Ziekenhuis: meer voor specialist iian voor patiënt 1 Utl Ko van Dijks Tartuffe was een belevenis Werkgevers: strijd tegen inflatie moet voorop staan iritse mensensmokkelaar Ml schip terug van staat Gezondheidszorg in Nederland -1 Fatale gevolgen van afsplitsing verpleegtehuizen Scholten-Honig doet bod op CSM gestand Ambtenaren van plan stakingsrecht te gaan eisen keurmerken op lijkant banden 25e oude kunst en antiekbeurs museum het prinsenhof delft Handig boekje overhuurzaken Tentoonstelling van cartoons Opleiding huisartsen in het slop Protesttelegram tegen campagne tegen Sacharow Verrassingen bij Wereldraad f7/H BINNENLAND T9/K9 a e tond e n Ca Ie t( organisatie van de gezond heidszorg in Nederland is van ludsher gekenmerkt geweest door uitgesproken voorkeur voor het particuliere initiatief. De historische ontwikkeling van de geneeskunde maakt de ze voorkeur wel begrijpelijk. 'Van oudsher was de huisarts het centrum van de gezondheidszorg; hij is dat trouwens nog en moet dit ook .blijven. Hij werd door zichzelf en ,lsj door de cliëntele beschouwd als een zelfstandige ondernemer. Hij stelde m^zelf zijn tarieven vast, waarbij hij voor de ontwikkeling van het zie- kenfondswdzen de minder gegoeden een lager tarief in rekening bracht en dit compenseerde door veel hoge re tarieven voor de betaalkrachti- gen. Een rem op al te hoge tarieven werd gevormd door de onderlinge concurrentie. Ook toen het zieken fondswezen ontstond, bleef de be handeling van ziekenfondspatiënten nog altijd een min of meer charita tief karakter houden- Toen het Ziekenfondsbesluit tot stand kwam en een groot deel van de patiënten verplicht verzekerd v/erd, kwamen de huisartsen niet in dienst van het ziekenfonds, zij ble- ven zelfstandige ondernemers, die Ke zelfstandig contracten met de zie kenfondsen konden sluiten. Ondanks adequate betaling door de zieken- t a: fondsen weerspiegelt zich het- vroe- gere liefdadigheidskarakter van de h behandeling nog in gescheiden ei spreekuren voor ziekenfondspatiënten 3. E en particuliere patiënten. Natuurlijk iaai| bestaat er geen verschil in de kwali teit van de behandeling, maar de :eli verleende service is voor ziekenfonds- En uitzondering hierop vormden slechts de gesloten afdelingen van de grote gemeente-ziekenhuizen en voor een deel ook van de rooms-ka- tholieke ziekenhuizen, waarbij de zo genaamde zaalpatiënten behandeld werden door een vastaangestelde spe cialist, die voor rekening van het ziekenhuis assistenten in dienst had en voor een vast salaris werkte. Voor zover er in deze ziekenhuizen klasse-afdelingen waren bestond er weer vrije artsenkeuze. Verandering Ziekenhuis: werkplaats voor specialisten. door prof. dr. J. Th. R. Schreuder patiënten vaak minder, getuige bij voorbeeld het veelal ontbreken van een spreekuur volgens afspraak. Ook de specialist is als zelfstandige ondernemer begonnen. Voor zover de patiënten niet waren opgenomen werden ze bij de specialist thuis on derzocht. Het hiervoor benodigde in strumentarium schafte hij zelf aan, zélfs inclusief laboratorium- en röntgeenfaciliteiten. Als de patiënt in een ziekenhuis werd opgenomen had hij over het algemeen vrije artsen keuze. Iedere ter plaatse gevestigde specialist en ook de huisarts mocht hem in het ziekenhuis behandelen. De verplichte ziekenfondsverzeke ring die aan een groot deel van de bevolking specialistische hulp en be handeling in ziekenhuizen garande ren, heeft hierin een zeer grote ver andering gebracht. In