en eggen Fatach geschil bij Nieuw? Tanaka tracht Rusland schriftelijk te paaien Amerika maakt zich zorgen over infiltraties in Zuid-Vietnam Pyroflam Oranep Electro Gas. 'ranse kabinet dient oor 2 apriï ontslag in rï VS geven militaire hulp aan India en Pakistan giet olie op golven rijd om de acht in Turkije ig niet beslist Meer loon yoot stakers bij Durban pyroflam' Deze lier pannen voor slechts f.127.75 'Revolutionaire bomaanslagen' in Lissabon ïxon wil harder aan optreden jjegen de misdaad T few,'KWARTET DONDERDAG 15 MAART 1973 BUITENLAND T7/K7 (ADVERTENTIE) 51 ROET (Reuter, DPA, UPI, AP) Soedan en de Palestijnse verzetsbewe- ng Al Fatach zijn overeengekomen, olie te gieten op de na het gebeurde in ïartoem hoog opgezweepte golven. Kook praktisch. Kook modern. Kook met Pyroflam Orange Electro Gas. Zo uit de koelkast. Zo op het fornuis (electra of gas). Zo op tafel. Deze gedecoreerde oranje pannen-sets met onvervormbare vlakke bodem zijn verkrijgbaar in alle warenhuizen en zaken in huishoudelijke artikelen. een onderhoud met de leider van Fatach, Jassir Arafat, verklaarde 2 Iraakse minister van buitenlandse 5a gn, Saadoen Ghaidan die ook Khar- o 'bezocht, dat beide partijen hun •n elkaar gerichte propagandacam- nes zullen staken. Men heeft afge- J' oken dat het conflict via onderhan- ingen moet worden geregeld. fat zal daarvoor een gevolmachtig- naar Khartoem de hoofdstad Soedan zenden. Hij heeft her- el, dat Al Fatach niets te maken [t met de Zwarte September-bewe- die zich met bloedige acties jghoudt en dat zijn organisatie er geen invloed op kan uitoefenen, een vraaggesprek zei Arafat: 'Ik zie niets vreemds in dat leden van Al ach zich aansluiten bij de Zwarte <11111 tember-beweging. Japanse, Turkse, inse en anderen uit vier wereldde- hebben meegewerkt aan acties van beweging. Mag het dan een won- IT I heten dat Palestijnen uit verschil ji |e guerrillagroepen dat ook doen?' jl Soedanese orde van advocaten zal aaTvta'l juristen aanwijzen voor de fcediging van de acht leden van de Kte September-beweging die in md met de moord op drie diplo- n in Khartoem terecht moeten i. Naar aanleiding van een ver- Amerikaanse vliegtuigen willen kapen of opblazen. In Como in Noord-Italië zijn twee Jordaniërs aangehouden van wie ge zegd wordt dat ze lid zijn van de Palestijnse bevrijdingsorganisatie. De Italiaanse politie onderzoekt de in houd van een koffer, die door een van de mannen in een kluis op het centraal station van Milaan werd ach tergelaten. In de koffer zouden gede tailleerde foto's gevonden zijn van het vlii'egveld van Milaan van het kantoor van de Israëlische luclvbvaarmaat- schappij El Al in Mi'laan en van het centraal station zelf. De twee Jordaniërs zijn volgens de politie de 43-jarige Talab el Jabbari en de 31-jarige Mohamed Adib Sadat S^am Hoessein. KARA (AP) Het Turkse parle- e ht, toneel van een krachtmeting ch< ien burgerpoliiici en militairen, is is..1 in de eerse vier stemmingsronden "U dinsdag niet in geslaagd een op- 1 ;er aan te wijzen voor president zai det Sunay, wiens ambtstermijn op maart afloopt. latsvoorzitter Takin Ariburun j, kandidaat van de rechtvaardig- Ispaj-tij, die een meerderheid in Se kamers heeft, verenigde bij de rde stemming 27'J siemi-ien op zijn n. Om te worden verkozen is een ilute meerderheid van 318 stem- I vereist. Jassir Arafat zoek uit Cairo om voor de verdedi ging Arabische advocaten in Soedan toe te laten, verklaarde de deken van de orde, dat de Soedanese wet het optreden van een buitenlandse verde diger niet toestaat. Ambassadeur .Uit Amman wordt gemeld dat de Amerikaanse