y////////mi muwwY Nog veel meer oude Katwijkers op de kiek Vermindering van individuele hulp Uitnodiging tot alles weten. iGrote Spectrum; i Encyclopedie. Vrouw schrikt zich dood van vuurwerk Marktberichten V isserij berichten G. Zwitser overleden Liers college wil spoedig bruggen aan kijekerweg Nieuwe Leidse Courant Man overvallen op straat en beroofd Dierenarts Krol breidt aantal spreekuren uit Katwijk kiest voor een blauwe zone Echtpaar Van Velzen 65 jaar getrouwd Eerste paal voor project De Aarhof H. Hagemans geridderd RK deel Rhijnhof wordt ingewijd IT.OIW kW VRTET DONDERDAG 3 J ANI ARI 1971 ST AD EN REGIO L4 CADVERTENTIEI l 2 J (j 3 8 S' iï v 6» c»* 6' ft» 1 v '3 9 f v - 4- ft ft» 1 11,5978 9 10 11121314 15 16 1716. 19 20 21 22 2.. 2. V.ort-ïiiouuC-uit-3c-Tcnio kort-ni«uvsJuit-flc-TC£fIo kort-niouv.'ö-nit-So-^Rïglo kort-niouvr.-uit-3c-To^io kor t-ninu vrr.-ui t-B c-ro/rio het horen van het lawaai onmiddellijk naar buiten, maar zij hebben niemand zien weglopen. De politie heeft de in druk dat de onbt'kende(n) zich via de brandgang uit de voeten heeft ge maakt. In de hal werden alleen nog wat pa piersnippers aangetroffen, afkomstig van het afgestoken vuurwerk. Het is niet mógelijk gebleken hier sporen van de dader uit af te leiden. De poli tie hoopt dat de schuldige zich vrij willig zal melden. DORDRECHT Bij een schaarste aan mankracht moet men een keuze maken die altijd kritiek ont moet. Wij hebben daarvoor begrip, wetend dat de aangevoerde argumenten zinnig zijn, waar wij menen in de gegeven situatie juist te hebben gehandeld (afgezien van de omstandigheid dat er bij een cliënten bestand van 6.000 vrijwel nimmer voldoende mankracht zal kunnen zijn voor dit op het individu en ge zin gerichte werk'. Aldus reageert directeur L. H. Lubbe- rink van de Stichting Opvang en Be geleiding Buitenlandse Werknemers np de kritiek, die onlangs werd geuit dbor de Italiaanse vereniging Dante Alighieri. Namens deze vereniging werd name lijk gesteld dat de stichting de indivi duele hulpverlening niet zo belangrijk meer zou vinden en dat prioriteit werd gegeven aan sociaal- en cultu reel werk, terwijl ook politieke stok paardjes zouden worden bereden. Het echte hulpverleningswerlc zou daar door op de schouders komen te rusten van vrijwilligers, die hier tijd en geld voor opofferen. In het informatiebulletin van de stichting schrijft de directeur dat team en bestuur zich binnen het totaal van de benaderingswerkwijze als prio riteit hebben gesteld: Prioriteiten 1. Het geven van advies en voorlich ting aan het Nederlandse deel van de samenleving (vooroordelen afbreken en op verantwoordelijkheden wijzen) alsmede aan het buitenlandse deel. Hiertoe wordt ook de indivuele op vang en begeleiding van de buitenlan ders gerekend, hoewel deze ten dien ste staat van de overige activiteiten KATWIJK AAN DEN RUN. J Janusrt Groenteveiling. Aanvoer wasp een 177 ton. schorseneren <500 K-R. Prijaen waspeen AI 720-13. A3 3370-840. BI 1320-1880, B2 210, Cl 420-510, C2 320-5, ro de kool 13-29, boerokool 59-91, schorseneren AI 110-125, BI 88-71, Cl 19. C3 «-55. gele kool 10-22. schol, 15 kisten schar. 