)en Uyl verdedigt het )eleid van Van der Stoel soiina Caballero filter I CABALLERO Sluikhandel naar Rhodesië ongrijpbaar anders dan andere in goud Misprijzende taal aan adres van CNV Jongerenclubs van KVP, CHU en ARP voorlopig niet samen oen het over Sacharow ging was er geen kritiek van den burg Schipper beboet voor vervuilen van Waal met olie Discussie over bestaansrecht krant Ontduikers van VN-boycot weten zich steeds aan te passen W ïaardezegels v'J K, an onze sociaal-economische tdactie TRECHT De voorzitter van vervoersbond NKV, de heer Schroër, heeft zich onvriende- k over het CNV uitgelaten. Op in bondsraadsvergadering, die steren in Utrecht is gehouden irak hij over het CNV als een er saldo behoudende vakcen- ale'. heer Schroër plaatste zijn opmer- ngen, toen hij sprak over de fede- itie van de vervoersbonden, waarin Algemene christelijke bond van rvoerspersoneel niet is opgenomen, rer het CNV zei hij toen dat deze kcentrale 'ook nu weer op ons erkomt als een organisatie, die den uitgesproken nee zegt, maar nooit duidelijk ja. Het CNV I0UW/K WARTEL' MIMIhKU \G 22 NOVEMBBR 1973 BINNENLAND T3/K11 komt over als een beweging, die zich vastklampt aan een identiteit, waarin het meer gaat om de vorm dan om de inhoud van het christen dom. Niet als onderzoekende, maar als een alwetende organisatie, een beeld van een per saldo behoudende vak centrale', aldus de voorzitter van de ze NKV-bond. Over de federatie van de vervoers bonden merkte hij nog op dat de christelijke bond moet inzien dat zij iets onmogelijks vraagt, als zij de fe deratiepartners vraagt verdere ge sprekken niet als federatie te voe ren, maar als bonden. De heer Schroër zei: 'De federatie is een feit. Wat al gedaan is kunnen we niet negeren'. Olie Hij maakte ook enkele opmerkingen over de oliecrisis. 'Om het hoofd te bieden aan de oliecrisis hebben we geen behoefte aan paniekzaaiers. Ze ker niet als dat mensen zijn die er uit een oogpunt van prijsverhoging belang bij hebben'. Hij hield intus sen rekening met de mogelijkheid dat ook gunstige effecten van de oliecrisis naar voren -zullen komen, 'hopelijk ook een herwaardering van het openbaar vervoer'. Volgens hem kan niemand verwach ten dat na jarenlang afstemmen van het openbaar vervoer op de hui dige beperkte schaal, nu plotseling blijvend overspannen prestaties kun nen worden geleverd. 'Het personeel bij het openbaar vervoer kan nu niet plotseling vier a vijf zondagen achtereen werken. Dat noemde hij sociaal ook onaanvaardbaar. De over heid zal ervoor moeten zorgen dat de gevolgen van de oliecrisis goed in de hand worden gehouden. Prij- opdrijvers 'hyena's', die van de noodsituatie gebruik maken, zullen naar zijn oordeel onverbiddelijk moe ten worden aangepakt. onze parlementsredactie HAAG Minister-president Uyl heeft gisteren in de Eer- Kamer, het buitenlands be- van minister Van der Stoel te het Midden-Oosten krach- erdedigd. De kritiek dat Van Stoel zich aan dogmatisme en alisme schuldig zou hebben aakt achtte de minister-pre nt onjuist en 'niet zonder be ringen'. egering aldus Den Uyl wil voor de eigen overtuiging, ook internationale volkerengemeen en iok als er niet direct effect onze {standpunten te verwachten of er'zelfs nadelige gevolgen aan tten. Den Uyl meende dat dit nieuws is in Nederland: kabinet van uiteenlopende samenstellin- hebben gesproken wanneer vrij- n en mensenrechten in het ge- waren. erkt inister-president was het er mee dat de stem van een klein land it onze een beperkt bereik heeft at men consequenties van zijn punt moet doorzien, maar ook het morele protest is een t die niet uit de internationale ;sie kan worden gemist. Den