Ayenoord mist ook 'troostprijs' Clubs in Polen betalen spelers 1 - Jubs stoppen met omstlicht-strijd UEFA onderzoekt kansen Super-Cup Ed van Stijn Loting KNVB-beker Coerver naar Feyenoord NAC ondanks Haagse druk ronde verder H?' tterdammers - in greep van de angst - ook bij NEC op verlies fayern ftvartfinale ken. Met de razendsnelle Peter Ressel In de spits en Kristensen en Wery op de vleugels, met een stuwende Schoenmaker achter voorhoede en met Franz Hasil en Theo de Jong als belangrijkste pionnen op het midden veld, begon Feyenoord aan een ang stig avontuur. Hoezeer de reputatie van Feyenoord door de nederlagen tegen Ajax en Twente is gekelderd bewees NEC. Manager Guus Brox: 'Onze tegenstanders hebben vleugels gekregen, wanneer ze tegen ons aan- Een gevaarlijke aanval van NEC wordt door Theo van Duivenbode onschadelijk gemaakt. Rinus Israël kijkt angstig toe. Op de grond Cas Janssens, links Dick Schneider. treden. Iedereen wil in deze fase toeslaan. In die beginfase deden Frans Thijssen en Cas Janssens Feyenoord tot drie keer toe wankelen. Het gevaar kwam voor Feyenoord met name van Frans Thijssen, die op rechts Theo van Duivenbode duidelijk maakte, dat hij zijn Van Kerkhof- (ADVERTENT1E) complex nog niet kwijt is. In aanval lend opzicht kreeg Feyenoord prak tisch geen ruimte. Kristensen werd continu op de hielen gezeten door Si je Visser, Ressel vond Kom-elis te genover aich en Kamps bemoeide zich met Henk Wery. WEINIG EFFECT Feyenoord acteerde in de greep van de angst. Niet alleen Van Duivenbode had het op zijn vleugel uiterst moei lijk, ook Willem Rijsbergen maakte tegen de te weinig in het veld betrok ken Jan van Deinsen een weifelende en onzekere indruk. De korte retraite, die Feyenoord in de ochtenduren in het KNVB-sportcentrum had gehou den, sorteerde bitter weinig effect. De formatie van Ernst Happel durfde niet te spelen, slaagde er zelfs niet in om de meest elementaire beginselen van het prof-voetbal foutloos uit te voeren. Illustratief daarvoor was in de eerste helft een actie van Israël, die uit vrije positie de bal op de zijlijn liet lopen. Feyenoords defensie rammelde aan al le kanten. Toen Visser van rechts Van Duivenbode had verschalkt, kwam Janssens centimeters te kort om de bal voor de vallende Treytel in het doel te werken Feyenoords catastrofe voltrok zich on middellijk na de hervatting en zoals zo vaak in deze competitie speelde Cas Janssens, topscorer in de ere-divisie de hoofdrol. De uiterst beweeglijke Janssens had Dik Schneider al her haaldelijk voor grote problemen ge steld. Hij bond continu zowel de aan dacht van Schneider als die van 'libe ro Israël' De overige NEC-aanvallers kregen volop de gelegenheid daarvan te profiteren. NEC mist natuurlijk de klasse van Twente, maar in Thijssen en in Van Deinsen beschikken de Nijmegenaren toch over twee aanval lers die ver boven het gemiddelde eredivisie-niveau uitsteken. Het was dit duo dat de NEC-treffer inleidde. Jan van Deinsen trok de bal op rechts voor. Treytel stompte hem weer het veld in, waar Kamps klaar stond om aan te leggen. Via de Feyenoord-muur kwam de bal bij de één moment vrij gelaten Cas Janssens, die vanuit een moeilijke hoek Treytel reddeloos op de grond liet zinken: 1-0. Cas Janssens: 'Dit ene doelpunt is mij meer waard dan de vier die ik zater dag tegen Den Bosch maakte'. MAATREGELEN Happel trof ogenblikkelijk maatrege len. Hij haalde Hasil van het midden veld weg en posteerde verguisde Joop van Daele in de spits. Vervolgens werd ook Rijsbergen naar de dug-out gehaald, maar zijn positie werd niet ingenomen door een aanvaller maar, verrassend genoeg, de verdediger Ilarry Vos, NEC trok zich aanvanke lijk