ifeer in de club moet basis :ijn voor de grote successen Tafeltennisbond dankt de oudere top nog niet af ROOW/KWAIRiTET ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1973 SPORT T21/KI9 PETESOU, VAN VEDETTE TOT ANONYMUS jdoor Poul Annema [ltNSCHEDE Iedere avond draaien Mircea en Ligia Petescu het geluidbandje af, waarop hun vier- irige dochtertje Simona veel lieve woorden fluistert. Vrijwel iedere avond ook worden uit het stapel- e foto's, dat de herinnering aan Roemenië levend houdt, de beeltenissen van het meisje, dat op 7 juli haar ouders werd ontkoppeld, gelicht. Op die dag namelijk verwezenlijkten Mircea en Ligia Petescu e jarenlang voorbereide vlucht uit hun vaderland, Roemenië. Dank zij het Mircea Petescu verstrekte akantie-visum schoof het ijzeren gordijn toen heel even open om het Roemeense echtpaar door te la- Nooit willen ze terug, nooit zullen ze ook meer toegelaten worden tot het land, dat nu nog hun Vste bezit, hun Simona, vast houdt. Daarover evenwel doen de Roemeense voetbalvedette en zijn echt- inote niet sentimenteel, hoezeer ze huh kind ook missen. Ze accepteerden dót namelijk als de conse- uentie van de breuk met het verleden, die ze zelf forceerden. den aan de menselijke gevoelens van de Roemeense regeringsleiders'. En om juist die verantwoordelijke men sen niet te provoceren zwijgt Petescu over zijn humane overwegingen om Roemenië te verlaten. Over zijn be sluit ook om zijn vedette-rol te ver ruilen voor die van anonymus. Hij traint bij FC Twente, waar hij door 'Spitz' Kohn voortreffelijk wordt op gevangen, maar waar hij nu eenmaal niet die op de voorgrond tredende voetballer is, die hij zelfs bij de trai ningen van Arad was. Versluiert ten slotte evenmin zijn sportieve ambities, die hem naar Nederland voerden. Pe tescu wil in Nederland zijn vak als chemisch ingenieur ondergeschikt ma ken aan zijn sportieve roeping. Hij: 'Ik ben naar Nederland gekomen, om dat ik hier m'n beste vrienden heb, maar ik ben ook naar Nederland ge komen omdat hier het beste voetbal van de wereld wordt gespeeld. Voet bal is mijn passie. In de voetballerij wil ik ook mijn bestaan opbouwen.' Daarom heeft hij ooit overwogen om als 31-jarige te profiteren van de mo gelijkheden, die Oostblokvoetballers op die leeftijd worden gegund. Hij had contacten met het Belgische Me- chelen en met het Turkse Besiktas. In beide gevallen kwam het om uiteenlo pende redenen niet tot een akkoord. Ook nu bant hij de gedachte dat hij in Nederland alsnog zou kunnen gaan voetballen niet helemaal uit. Petescu: 'Wanneer een Nederlandse club be reid zou zijn om 25.000 gulden over te maken aan de Roemeense voetbalbond dacht ik wel dat de toestemming los zou komen [et gebrekkige middelen Petescu wam in een oud Volkswagentje en et 43 dollar op zak de grens over willen hij en zijn vrouw een nieuw estaan opbouwen, maar eigenlijk jet voordat zij herenigd zijn met 91 irn dochtertje. Nogmaals, Mircea Pe- scu wist van de scheiding met zijn nd. Hij beschouwde dat als het 'tij- ilijke' offer dat hij moest brengen lor de ruil, omdat een vakantievi- im (waarop slechts een gedeelte van et gezin naar het buitenland mag) Ififet maximum-haalbare was voor Mir- a Petescu. Daarom bleef de kleine mona achter bij Ligia's ouders. Zegt ircea zelf: 'We hebben gegokt. We •bben gezegd: zó onmenselijk zal de jemeense regering toch niet zijn dat it een kind niet bij de ouders zal egen. We hopen daarom op steun in de Nederlandse regering, van het ternationale Rode Kruis etc. om 011- dochter zo spoedig mogelijk bij ons krijgen.' heoretisch bestaat evenwel de moge- ellSkheid dat het echtpaar Petescu nog jf jaar op de komst van z'n dochter oet wachten. Dan namelijk zullen ircea en Ligia het Nederlanderschap nvragen en zal de Roemeense rege- ng gedwongen worden de kleine Si- ona uit te wijzen. Zolang echter wil ircea Petescu niet wachten, hoewel