STRIJD OM DE ZIEL VAN DE KLEURLINGEN Mlende dreigt ireep op riilitairen te verliezen I Zuid-Afrika's 'verlichten' in opmars HJW/lKIWAlRfEET ZVEERiDAG 8 SEPTEMBER 1973 BOTTENiLAIND Tll/Kll door H. Biersteker strijdkrachten en een regering met te gengestelde klasse-belangen in een zelfde staat niet vreedzaam naast el kaar plegen te bestaan, zal Allende er dan ook zeker toe hebben geïnspi reerd de middenklasse zoveel mogelijk gerust te stellen en te ontzien. Zijn politieke adviseur, de politicoloog pro fessor Joan Garces verzekert daarom iedereen, die het horen wil: 'Het pro gramma van de Unddad Popular wil de dominerende macht van de domi nerende klasse breken, maar het res pecteert de middensectoren, het wenst geen conflict met hen.' Ondanks deze verzekeringen werd kort na Allende's verkiezingszege in oktober 1970 een komplot van gene raal Viaux om Allende's ambtsaan vaarding in november van dat jaat te voorkomen, in de kiem gesmoord. Na uitvoerig overleg, waarbij Allende be loofde onder alle omstandigheden de grondwet te zullen respecteren, verze kerden de militaire chefs korte tijd later zijn socialistische experiment te zullen respecteren. Allende heeft na zijn ambtsaanvaar ding op vele manieren geprobeerd de strijdkrachten aan zich te verplichten. Hij verhoogde de militaire lonen, ver beterde de militaire uitrusting en liet zich bij alle mogelijke gelegenheden vergezellen door sterren en balken torsende officieren. Verder trakteerde hij de hervormingsgezinde elementen in de strijdkrachten op een progres sief promotiebeleid en stuurde hij zijn felste tegenstanders met ver vroegd pensioen, al was er geen spra ke van een grootscheepse zuivering. Amerika Alende stemde ook in met voortdu rende samenwerking tussen de Chi- Inlijving in blanke macht, zij het voor een derde van het salaris. Het Kaapse (kleurlingen) Korps para deert bij de opening van de Kleurlingenraad. komen vóórdat de regering hen te woord heeft gestaan. Universiteit Er wordt dus wel geworsteld om de ziel van de kleurlingen in Zuid-Afrika op partijvergaderingen en in kran- te-artikelen maar bepaald niet door de regering-Vorster. In een over zicht van de reacties van de regering op 75 resoluties van de Kleurlingen- raad dat zojuist is verschenen, blijkt hoe de vertegenwoordigers voor stoe len en banken hebben staan praten. Een van die resoluties luidde dat wanneer de post van rector van de (kleurlingen) Universiteit van West Kaapland vrij zou komen een kleur ling zou moeten worden benoemd. Dp post kwam inderdaad per 1 januari vakant en de regering benoemde prompt een blanke: prof. C. J. Kriel. Sindsdien is er ook deining op deze universiteit. Eind juli wandelden dui zend van de 1600 studenten uit de col leges en nog altijd draait de universi teit op halve kracht. Adam Small, de zeer begaafde filosofiehoogleraar die het met Kriel aan de stok kreeg, is nu de grote leidsman van deze stu denten geworden. De opgestoken wis ten van de kleurlingenstudenten ma ken duidelijk dat zij zich liever 'voe gen in de rijen van de zwarte macht. dan hun ziel aan de blanken te verko pen. Andere genegeerde resoluties van de Kleurlingenraad: een verzoek om kleurlingen toe te laten tot het be roep van wagenvoerder en conducteur bij de spoorwegen, plaatsen voor hen te creëren in de diplomatieke dienst, kleurlingen-stewardessen toe te laten in de luchtvaart. Herhaalde verzoeken om afbraak van kleurlingenwijken te staken tct er behoorlijke woonruimte voor de betrokken gezinnen zou zijn geschapen haalden al evenmin iets uit. Afstoting Aandachtig luisteren naar de strijd der geesten die zich in de Kleurlin genraad afspeelde zou een minder bot kabinet allang de oren hebben doen spitsen om vervoigens alle verleidings- taktieken te gaan uitspelen waarover zij zou beschikken