Stijgende druk om uitstel distributie Werkgevers zijn somber gestemd door olieboycot De ABN vraagt of u even 'n zonnige vakantie komt uitzoeken. Voor velen wordt het maandag staan Minder handbagage in vliegtuigen meenemen Pompidou Veel organisaties klagen bij regering Horeca lijdt miljoenenver lies Autopool: nu nog maar 500klanten Algemene Bank Nederland i_ vakantiereizen zijn NS betwijfelen of twintigduizend extra zitplaatsen voldoende Twaalf extra conducteurs aan 't werk Tekort van NS groeide 'Middeleeuwse toestand in Nieuwersluis' TROUW/KWARTET VRïJIDlAG 4 JiAfWJIAiRI 1974 BINNENLAND T3/KS Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering is gisteren overstelpt met verzoeken om de ben zinedistributie uit te stellen. De werkgevers en werknemers in de bouw, het Nederlands Christelijk Werkgeversverbond (NCW), het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO), het Overlegorgaan Ondernemersverbonden, de Landelijke Huisartsenvereniging, de Eigen Vervoerdersorganisatie (EVO) en de Federatie Metaal- en Electrotechnische Industrie hebben gisteren door middel van telegrammen en mondelinge klachten uiting gegeven aan hun verontrusting. De werkgevers en werknemers in de bouw hebben premier Den Uyl ge vraagd de distributie niet maandag 7 januari, maar een week of enkele we ken later te doen ingaan. Gevreesd wordt dat het werk op de bouwplaat sen anders zal stagneren. Het Alge meen Verbond Bouwbedrijf, de Over koepelende Organisaties van Werkge vers in de Bouw. de Federatie Bouw bonden NW-NKV en de Hout- en Bouwbond CNV menen dat bij het noodzakelijke vervoer van het perso neel naar de bouwplaatsen moeilijkhe den zullen ontstaan nu blijkt dat (in tegenstelling tot eerdere berichten) de verplaatsing tussen woonadres en bouwplaats als zakelijk verkeer wordt beschouwd. Zélf aanvragen Dit betekent dat alle daarvoor in aan merking komende personeelsleden (en dat zijn er tienduizenden) zelf een aanvraag voor extra-benzine moeten indienen. Tot nog toe werd gedacht dat dit via de werkgever met een spe ciale regeling zou kunnen gebeuren. De extra-toewijzigingen zullen nu on getwijfeld te laat beschikbaar komen en tevens zal de 'kortmgsprocedure' .(de aftrek van het aantal privé-kilo- meters) ertoe leiden dat er te weinig benzine beschikbaar komt om vijf da gen per week te kunnen werken. Het Nederlands Christelijk Werkge versverbond en het Verbond van Ne derlandse Ondernemingen hebben gis termiddag minister Lubbers van eco nomische zaken de suggestie gedaan de distributie op ie schorten. Zij heb ben de indruk, dat als de voorgeno men distributie maandag ingaat deze ondoelmatig zal functioneren. De Fe deratie Metaal- en Electrotechnische Industrie FME heeft minister Lub bers in een telegram dringend om uit stel verzocht. Vele van de binnen de federatie georganiseerde bedrijven zullen volgens de FME voor 7 januari hun aanvraag niet kunnen indienen, wegens de verscheidenheid van aan vraagprocedures. Ook vreest de FME dat het toewijzen op de aanvragen meer tijd zal vergen, dan werd ver wacht. Het functioneren van de be drijven zal daardoor ernstig kunnen worden belemmerd. Onrechtvaardig Het Overlegorgaan der Ondernemers- verbonden heeft een telegram met een verzoek om uitstel gericht aan de regering cn aan de leden van de Tweede Kamer. Het Overlegorgaan acht herbezinning op de noodzaak van distributie nodig, gelet op de onrecht vaardigheden tengevolge van de 'vol strekt ongenuanceerde invoering van de benzinedistributie voor hen die voor hun levensonderhoud zijn aange wezen op zakelijk gebruik van de au to.' Volgens de Landelijke Huisartsenvere niging zal de distributie de huisart senhulp op onaanvaardbare wijze be lemmeren. In een telegram aan pre mier Den Uyl vraagt de vereniging met klem om een 'integrale benzine toewijzing voor de beroepsuitoefening van huisartsen.' De Eigen Vervoerdersorganisatie (E- VO) wil dat als uitstel van distributie niet mogelijk is, op al de reeds uitge reikte benzinebonnen meer brandstof wordt verstrekt. 