GIGANTISCHE OLIERESERVES WACHTEN OP ONTGINNING Boycot Saoedi-Arabië nog steeds onzeker Bezig bedrijf 4 Kwade troefkaart 'Vreemd' warenhuis in hoofdstad Nu nauwelijks alternatieve leveranciers beschikbaar In arctische gebieden nog mogelijkheden voor de toekomst Raffinaderijen op Antillen niet in moeilijkheden Vrije pompen bedreigd in hun bestaan Verdere daling in New York TROUW /KWARTET DONDERDAG 1 NOVEMBER 1973 FINANCIëN EN ECONOMIE T15/K19 AMSTERDAM Dc mogelijkheden om elders olie te halen zijn zeer beperkt. Dat blijkt uit gesprekken met vertegenwoordigers van verschillende oliemaatschappijen. Een van de meest voor de hand liggende landen om olie van te betrekken is Perzië, dat zicli nog niet bij de boycot heeft aangesloten en dat ook niet gaat doen. De sjah is zich echter zeer goed bewust van de monopolie-positie die zijn land inneemt. Hij liet vorige week in een vraaggesprek weten 'de olie weliswaar niet te kunnen drinken' maar 'de prijzen wel fors te willen verhogen.' Een vertienvoudiging van het huidige prijsniveau is niet uitgesloten. Dat is volkomen in strijd met de ontwikkeling van de afgelopen maanden. Weliswaar is de nationale Perzische oliemaatschappij sinds drie maanden geheel staatseigendom, maar de staat nam de verplichting op zich aan de internationale oliemaatschappijen die deel uitmaakten van het voormalige consortium forse hoeveelheden olie te blijven verkopen. Grote prijsverhogingen en zeker een vertienvoudiging lagen toen niet in de lijn der verwachting. Andere landen waar olie gekocht zou kunnen worden zijn bijvoorbeeld Nigeriè, Venezuela of Indonesië. De laatste tw^p ïijrt eclfjer met handen ën voe'ten gebonden aan- achterèenvolgens: de Verenigde Staten en Japan en' kunnen de produktie bovendien nauwelijks opvoeren. Ook de grote afstand waarover de olio vervoerd moet worden vormt een probleem. Nigeria zou wellicht iets meer kunnen leveren maar globaal bekoJtëa, levert dit nauwelijks iets op. Ook de-Noordzee, .is niet in staat de oliebehoéften te dékken. Weliswaar wordt steeds"vaker met succes geboord maar er moet nog lang worden gewacht voordat de Noordzee- olie rijkelijk, vloeit. Dit hangt samen met het onderzoek naar de werkelijke grootte van de velden (dat nog wel enige jaren zal duren) en met technische .problemen als de aanleg van pijpleiding en opslag. Op het ogenblik kan West-Europa zich voor 4 procent zelf met olie bedruipen, in het allergunstigste geval stijgt dit percentage in 1975 tot 13 en in 1980 tot 20 procent. Wel is het mogelijk de olicuitvoer van de Arabische landen ook te bestemmen voor de geboycotte landen. Dit kan niet lang geheim blijven en de sjeiks hebben nu al duidelijk gemaakt dat dan andere maatregelen zullen volgen. Ook een andere verdeling van de reserves van de oliemaatschappijen of een bijstelling van het raffinage-proces, zodat meer benzine beschikbaar komt, biedt nauwelijks perspectieven. Het grote verschil met olie-embargo's in het verleden is dan ook dat nu nauwelijks alternatieve leveranciers beschikbaar zijn. Wellicht kunnen echter op lange termijn reusachtige reserves in Noord-Amerika een oplossing bieden Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De energieverzorging van de wereld is het is de laatste dagen overduidelijk ge bleken voor een niet onbelangrijk deel afhankelijk van de goede wil van een handjevol Arabische oliesjeiks, die naar believen de oliekraan kunnen dicht dan wel opendraaien. Gezien deze situatie ligt het voor de hand, dat in de Westerse