat hij daarbij al direct het openbaar vervoer in bescherming neemt, is toch wel minder noodzake lijk. Enige maanden geleden werden wij d.m.v. een rapport van de zijde van de NS bang gemaakt met een as- faltwoestijn. oZ rond het jaar 2000 zou Nederland 20-baans autowegen tellen! Afgezien van het feit dat Ne derland thans behoudens enkele 6- baans wegen rond de grote steden - nog nauwelijks toe is aan 4-baans- wegen, leek dit rapport wel erg haas tig opgesteld en de conclusie wat voorbarig. Als men het publiek het openbaar vervoer wil aanprijzen, moet men meer doen dan 'paniekerige' rap porten schrijven. Erger is, dat we ons in Nederland nog al eens schuldig maken aan de mentaliteit: 'Ik weet wat goed voor u is'. Wie het artikel 'Zelfkritiek' goed leest, kan de conclu sie trekken, dat we met onze trek naar buiten het platteland verknoeid hebben. Als de redakteur van mening is dat er te veel wildgroei in allerlei dorpen en stadjes is opgetreden, dan kan men zich wel afvragen of ieder een dan maar in de stad had moeten blijven wonen. Welke alternatieven waren er voor het naoorlogse woning bouwbeleid? Het artikel riekt hier - onbedoeld misschien naar een soort regentenmentaliteit. Voorburg J. J. Grevers Vuurwerk (4) Tussen oud en nieuw is weer voor miljoenen de luent ingeknald. Afge zien van de overlast met betrekking tot zieken, ouden van dagen, huisdie ren, enz. stel ik voor een belasting op vuurwerk te .heffen, ten bate van di verse liefdadige doeleinden. Beter zou het zijn indien de fabrikanten zelf konden besluiten een extra heffing toe te passen, wederom tot genoemd doel. Blijkt dit niet haalbaar, dan kan men nog altijd gewoon, ook vuurwerk aanbieden met een toeslag, gelijk bij de kinderpostzegels ed. Wie neemt het initiatief.? Amsterdam J. de Jong Drugbeleid Het is een feit dat via de softdrugs een aantal gebruikers tot de hard drugs komen. Ook al betreft «Ut slechts een klein percentage, dat nog gaat hét om zulke aantallen dat dit reeds een voldoende argument moet zijn tegen liberalisering van de soft drugs. Veel falrijker zijn echter dege nen, voor wie reeds het gebruik van alleen softdrugs, rechtstreeks funes; wordt. Het drugprobleem doet zich immers met name voor bij de jeugd. Dus bij mensen in dèt levensstadium, waarin men zijn houding tegenover het leven nog moet vinden, waarin men moet leren schokken te incasse ren en teleurstellingen te verwerken, zichzelf te beheersen en zich te rich ten naar idealen. Op die leeftijd blij ken drugs niet maar 'ns een afleiding, doch hèt middel om systematisch «'e confrontatie met het leven uit de weg te gaan. De rechtstreekse slachtoffers van dit (soft) druggebruik zijn de mensen zonder karakter en persoon lijkheid, die met zichzelf en met de maatschappij niets kan aanvangen. Dit alles zou ook voor alcoholgebruik gel den, zo werpt men tegen. In feite ech ter blijkt sterke drank het bij de jeugd geenszins in die mate te dóen als 'vluchtmiddel'. En zelfs al ware dit anders, dan zou men daarom zeker niet ook de drugs vrij moeten geven, maar integendeel de restricties inzake alcohol moeten verscherpen. Tenslotte is er de opwerping, dat men het pro bleem befer door hulpverlening dan via het strafrecht kan aanpakken. Maar het eerste is natuurlijk geen al ternatief voor het laatste. Hulp is A"oor hen die slachtoffer zijn. Justi tiële repressie wil voorkomen datmen sen slachtoffer worden. Oegstgeest. A. Pieters Studiedagen Gereformeerde Vrou wenbond. Onderwerp 