Nederlands elftal moet crisis indammen ■Conflicten bij -FC Den Bosch Sponsor doet ook in hockey intrede an Hordijk vraagt neer aan tennisbond 'Hasil koning van de ploeg 'Zuid-Afrika wijzigt politiek slechts aan de oppervlakte' terke start lans Vultink \fergeethet snoer maar op te ruimen met een Ruton Draaitopstofzuiger. George Best wil weer spelen voor Noord-Ierland KNWU laakt inzet van wielerprofs Merckx en Ocana zetten peloton KNVB straft [OUW/KWARTET VRIJDAG 30 MAART 1973 SPORT T15/K.19 ENEN/AMSTERDAM De chtmoedige gaat de vuist bal- Bondscoach Frantisek Fad- onc heeft uit de pijnlijke neder- ag (1-0) tegen Oostenrijk ge- stilleerd, dat de situatie rond it Nederlands elftal in de ko- ende maanden de perfectie Ioet benaderen. De cyclus wed- rijden in de tweede helft van t jaar in de voorronde van de rijd om het wereldkampioen- hap lijkt beslissend voor de toe- imst van het Nederlandse voet- 1. Nederland mag volgend jaar /7/g West-Duitsland niet bij de laat- zestien ter wereld ontbreken, iders zal het toch al wankele stion van de populairste sport i)g verder gesloopt worden. •llicht is de matige prestatie tegen stenrijk een harde les voor het ale Nederlandse voetbal gebleken, drhonc stelt tenminste: 'De weg zal iks volledig vrij moeten komen voor rt voo i 'elfen het nationale elftal. Er zullen veel meer oefenwedstrijden moeten komen. Dat zal bij de clubs misschien wel een soort revolutie tot gevolg heb ben, maar iedereen moet ervan over tuigd raken, dat dat nodig is. Een optimale medewerking in het belang van ons voetbal. Om die te krijgen zullen we hard moeten zijn. Ik ben nu bereid tot het uiterste te gaan'. Wie het Nederlands elftal woensdaga vond in Wenen krampachtig tegen Oostenrijk zag acteren, ontdekte hel virus, waarmee het gehele profvoetbal in Nederland de laatste weken zo hardnekkig is besmet. Vooral de spe lers van Ajax en FC Twente lopen al weken op de toppen van hun tenen. Een vermoeidheid, die echter ook in de andere eredivisieclubs valt te be speuren. Het onbreken van een span ningselement in de competitie en ook rond het vriendschappelijke duel te gen Oostenrijk, bleef zich wreken. Fadrhonc, zoekend naar een verkla ring voor de afgang in het' Prater stadion: 'Je kunt de situatie vergelij ken met een vrouw. Ook die is in een bepaalde periode kwetsbaar, snel geïrriteerd en snel bereid tot klagen. Dit elftal miste tegen Oostenrijk kracht. De fysieke gesteldheid was nul komma nul. De spelers wilden wel, maar ze konden eenvoudigweg niet. En als er totaal geen fysieke mogelijkheden zijn, dan ben je verlo ren. Er was geen coördinatie in het elftal, geen concentratie, geen snel heid, geen improvisatie ook. Er is slechts machteloosheid. Daarom werd er zo veel gekankerd, zoveel tegen elkaar en tegen de scheidsrechter ge praat, ontstonden er ook spanningen in de groep. Geloof me, het elftal wil verschikkelijk graag winnen, maar kon het woon niet. Wilskracht al leen is op een bepaald moment niet voldoende'. Fadrhonc zal vermoedelijk ook op 2 mei, als Nederland vriendschappelijk tegen het elftal van Spanje aantreedt, met dezelfde problemen geconfron teerd worden. Maar voor de beslissen de reeks wedstrijden in het kader van het wereldkampioenschap wil hij over een optimaal fitte ploeg beschikken. Fadrhonc: 'Iedereen weet het: we moeten volgend jaar naar West-Duits land. Maar we zijn er nog lang niet. We moeten in