gepleegd sterven' 'Zelfmoord niet omdat men wil Spaarrente tot KOI iLHl JIS BO TER 0 dichtbij Commentaar landelsoorlog J; Zinloos Nijmeegs proefschrift zoekt nadere verklaringen op de plaat - pop op de plaat-popopdep Little Feat wijzigt koers Uitwedstrijd? Neem een MeerMan's Kaart! Voorwaardelijke straf voor dodelijke olie 'Probleem voor beschouwer, niet voor de pleger' praat 's echt met elkaar Biddag voor gerechtigheid T4 IOL'W/KWARTET VRIJDAG 9 MAAKT 1973 BINNEXLAJiD/COMMENTAAR T5/K7 zetel van eei grote Ms [ektronische industrie is J lederland in verlegenheid gebracht oor de vloed van Japanse lektronische produkten welke lier gretig aftrek vinden. Een Benelux- Jegatie heeft vergeefs geprobeerd in [okio een vrijwillige beperking van Japanse export in de drie landen bewerkstelligen. En nu blijkt de )entrale Dienst van In- en litvoerzaken de vrij drasische maat- :gel genomen te hebben om geen :rgunningcn meer te verstrekken )oor de invoer van clcctronica uit [apan. En Japan dreigt terug te slaan beperking van onze uitvoer térheen en wat erger is met ;n 'omzeilen' van Rotterdam met al |jjn handelswaar voor Europa. kan dat toegaan in een idelsoorlog. Men ziet nu al dat in Ie strijd over de maatregel van de Centrale Dienst werkgelegenheid jenover werkgelegenheid wordt ÖÜlüiitgespeeld. De Federatie Metaal- en 'lektrotechnische Industrie, die achter e maatregel staat, laat duidelijk loorschemcrcn hoe erg het voor de werkgelegenheid in de Benelux zou ijn, als produktie-eenheden van hilips hier zouden moeten sluiten ten :volge van de Japanse concurrentie, laar de Vereniging van Fabrikanten, iporteurs en Agenten, die natuurlijk He belang bij deze Japanse import •ft, wijst op het gevaar voor de jelegenheid van enkele duizenden de importeursbedrijven. Iu Japan op korte termijn ernstige joblemen krijgt met zijn import in de 'S (waarheen het vorig jaar ruim vier iaat zoveel exporteerde als het eruit mporteerde) richt het zich nog Dtensiever op de Euromarkt, waar in <P e afgelopen drie jaar de Japanse nport reeds twee keer zo groot is eworden. Japan en West-Europa Jagen beide luid over een ouderwets irotectionisme van de VS, waar ze ïalletwec nogal last van hebben, maar nu dat niets uitricht, vliegen ze elkaar de haren. Ondertussen' ergeren Amerika, Australië en een groot aantal ontwikkelingslanden zich weer jroen en geel aan het landbouw- irotectionisme van de Euromarkt. os Kortom, alle pleidooien voor grotere ut handelsvrijheid ten spijt ligt het protectionisme nog altijd als eerste P redmiddel voor de hand voor de meeste nationale regeringen. Eens H werd het gehanteerd om jonge, U'vvetsbare bedrijven te beschermen nu steeds meer om bij een hoge levensstandaard (dus hoge jroduktiekosten) de werkgelegenheid stand te houden. loever de uit hun krachten gegroeide ndustriële reuzen van Japan, Noord- en West-Europa zullen gaan jom hun betalingsbalans ten koste van ilkaar te verbeteren, is niet duidelijk. Maar het kon wel eens heel slopend worden en de volgende tarievenronde het GATT (Algemene [vereenkomst inzake handel en tarieven) zal er de handen vol aan lebben. Wat verder opvalt, is de zinloosheid van zo'n handelsoorlog. Uitgerekend de elektrotechnische industrie heeft ons ogen en oren verschaft die ons telkens weer een navrant beeld geven van de wérkelijke, niet-aangepaste, i behoeften in de wereld. Om die te bevredigen verdringt niemand zich, 1 want die vraag is, om het eens met de schoolboekjes te zeggen, geen ii 'koopkrachtige' vraag. Alle Ïiternationale pogingen om er wat oopkracht aan te geven, door ii vergroting van de kapitaaloverdracht of door toekenning van speciale jj trekkingsrechten van de wereldbank. 