zeer krampachtig terug in de verdediging, waardoor Feyenoord even de kans kreeg aan te vallen. Zelfs tegen de matig acterende laatste schakel in een Nijmeegse defensie, doelman Schellekens, had dit Feyen oord geen succes. NEC kwam zelfs bijna op 2-0, toen halverwege de twee de helft Joop van Deinsel de ver vooruit geschoven Cas Janssens lan ceerde. De manschappen van trainer Wiel Coerver bleven gevaarlijk, mede dank zij het stuwende werk dat de uitblinkende middenvelder Jan Peters etaleerde. Feyenoord bleef wanhopig jagen, te vergeefs. Zelfs tegen het weinig vol wassen NEC kon dit Feyenoord niets bewerken NEC-Feycnoord 10 (10) -46. Janssens 1 0 Scheidsrechter: Corver. Toeschouwers: 25 000 (uitverkocht). NEC: Schellekns; Visser. Kornelis. Eggen- kamp, Jo Peters: Kronshorst. Jan Peters, Kamps; Thijssen. Janssens, Van Deinsen. Feyenoord: Treytel: Rijnsberben (Vos), Is rael, Schneider, Van Duvenbode; Hasil (Van Daele*. De Jong, Wery, Ressel, Schoenma. ker, Kristensen. JOOP HOLTHAUSEN WARSCHAU (AP) In de lan den van Oost-Europa bestaat be- roepssport officieel niet, maar al thans in Polen komt men toch aardig in de buurt ervan. Een aantal prominente bladen heeft te gen deze praktijken gewaarschuicd en zo schrijft een blad: 'Wij rich ten ons tot de hoogste sportautori- teiten met de vraag: hoe is dit mogelijk?' Sportverenigingen kunnen voor be paalde bedragen spelers overne men. Daar zijn door de staat vast gestelde prijzen voor. De transfer- prijzen kunnen variëren van 15.000 zloties (ongeveer 2400 gulden) voor een veelbelovende jong talent tot 120.000 zloties (ongeveer 19.000 gulden) voor een nationale be roemdheid. De sportman zelf mag van dit geld niets krijgen. In de werkelijkheid wordt er voor deze 'transfers' illegaal veel meer geld betaald. De afrekening hier van staat niet in de boekhouding van de verenigingen, het geld zvordt veelal bijeengebracht door bijvoorbeeld firma's die een plaat selijke ploeg waarvan zij aanhan ger zijn, willen steunen. Het gaat om bedragen die in de verste verte niet zo hoog zijn als in westerse landen, maar een goe de voorhoedespeler kan wel een half miljoen zloties opbrengen, dat is ongeveer tienmaal het jaarloon van een geschoolde arbeider. In Polen hebben alle bekende voet balclubs hun banden met industrië le ondernemingen. De spelers wor den door die ondernemingen be taald. Zij worden dan weer aan plaatselijke verenigingen 'uitge leend'. Een bekend voetballer heeft ver teld dat de kolenmijn, in dienst waarvan hij staat, hem een woning had gegeven plus wat geld voor meubilair, terwijl zijn vrouw een betrekking had gekregen. 'Als wij winnen dan gaat de productie van de mijn belangrijk omhoog. Wij doen dus veel voor de werklust en de geest van de mensen. Is dat soms niet belangrijk?', aldus deze voetballer. Tot nu toe werden deze verschijn selen in de sport voornamelijk ge constateerd bij voetballen en bok sen, maar ze strekken zich thans ook uit tot andere sporten. Laatst klaagde een krant dat enige beken de atleten hun Warschause clubs ivilden verlaten om zich aan te sluiten bij verenigingen in de pro vincie. 'Daar zijn de voonvaarden voor de sportman beter dan in Warschau, en bovendien is die uittocht toch fictief', aldus die krant. 'Wij ken nen het geval van een man die geld kreeg om een zooning in War schau te kopen plus een 'betrek king' die hem per maand 3200 zloties iets meer dan 500 gulden) opleverde, omdat hij zogenaamd in Warschau moet blijven zal dat geld hem wel per post worden toegestuurd'. Het blad van het leger schreef over een speler van de legerclub Legia, die Warschau had verlaten om in een andere stad te gaan wonen. 