Lctie tegen aanleg van [liegveld West-Brabant eoeo Uleen kleine woonwagenkampen ijn oplossing Ziektekostenverzekering premies nu niét herzien Dagravit B-complex Spelen met mode bij Metz: super-hoge hakken bij De Lange Portefeuille gevonden vitamines met stootkracht Voorstellen vakbonden aan papierindustrie personalia Plan voor camping in Montferland wekt verzet Zoek uw eigen pols in de Bijenkorf. de Bijenkorf 1/ fry/KWARTET DONDERDAG 15 MAART 1973 formatiecampagne van een jaar n een onzer verslaggevers ■ÉNBERG ENWelzijnswerkers gaan in West-Brabant een jaar lang de Lolking op de hoogte brengen van de schadelijke gevolgen, die een vestiging n een tweede nationale luchthaven bij Steenbergen en Dinteloord met zich ezal brengen. BINNENLAND T9/K9 I de intensieve informatiecampagne |en zij de eenzijdige benadering provinciale en gemeentelijke be- Lders, die vrijwel steeds uitslui- technische en economische argu- hten aanvoeren, recht trekken. De ftjnswerkers vinden dat te weinig ning gehouden wordt met de ge en van een groot vliegveld op aal- en milieu-hygiënisch gebied, actie van de kortgeleden gevormde Egroep 'Luchthaven en welzijn frBrabant' (adres: Blauwstraat 32 pteenbergen), is er vooral op ge- de mensen in het bedreigde ,ad in staat te stellen zelf te delen. De vraag die via plaatselijke s de komende maanden aan de «en zal worden voorgelegd, luidt: economische belangen van het van luchtvaartbedrijven gaan I wij worden er immers financieel r van' tegenover: 'Het leefmilieu isbelangrijker dan een grotere mate riële welvaart': Wat is uw welom schreven antwoord hierop?' De bevolking zal geargumenteerd hierop kunnen ingaan, als deze het rapport van de Werkgroep gelezen heeft dat in grote oplage wordt ver- spreid.De actie van de beroepskrach ten uit cultureel- en opbouwwerk in West-Brabant is primair bedoeld als een bijdrage in de meningsvorming. De Werkgroep laat zeifin het midden of ze vóór of tegen vestiging van een eventuele tweede luchthaven is. 'Onze mening is niet van zoveel belang. Het gaat erom dat de mensen zelf kunnen oordelen', zei gisteren woordvoerder Tjeu Litjens op een persconferentie van de Werkgroep. De actie van de Werkgroep komt op een tijdstip dat in Rotterdam vrijwel iedereen ervan overtuigd is, dat Zes tienhoven dicht moet en er de hoop n onze parlementsredactie N HAAG Het onderbrengen van de woonwagenbewoners in ite regionale kampen was een miskleun. Het gevolg is geweest, de discriminatie van deze bevolkingsgroep is toegenomen. De kin- en krijgen les op aparte kampscholen en er worden -zelfs aparte rkdiensten gehouden. flens de hoorzitting van de vaste iede Kamercommissie voor CRM het functioneren van de woonwa- ivet 1968 zijn gisteren onthutsende in over de tafel gekomen. Van chillende kanten werd gewaar- iwd, dat de spanningen in de e regionale kampen zo groot wor- dat explosies in de vorm van itpartijen en het in elkaar timme- van voorzieningen onvermijdelijk Dergelijke incidenten deden zich s in Tiel en Rotterdam voor. alleen de vertegenwoordigers van andelijke vereniging van woonwa- bewoners, van het landelijk katho- woonwagenwerk en de stichting onale federatie woonwagenbewo- 5, maar ook de dames M. Wegelin N. Barkhuis van de werkgroep ale psychologie en sociologie van Groningse universiteit deden som- e voorspellingen over te verwach- uitbarstingen. De laatste groep tudeert reeds gedurende een jaar problemen die in de woonwagen- eld leven. eer terug grote grief was vooral de verdere atie van de kampbewoners. De r J. Janssen van de landelijke eniging: 'We hebben de mensen ter muren gezet, zodat ze niet er mee kunnen met de normale itschappij'. van Ést van de nationale federa- zei het nog scherper: 'We zijn in elfde voetsporen als van de