Maak zelf zo'n Grobbebol Genève mikt op exclusiviteit fff I Kant-en-klaar hobbypakket z f5J0 autobiografie Autogordels halveren het aantal auto-doden Verbetering voor landbouw in 71/72 Koopvaardijvloot telt nu 155 schepen minder Ïi-Ta-Tovenacir bij Albert Heijn Gratis plaatjes sparen en andere raarmaarware verrassingen. Verkeersongeluk Citroën dealers o.a. te: CITROËN Strrrattegel door t«*ein-uit - iongen word zwao'-crewond uw probleem Actie: 'terstond' riolering nodig op Ter«chelling bankbiljetten ontdekt Duitse kruitschepen binnen 2 jaar weg Koningin opent provinciehuis KIND IN GEZIN EN GROEP I fliW/KWARTET DONDERDAG 15 MAART 1973 AUTONIEUWS/BINNENLAND K19 c cf^Hgezet en 0 ^ieris eenaarchggfe/et De Sovjetopvoeding tot lid van het collectief wordt in dit boek afgewogen tegen de opvoeding in Amerika. Bronfenbrenner geeft de resultaten weer van een uitgebreid sociaal-psychologisch onderzoek. Zijn gevolgtrekkingen zijn uitermate belangrijk. PAPERBACK f 18.60 Met foto's en tekeningen Verkrijgbaar In de boekhandel Een uitgave van Ijll LJ.VEEN Ww WAGENINGEN door Sicco de Jong Nog nooit heeft Genève zo weinig werkelijk nieuws op het gebied van gewone auto's met respectabele ver koopcijfers gehad, maar ook nog nooit is de tentoonstelling overstroomd met zoveel exclusiviteit als ditmaal. De deftige stad aan het blauwe meer, met zijn bijna Amerikaanse motoriserings- getal van één wagen per 2*4 inwoner, lijkt ook ieder jaar meer Italiaanse sportauto's, Jaguars, SM Coupé's en Rolls Royces in het verkeer te krij gen. De nieuwe Mercedes S-Klasse is in Genève duidelijk een bestseller. Op de tentoonstelling, waaraan een speciale sport- en racewagenshow ver bonden is, slaat Mercedes-Benz dan ook een goed figuur met het uitbren gen van de S-klasse, zowel de Sedan als Coupé, met 4,5 liter motor, auto matische transmissie in standaarduit voering en een nieuwe achteras. Tot nu toe was deze in september gelan ceerde S-klasse met 2,8 liter of 3,5 liter motor leverbaar, waarbij de 3,5 liter achtcilinder 200 DIN-pk vermo gen heeft tegen 225 pk voor de nieu we 450. Deze 450 heeft meer inte rieurruimte dank zij een 10 centime ter langere wielbasis. Japan Prestigewagen Ford heeft als nieuwtjes een presti gewagen. gebouwd door de overgeno men Italiaanse carrossier Ghia, en een tweedeurs versie van de Consul-Gra- nada. Ook de prestigeauto, een pro totype onder de naam Ford Ghia Mark I, is op de Granada gebaseerd. Het is een luxe 3-litermodel, dat veel weg heeft van de Amerikaanse Lin coln, Ford's tegenhanger van GM's Cadillac. Sunbeam komt op de salon nog met een tweedeurs versie van de 1250-1500, die echter niet in Zwitser land en Nederland, maar wel in Enge land verkocht gaat worden. De NSU Ro 80 met gro.tere Wankel motor, die in Genève zou verschijnen, blijkt er niet te staan. Ook is er nog geen Audi 100 met Wankel-motor. Citroën zal, naar verluidt, de GS met Wankel-motor onder de naam GZ in troduceren in oktober, wanneer de Parijse salon wordt geopend. De grote afwezige op de salon in Genève is de Austin Allegro, een nieuwe voorwielaandrijver in de mid denklasse van British Leyland. Deze Allegro komt eind mei in Engeland in de showrooms te staan en ver schijnt eerst begin 1974 op het Euro pese continent Het model komt in produktie naast de 1100-1300-serie en de Maxi. welke Austins dus blijven bestaan. Ze worden ook in Genève geëxposeerd. Monteverdi Het Zwitserse merk Monteverdi, thans vijf jaar oud, toont op de salon een nieuw prototype met middenmotor, de HAI 450 GTS. Deze 450 slaat op het vermogen in DIN-pk's. De