augustus eerst in twee wedstrijden tegen IJsland veel doel punten maken. Daarna moeten we naar Oslo. De wedstrijd tegen Noor wegen is voor mij het sleutelduel. We halen de eindronden als we België straks op een gelijkspel houden. Maar laten we die Belgen alsjeblieft niet onderschatten. Ik blijf voor ze waar schuwen'. Een inventarisatie van het Nederland se voetbal levert volgens Fadrhonc op dit moment een negatief resultaat op. Achter de successen van Ajax en in mindere mate die van FC Twente in het Europese bekervoetbal dreigt een diepe kloof. Fadrhonc: 'We hebben de slag nog niet verloren, maar we zijn duidelijk gewaarschuwd. Het talent stroomt niet meer door. Er is een stagnatie, die een desastreuze uitwer king kan hebben. We hebben een te smalle top. Het toernooi om het we reldkampioenschap kan en moet pen impuls betekenen. Als je de laatste weken de eredivisie volgt, dan wordt er op alle fronten erg slecht gevoet bald. In een tempo, dat je kan verge lijken met 1949. De oorzaak zou ik niet zo maar aan kunnen wijzen. Maar het zijn allemaal indicaties voor een zorgelijke toekomst'. Het Nederlands elftal zal de steeds duidelijker wordende crisis moeten indammen. Een formatie, die nog en kele kwestbare plekken kent. Fadr honc noemt zelf de positie van vrije verdediger en van rechter aanvaller als zijn grootste zorgen. Fadrhonc: 'Mansveld heeft ook tegen Oostenrijk met een geweldige inzet gespeeld. Te gen België en Tsjechoslowakije haalde hij ook een voldoende. Tegen Noorwe gen was hij echter zwak. Mansveld is nog te onrustig. Of dat uit zijn spel kan verdwijnen, week ik niet. Daar naast twijfel ik nog over Rinus Israel. Ik heb gezegd, dat hij voor de wed strijd tegen Spanje eventueel weer een kans krijgt. Op dit moment ech ter is Rinus nog lang niet de oude' Vandaar, dat de KNVB vermoedelijk nog deze week contacten gaat leggen over een eventuele naturalisatie van Ajax-verdediger Horst Blankenburg tot Nederlander. Fadrhonc weer: 'Blankenburg is de beste vrije verde diger in het Nederlandse voetbal. Ik zou hem graag in mijn elftal hebben. Als Horst bereid is Nederlander te worden, zullen we snel moeten hande len. Voor het Nederlanderschap van Peter Ressel heb ik me ook ingespan nen. Dat heeft toch nog acht of negen maanden geduurd. Blankenburg kan in ieder geval een van mijn grootste zorgen weg nemen. Voor de rechter vleugel van de aanval stond in Fadr- honcs formatie aanvankelijk de naam van Jan Mulder genoteerd. De Aja- cied die onlangs voor de tweede keer is geopereerd, kan ook verwachtingen van de bondscoach echter niet beant woorden. 'Ik heb me ingespannen om Mulder terug naar Nederland te krij gen. En als dat dan eindelijk gelukt is. wordt hij door een blessure maan denlang uitgeschakeld. Ik kan om zo iets wel huilen'. Het Nederlands elftal is in Wenen met een nieuwe tegenslag geconfron teerd. De zekerheid, dat Nederland inderdaad naar de felbegeerde ein dronde van het wereldtoernooi reikt, heeft een deuk gekregen. Voor het eerst in twee jaar verloor Oranje weer een wedstrijd. Fadrhonc was in de Oostenrijkse hoofdstad een ontluis terd man. 