linister kiest 't minst ;ostbare plan voor erbetering Dordtse Kil 'Overbodig' Drents kanaal wordt nu recreatiegebied Glasactie loopt goed Diepvries-dieetmaaltij den voor ziekenhuizen bepleit Plan voor golfterrein bij kasteel wekt protest Arbeidscentrum voor geestelijk gehandicapten regenjassen NIEUW-ENGEIAND Twee weken gevangenis voor in brand steken van stro Ouderzoek naar winkelbehoefte Opnieuw valse bankbiljetten ontdekt Corpsstudenten hadden knokploeg om in te grijpen Duitse kruitschepen binnen 2 jaar weg nstallatie >m olie e zuiveren Twee wethouders in Wervershoof de laan uit Actie: 'terstond' riolering nodig op Terschelling Drents sagenboek in herdruk internationaal in belijning Kleding en service gesigneerd Amsterdam Rotterdam Eindhooen Van een verslaggever UTRECHT Diepvries-dieetmaaltijden zouden voor ziekenhuizen industrieel klaargemaakt moeten worden, zodat de bereiding niet meer in de ziekenhuizen zelf zou moeten gebeuren. Dit staat in een rapport van een in 1970 ingestelde studiegroep van het nationaal- ziekenhuisinstituut over de mogelijkheid tot normalisatie van diëten. De studiegroep meent onder meer dat dc produlctie van 'convenience-foods' (levensmiddelen die zo uit de verpak king voor gebruik geschikt zijn) even tueel na verwarming, zoals bijvoor- Van een correspondent ASSEN De politierechter mr. P. E. Oosterhof, heeft wegens brandstich ting bij verstek de 28-jarige timmer man J. F. T. uit Ter Apel en de negentienjarige metselaar J. B. uit Nieuw Weerdinge ieder veroordeeld tot twee weken gevangenisstraf. Het tweetal had uitsluitend uit balorig heid op 28 oktober 1972 langs een weg in Roswinkel (gem. Emmen) een strobult in brand gestoken. Voor de eigenaar, de heer J. Eefting, was de schade niet onaanzienlijk. De officier van justitie, mr. P. A. Offers, nam in verband met de vele strobult- branden die er de laatse tijd in Zuid- Oost Drente zijn, deze zaak hoog op. Er moest volgens hem een duidelijk voorbeeld worden gesteld. De officier had ook twee weken gevangenisstraf geëist. beeld diepvriesmaaltijden, ook moge lijk gemaakt moet worden voor dieet- maaltijden. Aanleiding tot het onderzoek vormde de niet te overziene verscheidenheid in dieetvoorschriften en -maaltijden, een verscheidenheid, waarvoor geen duidelijk medische noodzaak aanwezig was. De studiegroep heeft zich tot taak gesteld, de meest voorkomende diëten te omschrijven en te groeperen, om aan de hand daarvan de grote ver scheidenheid te beperken en te ko men tot medisch motiveerbare aantal len en meer duidelijkheid en unifor miteit in de namen. Hoewel de studiegroep zich verder niet bezighoudt met richtlijnen ten aanzien van de samenstelling van de maaltijden, gaat zij er wel van uit dat moet worden gestreefd naar vervan ging van -verzadigde door onverzadig de vetzuren in de voeding. Ze meent dat daarmee een bijdrage kan worden geleverd aan het voorkomen van be paalde vormen van hart- en vaatziek ten. ADVERTENTIE Maillots JanSSen ZWOLLE - DIEZERSTRAAT 32 /KWARTET DONDERDAG 15 MAART 1973 BINNENLAND TPQ6/L11 hrtveg verbreed tot 250 meter Van een verslaggever is de nieuwe installatie ontwor pen. pe installatie werkt, zonder Koelwater. Bij de normale wijze jan raffineren is pier etmaal 600.000 liter koelwater nodig, dat aan de bodem wordt ont trokken. Na gebruik wordt dit water vervuild geloosd. Vandaar dat het ingebruikne- Hen van de nieuwe installatie van enorm grote betekenis is. installatie weegt vijftien ton en is vijftien meter hoog. De Plaatsing van het apparaat kost te veel hoofdbrekens: in het dak van het twintig meter hoge fabrieksgebouw werd een gat gemaakt, waardoor de op een I raket lijkende installatie werd neergelaten in het