wereld steeds meer stémmen opgaan om alles op alles te zetten om minder afhankelijk te worden van de machthebbers in het Midden-Oosten. Vrijwel onmiddellijk wordt daarbij gedacht aan het noorden van de Vere nigde Staten (Alaska) en aan het noorden van Canada. Gebieden waar zo hebben onderzoekingen aange toond nog gigantische oliereserves in de bodem zitten. Om met Canada te beginnen. De olie reserves van dit land worden geraamd op 13 k 18 miljard ton. Voor een deel bevinden zij zich onder de zee voor de oostkust van Canada. De oliereser ves zijn hier becijferd op zo'n 7 mil jard ton. De boringen, die in dit ga- bied hebben plaatsgevonden, zijn ech ter tot nog toe niet al te bemoedigend uitgevallen. Desondanks is de hoop op gunstige resultaten niet geweken. andert. De noodzakelijke materiaal- aanvoer moet hier over enorme af standen plaatsvinden, veelal per vlieg tuig of helikopter. Tot dusverre hebben exploraties in het gebied van de Mackenziedelta vooral aardgas aangetoond en wel in zodanige h'oeveelheden, dat de aanleg van een pijpleiding naar de duizenden kilometers ver verwijderde verbruiks- centra in Canada en in de Verenigde Staten gerechtvaardigd is. Pijpleidin gen kunnen misschien op zekere dag ook de verbinding vormen tussen de gewonnen. Een dergelijke dagbouw- winning van ruwe" olie vindt momen teel op uiterst bescheiden schaal plaats door een Canadese dochter van de Amerikaanse Sun Oil. De andere olieconcern? zullen, ro wordt verwacht, spoedig volgen. Zo is de Shell voornemens omstreeks 1980 een winningsihstallatie in bedrijf re nemen. Wanneer meer concerns vol gen dan moet het* zo schrijft de Frankfurter Allgemeine Zeitung, mo gelijk zijn over 2 tot 3 jaar in dag bouw een hoeveelheid van 7.5 tot 10 Ongunstig Een andere zaak is. dat de werkom standigheden op de breedtegraden waar de reserves zich bevinden on voorstelbaar ongunstig zijn. Dit laat ste geldt in nog grotere mate voor het arctische gebied, waar overigens al naar olie en aardgas wordt gezocht. Dat is bijvoorbeeld het geval in de delta van de Mackenzie-rivier. Een ge bied, waar de winters van een onge kende strengheid en dat gedurende de korte zomer in een groot moeras ver- Van een onzer redacteuren AMSTERDAM De reusachti ge investeringen, waarmee de olieconcerns zich voor de toe komst zien geconfronteerd, wer pen vanzelfsprekend de vraag op, of zij op den duur ook lo nend zullen blijken te zijn. Vooralsnog wordt daar door de deskundigen bevestigend op ge antwoord. Daarbij wordt van de veronderstelling uitgegaan dat de prijzen van olie- en oliepro- dukten in een sneller tempo zullen stijgen dan de ontslui- tingskosten van nieuwe bron nen. Maar er is meer lust bij de olie maatschappijen om grote bedra gen te investeren in gebieden die tot nog toe slechts met een scheef werden aangekeken. Zij weten zich daarbij gerugge- steund door tal van landen, die meer en meer erop uit zijn zich te ontdoen van de ketenen, die hen nu nog aan de Arabische olie binden. Zodoende dreigt de troefkaart waaraan de Arabieren nu nog zoveel waarde hechten op de lange duur tot een soort nonva- leur te worden. Niet in de laat ste plaats ook daarom, omdat door de Arabische houding in versterkte mate een technisch proces op gang kan worden ge bracht, dat ertoe zal leiden de olie in toenemende mate uit tc schakelen als onze voornaamste energiedrager. arctische eilanden hoog in het noord en van Canada en de Noordameri- kaanse steden aan de Atlantische kust. Geraamd wordt dat zich onder