biesheuvel neemt geen erantwoordelijkheid oor formatie Burger O» Anders dan andere Steenkool nodig om behoefte te dekken Voor taxi vrije tram- en busbanen open gaan stellen 'Geld te goed' toch geld kwijt W "XEL VROEGE VOORJAARS VAKANTIE Hulpactie voor 10.000 indianen Geen kerkdienst Deel mozaiek bij brand verwoest in atelier Chagall Laurence Olivier neemt afscheid FRICANDEAU van de ham «r^jj 500 gram f 200 gram HOLLANDSE KASKOMKOMMEKS per stuk zonder... Nieuwe PTT-bussen 'onveilig' Het weer of.C. Karsten: lossing geldcrisis ïedig nodig Overgang naar kernenergie zal langzaam verlopen UW,/KWARTET DONDERDAG 15 MAART 1973 rentier mijdt vergaderingen Kamerfractie jonze parlementsredactie (HAAG De demissionaire minister-presiddent mr. B. W. Biesheuvel wil geen mede-verant- delijkheid dragen voor de formatie van de heer Burger. Hij is dan ook voorlopig niet van plan te nemen aan de vergaderingen van de Tweede Kamer-fractie van de ARP, hoewel hij daartoe iteeds wordt uitgenodigd als eerste opvolger op de kandidatenlijst. BINNENLAND T3/K13 gemeld overweegt mr. Biesheu- ich uit de politiek terug te m, wanneer de formatiepoging je'heer Burger zou slagen. De tter van de ARP, dr. A. Veer- heeft hierover gisterenmiddag de demissionaire premier een ek geh l, naar verluidt om mr. euvel ertoe te bewegen dit voor van zijn definitieve karakter tdoen. Dr. Veerman wilde over loop van zijn onderhoud met mr. euvel geen mededelingen doen. [dels hebben de partij- en frac- rzitters van KVP, ARP en CHU niddag na een gemeenschappe- vergadering eensgezind ver- dat de formateur zijn contac- iiet de CH-fractie zal moeten dien, voordat mr. F. Andriessen W. Aantjes weer met hem in eg willen treden over de forma- ictieleider Aantjes hield daarbij an zijn eis, dat aan de CHU een erspost in het kabinet moet ntoebedeeld. Mr. Andriessen heeft een dergelijke categori- uitspraak niet gedaan. Volgens ijden zou hij er uiteindelijk ook ;en mee nemen, wanneer mr. r aan de CH-fractie compensatie lieden door uit de Unie twee iecretarissen aan te trekken. De zou geen minister kunnen leve- Odien mr. Burger vasthoudt aan erdeelsleutel tien progressieve confessionele ministers en de erbij zou blijven dat zij vier erwante ministers in het kabi- il zien. Mogelijk zal de forma- |r nu toe besluiten zijn verdeel- zodanig te wijzigen, dat er plaats kan worden gemaakt en minister van CH-huize. Daar an een extra post voor de pro even tegenover moeten staan, zo- nieuwe sleutel elf - zeven Wel wordt er hierbij uitdruk- aan herinnerd, dat mr. Burger n geruchtmakende brief van ag aan Andriessen en Aantjes een dergelijke opzet groot be- heeft gemaakt. g rmateur heeft gisteren eerst mr. essen en daarna de demissionai- nister van justitie, professor mr. 1 Agt, ontvangen. Andriessen zei loop slechts dat het gesprek was geweest. Mr. Van Agt is t over een kandidatuur in het nstige kabinet, maar hij heeft toezegging willen doen. De for- r liet slechts weten, dat hij met Agt had gesproken over het 'e- eel' bezetten van een ministers- Van Agt zei op een persconfe- dat hij het lidmaatschap van ibinet alleen in overweging wil wanneer hij toestemming Formateur Burger heeft gisteren gesproken met KVP-minister van Agt. Na afloop zei hij alleen een plaats in een kabinet-Den Uyl te kunnen innemen met toestemming van de KVP-fractievoorzitter. Het buiten de deur zetten van de CHU noemdehij een heel moeilijk punt. krijgt van de KVP-fractieleider. Wel zei de heer Van Agt dat hij vurig hoopt, dat deze formatiepoging slaagt. 