'Een paar dagen na die overgang kwam hij aanzetten bij zijn oude club in een nieuwe auto om kennelijk voor zijn oude ploeg genoten te pronken met zijn nieu we welvaart...' Sommige sportjournalisten geloven dat vroeg of laat bij het voetbal de status van beroeps- of semi- beroepsspeler zal worden inge voerd, en waarschijnlijk ook wel bij het boksen. En vermoedelijk, geloven zij, zullen de hoge trans fersommen dan ook nog wel offi cieel worden aanvaard. SPORT T13/K15 DEN HAAG NAC heeft gistera vond opnieuw voor een spectaculaire verrichting gezorgd. De ploeg versloeg tegen alle verwachtingen in FC Den Haag met 1-2. Een overwinning die volkomen in strijd was met het wed strijdbeeld. De FC Den Haag domi neerde gedurende 90 minuten, maar reikte niet verder dan een treffer van Hans van Eeden. In de tweede helft volgde de complete verrassing. Ter wijl de Haagse ploeg fanatiek de aan val koos, destilleerde NAC uit twee onverwachte uitbraakpogingen even zovele doelpunten. Eerst bracht Vreijssen de stand weer in evenwicht en enkele minuten voor tijd forceerde Chris Bouman de beslissing. NAC trof FC Den Haag eigenlijk op een ongunstig moment Immers, na de zo spectaculaire opening van het sei zoen met als absolute hoogtepunten de twee opwindende overwinningen op Ajax verkeerde de ploeg van trai ner Peeters de laatste tijd in een duidelijke impasse. Evenals het vorig seizoen treedt de Bredase formatie na de winterstop op als een uiterst kwetsbare equipe. Hetgeen ondermeer een gevolg is van het feit dat de selectie van Peeters eigenlijk slechts uit 12 man bestaat, reden waarom de trainer een volkomen uit vorm zijnde of lichtelijk geblesseerde speler geen gewenste rustperiode kan voorschrij ven. De ploeg mist bovendien al ette lijke weken kapitale figuren als de solide doelman De Jong (meniscus) en Frans Vermeulen, de man die zich dit seizoen als een van de meest betrouwbare libero's ontpopte. De prestatie van NAC krijgt nog meer gestalte als gelet wordt op de pech, die trainer Peeters al onmiddel lijk moest verwerken. Zijn handicap kreeg een nieuwe impuls door de omstandigheid dat rechtsachter Van Gorp al na tien minuten na een duel met Hans van Eeden het veld moest verlaten. Peeters liet de onervaren Blom opdraven, die de verdrukte Van Eeden knap schaduw de, elimineerde eigenlijk. Na een kwartier leek de FC Den Haag zich definitief van de tegenstander te dis tantiëren. Kees Bregman speelde zich vrij op de rechterflank, trok de bal in de richting van de tweede paal, waar na een enorme scrimmage ontstond. Uit die worsteling peurde Hans van Eeden de ogenschijnlijk rust brengen de openingstreffer. NAC leek die klap niet te kunnen verwerken. De ploeg wilde wel, maar kon niet in de eerste helft. Steeds weer forceerden de Hagenaars openin gen - vooral op de rechterflank waar achterspeler Wijngaarden zich einde lijk liep waar te maken. NAC kon zich niet uit de chaos oprichten. Te meer niet, daar FC Den Haag het tempo hoog hield en zelfs in de frontlinie knap stoorde. Eén figuur kon zich in die periode slechts ontworstelen aan de misère: aanvoerder Bertus Quaars. Hij hield de bal regelmatig in de ploeg, maar moest constateren dat zijn collega's zich toen nog niet konden optrekken aan zijn niveau. Kortom, FC Den Haag heerste in het eerste bedrijf, hetgeen nog duidelijker werd, toen Dik Advocaat eenzaam voor doelman Van Dongen verscheen. Advocaat be sloot toen te passen op de opkomende en buitenspel staande De Graaf, wat zondermeer als een domme daad dient te worden aangemerkt. Meer mogelijkheden schiep FC Den Haag zich echter niet. Vooral in het centrum van de aanval miste de ploeg 'lengte'. Een belangrijke factor, want ihjet pressie-voetbal