motnrin- houd is zeven liter. Constructief be zien is dit model een knap staaltje werk met lichtmetaal. Daaruit bestaan namelijk de chassisbuizen, de cilinder koppen van de motor en de velgen. Dit resulteert in een gewichtsbespa ring tot 1350 kg. De topsnelheid is 295 km per uur. Twee andere Monte- verdi-modellen met levertijden van een half jaar tot één jaar en de Sbarra-sportwagen met dubbele Wan kel-motor completeren het Zwitserse aanbod van exclusieve modellen. Uit Frankrijk is er ook de Monica, van welk sportwagenmerk nu dé ex port begonnen is. Deze achtcilinder 240 DIN-pk sportwagen is een half jaar geleden op de Parijse salon als nieuw merk uitgebracht. Uit Italië zijn er negen carrossiers, plus merken als Intermeccanica, Iso Rivolta en Lamborghini. Bijzonder leuke wagentjes zijn de Zwitserse buggy's op basis van het VW-chassis. Hierbij komt men acht merknamen tegen, waarvan nog nooit iemand buiten Zwitserland een pro- dukt gezien heeft. Tot de buggy's behoort pok de Belgische Apal, die nu wel naar Zwitserland, maar nog niet naar Nederland geëxporteerd wordt. Deze Belgische modellen worden ge bouwd bij Luik in het noordelijk deel van de Ardennen. Ook Genève heeft elektromobieltjes Coupé's Wat de fraaie vormen in Genève be treft, zijn er vooral veel coupé's te zien, waarvoor de Zwitsers een specia le voorkeur schijnen te hebben. De salon, zoals die er de komende tien dagen gehouden wordt, is een show van artiesten op het gebied van vorm geving, met de commerciële achter grond van het autogebeuren: de Zwit serse autoverkoop steeg vorig jaar van 235.468 tot 260.459 auto's. NISTELRODE De 28-jarige me juffrouw H. G. Hendriks uit Nistelro- de (NB) is gisteren overleden na een verkeersongeluk in Veghel. Zij botste 's morgens met haar auto op een kruispunt tegen een andere auto. (ADVERTENTIE) De nieuwe Mercedes-Benz 450 op basis van de S-Klasse is te Genève in vier basisuitvoeringen verschenen. Nieuwe achtcylinder Mercedes 450 GENEVE Sportieve wagens, speciale carrosserieën, zeer kleine merken waaronder nu twee Zwitserse en 'zelfbouwauto's' zijn de troeven op de Geneefse autosalon, die vandaag officieel ge opend wordt. Er is slechts één internationale introduktie van for maat, namelijk van de Mercedes-Benz 450-serie. op de tentoonstelling, waaronder een elektrische versie van Mazda uit Ja pan, de Chantez. De automerken uit Japan hebben vorig jaar opnieuw een op merkelijke sprong vooruit gemaakt op de Zwitserse automarkt. Toyota ver koopt hier nu al bijna evenveel als Volkswagen en samen staan de Japan ners op de derde plaats achter de Duitsers en Fransen. Na Engeland hebben ze thans Italië als autoleve rancier gepasseerd. Het Duitse aandeel in de Zwitserse autoverkoop bedraagt stabiel rond 35 pet, het Franse ruim 21 pet, en het Japanse nu bijna 14 pet tegen nog geen 11 pet vorig jaar. De Italianen gingen daarentegen in 1972 terug van 14 pet naar 13 pet. vooral door leveringsproblemen bij Fiat, en de Britten kwamen van 11 op 10 pet van de verkoop. Op de' salon presenteert Datsun de experimentele veiligheidsauto Nissan ESV en ook Volvo heeft de Vesc Volvo Experimental Safety Car naar Genève gebracht. Naar de Zweed se fabrikant beweert, biedt de Vesc een vergelijkbare bescherming met die van een normale seriewagen, mits daarin veiligheidsgordels gedragen worden. Volgens Volvo's onderzoekin gen worden hiermee 55 pet van alle auto-doden gespaard. Ontwikkelingsin genieur Gerhard Salinger verklaarde dinsdag op een persconferentie in Ge nève. dat 'het zeer moeilijk zal zijn de veiligheid in een auto meer te