■Basil *§g'»»s Borsele's burgemeester valt uit tegen Vorrink Amerikaanse banken hielden aanzienlijk aandelenbezit geheim Ontslagenen van Porter in dienst van bankier Zwakbegaafden (41) in één blok naar de KVP Uit solidariteit met de Palestijnse vluchtelinge 26 dagen hongerstaking FOCKE& MELTZER Stijging aantal werklozen geen reden tot paniek Provincie deelt in kosten betere waterafvoer Kustvaarder in de knel Ochtendblad TROUW BEZORGERS(STERS) n.j. verkruisenfox amsterdam n\\\ Fondspatiënten krijgen zelf de nota's thuis Uithuizermeeden zou samenwerking uit de weg gaan Klein te gast bij universiteitsraad Benzine van super-kwaliteit Energiecrisis: aan tuinders en vissers bijstand mogelijk Jongens bekennen brandstichtingen: duizenden schade Onze voorverkoop voor onze klanten start vrijdag 11 januari! Donderdag17 januari, 9 uur aanvangvan de Opruiming TROUW KWARTET DONDERDAG 10 JANUARI 1974 BINNENLAND TPOft/P1'^ Van onze correspondent ASSEN De werkloosheid in Drente is in December weer gestegen. 'Toch schrikken we er niet van', zei gister middag de directeur van de arbeids voorziening in Drente, drs. R. A. Roozendaal op zijn maandelijkse pers conferentie in Assen. Als we de gewone overigens niet zo vrolijke trend van de werkloosheid ,n Drente over een reeks van jaren be kijken en de seizoencorrectie toepas sen dan komt Drente er beter af ver geleken met de situatie in het gehele land. Dat neemt niet weg dat er in december 1549 mannen aan de 'ar beidsreserve' moesten worden toege voegd. Het totaal aan het einde van de maand is 6070. Daarvan zijn 5529 geheel werkloos. De overigen zijn ge plaatst op sociale werkvoorzieningsob jecten. De helft van de werklozen woont in de zuidoost-hoek van Dren te. Ook de vraag naar werkkrachten op de Drentse arbeidsbureau's vermin derde, en wel van 909 naar 676 aan vragen. Op de vrouwelijke arbeids markt veranderde weinig. Vergeleken met het begin van het vorig jaar <s de toestand belangrijk somberder. Toen waren er 4940 mannen geheel werkloos. 'De grote klap viel in oktober van dit jaar', aldus de heer Roozendaal 'toen opeens tegen de verwachting in 600 werknemers in de bouwvakken in Duitsland en Nederland werkloos wer den'. Deze klap is in november en de cember van dit jaar niet opgevangen en de normale terugloop wegens min dering van de seizoen-werkgelegen- heid deed er een schepje bovenop. ASSEN Provinciale staten van Drente hebben woensdagmiddag met 26 tegen 13 stemmen het voorstel van gedeputeerden aanvaard om de kosten die de Drentse waterschappen De Monden en De Runde moeten maken voor een verruimde waterafvoer naar de Dollard, gedeeltelijk te vergoeden. Die bijdrage zal de helft zijn, maar dan zal het totaalbedrag niet meer dan 8.2 miljoen gulden mogen bedra gen. Na 1 januari 1976 willen de sta ten slechts de geïndexeerde loon- ^n prijsstijgingen als kostenverhogend aanvaarden. Deze regeling wijkt rf van het oorspronkelijke voorstel, dat tijdens de vergadering nog door gede puteerde J. Trip werd afgewezen. Oor spronkelijk wilde een meerderheid in het college van gedeputeerden 50 pro cent en een minderheid 25 procent in deze kosten bijdragen, waarvan net maximum niet was vastgesteld. De gloednieuwe kustvaarder Gabriella heeft anderhalf uur klem gezeten in de Gideonbrug in Groningen. Nadat het schip uit zijn benarde positie was 'bevrijd', kon het verkeer op de rijksweg van Groningen naar Hoogezand weer van de brug gebruik maken. 