deze eilanden meer dan 400 miljard m3 aan aardgas zit. De oliereserves van de Mackenzie-delta en de arctische ei landen tezamen worden op een 4 a 10 miljard ton begroot. Opmerkelijke cijfers die echter volko men in het niet zinken bij de grootste troefkaart van Canada op het gebied van de oliereserves in de wereld, de zgn. teerzanden, in-de westelijke, pro vincie Alberta en wel aan de Athabas ca- en Peace-rivier. Hier strekt zich een gebied van bitumenhoudende aar de uit ter grootte van een 30.000 vier kante mijl tot op een diepte van 700 meter. In deze teerzanden bevindt zich zo wordt aangenomen, een oliereserve van 100 miljard ton. Daarvan kan ech ter op grond van de thans bekende technieken maar hooguit de helft aan de oppervlakte worden gebracht. Deze hoeveelheid van 50 miljard ton is even groot als de gezamenlijke oliere serves van de landen in het Midden Oosten. Een deel van de teerzanden is in zgn. dagbouw te ontginnen en wel door middel van een chemisch vrij eenvou dig proces. De daarbij te winnen olie heeft bovendien het voordeel, dat zij kwalitatief van veel hogere kwaliteit is dan de ruwe olie die thans wordt Koersen in Montreal 29/10 30/10 2.50 2.43 26 26% 28% 283; 9% -9Vj 23*; 24% Nat. Glas Mass Ferguson Nal Hesniirces Shell Canada 5 92L 19'.* 19 DOW JONES INDEX loduil. Sporen «1111. OOI. Mods 29 okt. 984.80 185.20 101.55'73.11 636.6 30 okt. 968.34 182.10 100.75 73.06 632.6 31 okt. 956.58 182.26 99.37 73.09 642.9 Aand. OOI. lol. H. L. 29 okt. 17 960 16.570 1.802 651 830 30 okt. 17.580 15.120 1.798 304 1.197 31 okt. 17.890 14.440 1.805 415 1.080 miljoen ton olie per jaar te winnen. Moeilijker ziet het eruit voor/dat deel "van de teerzanden, dat niet in dag bouw ontgonnén kan worden,.Geëxpe rimenteerd wordt momenteel met me thoden, waarbij de olie met behulp van hete stoom onder druk naar bo ven wordt; gehaald.. Een volledige fa briek, gebaseerd op dit systeem, zal echter niet vóór 1985 in bedrijf zijn, zo meent de Shell. Niet alleen Canada heeft nog zeer grote olie- en gasreserves in zijn bo dem. Ook de Ver. Staten weten zich de bezitter van gigantische olievoorko mens. Tn de staat" Colorado, in grote leisteenformaties, bevinden zich enor me hoeveelheden olie. Het zou hier om kwantiteiten gaan, die overeenko men met de nu als vaststaand aange toonde reserves van de gehele wereld op het vasteland. Theoretisch kan de behoefte van de VS aan ruwe olie uit de reserves in WILLEMSTAD/ORANJESTAD De olieraffinaderijen op Aruba (Exxon en op Curacao (Shell) hebben tot op dit ogenblik nog geen moeilijkheden ondervonden met de bevoorrading, zo wordt op de Nederlandse Antillen vernomen. Dit komt Omdat op Aruba de Exxon raffinaderij voor meer dan negentig procent Venozolaanse ruwe olie gebruikt, terwijl ov Curacao de Shel'raffinaderij voor zestig procent afhankelijk is van Venezolaanse en veertig procent van Nigeriaanse olie. Wel is het zo, aldus een woordvoerder van Shell op Curacao, dat indien de boycot van de Arabische olielanden nog veel langer duurt, er een grote druk zal kunnen ontstaan op de nige riaanse markt, waardoor de bevoorra ding van de raffinaderij met Nigeri aanse olie in het gedrang kan komen. Gevraagd naar de mogelijkheid om Nederland vanuit de Nederlandse An tillen van olieproducten te voorzien, zei een Shell-functionaris dat dit niet zal gebeuren omdat in de eerste plaats de afstand te groot is en in de tweede plaats heeft BV Shell Curacao leveringscontracten, waar men niet gemakkelijk af kan komen. Duitse