23 kisten varta. Per 1 kg in guldens: tarbot 10.75-10.25. grote tong 7 95-7.48, grootmtddel tong 9.97-9.58, kltnmfddel tong 10.53-9 89. tong I 10.38-9.74. torvg II 9.31-9.26. Per 40 kg ln guldens: schelvis 1 104-100, sohar 90-77, schol l 67-59, schol 2 70-61, schol 3 81-78, schol 4 85-75, wijting 2 80. wij ting 3 81-58, wijting 4 70-57, steenbolk 41-35, kabeljauw 1 135-82, kabeljauw 2 154-80, ka beljauw 3 108-88, kabeljauw 4 9S-92, kabel- ruv 5 74-69, tarbot 312195, griet 223-89, bot 32-29. KATWUK AAN ZEE Woensdag verscheen aan de afslag KW 39 met 73 kantjes. Prijs: steurharing 131, IJla ateurharing 103. LEIDEN Grosnte- en fruitveiling 2 Janua ri Appelen 34-58. aardappelen 23. andijvie 191-188kroten 65. boerenkool 62-81, rode kool 17-25. witte kool 17-18. pre4nll3-114, stoof sla 46-63, spruiten A 149-155, spruiten B 150-156, uien 58-59, witlof 235-750. knolselde rij 72, sla licht 38-38, sla zwaar 42-49, selde rij 79-10. SCHEVEN'INGEN 2 Januari. Besommingen kustvitsers: SCH 28 2670. SCH 32 840. Noteringen per 40 kg: wIJUng gestr. 85-70. schar 80-85. kabeljauw 11 66-79, kabeljauw III 50-69, Notering per kantje: volle haring 141-142. steurharing 111-121. Aanvoer: 26 kisten kabeljauw. 4 kisten wij- t:ng, 3 kisten diversen. 966 kantjes gexouten haring. Verwachte aanvoer voor donderdag: ca 10 kustvlaiers. en in kwantiteit wordt verminderd. 2. Het sociaal vaardig maken van de buitenlander en het bevorderen van zijn zelfwerkzaamheid via onderwijs, cursussen, vakopleiding en kadervor ming. 3. Sociaal-cultureel werk, groepswerk en ontspanningsactiviteiten, onder meer in de ontmoetingscentra. 4. Het activeren en begeleiden van het intergroepswerk, dat de lokale werkgroepen en de verdere plaatselij ke samenleving ondernemen. 5. Het via alle ter beschikking staan de middelen met het werk aansluiten bij de ontwikkelingssamenwerking en, zo mogelijk, metterdaad deelnemen aan projecten in de thuislanden. Bezwaren Deze prioriteitspunten komen uit de beleidsnota van de stichting, waarover al veel te doen is geweest. Een deel van het bestuur ging destijds niet met deze punten akkoord omdat men er politieke ondergronden in proefde. Dat deel van het bestuur trad af. La ter waren het de werkgevers, die pro test aantekenden tegen de politieke smaak van de beleidsnota. De bezwa- ïen spitsten zich toe op de vrees dat het individuele hulpbetoon aan gast arbeiders in moeilijkheden zou lijden onder de politieke stetllingname en activiteiten. In het informatiebulletin geeft direc teur Lubberink toe dat de hoeveel heid individueel werk moet verminde ren (zie ook punt 1). Aan andere ta ken moet volgens hem meer aandacht worden gegeven. Hij verklaart dit als volgt: 'Het was tot voor een paar jaar zo dat stichtingen voornamelijk individuele hulpverlening en recreatie pleegden. Alle mankracht ging daarin zitten. Naarmate meer buitenlanders langer hier gingen blijven en gezinnen lieten overkomen werd de problematiek ech ter complexer. Langblijvers leren on ze taal spreken, onze gewoonten en onze instellingen kennen. In plaats van hen steeds maar weer bij de hand te nemen en hun problemen op :e lossen zijn deze mensen beter gehol pen als ze, door middel van groepsbe- nadering, worden betrokken bij de za ken onder 2. 3, 4 en 5 genoemd.' Meer vruchten De heer Lubberink is van mening dat deze wijze van opvang en begeleiding op langere termijn meer vruchten af werpt dan het individuele advies, in lichtingen en bemiddelingswerk, dat alleen op korte termijn soelaas geeft. De vereniging Dante Alighieri nad ook een brief naar de gemeenteraad gestuurd waarin de stichting min of meer werd beschuldigd van discrimi natie van de Italiaanse gastarbeiders. Leden van deze vereniging zouden voor de individuele hulpverlening aan de gastarbeiders opdraaien, terwijl de stichting een nieuwe sociaal werker voor de Italianen aanneemt, die nota bene niet eens Italiaans spreekt. Tolk Directeur Lubberink gaat ook hier op in. Hij schrijft dat het aantal Italia nen die maatschappelijk advies, in lichtingen en bemiddeling nodig heeft van de stichting in verhouding tot an dere nationaliteiten klein is. 