joden ir de kampen gebracht, die min- ns 3 km buiten de bebouwde kom jen. Verder is de fout gemaakt, dat kampen zijn overgelaten aan de lekeur van de plaatselijke autori ten. algemene oplossing werd gezien terugkeer naar de kleine kampen. zou mogelijk zijn door het artikel van de woonwagenwet te verande- Deze wetswijziging hoeft volgens en van de Kamercommissie niet zo )g op zich te laten wachten, het )rstel hiervoor is al ontworpen. >or het wonen in de kleine kampen |n de integratie met de burgermaat schappij weer vlotter verlopen. De heer W. Kallenkoot van de landelij ke vereniging merkte over het kamp- onderwijs op: 'In de kampscholen worden de kinderen geestelijk kapot gemaakt. Ze blijven achter bij het gewone onderwijs. Over het algemeen was men van mening, dat het geld, dat besteed is aan de dure voorzienin gen van de grote regionale kampen, meer dan voldoende is voor de veel eenvoudiger voorzieningen van de in te richten kleine kampen'. Overigens bleken de woonwagenbewo ners, gezien de ervaringen niet veel vertrouwen te hebben in de gemeen tebesturen. Bij het provinciaal be stuur en het departement wordt nog begrip gevonden voor de eigen posi tie, maar de gemeenteraden zijn er altijd op uit de woonwagens zoveel mogelijk te weren. Daarom vroeg men om duidelijke richtlijnen voor de ge meentebesturen. Politie bang Net zoals elke andere Nederlander, zo voerde mevrouw Van der Wall aan, heeft de politie moeite met zijn hou ding tegenover de woonwagenbewo ners. Mejuffrouw L. J. Heiwig uit Hilversum van de commissie wetge ving woonwagenwerk ging hier op door: 'De politie is bang voor de woonwagenbewoners. 'Zij legde de verantwoordelijkheid vooral bij de burgermaatschappij, die niet tolerant is en agressief. Deze commissie is zelfs tegen een speciale wet voor de woonwagenbewoners, omdat dit weer de apartheid in de hand werkt. Zij moeten onder de algemene wettelijke maatregelen vallen. Een idee van de Hilversumse commissie is ook, dat woonwagens gewoon in straten wor den geplaatst en dat hiervoor ruimte wordt gereserveerd. Voor het oplossen van het probleem van de woonwagenbewoners, conclu deerde mejuffrouw Heiwig, moet voor al hard gewerkt worden aan de men taliteit van de burgermaatschappij, en de heer Buis van de katholieke vere niging: 'Het probleem is de onmacht van onze samenleving'. gevstigd is op de tweede nationale luchthaven die volgens de Rotterdam mers 'in het krachtenveld' van de grootste havenstad moet komen. Daar aan wordt ook in Den Haag gedacht, waar een commissie-planologische luchtvaartterreinen heeft geoordeeld, dat onder meer de omgeving van Steenbergen een aantrekkelijke plaats is voor een vliegveld. Na lezing van het rapport van de Brabantse Werk groep komen de argumenten tégen vestiging van een luchthaven zoveel meer overtuigend over. dat straks de bevolking waarschijnlijk in grote meerderheid 'neen' zal laten horen. De voordelen van een luchthaven laten zich het best samenvatten in de alom bekende begrippen van een gotere regionaal-economische groei, een ho gere vlucht van het hotel-, bank- én verzekeringswezen en de mogelijkheid dat west-Brabant uitgroeit tot een kernpunt van internationaal belang. Daar tegenover staat, dat een vlieg veld van oppervlakte grond gaat op slorpen van ongeveer 4000 ha en eeh- stiltezone opeist van ongeveer 6 bij 85 km. Er zullen honderd boerderijen moeten verdwijnen, delen van dorpen afgebroken worden en 50.000 mensén komen in gebieden te wonen van ontoelaatbare geluidshinder. Zij die nen verplaatst tewo rden. Geluidshin der van luchtverkeer, van sterk toene mend grondverkeer, en van nieuwe industrieën en zal aanzienlijke om vang aannemen. De werkgroep vreest, dat de meeste functies, in het bijzonder de hogere, niet