Unilever verwacht hogere omzet HAMBURG De omzet van de Duit se Unilever-groep zal naar verwach ting in 1973 stijgen met 10 pet. In 1972 bedroeg de omzet DM 5449 min. Het bestuur van de Duitse Unilever- groep wil geen voorspelling doen over de resultaten over 1973. In 1972 steeg de nettowinst van DM 180 min. tot DM 229 min, aldus Unilever-Duits- land. City Investing naar Amsterdamse beurs AMSTERDAM De aandelen van het Amerikaanse bedrijf City Inves ting Company zullen, in de vorm van Continental Depositary Receipts (CDR's) elk vertegenwoordigend 10 gewone aandelen van 1.25 dollar, voor het eerst op 8 november op de Am sterdamse effectenbeurs worden ver handeld. De eerste koers van de CDR's zal worden vastgesteld op basis van de slotnotering op de New York- se effectenbeurs op 7 november. Geba seerd op de slotprijs van 25 oktober zou de waarde van een CDR uitkomen op 13.25 dollar (ongeveer ƒ43), aldus het prospectus. Het Amerikaanse bedrijf met in totaal 33.000 werknemers, waarvan 4.000 bui ten de VS., houdt zich bezig met wo ningbouw, onroerend goed, motels, ca* ravans, verzekeringen en financiering, tijdschriftendrukkerij en de fabricage van containers. Interimdividend bij Staal Co. DEN HAAG Gezien de goede gang van zaken heeft Bankierskantoor Staal en Co NV (100 pet. van Lanschot in Den Bosch) besloten tot de uitkering van een interimdividend over 1973 van 10 pet. Over 1973 werd in totaal 20 pet. uitgekeerd. Bod Cannon Street van de baan AMSTERDAM Cannon Street In vestments te Londen zal geen bod uit brengen op de aandelen van Cultuur- en Handelsmaatschappij 'Sedep' en van Sumatra Rubber Cultuur Maat schappij, zo delen de drie maatschap pijen mee. Op 19 oktober werd be kend dat onderhandelingen waren be gonnen die zouden kunnen leiden tot een bod door de Britten op de aande len van de twee oude Indische maat schappijen. Spaarloonrekening bij Rijkspostspaarbank AMSTERDAM In verband met de mogelijke in werking treding van de spaarloonregeling heeft de Rijkspost spaarbank een nieuwe type spaarreke ning ingesteld. De rente daarop is 6 procent. Op de rekening zal als de plannen doorgaan de werkgever geld storten, dat door hem van het loon is ingehouden of dat door hem is toegekend. Voor het nieuwe systeem is de naam 'spaarloonreke ning' bedacht. Gelijktijdig met het instellen van de ze rekening is de rente op de bestaan de winstdelingsrekeningen met ingang van 1 november verhoogd van 6 tot 6.5 pet. De overige-tarieven' zijn ge handhaafd. De RPS heeft met ingang van 1 no vember nog een wijziging ingevoerd. Vanaf die datum kan het publiek, zonder inhouding van de gebruikelij ke kortingen, onmiddellijk beschikken over tegoeden op termijnspaarrekenin gen. Dit kan echter alleen geschieden als het opgenomen bedrag wordt ge bruikt voor het kopen van een in Ne derland gelegen woning bestemd voor eigen gebruik. Tevens kan men per 1 november on middellijk beschikken over de tegoe den op beleggingsrekeningen van per sonen beneden de 21 jaar, zonder in houding van de gebruikelijke korting, als de opgenomen bedragen worden overgeschreven op een jeugdspaarre- kening op dezelfde naam bij de R.P.S. Colorado voor de eerstvolgende 150 jaar worden gedekt. Voor de winning wordt in eerste instantie gedacht aan mijnbouwkundige methoden. Er wordt echter ook andere goedkopere winningsmogelijkheden gedacht Welke weg de techniek ook zal uit gaan, voor de Ver. Staten staat het vast, dat wil het land zich in de toe komst zelf bedruipen met ruwe olie, haast