voerde veel hoge voorzetten naar de doelman. Daarvan had zeker een figuur als Fuglset geprofiteerd. De Noor is ech ter nog steeds geblesseerd. Slager: 'We hadden onze hoop er op af ge stemd dat hij mee zou doen. vooral op dit soort duels is een kop-specialist van groot belang. Fuglset traint wel weer, maar zijn herstel vraagt bedui dend meer tijd dan we aanvankelijk vermoed en verondersteld hebben'. FC Den Haag meende onbedreigd naar de finish te glijden De ploeg ervoer in het eerste bedrijf geen enkel gevaar van de tegenstander; bouwde een groot overwicht op en was vooral op het middenveld - De Graaf! - superieur. Desondanks liet de ploeg zich verrassen. NAC was niet uitgeteld. Gokte weliswaar op inciden tele kansen maar voerde het middel na de pauze zo gecamoufleerd op dat de opponent erdoor in slaap werd gewiegd. Vreijssen kon daarvan al na vijf minuten gebruik maken. Hij ont ving een pass-op-maat van Bouwmees ter (waar was de Caluwe?) penetreer de dn hot strafschopgebied en haalde uit voor een venwotigende knal: 11. Nog nadrukkelijker trok toen de ploeg van Teunissen het initiatief naar zich toe. Onder aanvoering van Ralph de Graaf bestormde de ploeg de door NAC dichtgemetselde muur voor het doel van de onzekere Mari van Dongen. Die pogingen leverden echter geen rendement op. Want opnieuw manifesteerde het grote gebrek van FC Den Haag zich: lichaamskracht en lengte in frontlinie. Kees Bregman was weliswaar vervangen door trainer Evert Teunissen, maar diens rempla- carot Hans Bres kan evenmin prat gaan op effectieve bewegingen in het strafschopgebied. Diens kracht ligt voornamelijk opgesloten in afstands schoten. Reden waarom Bress ook re gelmatig uitweek, maar zijn positie in de punt van de aanval werd niet doelmatig overgenomen. Hoe de FC Den Haag vervolgens ook beukte op de NAC-defensie, het lukte de ploeg niet een bres te slaan. Tegen alle verwachtingen in versierde de Bredase formatie dat wel. Volkomen weggedrukt in de afweer, gokte NAC op een laatste litval. Die kwam er ook. Enkele minuten voor tijd ont deed Bolraan zich van een wanhopig ingrijpende De Zoete en lobte de bal over de vergeefs opspringende doel man Thie. De scheidsrechter kende dat doelpunt ondanks hevige bezwa ren van de spelers van FC Den Haag toe, hetgeen het einde voor de ploeg van trainer Teunissen FC DEN HAAG-NAC 1—2 (1-6) .15. Van Eeden 1—0, 51: Vreijssen 1—1. 88: Bouwman 12. Scheidsrechter: Berrevoets. Toeschou wers: 8.000. FC Den Haag: Thle; Wijngaarden, De Zoete, Mansveld. De caluwd; Berg, Advocaat, De Graaf; Pas, Bregman, Van Eeden. NAC: Van Dongen; Van Gorp (Blom), Graaumans, Delmotte, Bakker; Bouwmeester, Dierickx, Quaars, Vreijssen, Bouwman, Brouwers. JOHN LINSE „gVKWARTET DONDERDAG 15 MAART 1973 hiü adhOVEN De zogenaamde kunstlichtcompetitie heeft gisteren of- klr ieel opgehouden te bestaan. Doordat het toernooi, vooral wat betreft de me blieke belangstelling, tijdens de eerste maanden al een falikante mis- d kking is gebleken, hebben FC Twente, PSV, FC Den Haag, Sparta, FC 'i Cn NEC besloten de extra-competitie niet verder uit te spelen. )n Heen FC Den Haag toonde gisteren nog enige jielangstelling voor dit "U iènenient. Ben van Gelder, manager van PSV: 'De meeste clubs die nu 1 bij deze competitie betrokken zijp, hebben andere zorgen. In de com- titie, in de nationale bekertoernooien of in de Europa Cup. Het is zin- 05 om hier nog langer mee door te gaan. Er moest zelfs geld bij.' kunstlicht- of 'fioodlight'-competitie is van meet af aan een trieste „alukking gebleken. Vooral nadat topclubs als Feijenoord cn Ajax zo el hadden aangekondigd, geen enkele belangstelling voor dit experi- entelc evenement te