'Ik ben woensdagavond na de wedstrijd dan ook maar vroeg naar bed gegaan. Ik voelde me niet pret tig.' GERRIT DEN AMBTMAN nor meespelen in Davis Cup-duel onze tennismedewerker IISTERDAM Het bestuur van de tennisbond dat in een verschil van mening rkeert met nationaal kampioene Betty Slüvc over het bedrag dat zij zou krij- n voor haar deelname aan het toernooi om de Federation Cup, lijkt ook met Itionaal kampioen Jan Hordijk in een financieel conflict te zullen komen, irdijk heeft namelijk gezegd te zullen proberen, een hoger bedrag voor zijn espclen in de Nederlandse Davis Cup-ploeg, in de mogelijke wedstrijden tegen emenië op 18, 19 en 20 mei, te zullen krijgen. Hoewel het bestuur van de *1LTB dit ontkent, krijgt professional Tom Okker voor zijn eventuele mee- elcn tegen de Roemenen (alleen als tevoren van Israël wordt gewonnen) een drag dat rondom de 10.000 ligt. Hordijk vindt nu, als hij met Okker samen ;en Roemenië aantreedt, dat het niet juist is, dat de professional een bedrag jgt, dat honderden keren zo groot is dan zijn gebruikelijke toelage, die onge- er 25 per dag bedraagt. Davis Cup-wedstrijd tegen Israël is één dag vervroegd. Omdat op 6 mei in ra^I ecn dodenherdenking wordt gehouden wordt de wedstrijd nu gepeeld op 4 en 5 mei. De kandidaten voor het Israëlisch team zijn: J. Shalem (kampioen tlW Israël), I. Froman, Y. Stabholtz, R. Lerncr en I. Werthcimer. leek en Wildbret iveggestuurd 247f'an onze sportcorresponclent 'N BOSCH Dick Beek en Joop Wildbret, twee van de belang- kste spelers van het tot degradatie uit de eredivisie gedoemde FC 'n Bosch, zijn door hun vereniging voor onbepaalde tijd geschorst, ainer Jan Remmers deelde beide spelers dit besluit woensdag- ond voor het begin van de training mee en stuurde het tweetal ar huis. i icieel wenst FC Den Bosch geen 'dedeling naar buiten uit te doen ir de achtergronden van deze maat- el. Het is inmiddels echter bekend, de straffen een gevolg zijn van te 'de acties tijdens de training eek) en negatief gedrag (Wild- it). :k Beek en Joop Wildbret, die den niet opgesteld zullen worden >r het duel, dat FC Den Bosch dag tegen NAC speelt, en beiden voor nog een jaar aan de Bossche leniging zijn gebonden door hun itracten, vinden de maatregel op minst bevreemdend. Beek: 'Ik :t niet wat ik hoorde, toen Rem- rs tegen me zei, dat ik beter maar vertrekken. De zaak was onder- IRGEIJK (ANP) Chris van der issen, die het afgelopen weekeinde het Belgische Herentals een toer- ii won en daar ook mèt zijn alge- en gemiddelde ver boven de con- •entie uitstak, is in het Nederland- kampioenschap bandstoten met een iderlaag gestart. De biljarter uit St. llebrord verloer in 23 beurten met •153 van Henk de Kleine. 1-Ians ltink leverde in de eerste ronde de sle prestatie door tegen Jaap Ligt- rt de 200 caramboles in 16 beurten te maken. Verrassend was het 'hes van Willy Steures tegen Ben thuis (200-186 in 37 beurten). ling al lang weer bijgelegd en zelf was Remmers ook niet bij het gebeur de aanwezig geweest. 'Dat gebeurde: een harde charge van Beek ten op zichte van Leo Ouwens. Beek, in het veld tijdens de wedstrijd én ook tij dens de training een weinig ontziende speler, en Ouwens keken elkaar wat kwaad aan en ook tussen twee andere spelers (Vreeburg en Donkers) ont stonden tijdens deze harde training wat moeilijkheden, die zich later in de kleedkamer voortzetten. Beek: 'Ik ben er toen tussen gespron gen en heb een vechthouding aange nomen. maar er gebeurde niets'. Beek, die het voor Donkers opnam dacht de volgende dag (woensdag) al lang niet meer aan het gebeurde, totdat Remmers zijn maatregel be kend maakte. Ook .Wildbret kon toen direct vertrekken. Om, zoals