'Niet wij maar minister zelf is in zake rampenplan tekortgeschoten' Van een verslaggever BORlSELE Een zichtbaar verontwaardigde burgemeester G. van Waes van Borsele heeft in de gemeenteraad laten weten, dat hij de houding van minister Vorrink inzake het rampenplan voor de om geving A an de kerncentrale laakbaar acht. De kerncentrale in Borsele is al sinds juli van het vorige jaar in werking. Omdat er van de zijde van de over heid geen rampenplan bestond, be sloot de gemeente Borsele op 27 okto ber 1972 zelf zo'n regeling op te zet ten. Na overleg met onder meer drie ministeries, de commissaris van de koningin in Zeeland, het districts hoofd van de rijkspolitie, het KNMI, deskundigen van de kerncentrale en di verse andere instanties kwam het rampenplan nog voor de inwerking stelling van de kerncentrale tot stand. Borsele stuurde het alarmplan naar Beleggingsclubs als dekmantel V ASHIXGTON Een klein aantal grote Newyorkse banken en andere financiële instellingen heeft zoveel aandelen in Ame rikaanse maatschappijen in bezit, dat zij in feite hele industrie takken beheersen. Dat blijkt uit een studie van een sub-com missie van de Senaat, die het afgelopen weekeinde in Washing ton is gepubliceerd. Het onderzoek betrof 28 institutio nele beleggers, ieder met beleggin gen van tenminste 5 miljard dollar 14 miljard). In totaal gaat het om beleggingen ter waarde van meer dan 300 miljard dollar. Een van de ontdekkingen was, dat de Chase Manhattan Bank de grootste aandeelhouder is in 20 grote concerns. Chase had in 1972 meer dan 5 pet. van de aandelen in vier luchtvaartmaatschappijen en zes spoorwegmaatschappijen en had ook forse belangen in de on dernemingen, die zich met radio- en TV-uitzendingen bezighouden. De nu openbaar geworden gege vens waren tot nog toe niet be kend, zelfs niet aan bepaalde over heidsinstanties, die volgens de Amerikaanse wetten op de hoogte moeten zijn met de grootste 30 aandeelhouders in een bedrijf. GEEN DOCHTER De banken bezaten de aandelen of ficieel niet zelf, maar hadden voor dit doel beleggingsmaatschappijtjes opgericht, die formeel geen dochtyrs waren van de banken. Tot nog toe hadden de banken kans ge zien hun invloed geheim te hou den door de aandelen aan te hou den onder de dekmantel van ver schillende namen. Zo waren zeven banken eigenaar van in totaal 53 verschillende beleggingsclubs, die belangen hebben in elektriciteits maatschappijen. De namen van de banken kwamen zodoende niet voor op de lijst van aandeelhou ders, die werd opgesteld door de federale energiecommissie. Het onderzoek heeft vier jaar ge duurd, zodat de banken hun bezit intussen kunnen hebben veranderd in de tussentijd. Maar volgens de subcommissie van de Senaat is het algemene patroon niet veranderd. MORGAN GUARANTY Uit de bevindingen van de sub commissie bleek ondermeer, dat Morgan Guaranty Trust (een grote bank) dertien 'beleggingsclubs' ge bruikte voor aandelenbezit in openbare nutsbedrijven. Ook kwam naar voren, dat financiële instellin gen vaak aanzienlijke belangen hebben in concurrerende bedrij ven. Een bank, waarvan de naam niet bekend werd gemaakt heeft aanzienlijke paketten in zes bin nenlandse luchtvaartmaatschappije- Opmerkelijk is de onthulling over de spoorwegmaatschappij Burling ton Northern Railroad. Officieel behoorde Bankers Trust of New York niet tot de grootste 30 aan deelhouders in deze onderneming, maar door middel van beleggings clubs was deze bank zowel 7e. 13e, 24e en 26e op de lijst. In