Arts zou vijf ton te veel berekend hebben aan fonds 'Méér investeringen doen in Z.-Afrika: Hulp winkels voor gehandicapten in VS en Canada Boycot Outspan gaat door 'Goud aan jubileum verdiend' Klacht bij justitievordering ingesteld „Arts schreef te veel verdovende i; middelen voor Velen voelen zich bedreigd door geweld Een geschenk van de natuur, ter ere van de jarige La Paz: de Coronita de la Fiësta, zeldzaam van vorm, rond en rank en natuurgedroogd, 38 ct. Romeins schip gevonden in Druten Open brief van groep ker kleden tégen oproep van wereldraad: Zuidmolukkers in Nederland steunen project in Indonesië Discussie fluor in drinkwater laait weer op StOUW/tKiWMWTET ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 BINNENLAND T3/K5 bl Van een verslaggever aiLEEUWA'RDEN Twee ziekenfondsen hebben bij de justitie een klacht ingediend tegen de 51-jarige an arts Van D., die ruim twintig jaar huisarts in Gorredijk geweest is en nu medisch directeur is van het ui liekenhuis "'De Tjongerschans' in Heerenveen. De ziekenfondsen veronderstellen dat de heer Van D. hun ruim rijf ton te veel in rekening gebracht heeft. De fondsen hebben tegen de arts een vordering Ingesteld van bijna zes ton (bet. teveel gedeclareerde bedrag plus samengestelde interest over een a-an te tal jaren). rd ^\De heer Van D. was tot oktober vorig Djjaar als apotheekhoudend arts in Gor redijk verbonden aan de ziekenfond sen PFZ en ANOZ in Leeuwarden. :tiHij was in Gorredijk zeer gezien; op e zijn afscheidsreceptie kwamen twaalf- g honderd mensen. Bij het afscheid (dat hij tegelijk met zijn collega-arts u A. C. Schenk nam) overhandigde hij irieduizend gulden (een deel van het .lgeschenk dat hem werd aangeboden) .aan Het Groene Kruis. Ook de recep tie was hem door de bevolking aange boden. 'F'De malversaties moeten tijdens zijn Je verblijf in Gorredijk gepleegd zijn. Uit gegevens over de door huisartsen ifgeleverde geneesmiddelen bleek dat de door Van D. in rekening gebrachte bedragen ver uitkwamen boven het gemiddelde van de Friese artsen. Bij een onderzoek door de accountants dienst van de betrokken fondsen wer den de declaraties, de inkoopfacturen eien de apotheekboeken nagezien. Het onderzoek werd in overleg met en net medewerking van de arts inge steld. :r Volgens de fondsen blijkt uit dit on- 0 derzoek dat de declaraties over een 0 aantal jaren fout zijn geweest. Op de 'e nota's zijn grotere hoeveelheden in rekening gebracht dan in de apo theekboeken als afgeleverd zijn geno teerd, althans voor zover aantallen zijn vermeld. Op de nota's zijn ook geneesmiddelen in rekening gebracht die wel voor vergoeding in aanmer king kwamen, terwijl volgens de apo theekboeken in werkelijkheid genees middelen zijn verstrekt die niet kon den worden gedeclareerd omdat ze al zijn begrepen in het vaste abonne mentshonorarium voor apotheekhou- dende huisartsen Duurder Op de nota's zijn verder geneesmidde len vermeld van grotere 'sterkte' en dus duurdere geneesmiddelen dan zijn afgeleverd en tenslotte bleek dat gro tere aantallen tabletten, pillen, capsu les en ampullen in rekening zijn ge bracht dan volgens de inkoopfacturen waren ingekocht. Het bleek onmogelijk alsnog juiste declaraties op te stellen. De fondsen hebben nu een vordering op de heer Van D. ingesteld van 594.179.37, be staande uit een berekend bedrag aan teveel gedeclareerde geneesmiddelen over de jaren 1953 tot en met 1971 van 465.860.49, vermeerderd met 128.318.88 aan samengestelde inte rest over deze jaren (ADVERTENTIE) Van een verslaggever UTRECHT Het Haagse gerechtshof J heeft een