om de kleurlingen alsnog over de streep te halen. Zij verlangen namelijk ten diepste naar gewone maatschappelijke integratie en het gemeenschappelijk erfgoed met de boeren is hen dierbaar. Vooral de ou deren onder hen vinden het nog al tijd een beetje eng om Lofty Adams van de Arbeiderspartij te horen zeg gen: 'Zwart bewustzijn is een bewe ging van genade en liefde, een macht van de ziel. Ik put mijn kracht uit dat bewustzijn'.Maar voor de jon geren, vooral de studenten, is deze taal eten en drinken. Een kabinet dat de kleurlingenleiders domweg voor het hoofd blijft stoten behoedt hen er tegelijk voor om 'un- cle Toms' te worden, dat wil zeggen, meelopers, die terwille van hun eigen positie het lijdende volk waarvan zij deel uitmaken vergeten. Maar dat de keuze voor zwart nog geenszins alge meen is en bij tegenstanders van de Arbeiderspartij nog minachting op roept, blijkt uit de opmerking van een hunner, die sprak van 'de Arbeiders en hun Zulu-hoofdman.' Daarmee werd gezinspeeld op de bewondering in de Arbeiderspartij voor Buthelezi. In het dagblad 'Die Burger' waarschuwde een blanke lezer alle kleurlingen die voortaan zwart willen worden ge noemd: 'Sloof u maar uit voor uw held Buthelezi. Als hij eenmaal op de troon van Dingaan zit zult u tever geefs om een open gesprek vragen.' Zulke waarschuwingen bewijzen hoe slecht vele blanken zich in de grieven van de kleurlingen verdiepen en be vorderen alleen maar het proces dat gaande is, namelijk dat de kleurlingen- intelligentia onder aanmoediging van de Arbeiderspartij bezig is de mo tor te worden van 'Black poweri in Zuid-Afrika. FERRY VERSTEEG IN LATIJNS AMERIKA stuursleden van de Indiër-raad. Deze drie doorgaans uiterst meegaande lie den pakten op dit congres fors uit te gen het beleid van Pretoria en kregen ter beloning ook nog toegezongen: 'fcr they are jolly good fellows.' Het uitnodigen van niet-blanke sprekers was een idee waarop zelfs de blanke oppositie nooit eerder was gekomen. Minister van Binnenlandse Zaken C(onnie) P. Mulder liet vast weten dat hij het een belachelijke vertoning had gevonden: 'Ik sta verbaasd van Swartz. Hij is een leider geworden na dat hij door de regering benoemd werd. De Verenigde Partij heeft hem eerst bespottelijk gemaakt en nu haalt zij hem ineens als een groot kleurlin- genleider binnen. Kleurlingenraad Deze opmerking, bedoeld voor de blan ke oppositie, veroorzaakte onmiddel lijk een crisis in de Kleurlingenraad. Een paar weken nadat de zittingsperi ode van dit voor dovemansoren advi serende orgaan met veel poespas was geopend is deze nu ontijdig afgebro ken. Minister Mulder had namelijk de Kleurlingenraad hautain laten weten dat hij zeker tot 11 september geen gelegenheid zou hebben voor een na der gesprek, waarin een afvaardiging van de raad hem opheldering wilde vragen over zijn opmerkingen. De ge moederen in de raad waren al geladen omdat de leider van de Arbeiderspar tij, Sonny Leon, geen visum had ge kregen voor een buitenlandse reis. Volgens nationalistische kranten was dat omdat hij op een vorige reis nog wel in Amerika op een economische boycot tegen Zuid-Afrika had aange drongen en zó bont had zelfs Gatsa Buthelezi het nog nooit gemaakt. De Arbeiderspartij zou de grootste fractie in de Kleurlingenraad zijn geweest, ware het niet dat de regering er na de verkiezingen in 1969 ijlings een aantal (verslagen) kandidaten tegeno ver gezet had door ze te benoemen. Anders was de hele Kleurlingenraad al veel eerder leeggelopen want de Arbeiderspartij heeft van het begin af het standpunt ingenomen dat deze raad een fopspeen is die zo spoedig mogelijk moet worden weggegooid. Daarvoor' kreeg zij echter niet de steun van de andere fracties (vooral van de Federale partij) die bang zijn dat de kleurlingen zich helemaal niet