Vervoersprogramma loch vlees noch vis Voorzitter bestal Dierenbescherming Met z'n drieën goed voor 2000 baby's e fel aanvalsspel kost 'hilidor I schaakzege Vergunning barcentrum intrekken Regionale brandweer wordt geïnstalleerd Medewerking Hervormden voor centrale accommodatie dubieus opvallers - meevallers - afvallers - tegenvallers - uitvallers - aanvalle redactie: Willem schrama Geldkistje met 2.500 gestolen Nieuwe Leidse Courant Autobedrijf J0NGELEEN Leiden gesloten wegens sterfgeval vrijdag 16 maart Werkgroep milieubeheer over nota openbaar vervoer: 2j L een onzer verslaggevers Het agglomeratie-vervoer dreigt ernstig getroffen te worden. Door de voorgestelde ver- t;ncr van afstanden tussen bushalten van 350 m eter (thans) tot 700 meter, zal de betekenis van kn busvervoer verder afnemen. Het agglomeratie vervoer vraagt om korte halte-afstanden met korte :resi ptijden, en een verspreid net met bussen waarin bijvoorbeeld gemakkelijk kinderwagens en bood- iap appen kunnen worden meegenomen. onder meer deze kritische kantte- ng levert de Werkgroep Milieube- aan de Leidse Universiteit haar 1p v Irage aan de inspraakprocedure de nota 'Het openbaar vervoer korte termijn'. Achter een deel de voorgenomen maatregelen, die plan omvat, kan de werkgroep i stellen. Zo vindt zij het uiterma- positief om vrije busbanen en an- ta t voorrangsregelingen in te stel- Ook de frequentieverhogingen re tien minuten een bus) doen de '««groep goed. Toch meent zij nog aantal kritische kanttekeningen te «ten plaatsen ten aanzien van de [p» rgestelde relatie tussen openbaar ,eroer en autoverkeer, de maatrege- zelf en de financiële gevolgen m" an- 111{ relatie openbaar vervoerautover keer is volgens de werkgroep niet helemaal juist overwogen. De afdeling Verkeerszaken, die het plan heeft ont worpen, wordt verweten te weinig oog te hebben gehad voor de verkeerson veiligheid, de woningsloop ten behoe ve van verkeersdoorbraken en de ver- keersbarrières, die daarmee in woon gebieden ontstaan. Ook vraagt de werkgroep Milieube heer zich af of het omvangrijke scha- depakket, dat door het autoverkeer wordt veroorzaakt, zal afnemen bij de voorgestelde verbetering van het openbaar vervoer. Vanwege een vlotte afwikkeling van het verkeer wordt in de nota gepleit voor versnelde aanleg van de geprojecteerde hoofdwegen in de regio Leiden en wordt ook nog de mogelijkheid tot aanleg van de Leidse Baan 'zonder enige bedenking' ge- 1IDEN/RIJNSBURG Marianne Helena Noorduin (Leiden) en Jan Mooten Jnsburg) zijn gisteren in Rijnsburg getrouwd, eerst burgerlijk in het stad- s en daarna kerkelijk in de Grote Kerk (ds. H. van Niel). Zij staat voor de fic klas van de Kon. Julianaschool aan de Oosterstraat en hij voor de vier- klas van de chr. school aan de Storm Buysingstraat, beiden in Leiden. Ze 'den elkaar kennen op een reisje naar Engeland. De leerlingen waren gis- jen natuurlijk ook van de partij. Tussen gemeentehuis en kerk vormden zij erehaag. Later werden zij in De Zwaan te Katwijk op een speciale receptie (zangen. IDEN Slechts één ronde GjBft Philidor I het predikaat ïloper van de hoofdklasse van (C(, KNSB mogen dragen. iie het 6-4 succes tegen het Haagse I volgde in de zevende ronde de gei moeting met VAS-ASC I. De Am- rdamse ploeg verscheen op volle logssterkte in de schaakarena. Het 1 orde maar liefst 4,5 punt aan de dapte vijf borden. De Graaff zorgde enige remise aan de Leidse Toen VAS-ASC ook nog een Ro f aan het achtste bord pakte, was duel, beslist: 5,5-4,5. Het eerste lakteajm van VAS-ASC had zich ter igenheid