verho gen dan door het verplicht stellen van het gebruik van autogordels kan gebeuren'. Het is overigens voor het eerst, dat op een Europese tentoon stelling de veiligheidsauto's getoond worden. AMSTERDAM-OOST: Fa. W. Maarsen Zn. Weesperzijde 71, telefoon 020-930456 Voor Amsterdam-West Overtoom 184188 telefoon 020-183788 AMSTERDAM: AUTOMOBIELBEDRIJF J. A. Olthof B.V. Admiraal de Ruyterweg 418, telefoon 020-823520. Isolatorweg 40, telefoon 020-822144. DEN HELDER: Fa. Pceman Slot, Loodsgracht 21- 23, tel. 02230-14700. Showroom: Zuidstraat 36, tel. 02230-12149. DIEMEN: Autom.bedrijf ORDAS Volmerstraat 610, telefoon 020-926612. LAREN: Laren's Automobielbedrijf Ruiterweg 10, telefoon 02153-6500. Australische ervaringen leren, dat door de verpLchtstelling van het dragen van gordels het aantal doden en ernstig gewonden in auto's ongeveer gehalveerd wordt. In Australië betekent dit voor het totale aantal verkeersslachtoffers een vermindering met ongeveer een kwart. In Australië is het dragen van gordels sinds 1970 en 1971 verplicht geworden. Tsjechoslowakije en Zweden zullen het dragen van gordels per 1 januari 1975 verplicht stellen. Behalve in Nederland wordt in Engeland. Ierland, Oostenrijk en Zwitserland overwogen het dragen van gordels verplicht te stellen. In Engeland hebben gerechtelijke instanties schade-uitkeringen verlaagd in gedingen over de verzekering van inzittenden van auto's, omdat die inzittenden geen gordels droegen. Juridisch meent men dat dan onvoldoende zorgvuldigheid betracht is. De chairman van General Motors, Richard C. Gerstenberg, heeft zich vorig jaar uitgesproken voor de draagplicht van autogordels. Hij wees daarbij op een onderzoek van 160 ongevallen, waarbij zestig procent van de auto's zwaar beschadigd werden, maar waarbij in 99 procent van de ongevallen de inzitte.iden hooguit licht gewond werden. Zweedse onderzoe kingen wijzen uit, dat men met gor- Duitse topwagens duurder De Duitse merken BMW en Mercedes- Benz hebben deze maand een prijsverhoging afgekondigd van enkelen procenten. Voor BMW bedraagt de verhoging twee tot vier procent, voor Mercedes rond ongeveer vier a zes procent. De Duitse topmerken volgen daarmee de prijsverhogingen van Opel. die General Motors vorige maand doorvoerde. De goedkoopste BMW. de 1602 kost thans 12.673 gulden incl. BTW; de nieuwe BMW 520 komt nu juist boven de twintig mille, namelijk op 20.474 gulden. Bij Mercedes kreeg de 200 D de oude prijs van de 220 D: ƒ21.552.80 incl. BTW. De 220 D kost nu ƒ22.921.60 gulden. Mercedes-importeur AGAM b.v. te Utrecht vestigt er de aandacht op, dat de Duitse prijsverhoging van deze maand hiervan los staat, omdat bijvoorbeeld in Tuitsland eerst nu alle wagens standaard van autogordels voorzien worden, hetgeen in Nederland al het geval was. dels bijna honderd procent kans heeft om elk ongeval met snelheden bene den 96 kilometer per uur te overle ven. De automobielindustrie is in het algemeen een voorstander van de verplichting tot het dragen van gordels, omdat die gordels toch al ingebouwd worden en iedere andere maatregel ter bescherming van autorijders veel geld zou kosten. Het gunstige effect van de maatregel staat nu bovendien wel vast; voor Nederland zou een halvering van het aantal autododen neer komen op het sparen van circa zevenhonderd mensenlevens «per jaar, aldus ook de stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid. American Motors koopt ook Wankel-licentie De kleinste Amerikaanse autoproducent, American Motors, heeft met de Curtis-Wright Corporation een licentie-overeenkomst voor de