Al Fatach achter Khartoem-moord Wounded Knee niet langer het einde van de indianen Saigon en Viet Cong gaan praten over politieke toekomst Ravage in Londen Stakingen veroorzaken chaos in Engeland r Uvami-Liga oppermachtig Gaullisten zouden ei' komende zondag foed voorstaan Nixons adviseur schonk geld aan sabotage-groep Lindsay volgend jaar weg als burgemeester Edith Irving tot twee jaar gevang veroordeeld ROUW/KWARTET VRIJDAG 9 MAART 1973 BUITENLAND T7/K9 oedan weerspreekt Arafats ontkenning KHARTOEM (UPI, AP, Reuter, AFP) Soedan kan bewijzen overleggen Jat de Palestijnse verzetsbeweging Al Fatach van Jassir Arafat betrokken tras bij de moordpartij in de ambtswoning van de Saoedi-Arabische ambas sadeur in de hoofdstad Khartoem. i)e minister van voorlichting van (oedan, Omar Mazjmoesa heeft dit Bsterefi verklaard naar aanleiding {an een ontkenning van Arafat, dat M Fatach iets met de aanslag te faken had gehad. Volgens de inister werd de aanslag uitgevoerd mannen van Fatach die chikten over een auto, die hun deze organisatie ter beschikking gesteld. De plannen voor de val werden aangetroffen in het „ju van de leider van Al Fatach f Soedan, Jassin, voordat deze naar [jbië vluchtte: 'Wij zijn bereid, irafat al die documenten te laten minister zei voorts: 'In plaats van praten over imperialisme of het ilonialisme moet Arafat gaan inzien it de aanval op de ambtswoning in irtoem een aanval was op de sten van Soedan. En wp praten hier »t over Amerikaanse of andere ilomaten, maar over mensen.' ..jident Nimeiry beschreef de joord als een laaghartige daad en zei: [en heeft de drie mensen als geiten [geslacht en toen hun lichamen zomaar laten liggen.' Soedan en zijn president wordt kwalijk genomen dat vorige zomer de betrekkingen met de Verenigde Staten werden hervat. Soedan was één van de eerste Arabische landen die de banden met Washington herstelden. In een telegram aan president Anwar Sadat van Egypte heeft Arafat gezegd dat Soedan meedoet aan een door Amerika ingegeven campagne om de Palestijnse verzetsbeweging te vernietigen. Hij verzocht Sadat. 'tegen dit soort samenzweringen de zijde van de Palestijnen te kiezen.' Ook heeft Arafat beweerd dat de Amerikaanse zaakgelastigde Curtis Moore, die in Khartoem samen met een Amerikaan en een Belg werd vermoord, een aandeel had in de 'massa-moord van september 1970 in Amman.' Dit was een verwijzing naar de burgeroorlog, waarin de Palestijnse commando's van Arafat aan het kortste eind trokken. Later werd in Khartoem bekend gemaakt dat het hoofd van AT Fatach in deze stad, Fowaz Yassin, bij verstek zal worden berecht. Op de vraag of de overvallers -de verzekering iONDEN (Reuter) Door de vierentwintig uursstaking bij de Iritse spoorwegen was de verkeerschaos gisteren vrijwel compleet n de industriële stakingen begonnen de omvang van een crisis te lereiken. brenzen die doorgaans met het penbaar vervoer naar Londen omen, kwamen nu met eigen vervoer iet als gevolg kilometers lange files. )c politie maakte van de radio- imroep gebruik om steeds weer de volgende waarschuwing te geven: 'Kom niet naar Londen, tenzij uw aanwezigheid daar absoluut noodzakelijk is'. De hotels in de Britse hoofdstad waren overvol, doordat vele zakenlieden in Londen hadden overnacht om 's ochtends niet in verkeersopstoppingen terecht te 'omen. De posterijen hebben (waarschuwd, dat de post met instens 24 uur vertraging zou Prden afgeleverd. Inmiddels heeft de nd van machinisten laten weten, t zondag opnieuw zal worden itaakt. staking in de gasbedrijven, die in mtraal-Engeland al tot veel overlast ieft geleid, zal nu ook gevolgen gaan ibben voor Zuid-Engeland. Als bonden en directies binnenkort in overeenstemming bereiken, zal gastoevoer van 40.000 woningen in lid-Londen worden afgesneden, liddels dreigt men ook in de lenmijnen het werk neer te gaan