Verhoging posttarieven hangt af van de regering 'Systeem benzinedistributie verkeerd' Gemeente mag wel laten doorstromen via huurwet Wachten in de vrieskou Ambassadeur Indonesië boos na demonstratie groep Zuid-Molukkers PTT maakte winst van 439 miljoen gulden Lening voor ontwikkeling van Groenland Uitgaven voor foto en film bereiken het halve miljard U dacht elke maand f ÏOO,- te gaan sparen, maar er komt niets van? Laat de Amro Bank het maar opknappen! Transportgebruikers en handelsreizigers vragen om uitstel TROUW/KWARTET DONDERDAG 3 JANUARI 1974 BINNENLAND T3/K5 Van onze Haagse redactie DEN HAAG Er is nog geen besluit genomen over bet verho gen van de posttarieven voor dit jaar, hoewel de PTT zonder een verhoging van deze tarieven een tekort hierop verwacht van 14 procent. Dit deelde gisteren di recteur-generaal van de PTT drs. P. Leenman mee in zijn nieuwjaarstoespraak. Een even tuele verhoging van de posttarie ven zal volgens hem volledig af hangen van het regeringsstand punt inzake stijging van prijzen en tarieven. besnoeien en kon ook minder geld aan het rijk worden afgedragen dan was gesteld, namelijk 65 miljoen i.p.v. 87 miljoen. Het jaar 1973 is voor PTT niet slecht BijZOllder geweest. In het totaal werd 439 mil- joen winst gemaakt, tegen 330 mil- .loen in 1972. De rijkspostspaarbank maakte daarnaast 10 miljoen meer winst en kwam op 50 miljoen. Bij de postdienst was het verlies 111 miljoen tegen (eveneens ver lies) 99 miljoen in 1972: Zonder verhoging van de tarieven verwacht drs. Leenman dat dit percentage dit jaar zal stijgen van 8.8 tot 14 procent. Bijzonder feit in de PTT-historie was, dat vorig jaar het aantal binnenlandse telefoongesprekken voor het eerst het aantal binnenlandse poststukken over trof. Volgens drs. Leenman is echter, gezien de technische mogelijkheden, niet te verwachten dat de eerste tien tot vijftien jaar het telefoonverkeer het postale verkeer in functie groten deels zou verdringen. Tevens zou dit tot gevolg hebben, dat Het aantal aanvragen voor telefoon- het moment waarop de posttarieven volledig kostendekkend zijn. niet in '78 zal zijn maar pas op een later tijdstip. Ondanks alle winsten in het totale PTT-apparaat, heeft het bedrijf tóch de investeringen vorig jaar moeten Vorig jaar werden 202.000 nieuwe aansluitingen aangelegd. Bij de poststukkenverzending is een verschuiving in belangrijkheid te con stateren van de losse post naar de massapost. Deze laatste maakt twee derde van het totaal uit. Hiervan zijn onder meer oorza.ak radio- en tv-quiz- zes waarop vaak met 100.000 of meer briefkaarten met antwoorden wordt gereageerd. Ook in 1973 daalde het aantal bezit ters van alleen maar radio's. Het gere gistreerde aantal nam met 75.000 af en kwam op een kleine 350.000. Ge lijktijdig steeg het aantal geregistreer de tv-toestellen met ruim 100.000 tot 3.461.000. Het aantal opgespoorde zwartkijkers bedroeg 53.000, 19.000 meer dan het jaar daarvoor. woord bij een vooruitblik van de PTT op 1974. De PTT is voor het grootste deel afhankelijk van de economische ontwikkeling van het land en de reac tie van het bedrijfs- en particuliere leven daarop. Ten aanzien van de briefpost verwacht de heer Leenman bij de thans als zwart afgeschilderde economische ontwikkelingen, weinig verandering. Wel denkt hij dat in de lefoonaansluitingen sterk doen toene men. Het aantal gesprekken eveneens, gezien de ervaringen op autoloze zon dagen onlangs, toen het interlocale te lefoonverkeer zelfs met 125 procent toenam. Bij de giro wordt een constant jaar verwacht. Mogelijk zullen de geldbe- wegingen iets teruggaan door een neergaande economie, maar de prijs- sector drukwerken een felle dalende stijgingen zullen de roerende geldbe- aansluitingen steeg in 1973 met 5.000 tot 92.000. Vér boven het gemiddelde lagen met