I s Israël in drie fasen weg bij het Suezkanaal Fabriek in Schiedam stonk uur in de wind Leger houdt Engels vliegveld omsingeld Bierflesje velt arbiter Bart Ram iL 11 VIVO-V altijd i DO rinkels met den in de buurt HORECAVA'74 In deze krant Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via06222-333 vanhetANPzèlf! v. d. Velde Zogezegd benzin sparen boodsc doen? e happen Schapen onder trein Plan Dayan, volgens Israëlisch blad: Inzameling giften leverde een flinke oogst op Motorrijders protesteren tegen rantsoen Wim Kun Margarine zes cent duurder Nieuwe Leiclse Courant g CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING lenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven »-» mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 LEIDEN, Zoetarwoudaeweg 23, tel. 33741. WASSENAAR, v. Zuylen van Nijeveltstr. 372. tel. 1441. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur SCHIEDAM In Schiedam heeft het gistermorgen be hoorlijk gestonken. De stank werd omschreven als een men gelmoes van kattepis, uien en gas. Honderden mensen gre pen naar de telefoon, maar dik wijls tevergeefs daar de cen trale meld- en regelkamer van Rijnmond de klachten niet al lemaal kon verwerken in ver band met onderbezetting. De stankgolf, die later op de dag naar het noorden dreef, is veroorzaakt door een lekkende chemische vloeistof van de chemische fabriek 'Vondelin- genplaat'. Een woordvoerder van de fabriek zei overigens dat de stof totaal ongevaarlijk is. Maar wel knap lastig. Een woordvoerder van Rijnmond zei dat een kleine hoeveelheid van de stof voldoende is om een stad van stank te doen vergaan. Die vrij drastische uitwerking is gisteren ook wel gebleken, want toen de wolk begon af te drijven, kwamen er klachten uit andere plaat sen tot zelf, uit Amsterdam. Personeel van de fabriek was gisteren bezig met het leeg pompen van het vat dat als de boosdoener was gesignaleerd. Dat vat dat proceswater bevat te met sporen van de stof ter- tiairbutylmercaptaan, was lek geraakt. De op de grond gelo pen vloeistof werd geneutrali- seerc'. Een zuidwestelijke wind heeft het uitgesproken vieze luchtje weggeblazen over Vlaardingen, Zoetermeer, Leiderdorp, Haar lemmermeer en een restje over Amsterdam. Uit die plaatsen kwamen tenminste al lemaal klachten. Angst voor Arabische acties LONDEN (AP, UPI. Reuter) Pantserwagens, lichte tanks en hon derden Engelse militairen hebben dit weekeinde het Londense vlieg veld Heathrow omsingeld gehouden uit angst voor Arabische com mando-acties. Er gebeurde echter niets. Deze enorme veiligheidsmaatregelen waren in Engeland na de Tweede Wereldoorlog niet meer vertoond. Of- Luis Carrero Blanco stierf de glorieuze dood. die iedere soldaat zich wenst. Hij stierf met zijn laarzen aan. Generaal Franco over de moord aanslag op zijn premier. Vrij zacht Aanvankelijk opklaringen, maar later opnieuw veel bewolking met lijdelijk wat regen. Zwakke lot matige wind uit zuidelijke richtingen. Maximum-temperatu ren ongeveer 7 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: plaatselijk wat regen. Tempera turen aanhoudend boven nul. Morgen zon op: 08.46 onder: 16.47 maan op: 17.06 onder: 08.31 ficieel werd het voorgesteld als een 'gewone oefening' maar daar werd nauwelijks geloof aan gehecht omdat de troepen juist uit Noord-Ierland wa ren teruggekeerd. Het alarm werd zaterdagmorgen gege ven nadat er al verscheidene dagen ber.chten over mogelijke Arabische acties waren geweest. In de afgelopen week zijn op het vliegveld een Ameri kaans meisje en twee mannen, een Marokkaa» en een Pakistaan aange houden die wapens vervoerden. De wapens zouden bedoeld zijn geweest v„or een Arabische actie in Engeland. De drie worden nog vastgehouden op beschuldiging van internationale wapensmokkel. Vrijdag arriveerde op Heathrow een tweede Amerikaanse meisje dat iets met de groep te maken zou hebben. Ze werd vastgehouden en zondag op het vliegtuig terug naar Amerika gezet. Officieel was ze volgens het mi nisterie v_n binnenlandse zaken het land nooit binnengekomen zodat van een 'uitwijzing' geen sprake was. De Engelse regering is na de arresla- Zie verder pag. 7, kolom 7 V GRIJPSKERK Zeven schapen zijn zaterdagavond onder de trein gekomen op het traject GrijpskerkVisvliet. De schapen behoorden tot een groep van dertig, die uit een weiland was ge broken. De dieren werden op slag ge dood. De trein kreeg lichte schade. Er was geen noemenswaardige stagnatie. 