uitspraak bevestigd van het medisch tuchtcollege waarbij een huis arts drie maanden geschorst was om- dal hij het vertrouwen in de medi sche stand heeft ondermijnd door het 'bijkans ongelimiteerd voorschrijven Ijvan verdovende middelen en wekami- ien.' jHet hof overwoog in zijn uitspraak Adat de arts (die in beroep gegaan ijjwas) steeds als het staatstoezicht op ,qde volksgezondheid hem erop wees ejjdat hij te veel verdovende middelen djvoorschreef toezeggingen deed dat hij (izich wat dit betreft zou matigen. De Harts zag dus in dat hij te ver ging ijmaar hij ging desondanks door op de [ingeslagen weg, aldus het hof. Een tjvan de in deze zaak gehoorde getui gen verklaarde dat hij door het ge- jjbruik van de zeer grote hoeveelheden Ojpalfiumtabletten waarover hij door ^middel van recepten van de arts de [beschikking kon krijgen aan palfium Iverslaafd geraakt is. Bovendie nvond jhij op den duur geen baat meer bij ihet gebruik van deze tabletten. Vooral ouderen: Van een verslaggever AMSTERDAM Meer dan de helft van de mensen voelt zich bedreigd door het toenemend geweld, blijkt uit een onderzoek van de NV v.h. Nederlandse Stichting voor Statistiek. Volgens de stichting mag de groep ondervraagden, 1070 men sen van achttien jaar en ouder, representatief geacht worden voor het Nederlandse volk. De meerderheid antwoordde dat zij het gevoel heeft een bedreigd bestaan te leiden wanneer het gaat om daden van geweld, zo als straatmishandeling, bedrei ging van mensen, gijzeling, overvallen op postkantoren en banken en vliegtuigkapingen. Een derde van de ondervraag den beoordeelde de situatie in ons land als veilig. Jongeren van achttien tot 34 jaar bleken er een iets optimis tischer visie op na te houden. Bij hen zijn er ongeveer even veel die de situatie als veilig beoordelen als jongeren die me nen dat het onveilig is. Twee derde van het aantal oudere on dervraagden (vijftien jaar en ouder) daarentegen meent dat Nederland in dit opzicht een onveilig land is. Vrouwen ble ken zich onveiliger te voelen dan mannen. De ondervraagden in de drie grootste steden voe len zich onveiliger dan de on dervraagden in de rest van het land. Vijfentachtig procent van de ondervraagden meende dat de onveiligheid in Nederland zal toenemen. Wat de stedelijke be volking betreft dacht zelfs ne gentig procent dit. Gevraagd naar het 'waarom' van de toene ming bleek eenvijfde van me ning dat er niet streng genoeg wordt gestraft. Vooral de man nen spraken zich uit voor een strengere aanpak. Cigarros Autenticos. AMSTERDAM De commercie heeft goud verdiend aan het zilve ren regeringsjubileum, constateert het reclameweekblad 'Ariadne' en het blad voegt eraan toe: Hare Ma jesteit is Neerlands goedkoopste fo tomodel! Om te beginnen zijn er veel boeken ter gelegenheid van het jubileum uitgekomen: oplagen variërend van een gulden tot 12.50. Er bleek ook muziek in het koningshuis te zitten: er kwamen twee grammofoonplaten uit. De rijksmunt sloeg 45 miljoen nieuwe zilveren tientjes. Daarnaast kwam er een half dozijn 'munters' met penningen en legpenningen: voor 13,25 kan men al een zilveren stuiver kopen en meer draagkrachti- gen kunnen voor een genummerde gouden penning met edelstenen in dc nationale driekeur 765 gulden neertellen. Het aanbod in de sector theeglazen, theelepels, sleutelhangers, kande laars en medailles is overstelpend.! Prijzen variëren van 75 cent tot 25.50. Ook in de aardewerksector weet men niet van ophouden: van genummerde wandborden van 485 gulden tot een tegeltje van 41 cent. Veel schoolkinderen zijn verblijd met melkbekers met