Wankel-motor gesloten. Curtis-Wright bezit samen met Audi- NSU en Wankel GmbH de rechten van deze motor voor Amerika. General Motors en Ford kochten al eerder een Wankel-licentie. Chrysler daarentegen ziet weinig in het principe van de rotatiemotor. American Motors heeft de licentie gekocht voor personenauto's en Jeeps. De president van deze onderneming, Roy D. Chapin, heeft gezegd te menen dat de rotatiemotor in de toekomst vrachtauto's. een belangrijke rol zal spelen voor de aandrijving van personen- en Van een verslaggever ROTTERDAM ln samenwerking met 'e spoorwegrecherche stelt de politie in Rotterdam een onderzoek in naar een incident dat zich voordeed vlak na de wedstrijd tussen F. C. Twente en Feyenoord in de 'Kuip' in Rotterdam. Een onbekende gooide toen een trot toirtegel door de ruit van een juist vertrekkende trein. Deze trof de twaalfjarige R. Masseling uit Glaner- brug bij Enschedé. Met een zware hersenschudding, een kaakfractuur en oogletsel is de jongen in het acade misch ziekenhuis in Utrecht opgeno men. DEN HAAG Voor de landbouw is 1971/72 een aanmerkelijk gun stiger jaar geweest dan 1970/71. In de tuinbouw als geheel liep het in 71/72 minder goed dan in het voorafgaande jaar. Dit concludeert ook het; onze het Landbouw-economisch instituut (LEI) in zijn landbouw-econo- misch bericht 1973. Doordat zowel de totale produktie als het gemiddelde prijspeil in 1971/72 met 5% toenam, steeg de waarde van de totale produktie met ruim een miljard. Daar profiteerden de agrari sche lonen van, maar ook het be drijfsresultaat van de boeren steeg. Een voordeel was, dat men voor van buiten aangetrokken goederen, zoals veevoer, minder behoefde te betalen. De boeren hadden in 1971/72 de waar dedaling van graanvervangende vee voedergrondstoffen, mede veroorzaakt door de goedkopere dollar, mee. Het landbouw-economisch bericht ver telt dat de Nederlandse boeren in het relatief goede jaar 1971/72 gemiddeld 39 procent van hun besteedbare inko men hebben bespaard, tegen 21 pro cent in het slechte jaar 1970/71. Om dat veel duur krediet de continuïteit van vele bedrijven in gevaar zou brengen moeten ze hun investeringen vooral uit besparingen en afschrijvin gen financieren. Voor handhaving van het hoge percentage eigen vermogen (gemiddeld 76 pet in 1971) zijn, aldus het L.E.I., hoge besparingen 'n nood- Dat de boeren een deel van hun DEN HAAG Het aantal onder Nederlandse vlag varende schepen is in het afgelopen jaar met 155 vermin derd. Op 1 januari jl. waren er nog 786 tegen 941 op 1 januari van het vorige jaar, zo blijkt uit de cijfers van het CBS. Tot omstreeks 1965 is de koopvaardij vloot jarenlang vrij stabiel van om vang gebleven, namelijk tussen 1.400 en 1.500 schepen van in totaal 4.5 a 5 miljoen brt, maar in de daaropvolgen de jaren is de vloot steeds kleiner geworden. De vloot had begin dit jaar een omvang van 3.3 min bruto regis ter ton tegen 3.9 min ton begin 1972. De vloot telt nu nog zes passagiers schepen (tezamen 77.000 brt) tegen 12 van in totaal 177.000 brt begin 1972. Tien jaar geleden waren er nog onge veer zestig passagiersschepen van teza men 500.00 a 600.000 brt. Heel sterk is ook het aantal vrachtschepen van minder dan 500 brt achteruitgegaan. Dat waren er begin dit jaar nog 375 tegen 465 begin 1972. In 1968 waren er nog 741, dwz. dat in vijf jaar tijd de helft van het aantal schepen in de kleine handelsvaart is verdwenen. Het aantal grote vrachtschepen (van meer dan 500 brt) verminderde tegenover verleden jaar van 372 tot 325. De gezamenlijke tonnage ging met 270.000 ton achteruit