van het 150-jarig jubi- m geen mooier geschenk kunnen osen. Dankzij deze zege blijft VAS- B C I wellicht ten koste van Rotter- d I in de hoofdklasse. Het Gro- :se Unitas I scoorde bij Eindho- I het eerste puntje, maar dat was voldoende om degradatie te ont- n. Landskampioen Watergraafs- or I boekte tegen Charlois I zijn 'de nederlaag: 5,5-4,5. Charlois I de en passant ook nog de eerste its. oner-up LSG I kwam tegen koplo- r Utrecht I in de eerste klasse B t een 4-3 voorsprong uit de bus. De denaars hebben in dat topduel uit rende winstkansen, daar de drie 'gpartijen alle voor LSG betere nden te zien geven. Dordrecht I 'loor met 6-4 van VVGA I en lertekende daarmee zijn degradatie- mulier. Wschoten I keerde in de tweede B met een beslissende 3-5 voor- °ng op Kijk "it I naar huis terug, beide afgebroken partijen lijken ïd voor twee remises, zodat een 4-6 !e te verwachten is. Deze overwin- ig was voor de Voorschotenaren tere noodzaak, althans wanneer zij B een jaartje in de KNSB willen jven. üidor II onderschatte in de tweede sse C SV Den Haag I volledig. Na 'e uur spelen stonden de Leide rs met 2-0 achter. Op het beslis? we moment maakten enige Phili- r-spelers vingerfouten, zodat SV P Haag met 64 een overigens dik rdiende zege pakte. De Utrechtse wenten zorgden tegen het op de aede plaats staande DSC I voor de 'Pper van de week. DSC I werd met tt minder dan 9-1 van de 64 velden rjaagd. definitieve uitslagen van de zesde "de luiden: N>fdklasse: Moerwijk I-Charlois I 5- watergraafsmeer I-Eindhoven I 3,5- P Unitas I-VAS-ASC I 4-6 Philidor I (Leiden)-DD I 64 BSG I-Rotterdam I 65-3,5. Eerste klasse B: DD H-LSG I 5-5, Utrecht I-VHS I 5,545, Breda-Max Euwe Comb. I-VAS-ASC II 64 Euro poort I-V VGA I 5-5, Dordrecht I- Overschie I 5-5. Tweede klasse B: Moerwijk II-VAS- ASC III 5-5 Het Oosten I-VHS II 4-6, VW I-Kijk Uit I 8,5-1,5 Voorschoten I-MEMO II 4-6 BSG Il-Purmerend I 5-5. Tweede klasse C: Schiebroek -Vianen I 3,5-6,5. Utrecht n-Ut stud 2,5-7,5, DSC 1-SV Den Haag I 6,5-3,5, Philidor II (Leiden)-MEMO I 4-6 NRSG-Wil- helm Steinitz I-Rotterdam n 7-3. De uitslagen van de zevende ronde luiden: Hoofdklasse: Rotterdam T-Moerwijk I 3,5-3,5 (4,5-5,5), DD 1-BSG I 5,5-4,5, VAS-ASC I-Philidor I (Leiden) 5,54,5, Eindhoven 1-Unitas I 45-45 (5-), Charlois I-Watergraafsmeer I 5,54,5. Eerste klasse B: Overschie I-DD II 4,5-3,5 (5-5), WGA I-Dordrecht I 64, VAS-ASC II-Europoort 13,5-6,5, VHS I-Breda-Max Euwe Comb. I 4,5-2,5 (6- 4), LSG I-Utrecht I 4-3 (6-4). Tweede klasse B: Purmerend I-Moer- wijk II 4-6, MEMO H-BSG II 5,5-3,5 (5,54,5), Kijk Uit I-Voorschoten I 3-5 (4-6), VHS II-VW I 4,54,5 (5-5), VAS-ASC III-Het Oosten I 34 (4,5- 5,5). Tweede klasse C: Rotterdam Il-Schie- broek I 3,5-6,5, MEMO I-NRSG-Wil- helm Steinitz I 6,5-3,5, SV Den Haag I-Philidor II (Leiden) 64, UL stud.- DSC I 9-1, Vianen I-Utrecht II 3,5-5,5 (4-6). Raad Rijnsburg: Van onze correspondent RIJNSBURG In een besloten zitting heeft de gemeenteraad van Rijnsburg gisteravond besloten B en W op te dra gen de vergunning in te trekken van het barcentrum van Leo van Duin. Het gaat hier om de bar, die gelegen is aan de Oegstgeesterweg, achter de pastorie van ds. Baaie. [KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN TOONZALEN Cecefd vat I Wm. BirentmOu: 35 Lddtn f ..yi «g,:Tfewotrm Vereniging gaat opnieuw beginnen LEIDEN Met 220 gulden, zijnde de opbrengst van de collecte die tijdens de jaarlijkse ledenvergadering dinsdagavond werd gehou den, gaat de afdeling Leiden van de Nederlandse Vereniging tot be scherming van dieren