de eerste plaats werd het bouwen van nieuwe ziekenhuizen er enorm door gestimuleerd. Toen de zieken fondsen verplicht waren tot betaling van de kosten van opname, viel de verpleegprijs als factor in de onder linge concurrentie geheel weg. Als men het benodigde kapitaal kon le nen kwamen rente en aflossing in de verpleegprijs terecht. Natuurlijk was hier wel toezicht op, maar dit toezicht heeft de ongebrijdelde groei van het ziekenhuiswezen niet bin nen de perken kunnen houden. Deze groei werd bovdndien zeer gestimu leerd door de ontwikkeling van de specialistische geneeskunde die om hoe langer hoe meer ingewikkelde en kostbare apparatuur ging vragen. Mede door deze ontwikkeling was het systeem van vrije specialisten keuze natuurlijk op den duur niet te handhaven. In de jaren na de oorlog is er nog veel actie gevoerd door specialisten tegen de zg. gesloten ziekenhuizen, waarbij dus een vaste staf voor een vast salaris aan het ziekenhuis ver bonden was, maar deze strijd is al lang beslecht doordat een tussen vorm gevonden werd waarbij een re delijk goede organisatie mogelijk was zonder dat de arts in principe zijn vrije ondernemerschap behoeft op te geven. Bij de stafvorming be paalt het bestuur, of de directie of bepalen de reeds aanwezige specia listen of hun samenwerkingsver band, welke specialisten in het zier kenhuis mogen werken. De zieken fondsen blijven aansprakelijk voor de betaling. Een goede samenwer king en een goede organisatie is mo gelijk, maar de concurrentie is als invloed op de hoogte van de honora ria geheel weggevallen- Een specia list combineert op dit ogenblik de voordelen van het vrije ondernemer schap met de voordelen van het ambtenaar zijn. Huisarts weg Bij de stafvorming is de huisarts zo als begrijpelijk is, uit het ziekenhuis verdwenen. Het is nog de vraag of dit een gelukkige ontwikkeling is. In elk geval heeft zich ongemerkt een wijziging in de doelstelling van het ziekenhuis voltrokken. De na druk ligt niet meer zo zeer op de behoefte aan verpleging en de ver zorging van de zieke mens, maar op de behoefte van de specialist aan het beschikken over ingewikkelde apparatuur. Boven de deur van ie der ziekenhuis zou men kunnen schrijven 'Werkplaats voor specialis ten'. Dit brengt mee, dat het ziekenhuis uit de menigte hulpzoekenden een keuze maakt en zich beperkt tot die genen die uit therapeutisch of diag nostisch oogpunt interesssant zijn. De zieken die niet aan deze eisen voldoen, worden niet toegelaten of zo spoedig mogelijk uit het zieken huis verwijderd. Door de veroude ring van de bevolking werd dit laat ste hoe langer hoe moeilijker. Voor al bij de ouderen zijn er veel die door allerlei oorzaken na acute ziek te hulpbehoevend worden en niet meer naar huis terug kunnen keren. Hieraan is mede debet het feit, dat de artsen van oudsher meer inge steld zijn op het behoud van hert le ven als zodanig en weinig oog heb ben voor de kwaliteit van het leven. Zo ontstond er een toenemend aan tal patiënten dat niet naar huis te rug kon keren en dat in de zieken huizen niet meer welkom was. Er waren aanvankelijk slechts enkele instellingen, voornamelijk kerkelij ke, die zich met het lot van deze pa tiënten bezighielden. De financie ring van een verpleging die door het ziekenfonds niet verzekerd werd was uiteraard moeilijk. Het werd ge heel anders toen de A.W.B.Z. kwam die een enorme stimulans aan het verpleegtehuiswezen heeft gegeven. Zowel kerkelijk eals niet confessio nele verenigingen