de aanvragen de laatste maanden van het jaar, wat op reke OllZCkcr ning van de autoloze zondag en de energiecrisis geschreven moet worden. Onzekerheid is het belangrijkste reactie is te verwachten. Daartegeno ver staat echter een toeneming van het aantal overheidsstukken, door de vele nieuwe maatregelen rond de brandstofdistributie. Daarnaast acht hij het niet onwaar schijnlijk dat, indien de papierprijs veel stijgt, de huis-aan-huis folder plaats moet maken voor de meer ge richte, per post verstuurde reclame. Een teruggang in de mobiliteit door een benzinedistributie zal naar ver wachting het aantal aanvragen om te- dragen groter maken. Schaarste zal er zijn voor de rijkspostspaarbank, aan gezien de spaarzin nog verder zal ver minderen. Nieuw is dit jaar een experiment met een verbindingssysteem van twintig postkantoren met een centrale compu ter door middel van loketterminals. Via deze apparaten kosten 30.000 per stuk zal een snelle rentebere kening en -bijschrijving mogelijk zijn, terwijl de rekeninghouder van en de giro aan het loket nauwer betrokken Directeur-generaal van de PTT, drs. P. Leenman. worden bij af- en bijschrijvingen en saldocontrole. Voor het experiment is bij Philips apparatuur besteld, waarmee goede re sultaten zijn geboekt in Zweden. In dien het experiment slaagt zullen 400 postkantoren hiermee worden uitge rust. Civiele kamer van rechtbank in Utrecht Van een verslaggever UTRECHT De Yinkeveense onderwijzer C. M. W. Koper, die tot nu toe weigerde Moor te stro men' naar een duurdere woning omdat de gemeente Vinkeveen zich volgens hem ten onrechte beriep op de huurwet, is gisteren door civiele kamer van de rechtbank in Utrecht in het ongelijk gesteld. De heer Koper moet zijn huidige wo ning binnen een maand ontruimen en de sleutels aan de gemeente overhan digen op straffe van een dwangsom van 100 gulden per dag, zo bepaalde de rechtbank. Hoewel partijen zich nog beramen over de vraag of men in cassatie /al gaan bij de hoge raad, ziet het er wel naar uit dat deze principiële kwestie uiteindelijk voor 's lands hoogste rechtscollege zal worden uitgevochten. De kantonrechter stelde destijds dat de gemeente bij doorstroming de huurwet niet mag hanteren, omdat bij deze wet uitsluitend mag worden ge let op privaatrechtelijke belangen die voortvloeien uit de verhouding ver huurder-huurder en niet op publiek rechtelijke, algemene belangen. Oneens De rechtbank is het echter geheel m >t deze rechtsopvatting oneens: op zich is het juist dat bij het totstandkomen van de huurwet, de wetgever bewust heeft nagelaten het algemeen belang als een van de gronden tot ontrui ming op te sommen. De wetgever, al dus de rechtbank, heeft kennelijk wil len vermijden dat elke willekeurige verhuurder ontruiming zou kunnen vorderen op grond van 'een va« de zeer vele aspecten die het algemeen belang heeft'. Maar, zo overwoog de rechtbank, anderzijds zijn van meet af aan enkele aspecten van het algemeen belang in de huurwet juist wel aange voerd als grond van ontruiming. Voorts overwoog de rechtbank onder meer dat de wetgever heeft bepaald, dat Ontruiming kan geschieden wan neer de verhuurder het pand drin gend nodig heeft voor eigen gebruik. Daarbij is niet uitgesloten, dat de huurder ook gronden als zijn belang aanvoert die aan het algemeen belang zijn ontleend of daarmee nauw zijn verweven. 