fabrieksge bouw. Protest-poëzie in Zuid-Afrika verboden |een verslaggever jf HAAG De minister van verkeer en waterstaat heeft ile Tweede Kamer meegedeeld, dat hij advies van de raad van de waterstaat zal volgen om de Dordtse Kil te verbeteren volgens liet t kostbare plan, dat door rijkswaterstaat is voorgelegd. UTRECHT Drie milieugroepen uit Harmeien en Vleuten hebben een bezwaarschrift ingediend tegen plannen in het Zuiderpark van kasteel De Haar in Haarzuilen bij Utrecht, een golfbaan aan te leg gen. Het bezwaarschrift is ingediend bij de gemeente Vleuten-De Meern, waartoe Haarzuilen behoort JOHANNESBURG De Zuid-afri- kaanse censuur die streng oordeelt over de toelating van films, boeken, grammofoonplaten en zelfs bepaalde kleding heeft nu een bundel protest- poëzie van twee niet-blanke schrijvers verboden. De auteurs van de verbo den bundel 'Cry rage!', James Mat thews en Gladys Thomas, zijn kleur lingen. Zij hebben het in hun gedich ten duidelijk opgenomen voor de zwarte bevolking van Zuid Afrika en hebben daarmee een eerste belangrij ke bijdrage tot de poëzie-productie door kleurlingen geleverd. De uitge ver Peter Randall zegt dat het een best-seller is geweest, gerekend naar de maatstaven van uitgaven van ge dichtenbundels. Drie maanden gele den kwam dc bundel uit in een oplaag van 5.000 stuks die geheel is uitverkocht. Een tweede druk is nu tengevolge van het verbod in Zuid Afrika niet mogelijk. Maar in het buitenland bestaat er grote belangstel ling voor. De uitgever zegt verbaasd te zijn dat de bundel niet eerder in beslag werd genomen, maar hij ver moedt dat dit moet worden toege schreven aan de vertragend' werkende krijgbaar. BORGER Drente is op de televisie schermen herleefd als het land van Bartjc: ruige heide, zandpaden en kronkelige beekjes. Drente is nog al tijd een fraaie provincie, maar van dat zuivere land van Bartje zijn slechts enkele plekjes overgebleven. Veel is in cultuur gebracht door de landbouw. Er zijn moderne wegen en kanalen gekomen. Dc recreatie eist ook zijn tol. Sommige 'nieuwigheden' blijken ech ter achteraf overbodig te zijn. Zo ook een kanaal van Buinerveen naar Schoonoord, dat in de jaren 20 werd gegraven maar nooit de scheepvaart verbinding van betekenis is geworden die het had moeten worden. Nu ls het voor dc scheepvaart zo goed als onbruikbaar en dient het alleen nog voor de afwatering. Drente zou echter niet het vakantieland bij uitstek zijn als het ook dit kanaal niet wist in te passen in de recreatieve expansie. Een paar weken geleden lanceerde de ge meente Borger het 'kanalenplan Bui- nen-Schoonoord'. Er moet een heel scala van recreatie-objecten ontstaan langs de boorden van het kanaal. Maar dat kost dan wel 5,5 miljoen gulden. Drente is van nature water- arm. 'Daardoor kan het kanaal met zijn omgeving een recreatiegebied worden met een geheel eigen karak ter', aldus het kanalenplan. Bij Borger is al een eerste aanzet in de vorm van het recreatieterrein 'Hunzcdal'. Het kanaal volgt de laag ste delen van het landschap en daar door ontstaat wat bochtenwerk in het overigens recht-toe-recht-aan tracé. Het kanaal kruist enkele fraaie land schappen en leent zich voor dc kleine re recreatievaart en vooral ook voor de sportvisserij. Op dc foto: Een stukje van het kaars rechte kanaal bij Burger, waarvan rechts een nieuwe wijk te zien is. Links is iets van het recreatieterrein 'Hunzedal' te zien. via dat artikel 19 met spoed en ge ruisloos het plan voor de aanleg van de golfbaan er door wordt gedrukt', aldus het protest. Gewezen wordt op de noodzaak vele bomen en heesters op het terrein te kappen om het geschikt te maken als golfbaan. De golfclub is volgens de protesteren de