stonden plotseling te dringen om dit charitatieve werk op zich te nemen. In deze situatie is de fatale splitsing ontstaan tussen ziekenhuizen in en gere zin en „verpleegtehuizen. Bijna iedereen heeft in zijn omgeving, wel eens de noodlottige gevolgen nier- van meegeirfaakt De specialist in het ziekenhuis maakt visite en* zegt op dinsdag dat zijn patiënt op don derdag weg kan, ook al heeft hij nog verdere verpleging en verzorging no dig. In het* gunstigste geval moet een maatschappelijk werker vertwij feld verschillende verpleegtehuizen opbellen tot1 hij ergens een 'bed' heeft gevonden. In het ongunstigste geval wordt* de familie eenvoudig gesommeerd ;om de patiënt «ergens onder te brertgen. Over de plaats waar hij komt heeft de patiënt niets te vertellen; hijmoet immers weg en kan er zelf leen enkele invloed op uitoefenen. Deze toestanden zouden niet ontstaan zijn wanneer het ver pleegtehuis van meet af aan geïncor- pereerd was gebleven in het zieken huiswezen en de verpleegtehuis-arts lid was geweest van de ziekenhuis- staf en een afdeling binnen het zie kenhuis had. gehad. S Prof. dr. J. Th. R. Schreuder is ex- geneesheer-directeur van het alge meen ziekerthuis 'Zonnestraal' in Hilversum eh bijzonder hoogleraar in de gerontologie aan de- universi teit van Utrecht. Dit is het eerste van twee artikelen van zijn; hand over gezondheidszorg. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Koninklijke Schol- ten Honig zal in ieder geval haar bod op de Centrale Suiker Maatschappij gestand doen. Het bestuur van KSH heeft vrijdagnamiddag medegedeeld hiertoe besloten te hebben op grond van de eerste indicaties betreffende het aantal aangemelde aandelen en f certificaten CSM. Nakomende aanmel dingen van aandelen en certificaten zullen tot nader bericht worden geac cepteerd, aldus KSH. Aan deze mededeling was thans ver der niets toe te voegen, zo zei een woordvoerder van KSH desgevraagd. Hij verwachtte dat volgende week na dere mededelingen zullen volgen. Sui ker Unie, die deze week aankondigde met een 'wezenlijk beter' bod dan dat van KSH te zullen komen, zag geen aanleiding commentaar te geven op de mededeling van KSH, dat het bod op CSM gestand zal worden gedaan. Vrijdag was de laatste dag dat aan deelhouders van aandelen en certifica ten CSM hun stukken konden aanmel den als zij gebruik wilden maken van het bod van KSH. Dit bod luidde ƒ1.000 achtergestelde 7,25 pet conver teerbare obligaties KSH plus ƒ50 in contanten per aandeel of certificaat CSM van 1.00. Van een verslaggever ASSEN Ambtenaren overwegen stakingsrechten te eisen als de rege ring van plan is hun rechtspositie ge lijk te trekken met de arbeidsvoor waarden in het vrije bedrijf. Dat heeft gisteren de voorzitter van de Al gemene bond van provinciaal perso neel in Nederland, mr. H. H. Knopper uit Haarlem, gezegd bij de opening van de algemene vergadering in As sen. Hij wees op uitlatingen van de minister van binnenlandse zaken om enkele secundaire rechten van de ambtenaren in te trekken, zoals de autovergoedingsregeling en het ver goeden van telefoonabonnementen. Als de minister dit als gelijktrekken bedoelt dan zullen ook ambtdnaren recht moeten hebben op tantièmes, een dertiende maandsalaris en op sta ken, aldus mr. Knopper. lm HAAG De 36-jarige John R., kapitein van kotter 'April Diamond', gaat via een kOft geding tegen de staat der Nederlanden proberen het scheepje/waarvan hij de eigenaar zegt te zijn, terug krijgen rjT|tr ■p e 