ambassadeur Cleo Noel vlak voordat hij door terroristen werd doodgeschoten, de Saoejli-Arabische ambassadeur bedankte voor de recep tie, die deze ter ere van de Ameri kaanse zaakgelastigde George Qurtis Moore (eveneens doodgeschoten) had gegeven Dit vertelde de Jordaanse zaakgelastigde, die evenals de Saoedi- Arabische ambassadeur de slachtpartij in de ambassade in Khartoem over leefde. De Amerikaanse regering heeft intus sen alle luchtvaartmaatschappijen ge waarschuwd, te letten op Palestijnse terroristen, die vermomd zijn als priesters of vrouwen en Israëlische of aare rolgt ivellicht,Messmer op yiRIJS AFP) Premier Pierre Messmer van Frankrijk zal tus- i 21 maart en 2 april, de datum van de eerste zitting van de nieu- nationale vergadering, het ontslag van zijn kabinet indienen. Dat "(0 ien gebruikelijke procedure na algemene verkiezingen. DURBAN (Reuter, UPI) On geveer 2000 Afrikaanse stakers bij een papierfabriek in de buurt van de Zuidafrikaanse havenstad Durban zullen waarschijnlijk vandaag hun werk hervatten nu zij een loonsverhoging van onge veer 10 gulden per week hebben gekregen De werkgevers hadden aanvankelijk geweigerd aan de eisen van de stakers tegemoet te komer^ zolang zij het werk niet hadden hervat. De Zuidafiri- kaanse regering had versterkingen naar de fabriek gestuurd en een heli kopter cirkelde over de in de open lucht vergaderende stakers. Toén de leiding van het bedrijf de loonsverhoging gisteren bekend maak te. juichten de stakers. Zij zullen niet gestraft worden hoewel de Afrikanen, in het door blanken geregeerde Zuid-J heid is uitgesproken Afrika geen stakingsrecht hebben. Noordvietnamezen in In Stanger, een ander plaatsje in de, controlecommissie in Saigon, buürt van Durban, hebben 300 vuil-; 4 nismannen het werk na twee dagen; Volgens het ministerie van ook hervat nadat ze een loonsverho-^ in' Washington trekken momenteel ging van 25 procent hadden gekregen. z0'n 30.000 soldaten. 250 tanks Vorige maand hebben duizenden Afri- ALGIERS (AFP) 'De revolutionai re brigades hebben met succes opera ties van grote omvang (bomaansla gen) uitgevoerd tegen het administra tief apparaat van het koloniale leger van Portugal.' aldus een communiqué van het Portugese 'Patriottisch front voor de nationale bevrijding', dat in Algiers zetelt. In het communiqué worden de aansla gen van afgelopen vrijdag en zaterdag opgesomd, die gericht waren tegen het recruteringscentrum van het le ger, het administratieve centrum van het legerhoofdkwartier en nog een administratiegebouw. Volgens de be kendmaking is onherstelbare schade toegebracht aan de organisatie van het leger. De aanslagen zijn een 'revolutionair antwoord' op manoeuvres om de strijd van de volksmassa's voor ver kiezingen af te leiden en het stilzwij gen te bewaren over het probleem van de koloniale oorlog, aldus het Patriottische front. Volgens eerdere bekendmakingen van de Portugese au toriteiten zijn bij de aanslagen twee daders om het leven gekomen door een voortijdige ontploffing van de explosieven. Oproep Amnesty LONDEN (AP) Amnesty Internati onal heeft er bij Indonesië op aange drongen. generaal pardon te verlenen aan 55.000 mannen en vrouwen die volgens de organisatie al zeven jaar zonder proces in kampen worden vast gehouden. Amnesty International drong in de brief verder aan op vaststelling van een procesdatum voor diegenen, die de Indonesische regering alsnog wil straffen voor ernstige misdaden. Dertigduizend Noordvietnamezen onderweg? SAIGON. WASHINGTON (UPI, Reuter. AP) Amerika lieefi bij Noord-Vietnam zijn bezorgd heid geuit over de stroom manschappen