zelf weinig mogelijkheden kan ngrijpen om de komst van Simona bespoedigen. Sinds zijn vlucht left hij geen oontact meer met Roe- mië gehad. Hij weet dus ook niet daar gereageerd is op zijn ver- ek, maar neemt wel aan dat zijn ab- ïtie op dit moment wordt verklaard een 'vakantie in het buitenland', ircea Petescu wordt immers gemist zijn land. Nog steeds was hij één n de steunpilaren in het team van Arad, de ploeg die Feyenoord en- e jaren geleden uit het toernooi de Europa Cup stootte en nog op- pkelijker: kort voor zijn vlucht T4ong Petescu door tot de publiciteit. S-idat hij de nieuwe trainer van Arad zou worden. Arad rekende hem en juist daarom kan zijn af- izigheid op dit moment niemand ie eer ontgaan. LRANDERING aatom ook is Mircea Petescu opge- püden te bestaan als de vedette die hij Roemenië was en hoopt hij zich ir op te laten slokken door het alle- agse gebeuren. Slecht had hij het als chemisch ingenieur bovendien werkte zijn vrouw ook nog als inge nieur in de elektronica naar Roe meense normen niet. Petèscu: 'Als voetballer verdiende ik in Roemenië vier keer zoveel als een gewone ar beider. Daarom kon ik me een oude auto, die 67 maandsalarissen heeft ge kost, permitteren.' Hij kreeg als er kende sportvedette privileges, die an deren moesten missen en toch wilde Mircea Petescu weg uit Roemenië. Een stap, die niet van de ene op de andere dag in hem opkwam. Die hij uiterst zorgvuldig prepareerde en ei genlijk pas kenbaar maakte toen Va ra's Jan Versteegh hem voor de ont moeting van UT Arad tegen Feyen oord interviewde. Vanaf die dag groeide Petescu's verlangen om zich in het Westen te vestigen. Tijdens de buitenlandse trips, die hij met UT A- rad en het nationale voetbalelftal maakte groeide zijn wens om te ver trekken alleen maar. Omdat hij er ze ker van was dat het slechtste leven in het Westen beter was dan het beste in Roemenië. Zijn charmante vrouw. Ligia, weerhield hem evenwel lange tijd van zijn plannen omdat de 'sprong in het donker' haar schrik in boezemde. Nochtans bleef het contact tussen Mircea Petescu en Jan Ver steegh. De Roemeense voetballer greep zijn buitenlandse verblijven aan om zijn Nederlandse vriend ongecen sureerde informaties" te verschaffen. Vorig jaar pas, toen UT Arad in Zwe den tegen Ove Kindvalls IFK Norkö- ping uitkwam meldde hij dat hij ook zijn echtgenote voor zijn idee had ge wonnen en dat hij zo gauw mogelijk naar Nederland wilde komen. Met zijn vriend Harm van Wieren streek Jan Versteegh de laatste oneffenhe den uit het vluchtplan, dat met de nodige moeilijkheden en waarvan de laatste fase begin juli werd uit gevoerd. In Enschede bij Versteeghs zwager en zuster Nico en Hans van den Berg vonden Mircea en Ligia Pe tescu voorlopige gastvrijheid. PROVOCEREN In Twente nu mijmert Mircea Petescu over de toekomst. De twijfels, die de komst van zijn dochter omranden, overheersen uiteraard in zijn gedach- tengang. Vertwijfeld: 'Ik heb goede hoop dat Simona zo gauw mogelijk komt. Er zijn in het verleden meer van dit soort gevallen geweest, waarin vluchtelingen niet vergeefs appelleer- TRAINERSBESTAAN Voorop stelt hij evenwel een carriëre als trainer. Onderkent de moeilijkhe den. 'Ik heb tamelijk veel contact ge had met Siem Plooyer. Die heeft mijn trainerscertificaten bekeken en gezegd dal mijn opleiding gelijkgesteld kan Mircea Petescu samen met zijn vrouw Ligia. maar zonder zijn dochtertje Simona 111 Nederland, worden aan die van de Nederlandse oefenmeester in het betaalde voetbal. Ik heb zes jaar voor dat trainersdiplo ma gestudeerd, had door mijn acade mische studie vrijstellingen voor fysi ologie en psychologie, maar heb er toch veel voor moeten doen.' Zijn re- tuurlijk onzin om te veronderstellen, dat de semi-profs hier meer trainen dan de amateurs in Arad. In Arad lo pen de voetballers 's morgens ook al ferenties bleken uitstekend. Dat blijkt wel