1 erguderën per telefoon op komst Ik heb geen lijd om op te staan. Van onze sportredactie AMSTERDAM De eerste com petitieronde van 1974 heeft het be taalde voetbal opnieuw in opspraak gebracht. De Amsterdamse scheids rechter Bart Ram, die op het veld bij de wedstrijd Sparta-Telstar geen moeilijkheden kende, werd na afloop op weg naar zijn kleedka mer getroffen door een bierflesje. In de ogen van deze te fanatieke Sparta-supporter had Ram wèl ge faald door enkele keren geen strafschop aan de Rotterdammers toe te kennen, waardoor Sparta met 1—2 verloor. Ram, die voor controle naar het Dijkzigt-zieken- huis werd vervoerd, kon later naar huis terugkeren, maar zal daar met een lichte hersenschudding enkele dagen rust moeten houden. Bart Ram toonde zich gisteravond verwonderd over het incident. Wist zich van het moment dat hij werd getroffen en een bankje opzocht tot zijn aankomst in het ziekenhuis nog maar weinig meer te herinneren. 'Het is.' zei hij, 'eigenlijk onbe staanbaar dat zoiets gebeurt, maar er is voor spelers en scheidsrech ters geen enkele bescherming. Iedere fanatiekeling kan zoiets uit halen.' En over de wedstrijd: 'Ik vond het een fijne wedstrijd. Met twee sportieve ploegen. In het veld is ook niets gebeurd. Goede doel punten ook. En die overtredingen, daarover kun je van mening ver schillen. Ik zag er beslist geen sfafschop in. Anders geef ik ze. Ik ben daar niet bang voor.' Het incident zal dat staat vast voor Sparta ongetwijfeld gevolgen hebben. Méér over SpartaTelstar en het overige sportgebeuren, waar bij de loting van het wereldkam pioenschap voetbal Nederland in groep 3 bracht met Uruguay, Zwe den en Bulgarije, vandaag op de sportpagina's. TEL AVIV/CAIRO (AP, UPI, Reuter) Israël zal de Egyptenaren deze week in Genève 'concrete voorstellen' doen voor een Israëlische terugtocht in de Sinai-woestijn. Minister van defensie Mosje Dayan zei gisteren dat dit mogelijk is geworden na zijn tweedaagse besprekingen met de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger. sk H Zwaar bewapende militairen on derzoeken auto's op een weg in de buurt van het Londense vlieg veld Heathrow. (ADVERTENTIE) Dayan toonde zich na zijn terugkeer uit Washington erg tevreden over het verloop van de besprekingen met Kis singer. Er was overeenstemming be reikt over de 'wijze waarop het pro bleem van de troepenscheiding moet worden benaderd', aldus Dayan. Wel waren er ten aanzien van een aantal onderwerpen 'meningsverschillen' met de Amerikanen gebleven. Volgens berichten uit Washington zou Kissinger tijdens de langdurige be sprekingen met Dayan in voortdurend contact met de Egyptenaren hebben gestaan. Na het overleg met Dayan toonde ook Kissinger zich optimis tisch over de vredeskansen in het Midden-Oosten. Dayan had volgens Kissinger z'n plan met de 'van hem bekende heftigheid' gepresenteerd en hij (Kissinger) had het wat 'bijge schaafd om het ook voor de Egyptena ren aanvaardbaar te maken'. Fasen Wat het 'plan-Dayan' precies voor stelt, wil nog niemand zeggen. Maar volgens het goedingelichte Israëlische blad Yedioth Ahrnoth zou het voor zien in een Israëlische terugtrekking in drie fasen. De Israëlische troepen zouden eerst terugkeren naar de be standslijn van 22 oktober. De omsin geling van het Egyptische derde leger zou dan voorbij zijn. In de tweede fa se trekken de Israëliërs zich terug van de westelijke oever van het Suez kanaal, met uitzondering van één bruggehoofd. In de derde fase zouden de Israëliërs zich terugtrekken tot on geveer dertig kilometer van het ka naal, tot de lijn van de heuvels van Mittla en Giddi. Na elk van de drie fasen zouden VN-troepen het door Is raël verlaten gebied-moeten bezetten. In ruil voor de Israëlische terugtocht zouden de Egyptenaren een aantal zware wapens uit de Sinai moeten te rugtrekken Bovendien