'De be noemde sociaal cultureel werker heeft intensief contact met de Italianen. Hij probeert hen ook individueel te hel pen, maar hij schiet inderdaad tekort wanneer hij wordt geconfronteerd met uitsluitend Italiaans-sprekende cliënten. Op dat moment heeft hij e*n tolk nodig. De groep Italianen bestaat in grote meerderheid uit mannen, die al langere tijd hier zijn, zich in het Nederlands verstaanbaar kunnen ma ken, gehuwd zijn met een Nederland se vrouw en de bedoeling hebben hier te blijven.' Directeur L. H. Lubberink: hoeveelheid individueel werk moet verminderen KATWIJK Maandag is de heer G. Zwitser overleden, waarmee een be kende Katwijker is heengegaan. Hij was oprichter van Zwitsers construc tie- en scheepbouwbedrijf aan het Prins Hendrikkanaal en daarnaast vrijwel zijn hele leven lang bezig met kerkelijke en culturele activiteiten. Zo was hij één van de laatste nog ln leven zijnde oprichters van de mu ziekvereniging UNI. Vele jaren heeft hij de Herv. gemeente als ouderling en kerkvoogd gediend en eveneens was hij jarenlang verbonden aan de Zondagsschool Het Mosterdzaadje. De smederij aan het kanaal was vroeger het trefpunt waar de kerkelijke pro blemen werden besproken. De heer Zwitser werd negentig jaar. DE LIER B. en W. zijn van me ning dat spoedig begonnen moet wor den met de bouw van bruggen aan de Kijekerweg. Het college vindt dat het ontbreken van een bestemmingsplan voor de woonwijk Noorderlee geen belemmering mag zijn voor de bouw van de bruggen, die met het oog op ontsluiting van nieuwe woonwijken en tuinbouwgebied zeer noodzakelijk zijn. Binnenkort zal een stedebouw- kundige gevraagd worden of de me ning van het college de juiste is. In de loop van deze maand zal een aan tal bezwaarschriften tegen het bestem mingsplan Kijekerweg behandeld wor den. m Het eigen ochtendblad voor élk protestants Christelijk gezin In Lelden en omgeving ZORG VOOR EER STERKE CHRISTELIJKE PERS Vul onderstaande coupon in en u weet binnen de kortste keren alles over de nieuwe Grote Spectrum Encyclopedie. Een volkomen nieuw naslagwerk met 13.600 pagina's glasheldere informatie en liefst 16.700 leerzame illustraties in kleur. De Grote Spectrum Encyclopedie is geheel aangepast aan de nieuwe wetenschappelijke inzichten van vandaag. En is daar ook werkelijk uniek in. Daarom: vul meteen even de coupon in en een adviseur van het Spectrum zal contact met u opnemen om u alles, maar dan ook alles over deze nieuwe encyclopedie te vertellen. Deze aanbieding is alleen geldig voor Leiden/Alphen en Tilburg e.o. Ir vullen, uitknippen en opsturen in een open envelop zonder postzegel aan: Spectrum, Antwoordnummer 2500, Utrecht, Ik wil graag meer informatie. Hr./Mevr./Mej.: NLC174 J I Adres: Woonpl.: Leeftijd: DORDRECHT Op de Voorstraat is een Turk overvallen door drie gemas kerde mannen die hem beroofden van 60. De man liep omstreeks 2.30 uur op straat iocn plotseling drie mannen op hem afkwamen met nylonkousen over het hoofd. Zij bedreigden hem met een mes en eisten zijn geld op. Toen hij Jat niet dadelijk gaf stak één van de overvallers hem met het mes door de hand. De mannen gingen er vandoor met zijn portemonnee waarin ongeveer 60 zat. De politie heeft een uitgebreid onderzoek gehou den in de omgeving, maar zonder re sultaat. Overigens kreeg de politie de melding van de overval eerst om 3.30 uur omdat ue