'Anders zou noodza kelijk en onmisbaar vervoer in de eerste distributieperiode ernstig ver stoord kunnen worden.' De EVO heeft gistermiddag minister Lubbers drin gend verzocht de ingangsdatum van de benzine- en lpg-distributie tenmin ste tot zaterdag 12 januari uit te stel- Van een verslaggever AMSTERDAM Bij Autopool Nederland, de organisatie die met behulp van een computer automobilisten voor het woon- en werkverkeer bij elkaar wil brengen zodat met één inplaats van meer auto's volstaan kan worden, hadden zich gisteren nog maar vijfhonderd gegadig den aangemeld. Directeur W. Kamp van Auto pool Nederland verwachtte gis teren echter dat dit aantal vol gende week enorm zal toene men Indien blijkt dat het open baar vervoer de zaak niet aan kan. Het gedrag van de mensen in echter moeilijk te voorspel len, aldus de heer Kamp. Mochten er echter volgende woensdag bijvoorbeeld tiendui zenden aanmeldingsformulieren binnenkomen dan worden die de volgende twee dagen geco deerd en geponst en gaan weer een dag later de computer in. De volgende morgen zijn de re sultaten dan bekend en kunnen de gegadigden op de hoogte zijn. len. Volgens de organisatie bleek staatssecretaris Van Huiten van ver keer en waterstaat bereid met minis ter Lubbers naar oplossingen te zoe ken voor de meest urgente gevallen. Het Rijksbureau voor Aardolieproduk- ten kon gisteren geen enkele garantié geven dat bedrijven, die extra benzine nodig hebben voor zakelijk verkeer, de aangevraagde bonnen maandag in huis zullen hebben. Onderzoek Uit een (in december gehouden) on derzoek van het NIPO is gebleken dat een kleine meerderheid van de auto mobilisten de voorkeur geeft aan ben zinedistributie bóven een autoloze zondag. Van de ondervraagde automo bilisten zei 54 procent liever benzine distributie te hebben, terwijl 42 pro cent de voorkeur gaf aan een autoloze zondag. Onder de ondervraagde niet- automobilisten bleek het aantal voor standers van beide mogelijkheden pre cies even groot De autoloze zondagen blijken de hore cabedrijven een omzetverlies van vele miljoenen bezorgd te hebben. Volgens het bedrijfschap horeca was de omzet- vermin dering op de eerste vijf autolo ze zondagen 45 miljoen gulden. Dat betekende voor bedrijven en perso neel een inkomstenderving van 13.5 miljoen gulden. Het horecabedrijf heeft eerder al gepleit voor oplossin gen die de moeilijkheden in deze sec tor zouden verminderen (bijvoorbeeld de auto's met even en oneven num mers afwisselend op achtereenvolgen de zondagen laten rijden en: wél rij den toestaan op de zondagen vlak voor kerst en oud en nieuw). Nu hoopt de horeca dat de regering toch nog zal toestaan dat er op de laatste zondag voor het ingaan van de distri butie (a.s. zondag sus) gereden wordt. Dat de horeca het moeilijk heeft is inmiddels bevestigd door twee rappor ten, waarin de uitkomsten van een structuuronderzoek staan. Volgens dit onderzoek was bij de kleine cafébe drijven gemiddeld het economisch re sultaat negatief: daar werd op elke gulden omzet dertien cent verlies ge leden. Bij de grotere cafébedrijven met veel grotere omzet waren de be drijfsresultaten bijna voor de helft negatièf. Ouderen die niet met hun tijd mee kunnen zouden er volgens deze rapporten verstandig aan doen ermee op te houden en de kleine café houder moet genoegen nemen met een inkomen dat in geen enkele ver houding staat tot de verrichte arbeid. Het traditionele café-restaurant is vol gens de rapporten gemiddeld onrenda bel, de gouden tijd voor de cafetaria is voorbij en de rentabiliteit van de wegrestaurants lijkt terug te lopen. Veiligheidsmaatregel op Schiphol Van een verslaggever SCHIPHOL De luchtvaart maatschappijen op Schiphol, Zes tienhoven en het vliegveld Zuid- Limburg zien er sinds gisteren op toe dat vertrekkende luchtrei zigers alleen de meest noodzake lijke bagage bij zich in de cabine houden. Aan de passagiers wordt gevraagd de handbagage te beperken tot een overjas en een handtas, aktentas of diplomaten koffertje. Deze maatregel wordt genomen omdat juist bij de laatste kapin gen bij aanslagen op vliegtuigen is gebleken dat de kapers hun wapens in hun handbagage ver borgen hadden. De commando's die de KLM-Boeing Mississippi overmeesterden kregen hun wa pens binnen doordat zij ze ver borgen hadden in conservenblik- jes. 