'Het zal een goede zaak zijn, wanneer het land een regering krijgt, waarvan de PvdAdeel zou uitmaken, maar het kabinet moet op redelijke basis tot stand komen', aldus de minister. Hij voegde hieraan toe, dat 'het eruit schoppen van de CHU' niet in dit criterium kan worden begrepen. AMSTERDAM De 79-jarige Am sterdammer H. J. Huising heeft dins dagavond zijn woning in de Wester straat be gehad van een man en een vrouw die hem vertelden dat hij nog 1.250 gulden tegoed had van de socia le dienst. Zij legden twee briefjes van duizend op tafel en vroegen of hij 750 gulden terug had. De oude man legde zijn portemonnee met 700 gulden op tafel en ging op verziek van het tweetal in de keuken een kopje koffie maken. Toen hij me tde koffie terug kwam waren de bezoekers met al het geld verdwenen. ADVERTENTIE VOOR UW Voordelige hotel-arrangementen. Redukties op huurprijzen. Volledige informatie geeft U WV-TEXEL Groeneplaats 29 Den Burg Tel. 02220-2844 ROTTERDAM De Surinaamse ac tievoerder José Tjauw A Hing uit Rotterdam gaat proberen in Neder land financiële bronnen aan te boren om de 10.000 indianen in Suriname aan een 'menswaardiger' bestaan te helpen. Deze oorspronkelijke bewoners van het land leven onder omstandigheden die vrijwel hetzelfde zijn als eeuwen geleden. 'Er is nooit veel aandacht aan ze geschonken. Het is een verge ten groep landgenoten,' zei hij woens dag kort na zijn terugkeer van een bezoek van een maand aan Suriname. De heer Hing zal werken namens de 'Kanomaros', een groep van jonge in diaanse intellectuelen in Suriname, die hun volk weer bewust willen maken. Tijdens zijn verblijf in Para maribo is de heer Hing benaderd door de 'Kanomaros' met het drine- gende verzoek het lot van de indianen onder de aandacht van de Nederlan ders te brengen. HILVERSUM De bidstond voor gewas en arbeid uit de christelijke gereformeerde kerk te Sliedredht, die gisteravond van half acht tot half negen over de radio te beluisteren zou zijn, kon niet worden uitgezonden door pech aan de reportagewagen. In plaats van de kerkdienst de1 uitzen ding werd verzorgd door het Convent van Kerken werd klassieke muziek uitgezonden. De reportagewagen kon niet in Sliedrecht komen door een gebroken koppeling en het was te laat om nog een andere wagen in te schakelen. BIOT Bij de brand die gisternacht heeft gewoed in het atelier van kun stenaar Marx Chagall, zijn delen ver nietigd van een door Chagall ontwor pen mozaiek, dat zou worden aange bracht op de binnenplaats van een bank te Chicago. De schade, aldus is door de twee kunstenaars verklaard, is niet onher stelbaar maar het werk dat had moeten worden afgeleverd in 1974, zal natuur lijk niet op tijd gereed zijn. Het moza iek, verdeeld in zes panelen met een totaje lengte van ruim 21 meter, was een allegorische voorstelling van de vier jaargetijden. LONDEN Lord Olivier Engelands vermaardste Shakespeare-vertolker, gaat aftreden als artistiek direkteur van het National Theatre. De taak van sir Laurence, zoals hij zichzelf pleegt te noemen zal worden overgenomen door Peter Hall, een vroegere direkteur van de Royal Sha kespeare Company. In november gaat Olivier heen. Hij is thans 65 jaar oud en zijn gezondheid is de laatste tijd niet goed. ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) geldig t/m zaterdag BOEKEN LEVERWORST U vindt alle andere VIVO-aanbiedingen op pagina 2en 3 van U w damesblad Ed. Laurens Continental Van een verslaggever ARNHEM De brievenbussen die de PTT plaatst bij alle panden die meer dan tien meter van de openbare weg af staan, zijn volgens de heer H. Alberts, fractieleider van de CHU in de provinciale staten van Gelderland, niet 'veilig'. Enveloppen van 24 bij 32 centimeter kunnen volgens hem door onbevoegden zonder enige moeite uit de nieuwe bussen worden gehaald. Dat betekent, zegt de heer Alberts in een brief aan Gedeputeerde Staten, dat vertrouwelijke stuk ken aan de statenleden daardoor in verkeerde handen kunnen komen. Hij vraagt gedeputeerden om met de PTT contact