bij de winning geboden is. Het tempo waarin kan worden gewerkt wordt echter voor een belangrijk deel bepaald door de mate waarin finaicie- ringsmiddelen voorhanden zijn. Het tot ontwikkeling brengen van de nieuwe olievoorkomens zal nl. reus achtige bedragen gaan vergen. Ge raamd wordt dat de Ver. Staten al leen in de lopende decade op zijn minst 150 miljard dollar moeten uit geven voor de bouw van raffinaderij en, havens tankers en pijpleidingen. De ontsluiting van de olievoorkomens in de leisteenformaties in Colorado, die daarbij niet is meegeteld, zal in de beginfase tot ca. 1983 zeker een 3 miljard dollar vereisen. Canada zal tot 1990 in de nieuwe pro- duktiegebieden tenminste een 50 mil jard dollar moeten investeren. Voor de teerzandformaties zal voor iedere grote dagbouwinstallatie, zo die al mocht worden gebouwd, één miljard dollar op tafel moeten komen. Dat zijn onvoorstelbaar grote bedra gen, die zelfs de oliemaatschappijen, die toch voor geen kleintje vervaard zijn, rode oortjes zullen bezorgen. Pi kant is in dit verband, dat in ban kierskringen in de V.S. al wordt ge speeld met de gedachte voor de finan ciering van deze toekomstopgaven van de olie-industrie de alsmaar groter wordende middelen van de Arabische olielanden aan te wenden. ROTTERDAM Minister Lubbers van economische zaken bracht dinsdag bij de toelichting op zijn maatregelen tot beperking van energieverbruik ook nog even de positie de 'witte' pompen ter sprake. 'De oliemaatschap pijen zullen, denk ik, uitsluitend gaan leveren aan de merkpompen. De wer kelijke 'witte' pompen zullen waar schijnlijk buiten die levering gaan vallen', aldus de minister. Secretaris Joskam van het verbond van handela ren in kolen- en aardolieproducten (VHKA), waarin de houders van 'vrij- e' pompen (zij houden ntat van het negatieve woord 'wit') weigert die mi nisteriële uitspraak te geloven. 'Ik kan me niet voorstellen dt de meer dan duizend 'vrije' handelaren droogge legd zullen worden. De industrie en de overheid kunnen ons dat niet aan doen. Vooral niet, omdat wij. hoewel onze prijzen niet lager meer zijn, nog steeds 17 procent van de markt in handen hebben. De heer Oskam hoe hoopvol ook, heeft echter al wel de gevolgen van de Arabische olieboycot ondervonden. Verschillende van de VHKA-handela- ren hebben zich tot hem gewend met de klacht dat de oliemaatschappijen weigeren aan hun te leveren. 'De toe stand is inderdaad zeer moeilijk. Vele handelaren moeten zich tot het uiter ste inspannen om te kunnen inkopen. Een gedeelte van onze traditionele le veranciers is namelijk weggevallen. De maatschappijen Occidental, Total, Aral. Elf en Fina verkopen niet meer aan onze leden. Hun olie en benzine komen uit buitenlandse raffinaderijen in Europoort. Die leveren zeer voor zichtig'. De VHKA-handelaren hebben het bo vendien extra moeilijk doordat zij on langs benzinetanks hebben leegge maakt om plaats te maken voor gaso- lie, 'dat is gebruikelijk', vertelde de heer Oskam. 'Zo tegen de winter komt er minder behoefte aan benzine en meer behoefte aan huisbrandolie'. Het gevolg hiervan is dat de meeste 'vrije' pompen maar een kleine voor raad benzine hebben en dat zou bij een langdurige Arabische olieboycot wel eens desastreus kunnen zijn. Ge zien het een en ander mag het dus niet verwonderlijk heten dat de 'vrije' pompen momenteel geen fractie van een cent minder kunnen rekenen dan de merkpompen. 