en materieel die via de zogenaamde Ho Tsji Minli-route Zuid-Vietnam zou binnenkomen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken zei gisteren: 'We houden deze situatie nauwlettend en met enige bezorgdheid in het oog'. Die bezorgd- tegenover de de gemengde naar Zuid-Vietnam. vrachtwagens en geschut over He weg kanen in Durban gestaakt. Zij zijn? weer aan het werk gegaan toen hun' eisen gedeeltelijk zijn ingewilligd en de autoriteiten hadden gedreigd hen Sommige Amerikaanse functionarissen naar hun zogenaamde thuislanden te| menen echter dat veel van de onder- laatste 180 Amerikaanse krijgsgevan genen zullen voor 28 maart vrijgela ten moeten worden. BEVOORRECHT Na aankomst van de krijgsgevangenen op de basis in de Filippijnen verklaarde luchtmacht-kolonel John Flynn (50): 'We zijn bevoorrecht dat we ons land onder zeer moeilijke omstandigheden mochten dienen. Ik wil speciaal de moed en de integriteit van de president erkennen. We weten dat hij voor veel moeilijke beslissin gen heeft gestaan zoals het bombarde ren van Hanoi. Hij kon rekenen op onze steun en onze gebeden'. Hij roemde verder de mentaliteit van de Amerikaanse krijgsgevangenen. 'Ik ben op betere plaatsen geweest maar nog nooit met betere mensen. Onze mannen deden het geweldig, het wa ren eerste klas soldaten en eerste klas burgers'. President Lon Nol van Cambodja heeft aangekondigd dat er binnenkort in zijn land nieuwe algemene verkie zingen gehouden zullen worden. In tussen woedt de strijd in Cambodja onverminderd voort. Amerikaanse B- 52 bommenwerpers hebben gisteren weer doelen in Cambodja bestookt. De positie van de regeringstroepen van Lon Nol is nog steeds uiterst precair. deporteren. SCHULDIG De burgemeester van Durban, Ron* delen die nu naar Zuid-Vietnam trek ken al voor de sluiting van het ak koord onderweg waren en dan is er -e 'n,< itieke waarnemers in Parijs gelo: dat president Pompidou Messmer weer zal belasten met de vor- van een nieuwe regering. Als u' i opvolgers worden genoemd Edgar e. de gaullistische minister van le zaken in het huidige kabinet Valérv Giscard d' Estaing, de lei van de republikeinen en huidige, lister van financiën. Franse regeringswoordvoerder Philippe Lecat, heeft gisteren na top van een ministerraadsvergade- gezegd, dat president Pompidou mening is, 'dat Frankrijk een iv|imunistische maatschappij krachti- heeft afgewezen dan men aan de 1 van de stembusuitslag zou zeg- Hij verklaarde niet wat de presi- it daar precies mee bedoelde. Het president Pompidou waarschijnlijk lekker dat de linkse coalitie van ialisten en communisten 46. 8 iceivt van de stemmen heeft gehaald en de regeringscolitie maar 46 pro- t. Door het Franse kiesstelsel heb- de gaullisten en hun bondgenoten ter een kleine honderd zetels meer de nationale vergadering, npidou gaf toe. dat de uitslag ook aanwijzing was dat de Fransen nomische en sociale hervormingen len. Hij kondigde aan dat de nieu- regering zal streven naar een ere verdeling van de welvaart in nkrijk. Georges Seguy, secretaris- generaal van de grote communistische vakcentrale GCT, heeft gisteren aan gedrongen op een gesprek tussen de regering, de werkgevers en de werk nemers over het sociale programma van de nieuwe regering. Seguy herinnerde aan de verkiezings beloften die premier Messmer heeft gedaan en meende dat op basis van die beloften besprekingen mogelijk waren. Hij waarschuwde dat als de regering zich onbuigzaam zou opstel len, de vakbonden dat ook zullen doen. Williams, heeft gisteren op een bij-f: geen sprake van een schending eenkomst van vakbondsmensen en*: hpstanfi