een afbeelding van de koningin (58 cent tot ƒ1,30) en ouderen kunnen kiezen uit gla zen in veel soorten (62 cent tot ƒ1,15). De beeltenis van de Koningin mag niet zonder meer gebruikt worden, signaleert 'Ariadne'. Wel is de beel denaar van de gulden voor elk ge bruik beschikbaar, maar voor alle overige 'uitgaven' moet de rijksvoor lichtingsdienst toestemming geven. In de meeste gevallen wordt Soest- dijk bij de beslissing betrokken. Als het om een lepeltje, een koektrom meltje of iets dergelijks gaat beoor- deeltde RVD of de produktie esthe tisch en kwalitatief verantwoord is. Een asbakje met een beeltenis van Koningin kan er bijvoorbeeld niet mee door, omdat dat niet 'fijntjes' is. Ook een balpen kan geen genade vinden in de ogen van de RVD. Toch is er een balpen op de markt verschenen, maar men heeft er nog niets tegen gedaan. ROTTERDAB De Boycot-Out- span Aktie (BOA) mag ongewij zigd doorgaan met het voeren van acties tegen de verkoop van Zuid- af rikaanse sinaasappelen. Dit was gisteren de uitkomst van het salomonsoordeel dat de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. G. C. Reuder, in het kort geding tegen BOA uitsprak. De president bepaalde dat het kort geding, door de winkeliersorgani satie A en O tegen BOA aange spannen, zal worden aangehou den. Hij wil de zaak 'uitproberen' Ik wil voorstellen, beginnen jullie maar op de manier zoals je denkt dat dat netjes is. Ik houd de zaak aan. Mochten de acties uit de hand lopen, dan moet A en 0 maar terugkomen'. En met een vaderlijk vermaan voegde mr. Reuder eraan toe: 'Ik ga ervan uit dat BOA te goeder trouw is. Het gaat -om een eerlijk doél, maar houdt de zaak zui ver'. A en O. had het geding tegen BOA aangespannen omdat, zoals woordvoerder mr. N. W. A. Brink het formuleerde, de acties van BOA 'ten deren naar winkel- en straatterreur'. Hij meende dat de boycot-oproep van BOA 'een onrechtmatige daad' is. Mr. Reuder vroeg zich evenwel enigs zins geïrriteerd af: 'Wat zitten we hier nu eigenlijk te doen? Wat wil A en O nou eigenlijk?' Volgens raads man mr. Biünk wil A en O ver schoond blijven van 'harde acties' van fysieke belemmering en van gevaren die klanten en personeel in de A en O-winkels zouden kunnen lopen. Mr. Reuder had daar wat moeite mee. 'wat is nou een harde actie? Belem mer je iemand fysiek als je hem bij de schouder pakt en toevallig zijn re vers afscheurt?' Aan de andere kant besefte de president dat BOA 'een beetje met vuur speelt' èn dat het een eis is bij het actievoeren dat de diverde werkgroepen in het land 'goed in de hand gehouden worden'. Mr. Brink, die pogingen deed om van BOA en de woordvoerder van de ac tiegroep in het kortgeding, mr. A. F. Bakker, garanties te krijgen dat geen actie zou worden gevoerd in de A en O-winkels, kreeg nul op het rekest. Wel vroeg mr. Reuder aan de voorzit ter van BOA, de heer Dolf Coppes, naar voren te komen om nog eens van hem te horen dat het om een ge weldloze actie gaat'. Zodra blijkt dat boze geesten opgeroepen worden die niet vallen te bedwingen, wordt het actievoeren onrechtmatig', hield, mr. Reuder de BOA-voorzitter voor. Hij zei dat een geweldloze actie een veel- grotere invloed heeft en dat die de doelstellingen van BOA duidelijk zou dienen. De raadsman van A en O had een ver bod van actievoeren gevraagd op straffe van honderdduizend gulden boete, per dag, als de acties toch door zouden gaan. Maar BOA bezit geen cent en de president van de recht bank meende dan ook dat A en O vliegen wilde vangen met een kanon. De BOA heeft laten weten dat de ac ties door zullen gaan. Tijdens