jen. De bonden eisen een derde _!ek vakantie als compensatie voor iet feit, dat de lonen niet worden ierhoogd. De nationale kolenraad leeft een tegenaanbod gedaan, maar dat zullen de mijnwerkers vermoedelijk afwijzen. Een staking van Londense. leraren tCCA (DPA) Op grond van ivolledige uitslagen van de lensdag in Bangladesj geholiden irlementsverkiezingen kan de wami-Liga van premier Moedjiboer achman rekenen op 291 van de 300 fels en de oppositiepartijen de lafhankelijken samen op 6. e verpletterenue overwinning van eik Moedjib is voorspeld door lutrale waarnemers. Maar zij hebben leh wel afgevraagd of deze eerste arlementsverkiezingen in Bangladesj 'el een echt democratisch karakter ebben gehad. Radio en televisie orden door de regering icontroleerd, evenals het grootste eel van de dagbladpers. 'ARIJS (Reuter) Blijkens een isteren in het Parijse blad l'Aurore epubliceerde enquête mogen de aullisten in de tweede erkiezingsronde in Frankrijk op ondag rekenen op 'soliede steun van entrumkiezers'. Zij die op de jervormers- Lccanuet en Servan- chreiber stemden in de eerste ronde, ldus het dagblad, zullen in de "^ede niet stemmen op een ommunist. Maar bijna een kwart van 'e vitale hervorm ingsstemmen zal aan naar een socialist, waar deze het n°et opnemen tegen een gaullist. e enquête, die werd gehouden voor at Lecanuet meedeelde dat zijn partij ondag optrekt met de gaullisten, hst ook uit dat veel socialistische 'eters nog steeds terughoudend zijn iver het stemmen op een communist n de tweede ronde. 'ndanks landelijke overeenstemming ,v'er een gemeenschappelijk erkiezingsakkoord, heeft maar 55 'ocent der socialistenstemmers [erklaard zijn trouw te zullen er'eggen naar een communist, waar llens tegenkandidaat een hervormer liep gisteren af, maar vandaag wordt opnieuw vergaderd over verdere actie. Bij de ziekenhuizen blijft het niet- verplegend personeel ook nog staken met uitzpndering van een ziekenhuis in de Midlands. De plaatselijke vakbondsleider, ontroerd door het lijden van de patiënten, liet de 600 stakers daar het werk hervatten. De landelijke bond heeft felle kritiek geuit op de plaatselijke leider. hadden ontvangen dat hun leven zou worden gespaard, als zij zich zouden overgeven, antwoordde de minister van voorlichting: 'Dat is helemaal niet gevraagd, noch aangeboden.' Intussen heeft de eerste Egyptische krant de moordpartij in Khartoem veroordeeld. 'De geheiligde doelstellingen van het Palestijnse verzet mogen niet worden benadeeld door fouten van haar leden. De meest recente was die in Khartoem, aldus Al Goemhoeria. Het blad vraagt zich af wat de bedoeling van een dergelijke operatie was en welk voordeel het verzet er van heeft. Voorts merkt het op dat als de actie ten doel had de slachtoffers van de beschieting van de Libische Boeing te wreken men er beter aan gedaan zou hebben, zo'n wraakoefening 'op bezet gebied' (de door Israël bezette gebieden) te houden. Moskou De Sowjet-Unie heeft koning Hoessein van Jordanië gevraagd, de ter dood veroordeelde Aboe Doead en andere Palestijnen niet te laten terechtstellen. Zij werden veroordeeld wegens ondermijnende activiteiten tegen de Jordaanse regering De overvallers in Khartoem haddwi hun vrijlating geëist. Het Russische weekblad Za Roebezjom meent dat Hassanan Heikal, de bekende hoofdredacteur van het Egyptische blad Al Achram 'tendentieuze, leugenachtige en onvriendelijke verklaringen publiceert over de Russische politiek in het Midden-Oosten'. Hij zou ook twijfel hebben gezaaid over de 'overwinning van de rechtvaardige zaak van het Egyptische volk.' Heikal heeft geschreven dat de Russische politiek in het Midden-Oosten is gebaseerd op expansionisme. Israël maakt plannen om op kleine schaal militaire vestigingen in de Sinai-woestijn te ontmantelen een mogelijk voorspel tot terugtrekking van troepen