werkgevers gezegd dat de werkgevers door schandalig lage lonen aan de Afrikanen te betalen, schuldig zijn aan de stakingen. Hij drong aan op het toelaten van Afrikanen tot de vaktoonden. De Afrikanen missen het recht zich in bonden te organiseren, i de Filippijnen weer een groep van Alleen de blanken kunnen lid worden 108 Amerikaanse krijgsgevangenen uit van: een vakbond. De burgemeester Hanoi was "angekomen. Er zouden nu vroeg de werkgevers: 'Hoe kunnen we i nog 6926 Amerikaanse militairen in de produktiviteit verhogen als de j Vietnam zijn. Amerika had eerder mensen niet eens genoeg te eten heb- j deze weck de terugtrekking npge- ben, laat staan hun kinderen onder- j schort, omdat Hanoi talmde met de wijs kunnen geven?' vrijlating van de gevangenen. De De Verenigde Staten hebben gisteren voorlopig de terugtrekking van hun laatste troepen uit Vietnam voortge zet. nadat op een luchtmachtbasis in ASHINGTON (Reuter) President lf!xon heeft in een speciale boodschap het Amerikaanse Congres •rstellen voor een genadeloze oor- tegen de misdaad ihgediend, waa- T hij wederinvoering van de dood- eist met verplichte straffen, Tot mslang, zonder vrijlating op ere- voor handelaars in heroïne en «ine. erdag had Nixon in een radiotoe- |aak schamper gesproken van 'half- nte rechters' en had hij zich ge- Td tegen de opvatting dat misdaad 'Idzakelijk zou worden veroorzaakt 'r sociale onrechtvaardigheid. [on zei dat zijn programma's ter wijding van de misdaad goed wer- maar dat hij nu nieuwe wetten die de gaten in het juridische leem dichten waardoor tot dusver toepassing van de wet wordt ver- enige manier om de misdaad in lenka te lijf te gaan is de manier ar°p de misdaad ons volk aanvalt t genadeloos', zo verklaarde hij. i door Geoffrey Murray TOKIO Het schijnt dat Japan wil proberen, als tegenwieht voor z5jn renoiielij! verbeterde betrek kingen met China, een nieuwe politiek van vriendschappelijke toenadering tot de Sowjet-lnie te voe ren. Dit wbrdt gezien als de achtergrond van een persoonlijke brief, die de Japanse premier Kakoeei Tanaka op 6 maar heeft gestuurd aan de Russische partijleider Leoirld Breznjew. De brief werd overhandigd door de Japanse ambassadeur in Moskou, Ki- nya Niiseki, die aan Tokio rapporteer de dat hij een vriendschappelijk on derhoud had gehad met de Russische leiders, dat twee en een half uur had geduurd. Het was de eerste maal sinds zijn ambtsaanvaarding, dat de Russische partijleider een hoge Japan se regeringsfunctionaris ontmoette. De belangrijkste passage in de brief van Tanaka was een uiting van de belangstelling van de Japanse rege ring voor een gezamenlijke ontwikke ling van de natuurlijke hulpbronnen van Siberië. Tevoren had de regering zich op de achtergrond gehouden en het onderhandelen overgelaten aan za kenlieden, hoewel de Russen aandron gen op massale officiële Japanse le ningen op lange termijn van in totaal ruim 3.000 miljoen dollar. Ongeveer een derde van het geld zou bestemd moeten worden voor de ex ploitatie van olievoorraden in Tyoe- men en voor de aanleg van een pijp leiding van duizenden kilometers lengte naar de Russische kust in het Verre Oosten, nabij de belangrijke marinebasis Wladiswostok. Het reste rende geld zou gestoken moeten wor den in het exploiteren van de voorra den aardgas in Yakoetsk en van de aardgas- en olievelden in Sahkalin. I bieden 40 miljoen ton per jaar aan. Een vervelende factor voor de Japan- Ondanks het Chinese ongenoegen se regering is naar wordt aangeno- - - men het Chinese ongenoegen over de bemoeienissen van Tokio met Sibe rië. iii verband met het zich