'Sinds juni, toen de oliemarkt in beweging kwam, kon dat eigenlijk al niet meer, maar nu hele maal niet. De winstmarge op de ben zine is toch al veel te laag'. Wat gaat de VHKA nu doen om zich in te dekken tegen een drooglegging? 'Concreet valt er voor ons niet veel te doen, maar wij hopen dat in deze noodsituatie een gezond overleg zal plaats vinden. Het moet in Nederland toch mogelijk zijn dat de industrie, de handel en de overheid aan dc con ferentietafel een oplossing bedenken. Het gaat niet aan dat de produktie- maatschappijen onderscheid zullen mogen maken tussen de 'eigen' en de 'niet-eigen' afnemers'. De heer Oskam verwacht overigens niet dat de VHKA-handelaren de rijen zullen sluiten en zich gezamenlijk op stellen tegen de oliemaatschappijen. 'Dat ligt niet in onze lijn. Kijkje in de afdeling keramiek van de nieuwe Xenos-zaak in Amsterdam. AMSTERDAM Vandaag opent op de Amsterdamse Nieuwendijk een vreemd nieuw warenhuis met produk- ten uit verre landen zijn deuren. Xe- nos het Griekse woord dat vreemd be tekent, is de naam van deze wereld warenmarkt. Het uitgebreide assorti ment omvat dagelijkse gebruiksvoor werpen, meubelen, sieraden, uitheemse kleding en delikatessen, o.a. uit India, Mexico, Spanje, Hongkong, Italië en Oosteuropese landen. Xenos, deel uitmakend van de groep grootwinkelbedrijven van de SHV, werkt voor haar inkopen c.a. samen met de in Californië gevestigde onder neming Cost-Pius Imports. Dit bedrijf hanteert dezelfde formule als Xenos; rechtstreekse import, lage prijzen, zelfbediening en sobere winkelinrich ting. Mr. G. da Wildé, directeur van Xenos, zei ons dat men tot nog toe bijzonder tevreden is over de omzetontwikke ling van de Xenos-zaken in ons land. De laatste weken zijn soortgelijke win kels als in Amsterdam geopend in Eindhoven en Utrecht. Ook in België, nabij Brussel, is een enos-vestiging. Als de zaken bij het publiek aanslaan zullen er meer komen. Geraamd wordt, dat er in ons land voor zo'n 15 winkels van dit type en grootte (1500 m2 vloeroppervlakte) ruimte is. Na België zullen wellicht ook Duitsland en Frankrijk Xenos-winkels krijgen, zodat ook daar het publiek straks in de gelegenheid zal zijn te genieten van culinaire lekkernijen zoals kwar teleieren en Bulgaarse jams. Alleen Nederland nam tot nu toe noodmaatregelen AMSTERDAM Gisteravond laat was liet nog steeds niet duidelijk of Saoedi Arabië is overgegaan tot een olieboycot van Nederland. De Saoedi-arabische ambassadeur heeft telegrafisch bij zijn rege ring geïnformeerd, maar nog geen antwoord ontvangen. Op het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag is lot nu toe alleen-van Algerije ^n-Koewcit officieel mededeling gedaan van ecu boycot. Een andere onduidelijkheid is of de Westduitse ministerie van ecnomi- dat de totstankoming van zo'n beleid Arabische boycot alleen de voor Ne derland bestemde olie betreft of ook de olie die via Rotterdam naar andere landen wordt gevoerd. Als dat het ge val is een zenuwknooppunt voor heel Europa getroffen. Wanneer Saoedi Arabië in de praktijk niet aan de het embargo zou deelne men is dit voor Nederland van levens belang. Het land van koning, Eeisal is onze grootste leveranciei met vorig jaar een voor Nederland bestemde uitvoer van 19 miljoen ton. Chevron, die haar olie grotendeels uit Saoedi Arabië betrekt, liet gisteravond weten dat er 'voor een boycot door dit land tot op heden geen aanwijzin gen bestaan'. De verschepingen vanuit Saoedi Arabië zouden normaal plaats vinden en tankers zijn volgens het normale schema vertrokken. De gezaghebbende Financial r' imës schreef