Nederland zwemt in de olie, zegt bitse Pompidou Arabieren dreigen Fiat met boycot Forensen starten eigen busdienst Nixon wil blok van oliekopers vormen !n deze krant Het ALLERLAATSTE nieuws hoort u via 06222-333 van het ANPzèlf! qiro 4S 40 00 Openbaar vervoer laat Bleiswijk in de steek Zorgen over fietsen Duitse pomphouders adverteren in Nederland Italiaanse acteur Gino Cervi overleden Ontslag geëist van hoofdredacteur La Stampa Plaveisel REGERING BLIJFT BIJ DISTRIBUTIE Amnesty International Nieuwe Leidse Comramt CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING teenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. B.V. De Christelijke Pers, Amsterdam „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnement 11,50 per maand, per kwartaal 34,50 VRIJDAG 4 JANUARI 1974 54ste jaargang no. 233 Verhuur van gedistingeerde gelegenheidskleding MODEHUIS SLOOS Stille Rijn 11, Leiden. Tel. 20868. Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Van onze Haagse redactie DEN HAAG/BLEISWIJK De inwoners van de Zuidhollandse gemeente Bleiswijk gaan per 7 januari een eigen busdienst ex ploiteren, die in de ochtend- en avondspits zeker honderd foren sen naar en van Den Haag zal brengen. De reden voor dit par ticulier initiatief is het ontbreken van rechtstreeks openbaar vervoer tussen Bleiswijk en Zoetermeer van waaruit Den Haag makkelijk bereikbaar is. De vervoersonderneming West-Ne derland, die dit gebied bestrijkt, heeft weliswaar een vergunning om op dit traject een bus in te leggen, maar wil hier niet toe overgaan wegens een tekort aan materieel en twijfel over de renta biliteit. Vanuit Bleiswijk ft Zoeter meer en van daaruit Den Haag slechts bereikbaar via een ringbus- dienst die over Rotterdam op Bos- koc p/Leiden rijdt. Sinds enige jaren is het aantal fo rensen tussen Den Haag en Bleis wijk sterk toegenomen. Door de benzinedistributie zijn deze foren sen in een moeilijk parket geraakt. Voor hen is het onmogelijk met de toegewezen 15 liter benzine per week dagelijks 40 kilometer naar en van Den Haag af te leggen. Na een negatieve reactie van de vervoersonderneming West-Neder land op een verzoek om een bus verbinding tijdens de ochtend -en avondspits met Zoetermeer charter de de heer J. Heijgens uit Bleis wijk bij een «nder vervoersbedrijf twee touringcars, die vanaf maan dag twee keer 's ochtends en twee keer 's avonds respectievelijk naar en van Den Haag zullen rijden. De kosten bedragen per retour onge veer 5 gulden. Dit is naar schat ting ongeveer 2 gulden duurder dan het openbaar vervoer zou be rekenen voor dezelfde afstand, maar toch niet onbetaalbaar voor de Bleiswijkse forens die momen teel ongeveer 3,60 aan benzine per dag uitgeeft. Met het bedrijf is een regeling overeengekomen, dat bij een over- wacht snelle beëindiging van de benzinedistributie de charter-over eenkomst op korte termijn kan worden verbroken. Het moet overi gens, aldus de heer Heugens, niet onmogelijk worden geacht, dat ook daarna de bussen blijven rijden, omdat de tarieven mogelijk lager zouden kunnen, indien een langlo pend contract zou worden aange gaan. VERBAASD Bijzonder verbaasd toonde zich de commissie vervoervergunningen van het ministerie van verkeer en waterstaat over het feit dat de West-Nederland blijkbaar geen heil ziet in een buslijn Bleiswijk-Zoe- termeer, al was het maar voor de spitsuren. De commissie vervoer vergunningen zei ons gisteren deze zaak zo spoedig mogelijk te zullen onderzoeken en daarna contact op te nemen met de West-Nederland. Naar de mening van de commissie heeft het openbaar vervoer beslist een taak, als op een bepaald tijd stip van de dag zeker honderd rei zigers dagelijks gebruik willen ma ken van dit openbaar vervoer. Dat is geen zaak om maar te laten lig gen. Het argument dat er een tekort aan materieel is, hoeft, volgens de heer Heugens niet in dit geval te gelden, omdat, naar zijn mening, zonder al te veel problemen de West-Nederland