het offi cieel luidt 'negatief gedrag tijdens de training'. Wildbret zegt zich tot voor kort echter altijd positief te hebben opgesteld, hoewel er meerdere spelers al geruime tijd hun kritiek (echter niet in het openbaar) spuien over de wijze waarop Jan Remmers de trai ning verzorgde. Wildbret heeft die kritiek (weinig variatie in de oefen stof, het tegen het einde van het seizoen nog veel aan conditietraining doen, verschuivingen van trainingen doordat Remmers bij Den Bosch een part-time functie heeft omdat hij zijn baan bij de bank niet wil opgeven) wèl in het openbaar naar voren ge bracht. Beek en Wildbret zeggen dat zij de slachtoffers van de mindere prestaties van de FC Den Bosch zijn geworden. Omdat er nu eenmaal schuldigen aan gewezen zouden moeten worden. ADVERTENTIE (type RO 3624) Een Ruton Draaitopzuiger is een Grote-Slok-Op. Zijn krachtige motor werkt alles zonder pardon naar binnen. Als u klaar bent drukt u op de knop en het snoer verdwijnt automatisch in de machine. Erg ge makkelijk. Net als die zuigkrachtregclaar, die slofmc- tcren die glijnokken van een Ruton Draaitopzuiger. Onthoud wel even de naam: RuTon WENEN (ANP) Eenstemmig bejubelen de Weense ochtend bladen, die tevoren Oostenrijk amper een kans hadden gege ven, de 1-0 zege van Leopold Stastny's nieuwe formatie op het Nederlandse elftal. 'De overwinning in Wenen is do ping voor Boedapest' luidt de kop van 'De Kurier'. 'Onze ploeg vormde een eenheid', schrijft Jozef Huber, 'die op alle punten Nederland overtrof. Deze zege is doping voor de voor de deur staande kwalifica- tiewestrijden voor het wereld kampioenschap tegen Hongarije en Zweden'. Met een duidelijk gevoel vóór overdrijving stelt hij vervolgens vast: 'We won nen met 1-0, maar het had even goed .5-0 kunnen worden. De mogelijkheden daarvoor hebben ive gehad'. Franz Hasil noemt hij de koning in de Oostenrijk se ploeg. Lanktnoedig besluit hij'Dat Schilcher, Krieger en Hickersberger geblesseerd het veld moesten verlaten betekent niet dat de Nederlanders als houthakkers hebben gespeeld. Ze brachten slechts de interna tionaal gebruikelijke hardheid in praktijk'. Onder de kop 'IJskoyd naar grootse zege' jubelt Karl Schwind in de 'Neue Kronen Zeitung'. 'Ik heb veel interland wedstrijden van Oostenrijk ge zien, goede, slechte en middel matige. Zelden echter een waarin onze ploeg zo koel te werk is gegaan van de eerste tot en met de laatste minuut'. Ook hij is van mening dat het team te veel gelegenheden tot scoren heeft gemist. 'We had den vijf kansen nodig voor een enkel doelpunt. Dat is eigenlijk de enige zwakte van dit Oosten rijkse elftal'. In 'Die Presse' meent Gerhard Zimmer dat de zege op Neder land heeft aangetoond dat Oos tenrijk van Europese topklasse is 'Het was geen overwinning die toevallig lot stand kwam. En ook geen die we aan geluk te danken hadden. De Oosten rijkers moesten een feilloze orestalie leveren, tactisch en technisch overtuigen om een hardnekkige, sterke, in de keu ze van zijn middelen niet steeds nobele tegenstander te bedwin gen. Oostenrijk verviel nu niet in de verkrampte stijl die we in zoveel interlandwedstrijden hebben gezien. Iedere keer weer vond de ploeg de juiste oplos sing die paste in de tactische conceptie. De Oostenrijkers overbrugden het middenveld steeds sneller dan de Nederlan ders. Ons elftal maakte een voortreffelijke indruk en bezat in Hasil, Sturmberger