uit de Suez-kanaalzone? In de Gazastrook werd een Israëlische soldaat door een handgranaat gedood. PARIJS, SAIGON (AP) De regering in Saigon en de Viet Cong zijn gisteren overeengekomen besprekingen te openen over de po litieke toekomst van liet door de oorlog verscheurde Zuid-Vietnam. De besprekingen zullen op 19 maart beginnen in een chateau in de buitenwijken van Parijs. Reddingsploegen snellen met een gewonde vrouw naar een zieken wagen, nadat een bom ernstige schade heeft toegebracht bij de Old Bailey van Londen. Vervolg van pagina 1. Londonderry een tiental bommen. Volgens de politie waren de ontploffingen het werk van het Ierse republikeinse leger in een poging de stemming tijdens het refèrendum over de toekomst van Ulster te ontregelen. De bommen brachten ernstige schade toe aan het grootste hotel van Belfast, een supermarkt en twee winkels. Gro te delen van het centrum moesten geëvacueerd worden. Boycot De bont-explosies waren een verrassing voor de meeste inwoners, die een vreedzame stemming hadden venvacht, aangezien er 33.000 gewapende soldaten, politie-agenten en leden van de militie op de been waren om de vrede te hand haven. Volgens het leger was het de grootste veiligheidsoperatie sinds de gewelddadige jongste geschiedenis begon in 1969. Terwijl de bom-explosies en sirenes de rust verstoorden, tfokken de inwoners van Noord-Ierland langs prikkeldraad versperringen naar de stembus om te besluiten of zij bij Engeland willen blijven of verenigd willen worden met de Ierse republiek. De meeste katholieken bleven weg. 'Niemand gaat hier stemmen', zei een arbeider uit een katholieke wijk van Belfast. 'Dit is voor de protestanten en iedereen weet dat zij Brits willen blijven'. WASHINGTON (Reuter) De persoonlijke juridische adviseur van president Nixon heeft 30.000 a 40.000 dollar betaald aan een man, die de justitie verdenkt van contacten met de groep, die vorig jaar de Democratische partij bespioneerd heeft. Dit heeft de directeur van de Amerikaanse federale recherche (FBI) Patrick Gray verklaard. Gray zei dat het geld was uitbetaald aan Donald Segretti, een advocaat uit California, op verzoek van Dwight Chapin, Nixons voormalige secretaris. Het geld was afkomstig van Herbert Kalmbach, Nixons advocaat, tegen wie Chapman had gezegd dat Segretti de Republikeinse partij van dienst zou kunnen zijn. Ngoejen Foeong Thiep leider van de Zuidvietnamese delegatie en Dinh Ba Thi, zijn collega van de Viet Cong, bereikten tijdens een korte ontmoeting in het internationale conferentiecentrum definitieve overeenstemming over de laatste procedurele bijzonderheden. De komende besprekingen zullen worden gehouden in het Chateau de la Celle in St. Cloud, ten westen van Parijs. Het chateau is door de Franse regering ter beschikking gesteld. Morgen zullen de namen van de leden van beide delegaties in Saigon worden bekend gemaakt. Eén van de voornaamste taken van de politieke onderhandelaars zal zijn het opzetten van een nationale raad van verzoening, die de verkiezingen moet gaan organiseren in overeenstemming met de daarvoor in het vredesverdrag overeengekomen richtlijnen. Saigon heeft 499 communistische krijgsgevangenen losgelaten, die werden vastgehouden in de meest noordelijke provinciën, Kwang Tri. Eén der gevangenen vroeg op het laatste ogenblik of hij asiel mocht krijgen in Zuid-Vietnam. Hij is de eerste 'overloper' sinds begonnen was, op 12 februari, met het in vrijheid stellen van krijgsgevangenen. In de komende dagen zullen vermoedelijk op vijf plaatsen in het zuiden 6300 communistische en 1200 Zuidvietnamese gevangenen worden gerepatrieerd. KRITIEK Een Amerikaanse militaire vlieger, die zes jaar in Noord-Vietnam NEW YORK (AP) De burgemees ter van New York, John Lindsay heeft gisteren bekend gemaakt, dat hij niet zal trachten voor een derde ambtsperiode te