graafwerkzaamheden op het terrein van de psychiatrische inrichting Bóldershof in het Gelderse Druten is men gestuit op een oud Romeins schip van ongeveer 27 meter lang en meter breed. Het schip zal waarschijnlijk naar een museum worden overgebracht. DEiN HAiAG In drie jaar tijd zijn in de Verenigde Staten en Canada 53 'liulpwuikels'' van de grond gekomen waar geestelijk en/of lichamelijk gehandicapten met raad en daad ter zijde wor den gestaan. Het initiatief is genomen in de staat Nebraska en de beweging is nog in volle groei, vertelde de Amerikaan Wolf Wolfensbetger op het internatio nale studiecongres voor hulp aan zwakzinnigen dat sedert dinsdag in Den Haag aan de gang is. Deskundigen hadden beweerd dat de ze vorm van hulp het niet zou halen, en sommigen houden dat nog steeds vol, maar er blijken zich veel vrijwil ligers beschikbaar te stellen. Elke winkel wordt bemand door een tot drie beroepskrachten, geassisteerd door ettelijke tientallen onbetaalde mensen, die stuk voor stuk bereid zijn een relatie aan te gaan met de gehandicapten. Die relaties kunnen heel verschillend zijn. Het maakt de raad-en-daad-winkels niet uit waardoor en hoe mensen in de knel gekomen zijn. Nu eens moet iemand geholpen worden, zijn recht te vinden, dan weer moet geregeld met een bejaarde worden gepraat. Een ander moet worden geholpen bij het winkelen. Het kan zijn dat de vrijwilliger met de gehandicapte naar de kerk gaat, of gaat feesten. Het zal altijd helpen in praktische noden zijn. Belangrijk noemde Wolfensberger de inmiddels opgedane ervaring dat de cliënt en de vrijwilliger duurzame re laties ontwikkelen. Dat heeft enerzijds tot gevolg dat de zwakke, eenmaal ge holpen. niet terugvalt in een situatie waar hij of zij zelf niet uit kan ko men, anderzijds vaak dat de vrijwilli ger zijn leven verrijkt. Goedkoop De hulp en hartelijkheid die via de winkels tot stand komt kost erg wei nig. Met minder dan 50.000 gulden per jaar is zo'n organisatie te begin nen en in stand te houden. De heer Wolfensberger wees erop dat de onafhankelijkheid van de leiding van de winkels veilig moet worden gesteld. Dat houdt mede in dat men moet uitkijken met het aanvaarden van subsidies van instellingen waar mee men door het werk in conflict zou kunnen komen. Uitgangspunt voor het werk in de winkels is dat de cliënten worden ge holpen, hun eigen problemen op te lossen. De vrijwilligers blijken in het algemeen goed de grenzen te weten waar de winkels met zijn hulp niet overheen mag gaan. Maar het blijft nodig, attent te zijn op een te veel of een te weinig aan bescherming. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM De oproep tot liet terughalen van investeringen in Zuid-Afrika, welke de wereldraad van kerken vorig jaar in Utrecht heeft gedaan stuit op verzet van de zijde van een groep vooraanstaande Nederlandse kerkleden. Zij hebben zich in een open brief tot het centraal comité van de wereldraad gericht met liet verzoek op het besluit van vorig jaar terug te komen. Zij willen er voor in de plaats een grootscheepse actie in de geest van de vreedzame revo lutie, 'waarbij druk wordt uit geoefend op het buitenlandse bedrijfsleven in Zuid-Afrika om op positieve wijze bij te dragen tot een snelle economi sche en politieke emancipatie van de zwarten'. De brief schrijvers vragen het centraal comité desnoods zijn commis sie voor het programma tot bestrijding van het racisme te wijzigen, indien deze haar me dewerking niet zou kunnen verlenen aan een actie, die zo geheel tegenovergesteld is aan die waartoe zij heeft geadvi seerd. De open brief