milieugroepen exclusief omdat men alleen lid kan worden als men tevens aandeelhouder van de club wordt door een aandeel te kopen van minstens 2600 gulden. STADSKANAAL In de gemeente Stadskanaal wordt door de C.I.M.K.A., het centraal instituut voor het mid den- en kleinbedrijf te Amsterdam, een onderzoek uitgevoerd omtrent de positie van het ldeinhandelsapparaat in Stads- en Musselkanaal. Op initiatief van de handelsvereniging Musselkanaal is de gemeente al enige jaren geleden gestart met dit onder zoek. Toen het plan Kikkert de ge moederen en ook de toekomst van de middenstand in de gemeente Stadska naal sterk ging beïnvloeden, heeft men op gemeenteluijk niveau het on- oerzoek eerst weer opgeschort, omdaa de mogelijkheid bestond dat men een vrij groot bedrag dat dit onderzoek gaat kosten, eventueel voor niets zou uitgeven. De beide handelsverenigingen zijn kort geleden schriftelijk door het ge meentebestuur gevraagd omtrent de financiële bijdrage, die deze vereni gingen aan dit kleinhandelsonderzoek in samenwerking met de gemeente zullen besteden. Ook voor de gemeentelijke bestem mingsplannen acht men het juist, dat er een behoeftepeiling plaatsvindt, omtrent vestiging van bepaalde win kelbedrijven. De mogelijkheid acht men riiet uitgesloten dat uit dit in te stellen onderzoek bepaalde branches in de gemeente, wat de verkoopmoge lijkheden betreft, wel al een over schot tonen. Ook voor de in Stadskanaal geplande 'vendette' van het grootwinkelbedrijf Vroom en Dreesmann, zullen de uit komsten van het onderzoek bijzonder belangrijk zijn omtrent het tijdstip van vestiging ir. Stadskanaal. HOOGEVEEN Ook in Hoogeveen zijn valse bankbiljetten van honderd gulden in omloop. Eén ervan werd uitgegeven in een supermarkt. Bij de Ned. Middenstandsbank ontdekte men met een vals biljet te maken te hebben. Waarschijnlijk gaat het om fotocopie- ën die te onderscheiden zijn van het originele bankbiljet doordat zij kleu rafwijkingen vertonen en het water merk er verkeerd in zit De politie vermoedt, dat het om dezelfde biljet ten gaat, als onlangs in Groningen zijn uitgegeven en waarvoor twee zijn uitgegeven en waarvoor twee mannen ingesloten zijn in het huis van bewaring aldaar. GRONINGEN Er heeft een knok ploeg klaar gestaan van 93 man om als de politie niet had ingegrepen de bezetters van de groningse univer siteit uit het academiegebouw te slaan. Dit weet de juridisch student T. H. Plasma te melden in een inge zonden stuk in de universiteitskrant van Groningen. Plasma wordt gewoon lyrisch bij het bloedige beeld dat hem daarbij voor ogen staat: 'Onze rode heilbrengers hadden dan eens kunnen ondervinden hoe ze de in hun strijd opgelopen rood bebloede tanden (stompjes?) vergeefs stuk bijten op deze moedige en gezagsgetrouwe burgers en studen ten.' Hoeveel (corps)studenten en hoeveel burgers de knokploeg telde, die de 'rode bezetters' graag stompjes in hun mond hadden bezorgd, weet Plasma niet te vertellen. Volgens hem zijn de bezetters volgelingen van Hitier. Plasma heeft overigens nog ruzie met de universiteitskrant gehad ook. De redactie weigerde namelijk beledigen de passages tegen professor dr. L. Nauta en dr. Ton Regtien te handha- en. omdat deze tot strafvervolging hadden kunnen leiden. ADVERTENTIE aart 1972 is een nota van rijks- staat, waarin drie plannen voor- en ter verbetering met een ver- ,m advies doorgezonden naar de voor de waterstaat, die de minis- eeft aangeraden het plan uit te n, dat naar raming 47.5 miljoen n' zal kosten. De beide andere en zouden ruim 52 miljoen heb- jekost. erbetering van de Dordtse Kil onder meer een verbreding in e vaarweg tot 250 meter. In het en zal een vaargeul met een nbreedte van 150 meter en een