worden gekozen, in wat hij 'de op een na zwaarste baan in het laird' noemde. Lindsay (51) maakte dit bekend tij dens een persconferentie in City Hall. Lindsay werd in 1969 niet door de Republikeinen aangewezen als candi- daat voor het burgemeesterschap en won de verkiezingen als liberaal en onafhankelijk kandidaat. door Jelte Rep Wounded Knee In de strenge winter van 1890 werd ezc naam met veel bloed neergeschreven in de Amerikaanse geschie denis. Een stam half bevroren en half verhongerde indianen, die hun doodzieke opperhoofd Big Foot meesleepten door de sneeuw, liep in de armen van een regiment van de Amerikaanse cavalerie. De indianen wilden zich aansluiten bij een andere rebellerende stam om te ontkomen aan inlijving op een reservaat en aan onder werping door het leger. Maar de winter kende geen genade. En het cavalerie-regiment nog minder, want het zon al lange tijd op wraak voor de dood van hun leider, generaal Custer, die was omgekomen in een veldslag met de indianen. De indianen hadden Custer de zakelijke bijnaam van 'squaw-doder' gegeven, want de fanantieke indianenhater had menige indianenstam uitgeroeid. De cavaleristen dreven de gevluchte indianen bijeen bij een kleine kloof nabij de kreek Wounded Knee en gaven hen bevel zich te ontwapenen. Verzet was zinloos. Vier kanonnen stonden op hen gericht. Maar toch ging er een schot af. Of het per vergisseng was of uit wanhoop, is niet meer te achterhalen. Maar het was voldoende voor de wraakzuchtige soldaten. Onmiddellijk openden zij het vuur. Binnen een paar minuten waren 150 indiaanse mannen, vrouwen en kinderen dood. 25 soldaten kwamen eveneens om in de orgie van hun eigen geweervuur. De indianen die wisten te vluchten, vonden de vriesdood. Slechts een handjevol indianen overleefde het. Op open wagens werden ze door de sneeuwstorm naar het kerkje van Pine Ridge gereden voor onderdak. Het was vier dagen na kerst en tussen de kerstversiering hing de tekst: Vrede op aarde, in mensen een welbehagen. Droom stierf Vele jaren later sprak Black Elk. de priester van de Oglala-Sioux- indianen: 'Als ik nu terugkijk van deze hoge heuvel van mijn ouderdom, kan ik nog steeds de afgeslachte vrouwen en kinderen zien liggen op hopen of verspreid langs de gehele kronkelende kloof, net zo duidelijk als toen ik ze zag met ogen, die nog jong waren. En ik kan zien dat ook iets anders is gestorven in de bebloede modder en is begraven in de blizzard. De droom van een volk stierf daar. Het was een prachtige droom. En ik, aan wie een zo groot visoen was gegeven in mijn jeugd, u ziet me nu als een zielige oude man, die niets heeft gedaan, want de ring van de natie is gebroken en verspreid. Er is niet langer een centrum en de heilige boom is dood'. Wounded Knee staat bekend als de laatste 'slag' tussen het Amerikaanse leger en de indianen. Maar voor de indianen was het het begin van het einde. Ze hadden de oorlog verloren en voortaan zouden ze krijgsgevangenen zijn in het land, waar ze eens heer en meester waren en zouden ze geen stap kunnen verzetten zonder de bevoogding van het Bureau voor Indiaanse Aangelegenheden (BIA). het departement dat hun belangen zou moeten beschermen. De reservaten werden feitelijke krijgsgevangenkampen en het BIA- onderwijs werd een verdelgingsmiddel tegen de indiaanse cultuur. Ondanks verdragen, die golden 'zolang het gras groeit en het water stroomt', raakten de indianen steeds méér land en water kwijt. Voor zijn broodnodige energie ploegde Amerika steeds meer land om en bouwde het steeds meer dammen, totdat er bijna geen gras meer was om te groeien en geen water meer om te stromen. De oorspronkelijke Amerikanen zijn tegenwoordig vijfderangs burgers. De werkloosheid onder de Amerikaanse indianen ligt 40 procent boven het landelijke gemiddelde en het inkomen ligt 75 procent beneden het