hebben. De organiserende clubs hebben daarnaast ik geen sponsor kunnen vinden. De belangstelling van de toeschouwers aide tijdens de eerste ronde al volledig tot het nulpunt, toen bleek dat ZUI betrokken verenigingen hun topspelers bewust aan de kant lieten en de 1° jiners gingen experimenteren met B- of jeugdspelers. ROME Het dagelijks bestuur van de Europese Voetbal Unie (UEFA) heeft in zijn vergadering te Rome, geen beslissing genomen over het in stellen van een super-cup. Een dergelijke beker, waar Ajax cn Glasgow Rangers officieus om hebben gespeeld, zou de inzet moeten zijn van wed strijden tussen de houders van de bekerwinnaars- en landskampioenen beker. Het bestuur van de UEFA heeft de commissie, die de toernooien voor de unie organiseert opdracht gegeven te onderzoeken of het wense lijk is de wedstrijden tussen de winnaars van de belangrijkste toernooien voor clubs te organiseren. Het dagelijks bestuur van de UEFA kwam, onder voorzitterschap van de waarnemend president Sandor Bares in Rome bij elkaar aan de vooravond van de buitengewone vergadering, waar onder andere een nieuwe voor zitter, als opvolger van Gustav Wiederkehr zal worden gekozen. Het bestuur nam besluiten over lopende zaken, zoals de mogelijke ver liezen die clubs in de eerste ronde van een door de UEFA georganiseerd toernooi lijden. Besloten werd dat de clubs, die over wedstrijden uit de eerste ronde een tekort hebben, voor vijftig procent van het verlies een beroep kunnen doen op de UEFA. EINDHOVEN De loting voor de halve finales van de KNVB-beker gisteravond na afloop van PSVSparta gehouden, gaf het volgende resul taat: NECAZ'67 en SpartaNAC. Volgens het bekerreglement zullen de wedstrijden in principe op neutraal terrein worden gespeeld. De clubs mogen in onderling overleg van deze regel afwijken. Als datum voor de halve finales staat 4 april met eventuele 'replays' na gelijk eindigen op 19 april. UTRECHT De FC Utrecht speler Ed van Stijn moet op medisch advies stoppen met voetballen. De aanvoerder van de Utrechtse formatie is voor de derde keer geopereerd aan een knie. Foto's die daarna gemaakt zijn to nen aan, dat hij beslist niet zwaar belast mag worden. Voor Van Stijn (27) betekent dit een onverwacht afscheid van het topvoetbalveld. Hij hoopt echter wel weer zo snel mogelijk met het voetbal op het hoogste niveau te maken te krijgen. Op het ogenblik is Van Stijn, die gymnastiekleraar is op een MAVO in Utrecht, bezig met de studie voor trainersdiploma C. HIJ is van plan door te gaan met diestudie tot hij het A-diploma heeft Verder wil FC Utrecht onderzoeken of er eenmogelijkheid is om Ed van Stijn betrokken te houden bij het eerste team van de club. In welke functie is niet bekend. onze speciale verslaggever EGEN De ramp is voor Feyenoord compleet. Nadat FC Tvven- I formatie van Ernst Happel praktisch uitschakelde voor het kampioenschap, volgde gisteravond in Nijmegen de volledige k-out. NEC, in de competitie zelden hoog reikend, hielp noord uit de laatste droom dié nog restte, de droom van de B-beker. Een doelpunt van Cas Janssens, even na de hervatting lord, degradeerde Feyenoord tot een club, die dit seizoen niets kan bereiken. Het eens zo trotse voetbalbastillon uit Rotterdam- is volledig gesloopt. Feyenoord rest nog slechts de g, bezinning op de vele fou- Jrooral in dé beleidssfeer die de jaren zijn gemaakt. Fouten die Sodzakelijk maken, dat Feyen- ian een nieuw begin moet den- j-v|)it Feyenoord heeft geen enkele ïst meer. het begin van de strijd in gen restte Feyenoord alleen nog i e 'troostprijs'. De KNVB-beker rellicht het vertrouwen van de :e weken geschokte en eens zo ;ke aanhang kunnen terug win- )e