gisterochtend uit 'doorgaans welingelichte bron' te hebben verno men dat van een werkelijke boycot van Nederland door Saoedi Arabië geen sprake is, omdat dit land,, zich sche zaken zullen in de bondsrepu bliek voorlopig geen maatregelen na~r het Nederlandse voorbeeld nodig zijn. De regering in Bonn is niet van plan Den Haag voorstellen te doen voor verbetering van de voorziening. Een woordvoerder wees erop dat de pro blemen regelmatig worden besproken door vertegenwoordigers van de rege ringen der EEG-landen in Brussel. De Britse regering liet dinsdag weten dat de indiening van een wetsontwerp dat rantsoenering van olieprodukten mogelijk moet maken nog niet aan de orde is maar dat het zo nodig heel snel kan gebeuren. De Britse olie maatschappijen daarentegen zijn van mening dat maatregelen niet lang meer kunnen uitblijven. Overigens zijn in Engeland benzinebonnen ge drukt. Van regeringsfunctionarissen in Pa rijs is vernomen dat Frankrijk op een noodtoestand voorbereid is. Op het ogenblik wordt rantsoenering van het aanbod nog niet nodig geacht. In Italië .en België denkt men er net zo over. Illinois Central Ind. Irisllco Int Husln Mach Intern Hl Int Ntck ol Cao Int Haper Int Tel a Tel Jnhn! ■vine bewust is van de verregaande gevol- ï>e Europese Commissie heeft woens- gen die dit zou kunnen hebben., Fei- dag weer een vergadering aan het Eu- sal zou zich hebben beperkt tot drei- ropese energiebeleid gewijd zonder gementen in plaats van over te gaan rfRWBnram-nmzra- - tot handelen. Min of meer in tegenstelling tot het bovenstaande heeft het persbureau voor het Midden Oosten bericht dat Saoedi Arabië met ingang van vandaag wèl zou willen overgaan tot een in krimping van de produktie met 5 pro cent, 'in de strijd voor de bevrijding van de bezette Arabische gebieden en het herstel van de rechten van de Pa- lestijnen'. Het persbureau voor het Midden Oosten zei dit niéuws in Cai ro te hebben vernomen, maar van Sa oedi-arabische zijde was geen bevesti ging te verkrijgen. Eén van de meest opvallende wijzigin gen in de houding van de Arabische landen was gisteren de mededeling dat 'de Arabieren alleen vriendschap pelijke betrekkingen willen onderhou den met die landen die praktische hulp geven ten behoeve van de Arabi sche strijd in het Midden Oosten'. On der-minister van buitenlandse zaken van Koeweit, Al Rashed, liet zich gis teren in deze zin uit en noemde met name Italië, dat één van de eerste slachtoffers van deze houding kan worden. De Italiaanse ambassadeur heeft zich echter gehaast met tc zeg gen dat 'Italië niet louter neutr.il is in het Israëlisch-Arabische conflict maar vriendelijk staat tegenover de Arabische landen, vriendelijker zelfs dan tegenover Israël In Rome werd gisteren de vrijlating van twee Palestijnen als bewijs hier van beschouwd. De twee maakten deel uit van een groep van vijf die twea lanceerinstallaties voor kleine raket ten had opgeslagen in een woning in Rome. Verondersteld werd dat zij een Israëlisch vliegtuig wilden neerschie ten dat van de Romeinse luchthaven was vertrokken of er zou aankomen. Van de voornaamste olieverbruikende landen in het westen heeft tot dusver alleen Nederland concrete maatrege len genomen om de voorziening van olie en olieprodukten zo goed moge lijk op gang te houden. Vólgens hét" een stap dichterbij is gekomen. De Deense regering denkt volgens mi nister van handel Erling Jensen nog niet aan invoering van een of ander distributiesysteem voor olieprodukten naar landen buiten de EEG