door mensen uit het gebied zélf bezet zullen worden, maar van een uit Nederland, zodat de huidige beroeps bevolking slechts in aanmerking komt voor de lagere en minderbetaalöe baantjes. Arbeiders zullen omge schoold moeten worden en een andere woonplaats zoeken. Gastarbeiders Gastarbeiders worden aangetrokkén voor het ongeschoolde werk, er komt een groot aantal migranten uit Neder land en de streek. Dit alles zal met zich meebrengen dat West-Brabant volgebouwd wordt, het open en lande lijke karakter verdwijnt en mooie re creatiegebieden opgeofferd zullen wor den. Vogels en planten zullen ver dwijnen door luchtvervuiling en la waai. Al deze nadelen zijn voor nie mand prettig. Voor de Westbrabanj ders dreigt bovendien het gevaar dat) de 'eigen leefwijze van de bevolking wordt weggedrukt, dat de rust en de onderlinge relaties ingrijpend gaah veranderen'. Dit zou, volgens de welzijnswerkers; er toe leiden dat de spanningen en agressie van mensen toenemen, dat drank, drugs en andere middelen een substituut gaan vormen voor het gei mis aan het vertrouwde leefklimaat.' Extra ziekenhuizen, psychiatrische in richtingen zullen die dreigende ver eenzaming van groepen mensen niet kunnen opheffen. Kortom, zo conclu deert de Werkgroep, 'hebben wij een tweede luchthaven nodig om meer' levensgeluk te vinden?' De voorlichting van de welzijnswer-; kers is een aanvulling op die van' bestuurders. Zij begrijpen dat aanvan kelijk economische motieven spreken der kunnen zijn voor de mensen. Daarom gaan de welzijnswerkers hun actie aanschouwelijk maken, onder meer door films en -simulatiespelen. Er wordt ook aan gedacht om insa- menwerking met 'Schiphol Stop!' ex cursies met Westbrabanders te organi- seren naar Zwanenburg. Als je ergens overtuigd zou raken, dat de nadelen het zwaarst wegen, is het wel daar. In de toekomst willen de welzijnswer kers ook hechte contacten aanknopen met 'Schiphol Stop!' en 'Markerwaard van de kaart!' om lokale en landelijke belangen tegen elkaar te kunnen af wegen. AMSTERDAM Het was een heel gespeel op de mo deshow van Metz die giste ren in het pand van dit huis aan de Leidsestraat werd gehouden. Maar dat was ook helemaal de bedoe ling. De lady-speaker riep om de klip-klap dat Metz wel voor de spullen zou zorgen, maar dat de dames klanten er mee moeten gaan spelen. Nu is 'spullen' geen goed woord voor de prima col lectie zomerkleren van Metz. Lekkere, kleine, lich te. kleurige zomerjurkjes. De ruggen het liefst zo bloot mogelijk. Met de hand bedrukte jurkjes kos ten om en nabij de hon derd gulden. Duurder, maar ook een stuk mooier is de collectie tricot die uit Italië komt. De kleur Bordeaux-rood gaat het worden de komen de winter en in de zomer kleren steekt deze kleur ook al de kop op. Maar blauw overheerst. Niet alles is speels, licht en luchtig bij Metz. Er zit ten een paar uitgesproken tuttige modellen bij, maar ja, tenslotte is Metz een winkel en niet iedereen kan de zomerkleren aan. De tweede modeshow van gisteren was een presentatie van Danlon die een nieuwe serie kousen en panty's liet zien met schoe- en van De Lange. De nieu we schoenenmode brengt de come-back van de open teen k la Chanel. Ook zijn er behoorlijk wat sandalen en klompen. Dat was voor Danlon aanleiding om de Sandalette te introduceren: een panty zonder versterkt hiel- en teenstuk. Panty's zijn er in alle pasteltinten en nieuw is de witte opa- qua panty, die ter hoogte van de enkel is bedrukt met bloemmotiefjes in twee kleuren. Wat de schoenen van De Lange betreft: hakken en zolen zijn wéér hoger dan vorig jaar. Leuk voor klei ne vrouwen, maar lastig om er een tram mee te halen. De hakken zijn vier tot tien centimeter. Er zijn veel opengewerkte schoe nen en de leest is weer slanker. Nappa