Zakenrijder krijgt er bonnen bij Spreiding van werktijden nog niet te merken Drieling in Leiden: elk ruim zes pond HORECAVA'74 Trein en bus niet overvol Frankrijk ruilt met Saoedi-Arabië olie voor Mirages !n deze krant Regen Zogezegd f y\vS i Extra benzine Voor zelfstandige zonder akkoord accountant Man aangehouden voor verduistering Tank lekt acht mensen bedwelmd 'Ambtstermijn voor president desnoods slechts vier jaar' Olielanden gaan praten met Japan, Europa en VS prijzen Nieuwe Leidse Courant CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING fenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 to Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 passende r«.iomgeving Bij VERDUYN INTERIEURVERZORGING RIJNSBURG Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur jan onze sociaal-economische redactie JEN HAAG De ministers Westerterp en Lubbers overwegen jepaalde groepen uit het zakelijk verkeer iets ruimer van benzine voorzien. Zij hebben voor de definitieve beslissing te nemen, de iterdepartementale distributiewerkgroep opdracht gegeven de lelpunten in het zakelijk verkeer in kaart te brengen en na te lan, welke verfijningen mogelijk zijn. ogenomen wordt, dat de beslissing er deze kwestie pas bij de volgende Inzinetoewijzing, vrijdag over drie feken, zal worden genomen. De ben- pe-aanvoer op dat moment is dan ikend en welke groepen het grootste ideel van de distributie hebben on- •rvonden. Minister Lubbers zei za- ijrdagavond al in KRO's 'Brandpunt' t er naar zal worden gestreefd het akelijk verkeer zo min mogelijk te felemmeren. Opnieuw veel bewolking met enige tijd regen. Matige tot vrij krachtige, aan de kust tij delijk krachtige tot harde wind uit zuid tot zuidwest. Maximum temperaturen circa 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: Aanhoudend wisselvallig en wei- nig verandering in temperatuur. I Morgen zon op: 08.46 onder: 16.49 maan op: 18.35 onder: 09.07 f/Jistributie een n eck uitgesteld den gebruikt, en bovendien begint ie dereen met een volle tank. Het is daarom onwaarschijnlijk dat de rege ring nu al verfijningsmaatregelen zal treffen. Huis aan huis De knelpunten in het zakelijk verkeer doen zich vooral voor bij de huis aan huis-bezorging. Deze auto's gebruiken door telkens te stoppen en weer op te trekken verhoudingsgewijs meer ben zine. De bakker en de kruidenier en anderen dreigen hierdoor in moeilijk heden te komen. Klachten zijn er ook van de groentenboeren, die met een grote pers >nenwagen en een aanhang- wagentje hun groenten van de veiling halen. Die grote auto plus het trek ken kost hun veel brandstof, meer dan waarin de distributie voorziet. Klachten over een te krappe toewij zing zijn er ook vanuit de sector ge zondheidszorg, van vertegenwoordi gers en dergelijken. Al deze knelpunten zullen, naar wordt verwacht, soepel worden beke ken. De 25 procent korting die ook voor het zakelijk verkeer geldt, lijkt daarmee te zijn doorbroken. Met hoe veel kan echter nog niet worden ge zegd. fleer bonnen #'u al een beslissing nemen over een tfxtia benzinetoewijzing lijkt weinig Jfrtvol, omdat aangenomen wordt, dat ëpefeen de volgende ronde over vol gende benzine beschikt. De privébon- iden die normaal voor vier weken wa tten bestemd, kunnen als gevolg van jien week uitstel in drie weken wor- |k wil niet uitsluiten, dat de lachtigingswet wordt verworpen. P. J. S. de Jong, KVP-Jractie- leider in de Eerste Kamer, die de wet vandaag behandelt. mf-i M Minister Lubbers lijn dat Bep en Truus nog wat Pinnen blijven (ADVERTENTIE) 18e internationale vakbeurs voor horecabedrijven, stellingen, ziekenhuizen,bedrijfsrestaurants en-kontines IX-8-9-10 januari dagelijks geopend van 10 tot 18 uur t |toegang (op