Uyl lerde eraan dat nog maar twee den geleden minister Van der stappen heeft gedaan ten behoe- sn Sacharow en andere Russische ■vers en intellectuelen, maar hebben we aldus de mimster- dent niets gehoord over gemo- ter, het opgestoken vingertje van Öer Stoel of over gepreek en pre- rren. lei verder dat de kritiek op het èn Oostenbeleid pas loskwam jde olieboycot bekend werd. De (ADVERTENTIE) regering heeft, wat er ook over wordt gezegd, bij haar uitingen de grootste zorgvuldigheid in acht genomen. Den Uyl zei dat de kritiek gebaseerd is op geruchten die rondgaan en niet op feiten. Er wordt nergens aangegeven wat er concreet verkeerd is gedaan of gezegd, maar er wordt alleen gesugge reerd. De minister-president achtte dit schadelijk voor de positie van land en volk in de huidige moeilijke situatie. Verwarrend Later volgde in de senaat een verwar rend interruptiedebat over de vraag of minister Van der Stoel Egypte en Syrië nu wel of niet als agressors had aangeduid. Minister-president-Den Uyl ontkende dat, evenals Van der Stoel, maar het PSP-Eerste Kamerlid Van Wijk hield vol dat hij de minister de ze woorden had horen gebruiken tij dens een uitzending van AVRO-televi- zier.' Ik ben niet mal', zei mr. Van Wijk, maar Van der Stoel ontkende tot drie keer toe bij interruptie dat hij zoiets zou hebben gezegd. Op voor stel van PvdA-senator Nederhorst zal nu bij de AVRO worden geïnformeerd wat er precies gezegd is. Overigens ontkende Den Uyl ook nu weer dat minister Van der Stoel vier arabische diplomaten er bijna uit had gegooid, zoals vrijdag in het Franse Le Monde had gestaan. Inmiddels heeft een van de vier betrokkenen zich eigener beweging bij buitenland se zaken gemeld met de verzekering dat hij het bericht in Le Monde diep betreurt en dat hij zichzelf hoffelijk ontvangen acht. Op vragen van CH-senator van Hulst zei Den Uyl dat de Zuidafrikaanse re- ADVERTENTIE) 3 mogelijkheden contant-koop huurkoop huur m. kooprecht met garantie/service piano- en orgelhandel arnhemsestraat 8 amersfoort telefoon 03490-13877 (ADVERTENTIE) 25 CIGARETTES Ed. l.aurens Continental WÊÊÊÊÊÊÊBÊÊKÊM Minister-president Den Uyl ging gisteren uitvoerig in op de algemene beschouwingen die de fractieleiders in de Eerste Kamer dinsdag hebben gehouden. Links de ministers Van der Stoel en Van Agt. gering met wie naar het oordeel van prof. Van Hulst de Nederlandse regering in dialoog moet blijven zelf de dialoog er niet gemakkelijker op maakt door bijvoorbeeld aan men sen als prof. Berkhof of mej. dr. Klompé visa te weigeren. 'I-loc kan men een dialoog voeren wanneer ver tegenwoordigers van geestelijke stro mingen die ook het respect van prof. Van Hulst zullen genieten, de toegang eenvoudig wordt ontzegd', vroeg Den Uyl. Overigens gaf hij toe, dat de houding van de Nederlandse regering tegenover Zuid-Afrika mogelijk af wijkt van die van de regering-Brandt van West-Duitsland. Slotbede Over de slotbede in de troonrede zei de minister-president onder voor behoud overigens dat de regering de alternatieve formule van prof. Ver- kuyl waarschijnlijk niet zal gebrui ken. 'Het kabinet zal zich nog over deze formule beraden, maar de eerste indruk is dat de overwegingen die tot het schrappen van de traditionele for mule leidden, ook op deze van toepas sing zijn' aldus de minister-president. Tegen oud-minister-president en thans fractieleider van de KVP in de Senaat De Jong zei Den Uyl dat niet van hem kar. worden verlangd, dat hij de christen-democratische be windslieden een zwaardere stem geeft dan met de getalsverhouding overeen komt. De heer De Jong had gezegd dat dit de levenskansen van het kabi net ten goede