'April Diamond' werd op vrijdag 7 augustus in dé haven van Scheve- )EN HAAG De overheid gaat eurmerken eisen die aangebracht e( loeten zijn op de zijkanten van auto v, anden. Aan de hand van het keur- yg ierk kan de automobilist nagaan of VJ Ie band voldoet aan de eisen. Dit ij» leeft minister Westerterp van verkeer gj n waterstaat meegedeeld in antwoord njjip vragen van het Kamerlid Heymans IgjIKVP) De vragenvan dé heer Hey- hadden betrekking op praktij ken met autobanden die niet voor gjj honderd procent betrouwbaar zijn. De leperkingeh die aan het gebruik van leze banden moeten worden gesteld, jjn in coderingen aangebracht op de zijkant, maar daar wordt dikwijls mee [ekneoid. De coderingen worden weg- geslepen. Om' deze kwalijke praktijken tegen te gaan zal Nederland voor schriften voor het aanbrengen van ai een keurmerk op banden invoeren. S Kt zal gebeuren zodra internationale le regels van de Europese gemeenschap- espen en de economische commissie ot voor Europa gereed zijn. Die regels zijn in een vergevorderd stadium van h voorbereiding. (ADVERTENTIE) 30 aug. t/m 19 sept. 1973 Weekdagen van 10.00-17.00 uur Zondags van 13.00 -.17.00 uur Bovendien dinsdag- en donderdagavond van 19.00-22.00 uur. ningen door de politie geënterd, toen de kapitein en de 24-jarige scheepsmaat 23 Indiërs en Pakistaners overboord zetten. De kapitein en de scheepsmaat wer den het land uitgezet en in Engeland gearresteerd, verdacht van een poging de 26 Aziaten Engeland binnen te smokkelen. Ook de Indiërs en Pakista ners werden het land uitgezet. De kosten die hiervoor gemaakt zijn een bedrag van 35.000 gulden wil het mi nisterie van justitie trachten te verha len op de eigenaar van de 'April Dia mond.' Daarom heeft het ministerie beslag laten leggen op de kotter. Ka pitein R. vraagt nu de president van de rechtbank in Den Haag het beslag op te heffen. De zaak zal op 25 sep tember voor de reqhtbank president dienen. John R. moet woensdag met negen andere verdachten in deze mensen- smokkelaffaire verschijnen voor een rechtbank in Great Yarmouth. Bij de negen zijn ook de twee mannen, die worden gezien als de hoofdfiguren en die het laatst in Engeland zijn gear resteerd. Het zijn de man, die wordt beschouwd als chef van de smokkei- lijn, en die de contacten met India en Pakistan zou hebben onderhouden en de 23-jarige 'onderchef' die de leiding had bij de uitvoering van de acties in Nederland. De vreemdelingendienst van de Am sterdamse politie heeft in deze zaak ook de 29-jarige in de hoofdstad wo nende Engelsman P. gehoord. De man, die ook is gehoord door de daar toe naar Amsterdam gekomeh Engelse politie heeft verklaard dat hij met een busje Aziaten heeft vervoerd van Amsterdam naar Scheveningen. DEN HAAG Huurprijsbepaling en Huurdersbescherming - wat mag, wat moet. Dit is de titel van een boekje over huurzaken, dat door het ministe- rie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening is samengesteld. In het boekje wordt ingegaan op de verschillende manieren waarop de hu ren van huizen kunnen worden ver hoogd en welke de rechten en plich ten zijn van huurders en verhuurders. Aan bedrijfspanden is een apart hoofdstuk gewijd. Voorts zij in het boekje overzichten opgenomen van niet, gedeeltelijk en volledig geliberaliseerde gebieden, als mede adreslijsten van de secretariaten van huuradviescommissies en kanton gerechten. Om na te kunnen gaan op welke onderdelen van het beleid ver anderingen te verwachten zijn is ten