en Hat- tenberger zijn grootste persoon lijkheden.' MANCHESTER George Best is weer bereid te voetballen. In ecn interview met een verslag gever van een Londens dagblad gaf Best te kennen dat hij graag in aanmerking komt voor selec tie van het Noordiers nationale elftal. Best stelde dat hij vol doende tijd had om zich vrij te maken van zijn zakelijke beslom meringen en achtte een periode van circa vier weken noodzake lijk o mweer in conditie en vorm te komen. De president van de Noordierse voetbalbond heeft positief gereageerd op de uitla tingen van Best. Harry Cavan zei: 'Er is geen team ter wereld dat zich kan permitteren ecn speler als Best te negeren. Als het George Best ernst is en als Manchester United bereid is hem af te staan zullen we se rieus overwegen hem een uitno diging te sturen voor de inter lands die we moeten spelen in de maand mei'. Manchester United lijkt evenwel tegen te stribbelen. Men stelt zich op het standpunt, dat Best contractbreuk heeft gepleegd en derhalve geen rechten heeft. Tommy Docherty, de manager van de Mancunians: 'Hij zal zich eerst op Old Trafford moeten melden voordat iets dergelijks kan worden goedgekeurd. Deson danks zou ik graag zien dat Best weer gaat voetballen. Voor wie dan ook. Het zou goed zijn voor het voetbal, voor het publiek, en zijn waarde op de transfermarkt zou aanzienlijk stijgen. En dat is intcresant voor Manchester'. Problemen voor andere hoofdklassers komen nu pas echt Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM De Venlose Hockey Club (kortweg VHC of populair gewoon 'Venlo') heeft voor een Van een onzer verslaggevers hockey-primeur gezorgd. Met ingang van dit seizoen, waarin de hoofdklasse is ingesteld, krijgt de club eeil SDOnSOr Dp NIVTR maaktp (Ticf-prrmrlHoar hpL-pnrl Hot Ho oluK finnnHnnl c-to,,,-. r»K;,i„ Tophoekey (in dit geval in Utrecht tussen Kampong en HHIJC) be- zorgt de betrokken clubs straks in dc nieuw te vormen hoofdklasse Op 6611 KWSrtl6r de nodige hoofdbrekens. Met niet betalende toeschouwers achter het touw, geen mogelijkheden tot 'vrije' reclame (slechts borden langs het terrein) en hoger wordende kosten is het probleem levensgroot gekenschetst. Temeer omdat sponsors-uit-liefdadigheid moeilijk zijn te vinden. een sponsor. De NMB maakte gistermiddag bekend dat de club financieel steun gaat ontvangen bij de escapades in de kostbare hoofdklasse. De bank heeft een contract voor drie jaar gesloten met Venlo, waarbij jaarlijks 25.000 gulden wordt bijgedragen in de stijgende onkosten van de club De instelling van een hockey-hoofd- klasse heeft inderdaad een zware wis sel getrokken op de financiële span- sport is het nog steeds zo dat het kracht van de clubs. In de hockey- bestuur van de Koninklijke Neder landse Hockey Bond verzocht moet worden om bijvoorbeeld entree te mo gen heffen bij wedstrijden. Zeker bij de invoering van een hoofdklasse had die drempel al opgeheven moeten zijn. maar de hockeybond staat nu eenmaal niet bekend als de meest vooruitstrevende sportbond in Neder land. Uit het lang uitblijven van een nationale hoofdklasse bijvoorbeeld valt al een aardig stuk achterstand te verklaren die op West-Duitsland is opgelopen. De achtervolging is nu ingezet en Venlo kan de eer worden toegewezen de eerste uitlooppogingen te hebben gewaagd. Via een sponsor die op het eerste gezicht in niets uit lijkt te zijn op het op een of andere