'Wanneer wij bij de uitgangen de passagiers fouilleren krijgen we heel vaak mensen met enorme dozen en pakken die mee de cabi ne in moeten. De controle op de inhoud is moeilijk en vergt veel tijd. Bovendien zullen eventuele kapers de in hun handbagage verstopte wapens kunnen gaan gebruiken vóórdat zij aan boord stappen, zoals dat in Rome is ge beurd.' aldus majoor E. E. Gerrit sen, commandant van het korps rijkspolitie dienst luchtvaart op Schiphol, die het publiek oproept pakketten en moeilijk te doorzoe ken voorwerpen zoals grote came ra's. blikken voedsel, spuitbussen, radio's en bandrecorders aan de balies af te geven. Bij de controle op Schiphol van de handbagage worden thans ook de op het vliegveld gekochte goederen gecontroleerd. Van onze sociaal-econoinisclie redactie DEN HiAlAlG De oliecrisis heeft de werkgevers somher gestemd. Vijftien procent van hen heeft de produktie al moeten inperken en nog eens 75 procent verwacht problemen voor het bedrijf in de na bije toekomst Dit blijkt uit een overigens beperkte opiniepeiling (ruim tweehonderd ant woorden waren binnengekomen) die het Nederlands Christelijk Werkge versverbond de afgelopen maand on der zijn leden heeft gehouden. Uit de antwoorden blijkt dat de werk gevers hun sombere verwachting voor al baseren op de stagnatie van toevoer van grond- en hulpstoffen, meestal olie. Maar er blijkt ook een tekort te bestaan aan andere grondstoffen. Me de daarom zijn de ondernemers op grote schaal gaan hamsteren om de continuïteit van de grondstoffenaan- voer zo goed mogelijk veilig te stellen en tevens om zich in te dekken tegen sterk stijgende prijzen. Deze voorraad- vorming betekent echter een enorme aanslag op de financiële middelen. Uit de enquête blijkt ook, dat het zoe ken naar vervangende grondstoffen veel kapitaal vergt aan research en in vesteringen. Naast plastic is ook pa pier een schaars artikel geworden. Een vijftal bedrijven bleken hun arti kelen onvoldoende te kunnen verpak ken en moesten de produktie beper- ADVERTENTIE) ken. De werkgevers vrezen ook, dat de oliecrisis een vermindering van de consumptieve vraag tengevolge zal hebben. Dat blijkt al heel duidelijk in de automobielbranche, maar de onder nemers verwachten dat er ook minder vraag zal zijn naar luxe voedingsmid delen en duurdere gebruiksartikelen. De ondernemers zijn tenslotte be ducht voor een daling van de export, een verslechtering van de rentabiliteit en teruggang van de werkgelegenheid, vooral in de tweede helft van 1974. De lopende orders zijn dan afgewerkt en de kans op net zoveel nieuwe wordt klein geacht. Overigens klagen de werkgevers ero- Keus volop. Nu nog wel. Maar het is zomer vóór u 't weet. De reisgidsen liggen klaar. Kom. DEN HAAG Volgens het ministerie van sociale zaken zijn in de maand december in totaal drieduizend aan vragen voor werktijdverkorting binnen gekomen als gevolg van de oliecrisis. ver, dat er ondanks deze verslechte ring van de werkgelegenheid, be kwaam personeel nauwelijks te krij gen is. De somberheid heeft de werkgevers er intussen niet van weerhouden, be zuinigingsmaatregelen in te voeren. Zo blijkt uit de enquête dat bedrijfs gebouwen beter worden geïsoleerd en minder hard wordt gestookt, afval wordt aangewend voor verbranding en er minder verlichting wordt gebruikt. Het vervoer wordt op grote schaal ge reorganiseerd, energiebeperkende in vesteringen worden versneld uitge voerd en afval wordt zo veel mogelijk opnieuw aangewend voor het produk- tieproces. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Zal het openbaar vervoer, als maandag de benzinedistributie in gaat en honderdduizenden forensen noodgedwongen hun auto thuis moeten laten, opgewassen blijken tegen de verwachte grote extra toeloop van reizigers'? Zowel bij de spoorwegen als bij de bus- en tramonderne mingen kan men daarover op dit moment nog geen verstan dig woord zeggen. Weliswaar zijn overal binnen het raam van de beperkte mogelijkhe den maatregelen genomen, maar of deze krachttoer van de afgelopen maanden genoeg effect zal hebben om het woon-werkverkeer glad te doen verlopen moet nog wor den afgewacht. Er wordt in ieder geval reke ning gehouden met strubbelin gen, al