slotte een samenvatting opgenomen van de nota inzake huur- en woon- ruimtebeleid op korte termijn. Deze nota werd 27 juni dit jaar aan de Tweede Kamer aangeboden. Het boekje dat gezien kan worden als een herziene en aangevulde uitgave van een dergelijke in 1970 verschenen uitgave, bevat een schat aan informa tie. Door de inhoudsopgave is het op zoeken van een bepaald onderwerp bovendien zeer eenvoudig. De prijs is 1.90. (Uitgave Staatsdrukkerij Den Haag). Links Ko van Dijk, rechts Paul Steenbergen. door Ber Huising DEN HAiAiG In de voorstelling van de Haagse Comedie. donder dag in de Koninklijke Schouwburg, maakte Ko van Dijk een prach tige Tartuffe- rondom en ten voeten uit. Tartuffe was een oplichter, die de on voorstelbaar goedgelovige Orgon, en zijn strenge moeder, inpalmde met een zalvende schijnvroomheid, om het goed te hebben en te heersen in zijn huis, om zijn dochter te trouwen en zijn bezittingen in te pikken. Inmid dels begeerde hij ook nog zijn vrouw, die hem daardoor door de mand kon laten vallen. Bijna kreeg de schurk, met zijn stukken en een deurwaarder, nog zijn zin, maar Molière liet zijn koning, Lodewijk XIV, rechtvaardig ingrijipen. Molière had zelf die konink lijke bescherming ook hard nodig, want Tartuffe was een van zijn stuk ken, die zwaar aangevallen en verbo den werden. Zijn tegenstanders zagen er toch nog een bespotting van de wa re vroomheid in. Omdat Tartuffe ui teraard leek op een vrome. Zijn zemelende huichelachtigheid en gespeelde nederigheid, het tegelijk schurk en schijnheilige zijn, is een machtig brok komedie voor een ac teur. En Ko van Dijk heeft dat alles met vele nuances en kostelijke de tails, vermakelijk en knap uitge speeld. Zijn Tartuffe was een beleve nis. Het overige, en de overigen, staken daar nogal gewoontjes bij af. Het leek mij of regisseur Joris Diels en de spe lers met een gemakzuchtig zelfver trouwen dachten: zo'n Molière maken wij wel zoals het hoort. Het ging alle maal goed, dat wel, maar het maakte niet zo'n grote indruk. Paul Steenbergen is een behoorlijke Orgon, zonder dat hij evenwel het tragi-komische krijgt in zijn malle vertrouwen en zijn schrijnende teleur stellingen. Samen met Tartuffe - Ko van Dijk dus - is hij op z'n best. Dat geldt ook voor Anne-Wil Blankers, als zijn vrouw die Tartuffe verleidend de beste speelkansen krijgt en verder wat onpersoonlijk blijft. Myra Ward is de komische, bazige, le vendige kamenier, die zich overal mee bemoeit met een brutale doortastend heid, en dat doet zij leuk maar zij mist de liefdevolle warmte waarmee zo'n gedienstige zo'n macht in een huishouding kon krijgen. Francine Dreessen speelt de dochter, Reinier Heideman is haar verloofde, Manfred de Graaf is de opstandige zoon, Guus Verstraete doet, met vlot gemak, de zwager met het gezonde verstand. Al die rollen zijn door Molière al niet sterk en volledig uitgeschreven, maar ze kunnen echt wel wat persoonlijker worden ingevuld. Enny Meunier bij voorbeeld, als de gestrenge, waarlijk vrome moeder van Oregon zet wel In korte tijd een volledig karakter neer. Joris Diels, die evenals Gijsbert Ter- steeg en Romana Nouwens een bijrol letje typeerde, heeft het spel vlot, maar zonder opmerkelijke dingen, ge regisseerd. Het decor, van Huub van Gestel, leek mij log en lelijk, de kos tuums zijn aardig, en de muziek van Jurriaan Ahdriessen past nog het best bij de sfeer, die zich zeventiende-eeuw Frans moest zijn. TILBURG Exclusief voor Neder land in de 'Koningswei' in