op te nemen voor het treffen van maat regelen die diefstal, schade of vermissing van belangrijke stukken kunnen voor komen. Minister Vdink ivil: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister Udink (verkeer en waterstaat) wil dat de grotere gemeenten de taxi een voorrangspositie zullen geven bij het opstellen van verkeerscirculatieplannen. Hij meent, dat om de ver keersproblematiek in de grote steden op te lossen, de fysieke hin dernissen voor de taxi's moeten worden opgeruimd. Gedacht kan worden aan het openstel len van vrije tram- en busbanen voor de taxi, waardoor dit openbaar ver voer met name in het spitsverkeer sneller wordt en daardoor weer aan trekkelijker. Bovendien krijgt de taxi een stimule rende injectie door de wijziging van de wet autovervoer personen, waar door het nu mogelijk wordt dat de taxi niet meer voor een rit in zijn geheel behoeft te worden gehuurd, terwijl daarnaast de taxi ook niet mer gebonden zal zijn aan vaste standplaat sen. Op aandrang van de Tweede Kamerle den Cornelissen (KVP) en Van Thijn (PvdA) besloot de bewindsman giste ren in het wetsontwerp de bepaling op te nemen, dat de uitgifte van vergunningen van de gemeente over gedragen kan worden aan een ander openbaar lichaam, zoals gewesten. De rijksverkeersinspectie zou dit volgens de minister niet moeten doen, omdat dit geen rijkstaak is. Tegenover de mening van de Kamer om aan het verlenen van vergunningen voorwaar den inzake samenwerking te verbin den stond de heer Udink sympathiek Hierdoor kan een samenweriing tus sen bedrijven - zelfs intergemeentelijk p worden bevorderd. Een motie van de heer Van Thijn (PvdA) gesteund door SGP, DS'70, en CPN om voor de taxitelefooncentrales een tijdelijke rijksbijdrageregeling te creëren, ontraadde de minister. Hij vond dit een te ingrijpende regeling om als demissionair bewindsman over te beslissen. Wel zei hij, dat mogelijk volgend jaar bepaalde experimenten gesubsidieerd zullen kunnen worden. Binnenhooguit anderhalf jaar hoopte minister Udink een gemeenschappelij ke regeling voor het taxivervoer ge reed te hebben in een aantal grote agglomerates. In een motie Van Thijn was hierom binnen een jaar gevraagd. Deze motie werd na de toezegging van de minister ingetrokken. Het amendement van de heer Van Thijn om nadere bepalingen in de wet ter bestrijding van het zgn. snor ren wees de minister af, omdat het probleem daardoor niet wordt opge lost. Vandaag stemt de Kamer over het wetsontwerp, de motie en de amendementen. Lente vlot niet erg Met de lente wil het in W.-Europa nog niet erg vlotten. Ook gisteren bleef he* in ons land bij maximaal 7 tot 8 graden terwijl uitersten van 11 tot 12 graden in deze tijd van hei jaar normaal zijn. Door de koude bovenlucht wordt elke poging van de zon de onderste luchtlagen verder te verwarmen de kop ingedrukt door een kille valwind, die 's middags tijdens vlaagjes bijna kracht 5 Beaufort kan bereiken. Ook in Frankrijk is het niet om over te juichen met Grenoble gisteren maximaal 4 graden celsius. Straatsburg 7, Reims en Parijs 10 graden. Alleen in Toulon werd het 14 graden celsius. In Bremen was het op dat moment 8 graden, Berlijn 9, Stutt gart 3 graden en München niet meer dan 1 graad celsius. In Spanje zagen wij Sevilla en Malaga wel op 19 graden celsius. Daarentegen wezen de thermometers in Zweden minus 4 gra den aan. Het kille maartweer is een cadeautje van een hogedrukgebied bo ven Schotland, waarvan het centrum van 1034 millibar (Eddleston) jn Zw Schotland meldde. Bij de Azoren is de luchtdruk niet hoger dan 1016 tot 1019 millibar. In wezen verandert er weinig. Waar het 's nachts helder is, vriest het licht. In de nacht van dinsdag op woensdag bracht de vlieg basis Twente het zowaar nog tot mati ge vorst: minus 