uitnodiging) f.4- Trein-Toegangbiljetten bij NS-stations AMSTERDAM raï TV^ Op de meeste stations was het Lj|j gisteren drukker dan normaal, maar de Spoorwegen konden de passagiers zonder moeite ver werken. De foto hierboven werd genomen bij het Centraal Station in Amsterdam. Ook de busmaat schappijen zorgden voor extra bussen, die in veel gevallen lang niet vol waren. Openbaar verroer vreest maandag Van onze Haagse redactie DEN HAAG Bij het openbaar vervoer bestaat de vrees dat bet bedrijfsleven weinig moeite doet de werktijden te spreiden. Na bet ingaan van de benzinedistributie is die spreiding beslist nodig om chaotische toestanden met treinen, trams en bussen in de spitsuren te voorkomen. Daarom wordt vooral de komende maandag met zorg tegemoet gezien. Zoals bekend heeft de regering een dringend beroep gedaan op werkge vers en werknemers om de werktijden zoveel mogelijk te spreiden. Dit is ge- beurc om het vervoer van en naar het werk niet in een chaos te laten veranderen. Maar gisteren is van een goede mede werking weinig gebleken. Daarom vreest men een ontwrichting van het openbaar verv -i als de distributie van benzine ingegaan is. Intussen heeft het openbare vervoer gisteren de spits goed aangekund. Van extra drukte was nauwelijks sprake. Blijkbaar grijpen de mensen elke dag uitstel aan om nog van het eigen ver voer gebruik te maken. Alleen de Spoorwegen en de Rotter damse metro constateerden gisteren een vrij sterke toeneming van de drukte. Er werden ongeveer tien pro cent meer passagiers vervoerd, maar dit gaf geen moeilijkheden. Het ver zoek van het ministerie van verkeer en waterstaat aan de vervoerbedrijven om ondanks het uitstel van de distri butie, toch het extra materiaal in te zetten dat men straks nodig denkt te hebben, is opgevolgd, maar dit heeft tot gevolg gehad dat sommige bussen bij Let begin van het spitsuur vrijwel leeg reden. Mager LEIDEN In het Academisch Ziekenhuis in Leiden is gisteren een drieling geboren, die volgens een woordvoerder van het ziekenhuis waarschijnlijk de zwaarste drieling is die ooit in Nederland is ge boren. De baby's, drie meisjes, wegen elk namelijk ruim zes pond. De gezondheidstoestand van de moeder, de 28-jarige mevrouw G. J. Dusee-Harmeijer uit Oegstgeest is goed. De kinderen maken het zo goed, dat ze gewoon in de wieg en niet in een couveuse verzorgd kunnen worden. Het gezin Dusee had al een zoontje van drie. Van een onzer verslaggevers HILVERSUM Klein? zelfstandigen kunnen een extra toewijzing van ben zine aanvragen, zonder gelijktijdig een door een accountant getekende verkla ring te hoeven verstrekken. Dit heeft minister Westerterp (verkeer en wa terstaat) gisteravond in Avro's Tele- vizier meegedeeld. Voor andere parti culieren. die hun auto nodig hebben voor het werk. komt eveneens een speciale regeling. De extra toewijzing aan kleine zelf standigen wordt vastgesteld op basis van het aantal opgegeven kilompers. Deze opgave dient echter wel achteraf te worden gedekt door de handteke ning van de boekhouder, consulent of accountant. Voor het zakenverkeer per auto van particulieren zal de speciale regeling nog nader worden uiteengezet. Waar schijnlijk wordt die vandaag bij de behandeling van de machtigingswet in de Senaat al bekend gemaakt. APELDOORN De Apeldoornse po litie heeft gisteren de 25-jarige A. D. aangehouden, die wordt verdacht van verduistering en valsheid in geschrif te. D. is oud-penningmeester van de stichting sociaal cultureel werk in Apeldoorn waaronder het open jonge ren centrum ,.De Tobbe' ressorteert. De verduistering en valsheid in ge schrift? zou zijn gepleegd ten nadele van ..De Tobbe". PARIJS (Reuter) Frankrijk zal in de komende 20 jaren aan Saoedi-Arabië