zou komen. Van onze Haagse redactie DEN HAAG De samenwerking tussen ARP, CHU en KVP heeft niet tot gevolg gehad tot op heden dat er een gestructureerde samenwerking zal ontstaan tussen de drie jongerenorganisaties van deze partijen. In een verklaring laat het hoofbestuur van de Arjos we ten dat er tussen hem en federatie van CHU- en KVP-jongeren fun- dementele verschillen bestaan die dit tegengaan. Op 10 november is hierover door de hoofdbesturen gesproken. (ADVERTENTIE) Boycot van Rhodesië is democratie voor dc Afrikanen Steun de Anti Apartheids beweging GIRO 580900 AMSTERDAM De Arjos staat achter een Christen- Democratisch Appèl, dat zich achter een vernieuwingsgezind beleid en pro gram stelt en het evangelie als enige inspiratiebron heeft. De federatie ech ter meent dat zo'n samenwerking zich zou moeten baseren op een politieke filosofie, waarbij velerlei inspiratie bron ingang kan vinden. Op grond daarvan heeft de federatie zich dan ook tegen het CDA gewend. De dagelijkse besturen van de Arjos Van een verslaggever TIEL De Rotterdamse schipper J. W., die in april de Waal bij Varik met een oliespoor van ongeveer een kilometer lengte vervuilde, is door het Tielse kantongerecht tot tweehon derd gulden boete veroordeeld. Het oliespcor van de 530 ton metende 'Johann Heinrich' werd door een poli- tie-vliegtuig ontdekt. Volgens de rijks politie te water ging het waarschijn lijk om afgewerkte olie, die met wa ter vermengd over boord was gezet. De schipper zei dat het water ver vuild was doordat hij de schroefas van zijn schip had ingevet. De kantonrech ter vermoedde echter dat W. de olie over boord had gepompt. en de federatie menen dat een samen werking tussen de jongerenorganisa ties niet tot de mogelijkheden kan be horen. De Arjos echter meent voorts dat waar mogelijk samenwerking ge- propagandeerd en bevorderd moet worden op basis van de principiële en praktische bedoelingen van het CDA. (ADVERTENTIE) Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM In het kader van de serie 'Een avond metkomt maan dagavond 26 november de hoofdredac teur van het dagblad De Tijd, drs H. W. M. van Run spreken. Een van de onderwerpen is de ac tuele vraag over het bestaansrecht, de identiteit en de invloed van de dagbladen. Voorts zal in dit persoon lijk groepsgesprek de hedendaagse po larisatie aan de orde komen. Het gesprek heeft plaats in het ge bouw van de Amsterdamse Studenten Ekklesia 'De Populier', Nieuwe He rengracht 93. Het begint om half ne gen. enkele centen méér >er glas geniet U van de -rbeste Hollandse Cognac, KUIPER VIEUX ijk et de originele, uit Frank- jk geïmporteerde Brandy Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Dc illegale handel met Rhodesië is moeilijk kapot te krijgen, zo is de ervaring van de Anti Apartheidsbeweging Nederland (AABN). 'De smok kelaars van Ian Smitili' tonen een opmerkelijke veerkracht en vindingrijkheid bij het vinden van steeds weer nieuwe kanalen de blokkade tegen het blanke minder heidsregiem te doorbreken. Iraattractie bij elk De Kuyper-ariikel Vraag Uw slijter de Boekencoupon BB"het Goede der Aarde" met jlgRDEELKAARTcn PRIJSVRAAG Desgewenst rechtstreeks ic vragen bij De Kuvper B.V. 1 Postbus 54. Schiedam In ons land is dat het geval met de boycot-ontduikers die schuilgaan achter de firma naam Zephyr, Joba-chemicals en het expeditiebedrijf Sabal, ondernemingen die alle dezelf de directie kennen: het duo .1. Schachter cn J. Schijve- schuurder. Toen hun recht streekse handel met Salisbury in Rhodesië vanuit Nederland onmogelijk werd gemaakt door de wijdverbreide publici teit rondom de acties van de AABN, vonden zij andere sluipwegen