1 hebben tot nu toe gefaald. Daardoor blijft de markt geografisch gezien beperkt tot het noordelijk halfrond, waar de hoge levensstandaard de koopkracht telkens verder opstuwt maar óók de produktiekosten. Vandaar dat men nu al steeds meer het verschijnsel ziet (vooral in de VS) van grote ondernemingen die zich voor een bepaalde produktie in een ontwikkelingsland neerzetten en gebruikmakend van de lage lonen daar concurrerend in hun eigen land importeren. Dit verschijnsel toont wel aan dat de welvaartskloof in de wereld ook de welvarenden kwetsbaarder maakt dan zij denken. Een redelijker verdeling van koopkracht in de wereld zou deze overspannen wedijver tussen hoogontwikkelde economieën niet nodig maken. Van een verslaggever NIJMEGEN Zelfmoord wordt niet gepleegd omdat men dood wil maar omdat men naar een bepaal de psychologische situatie verlangt die alleen te bereiken is door het plegen van zelfmoord of van een zelfmoordpoging. De beëindiging van het leven in biologische zin is dan zoiets als een bijkomstigheid. Dit is de mening van de Nijmeegse psycholoog R. W.F. Diekstra, die gisteren aan de katholieke universi teit in Nijmegen gepromoveerd is. De heer Diekstra, wiens proefschrift 'Crisis en gedragskeuze' heet. constateert dat alle wetenschappelijke onderzoekers een theoretisch hiaat in hun beschouwingen laten zitten. Wat ontbreekt is volgens hem een concrete verklaring van de keuze die de zelfmoordpleger maakt uit een aantal andere mogelijke gedragingen. Ook ontbreekt een nadere toelichting op de factoren die bij die keuze een rol spelen. De meeste theoretische pogingen tot verklaring zijn volgens Diekstra van zodanige aard dat binnen een tamelijk algemeen model de ontwikkeling in de richting van een 'ongunstige toestand' wordt verklaard, waarbij het vervolgens aan het gezond verstand wordt overgelaten te begrijpen dat in een dergelijke toestand zelfmoord gedrag mogelijk of waarschijnlijk is. Hier zit, meent hij. het hiaat omdat tot nog toe niet meer verklaard is dan het ontstaar van voorwaarden waarbinnen zelfmoordgedrag waarschijnlijker is dan daarbuiten. Diezelfde voorwaarden kunqen volgens hem ook andere gedragingen waarschijnlijk maken, zoals het zoeken van hulp. Dr. Diekstra ontwerpt dan een theorie die het door hem geconstateerde hiaat op moet vullen, waarbij hij zich met name richt op de ontwikkeling van een 'ongunstige toestand' en de keuze die dan vóór zelfmoord gemaakt wordt. Die ongunstige toestand wordt meestal aangeduid met 'crisis', die door dr. Diekstra gedefinieerd wordt als een toestand waarin een mens niet meer over maatstaven beschikt die het hem mogelijk maken uit een aantal gedragsmogelijkheden die mogelijkheid te kiezen die een gewenst resultaat kan opleveren. 'Crisis' in deze zin ziet dr. Diekstra als een noodzakelijk maar niet als een voldoende voorwaarde voor zelfmoordgedrag. De promovendus stelt dan dc vraag welke overwegingen de keuze van zelfmoordgedrag als reactie op de crisis bepalen. Hij onderscheidt dan drie kenmerken van zelfmoordgedrag, die volgens hun uitkomst te classificeren zijn: 1. de dood treedt zeker in, 2. de dood treedt waarschijnlijk in, en 3. er wordt niet verwacht dat de dood zal intreden. De eerste categorie omvat die gevallen, waarin de persoon in kwestie meent dat aan een ondraaglijke situatie alleen een einde kan worden gemaakt door beëindiging van het leven. Als voorbeeld kan dienen een ongeneeslijk zieke, die ernstige pijn lijdt en voor wie de