uit het feit dat hij op een voor Roemeense begrippen erg jonge leef tijd werd benaderd voor de functie van hoofdtrainer. Nunweiler III, de trainer van Dynamo-Boekarest, was met zijn 37 jaren de jongste trainer. Petescu: 'In Roemenië 'vallen' clubbe stuurders voor de reputatie van de oudere trainers. Daarom had ik het met UT Arad ook niet gemakkelijk gekregen. Als er na een maand of drie geen prestaties waren gekomen was de kans aanzienlijk geweest dat ik mocht vertrekken. Het trainersbe- staan in Roemenië geeft wellicht nog minder zekerheden dan dat in Neder land.' Toch wil hij het in Nederland als trainer proberen. Hij hoopt op een baan als hulptrainer bij een be taalde club of eventueel te werk te worden gesteld bij een amateurclub waar hij met zijn Franse taal terecht kan. Voorlopig wacht Petescu evenwel af. Ook op sportief gebied. Oriënteert zich in Twente, bekijkt voetbalwed strijden en trainingen en trekt verge lijkingen tusse nhet Roemeense staats- amateurisme en het Nederlandse se- mi-profbestaan. Petescu: 'Het is na- om negen uur op het trainingsveld, staan natuurlijk op de loonlijsten van de textielfabrieken, maar zien de be drijven nauwelijks van de binnenkant. Het verschil steekt niet zozeer in de dingen die zich op het veld afspelen, meer naar mijn idee in het begelei dingsapparaat. Een bestuur is hier in Nederland stukken professioneler, ter wijl daar in Roemenië toch vaak pure liefhebbers functioneren. Een ander verschil is natuurlijk dat de ploegen in Roemenië geen spelers kunnen ko pen. Dat houdt in dat een legerploeg als Steaua en een studentenformatie als Politica duidelijke voorrechten hebben. Zij slokken de militairen en studenten gewoon op. Daarom heb ik zelf ook twee jaar voor Steaua ge speeld. Het nationale team is voor de leiders dan ook bij uitstek geschikt om het materiaal vanuit de provincie te bewegen richting Steaua of Politica te gaan.' OBSTAKELb De nog vaak wat amateuristisch ge construeerde clubstructuren be schouwt Petescu in de oostblok-landen als de grootste obstakels in de groei naar de volwassenheid. Meent daarom ook dat een voetballer als Florian Du- mitrescu, één van de grootste Roe meense talenten van de laatste jaren, bij een Nederlandse topclub een veel hoger niveau had bereikt dan in Roe menië gebeurde. Hij laat in het mid den wat hij in het Nederlandse club voetbal had kunnen presteren, wan neer hij eerder was gekomen. Daarom zegt hij ook: 'Vooral in de Balkanlan- den waar zoveel talent is zou men meer geld in de organisaties moeten steken. Het zou de resultaten ten goe de komen.' Betwist vervolgens de heersende op vatting dat het Oosteuropese voetbal mechanischer is dan het Westeurope- se. Voert dat terug op de meer Latijn se levenshouding van de Oosteuropea nen. Geeft toe dat hij de Roemeense sport niet kan 'kraken', omdat hij juist dat instituut veel dank verschul digd is. Door die sport immers ver wierf hij de privileges om buitenland se contacten te leggen, om nu zelfs een buitenlands onderdak te verove ren. Besluit hij: 'Om een droom van mij om in het Westen te wonen wer kelijkheid te laten worden heb ik -een tol moeten betalen. Zijn mijn vrouw en ik nu al twee maanden van ons dochtertje gescheiden. Wanneer die kleine nu ook nog komt kan die ge koesterde droom pas echt beginnen.' oor Gerrit den Ambtman in onze speciale verslaggever 1LGRADO Minder rijk met talent bedeelde landen mogen blij jn, dat ook zwemnaties bij uitstek als de Verenigde Staten en Oost- ïitsland per nummer niet meer dan twee vertegenwoordigers in strijd om de wereldtitels mogen inzetten. Anders was de neder- ag van de 'rest' van de wereld nog vernietigender geweest dan hij al is. 