meer hoorbaar kunnen maken als zij dit podium niet meer hebben. Minis ter Mulders opmerking heeft nu ook de loyale fracties zodanig bezeerd dat ook zij na afdoening van een paar lo pende zaken niet meer bijeen willen 'Kom, laten we eer lijk zijn. Er zijn veel woonwijkenzoals district 6 die ont ruimd moesten worden. Duizenden en duizenden van ons hebben daar tussen de blanken in geivoond en nooit gaf dit problemen. Maar nu wordt er ont eigend. Onze eigen dommen worden van ons afgepakt en aan blanken gegeven waaronder immi granten die als roof vogels zijn neerge streken. Van sommige van onze kerken zijn pakhuizen en dans zalen gemaakt nog onlangs moest ik met tranen in de og°v aanzien dat er gedanst werd in de kerk waarin al mijn voorgeslachten aan beden hebben voor dat zij uit de moe derkerk gezet werden.' Uit een brief van een kleurling aan Die Burger Voor de blanken in Zuid-Afrika die zicli bedreigd voelen door de boze buitenwereld' de oprukkende Chinese ingenieurs aan de Tan- zam-spoorweg en liet gerommel in de Portugese koloniën in bet noorden, lijkt er een eenvoudige oplossing te bestaan. Iedere advo caat in kwaje zaken zou ben adviseren om de kleurlingen in de arm te nemen» liun onmiddellijke familie van oudsher die hun dierbare Afrikaner taal nog eerder sprak dan zijzelf en die eenmaal op geklommen tot bun eigen bevoorrechte status evenveel als zij te verliezen zou liebben. Wat kan men zicli voor zijn veiligheid meer wensen als een paar miljoen bondgenoten? Dat is dan ook precies waar Vorsters voormalige minister Theo Gerdener op uit is. Deze 'verligte' bewindsman die een jaar geleden de regering ver liet om op eigen gelegenheid te gaan zoeken naar wegen tot verbetering van de rassenverhoudingen in de re publiek, heeft inmiddels besloten om volgend jaar met een eigen partij aan de verkiezingen deel te nemen. Hij Theo Gerdener wil het huidige 'vierstromen'-beleid (blank-kleutling-Aziaten-Afrikanen) vervangen door een 'tweestromen'- beleid, namelijk de kleurlingen en de Aziaten doen integreren in de blanke groep en de Afrikanen zo spoedig mogelijk onafhankelijkheid geven in hun thuislanden. Zijn voor stellen voor de positie der stedelijke zwarten heeft hij nog niet geopen baard. Het is opmerkelijk zo weinig tegen kanting als Gerdener ondervindt. Op een congres van zijn 'Aksie Suid- en Suider Afrika' kwam ook generaal Hiemstra spreken (tot voor kort de hoogste veiligheidschef van de repu bliek) die de blanken verweet voor hun veiligheid stomweg op de 'weer- mag' te vertrouwen inplaats van ra zendsnel te gaan werken aan een ver betering van de rassenverhoudingen. Dat er iets begint door te breken bij de Afrikaners is duidelijk, maar nie mand gelooft dat dat bij de verkiezin gen van volgend jaar al veel verschil zal maken. Jonge Turken In> liet zicht van die verkiezingen is de Verenigde Partij het politiek milieu van de Engelssprekende blan ken bezig met pogingen om weer een echte oppositie te worden. Zij heeft de laatste tien jaar zo weinig meer betekend, dat Vorster pas nog de vernieuwingspogingen in de VP af deed met de woorden: 'je moet een dood paard niet slaan.' Maar die ver nieuwingspogingen geleid door wat men noemt de 'jonge Turken', hebben in Johannesburg al een daverend eensgezind congres opgeleverd waarin op een radicale koersverandering werd aangedrongen. De partij zou daarbij zelf het voorbeeld moeten geven bijvoorbeeld door over alle kwesties die andere bevolkingsgroepen aangaan die groepen te consulteren en hun stem te beschouwen als die van partij leden. Het Transvaals congres van de Verenigde Partij verschafte een podi um voor drie prominente niet-blan- ken: Tom Swartz, voorzitter van het uitvoerend bureau van de Kleurlin genraad, Hudson Ntwantswisi, minis ter van het thuisland, Gazankulu