verlossing van die pijn het enige doel is. Bij oude mensen kan het de angst voor seniliteit zijn. Een situatie die men niet wenst te accepteren, waarop men kón besluiten dit te voorkomen door zelfmoord te plegen. De tweede categorie bevindt zich ergens tussen de zelfmoord en de zelfmoordpoging in. De zelfmoord wordt uit mogelijke alternatieven gekozen omdat men meent dat dat de enige actie is waarvan wordt verwacht dat die tot het gewenste doel zal leiden. Er is hier ruimte open voor reacties van anderen ten aanzien van de voorafgaande crisis en dat kan het doel van de zelfmoord(poging) zijn. De derde categorie zijn de 'pogers', die met hun handeling iets van anderen wilier afdwingen, bijvoorbeeld liefde, trouw of hulp. In deze categorie vindt men de mensen die weloverwogen eerst een braakmiddel innemen alvorens een hoeveelheid tabletten in te slikken. Het directe doel is niet de beëindiging van /owel het geestelijk als het lichamelijk voortbestaan maar het effect van de dreiging ermee op anderen. Dr. Diekstra vindt het aannemelijk dat het optreden var zelfmoordgedrag niet samenhangt met persoonlijkheidsfactoren. Ook lijkt dit gedrag als reactie op een crisis niet in de eerste plaats te worden bepaald door de specifieke aard van problemen of gebeurtenissen. ADVERTENTIE Verwarring De rente, die wij vergoeden op spaargelden, loopt van 4% voor dagelijks opvraagbare tegoeden tot 7^°lo voor onze NMS-Spaarbrieven. Vraagt u eens bij een van onze kantoren naar i deze spaarmogelijkheden. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK door willem-jan martin Om maar meteen met de deur in huis te vallen: LITTLE FEAT bestaat nog, de afdeling Oheil Verderf een harde kern van onheilsprofeten die kort na het afreizen van basgitarist Roy Estrada naar het kamp van Captain Beefheart de muziekpers met opheffingsberichten begon te bestoken zit reeds geruime tijd op water en brood, de groep zag zich uitgebreid tot een sextet dankzij het toetreden van drie nieuwe krachten (gitarist Paul Barrere, congaïst Sam Clayton en bassist Kenneth Gradnev) en er is een elpee: DIXIE CHICKEN (Warner Bros BS 2686). Dat is dan de derde, en wat mij betreft toch wel de minste tot nu toe, al wil daarmee niet gezegd zijn dat het geen mooie en zeer genietbare plaat zou zijn: individueel en gezamenlijk herbergen de heren Little Feat wel zoveel kwaliteit, dat missers absoluut uitgesloten zijn. Het is meer het verschil in aanpak, het leggen van het muzikale zwaartepunt, tussen de verschillende elpees dat Dixie Chicken naar mijn smaak de mindere doet zijn van zijn beide voorgangers (Sailin' Shoes en de eerste, die gewoon de naam van de groep meekreeg). Waar Sailin' Shoes de lijn van nummer-één nog in redelijke mate voortzette (het schrijnende country- gekleurde materiaal, subtiele en zeer oorspronkelijke composities, afgewisseld met moddervette op blues geënte geluiden, op SS iets meer richting rock-and-roll neigend), valt hier de nadruk minder op kpmpositorische hoogstandjes (er is zelfs tamelijk wat onbeduidend werk te horen), maar werden alle kaarten gezet op het verkrijgen van een maximale dosis swing en een zeer directe 'producing'. Als nooit tevoren wordt het geluid hier bepaald door de combinatie van bas (Gradnev is een aanwinst) en drums (Richard Hayward). Dixie Chicken verkrijgt daardoor een uiterst aanstekelijke ritmiek, waarbij het onmogelijk stilzitten is. En komen we zo alleen ir. dingen als Roll Um Easy of Juliette Little Feat van de twee vorige elpees nog tegen. Een koerswijziging dus, maar zoals al aangegeven geen reden tot