opnieuw beginnen. De voorzitter heeft het banksaldo, het bedrag op de girorekening, alsmede collecte-opbreng sten (een totaalbedrag van tussen de dertien en achttien duizend gulden) ontvreemd. noemd. De nota openbaar vervoer gaat er van uit dat ook mèt de aanleg van deze wegen de schade in het autoverkeer zou kunnen worden be perkt, door verbetering van het open baar vervoer. Deze benadering noemt de werkgroep 'volstrekt illusoir': 'In de eerste plaats vormen deze wegen een directe aan tasting van het leefklimaat, zowel als racebanen door woongebieden alsook in het omliggende landschap. In de tweede plaats zal bij een dergelijk beleid een vergroting van de rol van het openbaar vervoer niet eens moge lijk blijken te zijn. Velen, die nu van de fiets gebruik maken, zullen de auto weer kiezen, terwijl we blij mogen zijn als het aantal reizigers voor het openbaar vervoer niet verder terugloopt.' Bovendien heeft de voorzitter, de heer W. den D., bewerkstelligd dat een legaat van 45.000 geboekt werd op de rekening van het Leids Diere- nasyl bij de Slavenburgse Bank. In overleg met het bestuur van het Leids Dierenasyl liet hij dit bedrag door notaris mr. J. Schijffelen over maken aan de verenigingsafdeling. Het bedrag zou bestemd zijn voor een zwerfkattentehuis, dat bij het asyl zou worden gebouwd. Rampjaar Onderscheid In het voorgestelde lijnenstelsel, dat geheel bestaat uit interlokale buslij nen, ziet de werkgroep weliswaar po sitieve aspecten (geen eindpunt meer bij het station, directe verbindingen tussen omliggende gemeenten en het stadscentrum), maar toch wordt ver ondersteld dat enig onderscheid moet worden gemaakt tussen het vervoer in de agglomeratie en het regionale snel- vervoer. Naast de in de aanhef ge noemde kritiek meent de werkgroep, dat het regionale snelvervoer juist grotere halteafstanden moet hebben en meer georiënteerd moet zijn tus sen woongebieden enerzijds en werk/- winkelgebieden anderzijds (zonder overstappen). Verder zegt de werkgroep: 'Afgezien van het onzinnige idee om de nieuwe sneldiensten naar Den Haag weer op te heffen, worden de op Leiden ge richte lijnen vaak na vreemde omwe gen naar het centrum gevoerd. Het voorgestelde programma lijkt geen vlees en ook geen vis te zijn en we vrezen dat het dan ook slecht gegeten zal worden'. De werkgroep pleit voor een apart agglomeratie-net en een apart net van regionale sneldiensten. Zij heeft hiertoe een schets ontwor pen, die door de nieuwe Werkgroep Openbaar Vervoer Leidse Agglomera tie nader zal worden uitgewerkt. Te genover een mogelijk duurdere opzet van ons plan, zo wordt gezegd, staat een veel intensiever gebruik van het openbaar vervoer. Mes in plannen Over de veranderingen, die in de stad zullen moeten worden aangebracht bij verwezenlijking van het openbaar ver voersplan, heeft de werkgroep ook een afwijkende mening. Het bouwen van de Noord-Hoflandbrug vindt zij inderdaad nodig, maar vreest sluipver- keer in de richting van Den Haag. Daarom moet de brug uitsluitend voor voetgangers, fietsen en bussen worden bestemd. Voor de toekomstige Huigbrug, die in de toekomst de Hooigracht met de Willem de Zwij gerlaan zou verbinden, ziet de werk groep wel een andere route. Dit geldt eveneens voor de eventuele verbin ding Koninginnelaan-Telderskade en de Galgewaterbrug. Al deze overwegingen en de finan ciële situatie brengen de werk groep ertoe de gemeente te adviseren 'het mes in haar eigen plannen te zetten'. Wanneer die een minder ver spillend en een minder achterhaald auto-gericht - karakter zouden gaan