zou het kanaal voor de scheepvaart heropend moeten worden 'om de goede wil te tonen'. In feite zou dat echter ook betekenen dat alle sinds de oktoberoorlog over het kanaal geslagen bruggen verdwij nen, wat de bevoorrading van het Egyptische leger in de Sinai zal be moeilijken. Vrees De berichten over een mogelijke op lossing in de Sinai heeft in andere Arabische hoofdsteden inmiddels de vrees voor een eenzijdige overeen komst tussen Egypte en Israël doen toenemen. President Sadat van Egypte gaat daarom de komende dagen naar Syrië, Koeweit en Saoedi-Arabië (zijn voornaamste bondgenoten en finan ciers) om een dergelijke vrees weg te Voor vervolg zie pag. 7. kolom 6 Van een onzer verslaggevers ARNHEM Tctaal is er uit Gelder land via een provinciale gifinzame- lingsactie 39 ton aan giftige en verbo den bestrijdingsmiddelen verwijderd en naar een verbrandingsoven in het Rijnmondgebied gebracht. De actie, die een week duurde, heeft ruimschoots aan de verwachtingen be antwoord. Aanvankelijk werd gere kend op een opbrengst van 30 ton. Het zijn niet alleen landbouwers ge weest, die van de gelegenheid gebruik hebben gemaakt om giftige en verbo den stoffen kwijt te raken, ook bur gers. Iemand bood zelfs dieren op sterk water aan. (ADVERTENTIE) Meer dan 2500 motorrijders uit alle delen van het land hebben zaterdag in Den Haag geprotesteerd te gen het feit dat hun rantsoen benzine zoveel geringer is dan dat van automobilisten. Zij krijgen acht liter per week en zijn daardoor procentueel zwaarder gehandicapt dan de mensen die auto rijden. Een deel van de demonstranten rijdt hier op het Binnenhof. Zie verder pagina 5. (ADVERTENTIE) 18e Internationale vakbeurs voor horecabedrijven, in- stellingen.ziekenhuizen,bedrijfsrestaurants en-kantines 1ITW I7-8-9-10 januari 1 dagelijks geopend van 10 tot 18 uur J toegang (op uitnodiging) f.4.- Trein-Toegangbiljetien bij NS-stations AMSTERDAM en weet u wat vier van die grote mannen samen in zo'n klein autootje noudenken? Thuis is er Heineken Sommige mensen zijn boos over het optreden van Wim Kan voor de televisie, anderen hebben met ple zier gekeken. Om hem goed te kunnen volgen moest men op de hoogte zijn van de jongste vaderlandse ge schiedenis. Maar daar zijn geen boekjes over geschre ven. Wèl zijn er kranten. En u moet een goede krant hebben om de woordspeiingen van Wim Kan te kun nen volgen. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per iiiaaudAwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: IK ONTVANG GRAAG; AltlJ'l parnattnap (+briefpa- pier en pen). l'letine-sehaaltje (fleasenon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Ken postzegel is tuet nodig. Die betalen wij. Schrijf op de envelop: De Chr. l'ers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Wenst abonnement op: TROUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LEIDSE CRT. O DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) Van een verslaggever AMSTERDAM Margarine is van- daag zes cent per half pond duurder geworden. Halvarine werd vier cent duurder. Belangrijkste oorzaak van deze nieuwe prijsstijging is het sterk oplopen van de wereldmarktprijs van grondstoffen. Op 17 december J.l. ging de margari- neprijs acht cent omhoog, en de prijs van halvarine vier cent. En kort daar voor was de margarine vier cent in prijs verhoogd. Dit betekent dat de margarine binnen een maand ai 18 cent per half pond duurder is gewor den. Deze sterke stijging komt vooral in grote gezinnen hard aan. Volgens het ministerie van' economi sche zaken is liet doorberekenen van de kostenstijging onvermijdelijk ge worden in verband met het voortbe staan van enkele kleine e nmiddclgro- te bedrijven die margarine produce ren. Binnenland Reeks overvallen 5 (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór In uw telefoongids. Sissies met Brecht de baan op 6 Kerk Gereformeerd kabinet en een roomse plaat 2 Friese versie van liedboek 2 Kunst Monteverdi's Orfeo overtuigend 4 Lfien achrljven Nieuwe boeken Kadio en tv Strips, feuilleton Puzxel Dag maandag Probleem Weer Familieberichten

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1