'Belgrado geeft daarom een vertekend beeld van de werke- kheid. Ondanks de felle Oostduitse concurrentie bij de dames, aat Amerika met zijn onuitputtelijk arsenaal van topzwemmers nog ieds als de machtige heerser overeind f jdens de Olympische Spelen in toch en heeft de gerenommeerde nerikaanse coach George Haines h fel afgezet tegen de formule van t eerste toernooi om het wereldkam- enschap in de Joegoslavische fdstad. De trainer van onder |1 meer schoolslagzwemmer John Heken sprak zelfs van een vals e „*rt. 'Bij de Olympische Spelen kan Ier deelnemend land per nummer t drie zwemmers verschijnen. Voor ïlgrado moeten we er gedwongen i thuislaten. Niet alleen de werke- kracht van de zwemwereld komt ifdoor verkeerd over, maar de trai- rs missen ook een stuk motivatie or hun pupillen. Vooral wij worden nadeeld, omdat de thuisblijver tp- urgesteld zal zijn en wellicht met ze sport zal stoppen. In ieder geval eft hij geen zin meer om nog eens ihard te gaan trainen', maatregel van de FINA is niet al en uit financiële overwegingen ge- men. Ook kwalitatief zwakkere lan- n moeten in Belgrado de kans krij- n. Maar als de wereld-zwemorgani- tie slechts voor de kwaliteit had ge- old, zou de Amerikaanse overmacht erweldigend geweest zijn. 'rgens ter wereld is de basis voor zwemsport zo sterk en breed als in Verenigde Saten. Een verloren ta- it wordt daar niet, zoals in Neder- >d diep betreurd. Anderen staan te mgen om de opengevallen plaats n.de top over te nemen. De Ameri- Wse zwemijver lijkt onuitputtelijk. animo voor een goede positie is zo pot, dat de verantwoordelijke 'ders zich nauwelijks over een goede [geleiding bekommeren. De selec- gaat automatisch. Wie mentaal •t hard genoeg is, of het werkelijke ent mist. wordt zonder pardon uit- schakeld. Voor hem of haar zijn aderden anderen, top bezit een ideale ondergrond, clubs, met de coaches als inspi- fende spil, jagen hun pupillen naar hogere sferen. Via talloze wedstrijden, competities en speciale evenementen. Een van die coaches in de Verenigde Staten is een Nederlander. Kees Oude geest. Samen met zijn echtgenote Mary Kok (in de jaren vijftig ver zamelde zij 16 Nederlandse,- 14 Eur opese- en 2 wereldrecords en zwom twee jaar als professional) werkt hij bij een vereniging in Little Rock sind vier jaar bouwt hij in de stad van 200.000 inwoners in het zuiden van de VS aan een wedstrijdploeg. Vijf pupillen van de ex-Hagenaar blonken vorige maand nog uit tijdens de nationale kampioenschappen in Luisville. Oudegeest, die voor die tijd vijf jaar bij de Spaanse club Sabadell werkte, dankt die vaam aan een ad vertentie in het blad 'Swimming World'. Hij vertelt: 'De clubs zijn in de Verenigde Staten ongelooflijk be langrijk. Die basis krijgt in Neder land te weinig aandacht. We wringen ons in allerlei bochten om het de leden zoveel mogelijk naar de zin te maken. 'En goede sfeer is het belang rijkste. Dan komen de prestaties van zelf. De zwemsport in de VS is in de eer ste plaats eeij zakelijke onderneming. Wie lid van een club als die van de 34-jarige Oudegeest wil worden, be taalt 300 dollar 'entreegeld'. Een be drag, dat overigens wel in termijnen voldaan mag worden. Daarnaast moet de zwemmer een contributie van 15 dollar op tafel leggen. De kosten voor wedstrijden in andere steden en de inschrijving zijn voor eigen rekening. Geen wonder, dat Oudegeest als full- prof iri een eigen zwembad van dp club in een ideaal klimaat kan wer ken. Oudegeest: 'Toch is het zwem men geen exclusieve sport. De ouders hebben er echter alles voor over om hun kind in die sfeer te brengen. Moeders gaan werken om dat moge lijk te maken'. En vult zijn echtge note aan: 'ook onze kinderen zwem men in een club. Kort geleden kregen OUDGEEST: 'De tijd van Stender is definitief voorbij. Het was geen toeval dat hij bij wijze van spreken uit een straat in Hilversum drie wereldrecord-zwemsters plukte'. we een rekening van 35 dollar omdat ze aan een wedstrijd hadden deelgeno men. Dat is toch veel geld. Ik weet nog niet of we er mee door gaan'. Amerikaanse ouders betalen