e van N.A.P. min acht meter »n gebaggerd. Volgens een toe- ng van de regering in 1968 zou erruimde vaarweg in 1978 ook zeeschepen met een diepgang 7.50 meter bevaarbaar moeten Shell Nederland Chemie N.V. ten behoeve van haar nieuwe jf op het industrieterrein van de dijk verzocht op korte termijn de met deze schepen mogelijk te n. inel? aad van de waterstaat betreurt dat de verbeteringswerken beoor- I moeten worden, nadat de rege- reeds teozeggingen over dwars- el en diepte van de geul aan heeft gedaan. Hij heeft echter lig ingestemd met het plan van raterstaat. Wel wijst de raad er- at naar zijn mening tegelijk met rbeteringswerken, de bouw van vaste oeververbinding tussen vendeel en Wieldrecht ter hand worden genomen. Ie Kil echter bevaarbaar wordt akt voor zeeschepen gaat de leur van Dordrecht, 's Gravendeel trijen uit naar een tunnel. Ook ovincie Zuid-Holland heeft zich proken voor een tunnelverbin- Overigens is de minister, blij- zijn mededeling aan de Kamer, nening dat de werken aan de tse Kil losstaan van de bouw van imnel. Dit in tegenstelling tot de it besloten worden een tunnel aan te leggen, dan zou het naar de mening van de minister juist zijn, als beide werken op elkaar worden afge stemd. Hoeve sparen Een andere opmerking van de raad van de waterstaat betrof de hoeve 'Krab- en Landzicht' die zal moeten verdwijnen zodra men begint aan de verbetering van de Kil. De raad zal het op prijs stellen als Rijkswater staat deze hoeve zou kunnen sparen door een geringe wijziging in het nieuwe tracé aan te brengen. Wat de kans op verzilting betreft, meent de raad van de waterstaat dat bij de mond van de Hollandse IJssel en bij het inlaatpunt voor de drink waterleiding op de Oude Maas, de uiterste grens is bereikt. Hij merkt over het verbeteringsplan op, dat de marginale situatie aan de mond van de Hollandse IJssel geen verslechte ring toelaat en dat de nog bestaande marge op de Oude Maas door de werken aan de Dordtse Kil wordt verbruikt. De raad wil zioh echter niet tegen de plannen verzetten. Beheer van 'Hoornse Plas' wordt niet definitief geregeld Van een onzer verslaggevers PATERSWOLDE Er zal voorlopig nog geen definitieve regeling worden getroffen voor het beheer van de 'Hoornse Plas'. Deze 'recreatieve plas' die bij het Paterswoldse Meer is ge graven zal dit jaar voor het eerst v/orden open gesteld. Het eerste jaar zal worden proefgedraaid, eventueel met personeel van de N. V. Grontmij. Daarna zal onder meer worden beke ken hoe groot het totale personeelsbe stand moet zijn. Het meerschap gaat zich ook elders oriënteren over de beste beheersvorm. Intussen wordt gewacht op subsidie voor het graven van het Hoornse Meer. Dit is een uitbreiding van meer clan honderd hectare, die bij het 175 hectare grote Paterswoldse meer komt. De verbinding tussen het nieu we en oude gedeelte bestaat uit twee delen: de 'Nauwe Tocht' en de 'Wijde Tocht'. De meeruitbreiding is (na de recreatieve Hoornse Plas) de tweede fase, waarvoor bijna vijftien miljoen gulden op tafel moet komen. Een deel daarvan moet dit jaar dienen voor de start van de tweede fase. Van een onzer verslaggevers ZOUTKAMP De vijftien met kruit geladen schepen, die in Zoutkamp liggen afgemeerd, gaan binnen niet al te lange tijd verdwijnen. Dit is een gevolg van een mededeling van de Duitse regering, dat alle in de Neder landse wateren in schepen opgeslagen Duitse munitie binnen twee jaar zal worden weggehaald. In ons land lig gen totaal 70 schepen, die met Duitse munitie zijn geladen. Het vorig jaar raakte een van de munitieschepen door een storm op drift, waardoor in de naaste omgeving grote paniek ont stond MAARTENSDIJK Met succes wordt sinds half december ook in