'bevrijd tot ge rechtigheid'. Donderdag 14 februari te Leeuwarden, gebouw Fenix, Valerius- plein. Spreker ds. R. J. v. d. Veen. Dinsdag 19 februari te Hilversum, Het Hof van Holland, Kerkbrink. Sprekers dr. J. Soetendorp en drs. S. Noorda. Dinsdag 26 februari te Dor drecht, Geref. Jeugdhuis DGJO, Mau- ritsweg 282. Spreker ds. R. J. v. d. Veen. Aanvang van alle studiedagen 10.30 uur. Aanmelden door storting van 5 op giro 51 54 73 van geref. vrouwenbond, Baarn, met vermelding: studiedag te... (plaats invullen). Toegang ook voor niet leden en he ren. Conferentie over 'bidden nu' op maandag en dinsdag 4 en 5 februa ri, Kerk en Wereld Driebergen. Con ferentie staat open voor iedereen, in het bijzonier voor leden hervormde vrouwendienst. Leiding mevr. wika M. A. de Vlieger en H. Zunneberg. Prijs 34,50. Storten op giro 214945 van Kerk en Wereld Driebergen met ver melding van deze conferentie. Van een onzer verslaggevers LAUSANNE - De organisatoren van het internationale congres over wereld evangelisatie hebben zich genood zaakt gezien een bezuiniging door te voeren. Zo hebben zij het aantal deel nemers met tien procent gekort Daar door zullen overigens toch nog 2700 mensen uit alle landen van de wereld worden uitgenodigd voor dit congres, dat van 16 tot 25 juli wordt gehouden in Lausanne. Er zullen dan toch nog meer dan tweemaal zoveel mensen komen, dan op het vorige wereldevangelisatiecon gres, in 1966 in Berlijn, dat twaalf- honclerd deelnemers telde. Men houdt wel vast aan het quota-systeem, om zeker te zijn van een voldoende verte genwoordiging van niet-theologen, vrouwen, jongeren en deelnemers uit de derde wereld. Dit congres wordt sterk gestimuleerd door de organisatie van de Ameri kaanse evangelist Billy Graham. Ook de wereldraad van kerken levert een eigen bijdrage. Zo is het januarinum mer van International Review of Misson gewijd aan allerlei aspecten van evangelisatiewerk. In speciale gevallen mogen nu ook in Italië vrouwen de communie uitreiken. Een van de eersten die dit doet is Lisia di Misio, een amb tenares uit Pescara. Zij heeft een speciaal gewaad aan. Van een onzer verslaggevers ZEIST 'Laten we ons bij de bijbelse prediking houden. Meer hoe ven we niet te doen. Dat is wérend genoeg'. Dat zei ds. W. L. Tukker, voorzitter van de gereformeerde bond in de hervormde kerk, giste ren in zijn openingsrede op de jaarlijkse predikantencontio van de bond. Ds. Tukker merkte op, dat het onder werp van zijn rede: 'Onze strategie' hem door het bestuur opgegeven was. Het had hem moeite gegeven, want kerkpolitiek lag hem bepaald niet, maar anderzijds: 'Onze naam gere- GENEVE (EPD) Edmond Perret, de secretaris-generaal van de hervorm de wereldbond, verwacht, dat de calvi nistische kerken in Zuid-Afrika zich geleidelijk zullen gaan distanciëren van de regeringspolitiek. 'Steeds duidelijker is daar de mening te horen: wij zijn geen staatskerk', zei Perret bij zijn terugkeer van een in formatiereis mar de acht Zuidafri- kaanse kerken, die bij de wereldbond zijn aangesloten. Tegelijk groeit volgens hem de erken ning, dat voor de apartheidspolitiek wel historische, politieke en sociale gronden te vinden zijn, maar geen bijbelse. De calvinistische kerken in Zuid-Afrika, meest van Nederlandse oorsprong, golden tot dus als uitge sproken voorstanders van de apart heid- formeerde bond tot verbreiding on verdediging van de Waarheid en wat de kerkorde zegt over het weren wat het belijden van de kerk