6 graden celsius. Vorig jaar in deze tijd hadden wij de eerste heidebranden in Vledder en Assen al achter de rug. Op de 15e maart zette een warmtegolf in met in het zuiden al 20 graden celsius. Dit fraaie weertype werd pas op de 26ste afgebroken door een kouinval met gure maartse buien. Het onweerde gisteren nogal op Corsica (Bastia 12 mm) bij Sardinië, in het gebied ten zuiden van Rome, in Joegoslavië en ook in het noorden van Algerije. ffiRDAM 'Ik ben r verheugd dat de helft van Europa nu 1 een oplossing te vinden voor de ge monetaire problemen. Het is pak dat men spoedig een volgen- ap zet voor het bereiken van een is>ng', aldus prof. dr. C. Karsten, 'au de raad van bestuur van de lerdam-Rotterdam Bank in de ergadering. liet meer zullen interveniëren, aagd naar zijn oordeel over het aenlijk gaan zweven van enkele iese valuta's ten opzichte van de r> zei hij nog (jat dit zweven nu re risico' met zich brengt dan in erleden doordat de centrale ban- aiet meer zullen interveniëren, de kant van verschillende aan- ouders kwam de vraag of de tIngvrije agio-reserve 22,1 versneld uitgekeerd kan worden, ommigp bestond de vrees dat de Jrigvrijdom van agio-uitkeringen een mogelijke nieuwe regering 'ang meer zal duren. 'Zij die «tie voeren, doen dat altijd met maar wanneer zij eenmaal in eger'ng zitten, zal men zich wel P.n voor het al te snel nemen van Ue*'e maatregelen', aldus het ver- van dr. J. R. M van den Brink, 'a,n,de raad van bestuur. Hij wrde voor 1972 geen reden te voor een agio-bonus, 'maar mis- n wel in de toekomst', Van onze redacteur wetenschappen DELFT Om de beschikbare hoeveelheid energie in allerlei vormen de ko mende tientallen jaren ongeveer in de buurt van de behoefte te houden, zullen we behalve kernenergie weer in toenemende mate steenkool moeten gebruiken en bovendien een aantal energiebesparen de maatregelen uitvoeren. Het is de vraag of we voldoende tijd hebben om dat allemaal in het vereiste tempo te doen, maar het kan wel lukken. Dat zei gisteren in Delft dr. ir. H. Hoog op het symposium Wereldenergiehuishouding, ter gelegenheid van het veertigja rig bestaan georganiseerd en grondig voorbereid door de (studenten)vereniging voor technische fysica. Dr. Hoog gaf een overzicht van bestaande energiebronnen en voorraden, een onderwerp dat hem als beleidsadviseur van Shell en voorzitter van het Reactorcentrum Nederland natuurlijk goed bekend is. Op vallend is dat het spreken over energieproblemen in kringen van de leveranciers steeds meer terugkomt op de oude filosofie van klakkeloos voldoen aan de vraag. Dr. Hoog citeerde een eind vorig jaar verschenen prognose van de Europese Commissie, dat het energieverbruik per hoofd in de westelijke landen in 1985 bijna tweemaal zo groot zou zijn als in 1970, en een prognose van de VN dat het tegen 2000 nog eens zou ver dubbelen. Verzadigd Daar zet ik vraagtekend bij, zei hij, mèt name die tweede verdubbeling is haast niet denkbaar. 'Na 1985 zou de rij ke wereld toch een keer verza digd kunnen zijn'. En later nog: 'als dat niet spontaan gebeurt, moet de overheid maar ingrijpen'. Volgens dr. Hoog zal de tech nisch grootst mogelijke pro- duktie van olie en aardgas nog in deze eeuw bereikt wor den ('wat natuurlijk niet bete kent dat het daarna meteen op is'). Er moeten dus andere energiebronnen komen, met name kweekreatoren, maar omdat een dergelijke omscha keling niet anders dan traag kan verlopen zullen we de overgangsmoeilijkheden met kolen moeten opvangen. En ook dat gaat niet een-twee drie. Het in produktie bren gen van de kolenmijn Beatrix, waarvan de schacht al gegra ven is, zou bijvoorbeeld vol gens deskundigen tien k vijf tien jaar duren. 