Tilburg: de tentoonstelling 'Dat kan m'n zoon tje van zes ook', honderd jaar cartoons over moderne kunst. Deze expositie, die is samengesteld door de Tate Gallery in Londen en tot 15 oktober duurt, omvat meer dan 300 cartoons, vergroot en zorgvul dig gerangschikt naar periode en kunst inrichting en bestrijkt de tijd van 1863 tot nu. Een interessante en amusante collec tie spotprenten, waarvoor de samen stellers geput hebben uit alle grote bladen (Punch, New York Times, Fliegende Blatter, Life, New Yorker, Playboy, Journal Amusant enz.). Van een verslaggever UTRECHT De specifieke huisartsen opleiding dreigt ondanks alle inspan ningen van de Koninklijke Nederland se Maatschappij tot bevordering der geneeskunst in het slop te raken. De ze vrees uit de hoofdredacteur van 'Medisch Contact', de heer F. A. Bol, deze week in het officiële orgaan van de KNMG. Het sluitstuk van de opleiding (een extra jaar na de algemene artsenoplei ding) moet de registratie in een huis- artsenregister worden. Deze registra tie krijgt een min of meer verplicht karakter als de ziekenfondsen alleen overeenkomsten met geregistreerde huisartsen willen aangaan. De vorige minister van volksgezondheid heeft de Ziekenfondsraad in november 1972 la ten weten, dat daartoe een artikel in het verstrekkinigsbesluit ziekenfonds verzekering voor 1 september 1973 zou moeten worden aangevuld. De Ziekenfondsraad ging wel akkoord met de voorgestelde wijziging, maar stelde dat die niet eerder van kracht zou mogen worden dan nadat alle voorbereidende maatregelen zouden zijn afgerond. 'Het wachten is nu al sinds enkele maanden op de handtekening van de verantwoordelijke minister', aldus de heer Bol. .Volgens hem ziet het er in middels naar uit, dat van de op te lei den huisarts een niet onaanzienlijke financiële bijdrage zal worden ge vraagd. 'Dat is dan blijkbaar de prak tische uitwerking van het grote be lang dat de huidige staatssecretaris van volksgezondheid hecht aan een betere eerste lijns gezondheidszorg, een betere verzorging die gediend is met een zo goed mogelijke opleiding tot huisarts', merkt de heer Bol op. Van een verslaggever DEN HAAG Een aantal Nederlan ders heeft telegrafisch bij secretaris generaal Leonid Brezjnew van het centraal comité der communistische partij in de Sowjet-Unie protest aan getekend tegen de toenmende druk, die wordt uitgeoefend op Andrej Sa charow en anderen, die gelden als symbool voor vrije meningsuiting en de bescherming van de echten van de mens. De tekst van het telegram luidt als volgt: 'Als Nederlanders die de inge treden ontspanning in europa uit drukkelijk begroeten, delen wij i me de met grote verontrusting te hebben kennis genomen van de toenemende druk die in uw land wordt uitgeoe fend op Andrej Sacharow en anderen die tot ver buiten de grenzen van de Sowjet-unie gelden als symbool "oor vrije meningsuiting en de bescher ming van de rechten van de mens. Wij menen dat deze ontwikkelingen niet alleen de voortgaande ontspan ning in Europa, maar ook de kwali teit van deze ontspanning ernstig in gevaar brengen'. Reactie op nota van v akbonden Van onze sociaal-pconomische redactie DEN HAAjG Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen blijft bereid om te komen tot een reëel overleg op centraal niveau, waarbij naar zijn oordeel de bestrijding van de inflatie voorop moet blijven staan. Iri dit verband zal bet VNO een doeltreffende aanpak van de werkloo4keid gaarne ondersteunen. Deze opmerking maakt het VNO naar aanleiding van de publikatie van de nota arbeidsvoorwaardenbeleid 1974 van de drie vakcentrales. Zoals be kend spreken dfe vakcentrales in deze nota hun bereidheid uit de loon-eisen voor volgend iaar te matigen in ruil voor meer col^ctieve voorzieningen. Volgens het ^Nederlands Christelijk Werkgeversverbond heeft de vakbewe ging de bestrijding van de inflatie als centrale doelstelling voor het arbeids voorwaardenbeleid 1974 los gelaten. 