dragen, is de kans misschien wat groter dat het rijk wat ruimer op de financiële verzoeken zal ingaan, aldus de werkgroep, die besluiten wil zien voor: het toekennen van een hoge prio riteit aan een sober en effectief bus banenplan; het bouwen van de Noord-Hofland- brug uitsluitend voor voetgangers, (brom)fietsers en bussen; een sterke uitbreiding van de be waakte fietsenstallingen bij het cen trale station; het selectief maken van de par keergelegenheid bij het station voor mensen die met de trein willen gaan; de opdracht aan de afdeling Ver keerszaken om een fietsroutenplan te maken. LEIDEN/ALPHEN De Commissa ris der Koningin in de provincie Zuid-Holland zal op donderdag 29 maart a.s. de Regionale brandweer Rijnland officieel installeren in de brandweerkazerne te Alphen aan den Rijn tijdens een bijeenkomst met o.m. de burgemeesters en de brand weercommandanten van de 26 deelne mende gemeenten. (ADVERTENTIE) I© S| ciBtiabu - KANTOORINRICHTING BRANDKASTEN Zilveren jubileum kraamverzorgsters Waarnemend voorzitster van de Vere niging, mevrouw ten Hoeve heeft het jaar 1972 tijdens de vergadering dins dagavond een 'rampjaar* genoemd. De heer den D. werd in februari van het vorig jaar voorzitter van de vereni ging. Als oud-fractie-voorzitter van de PvdA in de Leidse raad en als boek houder van een groot bedrijf kreeg hij aanvankelijk ieders vertrouwen. Dit veranderd echter toen na enige tijd aanmaningen binnenkwamen (die renartsen), over niet-betaalde rekenin gen. Dit leidde ertoe dat de heer den D. in overleg met het landelijk be stuur van de vereniging werd ge schorst Meteen werden bank- en giro rekeningen geblokkeerd, echter zon der resultaat. De voorzitter bleek in financiële nood te verkeren en had het geld al opgenomen. Administratie had hij echter zodanig huisgehouden dat het ontvreemde bedrag niet exact kon worden vastgesteld. Men houdt het op 13- tot 18.000 gulden. Tijdens de vergadering is dinsdaga vond gevraagd of de mogelijkheid bestaat of het legaat van 45 mille kan worden terugverkregen. Hierop werd bevestigend beantwoord. Ter voorko ming van de mogelijkheid dat de heer den D. van zijn verplichtingen jegens de vereniging zou worden ontheven, heeft de vergadering (met uitzonde ring van één stem tegen) zijn schor sing bekrachtigd (de voorzitter is des tijds aangehouden en heeft de fraude bekend). Daarna werd een nieuw, zij het voorlopig bestuur gevormd. Ver volgens werd een collecte gehouden, waarin het medeleven van de leden over het gebeuren tot uiting kwam. Er werd 222 gulden opgehaald waarmee de vereniging een nieuw leven gaat beginnen. LEIDEN Meer dan tweeduizend baby's heeft het jubilerende trio kraamverzorgsters, te weten: (foto v.l.n.r.) de zusters J. Mulder, J. La- man en R. van der Laan, ter icereld helpen brengen. Gistermiddag vierden zij in de zaal van de St. Antoniuskerk hun zilveren jubileum. Tientallen kennissen (hoofdzakelijk moeders) kwamen het trio daar gelukwensen. Ruim een jaar na de oprichting van het Groene Kruis kwamen de drie, samen met vijftien andere verpleeg sters, zich opgeven als kraamverzorg ster. Zuster Laman: 'Door een beval ling bij ons thuis ben ik zo geïnteres seerd geraakt in dit vak, dat ik het direct ben geworden'. Sinds 1 januari van dit jaar bestaat het Groene Kruis niet meer, maar is overgegaan in 'Rijn en Vliet'. Het verzorgingsgebied is daarmee een stuk groter geworden, zegt zuster Van Vegten, die al 22 jaar in het vak zit en het jubilerende trio daarom van zeer nabij kent. Bij de geboorte van drielingen zijn de zusters nog niet