met uit zondering van Noorwegen en Zweden. In Zwitserland bestaat een prijsstob voor benzine en stookolie. Joegoslavië heeft de prijzen van benzine en stook olie dinsdag met veertig procent ver hoogd. In Portugal en Spanje is van een benzintekort nog niets te bespeü- ren. Indonesië heeft de exportprijzen van zijn olie dinsdag met twintig pro cent verhoogd. De voornaamste afne mer van Indonesische olie is Japan, gevolgd door de Verenigde Staten. De Amerikaanse regering werkt vol gens niet-officiële berichten aan een weisontwerp dat besparingen op het energieverbruik mogelijk moet nta- ken. Zo zou een algemene snelheids beperking van het verkeer tot tachtig kilometer per uur worden overwogen alsmede beschikbaarstelling van de brandstofvoorraden van de strijd krachten en verzachting van de stren ge bepalingen op het gebied van de milieubescherming. NEW VORK 30/10 31/10 At'F Industrie 46% 17 Al ren 13 12% Allied Chemical 48 47'; Alum. Cu of Am. 78», 78% American Brands 37'; 36»; American Can 29% 28% Am Cyariarald 25% 25' -j Am Electr Power 27% 26% Ain Melal Climax 46% 45% Am Moinra 9 9% Am Smell C Ref 25 24% Am Tel h Tel 48% 48% 4% Anaconda 28», 28 Armen Sleel 23% 23% Ailar.t Richfield 105% 104% Bet.dIX 37 35% Bethl Steel 33% 33',, Boeing 18% 19% Burlington Ind 31% 31% Can Pacafic Ry 16% 16»; Celar.ese 37»; 36', Chase Manhattan 58% 55% Chessle System 48% 47% Chrysler 22% 21 Cities Service 54ex 52% Colgate Palrnollve 31% 30». Coll Industries 17% 17% Comm.uiw Edison 29% 29% Cons Edison 22", 22% Cool Can 26% 26% Coril Oil 45»,, 45' Curtis» wrigiii 18% 18 Curiiss Wright A 23% Darl Did 26% 245% Deere and Co 59% 55% Dow Chemical 62% 60% Ou Pont (El) 192% 88% Eastman Kodak 131»; 1)1 First Nat City 50% 49% ,ier 278% ?80% 32'; 31»; 37% 37 Llng.t.ernco Vough 12% '12*; Llltun Ind 9', 9', Lockheed Aircraft 5% 5', Marcor 23% 24% Martin Marlen» 17% 17% May Dep Sture» 31', 32'; Mcn.irii.ell OouglS 20% 20! i Mobil OU Corp 9',ex 57% Nahlscn Nal Cash Register Nal Distillers Nal Cypauin Nal Slee) Nat Lead It.d 87», 87% 48'47% 114»; 115>4 Pac Gaa and K) Pepsico l'helpa Dodge Ftilllp Morrl» Fhillps Fair Frncler 4 Uamhl KCA 24% 24^3 Kepuhllc Sleel 28 27% Hevr.olds Ind 45», 45% Knval Dutch Felr 40»; 41 Sears Huehuck 94 Shell (III 58», Southern 178ex Southern Pacific 33% Hallway 36 Sperry Band Stand DU Calif Stand Oil Indiana 96», Exxon Corp 95', Studehaker Worth 411ii Sun Uil 57% 72% 25% 94% 58=% 16»% 51% 69% 5%eX rexas Gulf Texan In». Trui.san.erica ruled Aircraft is»; 13», 13% Weal Union Tel 35% 35% I Wesllrighuus» El 14% 14% Wuolworlb 32', l%cic 128 124»» 11'. H 53 -1 44 V 10% 10% 31% 31% 8% 9% 35% 36% 16», 16% 31% 31 'i 22% 21 Admiral Corp Ailor.gheny Pow S Akiiiria Atn Standard Amsted Ind 13»; 13% 19% 19% 26% 26% 15 14% 42% 42% NED. FONDSEN IN NEW YORK Kon. Olie noteerde gisteren $40%-41'i i40%- Unilever 1 53-54 (53-54); Philips $15%- 16% (15%-16) en KLM $32% (32%). Opgaven duPont-Wulston. Cbti Breweries Cetto Chadbourn Goth Chase Select Fd Columbia Gaa Cominco Cor.t Telephone 10.32 10.25 26 26% 39 38% 22% 23 Int Bank lor Hec 99M)99Ub lm Kiev krag 87% 87% Int Paper i$ 4) - lnter»p»r Kali»»» Cltv Ind Kansas Power KI.M roger - 12% 21». 21% 32% 32'. 62». 62% Leaaco 12% 12% Lone Star Cement 24 23», Lehman 16 15% Maduon Fund 10% 10% Nal Can 10 9». NV Oo.tr A 6% 6% .North Wesl H 62»/, 62% N Am Philips Co 25 21 Occidental Pair 10% 10»* Standard Brands Tandy rstern Bancorp 30% 29%; 16% 16% 8% 8»i

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19