en J. N. Reddy een der dagelijkse be- Cliileense strijdkrachten, die lange tijd golden als een bolwerk stabiliteit en politieke geheelonthouding, zijn de afgelopen lijd prooi aan ernstige verwarring, jaar november lieten ze zich door president Allende in de re- lialen om stakingsacties van de oppositie te breken en de liging van een burgeroorlog af te wenden. Na de verkiezingen van ilopen maart trokken ze zich weer terug in hun kazernes. Eind volgde een mislukte poging van een rechts tankregiment om ïnde af te zetten en enkele weken later werd een staategreeppo- van linkse marinemensen verijdeld. gin augustus haalde Allende de mi- óre chefs opnieuw in de regering i de toenemende gewelddadigheden het land te beteugelen. Maar eind ustus had de ontevredenheid in de jdkrachten over de deelname van militaire chefs, aan de regering i onrustbarende omvang aangeno- dat de belangrijkste chefs t name Allende's vriend en leger- ef Carlos Prats weer aftraden en rden vervangen door lagere offdoie- i. Thans worden de politieke dis- sies in de kazernes nog met een ingstigende felheid gevoerd en zou i toenemend aantal officieren in tomen met het denkbeeld van een welddadige verwijdering van Allen- perette in Europa nog te vaak gekoesterde ndaard-ddeeën over 'operette-activi- ten* van de Latijnsamerikaanse mi- óren, die op simpele wijze eigen hities uitleven zonder zich veel van burgermaatschappij aan te trekken, lien door deze gebeurtenissen kun- i worden versterkt. Nu kon men 26 ideeën enkele decennia geleden in 1 aantal Latijnsamerikaanse landen i? wel een zeker waarheidsgehalte [■schrijven. ^*ar in de meeste landen op het La- KHtontinent is dat zeker niet meer 'gelijk en in een politiek hoog ont beeld land als Chili hebben de mi- Wen zich zelfs zelden of nooit als wette-helden gedragen. De Chileen- militairen tonen enkele korte episodes daargelaten al meer dan een eeuw een grote eerbied voor de grondwet en onderwerpen zich zonder overmatige moeilijkheden aan het burgerlijke gezag. Wat zeker niet wil zeggen, dat Chili's militaire macht volstrekt geïsoleerd van de maatschappij opereerde en als potentiële arbiter in nationale kwesties nooit een indirecte politieke rol speel de. In de vorige eeuw, toen de meeste Chileense officieren afkomstig waren uit de oligarchische toplaag fungeer den de strijdkrachten als ordebewa kers van deze oligarchie. Maar toen in het begin van deze eeuw de Chileense middenklasse haar opmars naar de macht begon en het militaire kader in toenemende mate uit deze regionen werd igerecruteerd, toonde de Chileen se militairen hun gevoeligheid voor het maatschappelijke gebeuren Vergelijkbaar Nadat de middenklasse in 1924 haar eerste vertegenwoordiger, president Arturo Alessandri, aan de macht had gebracht, verzeilde deze al snel in problemen, die in veel opzichten ver gelijkbaar zijn met de moeilijkheden, waarmee Allende nu kampt. Ook Ales sandri (vader van de latere conserva tieve president) was een hervormings gezinde leider, die werd geconfron teerd met een vijandig parlement, dat door conservatieven werd gedomi neerd. Toen dit parlement zijn hervormings programma dreigde te torpederen en bovendien tot bevriezing van de mili De chaos in Chili's openbare le ven is zo groot geworden dat Al lende steeds minder kan rekenen op de militairen. Rechtse beto gers brengen een jonge aanhan ger van Allende op in Santiago. leense strijdkrachten en die van de VS. Nog steeds worden de Chileense strijdkrachten 80.000 man goed ge oefende en uitgeruste militairen voornamelijk doof Washington be voorraad en ontvangen Chileense offi cieren onderricht op Amerikaanse mi litaire academies en op de amti-guer- rilla-school in de door de Amerikanen bezette Panaima-kanaalzone. President Allende streefde er ook naar van de