graag. Hun eerzucht weerspiegelt in het wa ter. De clubs zijn bereid voor goed geld aan die behoefte te voldoen. Ou degeest weer: 'De medewerking van de ouders is enorm. Ik schakel ze bij alle organisatorische aangelegenheden in. Ze mogen alles doen, behalve coachen. Dat enthousiasme mis ik bij de clubs in Nederland. Die moeten veel meer van zich laten spreken. Er is schooi en diplomazwemmen, daarna houdt het op. De clubs moeten de talentjes opvangen. Dat gebeurt niet. omdat de trainers te druk zijn met de top. Ze hebben geen tijd voor de basis. Zeker niet als ze als betaalde hobbyisten aan met werk zijn. Een man als Jan Stender (trainer van onder meer Mary Kok, red.) is uniek in Nederland. Hij gaf les aan het CIOS alleen maar omdat hij dan geld had om eten te kopen. Dp rest betekende voor hem zwemmen. De tijd van Stender is defi nitief voorbij. Het was geen toeval, dat hij bij wijze van spreken uit een straat in Hilversum tien wereldre cord-zwemsters plukte. Die man kon sfeer in een club maken, datzelfde zie ik nu in de Verenigde Staten terug'. De zwemstrainers profiteren daarnaast van de aparte, op prestatie gerichte mentaliteit in het Amerikaanse leven. Het pronken met bezit en succes geldt ook voor de zwemwereld. Oudegeest: 'Een Amerikaan wil een ding: win nen. Beter zijn dan de ander, een mooier huis, een grotere auto. Daar heeft hij alles voor over De trainers zijn even eerzuchtig. Hij vraagt aan zijn pupil hoeveel banen er in een wedstrijdbad zijn. Als die jongen 'acht' antwoord v/ordt hij kwaad. Er is maar een baan, die van de winnaar. Het zijn in Amerika niet alleen de fa ciliteiten en het selectiesysteem. Het is vooral de mentaliteit'. Oudegeest bouwt met enthousiasme aan zijn trainerscarrière in Amerika. Toch heeft ook hij zich op een gege ven moment afgevraagd waarmee hij precies bezig was. Wedstrijdzwemmen vergt een ijzeren discipline en een keiharde training. Van kinderen, die nauwelijks tijd voor andere zaken overhouden. Wie niet traint, valt af. De race lijkt eeuwig. Oudegeest: 'Ik heb een tijd bepaald niet positief tegenover de wedstrijd sport gestaan en ik was serieus van plan om ermee te stoppen. Toen kreeg ik brieven uit Spanje. Kinderen en ouders bedankten me Nu weet ik. dat vooral de jeugd ergens voor en thousiast wil worden, dat ze iemand wil hebben, die leiding geeft. Het is een idealisme, die je terugvindt in de vredesbewegng, in de politiek of waar dan ook. Dat is in de zwemsport presies zo. Aan de trainer de taak de kinderen goed te begeleiden. Bij een slechte pianoleraar leer je ook niet goed pianospelen'. Van onze tafeltennismedewerker AMSTERDAM De oudere top- spelers behoeven dit seizoen niet bang te zijn dat ze voort durend worden gepasseerd ten faveure van vaak minder sterke jeugdspelers. Bonds- trainer Dusan Tigerman: 'Voor internationale kampioenschap pen zal ik een beroep doen op èn jongere èn oudere spelers. En wat de Europese kampioen schappen betreft: daarvoor se lecteer ik zonder meer de sterk ste ploeg'. De angst bij sommige tafeltennissers was zeker niet ongegrond. In een brief die alle geselecteerden enige tijd geleden van de sportcommissie ontvingen, werd namelijk gesteld dat niet verwacht kon worden dat 'sommige ervaren- A-spelers' in de huidige omstandigheden nog veel zouden kunnen leren. En: 'Het stre ven is verder om bij de samenstel ling van nationale A-seniorenteams meer aandacht te schenken aan het opstellen van jeugdige spelers'. Vooral deze laatste zin zorgde voor enige verwarring. 'Het punt is', zegt sportcommissarisvoorzitter Henk van Dilst, 'dat de oudere spelers natuur lijk nooit een sta-in-de-weg mogen zijn voor jong talent. Ik ben de me ning toegedaan dat vooral internati onale ervaring ons tafeltennis om hoog kan brengen. In de national? ploegen zullen beide categorieën zijn vertegenwoordigd, maar heel persoonlijk ben ik voorstander van een meer rigoureuze verjonging'. Er is inderdaad enige tijd geleden wel sprake van geweest dat de tafel- tennisselectie zou worden verjongd Maar vooral door de oppositie van Frans Schoofs sinds vorig seizoen damescoach is het accent danig verlegd. 