voortsle pende grensconflict tussen Rusland en China. De Chinezen geloven, dat een derge lijke ontwikkeling alleen maar zal bijdragen tot de opbouw van het Russische leger langs de grens in het Verre Oosten, waar China aanspraak maakt op aanzienlijke stukken gebied. Voor Japan ligt de duidelijke aantrek kelijkheid van de Siberische ontwik keling in het verkrijgen van gegaran deerde gas- en olieleveranties, die over aanzienlijke kortere afstanden vervoerd behoeven te worden dan de huidige geïmporteerde grondstoffen. Japanse berichten uit Peking maken er melding van dat China nu bereid is Jaarlijks drie miljoen ton ruwe olie te leveren. Een vorig Chinees aanbod gingnnaar tot 200.000 ton. In bepaalde kringen is dit geïnterpreteerd als een Chinese poging Japanse deelneming in de .Siberische projecten te ontmoe digen. Maar drie miljoen ton olie vertegenwoordigt slechts ongeveer één procent van wat Japan verwacht in 1975 hcflSig te hebben. En de Russen Jieeft premier Tanaka aan partijleider Breznjew gezegd, dat de Japanse rege ring levendig geïnteresseerd is in de Siberische ontwikkelingsprojecten en <lat hij gelooft dat het succes ervan 1 op de lange termijn perspectieven opent voor het ontwikkelen van we derzijdse economische betrekkingen. De eerste minister uitte tevens de 'ivens. dat de besprekingen tussen de twee landen over een formeel vredes- •werdrag snel zullen worden hervat. )0e Russjsch-Japanse betrekkingen worden aanzienlijk verbeterd in janu ari 1972, toen de Russische minister \tan buitenlandse zaken, Andrej Gro- miko, naar Tokio kwam cn ermee iö.i.temde overleg te beginnen over eein vredesverdrag. Zijn Japanse te genspeler, Massayoshi Ohira, ging af gelopen oktober voor de eerste ronde van de besprekingen naar Moskou, maar er was geen teken van een of an|1ere doorbraak. Slechts een paar wdken tevoren had premier Tanaka zijn veel bezongen bezoek aan Peking geb racht om een eeuw van vijand schip te beëindigen en diplomatieke betrekkingen met China te vestigen. Dipllomatieke waarnemers hier ont- Breznjew dekten een onmiddellijke verharding van de Russische houding tegenover Japan als resultaat. Breznjew ont moette Ohira niet tijdens zijn bezoek van oktober, hoewel de Japanners zeer geïnteresseerd waren in een der gelijk contact. Er werd overeengeko men later een tweede ronde bespre kingen te houden, maar de Russen hebben niets ondernomen om een da tum voor die onderhandelingen vast te stellen. Waarnemers zeggen dat dit bijna ze ker één van de redenen was. waarom premier Tanaka zijn tweede persoon lijke brief aan de Russische partijlei der in slechts zes maanden stuurde. Maar het belangrijkste struikelblok blijft, zoals altijd, Japans eis, dat de vier eilanden-groepen in het noorde lijke gedeelte van de Stille Oceaan, die in 1945 werden veroverd door Russische troepen, moeten worden te ruggegeven. Tanaka De brief van Tanaka gaf er geen enkele aanwijzing over, of hij dit koppelde aan de hulp voor de ontwik keling van Siberië. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken zei, dat Japan niet van plan was de twee kwesties te koppelen en dat de Sowjet-Unie zich bewust was van deze houding. 