nationale beker immers had lt gegeven op een internationaal •oi met tegenstanders van ni- Wat nu rest is het toernooi om EFA Cup, een gebeuren, dat ijk beneden de stand is van de eldkampioen. Happel: 'Wij hebben zegge en re één kans gehad, en dat was oor een fout van de Nijmeegse in. Ons probleem is een moreel em. Die twee nederlagen achter waren teveel voor ons'. Op de wat nu antwoordde Happel 'de titie afmaken. Wij kunnen met vakantie gaan'. Aanvoerder Schneider zag nog een positief 'Wij hebben in ieder geval hard rkt, maar wij hebben ook geen [kansen gehad. Mooi voetbal hoe wij niet proberen te spelen. Dat J de laatste weken al niet meer. m zit ons tegen'. STIC loord sloop angstig het Nijmeeg- iffertstadion binnen. Angstig om- Ie interne spanningen (Van Ha- Happel), en recente ne- ;en (Ajax en vooral FC Twente) loreel van de eens zo karakter club volledig hebben onder uit Angstig ook omdat Feyenoord iC een opponent weet, dat ook het succes nodig heeft. Een lent, die zijn full-professionalis- de competitie niet heeft kun- aar maken. Een opponent, die ook nog maar in een geringe eke belangstelling mag verheu- En juist daarom hunkerend het i stadion binnen trok, hunkerend een stukje erkenning tegen dit noord, dat volkomen in de ver zit. it Feyenoord angst-team was er plaats voor Willem van Hane- 'Dijbeenblessure', luidde het ex- van manager Guus Brox. De 8elijke oorzaak van het ontbreken Ie 'Kromme', die tegen FC Twen- derdaad geblesseerd raakte, heeft diepere achtergrond. De moeilijk met de Feyenoord-leiding die van het vorig seizoen dateren, recentelijk naar een nieuwe cli- gegrocid. Het feit dat bovendien Coster, de schoonvader van Aja- Johan Cruijff bij de onderhande- i met andere clubs als leidsman aangetrokken door Van Hane- heeft de situatie alleen maar :erd. Van Hanegem rolde er nog een van Feyenoords vaste keus. Het 'd van de sedert lange tijd al niet gebrilde Joop van Daele. Zijn acteren in de wedstrijd tegen ite was voldoende om hem uit ils formatie te verbannen. In confrontatie in zijn plaats kwam ^ijsbergen opdraven, beide teams betekende verlies Ivoorbaat een regelrechte catastro- '0ok voor Wiel Coerver die er dit seizoen al besprekingen t gevoerd met het Feyenoord-be- p in verband met de opvolging J Ernst Happel. Daarom had Coer- I zijn belangrijkste middenvelder I Peters dinsdag uit het UEFA-duel jen Polen in Nijmegen gehouden. Wesseerd zoals het excuus luidde, p in de beginfase bleek dat Peters I die blessure een dag later al genaamd geen hinder meer onder- IP Feyenoords zijde bestond meer I tegen Ajax de bereidheid te wer- fNSCHEN (SID) Bayern Pjchen heeft zich zonder moeite Plaatst voor de kwartfinales van het jpooi om de Westduitse voetbalhe ld De tegenstanders van Ajax won- in München met 3-1 van Rot £iss Oberhausen, dat op eigen veld al met 1-2 had verloren. Van een sportcorrespondent ROTTERDAM Wiel Coerver wordt de nieuwe trainer van Feyenoord. De man die gisteravond met zijn huidige elftal een 1-0 overwinning behaalde op de Rotterdammers.heeft al enkele weken geleden bij Feyenoord gete kend. Coerver die voetbalde bij Rode JC in de topjaren van de Limburgers (de club was de eerste Nederlandse deelnemer aan het Europese Cup toernooi) is met Feyenoord een over eenkomst aangegaan voor twee seizoe nen. Wiel Coerver heeft op dit ogenblik nog een contract van één jaar met NEC. Het bestuur van de Nijmeegse vereniging heeft er echter in toege stemd dat hij deze verbintenis vroeg tijdig verbreekt. Als opvolger van Coerver bij NEC wordt de bij NAC vertrekkende Ben Peeters genoemd. Peeters wil dit bericht echter niet bevestigen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 15