gemiddelde. Dertig procent van de indianen is analfabeet. Ze worden geplaagd door honger en 'ouderwetse' ziekten als tuberculose, trachoma (een oogziekte) en kwashiorkor (proteïnen-gebrek). De sterftekans voor indiaanse zuigelingen is drie maal zo groot als voor andere kinderen. Hun levensverwachting is aanzienlijk kleiner dan die van blanke Amerikanen. Zelfmoorden en alcoholisme doen zich alarmerend vaak voor onder de indianen. Nieuwe generatie Op de puinhopen van dit onmenselijke bestaan groeide een jonge generatie indianen op, die dit alles niet meer wil aanvaarden en die bereid is zich op nieuw te verzetten tegen de grote onvermacht. 'Het is niet belangrijk dat er slechts 500.000 van ons indianen zijn', zegt Vine Deloria, de 'profeet' van de militante indianen. 'Belangrijk is, dat wij een superieure levenswijze hebben. Wij indianen hebben een meer menselijke levensfilosofie. Wij indianen zullen dit land tonen hoe menselijk te handelen. Eens zal dit land zijn grondwet,, zijn wetten veranderen en rekening houden met mensen. in plaats van eigendommen'. De strijdbijl werd opgegraven en de oorlogstrom geroerd. Het verlaten gevangenis-eiland Alcatraz werd bezet. Ongebruikte legerposten werden gekraakt. Archeologen, die indiaanse graven schonden, werden overvallen. Visnetten werden uitgegooid in de wateren, waaruit de indianen waren verdreven. Het gemoedelijke karakter van de acties verdween echter, toen de indianen steeds weer opnieuw het onderspit moesten delven en hun frustraties groeiden. Vorig jaar november werd in Washington het gebouw van het gehate BIA bezet, maar niemand wilde luisteren. Uit pure frustratie sloegen de indiaanse bezetters de boel kort en klein en verdwenen met dozen vol documenten, die getuigden van een lange reeks onrechtvaardigheden. Toen de bezetters waren vertrokken, kalkten BIA-ambtenaren er nog een serie leuzen op de muren bij, gooiden nog wat kasten om, vervingen de benzine in de gereedstaande molotow-cocktails zorgvuldig door water en nodigden daarna de pers uit om schande te spreken over het vandalisme, van de indianen. Temidden van de rommel lag een schrijfmachine, waarvan de stangen aan alle lettertekens zorgvuldig waren verwrongen en omgebogen. Hoeveel geduldige woede is voor zoiets nodig? Moorden Kort voor de bezetting was Richard Oakes. de leider van de bezetting van Alcatraz. doodgeschoten door een blanke. De bezetting van het eiland had Oakes al moeten bekopen met de dood van zijn 12-jarig dochtertje, dat van een van de gevangenisgebouwen was gevallen. Enkele maanden eerder was Yellow Thunder, een Oglala-Sinux-indiaan uit Pine Ridge, in de staat Nebraska aangevallen voor een gebouw van het Amerikaanse Legioen en binnen gedwongen on. onder het gehoon van de blanken een indanendans uit te voeren. Een week later werd zijn lichaam gevonden in een geparkeerde auto. Yellow Thunder was de vriend van één van de militante leiders. De moorden verenigden de indiaanse activisten voor hun bezetting van het BIA-gebouw en liggen ook gedeeltelijk tengrondslag aan de huidige, wanhopige bezetting van Wounded Knee, het kleine dorpje in het reservaat Pine Ridge van de Oglala-Soux-indianen in South Dakota. Toen opnieuw een indiaan werd doodgeschoten, gingen de militante jongeren opnieuw op oorlogspad. In het plaatsje dat de naam van de 'Eichmann' van de indianen, Custer, en dat niet ver van Wounded Knee af ligt, werd de dader slechts van de doodslag beschuldigd. De militante indianen zijn ervan overtuigd dat het moord was. Maar hun gewelddadig protest, waarbij de plaatselijke kamer van koophandel in vlammen opging, leverde alleen maar gewonden op. Een begin Daarop trokken 300 indianen naar Wounded Knee om tegen die historische achtergrond hun eisen onder de aandacht van Amerika te brengen: een senaatsonderzoek naar de onrechtvaardigheden