militairen 'mensen in uniformen' te maken en hen veel meer te betrekken bij de 'opbouw van de natie', wat lang niet slecht is ge zien in een land, dat honderd jaar geleden voor 't laatst oorlog voer de en nauwelijks van buitenaf wordt bedreigd. Zo werden officieren als 'in terventoren' aan het hoofd van mij nen en belangrijke genationaliseerde ondernemingen geplaatst, die van be lang zijn voor de bevoorrading van de strijdkrachten. Ook werden de militai ren ingeschakeld bij rampenhulp en nemen militairen deel aan alfabetisatie- campagnes op het platteland en leiden zij traktorchauffeurs op voor de agrari sche hervormingscentra. Allende slaagde er op deze wijze in de militairen tot op zekere hoogte aan zijn hervormingsprogramma te bin den. Maar deze loyaliteit bleef voor waardelijk. Allende diende de be staande wetten zonder meer te respec teren. En bij een agressieve opkomst van de lagere klasse en bij een over lopen van de middenklasse naar het oppositionele kamp zouden de strijd krachten als typische vertegenwoordi gers van de middensectoren deze om mezwaai waarschijnlijk volgen. Strijd De toenemende strijd van de afgelo pen tijd tussen het rijke en het arme Chili en de daaruit voortvloeiende crises op vele terreinen lieten de strijdkrachten daarom niet onberoerd. De onrust onder de militairen werd nog aangewakkeerd door de acties, die zowel uiterst links, als ultra rechts in de kazernes voerden. Zo ontketenden de Beweging voor Revolutionair Links (MIR) en het radicaalste deel van de Socialistische Partij een be- wustmakingscampagne an de strijd krachten onder liet motto 'Het geüni formeerde volk is net zo goed uitge buit.' Tegelijk werd de soldaten op het hart gedrukt eventuele tegen de Unidad Popular gerichte bevelen van officie ren te negeren. Deze linkse activisten wijzen er bovendien op, dat een echte revolutie niet kan worden doorge voerd, zolang volgens de woorden van Mao 'de partij het geweer niet beheerst'Zolang dus de volksregering- Allende de strijdkrachten niet heeft omgevormd tot een haar ondergeschikt volksleger. De Chileense rechterzijde liet zich evenmin onbetuigd, want al bleek bij de mislukte staatsgreep van 29 juni, die op touw was gezet door de fascis tische organisatie Vaderland en Vrij heid. Allende's tegenstanders hebben voortdurend geprobeerd de militairen tot een staatsgreep aan te zetten. En zij beschikken daarbij over goede kaarten, die zij zichzelf voor een be langrijk deel in handen hebben ge speeld: de economische crisis, de ver lammende stakingen en de dreigende burgerioorlog. Troef Maar de belangrijkste troef van rechts bij de beïnvloeding van de militairen vormde de afgelopen maanden onge twijfeld de snelle groei van de auto nome arbeidersorganisaties, zoals Cor- dones Industriales en Commandos Coramunales, die er naar streven het zwaartepunt van de macht in Chili definitief naar de lagere klasse te ver plaatsen. Daarmee werd een zeer ge voelige snaar geraakt bij de midden klasse-militairen. De oppositie beschuldigde deze nieu we volksorganisaties er bovendien van gewapende milities te vormen om de geregelde strijdkrachten te vernieti gen. Wat een hoogst ernstige zaak is, want in het verleden vonden talrijke staatsgrepen in Latijns Amerika hun oorzaak in dergelijke geruchten. Ze werden fel ontkend door de regering, die de oppositie er van beschuldigde het overheidsgezag doelbewust te on dermijnen en een panieksfeer te kwe ken, waarin een rechtse militaire re actie mogelijk wordt. Toch reageer de 't leger veelal vergeefs met hard handige zoekacties in arbeidsbolwer- ken. Natuurlijk zijn er wapens in arbei derskring* te vinden. Maar het is in Chili een publiek geheim, dat het zo veel kapitaalkrachtiger rechtse kamp er nog aanzienlijk meer bezit. Daarom is het veelzeggend en