feite is Bankers Trust daarom de grootste aandeelhouder In Burlington Nor thern Railroad. Banken hadden in 1972 ruim 38 pet. van de aandelen in handen van Columbia Boradcasting System, de grote radio- en TV- maatschappij, 35 pet. in American Broadcasting System en 6,7 pet in RCA ADVERTENTIE zoekt Inlichtingen: voor Amsterdam Zuid Centrum Voor flinke scholieren een goede aanvulling op hun zakgeld. telefoon 020-220383, tst. 28 of Nwe. Zijds Voor burgwal 280, Amsterdam. de minister. Burgemeester Van Wees vroeg audiëntie aan om het plan na der toe te lichten, niet om, zoals hij nu zei, goedkeuring van het plan te krijgen van de minister, maar om de Borselse regeling te toetsen aan de opgezette landelijke regeling. Volgens de kernenergiewet kan, wan neer de omstandigheden in de ge meente naar het oordeel van de bur gemeester daartoe aanleiding geven, een aantal maatregelen met het oog op de openbare gezondheid en ter be scherming van de naaste omgeving worden getroffen. Deze maatregelen moet hij onverwijld geboden achten. De burgemeester moet daarvan on middellijk kennis geven aan de minis ter van volksgezondheid en milieu hygiëne. De burgemeester beëindigd zijn maatregel zodra de minister maatregelen op grond van de wet gaat nemen, dan wel meedeelt dat de maat regel van de burgemeester dient te worden beëindigd. Borsele heeft de instemming van de minister dan ook gevraagd om te bereiken dat de in gang gezette activiteiten door de mi nister verder zouden worden uitge voerd en om zodoende verwarring te voorkomen, aldus burgemeester Van Waes. Daarom wachten wij ook met de afkondiging van de maatregel. In antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer suggereert de minister nu laksheid van de plaatselijke over heid en daar is men dn Borsele nu zeer gebelgd over. Niet wij, maar de minister zelf is te kort geschoten, zegt de heer Van Waes. (ADVERTENTIE) Piano's Orgels Spinetten Klavecimbels Ook huur. financiering en les. Franko door heel Nederland. Stadhouderskade 116 telefoon: 721755 766787 BERGEN OP ZOOM De klinisch chemicus, die hoofd van het laborato rium in het ziekenhuis Lievensberg te Bergen op Zoom is, stuurt sinds 1 ja nuari zijn nota's rechtstreeks aan de ziekenfondspatiënten. Dit is het ge volg van het feit dat hij een voorlopi ge afrekeningsregeling die getroffen is tussen het ziekenhuis en de zieken fondsen in West-Brabant niet accepta bel acht. De moeilijkheden zijn er al sinds juli vorig jaar. Het hoofd van het labora torium heeft een zogenaamd toela tingscontract met het ziekenhuis. Op aandrang van de ziekenfonds-organisa ties en de ziekenfondsraad hebben de ziekenfondsen per 1 juni 1973 het tot dan toe gehanteerde tarief voor labo ratorium-onderzoekingen opgezegd. Het centraal orgaan ziekenhuistarie ven heeft per 1 juli aan het zieken huis een prijsbeschikking afgegeven op basis waarvan het ziekenhuis se dert die datum bij de fondsen decla reert en de fondsen betalen. Ook op basis van dit tarief is voor de honore ring van het hoofd van het laboratori um een voorlopige afrekening over eengekomen, maar de klinisch chemi cus vindt die afrekening niet accepta bel. Vandaar dat hij nu rechtstreeks nota's zendt aan de ziekenfondspatiën ten. die persoonlijk aansprakelijk ge steld worden voor de betaling. Dezer dagen willen de ziekenfondsen, het ziekenhuis en de betrokken klinisch chemicus om de tafel gaan zitten om een oplossing te vinden. Van een verslaggever WEESP - Ondanks het feit dat dins dag 24 personeelsleden zijn ontslagen bij het bedrijf Porter Precision Pro duct in Weesp heeft het bedrijf nor maal met het voltallige (35 man) per soneel gewerkt. Om de aanwezigheid van de 24 ontslagenen te laten legali seren lukte het de heer De Jong, dis trictsbestuurder van de industriebond NW, hen te laten werken in op dracht van Van Lanschot, de bankier van Porter. Van Lanschot financierde de machi nes die momenteel worden gedemon teerd en overgebracht naar het be drijf Hembrug in Zaandam, die afge lopen vrijdag bereid bleek het voltal lige personeel van Porter over te ne men. Hemburg heeft twee personeelsfuncti onarissen aangewezen voor de overhe velingsoperatie. Ook voor hen is het een juridische vraag hoe nu de rechts positie geregeld moet worden voor de elf niet ontslagen Porter-arheiders. Formeel hebben zij nog een dienstver band met Porter, terwijl zij tegelij kertijd zijn overgenomen door Hem brug. Geprobeerd zal worden het personeel dat daartoe bereid is zo snel mogelijk op de loonlijst van Hembrug te plaat sen. Wanneer het lukt alle machines tijdig in Zaandstad te installeren, hoopt het personeel volgende week bij Hembrug te kunnen beginnen. De bezetting wordt volgehouden totdat de laatste bruikbare machine uit het Weesper bedrijf is verdwenen. De rijkspolitie in Weesp heeft gedurende het hele conflict een afwachtende houding aangenomen. Drie mensen strijden om goede plaats op provinciale groslijst Van onze correspondente ROERMOND In Roermond Avordt een strijd gevoerd tussen de KVP'ers Leo Steuns, Nico Stijnen en Jan Niesten. Inzet van deze strijd is een gunstige plaats op de kieslijst voor de provinciale staten van Limburg. Afgelopen maanden hebben de KVP'ers en hun aanhang in mid den-Limburg honderden nieuwe le den geworven, die de komende week mee zullen kiezen uit negen man, die op de groslijst van de KVP staan. Hoe meer stemmen, hoe beter de plaats op de kieslijst voor de staten. De verkiezingsstrijd tussen het drietal heeft de afgelopen week een climax bereikt, toen directeur De Vocht van Huize het Veld in Swalme 41 zwakbegaafden, of zoals hij zelf zegt, licht geestelijk gehan dicapten, aanmeldde als lid van de KVP. De zwakbegaafden van Huize het Veld zijn niet allen stemge rechtigd, staan niet onder curatele, zijn niet zwakzinnig en kunnen dus ook meedoen aan de groslijst stemming. Leo Steuns en Nico Stijnen verwij ten directeur De Vocht dat hij één van de stemwervers van Jan Nies ten, Cor op den Camp, de 41 nieu we leden heeft laten werven om Jan Niesten in de lift te helpen.Di recteur De Vocht schuift echter al le verwijten van zich af. Wel geeft hij toe zijn pupillen de afgelopen maanden politieke voorlichting te hebben gegeven en dat de kosten van het lidmaatschap 12,50 door het tehuis werden betaald. De pot verwijt De keuze van de KVP, aldus de heer De Vocht, werd echter door zijn pupillen zelf genomen na een Wervingsactie van tien KVP'ers on der zijn overige pupillen. Voorzit ter Wim Derks van de KVP-Lim- burg meent dat 'de pot de ketel verwijt dat hij zwart is. Immers tijdens de vorige groslijstverkiezin gen haalde de heer Steuns 65 stem men uit de verpleeginrichting Honnerheide en kon zó in de sta ten. Steuns staat nu zwak en wil Niesten daarom van zich afschud den', aldus Derks. Overigens noemt hij het geen no vum, dat kandidaten in Limburg hun stemmen daar vandaan heb ben waar ze voor het oprapen lig gen. Jan Niesten onthoudt