'Ctzamenlijk geplande belediging van ons volk' Van een verslaggever DEN HAAG De Indonesi sche ambassadeur in Den Haag, generaal Alamsjah be schouwt de twee jaar die hij in Nederland heeft doorgebracht, als de meest onaangename uit zijn loopbaan. Hij zei dit in een gesprek met het Indonesische persbureau Antara, naar aan leiding van de demonstratie die aanhangers van de repu bliek der Zuid-Molukken op 27 december voor de ambassade hebben gehouden. Daarbij werd een Molotow-cocktail naar de ambassade geworpen en werden drie Indonesische vlaggen vertrapt en verbrand. De ambassadeur zei dat de demon stratie wyd gehouden met toe stemming van de Nederlandse auto riteiten en daarom zouden die au toriteiten op de hoogte moeten zijn geweest met alles wat tijdens die demonstratie voorviel. De am bassade heeft het Nederlandse mi nisterie van buitenlandse zaken, de Haagse politie en de Binnenlandse Veiligheidsdienst vier maal in ken nis gesteld van de plannen voor demonstraties. 'Maar toch werd de toestemming gegeven, wat leidde tot de gezamenlijk geplande bele diging van het Indonesische volk en de Indonesische staat', aldus de generaal. Oplossing De heer Alamsjah zei dat hij vanaf het moment dat hij in Den Haag kwam gestreefd heeft naar oplos sing van het probleem van de vroegere KNIL-militairen uit de Molukken. Hij had de deuren wijd opengezet voor Molukkers in Ne derland om Indonesië met eigen ogen te zien. Hij heeft op 17 au gustus gezegd te willen vergeven en vergeten maar het resultaat was wat op 27 december gebeurde. De ambassadeur heeft daarom be sloten 'van nu aan niet langer over de problemen van de Molukkers- Ambonnezcn in Nederland te spre ken. Met of zonder hen (zij vor men een groep van ongeveer der tigduizend zal de republiek In donesië, met een bevolking van 130 miljoen, verder gaan', aldus de ambassadeur. Hij noemde de verge lijking tussen de RMS en Guinee- Bissau (die aanhangers van de re publiek Zuid-Molukken hebben ge maakt) 'schaamteloos'. In Guinee- Bissau strijden nationalisten tegen het kolonialisme, de RMS is vol gens hem een werktuig van het ko lonialisme. 'Deze mensen hebben zelfs hun vaderland verlaten uit liefde voor de kolonialisten', zei de ambassadeur. Hij verweet de aanhangers van de RMS ook een 'bekrompen, oorlogs zuchtige mentaliteit'. Het 'willen aanvallen van ongewapende Indo nesische diplomaten' noemde hij 'laf'. De ambassadeur zei zelfs: 'Ik zou het erg plezierig vinden wan neer para-commando's van de RMS het willen opnemen tegen Indone sische commando's, want dit zou een oplossing van een proces dat twintig jaar lang is verwaarloosd in de hand werken'. Desgevraagd heeft een woordvoer der van het ministerie van buiten landse zaken verklaard, dat voor het houden van een demonstratie door de burgemeester van Den Haag, in het kaïlcr van het hier te landen erkende recht op menings uiting vergunning werd verleend. Overigens met een aantal beper kingen om de demonstranten op 'respectabele' afstand van de Indo nesische ambassade te houden. 'Dat zich daarbij hoogstbetreurenswaar- dige incidenten hebben voorge daan, zoals het verbranden van de Indonesische vlag, was uiteraard niet te voorzien. De uitlatingen van ambassadeur Alamsjah blijven dan ook geheel voor zijn rekening, zulks geldt in het bijzonder de suggestie dat de Nederlandse autoriteiten van het be ramen van bedoelde incidenten te voren op de hoogte waren ge weest.' De rechtbank concludeert, dat valt aan te nemen, dat in elk geval ver huurders van woningwetwoningen bij een vordering tot ontruiming ->p grond van de huurwet een beroep mo gen doen op doorstroming. Daarbij zal echter wel afzonderlijk moeten wor den beoordeeld, of de feiten die de verhuurder aanvoert zo gewichtig zijn, dat van hem kan worden geëist dat hij de huurder nog in de woning laat zitten, en dat kon van Vinkeveen niet meer worden gevergd, aldus de rechtbank. Ondernemingsraad NOS Openbaar vergaderen HILVERSUM Het bestuur van de NOS voelt niets voor openbare verga deringen van de ondernemingsraad. Aangezien de ondernemingsraad ech ter wenst vast te houden aan haar op vatting, per geval te mogen besluiten of een vergadering van de raad geheel of gedeeltelijk openbaar zal zijn, zal deze kwestie ter beoordeling