betrokken geweest, wel bij tweelingen. Zuster Mulder zag er zes geboren worden, zuster Van der Laan acht en zuster Laman vijf. In Leiderdorp zijn de drie goede kennissen van de burgemeester, ivant zuster Laman was bij de geboorte van de 15.000ste Leiderdorper, zuster Mul der bij de vyfduizendste en zuster Van der Laan bij de vier duizendste. KATWIJK Tijdens de vergadering van de commissie voor onderwijs en culturele zaken uit de Katwijkse ge meenteraad deed voorzitter wethouder H. Haasnoot mededelingen over de te bouwen centrale accommodatie Hoor- nes-Rijnsoever. Uit het grote aantal participanten is het twijfelachtig ge worden of één van de grootsten, de Nederlands hervormde gemeente van Katwijk aan Zee, wel zal meedoen. Deze week heeft de kerkelijke ge meente aan de stichting 'Centrale Ac commodatie Hoornes-Rijnsoever' i.o. laten weten dat zij zelf een (jeugd) accommodatie in de wijk zal bouwen. 'Dat is het goed recht van die kerk', zei de heer Haasnoot, die ook voorzit ter is van de stichting in oprichting. 'Maar we betreuren dat zeer. Het is een belangrijke groep'. Een deel van de hervormde gemeente is het niet eens met deze gang van zaken en heeft gevraagd aan het CNV om na mens hen deel te nemen in de stich ting. De accommodatie zal 2 mil joen moeten kosten. 55 procent daarvan betaalt het rijk. Tien procent moet de gemeente Kat wijk fourneren en vijftien procent zal de Katwijkse gemeenschap, de deelne mende organisaties, moeten opbren gen. Er is een groot tekort aan ac commodatie in de wijk Hoornes-Rijn soever en er is voldoende belangstel ling. De burgerlijke gemeente ziet in het gebouw een taak juist voor hen die geen kerkelijke binding hebben. Wel staat er de Pniëlkerk, maar daar is niet alles toegestaan, wat de bur gerlijke gemeente toelaatbaar acht. Het is de bedoeling dat men in de accommodatie ook kerkdiensten gaat houden. Schuttersveld Het is niet denkbeeldig dat het nog altijd voor een groot deel braak lig gende Schuttersveld in de nabije toe komst het allergekste stukje Leiden gaat worden. Tenminste, als we het binnenstadsrapport van de gemeente lijke afdeling economische zaken, soci ografie en statistiek mogen geloven. In dit rapport, dat vorige week ver scheen, wordt telkens de naam Schut tersveld aangedragen als een vergaar bak van bepaalde zaken, waarvoor in de binnenstad geen ruimte meer is. Hoewel het Schuttersveldgebied in de toekomst grote kans maakt om te veranderen in een woud van kanto renflats, worden nochtans tal van an dere mogelijkheden opgesomd. De groothandel bijvoorbeeld. Die zal in de nabije toekomst in de binnenstad schoksgewijs het veld moeten ruimen voor andere zaken. Het E.S.S.-rapport spreekt in dit verband reeds een voor keur uit voor concentratie op het Schuttersveld, waar een soort 'groot handelscentrum' zou moeten komen. Brengen we dit in verband met de verwachte uitbouw van de kantoren sector, dan is ook een parkeergarage niet uitgesloten (er wordt al over gedacht). Dit alles zou natuurlijk fijn combi neren, ware het niet dat er voor het Schuttersveld ook nog plannen zijn met betrekking tot de aanleg van een zwembad. En nog contrastrijker in het rapport wordt het Schutters veld ook nog genoemd als lokatie voor uitbreiding van de bestaande Leidse musea. Maar ook hiermee zijn we er nog met Hoewel gering, is er nog altijd de kans dat het z.g. Witte Singelplan (nieuwbouw A-faculteiten) nog eens naar het vroegere kermister rein wordt verschoven. Bedenken we daarbij nog, dat er in de toekomst LEIDEN Tijdens afwezigheid van de bewoners