zich in middels van elk commentaar op de aantijgingen van zijn partijbroe ders. Van een wervingscampagne van Huize het Veld in Swalpen zegt hij niets af te weten. Van onze verslaggever UITHUIZEN Het besluit raad van Uithuizermeeden eei gewestvorming te komen om gens aan gemeentelijke herindeli gaan werken, is in Uithuizen gevallen. Burgemeester G. Hui vergeleek de beslissing van zijn gemeente met het verbreken ondertrouw. In dit verband wees de heer Hui op de vele gemeenschappelijke zieningen die reeds getroffen ziji als het gebouw voor gemeentel een gemeenschappelijk zwembai reinigingsdienst en bovendien structuurplan dat uitgaat van ei mensmei ting van de gemeentel huizen en Uithuizermeeden, een nieuwe wijk is gecreëerd de beide gemeenten in. 'Het ii bijzonder ongebruikelijke situal men er jarenlang van uit gaat ei laat blijken dat men wil samenw« en dan plotseling laat blijken, men niet verder samen wens gaan', aldus de heer Huitsing. Burgemeester A. Drost van Uith^ meeden bestreed dat zijn gem met iets geheel nieuws was gekcr 'Vijf, zes jaar geleden hebben wy,. al uitgesproken voor gewestvoi en A-ervolgens herindeling. Hen meentebestuur van Uithuizen h; 'veCTg onze stukken, altijd kunnen leze'(ieo+0l we de voorkeur gaven aan gewei ming, het liefst zelfstandig zo?, blijven, maar als er een keuze tiu' Delfzijl en Uithuizen gemaakt moeten worden, de keuze dan opL?i"e' huizen zou vallen.' Monii een ngagi jr 1 in B (ADVERTENTIE) oelen Maillots JanSSe ZWOLLE - DIEZERSTRAAT (ADVERTENTIE) boekhouden, m.b.a. sociale wetgeving informatica moderne wiskunde marketing middenstendsopleiding algemene ontwikkeling Nederlands Engels (ook Cambridge en dag-en avondopl. Tolk/Vertaler) Frans - Duits - Spaans Italiaans - Russisch steno - typen vraagt prospektus bij Instituut I Van een onzer verslaggevers GRONINGEN Staatssecretaris dr. G. Klein is, nadat hij vandaag het nieuwe rekencentrum van de universi teit heeft geopend als gast aanwezig bij een extra vergadering van de uni versiteitsraad. Hij zal met de raad van gedachten wisselen over de studiefi nanciering en collegegeldproblema- tiek, alsmede over de herstructurering van het wetenschappelijk onderwijs in relatie tot het hoger beroepsonder wijs. Vervolgens is er een universitai re nieuwjaarsreceptie. en d woi voor huwt in lig i fia) wa veer om de il Jmwe: lse t kan e op isch Van een onzer verslaggeArers BERKHOUT De 44-jarige politicoloog drs. Tj. R. P. Bijlsmi i°onl liet Noordhollandse Berkhout zal vanaf 15 mei 26 dagen in hou" staking gaan uit solidariteit met de Palestijnse vluchtelingen en^ ondersteuning A-an hun eis tot terugkeer naar Israël. Op 15 m ient het, op een dag na, 26 jaar geleden dat de staat Israël werd u de roepen. De heer Bijlsma is van mening dat de verhouding tussen de Israëli's en de Palestijnen de kern vormt van het conflict in het Midden-Oosten. Al ja renlang bepleit hij in woord en ge schrift de gelijkberechtiging van de Palestijnse vluchtelingen. Al twee keer eerder vestigde hij door middel van een hongerstaking de aandacht op hun probleem. In 1964 ging hij in zijn toenmalige woonplaats Amster dam zestien dagen in hongerstaking en in 1968 in Jeruzalem acht dagen. De heer Bijlsma wil ook dit jaar zijn actie thuis voeren, hoewel naar zijn zeggen zijn vrouw dat niet zo'n goed uitte vindt: 'De vorige keer ben ik erg prikkelbaar geweest. Je werkt gewoon door. en dan wordt het toch wel moeilijk'. In navolging van Ghandi leeft