de door hem ge huurde bussen óók zou kunnen charteren. De West-Nederland meent dat het momenteel de eerste zorg is van het bedrijf het bestaan de busnet goed te laten functione ren als de verwachte stormloop op het openbaar vervoer komt. Vanavond begint bij de heer Heu gens de kaartverkoop aan de Me- reldreef 22 in Bleiswijk. Het eerst aan bod komen diegenen, die reeds bij de enquête blijk hebben gege ven dat zij voor een busdienst zijn. Vanaf maandag rijdens 's ochtens op 7.15 en 7.45 uur twee bussen naar Den Haag en om 17 en 17.30 weer terug. Onderweg wordt alleen gestopt bij het Station Voorburg, het station Den Haag-centraal en de Turfmarkt in het centrum. Tegen Arabische olieacties WASHINGTON (AP, AFP, Reuter, UPI) De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Henry Kissinger, heeft aangekondigd dat bresident Nixon een belangrijk persoonlijk initiatief zal nemen tot de forming van een blok van olieconsumerende landen. Kissinger verklaarde voorts dat Nixon mogelijk in het voorjaar Europa zal bezoeken en noemde de Kansen op een algehele vredesregeling voor het Midden-Oosten beter dan ooit sinds de afgelopen 25 jaar. Dp een persconferentie in Washington lei Kissinger dat president Nixon vol gende week voorstellen zal doen om 6en gemeenschappelijk front te vor men van olieconsumerende landen om Üaarmee te voorkomen dat de Arabi sche landen via hun oliemaatregelen fcen wereldomvattende economische depressie ontketenen. Het zou voor de blieconsumerende landen neerkomen bp zelfmoord als zij betrokken zouden raken in een onbeperkte onderlinge fcedijver om olie van de Arabische landen te verwerven, aldus Kissinger. President Nixón zal- proberen een ak koord tussen olieconsumerende lan den te sluiten om hun beleid jegens de Arabieren te coördineren. Door de beperkingen van- de olietoevoer zullen de olieproducerende landen zichzelf bvenveel schade berokkenen als de blieconsumerende landen en de voor ttellen zullen derhalve ook gericht lijn op het bevorderen van samenwer king tussen de olieproducerende en blieconsumerende landen, aldus Kis singer. Over Europa zei Kissinger dat de VS en hun Europese bondgenoten wezen lijke vooruitgang hebben geboekt bij het verfijnen van hun wederzijdse be trekkingen. President Nixon zal moge lijk in de lente zijn, reeds lang voor genomen. bezoek aan Europa brengen en hoopt de twee beginselverklarin gen te kunnen bezegelen over de toe komstige verhoudingen tussen de VS en Europa. De VS en Europa beseffen nu dat hun pogingen hun betrekkin gen af te stemmen op de gewijzigde situatie niet beheerst mceten worden door wedijver maar, dat deze aanvul lend moeten zijn, aldus Kissinger. Over het Midden-Oosten merkte Kis singer op dat hij goede vooruitzichten ziet voor een akkoord tussen Egypte en Israël over scheiding van hun troe pen in de Suez-sector UTRECHT Voor vele tienduizenden automobilisten zal de fiets vanaf maan dag het vervangende vervoermiddel voor de auto tussen huis en werk zijn. Daarover maakt Veilig Verkeer Nederland (WN) zich zorgen, 'omdat dan fietsen gebruikt gaan worden, die veelal jaren op stal hebben gestaan, zonder dat daar ooit nog naar is omgekeken. En verwaarloosde fietsen zijn onveilige fietsen.' waarschuwt Veilig Verkeer. Problemen voorziet Veilig Verkeer ook met de stalling, vooral bij stations en haltes van het openbaar vervoer. Gesuggereerd wordt van de autoparkeer- plaatsen ruimte te 'vorderen' om stallingsruimte voor fietsen te krijgen. Pompidou ENSCHEDE Duitse benzineverkopers adverteren sinds enkele dagen in Nederlandse kranten om hun klanten te vertellen dat zij ook na 7 januari van harte welkom zullen zijn. Nederlandse pomphouders langs de grens streek vrezen nu dat de verkoop na 7 januari ineen zal storten. Ze ver wachten dat onder andere de zwartrijders in de Duitse grensstreek hun benzine tegen de bovendien nog lagere prijs zullen gaan betrekken. Op het Bureau Aardolieprodukten