Maartensdijk afgedankt glas ingeza meld. Het initiatief daartoe is geno men door de werkgroep milieubeheer Maartensdijk. Nu men een paar maan den ervaring heeft opgedaan, is dui delijk dat de actie is geslaagd. Dit is voor een belangrijk deel te danken aan de wijze waarop de gemeente meewerkt: die heeft alle kosten op zich genomen. Slechts weinig gemeen ten in ons land doen dit tot dusver. Ir. Utrecht heeft de gemeente Leer- sum het Maartensdijkse voorbeeld ge volgd. Op zeven plaatsen in het dorp Maartensdijk staan nu containers waarin de bevolking het gebruikte glas (zonder dop) deponeert. Twee keer per week worden de containers c!oor de gemeente geleegd en de in houd vervoerd naar de speciale ge meentelijke stortplaats: vandaar uit wordt het glas afgevoerd naar de glassmelterijen. De handelsonderne ming die zich daarmee heeft belast brengt wekelijks twee ton oud glas WERVERSHOOF De raad van het Noordhollandse Wervershoof heeft wethouder en loco-burgemeester N. .T. Breg ontslagen met zes stemmen voor en vijf tegen. De andere wethouder, de heer J. C. Schoorl nam uit solida riteit ontslag. De raad benoemde daar op twee nieuwe wethouders. De meerderheid van de raad heeft de afgelopen maanden het college van b en w enige keren verweten dat het niet wilde luisteren naar de raadsle den. Geschilpunten waren: de recon structie van een wegdek, de bouw van tien woningen en de bestemming van enige percelen grond. B en w zijn herhaaldelijk in de raad teruggeko men met een voorstel voor de bouw van tien premiewoningen, terwijl de meerderheid de voorkeur gaf aan wo ningwetwoningen. Verder willen b en w landbouwgrond een recreatieve be stemming geven, tégen de zin van de raadsmeerderheid. Enige raadsleden noemden het verschil van inzicht als een 'kwestie van mentaliteit'. Politie ke controverses hebben volgens hen geen rol gespeeld. Het ontslag is gebaseerd op artikel 87a van de gemeentewet. Dit artikel is in de wet gekomen, toen men do behoefte gevoelde CPN-wethouders af te zeggen na de communistische machtsovername in Tsjechoslowakije. De wet schrijft een afkoelingsperiode voor van veertien dagen; die is in Wervershoof loegepast. weg. Dat is een grote hoevelheid als men bedenkt dat Maartensdijk net 8000 inwoners telt. Van een verslaggever LEEUWARDEN Het actiecomité 'Riolering Terschelling' zal het colle ge van gedeputeerde staten van Fries land vandaag een petitie aanbieden, waarin het een 'onduldbare toestand' wordt genoemd dat in 'modern Neder land in 1973 op Terschelling een fun damentele voorziening als riolering ontbreekt'. Het comité vindt dat nu vijftien jaar na aanleg van de waterleiding de maat vol is en dat er snel wat moet gebeuren. Het college heeft ook een lijst met 1900 handtekeningen gekregen, (vol gens het comité die van bijna alle volwassen bewoners van het eiland). In een aantal bijlagen staan de gege vens die het comité heeft verzameld om zijn wensen kracht bij te zetten, zoals de resultaten van een enquete onder de boeren over de verminderde kwaliteit van het water voor hun vee en het aantal overnachtingen per jaar in het gebied. Het comité wil 'ter stond riolering in de grond', aldus het motto van de actie, straattegel door ruit De milieugroepen hebben bezwaar te gen de aantasting van het bos rond het kasteel voor de aanleg van de golfbaan, omdat naar hun mening dit bos grote natuurwetenschappelijke waarde heeft en het een verzamel plaats is van zeldzame vogels en plan ten. Daarnaast zijn er bezwaren tegen de exclusiviteit van de golfclub die het terrein voor deze sport wil gaan gebruiken en tegen de procedure die de gemeente volgt op grond van arti kel negentien uit de wet op de ruim telijke ordening. De milieugroepen menen dat voor de bestemming van het terrein de normale procedure dient te worden gevolgd met moge lijkheden van beroep tot aan de Kroon. 