tegen de indianen en enkele onmiddellijke veranderingen binnen de bureaucratische structuur van het BIA. Goed bewapende soldaten omcirkelden het dorpje en gaven de indianen bevel zich te ontwapenen. Maar anders dan 83 jaar geleden weigerden de indianen. Ze weigerden voor de tweede maal verslagen te worden bij Wounded Knee. Hoe de confrontatie ook zal aflopen, dit keer zal het geen einde, maar een begin betekenen. Steeds luider zullen de indianen zich laten horen, tot ze eindelijk gehoord worden. Is er een andere keus? gevangen heeft gezeten, heeft verklaard dat volgens zijn mening Amerika, door te vechten in Vietnam 'Zijn neus in andermans zaken stak'. In tegenstelling tot de meeste vrijgelaten Amerikaanse krijgsgevangenen, trok de 40-jarige Fleshcr de geldigheid van Amerika's ingrijpen in Zuid-Vietnam in twijfel. Hij zei dat iedereen die het wapenstilstandsakkoord bekijkt, 'ziet dat het is zoals de Noordvietnamezen in 1965 eisten'. 'Ik geloof dat wij deze oorlog helemaal niet gewonnen hebben', aldus Flesher. i I»»®! ZURICH (UPI) Een rechtbank in Zttrich heeft de 38-jarige mevrouw Edith Irving veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf wegens haar aandeel in de valse autobiografie van de Amerikaanse industrieel Howard Hughes. Edith Irving (wier echtgenoot in de VS 2,5 jaar uitzit voor het verkopen van de verzonnen autobiografie) werd schuldig bevonden aan fraude en het gebruik van valse documenten. Zij had gebruik gemaakt van een vals paspoort op de naam van Helga R. Hughes om geld te innen dat de uitgeversmaatschappij die het boekwerk had gekocht op een Zwitserse bank had gestort. V erantwoordelij k MADRID (Reuter, UPI, DPA) An tonio José Arenas, de piloot van het toestel van de Spaanse chartermaat schappij Spantax, dat maandag boven Frankrijk in botsing kwam met een DC-9 van de Spaanse luchtvaartmaat schappij, meent dat de Franse mili taire verkeersleiders verantwoordelijk zijn voor het ongeluk met de DC-9, waarbij 68 mensen om het leven kwa men. China-Rusland HONGKONG (Reuter) China heeft de Sowjet-Unie gisteren beschuldigd van een 'verachtelijke truck' door de Chinese namen van Sowjet-steden en gebieden in het Verre Oosten in Rus sische te veranderen. Volgens een door het persbureau Nieuw China verspreide verklaring zet partijleider Leonid Breznjew hiermee 'de politiek van agressie en expansie van de oude tsaren voort'. Fonda krijgt baby LOS ANGELES (Reuter) De actri ce Jane Fonda, in januari getrouwd met de vredesstrijder Tom Hayden, verwacht in de herfst een baby. Haar eerste kind is vier jaar en geboren uit haar huwelijk met de Franse fil mer Roger Vadim, dat in januari werd ontbonden. Hulp aan Zambia NEW YORK (Reuter) Het vesti gen van nieuwe invoer- en uitvoerwe- gen voor Zambia zal ongeveer 124 miljoen dollar gaan kosten aan vrachtwagens, ander rollend materieel en faciliteiten in Zambia, Malawi en Tanzania. Slechts wanneer tijdig vol doende hulp wordt geboden, zal de Zambiaanse economie zich normaal kunnen blijven ontwikkelen. Dit staat in een rapport, dat een missie van de Veiligheidsraad van de VN heeft op gesteld na een bezoek aan Oost-Afri- ka. De missie moest onderzoeken, wat de economische gevolgen zijn voor Zambia van het wegvallen van het spoorwegvervoer door Rhodesië naar de Mozambiaanse havenstad Beira. Japan-Con cordes HONGKONG (AFP) De Japanse luchtvaartmaatschappij Japan Airlines heeft besloten enkele Frans-Britse su personische Concordes te kopen, maar aantal en leveringsdatum zijn niet bekend. Dit schrijft het in Hongkong verschijnende blad China Mail, dat een uitspraak in deze zin citeert van Koenisoeke Sakita, vice-president van Japan Airlines voor Azië en Ocea- nië. Sikata sprak tijdens een receptie van internationale reisagenten in de Britse kroonkolonie.

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 9