worden voorgelegd aan de bedrijfscommissie voor de omroep. De ondernemingsraad van de NOS wil voorts, dat de benoeming van een voorzitter van deze raad niet zonder meer is voorbehouden aan de werkge ver (het NOS-bestuur), doch geschiedt in overleg met de gekozen leden van de ondernemingsraad. Ook in dit op zicht verschillen ondernemingsraad en bestuur van mening en zal de be drijfscommissie ecu uitspraak moeten doen. LUXEMBURG De Europese Inves teringsbank is met de regering van Denemarken twee kredietovereenkom sten aangegaan tot een totaal bedrag van 51.2 miljoen Deense kronen (ruim 24 miljoen). Deze twee kre dieten worden verstrekt voor de duur van 20 jaar en tegen een rentevoet van 8.5 procent. Ze zullen respectieve lijk worden gebruikt voor de financie ring van haveninstallaties in Frede- rikshaab, Narssag en Julinahaab, gele gen aan de Zuidwestkust van Groen land, alsmede voor een thermo-elektri- sche centrale in Godthaab, bestuur^ centrum van Groenland. Het betreft de eerste bijdragen van de EIB voor projekten die van belang zijn voor Denemarken. De geografie van Groenland maakt menselijke nederzettingen slechts in beperkte mate mogelijk, met name langs de westelijke kust waar ijsvrije gebieden en havens aanwezig zijn. On danks de bijzonder moeilijke levens omstandigheden is de bewolking sinds de jaren vijftig snel toegeno men. Momenteel telt zij ongeveer 50.000 zielen. De belangrijkste middelen van be staan worden gevonden in de vis vangst en de visverwerkende industrie waarin ongeveer 5.000 mensen een werkkring vinden. Deze sectoren vor men de belangrijkste bron van inkom sten van Groenland en maken meer dan 80 pet van het uitvoerpakket uit. De aanleg van de haveninstallaties aan de zuidwestkust van Groenland is vooral van belang omdat bijna de ge hele Groenlandse handel en met name de goederenvoorziening van het ei land over zee plaatsvindt. Ir. de drie betrokken havens wil men kades voor het afmeren van oceaanstomers bou wen en uitbreiden en tevens overdek te ruimtes inrichten voor opslag en overslag. De totale investeringskosten worden hiervoor geraamd op 59.5 mil joen Deense kronen. (Ongeveer 50 miljoen). De elektriciteitsvoorziening van God thaab (8.000 inwoners) omvat op het ogenblik twee Diesel-eenheden met een beschikbaar vermogen van 6.200 kW. Indienststelling van de nieuwe centrale zal dit vermogen op 11.900 kW brengen. Gedurende het komende decennium zal het elektriciteitsver bruik in Godthaab naar raming jaar lijks met ongeveer 10.5 pet toenemen, hetgeen aanzienlijk meer is dan reeds geïndustrialiseerde landen. De totale kosten van het project worden ge raamd op 57 miljoen Deense kronen. De EIB draagt aan de financiering bij met een krediet van 25 miljoen Deen se kronen. De door deze twee kredieten gefinan cierde investeringen vallen binnen het kader van het ontwikkelingsplan op lange termijn voor Groenland. Dit plan betreft voornamelijk de telecom municatie, de elektriciteitsvoorzie ning, de scheepvaart en de woning bouw. De EIB draagt aldus bij aan de verbetering van de levensomstandig heden en het levenspeil in dit zeer geïsoleerde gebied met zijn schaarse bevolking en zwakke economie UTRECHT Het aantal fotocamera's in ons land is vorig jaar de drie mil joen gepasseerd. Het aantal filmcame ra's zal dit jaar waarschijnlijk het half miljoen bereiken. De Nederland se foto- en filmmarkt had in 1973 voor het eerst een omvang van ca. ƒ500 miljoen. Dit bedrag betekent een verdubbeling ten opzichte van zes jaar geleden. Het grootste deel van de huidige om zet komt voor rekening van de vrije- tijdsfotografen- en filmers, die met een grote verscheidenheid van een voudige tot technisch uiterst geperfec tioneerde apparatuur vooral in week ends en vakanties opnamen maken. EINDHOVEN Het echtpaar Ver- hees-Kenters (60 en 50 jaar) uit Lies- sel is woensdagavond om het leven ge komen, toen de auto waarin zij zaten in Deurlo in botsing kwam met een vrachtautocombinatie. De personen auto van het echtpaar werd bestuurd door de vrouw, Om in aanmerking te Kohien voor benzinebonnen moet een herkenningsteken in het frame van viertakt-brommers worden geslagen. Daartoe stonden gister morgen een aantal mensen in de vrieskou bij het ANWB-kantoor aan het Museumplein in Amster dam (Tweetakt-brommers zijn vrijgesteld van benzinedistribu tie). ADVERTENTIE RITA TTTT \i\y. Wel, dat is heel begrijpelijk. Al zijn de voornemens nog zo goed, elke maand naar de bank gaan om honderd gulden op uw spaarrekening te storten, schiet er gauw bij in. En dan denkt u in stilte: had ik maar een stok achter de deur. En die hebt u! Wat u moet doen is namelijk een periodieke opdracht geven aan de Amro Bank om bijv. elke maand 100,- van uw Amro Privé- rekening af te schrijven en op uw spaarrekening bij te boeken. Zo kunt u het nooit meer vergeten. En via uw dagafschriften houdt u een prima overzicht van uw financiën. Automatisch sparen één van de voordelen van een Amro Privérekening. Als cliënt van de Amro Bank kunt u daar gebruik van maken. r» Laat die bank wat harder III I voor u werken: CO Van een verslaggever DEN HAAG De EVO, de organisatie van transportgebruikers, heeft minister Lubbers gevraagd de invoering van de benzinedistributie uit te stellen. Het argu ment van de EVO is dat eerst voorzieningen moeten worden getroffen om de 'ge bleken onvolkomenheden' in het toewijzingssysteem op te heffen. De organisatie voorziet onder meer moeilijkheden voor de bezorging aan huis door melk boer, bakker en groentehande laar, omdat de distributie geen rekening houdt met het hogere brandstofverbruik bij dit werk. De EVO vreest dat hierdoor binnenkort het ver voer van de eerste levensbe hoeften naar de gezinnen zal stagneren. Ook bij andere soorten bestelwerk dreigen moeilijkheden, doordat met het werkelijke brandstofver bruik van bestelwagens tot 1500 kg. geen of onvoldoende rekening wordt gehouden. Het distributiesysteem gaat uit van het gemiddelde brand stofverbruik zoals voor een personenauto van 1 op 10. De EVO meent dat toewijzing van extra brandstof op het werke lijke verbruik moet word°n gebaseerd. Volgens de EVO voorziet het systeem ook niet als dit kan worden aange toond. De aftrek voor deze au to's zou niet 13.000 km op jaarbasis moeten zijn, maar 7800 km. Het ministerie van verkeer en waterstaat is ook van de 'gebleken ernstige te kortkomingen' in het toewij zingssysteem op de hoogte ge bracht. De Nederlandse Handelsreizi gers- en Handelsagentenvere niging (NHRV) vindt dat de plaatsélijke eij regionale ben zinedistributiekantoren de aanvraagformulieren voor ex tra benzine van handelsreizi gers en andere groepen, die meer dan 40.000 km per jaar rijden, met grote voorrang moeten behandelen. Dit met het oog op de uiterlijke da tum 19 januari waarop distributiekantoren verplicht zijn om de toewijzing of afwij zing aan dc aanvrager van ex tra benzine kenbaar te maken. In een brief aan minister Lub bers (economische zaken) cn minister Westerterp (verkeer en waterstaat) spreekt de ver eniging de vrees uit dat de rijders boven de 40.000 km per jaar al binnen een week geconfronteerd zullen worden met stilstand van hun voer tuig wegens gebrek aan benzi ne. Hierdoor, aldus de vereni ging. zullen direct achterstan den ontstaan in de bezoekfre quenties, die mede door de be zuinigingsmaatregelen niet meer in te halen zullen zijn, waardoor het niet onmogelijk moet worden geacht dat on middellijk de werkgelegenheid in gevaar komt. Economisch gezien moet de distributie uit gesteld worden tot 19 januari, aldus de vereniging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 5