'De indruk wordt gewekt dat Van onze correspondent ASSEN Boekhandel Iwema in As sen heeft in samenwerking met Inter- book International in Schiedam drie oude Drentse schrijvers opnieuw aan het publiek voorgesteld. Zij verzorgen een nieuwe uitgave van het Drentsch Sagenboek van J. R. W. Sinninghe en van de romans Marthao Ledeng van Hanm Tiesing en Um d'olde toren van Albert Dening. De twee laatste ro mans werden in een band samenge voegd. Het Drentsch Sagenboek ver scheen voor het eerst in 1944 en de eerste druk was snel uitverkocht Er kwam geen tweede, maar de vraag naar het Sagenboek neemt toe. Om aan deze vraag te voldoen heeft Iwe- ma's boekhandel dit initiatief geno men. Deze langs fotografische weg vervaardigde ongewijzigde tweede druk bevat 6 houtsneden van R. Snap per. De schrijver Harm Tie9ing leefde van 1853 tot 1936 en publiceerde enorm veel. Albert Dening werd in 1873 in Sleen geboren en vertrok later naar het westen van het land. Hij stierf in 1949. De boeken zijn van 16 maart af in de boekhandel ver- bureaucratie bij de censuur. Van onze correspondent ASSEN 'Een der aspecten van het menselijk bestaan is het werkzaam zijn', zei de heer E. Hoejenbos, ge- neesheer-directeur van de Ned. Her vormde Inrichting voor Geestelijk Hulpbehoevenden in Assen, gistermid dag op een persconferentie In 1968 kwam in deze inrichting het eerste arbeidscentrum De Bever gereed, waarin tachtig patiënten werk konden vinden. Het Hendrik van Boeyenoord, de naam van de inrichting van dokter Hoejenbos, was aanvankelijk opge richt voor lichamelijk en geestelijk gehandicapte kinderen. Maar toen de leeftijd steeg was het noodzakelijk werk voor hen te vinden. De inrichting heeft nu ongeveer 650 pupillen, waarvan er ongeveer 230 in aanmerking komen voor het verrich ten van werk. Over enige jaren - want het H. van Boeyenoord breidt zich voortdurend uit - zullen er 800 patiën ten zijn en daarvan zullen er 300 tot 350 willen en kunnen werken. Men heeft nu de beschikking gekregen over een tweede arbeidscen trum De Otter, dat met 2.500 vierkan te meter vloeroppervlak ruim 120 pa tiënten de gelegenheid biedt naar ver mogen arbeid te verrichten. Het gebouw bevat twaalf werkzalen, drie 'kantoormnjirniten en een kantine. Men doet er aan machinale houtbe werking, metaalbewerking monteren van fietswielen, montage- en verpak kingswerkzaamheden. Maar het is vol gens de heer Hoejenbos niet genoeg. Er wordt thans gewerkt aan plannen voor een tweede gedeelte. Hij ver wacht, dat gezien de economische moeilijkheden, deze niet eerder dan in 1975 verwezenlijkt kunnen worden. Desondanks liggen de plannen nu reeds in 'Den Haag'. De heer K. Roggen, hoofd van dit arbeidscentrum, vertelt, dat het werk een grote venschei de nheid eist voor aanpassing aan verschillende niveaus van geestelijke en lichamelijke ont wikkeling. Speciale hulpgereedschap pen, mallen en aangepaste zitplaatsen helpen daarbij. an een onzer verslaggevers EN DOLDER De Remia- brieken in Den Dolder heb- in deze week een installatie in ibruik genomen, die speciaal lor deze fabriek is ontworpen ior Stork in Amsterdam, die *n belangrijke bijdrage levert an het tegengaan van de milieu- srontreiniging. oor de fabricage van margari- halvarine en sauzen zijn nu inmaal oliën nodig, evenals itten. Deze worden voornajne- jk verkregen uit olie-houdende iden. Deze olie is niet direct ruikbaar voor de verwerking, i moet eerst worden gezuiverd f geraffineerd. Om dit op de leest moderne manier te doen

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 11