'Dat het ne men van energie besparende maatregelen uiterst belangrijk wordt, kan niet voldoende worden beklemtoond'. De traagheid van overschake len op een nog niet eens be schikbaar proces pleit zeker ook tegen een optimistisch ver trouwen op zonne-energie en kernfusie. Vanuit de zaal le verde oud-KEMA-directeur prof. dr. J. 'J. Went kritiek op de mensen die vinden dat er veel te weinig geld wordt gestoken in onderzoek naar zonnecellen. Men zit nog in het stadium van fundamentele studie aan de eigescnaheppen van halfgeleiders, zei hij, en daar gebeurt genoeg aan. Dat stadium is nauwelijks te ver snellen door er geweldig veel geld in te pompen. Pas als je in de buurt van technische ontwikkeling komt, wordt een grote organisatie zinvol. Ondervoorzitter ir. E. Boon van TNO hield weer een plei dooi voor zijn oude voorkeur: de droge koeltoren. Ons pro bleem is helemaal niet dat we teveel afvalwarmte produce ren, alleen dat we het op de verkeerde plaats lozen: in de vorm van warm water. Lucht- koeling (in de vorm van gi gantische 'auto-radiatcurs') is de oplossing. En als je die slim opstelt, kun je er boven dien de stank van industriege bieden mee wegblazen, het einde van het smog-probleem. Maar zijn een stuk of honderd koeltorens van elf honderd meter hoog en honderdvijftig breed niet erg lelijk, infor meerde iemand. Maar meneer, zei ir. Boon, wie zegt dat ze zo groot moeten zijn? 'U moet niet denken dat onze techniek van morgen beslist oeft te lij ken op onze onkunde van van daag'. Landbouw En gistermiddag ging het over energie en landbouw. Prof. dr. ir. C. T. de Wit hield daaro ver in grote lijnen het betoog waarmee hij vorige week de verjaardag van de Landbouw hogeschool opluisterde (waaro ver bericht werd in de krant van 10 maart).). Een nieuw argument: uit een oogpunt van milieubeheer moet dc landbouw nog inten siever bedreve worden. Het gebruik van kunstmest per eenheid produkt wordt dan kleiner en er blijft meer land over om andere dingen mee te doen (landschapsparken en zo). Tegenspreker drs.J. T. de Smidt, voorstander van biolo gische landbouwmethoden was met het idee niet blij. Prof. De Wit: als u met uw metho de een behoorlijke opbrengst wilt halen moet u veel organi sche mest gebruiken, en dat vervuilt wel degelijk ook, soms zelfs meer. Vandaag gaat het symposium in Delft nog verder, en dan speciaal over de maatschappe lijke problemen van de ener giehuishouding. ANP/KNUI 15-3 12.00 Weerrapporten van gisteravond 19 uur weer en max neerslag. Amsterdam onbew. 7 gr. 0 mm. De Bilt licht bew. 8 gr. 0 mm. Deelen onbew. 8 gr. I mm. Luchth. Htd onbew. 7 gr. 0 mm. Twente zwaar bew. 8 gr. o mm. Vllsslngen onbew. 7 gr. 0 mm. Zd Limburg onbew. 8 gr. 0 mm, Aberdeen onbew. 8 gr. 0 mm, Athene licht bew. 14 gr. 0.3 mm, Barcelona licht bew. 12 gr. 0 mm. Berlyn licht bew. 9 §r. 0 mm. Bordeaux licht bew. 7 gr. 0 mm. russel onbew. 9 gr. 0 mm, Frankfort zwaar bew. 9 gr. 0 mm. Geneve zwaar bew. 6 gr. 0 mm. Helsinki onbew. 3 gr. 0 mm, Innsbruck sneeuw 4 gr. 1 mm. Lissabon licht bew. 17 gr. 0 mm. Locarno half bew. 11 gr. Omra, Londen zwaar bew. 8 gr. 0.2 mm. Luxemburg onbew. 8 gr. 0 mm. Madrid onbew. 10 gr. 0 mm. Malaga licht bew. 19 gr. 0 mm. Mallorca licht bew. 10 gr. 1 mm. Munchen sneeuw 1 gr. 0.1 mm. Nice zwaar bew. 13 gr. 0 mm. Oosio onbew. 7 gr. 0 mm. Parys onbew. 10 gr. 0 mm. Rome onweer 11 gr. 3 mm. Stockholm licht bew. 5 gr. 0 mm. Wenen sneeuw 2 gr. 1 mm. Zurich geheel bew. 2 gr. 0 mm, Casa Blanca zwaar bew. 18 gr. 0 mm. Las Palmas licht bew. 20 gr. 0 mm, New York regenbui, Tunis haf bew. 13 gr. 0.2 mm. HOOG WATER 16 maart Vllsslngen: 0.00-12.34; Harlngvlletsluizen; 1.38-14.00; Rot terdam: 2.34-15.18; Scheveningen: 1.14-13.36; IJmuiden: 1.53-14.13; Den Helder: 5.45-18.14; Harlingen: 8.18-20.31; Delfzijl: 10.12-22.25. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 13