en nieuwe tussen schakels in Zwitserland en Liechtenstein. Via deze staten die geen lid zijn van de Vere nigde Naties en waar vrij ge makkelijk de VN-boycotmaat- regel ten aanzien van Rhode sië ontdoken kan worden, flo reert de illegale handel ver der. Maar het mag dan moeilijk gaan, onmogelijk is het niet. Het internationale netwerk van sluikhandel te bestrijden, zo meent de AABN. Daarvoor is internationale samenwer king nodig en medewerking van de bevolking. Afgelopen maandag is het. onderzoek van de Economische Controle Dienst (ECD) naar de smok kelhandel gereed gekomen. Dat is voor de AABN het sein om een nieuwe campagne te beginnen tegen de overtreding van de boycotregels. Gisteren het internationale netwerk is een rapport uitgegeven waarin tal van bedrijven wor den genoemd die zich daaraan schuldig maken. Steun De anti-apartheidsbeweging krijgt bij de hernieuwde actie steun van het PvdA-Tweede Kamerlid Relus ter Beek, die volgende week tijdens de be grotingsdebatten over het bui tenlands beleid aan zal drin gen op internationale samen werking. Hij zal ondermeer voorstellen dat de Nederland se regering contact opneemt met Zwitserland, Liechten stein en Frankrijk (eveneens een belangrijke tussenschakel bij de sluikhandel) om op de ze wijze pressie uit te oefenen Rhodesjë te isoleren. Ook wil hij dat het rapport van de Economische Controle Dienst, dat bij de minister be landt, openbaar zal worden ge maakt. Het rapport van de ECD gaat ook naar de officier van justitie in Amsterdam, die tenslotte zal beslissen of er een procedure uit voortkomt voor de rechtbank. Overigens heeft de Economi sche Controle Dienst ook zelf de mogelijkheid onmiddellijk op te treden en desnoods ie mand in voorarrest te laten nemen, als een overtreding wordt gesignaleerd. Dat dit niet gebeurd is wijst er vol gens de AABN op dat de blok kadebrekers hun werk slim voortzetten. Op dit ogenblik komt nog altijd twee keer per week een vliegtuig uit Rhode sië op Schiphol. Dit toestel van de met Rhodesische kapi taal opgezette maatschappij Affretair, brengt eerst vlees naar Athene en haalt vervol gens een lading goederen op van Schiphol om daarna terug te vliegen naar Rhodesië. Die praktijken worden evenwel ge registreerd op Gabonese papie ren, net zoals Affretair geregi streerd staat in Gabon. Daar om heeft de Economische Controle Dienst geen vat op deze zaak. 'De ECD heeft kei harde bewijzen nodig', zegt de AABN. Geldverkeer Het rapport van de ECD over de bevindingen in de afgelo pen maanden, zal tevens van belang zijn voor de interde partementale commissie die nagaat of de wetgeving om de boycot van Rhodesië te kun nen uitvoeren, aanvulling be hoeft. Aanvankelijk was bij voorbeeld geldverkeer met Rhodesië geoorloofd. Een na der wetsontwerp gaat daar een eind aan maken. Maar Relus ter Beek vraagt zich af of niet elke wetsverandering krachte loos is door de wijze waarop het Zephyr-netwerk zich voort durend weet aan te passen. Dat was het geval bij het di recte geldverkeer, dat zich aanvankelijk via een Rhodesi sche bank en Van Lanschot in Amsterdam afspeelde. Nu is de bank van Lissabon in Jo hannesburg ingeschakeld. Vol gens de AABN is het ban kiershuis Van Lanschöt ais medeplichtig te brandmerken in de smokkelhandel. Voor de justitie is de bank evenwel ongrijpbaar, omdat de boycot van het betalingsverkeer nog niet wettelijk geregeld is. Oud-minister van buitenlandse zaken Schmelzer is juist een dezer dagen tot commissaris bij Van Lanschot benoemd. PRISMAV gouden dameshorloge ■net «ierlljke on"den RITA 'Pap, kunt u nog een stropdas missen?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11