weer spreekt, kunnen ons nooit buiten de strijd laten. Wordt de persoon van Christus aangevallen of verschoven, dan mogen wij niet afzijdig blijven. Dan is krijgskunde geboden, ook in de kerk, maar dan met de geestelijke wapenrusting, waarvan Paulus spreent in Efeze 6. Wordt die gehanteerd, dan kan dat hard aankomen, maar dan voelt elk, dat de waarheid en gerech tigheid in geding zijn, en vrede geloof en zaligheid presenteren zich', aldus ds. Tukker. Behouden Paulus noemt ln dat hoofdstuk het Woord als het zwaard des Geestes. Het Woord is primair een zwaard om te behouden. Er wordt wat geworsteld in prediking en pastoraat om zielen te behouden. Dat vraagt strategie: hoe benaderen wij de mens in deze tijd? Hoe brengen wij het Woord erin? Hoe brengen we de mensen tot de god zaligheid, tegen alle vervlakking en verderring in? Ds. Tukker noemde enerzijds de 'gezapige genoegzaamheid van een algemene religiositeit', ander zijds een wettische vroomheid, die aan de genade voorbijgaat, als net evangelie frustrerende instellingen, die de bediening der verzoening in de weg staan. Daartegen drong hij aan op een predi ken van de volle raad Gods. Dan zal de rijkdom des geloofs in de gemeen te openbaar komen. Bevindelijk pre ken is niet een apart plus, maar zit in het bijbels predikent, Hoe rijker men de voorwerpelijke waarheid uiteenzet, hoe rijker de bevinding des geloofs naar voren komt. En wat de verdere 'strategie' in het kerkelijke leven be treft, ds. Tukker adviseerde zijn colle ga's zich maar in elke kerkelijke ver gadering ootmoedig, eenvoudig en eerlijk op te stellen. Dat maakt de trefkans van het Woord te groter. Dr. W. Balke, ds C. den Boer en dr. W. Aalders hielden de lezingen op deze contio. ODIJK Sjaloom gaat door met de traditionele zondagsdiensten ondanks de beazinedistributie. De eerstvolgen de bijeenkomst is komende zondag 13 januari. Thema: welzijnskritisch recla mebureau. Volgende week zondag 20 jan. gaat het over 'Geen belasting op ontlasting' en op 27 januari over kri tische economie. De aanvang van de bijeenkomsten, die gehouden worden op de boerderij van Sjaloom in Odijk. is half elf. Men kan desgewenst de bus richting Wij bij Duurstede nemen vanaf het station Utrecht. De bus vertrekt om tien voor tien en stopt voor de boer derij in Odijk. De administratie van de Wereldkrant (de voormalige bladen Sjaloom en Hongerkrant) is nu geheel in Odijk gevestigd. De Wereldkrant verschijnt drie-wekelijks. Het abonnement kost 17.50 per jaar. £1] aal LISSABON Als Portugal nog maar tien jaar de gelegenheid heeft om in Mozambique te blijven, dan zal de toestand er verbeterd zijn- Dit is de mening van de Portugese bisschop F. Niza Ribeiro van Joao Belo in Mozam bique. Hij heeft zijn opvatting uiteen gezet in Lissabon. Mgr. Ribeiro prees Portugals pogin gen om in Mozambique een multiraci- ale maatschappij te vormen. Tevens sprak hij waarderend over de missio narissen, 'omdat zij gltijd de taal van het volk hebben gesproken'. De bisschop sprak berichten tegen dat de door de Portugezen gebouwde dor pen op concentratiekampen zouden lijken. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Binnen afzienbare tijd verschijnt de eerste wetenschap pelijke uitgave van de geschriften van Menno Simons (1496-1561), de organi sator en geestelijke leidsman van, de doopsgezinde broederschap. Menno's werken gaan verschijnen in de nieuwe serie Documenta Anabap- tistica Neerlandica, in twee of drie delen. Het eerste zal wellicht in, 1975 uitkomen. De publikatie wordt voor bereid door ds. H. W. Meihuizen, die reeds in 1967 Menno's belangrijkste geschrift, het Fundamentboek. op nieuw uitgaf. Aan een systematische publikatie van de bronnen betreffende de oorsprong van de doperse béweging in Neder land werkt sinds 1968 de commissie tot uitgave van documenta anabaptis- tica neerlandica (CUDAN). De lei ding heeft de Leidse kerkhistoricus prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, bijgestaan door de doopsgezin de prof. dr. I. B. Horst. Dit jaar verschijnt het eerste deel van de reeks. Hierin zijn archiefstukken uit de provincies Friesland en Gro ningen uit de jaren 1530 tot 1550 ver zameld, die betrekking hebben op de doopsgezinden. De bewerker is dr. A. F. Meilink. Andere delen, die op komst zijn, inventariseren de doopsge zinde belijdenisgeschriften, archivalia betreffende Engels-Nederlands ana baptisme van circa 1530 tot 1603 en geschriften van de calvinist Marten Micron tegen Menno Simons. In Duitsland zijn al dertien delen ver schenen van een serie bronnenmateri aal over de begintijd van het doper- dom. In Zwitserland (waar de doperse beweging in 1525 in Zürich is begon nen) is een serie van vier delen ge pland. Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN Dat Rome zich heeft neergelegd bij het feit, dat de r.k. theologie-opleidingen in Nederland gehuwde priesters niet willen en niet kunnen ontslaan als docent, is volgens het weekblad De Bazuin waarschijn lijk niet juist. Het Romeinse bezwaar tegen deze do centen wordt volgens drs. N. Versluis niet weggenomen door het oprichten van leefgemeenschappen voor priester studenten, zoals het convict in Rol- duc, door de verplichte pastorale sta ge vóór de priesterwijding en door de installatie van een bisschoppelijke commissie voor de vaststelling van normen, die aan een ambtsopleiding gesteld moeten worden. Hoewel de theologische faculteiten en hogescholen een vrij grote zelfstandig heid hebben en rechtsbescherming ge nieten van de Nederlandse wet, blijft Rome - aldus De Bazuin - deze instan ties en de Nederlandse bisschoppen onder druk zetten om de gehuwde priesters", die er doceren, te ontslaan. De Bazuin acht het bijzonder belang rijk, dat de theologische faculteiten en hogescholen in Nederland voor de ze zaak hun handen in het vuur dur ven te steken, nu de discussie over de celibaatswetgeving elders vrijwel on mogelijk is geworden. GEWELD 1,1 ire Al te gemakkelijk konkluderen vaak dat geweld bij onze menseli samenleving behoort. Het doet qq denken aan de even al te gemakke ke uitspraak, dat er altijd oorlog10' moeten blijven. Wie maakt dat eig lijk uit? Wat weten wij van de t et komst? Wat we wel weten is dat als mensen enorm veel kunnen be e\ ken. Zelfs in situaties die er op 't c n"- ste gezicht nog al paniekerig uit z'.° weten we het hoofd koel te hou<'1S1 en gaan we onmiddellijk koortsach bezig om naar alternatieven te zoel'- voor de zaken die ons ontvallen die een dusdanig gat in onze samei ving dreigden te slaan dat wij mo" ten vrezen. Maar wij vrezen niet r leen, wij gaan ook aan de gang. binnen de kortste keren geven we kaar weer hoop. Niemand kan zeg;" wat van dit alles houdbaar en dra de krachtig is voor de toekomst van crd bestaan, maar het gebeurt Maar tegf over het geweld staan wij lakou^, ker. 