'Ze zien dit nu nog slechts als middel om bijvoorbeeld de werkloosheid te rug te dringen', zo meent het NC»7. De geldontwaarding moet volgens de christelijke werkgevers worden aange pakt door de stijging van lonen en prijzen in één operatie zo snel moge lijk terug te dringen. 'De vakcentrales spreken in hun nota's alleen over een strakke beheersing van prijzen, ter wijl matiging van de lonen afhanke lijk wordt gemaakt van de toegeeflijk heid van de regering aan de vakbewe ging', aldus het NCW. 'Eenzijdig' ADVERTENTIE Deze week in Hervormd Neder land o.a.: Altijd verrassingen bij de Wereldraad. Katholieken vragen protestan tanten om hulp (kwestie Gijsen). Grondpolitiek. Sinaasappels, koffie en vrij heid. Ik abonneer mij op/vraag een NAAM: ADRES: WOONPLAATS: GIRONUMMER: Abonnementsprijs 19,— per half jaar; 38,per jaar. Abonne menten kunnen elk ogenblik in gaan. Bon ingevuld in BLOKLET- TERS in envelop (zonder post zegel) verzenden aan: Hervormd Nederland. Antwoordnummer 1776, Den Haag. Dit werkgeversverbond zegt er niets voor te voelen tussen de hamer van het strakke prijsbeleid en het aam beeld van forse looneisen terecht te komen. 'Zo'n eenzijdig uitgangspunt bemoeilijkt de totstandkoming van centrale afspraken', aldus het NCW, ook het VNO zegt dat het niet een voudig zal zijn tot overeenstemming te komen over de looneisen, de prijs compensatie en de uitbreiding van de werkingssfeer van de cao's. Even als het NCW handhaaft het VNO d'e mening dat er een gelijkwaardige be handeling moet zijn van lonen en prijzen. Tenslotte zegt het NCW dat de vakbeweging met geen woord spreekt over inspraak van bijvoor beeld niet onder een cao vallende werknemers, die volgens de vakcentra les wèl onder een cao zouden moeten worden gebracht. Mr. A. Geurtsen, voorzitter van het Koninklijk Verbond van Onderne mers, verwacht dat het sociaal-econo misch ovesleg op grond van de ui tingen vaa de vakbeweging, bijzonder moeilijk zal zijn. Het zou hem niets verbazen als men het niet eens zou worden. Wij juichen het voeren van een inko mensbeleid toe, maar daarin moet dan ook rekening worden gehouden met de inkomens in het midden- en kleinbe drijf', aldus de heer Geurtsen. In de inkomens in het midden- en kleinbe drijf zit volgens de KVO-voorzitter een achterstand. Het is de vraag of ze in 1972 de geldontwaarding wel heb ben kunnen bijhouden. Evenals de werknemer, vond mr. Geurtsen, moet ook de ondernemer in het midden- en kleinbedrijf deel hebben in de geste gen welvaart. Hij wees erop, dat bij voorbeeld drogisten, kappers, lederwa renhandelaren en slagers hun winsten zien terug lopen. Garantie 'Het KVO, verzekerde mr. Geurtsen, wil over een centraal akkoord 1974 al leen praten als het de garantie krijgt dat afspraken worden nagekomen Krijgt het die garantie niet dan doet het niet mee. Het midden- en kleinbe drijf is bereid een bijdrage te leveren aan de inflatie-bestrijding, maar wil dat niet alleen doen', aldus mr. Geurt sen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9