'Er gingen in de sportcom missie stemmen op, die pleitten voor het afvoeren van de ouderen. Daar was ik het helemaal niet mee eens. Ik ben ooit zelf het Slachtoffer geweest van zo'n beleid. Ik was bo ven de 25 en verdediger toen re den genoeg om tegen mij te zeggen: Frans je bent te oud, we hebben je niet meer nodig. Maar ik kwam te rug, omdat ik bewees, dat ik nog be ter was. Ze konden niet langs me heen. Op die bewuste vergadering: heren, ik vind het niet correct om de ouderen aan de kant te zetten. Ook al zijn ze bij wijze van spreken zestig, als ze iedereen wegrammen. dan horen ze in de selectie te zitten. Die leeftijd is voor mij minder be langrijk'. Voor Frans Schoofs geldt nog een ander argument. 'Als je nu tegen de jongeren zou zeggen: de oudjes gaan de laan uit, jullie kunnen voluit naar het .buitenland, ga het nou maar even maken, dan ben ik bang dat dat een averechtse uitwerking kan hebben. Dat ze het dan te ge makkelijk krijgen, dat er geen vechtlust meer overblijft. Ik vind nu al dat het met de mentaliteit lang niet altijd zo best gesteld is. De jongeren moeten natuurlijk wel kansen krijgen, maar als ze het in Nederland al niet kunnen waarma ken, dan missen ze gewoon wat'. Zal het internationale beleid van de Nederlandse tafeltennisbond dus niet al te drastisch veranderen, op trainingsgebied kan wel gesproken worden' van een revolutionaire om mezwaai. Vorig seizoen kwamen de A-spelers wekelijks drie keer bijeen om de Tigerman-training te volgen. Er zijn nu zes 'regionale' groepen geformeerd, die één keer in de week worden getraind onder leiding van Dusan Tigerman (Breda, Den Haag, weer Den Haag en Utrecht) en The Rieken (Weert en Zwolle). De sport commissie heeft hiertoe besloten omdat het van mening is dat de vastheid niet langer op de bondstrai- ningen moet worden verhoogd. Ti german: De laatste jaren was ik te veel clubtralner van de Nederlandse topploegen als Deltalloyd'. De bondscoach vindt dat het accent van de trainingen meer moet worden verlegd naar de verenigingen. 'Je merkt gauw genoeg of de mensen werken. De competitie- en toernooi- resultaten zijn graadmeters. Op de wekelijkse bijeenkomsten ga ik aan details schaven en hoop ik op tak- tisch gebied veel te gaan doen'. De sportcommissie was niet bereid om over te gaan van volledige ontkoppe ling van centrale trainingen en in ternationale uitzendingen. Voor de Joegoslaaf is het seizoen overigens teleurstellend begonnen. Enkele weken geleden moest hij za terdags diep in de nacht constateren dat zijn apatisch spelende heren- ploeg (Bert van der Helm, Hans Lingen en Herman Hopmans) roem loos was afgegaan tegen Italië (5-2). Dat ze zich zondag in een internatio naal toernooi volledig rehabiliteer den Van der Helm werd eerste vóór Hopman en daarna pas de com plete Italiaanse ploeg was slechte een bescheiden pleister op de won de. Tigerman: 'Het was zwak, ja. Er waren wel enkele excuses, maar het feit blijft dat de ploeg teveel moeite had zich aan de omstandigheden aan te. passen. Dat vond ik zeer teleur stellend'. De internationale agenda telt dit seizoen weer een aantal vriendschap pelijke duels, enkele internationale kampioenschappen, de Europese ti telstrijd en..de wedstrijden voor de tweede divisie van de Europese com petitie. De NTTB heeft dit jaar weer een ploeg kunnen inschrijven omdat de tweede divisie voor het eerst in twee 'regionale' groepen is verdeeld. De kosten zijn nu veel la ger dan voorheen. Kansen om deze competitie dit keer te winnen, zijn er vrijwel niet met tegenstanders als Polen en Denemarken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19