Mirage-straaljagers en zware wapens leveren in ruil voor 800 miljoen ton ruwe olie. Het probeert ook, Arabische olie producerende landen te betrek ken in belangrijke ontwikkelings schema's. waaronder de distribu tie, verkoop en raffinage van olie. Minister van buitenlandse zaken Michel Jobert, zal binnen kort Saoedi-Arabië bezoeken, naar men aanneemt om genocm- v.i: overeenkomst te tekenen. Het akkoord houdt geen rekening met de oproep van Henry Kissin ger, de Amerlka-inrc minister van buitenlandse ziken, voor een ge zamenlijk optreden van Amerika, West-Europa en Japan om een al gemene deprc-sie tegen te gaan. Kissingers voorstel kan volgens de Franse regering nog belang rijk word en verbeterd. Zij wil 'de olieproducerende landen ook deelgenoot maken van een cam pagne voor economische ontwik keling' Fiannrijk zet zijn rechtstreekse oncle-liandelingen met de Arabi sche landen voort. Het omzeilt zoveel mogelijk de internationale oliemaatschappijen en andere tus senpo: sonen. De oliecrisis en de kwestie van de snel stijgende prijzen kunnen vo'gens Parijs doelmatiger in kleiner verband worden opgelost dan in de 24 landen omvattende Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling' (OESO). De Franse premier Pierre Mess- .ner, heeft meegedeeld dat de ge stegen olieprijzen zijn land in 1974 niet minder dan 15 miljard dollar zullen kosten. Hij ver wacht dat liet bestaande over schot op de betalingsbalans vrij wel zeker i.i een tekort zal veran deren. Sabotage Volgens de Franse politie zijn de ffi» 1 Koning Feisal: ruil ontploffingen in de buurt van Macon, waarbij opslagtanks met petroleum en benzine in de lucht vlogen, te wijten aan sabotage. In een niaand tijd was dit de derde aanslag op olie-opslagplaatsen in het oosten van Frankrijk. Op 7 december openden onbekenden de kranen van een benzinedepot in Belfort, waardoor een half miljoen liter wegstroomde en ge deeltelijk In een rivier terecht kwam. Op 28 december werd bij Besanv'oi. brand gesticht op het terrein van een raffinaderij. Een opslagtank met 1.3 miljoen liter petroleum brandde vnllpdig uit. DEN HAAG De spreiding van de werk- en schooltijden tijdens de spits uren is gisteren volstrekt onvoldoende gebleken. Dit heeft een woordvoerder van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging van Transport Ondernemers (KNVTO) gisteravond gezegd. kortere periode gebruiken. Dat zou een beetje kunnen schelen. Om het extra aanbod aan reizigers te kunnen opvangen beschikt het Neder landse stads- en streekvervoer over 5500 bussen tegen 4800 normaal. Er zijn 700 bussen bijgehuurd. ROTTERDAM In de Beneluxhaven, aan boord van de trailer Norcliff, zijn gisteravond acht personeelsleden van North Sea Ferries bedwelmd geraakt door het inademen van methyl metacry- laat. Deze giftige, explosieve en brand bare stof ontsnapte uit een lekkende tank op het schip. De slachtoffers zijn na onderzoek door een Rozenburgse arts naar huls gestuurd. De haven dienstafdeling gevaarlijke stoffen, heeft de 6tof overgeladen in andere tanks. WASHINGTON (UPI) De speciale senaatscommissie voor Watergate vindt, dat de manier waarop de ver kiezingscampagne van een president wordt gefinancierd drastisch moet wor den gewijzigd. Eventueel moet het zelfs onmogelijk worden, dat een pre sident zich voor een tweede ambts termijn van vier jaar verkiesbaar stelt, zo meent de commissie. Zij schrijft dit in haar toelichting bij het verzoek schrift aan de districtsrechter. Daarin vraagt de commissie de rechter presi dent Nixon bevel te geven de door de senatoren gevraagde documenten en geluidsbanden over Watergate te over handigen. 