voor Allende en zijn volgelingen beangstigend dat de militaire speuracties naar wa pens vooral in fabrieken en vakbonds bureaus werden uitgevoerd. De verwarring in militaire kring be reikte eind vorige maand een gevaar lijk hoogtepunt. Onder druk van de politieke stakingen en steeds feller wordende oppositie besloot Allende de chefs van de drie strijdkrachton derdelen en de commandant van de para-militaire politie in zijn kabinet op te nemen. Omdat zelfs de christen democratische oppositie deze manoeu vre van Allende met voorzichtige in stemming begroette, werd aangeno men, dat de militaire ministers voor een drastische beleidsombuiging in de richting van het centrum zouden zor gen, niet in de laatste plaats om de onrust dn de strijdkrachten over het verloop van de Chileense revolutie te onderdrukken. Verzwakt Maar al snel bleek, hoezeer Allende's greep op de strijdkrachten verzwakt is en een groeuend deel van het offi cierscorps openlijk voor de oppositie kiest. Want de afkeer over het minis terschap van de militaire chefs nam in de strijdkrachten zulke vormen aan, dat Allende de belangrijke leger- chef, generaal Prats, en diens collega van de luchtmacht, moest vervangen door lagere officieren. De christen-demomcraten buiten deze ernstige tegenvaller voor Allende uit met de fijngevoeligheid van een bulldozer. Zij steken nu de rechtse Nationale Partij op het terrein van de anti-Allende-agitatie naar de kroon, lijken alleen nog maar genoegen te nemen met een volledige kapitulatie van de Unddad Popular en dreven er in het parlement een resolutie door, waarin de regering praktisch ongrond wettig werd verklaard en de militai ren op nauwelijks verkapte wijze wer den uitgenodigd gewapenderhand in te grijpen. Daar komt nog bij, dat Allende ook in eigen huis met problemen kampt. Zo steunen alleen de communisten en de radicalen zijn besluit, militairen in de regering op te nemen en de revo lutie belangrijk te temperen, zonder voorbehoud. Allende's eigen socialis ten. die bij de installatie van het nieuwste kabinet zelfs verstek lieten gaan. morren. En de Beweging van Revolutionair Links (MIR) overweegt zelfs ondergronds te gaan 'om de re volutionaire authenticiteit veilig te stellen.' Meedogenloos Intussen duurt de meedogenloze uit puttingsslag tussen het rijke en het arme Chili voort met alle desastreuze gevolgen van dien. In de strijdkrach ten blijft het op gevaarlijke wijze gis ten, terwijl de vakcentrale CUT de ar beiders heeft opgedragen fabrieken en kantoren dag en nacht te bewaken on der het motto 'Houd de staatstreep te gen. Dit was het derde artikel uit een se rie van vier. Volgende week: Frank rijk en Italië Chili's in de dop? taire lonen besloot, greep het leger in. Een groep nijdige officieren para deerde opzichtig door de parlements gebouwen en hun wapengekletter had blijkbaar een grote overtuigings kracht, want binnen enkele uren kreeg Alessandri zijn zin. Deze opval lende actie markeerde het begin van één van die zeldzame intermezzo's in de Chileense geschiedenis, waarin de militairen zich geregeld en onge vraagd op het politieke strijdros he- sen. Maar sinds 1932 werd de traditionele politieke geheelonthouding weer regel in de Chileense kazernes. De midden klasse, die afwisseldnd met rechts en links samenwerkte, had zich definitief op het politieke toneel gevestigd, in het algemeen tot tevredenheid van de middenklasse-militairen, die dezelfde verwachtingen en aspiraties koester den als bankklerkeii, onderwijzers en ambtenaren. Deze situatie dreigde in 1970 te wor den verstoord door de komst van de socialist Salvador Allende, die een zeer aanzienlijk deel van zijn aanhang zoekt en vindt in de lagere klasse. Het historische feit, dat gegeregelde

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11