manier terughalen van het geïnvesteerde ttMÉBgajWBBEBte geld. De uitleg die XMB-afdelingsd. BSjMÉgSMMfigSB recteur mr. H. Velu gaf, was tenmin- ste van een ontwapende eenvoud: 'Wij zien sponsoring als een instrument van ons public relations beleid. Pu blic relations is voor ons het bevorde ren van goede verhoudingen met voor de bank belangrijke groepen. Wij ko zen de hoekeysport niet alleen omdat de hoekeysport in de kringen van onze relaties en ons personeel een goed beoefende en gewaardeerde sport is. maar vooral omdat door het instel len van de hoofdklasse in de hoekey sport de i inanciële problematiek hoogst aktueel en akuut geworden is er. omdat met een relatief klein be drag een goede en grote zaak te dienen is'. Wat er terug vloeit aan publiciteit landelijk of plaatselijk is miniem. De sponsor zal dan ook ongetwijfeld rekenen op een versoepeling van de sponsorreglementering van de hockey bond binnen afzienbare tijd. Dat is niet vreemd. De KNHB staat wat sponsoring betreft eigenlijk alleen maar toe dat iemand van buiten de club een paar centen fourneert. Recla me op de velden is toegestaan ('mits estetisch verantwoord') reclame op shirts, trainingspakken of zelfs tassen kan niet door de beugel. Daarom ook zal het voor andere clubs die in de dure hoofdklasse gaan spelen een ui terst moeilijke zaak worden een spon sor aan te trekken. Venlo heeft uiteraard een afgerond idee wat met de bijdrage gedaan moet worden. Secretaris Schreurs: 'We stel len ons voor de spelers die ver buiten Venlo werken of studeren een onkos tenvergoeding te geven. En verder de spelers iets aan te bieden na afloop van de wedstrijd. Een kop soep en een uitsmijter, dat niveau. Het biertje dat dan gedronken wordt moet nog steeds door de speler zelf betaald worden. Maar ik heb het idee dat de hoop leeft dat met de instelling van de hoofdklasse ook dat drinken van een glas bier na afloop van een wedstrijd tot het verleden gaat beho ren. Het is nu afgelopen dat je moet zeggen tegen de ouders van een speler dat ze hem vier tientjes mee moeten geven bij een uitwedstrijd'. Venlo heeft een lijstje opgesteld van UTRECHT De voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie mr. J. P. A. van Ballegoijen de Jong heeft gisteravond tijdens de jaarvergadering van de KNWU scher pe kritiek geleverd op de houding van de Nederlandse wielerprofs tijdens de wereldkampioenschappen in Cap. Mr. Van Ballegoijen de Jong verweet de Nederlandse afvaardiging met uitzon dering van Zoetemelk, Wagtmans, Pustjens en Prinsen, een gebrek aan inzet 'Wij zullen als gevolg hiervan dit jaar niet zonder meer een volledi ge ploeg van tien man afvaardigen. Mocht dit seizoen blijken, dat niet meer dan drie of vier Nederlandse professionals door hun inzet en pres taties in aanmerking komen voor de strijd om de regenboogtrui, dan zullen wij geen volledige ploeg afvaardigen'. In het hoofdbestuur namen Arie van Vliet, Adrie Zwartepoorte en mr. P. P. M. Dingenouts de plaatsen in van de heren G. Boekhoven en E. P. van Lanschot. Laatstgenoemde werd tot erelid benoemd. zaken die nu geregeld kunnen worden dankzij de sponsoring. Zaken die in de nockeysport en Nederland kwam op de Olympische Spelen van München toch niet slecht voor de dag nog steeds geen algemeen aanvaard begrip zijn. Venlo's lijst: training en voorbereiding op wedstrijden, begelei ding van spelers, vergoeding van reis