wordt veel gebruikt en het kleuren beeld is zeer gevarieerd, met als nieuwtje een nuan cereeks van één kleur. Van een verslaggever DEN HAAG De premies die de ziektekostenverzekeraars voor dit jaar vastgesteld hadden zullen niet herzien worden, ook al vindt het ministerie van economische zaken dat bij het vaststellen van de premie-verhoging van een te hoge kostenstijging uitge gaan is. Pas aan het eind van dit jaar zal bezien worden of de verzekeraars gelijk gehad hebben; blijkt dat niet het geval te zijn dan zal de zaak worden 'goedgemaakt' in de premies voor het jaar 1974. Bij de berichten over het akkoord tussen de minister en de ziektekosten verzekeraars was de indruk gewekt dat de minister meent dat de premies omlaag moeten, maar volgens het bu reau voorlichting schadeverzekering is dit een misverstand. Volgens het bu reau betekent de overeenkomst dat de op 1 januari doorgevoerde premiever hogingen (gemiddeld 27 pet., maar in sommige gevallen meer) in 1973 wor den gehandhaafd. Het ministerie raamt de kostenstijging voor dit jaar op twintig pet. Pas aan het eind van het jaar zullen minister en schadeverzekeraars over leggen over de werkelijke kostenont wikkeling. Indien die gunstiger zou uitvallen dan de verzekeraars ve- wachten dan zal daamee rekening gehouden worden bij de premie-vast stelling voor volgend jaar. SLIEDRECHT De portefeuille van dc vermoorde mevrouw Teuntje de Jong-Slagboom is teruggevonden in de berm van de rijksweg Rotterdam-Gor- kum. In de portefeuille bevonden zich onder meer paspoort en rijbewijs van mevrouw De Jong. Of er vingeraf drukken op zijn aangetroffen, wilde de politie in het belang van 'i«t onderzoek niet vertellen. Er zal nu slechts teruggave plaats vinden van suppletiepremies. Een aantal verzekeraars heeft in 1973 voor het eerst suppletiepremies in reke ning gebracht over de periode van 1 januari 1973 tot aan de premieverval dag in 1973. Voorts is in een aantal gevallen de ingangsdatum van de pre mieverhoging vroeger gesreld dan in 1972 het geval was. ADVERTENTIE Let op: Dagra moet er op staan i dat is betrouwbaar ledsreen moet wel eens ergens tegen opboksen.Maar ook onder minder belastende omstandigheden is een goede voorziening met o.a. vitamines van het B-Complex nodig. Anders kunnen moeheid, lusteloosheid, prikkelbaarheid, gejaagdheid en slechte eetlust optreden. En dat gevoel van geen twintig meer te zijn. Kent ook u 'dat gevoel Vraag dan om Dagravit B-Complex. Van een verslaggever DRIEBERGEN De drie industrie bonden hebben gisteren hun voorstel len voor een niieuwe cao in de papier industrie bij de werkgevers inge diend. De voorstellen zijn gebaseerd op het Centraal Akkoord en wat de inhoud betreft vrijwel identiek aan de voorstellen in andere bedrijfstakken. De bonden willen de werkingssfeer van de cao, die op 1 april moet Ingaan, uitbreiden tot het gehele per soneel (inclusief het hogere personeel dus), zij verlangen een loonsverho ging in nominale bedragen, een vloer enplafonds in de prijsindexclausule, voorts verbeteringen voor de oudere werknemers en uitbreiding van de vakantierechten. Bij de cao voor de papierindustrie zijn twaalf ondernemingen met rond 2500 werknemers betrokken. Voor Van Gelder Papier geldt een aparte cao. waarover het gesprek in een beslissend stadium is gekomen. Van een correspondent ARNHEM De Gelderse milieuraad, waarbij nu vijftig organisaties zijn aangesloten, is in het geweer gekomen tegen het plan ora in de bossen van Montferland bij Doetinchem een van de mooiste natuurgebieden in het, een kampeerterrein te stichten. Vesti ging van een camping zal, zegt de mi lieuraad, ernstige afbreuk doen aan het landschap en de biologische waar de van het gebied. Ook acht de stich ting de dan te verwachten