man eerst behandeld is in het ziekenhuis. ALPHEN De CBTB, CPB en CPJO houden op donderdag 10 januari hun jaarfeest in het gebouw Nabij. Ds. W. Kreuzer te Delft zal spreken over 'Ho pen op Leden van de CPJO voe len het blijspel 'De wonderen zijn de wereld nog niet uit' op. LISSE Het comité Vakantievreugd organiseert zaterdag 5 januari een kerstbomenbrand op het parkeerter rein van Keukenhof aan de Stations weg. De bomen kunnen worden ge bracht tussen 3 en 4 uur in De Engel op het speeltuinterrein, in de Poelpol der tussen 3.30 en 4.30 uur op :.iet Ooievaarsplein en het Rembrandtplein en tussen 4 en 5 uur op de plaats van de verbranding, waar de bomen om 5 uur worden aangestoken. ALPHEN Evenals vorig jaar orga niseert wielervereniging Avanti in 1974 wekelijks op zondag in totaal 36 verschillende toeristische trimtochten, fietstochten door het Groene Hart van Holland, variërend van twintig tut veertig kilometer. De eerste tocht is op zondag 23 februari. Verdere infor matie en aanmeldingsformulieren zijn te verkrijgen bij alle Alphense rij wielhandelaren, het bureau van *et VW op het gemeentehuis, het bu reau Sportzaken en bij W. Planije, Nocturnepad 42, Alphen, tel. 01720- 75391. KOUDEKERK Morgen zullen le den van de afdeling Koudekerk van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen huis-aan-huis collecteren voor de muziekvereniging Kunst Na Arbeid, die vrijdag 11 januari het 50- jarig bestaan viert in de Ridderhof. Van het geld zullen verschillende mu- KOUDEKERK De gemeenteraad zet vanavond de algemene beschou wingen over de begroting 1974 voort. Aanvang 8 uur. KATWIJK Dierenarts Y. Krol uit Oegstgeest heeft sinds kort het aantal spreekuren uitgebreid. Eerst hield .le heer Krol drie middagen per week spreekuur, nu is het zes dagen gewor den. Het toenemende bezoek tijdens de spreekuren maakte uitbreiding noodzakelijk. 'Vroeger liep men niet zo hard naar de dierenarts. Tegenwoordig hebben de dierenbezitters meer voor hun dier over', aldus mej. J. Stolk van de Ne derlandse Vereniging tot Bescherming van Dieren in Katwijk. KATWIJK De gemeente Katwijk wil van de parkeermeters af: dc ge meente Arnhem wil méér parkeerme ters aanschaffen. Dat was voor Kat wijk een reden om parkeermeters te koop aan te bieden en dus werd offer te aan Arnhem uitgebracht. Katwijk heeft van Arnhem nog geen berient ontvangen. Katwijk voelt meer voor de zgn. blau we zones. De parkeermeters blijken in Katwijk veel onderhoudskosten met zich te brengen. Niet alleen is er de baldadige jeugd, die vindt men overal, ook de invloed van zeelucht en zand veroorzaken extra onderhoudskosten. LISSE Zondag 13 januari is het echtpaar Joh. van Velzen en J. van Velzen-Van Ruiten 65 Jaar getrouwd. Het echtpaar woont in het bejaarden centrum 'Berkhout'. De bruidegom (90 jaar) en bruid (88) genieten nog een goede gezondheid. De heer Van Velzen verdiende de kost als bouw kundig aannemer. Op reeds genoemde dag kan men net bruidspaar tussen 4 en 5.30 uur felici- en in de grote zaal van het bejaar dencentrum. ALPHEN Vrijdag 4 januari om 3 uur zal burgemeester Gallas de eerste paal slaan voor de bouw van het city project De Aarhof in het centrum van Alphen. De BV Maatschappij voor Projektontwikkeling Empeo heeft daartoe een aantal uitnodigingen ver zonden. Na afloop is er nog een bij eenkomst in hotel Toor. LEIDEN De heer H. Hagemans is gisteren, ter gelegenheid van zijn afscheid als administrateur ter gemeentesecretarie var. Leiden, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij heeft een uitgebreide