in Amsterdam wordt koortsachtig ge werkt aan de verwerking van de naar schatting honderdduizend aanvragen (alleen voor Amsterdam) voor extra benzine. Bijna honderd ambtenaren zijn hiermee bezig, maar de aanvra gers zullen de toewijzing waarschijn lijk niet voor half januari in handen hebben. ROME (AP) De Italiaanse toneel- en filmacteur Gino Cervi is donder dag overleden. Hü was 73 jaar. De in Bologna geboren Cervi was tientallen jaren een van de populair ste Italiaanse acteurs. Hij oogstte in ternationale roem door zijn creatie van Peppone, de communistische bur- gemeesta. met wie de al even befaam de dorpspastoor Don Camillo een haat-liefde verhouding heeft. Cervi zette Peppor' voor het eerst neer in 1952, in 'De kleine wereld van Dnn Camillo'. Zijn tegenspeler was de Franse komische acteur Fernandel. In vliegtuig overleden SCHIPHOL Anderhalf uur voordat het vliegtuig, waarin zij zat, op Schip hol zou landen is gisteren de 66-ja- rige mevrouw P. Raaymakers-Snoezer uit Tilburg overleden. ROME (AP, Reuter, UPI) Het Arabische boycot-comité heeft het Italiaanse Fiat-automobielcon cern met een Arabische economische boycot bedreigd als Fiat niet de joodse hoofdredacteur Arrigo Levi van het Turijnse dagblad La Stampa en twee van zijn stafmedewerkers ontslaat. La Stampa is eigendom van Fiat. Mistbanken In de ochtend plaatselijk mist banken en minimumtemperatu ren van plus 1 tot min 3 graden. Vooral in het westen van het land wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen droog. Overwe gend matige zuidelijke wind. Maximum-temperaturen onge veer 5 graden. MORGEN EN OVERMORGEN: af en toe regen en in het alge meen hogere temperaturen. Morgen zon op: 08.48 onder: 16.43 maan op: 13.33 onder: 05.29 De goede voornemens die rond Oud en Nieuw in ons opkomen hebben in de volksmond geen goede klank. Er is zelfs een bepaalde weg mee geplaveid. Toch dachten we dat het wel meevalt. Als u de goede voor nemens om abonnees te winnen uitvoert, dan zal de weg van de krant over rozen gaan. DE DIRECTIE NIEUWE ABONNEE NAAM: STRAAT: GIRO:PLAATS: Betaalt per maand/kwartaal Opgegeven door: Naam: Adres: Plaats: Wenst abonnement op: I'RUUW DE ROTTERDAMMER NIEUWE HAAGSE CRT. NIEUWE LE1DSE CRT. DORDTS DAGBLAD (aankruisen a.u.b.) IK ONTVANG GRAAG: Altijd-paraatmap (-l-briefpa- pier en pen). Pletine-schaaltje (flesscnon- derzetters). Gezellige rookverdrijver Fen post/egel ts niet nodig Schrijf op de envelop: De Die betalen wij. Chr. Pers, Antwoordnummer 2792, Amsterdam. Dit heeft een woordvoerder van Fiat. gisteren in Rome meegedeeld. Als re den voor de eis had het Arabische boycot-comité de publikatie in La Stampa genoemd van een artikel over de Libische leider Moeammar Khad- daffi. In het satirische artikel van twee medewerkers was Khaddaffi ver geleken met de filmactrice Elizabeth Taylor die ook alles doet om de pers te ontlopen. Over Khaddaffi's 'Arabi sche weg naar het socialisme' was op gemerkt dat dit 'een van die theorieën is, die een jongen van tien jaar ge makkelijk kan weerleggen.' Het in Rome verschijnende weekblad Espresso heeft gisteren bericht dat Khaddaffi zelf heeft gedreigd de di plomatieke betrekkingen met Italië te verbreken als de hoofdredacteur van La Stampa niet. wordt ontslagen. Het Italiaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren verklaard dat be richten in Espresso over deze zaak 'niet helemaal juist zijn', maar verder commentaar geweigerd. Levi, de man wiens ontslag 'wordt ge- eist, is een van de bekendste Italiaanse journalisten. Tijdens de juni-oorlog van 1967 in het Midden-Oosten werkte Levi als commentator voor de Itali aanse staats-televisie. Hij heeft in 1947 in de Israëlische onafhankelijk heidsoorlog gevochten. Levi was pas sinds mei hoofdredacteur van La Stampa en de eerste Italiaanse kandi daat-hoofdredacteur. die eiste dat de redactie zijn benoeming via een stem ming zou aanvaarden. Naast Levi wordt ook het ontslag verlangd