kosten. accommodatieverbetering of uitbreiding; honoraria van trainers, scouten van talentvolle spelers bij andere verenigingen. Die lijst moest aangelegd worden, omdat Venlo ervan uitging, dat tophoekey in het zuiden gewaarborgd moet worden en kan worden. Door de gedeeltelijke excentrische lig ging van Venlo hoopten de financiële problemen zich zodanig op, dat alleen een sponsor uitkomst kon brengen. Daarvoor waren harde onderhandelin gen nodig. De sponsor vond uiteinde lijk een term waarin dit soort sponso ring voortaan ondergebracht kan wor den. Mr. Velu: 'We hanteren voor dit soort sponsoring het begrip 'soft-spon- soring'. Wij steunen de club en wij hopen dat de hockeywereld dat ook wil weten maar we zien voor lopig af van harde tegenprestaties op het gebied van reclame'. Venlo heeft als eerste in de hockey wereld begrepen dat sponsoring een must is, nu de hoofdklasse een feit is geworden. Daarnaast echter is ook rekening gehouden met het feit dat die sponsoring alleen maar de top groep van 15 hockeyers die voor het eerste team in aanmerking komen betreft. De grote probleemoplossing is dan nu ook nog niet gevonden. Venlo zal toch het contributiegeld moeten verhogen om de lagere elftallen in staal te stellen de hoekeysport te beoefenen. Schreurs: 'Wij vragen op het ogenblik een contributie van 85 gulden. Maar wat zal een club als bijvoorbeeld Amsterdam vragen? Iets tussen 130 en 135 gulden. En HTCC staat op 125 gulden. Maar zo'n bedrag zullen we ook moeten om voor de gehele club de mogelijkheden te scheppen om deze sport te beoefenen. We blijven dan ook op het standpunt staan, dat geldt voor iedere speler, dat de eigen inbreng niet te verwaar lozen mag zijn'. De sponsoring van Venlo heeft in ieder geval een groot probleem aan het daglicht gebracht, dat bij andere kleinere clubs als Venlo nog sterker moet leven. Over de financiële problematiek van het spelen in een hoofdklasse kan niet lichtvaardig ge stapt worden. Zonder een op het eerste gezicht even onbaatzuchtige sponsor moeten hoofdklasse clubs op korte termijn in moeilijkheden ko men. Als het niet op het punt van de centen is, dan wel op het punt van het aantrekken of behouden van top- spelers. Officieel biedt Venlo namelijk alleen maar de beste perspectieven. RUUD VERDONCK CASTELDELFELS (UPI)1 In de Catalaanse week is gisteren in de vierde etappe de beslissende slag ge slagen. Een kopgroep van zes renners met de grote favorieten Eddy Merckx en Luis Ocana bouwde in de 219 kilometer lange rit vanaf Montserrat door de heuvels naar Casteldelfes een voorsprong van meer dan een kwar tier op. Ocana nam de leiding in het algemeen klassement over van de Fransman Raymond Delisle, die deze beslissende slag miste, evenals trou wens de Nederlander Joop Zoetemelk. In het klassement bezet Merckx met 17 seconden achterstand de tweede plaats. De etappe werd gewonnen door de Belg Eddy Peelman voor de Fransman Jacques Mouroux en de Belg Roger Swerts. Herman van Springel was de zesde man in de kopgroep. De derde etappe had woens dag een zege opgeleverd voor de Fransman Parenteau. Joop Zoetemelk eindigde die dag door de sprint van het peloton (met de favorieten) te winnen als achtste. De 41e Ronde van Campania moest woensdag verder worden afgelast doordat stakers de weg blokkeerden en erin slaagden meer dan de helft van het rennersveld tot stoppen te dwingen. De renners waren op weg naar