'Maar wat betreft een vredesverdrag blijft onze positie dat de noordelijke territoriale kwestie nog steeds de meest belangrijke is. die opgelost moet worden', 'voegde hij eraan toe. De Russen hebben al geruime tijd volgehouden dat de territoriale kwes tie afgehandeld is en niet langer meer onderwerp van discussie uitmaakt. Aangenomen wordt dat dit standpunt voorkomt uit de angst een precedent te scheppen in Moskou's grensgeschil met de Chinezen. Geoffrey Murray is de correspondent van het persbureau Reuter in Tokio. Visserij-incident REYKJAVIK (Reuter) Een pa trouillevaartuig van IJsland heeft op 30 mijl van de noordwestkust van het eiland de kabels van de netten van drie Britse trailers stukgevaren. Vol gens een woordvoerder van de IJs landse kustwacht probeerde één der vissersboten het patrouillevaartuig te rammen. Dit schip kon ternauwer nood een aanvaring voorkomen. Overval op Cyprus LIMASSOL (AP) Volgens een Cypriotisch politiebulletin is het poli tiebureau van Limassol gisteren over vallen door een lid van het eigen corps. De brigadier maakte zich uit de voeten met wapens en ammunitie. Deze man. Evangelos Christofi, kwam om twee uuur in de ochtend met getrokken dienstrevolver het bureau binnen, dwong zijn collega's van de wacht tegen de muur te gaan staan en opende met hulp van gemaskerde handlangers het wapenmagazijn. De overvallers laadden hun buit, 21 ma- WASHINGTON (AP) Amerika heeft de levering van 'niet-dodelijk militair materieel' en van rescrvc-onderdelcn aan Pakistan en India vrijgegeven. Dit kwam neer op een ten dele opheffen van het wapenembargo, door Amerika In gesteld in 1971. Aanbeide landen zullen de indertijd door hen. bestelde gepantserde voertuigen voor troepenvervoer plus onderdelen, en communicatiematerieel zals radarin stallaties. worden geleverd. India heeft reeds fel geprotesteerd tegen opheffing van het voor Pakistan afge kondigde embargo, zolang het conflict over Bangladesj niet is geregeld. Generaal George Grivas chinepistolen en gewone pistolen, 7000 kogels en 30 handgranaten, in twee wachtende auto's en verdwenen in het duister. Zij zouden lid zijn van de ondergrondse organisatie van gene raal George Grivas. Deze wenst het aftreden van aartsbisschop Makarios, die zij beschouwen als het voornaam ste struikelblok op de weg naar hun felbegeerde Enosis: hereniging met Griekenland. Auto's op trottoir TEL AVIV (AP) De Israëlische poli tie ziet geen kans, een eind te maken aan de duizenden parkeerovertredingen in Tel Aviv en heeft voorgesteld het parkeren op sommige trottoirs toe te staan. Voor de meeste automobilisten betekent dat niets. Zij parkeerden toch al op de trottoirs. Een officiële verkeerscommissie wil het parkeren op de trottoirs in zijstraten toestaan. Daardoor zouden alleen in Tel Aviv 5.000 extra parkeerplaatsen ontstaan. Hitler-protest WENEN (UPI) Het Oostenrijkse televisiekanaal 1 heeft 72 protesttele foontjes gekregen na de uitlating van een Weense huisvrouw dat ze ook nu nog Hitier het welkom zou geven dat ze hem 35 jaar geleden gaf. 'Het is voor Oostenrijk een ongewoon hoog aantal protesten,' verklaarde een woordvoerder. De vrouw die de 72 protesten uitlok te, is de 49-jarige mevrouw Edith Asberger, die op 13 maart 1938 als kind met een vlaggetje langs de weg stond om de 'Ftlhrer' te verwelkomen. Een tweede huisvrouw, mevrouw Hei- la Alma, noemde Hitiers intrede 'een onvergetelijk ogenblik'. Volgens haar had Hitier zulke 'prachtige ogen'. De 49-jarige koopman Karl Weizer was aanvankelijk ook met Hitier ingeno men, maar de liefde bekoelde toen hij een Duits uniform moest aantrekken. Roemenië ingesneeuwd WENEN, BOEKAREST (DPA) In Roemenië is gisteren voor verscheide ne districten en steden, waaronder Boekarest, de noodtoestand afgekon digd om na de jongste sneeuwstormen alle krachten te mobiliseren voor het ruimen van sneeuw en de verzorging van de bevolking. Alle mensen die in staat zijn te werken, worden verplicht aan deze actie deel te nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7