'Als blijkt, dat de president en zijn naaste medewerkers betrokken waren bij ernstige overtredingen in verband met de presidentiële campagne in 1972, dan zijn vergaande maatregelen no dig,' aldus de senaatscommissie. 'Onder dergelijke omstandigheden zal de com missie misschien aanbevelen de perio de terug te brengen tot één periode van vier jaar,' zo voegt zij daaraan toe. GENEVE (UPI) De belangrijkste olieproducerende landen willen met de belangrijkste olieverbruikende lan den gaan overleggen om te proberen de sterk stijgende kosten voor ruwe olie te stabiliseren. Dit is besloten op de vergadering van de organisatie van de olielanden, de OPEC, in Genève. Functionarissen van de OPEC zeiden, dat de economi sche commissie van deze organisatie met de Verenigde Staten, West-Euro pa en Japan wil gaan praten over een olieprijsbeleid op lange termijn. De OPEC-mensen zeiden dat besloten is om de olieprijs af te stemmen op de prijs van andere grondstoffen en op de prijs, die de olieproducerende landen moeten betalen voor goederen, die door de verbruikende landen wor den geproduceerd. Het zou voor de eerste maal zijn dat de OPEC op een dergelijke schaal on derhandelt met de regeringen van baar afnemers. De KNVTO (Koninklijke Nederlandse vereniging van transportondernemin gen) heeft gisteren alles op alles ge zet om wat gegevens in handen te krijgen, maar de resultaten waren ma ger. In het Congresgebouw te Den Haag had de vereniging een centrum inge richt waar na .r aile vervoerbedrijven in het land kon worden gebeld om te horen hoe men de stromen reizigers had opgevangen. Maar vooral bij de regionale bedrijven was nauwelijks een verandering te constateren verge leken met de 'normale' maa dagen. Het was dan ook erg moeilijk op grond van c .rvaringen van gisteren iets zinnigs te zeggen over de situatie van de volgende week. Als generale repetitie is de dag van gisteren in fei te mislukt. Daar komt nog bij dat het beeld aan twee kanten werd vertekend. In de eerste plaats hadden veel scholen gis teren nog kerstvakantie (en die scho lieren schelen 'een slok op een bor rel') en in de tweede plaats zijn maandagsmorgens de grootwinkelbe drijven in de steien dicht. Daarom was de ochtendr :ts gisteren niet bijs ter geschikt om er conclusies uit te trekken voor de distributieperiode. Ook de avondspits gaf gisteren een betrekkelijk rustig beeld te zien. Dat is gewoonlijk al zo, daar de uitgaans- tijden van kantoren en bedrijven be ter gespreid liggen dan de begintij den. Intussen heeft men lichte twijfels over de vraag of de drukte de komen de maandag zo heftig zal zijn als men zich aanvankelijk voorstelde. Door het uitstel van de distributie kunnen au- tonobilisten en motorrijders namelijk een grotere portie benzine over een Binnenland Nieuw blad voor Clir. school6 Sluiting 'Oud-Wassenaar1 was voorspeld7 Buitenland Soeharto's belofte 9 Russen ondergronds 9 Kerk Charismatisch reveil 2 Sport Team-manager voor Oranje 8 Economie Margarine zal nog duurder worden 13 Eén krant is niet zo duur, maar per kwartaal gaat het toch om enkele tientallen guldens. Wij zijn echter nog steeds van mening dat de kost voor de baat uit gaat. Elke dag krijgt u voor ongeveer veertig cent een pocket vol informatie thuisbezorgd. Dat is toch veel baat bij weinig kosten. De Engelsen zeggen het an ders, maar daarover morgen. DE DIRECTIE. NI ELWK ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO: PLAATS: Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CUT. DORD'CS DAGBLAD Q (aankruisen a.u.b.) Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG: Altgd pnraaUnap ^briefpa pier en pen). Pletine-schaaltje (flessenon- der/etters). Gezellige rookverdrijver Feo postzegel is niet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. Pers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1