van de twee schrijvers van het artikel over Khaddaffi, Carlo Fruttero en Franco Lucentini. Boycot Een Arabische boycot zou het Fiat concern gevoelig treffen. De firma heeft in 1973 voor naar schatting meer dan ongeveer 150 miljoen gul den auto's vrachtwagens, en tractoren aan Arabische landen verkocht. Dit was ongeveer vijf procent van de tota le verkoop aan het buitenland. Libië alleen heeft ongeveer de helft van de Fiat-verkopen aan de Arabische lan den voor zijn rekening genomen. Volgens zegslieden in Rome is de kwestie in handen van de Italiaanse regering en hoopt F:at dat Rome Khaddaffi tot bedaren kan brengen. Uit bronnen bij Fiat is vernomen dat Khaddaffi na publicatie van het arti kel in La Stampa op 6 december on middellijk de Italiaanse ambassadeur in Libië bij zich heeft ontboden en had gedreigd met een diplomatieke breuk tenzij maatregelen tegen de schrijvers van het artikel en tegen hoofdredacteur Levi zouden worden genomen. Binnenland Voor velen wordt liet volgende week staan Buitenland Hoessein: Israël wil aparte vrede met Egyptcnaren 9 (ADVERTENTIE) Dit nummer staat ook vóór In uw telefoongids. Peron verstevigt greep op leger 9 Kerk Evangelie en mens2 Oecumenisch actiecentrum heft zich op 2 Sport Dick. Schneider vecht voor come-back 13 Leiers schrijven Nieuwe boeken Radio en tv Recepi Commentaar Weer Filmpremières Van een onzer verslaggevers PARIJS/DEN HAAG President Pompidou heeft gisteren de opvat ting, dat Nederland drin gend hulp nodig zou heb ben om de gevolgen van de olieboycot te bestrij den 'kletskoek' genoemd. Hij zei op een persconfe rentie dat premier Den Uyl hem vorige maand op de topconferentie in Kopenhagen had ge zegd, dat de Nederalndse olievoorraden niet ver minderen. 'Nederland krijgt tweemaal zoveel olie als het verbruikt', aldus Pompidou. Inmiddels is er geen enkele aanwij zing, dat de regering uitstel van de benzinedistributie, die maandag zal ingaan, overweegt. Dit ondanks het groeiende aantal organisaties, dat uit stel heeft bepleit. (Zie ook pagina T3/K5). Naar verluidt zal het kabinet zich vandaag tijdens de wekelijkse mi nisterraadsvergadering wei beraden over maatregelen te nemen tegen eventuele knelpunten, die door de dis tributie kunnen onstaan. Hierbij wordt verwezen naar de uitspraak van minister Lubbers van economische za ken, dat bedrijven die door de benzi nedistributie aantoonbaar in moeilijk heden komen, afzonderlijk zullen wor den geholpen. Overigens worden maatregelen in deze zin versoepe ling van het distributiesysteem vandaag nog niet verwacht. 'Uitstel zinloos' in politiek Den Haag overheerst de mening dat de distributieproblemen het beste in de praktijk op te lossen zijn, zodat uitstel weinig zin zou heb ben Tever wordt erop gewezen dat de beperking van het benzinever bruik, waarvoor de distributie nodig is, komende week feitelijk nog niet wordt bereikt, omdat de meeste auto mobilisten morgen hun tank vol zul len lat.'n gooien voor verbruik vol- gen^e week. Deze volle tank èn de vijftien liter op de bv,n, die verkrijg baar is, moeten voldoende zijn om de eerste dagen in afwachting van de ex tra toewijzingen voor zakenverkeer, te overbruggen. Ook wordt ii regeringskringen onder streept, dat de verhoging van de olie- produktie door de Arabische landen thans geen reden kan zijn de distribu tie uit te stellen. 'Zolang niet met keiharde cijfers wordt aangetoond dat door de produktieverhoging de oliepo sitie van Nederland duidelijk gunsti ger wordt, is de verbruiksbeperking nodig, gezien de terugloop in de aan voer', aldus Haagse kringen Op zijn persconferentie verdedigde president Pompidou van Frankrijk zich nog tegen het verwijt, dat Frank rijk zich een slecht bondgenoot zou Zie verder pagina 5 ADVERTENTIE bestrijdt het martelen van ge vangenen; 150.000 Nederlan ders gaven hun adhesie. Help Amnesty nu door te gaan Roetersstraat 34 - Amsterdam

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 1