hij tijdens een hongerstaking op eerv of twee sinaasappelen en water per dag. Zijn hongerstaking in Jeruza lem gaf hij voortijdig op, omdat hij niet langer de indruk wilde wekken het beter te weten dan de hem omrin gende Israëli's. De heer Bijlsma is ook van plan in de nazomer met een groep mensen een fietstocht naar Jeruzalem te maken. De ongeveer twee maanden durende tocht, zegt de heer Bijlsma, zou door de Arabische landen moete'n voeren en onderweg zouden zich dan Pales tijnse vluchtelingen kunnen aanslui ten. Van de hongerstaking en de fiets tocht zal hij afzien als inmiddels in Genève een oplossing voor het vluch- Tj. R. P. Bijlsma telingenprobleem is gevonden, hij is daar niet optimistisch oveiföj Arabische staten, zegt hij, zijn geïnteresseerd in grenzen dan in sen. Een schouderklopje van Mary Beth Good is voor deze St. Bernhard voldoende om in Grayling (Michigan) door brandstofgebrek gestrande sneeuwvoertuigert van benzine te voorzien. De kwaliteit van de benzine zal wel zeer goed geweest zijn, gezien de vier sterren die op het vaatje prijken. De cognac moest kennelijk wijken voor deze onmisbare vloeistof. Van een verslaggever DEN HAAG Tuinders en kottervis- sers die door de energieschaarste in moeilijkheden komen, kunnen op grond van de algemene bijstandswet hulp krijgen indien er geen andere fi- nancieringsmogelijkheid is. Staatsse cretaris Meijer (CRM) heeft maatre gelen genomen volgens welke (op grond van de op de bijstandswet geba seerde) 'rijksgroepsregeling zelfstandi gen 'financiële hulp mogelijk is (op volgens het ministerie 'gematigde voorwaarden'). Tuinders moeten proberen de moei lijkheden of op eigen kracht of met behulp van een (garantie)-krediet van een bank te overwinnen. Komen zij voor zo'n krediet niet in aanmerking dan kunnen zij bij de gemeente een beroep doen op de rijksgroepsregeling zelfstandigen. Ook kottervissers kun nen dat doen; het ministerie van landbouw zal de provinciale directies voor de bedrijfsontwikkeling en de visserij-assistenten zo snel mogelijk over binnenkomende aanvragen laten rapporteren, waarna de gemeente (als bijstandsverlenend orgaan) een beslis sing kan nemen. Aanvragen kunnen bij de gemeente worden ingediend. Van een verslaggever LEEUWARDEN De politie twee jongens gearresteerd die zondag voor kerstmis brand heKr gesticht in de oude ambachtsscho eri de Friese hoofdstad. Het zijn de k; tienjarige M. K. en zijn achttienj S vriend H. E. I., beiden uit Leei den. Zij stichtten vorige week nieuw een brand in Leeuwardertna daarbij werd de veertienjarige A ei door een getuige in de kraag g ln pen. Bij deze brand in een pakhuis in gebruik zijnde wonin werd voor vijf mille schade veiGi zaakt. De vriend werd een dag aangehouden. C De jongens bekenden dat zij op 2 cembcr een inbraak in de school ben gepleegd. Op de zolder vondi een fles verfverduner dat zij overjoi houtwerk sprenkelden. De school anderde in een mum van tijd in laaiende vuurzee. De schade liepi de tienduizenden guldens. De jongens hebben ook nog brands tingen in onbewoonde woningen braakjes en bromfietsdiefstallen hun kerfstok. (ADVERTENTIE) f Amsterdam, Kalverstraat 152, tel. 020 - 2319 44. Den Haag, Hoogstraat 5, 1 tel, 070-18 30 30. Rijswijk, In de Boogaard 42-43, tel. 070-903861. Scheveningen, Strandweg 117, tel. 070 - 54 30 84. Arnhem, Gele Rijders plein 38-39. tel. 085-43 23 57. Serviezen, kristal, bestek etc. J

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 10