Caivano, waar de officiële start zou plaatsvinden. De 31 (van de 76) renners, die erin waren geslaagd de blokkade te doorbreken, gingen ver volgens te vroeg van start en werden op hun beurt na acht kilometer ook verrast door een een groep stakende arbeiders, 50 man sterk, van de Olivetti-fabrieken, die met deze actie hun eis voor salarisverhoging kracht wilden bijzetten. DEN HAAG (ANP) De deze week uitge sproken straffen aan spelers uil het betaal de voetbal ztjn: Krcekels (Helmond Sport i twee wedstrijden, waarbij !s inbegrepen de omzetting van een lopende voorwaardelijke straf van een wedstrijd in een onvoorwaar delijke plus ƒ150; Drost (Wagcnlngcn)een wedstrijd plus ƒ150. Van Loon (HVCi: een wedstrijd en een voorwaardelijk plus 100 Fernandez (Haarlem): een wedstrijd voor waardelijk plus 200. Van Veenendaal (A- jaxecn wedstrijd en een voorwaardelijk: Maasdam (Fevenoord): een wedstrijd: Loo- ven iWagenlngem: een wedstrijd: Vissers (PSV): drie wedstrijden. Tevens wordt een lopende voorwaardelijke straf In stand ge houden: Blijham (Vecndam): een wedstrijd plus 125 alsmede in de gelegenheid gesteld om verweer te voeren tegen de overweging van de tuchtcoxnniissie een nog lopende voorwaardelijke straf van een bindende wedstrijd. 6 augustus 1972 opgelegd, om te zetten in een onvoorwaardelijke: Ooft (SC Cambuur): ecn wedstrijd voorwaardelijk plus ƒ100. Burhennc (FC WVi: drie wed strijden plus ƒ125: Benen Fortuna SC): drie wedstrijden plus 125. Een lopende voorwaardelijke straf wordt in stand gehou den Arthur Ashe naar aanl ei ding run multi-racial c wedstrijden: Van onze sportredactie AMSTERDAM Volgens proftennis ser Arthur Ashe heeft Zuid-Afrika zijn politiek wat betreft, het toelaten van gekleurde sportmensen slechts aan de oppervlakte gewijzigd. Arthur Ashe, die meerdere keren heeft gepro beerd Zuid-Afrika binnen te komen, maar als neger geen visum kreeg, deed deze uitspraak in Washington naar aanleiding van de multi-raciale sportwedstrijden, die momenteel in Zuid-Afrika plaats vinden. Arthur Ashe heeft in 1970 en 1971 geprobeerd een visum te krijgen. Na dat hij geweigerd is, zijn er enkele verbeteringen ingetreden. Ashe: 'Ver scheidene niet-blanke sportmensen zijn Zuid-Afrika binnengelaten, zoals Evomie Goolagong. Maar ondanks de ze verbetering is er in wezen niets veranderd.' De enige manier om ver andering in de apartheidspolitiek aan te brengen, is volgens Ashe het uitoe fenen van druk door de Verenigde Staten en Engeland. Hij heeft er echter niet veel hoop op: 'De Verenig de Staten voeren een hypocriete poli tiek ten aanzien van Zuid-Afrika en ook ten aanziën van Rhodesië en Por tugal.' De multi-raciale spelen zijn ook niet onopgemerkt aan Nederland voorbij gegaan. Ondanks diverse oproepen zijn toch Nederlandse sportmensen naar Zuid-Afrika vertrokken. De enige uitzondering vormde de zwembond, die na overleg met dd uitgenodigde zwemsters (Anke Rijnders en Enith Brigitha) en de waterpoloploeg be sloot niet aan de wedstrijden deel te nemen. De zwembond echter moti veerde het wegblijven op technische gronden: de wedstrijden in Zuid-Afri ka zouden de trainingsopbouw versto ren. Voor journalist H'dnk Lichten- vcldt die de redactie verzorgt van het bondsorgaan 'Zwemkroniek', is die motivering (een technische in plaats van een politieke) aanleiding geweest op te stappen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19