is opgesteld door dr. J. P. Feddema en ds. Boesak, beide bestuursleden van de werkgroep Kairos. De volgende personen hadden tot vandaag hun instemming be tuigd met de brief: prof. dr. W. Albeda, voorzitter van de AR-fractie in de tweede ka mer, prof. dr. J. van den Berg (Vrije Universiteit), dr. J. J. Buskes, dr. E. Emmen (rus- tend scriba van hervormde synode), prof. dr. G. Kuiper (Vrije Universiteit), ds. F. H. Landsman (rustend scriba van Nederl. Hervormde kerk), ds. J. Overduin (emeritus van de gereformeerde kerk te Vee- nendaal), prof. dr. H. N. Rid derbos (Theol. hogeschool Kampen). Geweigerd Prof. dr. J. Berkuyl, hoogle raar in de zendingsweten schappen aan de Vrije Univer siteit, heeft geweigerd aan de open brief adhaesie te betui gen. Hij vindt het besluit van de wereldraad van kerken om op te roepen tot het terugha len van de beleggingen nog steeds juist. Wel vindt hij dat de leiding van het programma te weinig rekening houdt met het eigen principe van een veelvoudige strategie. Graag zou hij zien dat deze wat min der doctrinair vasthield aan de ene strategie van terugtrek king van de investeringen. Hij zei ons ook dat hij ten zeerste betreurt dat door de brief schrijvers de suggestie wordt gedaan, een wijziging aan te brengen in de personele bezet ting van het programma tot bestrijding van het racisme. De open-briefschrijvers zijn het wel eens met de doelstel ling van het anti-racisme-pro- gramma, maar zij menen dat het terughalen van de investe ringen zijn doel voorbij schiet of averechts werkt. Zij menen dat de door hun voorgestelde actie van binnenuit de apart heid kan ondermijnen en daardoor beter aansluit bij de strategie van de bevrijdingsbe wegingen in zuidelijk Afrika. Hun bezwaar tegen de oproep tot terughalen van de investe ringen ls dat deze op paterna listische wijze ingaat tegen de wens van de overgrote meer derheid van de zwarte bevol king yan Zuid-Afrika en te veel gericht is op de vernieti ging in plaats van op de beke ring van de tegenspeler. Een voortdurende economische groei in Zuid-Afrika vinden de briefschrijvers te verkiezen omdat dit de zwarten potentië le machtsmiddelen in handen geeft om het apartheids systeem op vreedzame wijze te ontmantelen. Verergering De actie tot terughalen van de beleggingen heeft, vinden de briefschrijvers, nauwelijks aanrakingspunten met het evangelie. Volgens deze leer, aldus de briefschrijvers, die nen mensen hun conflicten op te lossen niet via het toebren gen van lichamelijk lijden, maar door dialogisch hande len. De actie die de werel draad voorstaat is volgens de briefschrijvers meer in over eenstemming met de strategie van de gewelddadige dan i-.et die van de vreedzame revolu tie. De briefschrijvers menen dat de wereldraad werkt aan de 'Verelendung', het doen verergeren van de situatie. Naïef Ds. R. J. van der Veen, de se cretaris van de Nederlandse zendingsraad en lid van het dagelijks bestuur van het anti- racisme-programma, werpt de Zondagavond van zes tot zeven zendt het IKOR/CVK via Hilversum II een discussie over de open brief uit. Deel nemers aan het gesrpek zijn onder anderen ds. R. J. van der Veen en dr. J. P. Feddema. briefschrijvers tegen dat zij naïef zijn en onvoldoende op de hoogte van de werkelijke omstandigheden in Zuid-Afri ka. Hij is niet tegen hot ver hogen vail lonen van zwarten, maar hij constateert dat zo'n loonsverhoging onmiddellijk gevolgd wordt door een verho ging van de blanke lonen Volgens ds. Van der Veen is het niet zo, dat de meerder heid van de zwarte bevolking tegen het terugbetalen van de investeringen