tot ruim 2 mil joen ton. Wat deze schepen betreft is de achteruitgang in de loop der jaren niet zo groot geweest. Tien jaar gele den was de vloot vrachtschepen van meer dan 500 brt 2.4 miljoen ton groot. De tankorvloot is eveneens achteruit gegaan. Er waren begin dit jaar nog inkomen konden besparen, komt onge- zakelijke voorwaarde, en deze zijn op hun beurt slechts mogelijk als de consumptieve bestedingen der land bouwersgezin en relatief laag blijven, twijfeld door de produktiviteitsstijging. beperkt worden tot 20 procent. Een belangrijke 'verschaffer van produkti viteitsstijging', namelijk de afvloeiing van arbeidskrachten, werkt echter de laatste jaren langzamer dan voorheen. De groei van de niet-agrarische werk gelegenheid stagneert en mede daar door heeft de afvloeiing van arbeid uit de landbouw in 1971/72 maar twee derde bedragen van die in voor gaande jaren. Ook in 1972/73 signa leert het LEI een vertraging in het afvloeiingsproces. Voor het lopende produktiejaar ver wacht het LEI verhoging van de tota le produktiewaarde met ongeveer 7.5 pet. meer uitgaven voor van buiten de landbouw komende grondstoffen en diensten, onder meer door de ge stegen veevoederprijzen en tien pro cent verhoging van zowel belonings aanspraken van arbeid en kapitaal. Per saldo: economische resultaten die weinig verschillen van die in het voorgaande jaar. Vooruitzicht voor 1973/74 de kosten per eenheid produkt zullen gemiddeld met ongeveer vier procent stijgen. Om de inkomenspositie van de land bouw niet verder achter te laten ra ken bij die van andere sectoren zal men het gemiddelde prijspeil van de landbouwprodukten ook met dat per centage moeten verhogen. 67 tankers van meer dan 500 brt van in totaal iets meer dan een miljoen brt onder Nederlandse vlag tegen 78 van 1.16 min ton vorig jaar en 103 1 van in totaal 1.6 min ton tien jaar UDIIIGIIW V31S6 geleden. LEEUWARDEN Het actiecomité 'Riolering Terschelling' zal het colle ge van gedeputeerde staten van Fries land vandaag een petitie aanbieden, waarin het een 'onduldbare toestand' wordt genoemd dat in 'modern Neder land in 1973 op Terschelling een fun damentele voorziening als riolering ontbreekt'. Het comité vindt dat nu vijftien jaar na aanleg van de waterleiding de maat vol is en dat er snel wat moet gebeuren. Het college heeft ook een lijst met 1900 handtekeningen gekregen, (vol gens het comité die van bijna alle volwassen bewoners van het eiland). In een aantal bijlagen staan de gege vens die het comité heeft verzameld om zijn wensen kracht bij te zetten, zoals de resultaten van een enquetc onder de boeren over de verminderde kwaliteit van het water voor hun vee en het aantal overnachtingen per jaar in het gebied. Het comité wil 'ter stond riolering in de grond', aldus het motto van de actie, straattegel door ruit HOOGEVEEN Ook in Hoogeveen zijn valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop. Eén ervan werd uitgegeven in een supermarkt. Bij de Ned. Middenstandsbank ontdekte men met een vals biljet te maken te hebben. Waarschijnlijk gaat het om fotocopie- ën die te onderscheiden zijn van het originele bankbiljet doordat zij kleur- afwkingen vertonen en het water merk er verkeerd in zit. De politie vermoedt, dat het om dezelfde biljet ten gaat. als onlangs in Groningen zijn uitgegeven en waarvoor twee mannen ingesloten zijn in het huis van bewaring aldaar. ZOUTKAMP De vijftien met kruit geladen schepen, die in Zoutkamp liggen afgemeerd, gaan binnen niet al te lange tijd verdwijnen. Dit is een gevolg van een mededeling van de 'uitse regering, dat alle in de Neder landse wateren in schepen opgeslagen Duitse munitie binnen twee jaar zal worden weggehaald. In ons land lig gen totaal 70 schepen, die met Duitse munitie zijn geladen. 