grotere verkeersdrukte ongewenst. Burgemeesters Met ingang van 1 april is de heer K. Kerkhoven te Oosthuizen (gemeente Zeevang) be noemd tot burgemeester van Ilpen- dam (N.H.). De heer Kerkhoven (40) is secretaris van de gemeente Zeevang bij Purmerend. Hij is lid van de PvdA. Met ingang van 1 april is de heer J. D. Post te Giethoorn (gemeen te Brederwiede)mbenoemd tot burge meester van Wijde Wormer. De heer Post (36) is chef algemene zaken ter secretarie van Brederwiede. Hij is lid van de PvdA. Met ingang van 16 april is drs. M. Abma te Maartensdijk be noemd tot burgemeester van Hernaar- deradeel (Fr.). De heer Abma (42) is hoofdcommies a ter secretarie, tevens eerste loco-secretaris van de gemeente Maartensdijk. Hij is hervormd en lid van de CHU. Inspecteur-generaal Aan de inspec teur-generaal van de rijkspolitie, de heer W. de Gast, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. De heer De Gast was alge meen inspecteur van het korps. Nobln De heer H. Reinoud, oud directeur-generaal van de PTT, is be noemd tot voorzitter van de stichting Nederlands orgaan voor de bevorde ring van de informatieverzorging (No- bin) in Den Haag. Hij is de opvolger van c'-. H. van Driel. die zich heeft teruggetrokken. De Nobin heeft ten doel de bevordering van een informa tieverzorging in Nederland onder meer op het gebied van wetenschap, techniek en bedrijfsleven. O O O O O O O c O. m (O fx co O» Horizontaal woorden invullen die be tekenen: 1. verslag in snelschrift, 2. langzaam, 3. zuinig, 4. richting, 5 asbest, 6. bondig, 7. scherpzinnigheid, 8. stremming, 9 hoedanigheid. Bij juiste oplossing leest men op de cir keltjes de naam van een in 't wild op 't gebergte levend dier. Oplossing van gisteren Hor: 1. mak, 4. totaal, 9. Aare, 11. oele, 12. salaris, 16. tal, 17. Ee, 18. agenda, 21. are, 22. dar, 23. aalbes, 25. el, 27. les, 28. portier, 31. Nero, 32. snek, 34. mortel, 35. til. Vert: 1. ma. 2. aas, 3. krater, 5. oor, 6. teil, 7. als, 8. A.E. 10. elan. 13. Alda, 14. Leest, 15. dadel, 17. ere, 19. gal, 20. aalt, 21. absent, 24. leis, 26 port, 28. per. 29. roe, 30. rei, 31. no. 33. kl. ADVERTENTIE Iets voor uwpols? Deze smalle banden zijn transparant. In oranje, groen en geeL Staat 't best met Tets Twriïw pols? 'nrtnkofdiie. Smalle armband van hout Etukl,25. Is half omvlochten met I leer. 8,95. Iets voor uw pols? Deze is verguld en met hout ingelegd. Buigzaam dus, /pa3t op elke pols. 24,95. Iets voor uw pols? Half om half armband. Iets voor uw pols? Half verzilverd/half hout Houten armband. Rond van Iets voor uw pols? 24.95. h'"Pprii ^skaTiHo' van Horloge met houten kast i I buiten. 19,95. Iets voor uw pols? Open armband met schuine kanten. Van bruingevlamd imitatieschildpad. 17,95. fchTOrArpots? Deze transparante armband is open en spiraalvormig. Hebben we in oranje en groen. 9,95. Iets voor uw pols? Horloge met brede elas tische band van plastic Smitatieschildpad. Hij is e? ook in effen zwart. 45,-. En opeens ontdekken dan een heleboel ontwerpers uw pols. En willen die prompt versieren. •Ze gebruiken daarbij veel transparante materialen.En verder alles wat de natuur levert. Hout, kurk, zilver, onyx, noemmaarop. Als Moeder Natuur te duur wordt (zoals by schildpad) zoeken ze zo goed mogelijke imitaties. Misschien vindt u uw pols al op ons zoekplaatje. Misschien ook niet. Kleine troost: op onze afdeling Accessoires vindt u nog veel meer polsversiersels. Tets voor uwpols? Sportief horloge met transparante kast in kris tal, cognac of zwart. 99,-. Iets voor tfw pols? Gryze open armband. Ovaal vormig en gemaakt van Iets voor uw pols? plexiglas. 19,95. Dikke, brede armband. Trans parant. Hebben we in turquoise en oranje. 12,95.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9