is. Het huidige regime doet alles om het zo te doen voorkomen, onder meer door vrijwel elke zwarte oppo sitieleider de mond te snoe ren. De laatste grote geweldlo ze zwarte leider, Albert Loe- toeli, riep in 1963 op tot een blokkade van Zuid-Afrika. Ds. Van der Veen wijst op de opi nie van de zwarte bevolking van Rhodesië, die duidelijk heeft gekozen tegen de blanke investeringen. Hij wijst op de uitspraak van bisschop Abel Moezorewa uit Rhodesië. Deze zei vorig jaar: 'Minder werkge legenheid, minder voedsel en materiële goederen minder on derwijsfaciliteiten en meer lij den zijn te verkiezen boven het zelfverraad van de ziel van de Afrikaan, van zijn be stemming en rechten'. 'Hart' 'Wij kunnen toch niet voort gaan, met onze investeringen de onderdrukking van de zwarte bevolking van Zuid-Af rika te financieren?', aldus ds. Van der Veen. 'Waar je schat is. daar zal ook je hart zijn. Wanneer de ronde tafel niet komt. dan mag dat toch niet komen doordat wij in het -ves ten de onderdrukkingspolitiek, die leidt tot een explosie, heb ben bekostigd?' Ds. van der Veen hoopt dat het nog tot een gesprek zal komen met de opstellers van de open brief, mjiar dan liefst op basis van wat de wereldraad werkelijk bezielt en bedoelt: het voorko men van geweld', aldus Van der Veen. Van een verslaggever AMBON Met bijdragen van in Ne derland wonende Zuidmolukkers zul len op de eilanden Kei, Aru en Ta- nimbar houtzagerijen ter waarde van 5 miljoen gulden worden gebouwd. Dit project is onlangs door de provin ciale autoriteiten van de zuidoost-Mo- lukken goedgekeurd, aldus bericht het Indonesische persbureau Antara. De bouw begint in de loop van het vol gende jaar. Dc houtzagerijen zijn bedoeld om in Nederland wonende Zuidmolukkers die naar Indonesië willen terugkeren werk te bieden. De regent van het ge bied van de zuidoost-Molukken, drs. Far-Far, heeft het project goedge keurd ten overstaan van twee in Ne derland wonende Zuidmolukkers, T. C. Ham en T. H. Numlus. Het pro ject, waaraan de Indonesische ambas sade in Den Haag zijn goedkeuring heeft gehecht, staat onder supervisie van thans in Nederland wonende Zuid molukkers, aldus Antara. Van onze redacteur wetenschappen HENGELO/UTRECHT - Akzo Zout Chémie heeft opnieuw fluoridering van het keukenzout onder de aan dacht gebracht als 'goed en snel te re aliseren alternatief' voor de drinkwa- terfluoridering die sinds het arrest van de Hoge Raad op losse schroeven staat. De vrije keus tussen al of niet met fluoride verrijkt keukenzout is een voudig te verwezenlijken, terwijl dat in het geval van drinkwater tot nog toe de grootste problemen geeft. Vol gens Akzo heeft de ervaring in Zwit serland aangetoond dat de fluoride- ring van zout effectief is in de strijd tegen tandbederf. In een commentaar op deze beschou wing namens de Maatschappij Tand heelkunde noemt de heer G. J. Solle- wijn Gelpke deze voorstelling van za ken veel te rooskleurig. De veiligheid van dc toediening van fluoride met keukenzout is volgens hem onvoldoen de onderzocht Overigens valt in de beschouwing van Akzo op dat daar het al lang bekende Zwitserse voorbeeld wordt aangehaald, waar zoutfluoridering het aantal ge vallen van tandbederf met 22 procent heeft teruggebracht. Dit is minder dan de helft van het gunstige effect dat met drinkwaterfluoridering kan worden bereikt. Dat men in Zwitser land deze oplossing niet heeft gekozen hangt samen met de omstandigheid dat lang niet alle Zwitsers een water leidingaansluiting hebben (ADVERTENTIE) (te"85" of*

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 5