loopbaan bij de gemeente, achter de rug. want op 15 augustus 1926 trad hij in dienst. Behalve als admi nistrateur heeft hij zich in die langdurige periode, waarin hij zes burgemeesters heeft gediend, ontpopt als 'vraagbaak voor velen', zoals burgemeester Vis dat gisteren op een Nieuwjaarsbijeenkomst van het secretarie-personeel uitdrukte. De scheidende administrateur per 1 januari is hij met pensioen gegaan werd voorts toegesproken door gemeentesecretaris Van der Poel. Foto: burge meester Vis drukt de heer Hagemans de hand, nadat hij het bij de onderschei ding behorende insigne heeft opgespeld. KATWIJK Deel 2 van 'Oude Katwijkers op de kiek' is vandaag uitgekomen. Het is een uitgave van Repro Holland te Alphen aan den Rijn. Jan van der Plas ver telt in een voorwoord, dat het sa menstellen van dit boekje meer tijd heeft gekost dan was begroot. Honderden uren bleken ervoor nodig te zijn en het zouden er nog meer zijn geweest als Van der Plas niet van alle kanten ge holpen was. Vooral de schoolfoto's vormden een moeilijk onderdeel. Niet alleen Je kwaliteit van de foto's werkte soms tegen, maar ook het feit, dat de sa mensteller vele mensen niet heeft gekend en dus op ouderen en ar chieven een beroep moest doen. Van der Plas schrijft, dat door deze boekjes zijn kennis van het oude Katwijk aanmerkelijk is verrijkt. 3ij het doorbladeren zijn wij tot de con clusie gekomen, dat dit ook met de lezer of in dit geval beter: de kij ker het geval moet zijn. Kwaliteit Het boekje begint met een foto van Cornelia Jansdochter Kruyt uit 1867, het oudste exemplaar in de verzame ling van Jan van der Plas. Zij was de dochter van Jan Kruyt en Leunt- je Verdoes en huwde in 1845 met de koopvaardijkapitein Willem Ouwe- hand. Het frappante van deze foto is de kwaliteit. Het origineel is door kunstenaarshanden uit die tijd bij gewerkt. Wie de foto heeft gemaakt is niet bekend. Foto 2 moet voor elke Katwijker wel hartverwarmend zijn, de Boule vard in 1883. Bestrating was er nog niet. Het dorp Katwijk aan Zee ging gewoon langzaam over van dorp naar strand. De foto toont ook bom schuiten onder de duinvoet. Verder bevat deel 2 van 'Oude Kat wijkers op de kiek' voornamelijk plaatjes van personen en groepen, soms met een entourage van het ou de Katwijk, die alleen heel bejaarde dorpsgenoten zich nog zullen herin- LEIDEN Op dinsdag 8 januari om 3 uur zal het rk gedeelte van de be graafplaats Rhijnhof worden ingewijd. Cornelia Jansdochter Kruyt, anno 1867. neren. Jan van der Plas heeft voor de herleving in de herinnering van Katwijks verleden kostelijk materi aal bijeengebracht. Ook zijn tweede boek zal de weg naar de Katwijkse families wel weten te vinden. Knallen vlak bij slaapkamer H. I. AMBACHT De 44-jarige mevrouw K. A. Kooyman-Stolk, getrouwd en moeder van twee kinderen, is gisternacht overleden aan een hartaanval, die zij kreeg toen een onbekende vuurwerk af stak in een hal, grenzend aan de kamer, waarin zij lag te slapen. Mevrouw Kooyman was hartpatiënte. Omstreeks 12.15 uur werden drie zeer harde klappen gehoord in de hal van een complex van vier maisonettewo- ningen aan dc Thorbeckestraat. De deur van de hal naar buiten stond open. De slaapkamer van het echtpaar Kooyman is op de benedenverdieping en grenst aan de hal. De vrouw schrok zo van de knallen dat zij een hartaanval kreeg. Hulp van een gea larmeerde arts mocht niet meer ba ten. Een half uur later overleed zij. Wie het vuurwerk heeft afgestoken is niet bekend. De bovenburen keken bij

Nieuwe Leidsche Courant | 1974 | | pagina 4