in de periode tussen 23 februari en 13 maart is uit een huis aan de Schubertlaan een geldkistje met 2500 gulden ontvreemd. De da ders kwamen binnen via een open staande ruit. Schuttersveld: weer terug naar de kermis? vermoedelijk een aantal knooppunten voor het openbaar vervoer worden gecreëerd, dan mogen we eigenlijk blij zijn dat het plan om een nieuwe schouwburg op het Schuttersveld te bouwen, vrijwel is afgeschreven. Het zou me het buurtje worden. Van kunst naar kantoor en uit de bus in het bad. Een soort kermis dus weer. Gelukkig zal het allemaal nogal mee vallen. Eén van de makers van het bewuste tweede binnenstadsrapport deelde ons gisteren mee, dat in het komende cn laatste deel van het bin nenstadsrapport (een 'Praatstuk') wel degelijk een keuze zal worden ge maakt uit de veelheid van mogelijkhe den. 'Een keuze waarmee het stadsbe lang zal moeten zijn gediend.' En dit zal vermoedelijk neerkomen op het creëren van arbeidsplaatsen in de dienstensector. Met andere woorden: kantorenflats. tal goede voornemens voor 1973, wor den tal van tips aan de hand gedaan indien de klant zegt: 'Uw firma is mij niet bekend', of: 'U bent te duur'. De vertegenwoordiger moet in dat geval gewoon rechtpraten wat eigenlijk een beetje krom is: 'U heeft gelijk. Onze elektrische grasmaaimachine is alles behalve goedkoop. We verkopen er jaarlijks 60.000 stuks van. Gelooft u echt, dat we zo'n groot resultaat zou den bereiken indien het artikel zijn geld niet waard was?' De handelsreizi ger wordt ook vooral aangeraden om statusbewust te zijn: 'Hoe sneller u het gebouw betreedt, des te hoger wordt uw status geschaf. Als extraa tje wordt in de eerste les nog een lijfspreuk meegegeven aan elke verko per: 'De beste vertegenwoordiger is die vertegenwoordiger, die elke dag beter wordt!' Voor geïnteresseerden: de cursus heet 'Informatie voor de buitendienst' en is op bestelling en in de boekhandel verkrijgbaar. Bedelketting Wat er maandelijks zoal als gevonden voorwerp bij de Leidse politie wordt gedeponeerd, is vaak niet mis. Autore servewielen, horloges, zonnebrillen, armbanden, bontmutsjes, tassen met wasgoed, koffers, we kunnen er alle maal wel inkomen. Maar het wordt natuurlijk wel een beetje wazig als zich onder de gevonden voorwerpen (gevonden in januari) ook een trouw ring bevindt, alsmede contactlenzen en een bedelketting. Zonder contact lenzen kun je natuurlijk geen trouw ring terugvinden, maar het is toch niets voor de eigenaresse van een bedelketting om haar eigendom zo maar in de Nieuwsteeg te laten rond zwerven. Uit een warenhuis aan het Levendaal zijn twee radio's ontvreemd en één V6rK0p6n beschadigd. De waarde van de buit is ruim 550 gulden. Door een ruit in te slaan kwam men naar binnen. Het eigen ochtendblad voor èlk protestants Christelijk gezin in Leiden en omgeving Z0R6 VOOR EEN STERKE CHRISTELIJKE PERS De uitgeverij Samsom (Alphen) heeft weer eens iets bijzonders uitgebracht. Het betreft hier een schriftelijke trai ningscursus voor vertegenwoordigers waar het gaat om de onderhandelings- techmek, de verkooppsychologie, de motivatie van klanten, de aanbiediings- technöek en andere zaken, waaraan bij jonge handelsreizigers nogal eens wat schijnt te mankeren. En meteen de eerste les al bevat een paar tips, die wij u niet willen onthouden. Ón der het kopje 'Bent u op zoek naar nieuwe afnemers?' staat bijvoorbeeld: 'Voer eens een gesprek met een colle ga-vertegenwoordiger!' Naast een aan- HJW/KWARTET DONDERDAG 15 MAART 1973REGIO L3

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 3