'Waarom geen sterilisatie? door dr. B. S. Witte. Uitg. 'In den Toren' te Baren. 98 blz. Prijs ƒ9,50. Informatie en discussies over deze vorm van geboorteregeling. 'Blijf Jong, leef lang' door Gayelord Hauser. Uitg. C. A. J. van Dishocck te Bussum. 252 blz. Prijs 12,90. De bioloog en diëtist Hauer ontwikkelde ter wille van een langer leven en een goede conditie een basis- dieet dat bestaat uit een combinatie van eiwitten, verse groenten en volkorenprodukten. 'Man bijt hond' door prof. dr. Anthonlc Stolk. Uitg. De Lage Landen te Amsterdam. 160 pag. Prijs 17,50. In dit boek onderneemt de schrijver, die reeds vele boeken over het dier en zijn gedrag op zijn naam heeft staan een poging de wortels van de agressie bloot te leggen. Door het trekken van vergelijkingen tracht hij inzicht te geven in de menselijke agressie. 'Leven tot welke prijs?' door prof. dr. J. Th. R. Schreuder. prof. dr. J. F. Rang en prof. dr. P. Sporken. Uiig. De Tijdstroom te Lochcm. 64 blz. Prijs ƒ3,50. Inleidingen en samenvatting discussies gehouden op de euthanatiecongressen van 24 februari en 27 en 29 maart '72 georganiseerd door de Katholieke Unie van Verpleegkundigen en Verzorgenden en de Nederlandse Christelijke Vereniging van Verpleegkundigen en Verzorgenden. Rapport over pornografie, door de commissie inzake obsceniteit en pornografie. Uitg. Het Spectrum te Utrecht. 261 blz. Prijs ƒ7,50. Het verslag van een Amerikaanse commissie van onderzoek over de aard, de verspreiding en de effecten van erotica, vooral op minderjarigen. De commissie, die daarover o.a. door president Nxon is aangevallen, concludeert dat van enig schadelijk effect van pornografie uit het onderzoek niets is gebleken. 'Seksuele zijwegen' door prof. dr. W. Simon en prof. dr. J. H. Gagnnn. Uitg. Het Spectrum te Utrecht. 150 blz. Prijs ƒ5,50. In de Aula-seksuologie-serie doen twee sociologen verslag van hun onderzoekingen op het gebied van seksueel afwijkend gedrag. Science Fiction door Walter Beckers. Een typografisch erg mooi, maar wat inhoud betreft niet erg veel om het lijf hebbend boek over science fiction of communicatie. Uitg. Banana Press n.v. Kapellen (België). 180 blz. 22,50. Van een correspondent ZWOLLE Koningin Juliana zal donderdag 3 mei het nieuwe provin ciehuis te Zwolle openen. Zelf poppen maken is een leuke bezigheid. Dat kunt u nu ontdekken. Albert Heijn biedt u twee hobbypakketten waar mee u zonder veel moeite zelf zo'n komische Grobbebol maakt. In het pakket vindt u alle benodigde materialen, plus een heldere aanwijzing voor het rnaken van de pop. Maak ze alle twee of kies er één. Succes I Die vrolijke Grobbebollen spelen ook een rol in het prachtige kijk- en (voor) leesboek"Ti-Ta-Tovenaar en het Grobbekuiken'.' De kleurenplaatjes voor dit gezellige spaaralbum krijgt u gratis: vijf verschillende afbeeldingen bij elke f 10,- boodschappen. 11 Dr. Urie Bronfenbrenner in de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie opvoedingssystemen en hun resultaten. Dit laat de beklemmende kanten zien van de opvoeding In Rusland. Maar het ook de stuurloosheid en verontmaat- van het Amerikaanse kind, dat oor leeftijdgenoten wordt 'opgevoed', conclusies van dr. G. A. Kohnstamm voor het kind In gezin en groep, boek voor leder die nadenkt over de heden- kinderopvoeding. Verschenen In de Ouders van Nu bibllotneeK

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 19