't Is net alsof we die zaak op J0J geven hebben. Is het zoveel moei s ker? Soms glijdt er een krant in n^nt bus die bij het openslaan al met< n op de eerste pagina vol geweld sta en Er vinden moorden plaats, bomaam ,ail gen. kapingen en het afschuwli dreigen en daar dwars doorheen n den tanks, vliegen mirages voor o|asi en wat al niet meer. En intussen sl(oo: een man ergens een vrouw neer n wurgt haar in koelen bloede. Doen us daar genoeg aan. Wij die dan zo kntff, zijn en overal geld voor over h$hc ben. Hebben wij het geweld gelabrii geaccepteerd. Door heel die zg. oles crisis schijnen we deze hete zaak n taal vergeten te zijn. Het geweld lijjoi normaler dan ooit geworden. Of mtvij ten de machten van het geweld nu oei zich de geweldige kluif van #n atoomoorlog zien ontgaan zich op d# wijze wreken en zijn wij zo gerust Pa steld dat we- het kleinere geweld nmn voor wat het is? Maar schrijf ik van machten. Die macht ziin wij zelf. Ik wil een gelovig mi a< zijn en niemand hoeft bang te z P dat ik God vergeet, maar hiervi^1 zijn wij verantwoordeliik. en ik v geet God juist niet als ik eraan hei' ner dat wij verantwoording zul moeten afleggen voor ons accepte van geweld. er 3 NED. HERVORMDE KERK Aangenomenr naar Garderén: T. /ai Jong te Nieuw Lekkerland. Bedankt: voor Hoevelaken: P. WeP land te Uddel. f, GEREF. KERKEN J®1 Overleden: I. M. de Graaf (67) ®J Voorburg: stond voordien te Emmiij Erfseheidenveen en te Rinsumagees n Overleden: I. M. de Graaf (67) Voorburg; stond voordien te Emm Erfseheidenveen en te Rinsumagee; Vijf deeltjes in de serie Kort Goed. Onder redactie van Kees FC en Rob Nieuwenhuys. Qucrldo. 2 e per deeltje. p, De bijzonder informatieve serie 'K en Goed' heeft een poosje stilgesta Maar er is m die periode niet stil e zaten door de redacteuren Fens e Nieuwenhuys. Onlangs verschei liefst vijf deeltjes tegelijk: Lodewl( van Deyssel (Het vreemd en heerl Heelal), gekozen en ingeleid dip Harry M. G. Prick; De Schoolmees® (Knittelverzen), gekozen en ingel o door Rob Nieuwenhuys; Jan Ha j; (En die man ben ikzelf), gekozen ingeleid door Kees Fens; Willem lö schot (Verzen van vroeger), gekoi en ingeleid door C. Bittremieux D< Godfried Bomans (Voor het don|a worden), gekozen en ingeleid Kees Fens. Het plezierige van deze boekjes is de inleidingen helder geschreven cn de schrijvers er van uitgegaan zj dat de te behandelen auteur voor eerst het leven van de lezer binni treedt. Dat is een prima uitgangspuL want de boekjes zijn buitengewql geschikt voor scholieren en addei 1 die deze serie benutten voor een e ste kennismaking met een schrijv Van de populaire Bomans kun je moeilijk voorstellen dat hij volstr nieuw voor iemand is. Des te mf® bewondering voor de inleiding Fens die op bepaélde facetten van mans attendeert die verslinders zijn oeuvre weieens uit het oog vei'< ren zouden kunnen hebben. Evei Fens' boekje over Hanlo, waarin )i bijvoorbeeld door te wijzen op de e j ste alinea van het opgenomen 'Oi het understatement' meer aantoi e dan zelf te gaan expliceren. is n n i] BILBAO De gouverneur van Noordspaanse provincie Biskaye he de acht priesters, die vorige maa j een zit-staking hielden in het 1 schoppelijke paleis, een boete op legd van 25.000 en 100.000 pesetas 1.500 tot 5.000 gulden). Vijf andere priesters die ook aan( zit-staking ten gunste van hun col ga's in de concordaatsgevangenis Zamora hadden meegedaan, hebb^ eerder gelijke straffen opgelegd gek gen. De priesters hebben besloten boetes niet te betalen en in pla daarvan de gevangenis in te gaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 2