zijn de vervoersonder- nemers wel zó optimistisch te voorspellen, dat die binnen een week, als de meesten aan de nieuwe situatie gewend zijn, wel tot het verleden zul len behoren. Weer rijklaar Om de verwachte extra drukte enigszins op te vangen zullen de spoorwegen al het beschik bare reservematerieel inzetten. Dat betekent, dat er op de drukste lijnen twintig extra- treinen op de rails worden ge bracht en dat 150 treinstellen worden verlengd. Daarvoor is een aantal treinstellen uit 1946, dat zou worden afge voerd, weer rijklaar gemaakt, terwijl acht fabrieksnieuwe treinen, zonder de gebruikelij ke proefritten, direct en ver sneld in dienst worden geno men. Deze extra-inzet levert de spoorwegen twintigduizend zit plaatsen méér op. Of dit vol doende zal zijn, wordt in Utrecht overigens betwijfeld. Men rekent in de spitsuren op een reizigersaanbod van een kleine veertig procent meer dan normaal en dat is veel meer dan met de uitbreiding van de capaciteit kan worden opgevangen. Velen zullen dan ook genoegen moeten nemen met een staanplaats, zo ver wacht NS. Bovendien zal er rekening mee worden gehou den dat er, wanneer er een trein door pech uitvalt, géén reservetrein kan worden inge zet omdat al het materieel al in gebruik is. Dit houdt voor de passagiers in, dat ze op de het aantal lokettistes. Zo wor den onder meer 24 bijna afge studeerde informatrices maan dag al ingezet terwijl om de meisjes te ontlasten - vaart worit gezet achter de proef in Amsterdam, waar via vijf lij nen automatisch telefonische informatie wordt gegeven over de vertrektijden. Zeer binnen kort zal dit systeem ook in Groningen worden ingevoerd. eerstvolgende trein zullen moeten wachten. Personeel Voor de bemanning van het uitgebreide materieel hebben de spoorwegen twaalf extra conducteurs in dienst geno men, terwijl de 23 tweemans- ploegen, die de treinen uit kammen op zwartrijders, ver sterking krijgen van zeven teams. Voorts is om tijd te sparen - het kopen van trein kaartjes in de trein vereen voudigd. Inplaats van de be kende, door de conducteur uit geschreven. biljetten komen er met ingang van maandag stripkaarten met stroken ter waarde van één gulden elk. waarvan er - naar gelang van de trajectlengte - door de con ducteur een aantal wordt afge scheurd. De toeslag, die hier op wordt betaald, blijft als voorheen een gulden. In de personeelssector wordt gewerkt aan uitbreiding van Bruggen dicht Om de kans op vertraging zo klein mogelijk te houden, is. met het ministerie van ver keer en waterstaat overeenge komen, dat tijdens de spitsu ren op de drukke trajecten de bruggen gesloten blijven. Dit geldt onder meer voor de Hemburg in Amsterdam, de brug over de Oude Maas in Dordrecht en de Delfshaven-, Schic- en de Koningshaven- brug in Rotterdam. Voor de 250.000 mensen met een 65-plus-kaart houden de nieuwe maatregelen een be perking in. Zij zullen vanaf maandag niet op hun kaart zen vóór 's morgens half tien en niet tussen half vijf en half zeven 's avonds, en zij zullen op vrijdag, zondag en maandag niet meer mogen rei- vrij mogen reizen De militairen daarentegen in casseren een voordeeltje. Met defensie is de NS overeenge komen dat zij al op vrijdag middag één uur naar huis mo gen in plaats van 's avonds, dit eveneens ter ontlasting van het spits^erkeer. Meer bussen Maatregelen zijn ook genomen door de 71 bus- en tramonder- nemingen (die naast de onge veer 950 trams en metrorijtui- Van een onzer verslaggevers UTRECHT Het tekort van de Ne- derlandsc Spoorwegen is vorig jaar weer groter geworden. Het bedraagt volgens voorlopige cijfers, 460 miljoen gulden, tegen 430 miljoen in 1972. De Spoorwegen rekenen op een over heidsbijdrage van tussen 325 en 350 miljoen gulden. President directeur mr. G. de Bruin zei dit gisteren In zijn nieuwjaarsrede voor het perso neel. Wellicht zou het tekort nog wat gro ter zijn geweest als de oliecrisis de laatste twee maanden niet een gunstig effect voor de NS had gehad. Door o.a. de autoloze zondagen zijn vorig Jaar beduidend meer reizigerskilome ters verkocht dan de verwachte acht miljard. Als de trend doorzet, onder andere onder invloed van de benzine distributie, kan dit jaar het record van 1971 worden gebroken, toen er 8.11 miljard reizigerskilometers wer den verkocht. De opbrengsten uit het reizigersvervoer bedroegen vorig jaar 530 miljoen (in 1972 489 miljoen) gulden en die uit het goederenverkeer 200 miljoen (197 miljoen). De andere ontvangsten namen met 5 miljoen af tot 120 miljoen gulden. Tegenover de ln totaal ontvangen 850 miljoen gul den stonden 1.3 miljard aan kosten, tegen 1.237 miljard ln 1972. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG 'In het militaire depot voor discipline te Nieuwersluis be staan middeleeuwse toestanden'. Vijf dienstplichtige artsen van de Lucht macht hebben dit in een klaagbrief aan minister Vredeling (defensie) ge schreven. Zij brachten in het kader van een opleiding een bezoek aan het strafkamp. De briefschrijvers zijn vooral gevallen over de kleine cellen en het gebruik van isoleercellen en dwangbuizen. De fensie erkent dat de cellen te klein zijn. Ter verbetering van de situatie zijn nieuwbouwplannen ontwikkeld. Van de isoleercellen zou slechts zel den gebruik worden gemaakt en van de dwangbuizen helemaal niet Het strafkamp krijgt per jaar ruim zes honderd man binnen de poorten. Vervolg van pagina 1 hebben getoond, met op te merken: 'Die gedachte van dringende noodzaak van solidariteit met het Nederlandse volk, dat zou huiveren bij houtvuur tjes, is kletskoek'. Pompidou voegde hieraan toe dat da Nederlanders ho pen de positie van Rotterdam als de drukste haven van Europa veilig te stellen met de winsten en de wereld positie die daaruit resulteren. Overi gens vond de president dat de Neder landers 'toegroeien naar een Europees energiebeleid.' Wat betreft de solidariteit in de Eu ropese gemeenschap in samenhang met het Nederlandse standpunt over Israël merkte Pompidou schertsend op dat deze solidariteit met Neder land zal groeien 'doordat de prijzen voor Nederlands aardgas zich solidair zullen betonen met die voor de olie daar zit ook niefs abnormaals in.' De Franse president besloot dat Euro pa lange tijd een confederatie van landen zal blijven, die er heel anders uitziet als de 'vaders van Europa' zich hadden voorgesteld. De gemeenschap pelijke energiepolitiek heeft overigens vooruitgang geboekt en Nederland staat niet op het punt zich van Euro pa te verwijderen, aldus Pompidou. Zal het meevallen of wordt het zoals op deze foto? gen, (1600 stadsbussen en 2260 bussen voor het regionale ver keer hebben rijden). Dit park zal waarschijnlijk worden uit gebreid met ongeveer duizend van de 3300 touringcars. Méér in te huren bliikt op het ogenblik onmogelijk omdat net grootste deel van deze bussen juist in deze tijd zijn grote onderhoudsbeurt krijgt. Deze extra bussen te beman nen is nog geen probleem: de meeste chauffeurs van de. nor maal alleen 's zomers rijdende Dussen zitten vrijwel allemaal in de WW en kunnen, aldus de Koninklijke Nederlandse Vereniging van Transporton dernemingen, met één tele foontje worden opgeroepen. Van dit 'extra'-wagenpark heeft de in de bollenstreek opererende NZH er al 140 ge huurd, de onderneming Cen traal Nederland ruim hon derd, de FRAM in Friesland veertig, de 'Zuidooster* vijftig, terwijl ook de vervoersbedrij ven van de grote gemeenten uit het extra-arsenaal hebben geput. Verscheidene van deze onder nemingen zullen dit materieel vooral inzetten voor in te las sen sneldiensten, die alleen t kunnen worden gebruikt door reizigers met een abonnement. De chauffeurs, die niet ge wend zijn aan het dikwijls in gewikkelde kaartsysteem, hoe ven dan alleen maar af te stempelen, wat het oponthoud bij de haltes aanzienlijk be perkt. Bekendmaking van deze extra- dienslen wordt door de onder nemingen zelf geregeld via ad vertenties in de dagbladen of plakkaten in de bussen. 'Wij gaan ervan uit', aldus een woordvoerder van de KNVTO, 'dat de nieuwe dienstregelin gen de eerste dagen nog wat stroef zullen verlopen. Het zal nog wel wat improviseren worden. Maar binnen een week zullen ze bij de meesten wel bekend raken. Het is ge woon een kwestie van inspe len. Als de mensen eraan ge wend zijn zal het allemaal best nog kunnen meevallen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5