treuren. Vooral kant één gaat er in als koek (medaille winnaars: het genoemde Roll Um Easy en de schitterende, bijna onderkoelde swing in Alain Toussaint On Your Way Down), de ADVERTENTIE Rick Robects wat wa-ige 'spielerei' in K>ss It Off daargelaten. Kant twee start met een forse handicap (sclvtterend gebrachte maar weinigzeggende openingsklanken ;r Fool Yourself en Walkin All Night), maar maakt zeer veel goed met een prachtig log Fat Man In The Bathtub, Juliette (met een dromerige dwarsfluit) en de instrumental Lafayette. Railroad. Patente muziek die vooral ook voor feesten zeer geschikt is. WINDMILLSGoed. Verder met een iets oudere langspeler, WINDMILLS (A M SP-4372) van RICK ROBERTS. Eerdere opmerkingen, gedaan naar aanleiding van zijn toetreden tot de Flying Burrito Bros (toen nog met Chris Hillman en Bernie Leadon en zo) en zijn invloed op het geluid van deze groep, ziin mij niet in dank afgenomen, maar ook nu kom ik er niet om heen: Riek Roberts blijft voor mij een omhooggevallen artiest. Een aardige jongen weliswaar, met best nog een aardige stem nok. maar toch in het bcz't "an té weiivg artistieke bagage en zeker ook muzikale ruggegraa» om langer dan een enkel nummertje te kunnen blijven boeien, of meer dan een incidentele uitschieter te kunnen opbrengen. Betrof dat op de derde Burrito-elpee zijn welbekende Colorado en het door Chris Hillman meegekomponeerde Hand To Mouth, Windmills drijft zo'n beetje op In Mij Own Small Way en het van concerten bekende Piek Me Up On Your Way Down (geschreven door Harlan Howard en hier van indringende 'harmonies' voorzien door het opkomend talent Jane Getz). Voor de rest is het goedgemaakte maar geen ogenblik imponerende mnoierigheid. die vele stijlgebieden entameert, maar daarvan de kern meestal niet raakt. Dit dan in weerwil van dc aanwezigheid van wat men noemt een keur van begeleidend talent zoals de bijna voltallige Eagles, de helft van Steve Stills zijn firma Manassas. Jackson Brone. Davy Crosby, Bvron Berline en Marc Benno. En tot besluit eon document, THE HISTORY OF FAIRPORT CONVENTION (Island ICD 4). een zeer fraai verpakt dubbelalbum met een boekwerk vol fotografieën van de komende en gaande man en per nummer genoteerde herinneringen van John Wood (de vaste ^engineer' van-het gezelschap). Voor op de hoes staat een schitterende stamboom, die de ontwikkelingen binnen het personeelsbestand aangeeft van de oprichting van de groep (november 1967) tot nu aan toe (we beleven momenteel de zevende samenstelling, een langspeler is in de maak), alsmede eén beeld geeft van wat er aan aahverwanten ontstaan is door het formeren van eigen gezelschaonen door uitgetreden Fairportleden. We raken ook op de hoogte van traeische bijzonderheden zoals de geschiedenis van Shaun Frater, die precies één keer meespeelde. En natuurlijk het verongelukken van drummer Martin Lamble. De selectie, die uit het repertoire gemaakt werd, geeft een goed beeld van do muzikale ontwikkeling, die vooral onder invloed van violist Dave Swarbrick (ziin komst wordt genoteerd in de herfst van '69) van e«n aanvankelijke folkvernieuwing. die het Britse muz'kaal volkseigen van wat eigentijdser zaken voor^g, werd teruggebogen naar een vrij 'stra'ght' nasne'en van juist die traditionele folkmuziek (boom- opsteller Pete Frame bec ifert een •nbreng van de traditie van 90 pet). Mij heeft dat 'natste nooit zn kunnen boeien en vandaar ook dat ik de eerste van de twee p'aten. waarop vooral nummers van What We D;d On Our Holidays en UnhaHbrirk'Pg terecht zijn gekomen, het du'rie'i.ikst z:e z'tten. Ik overweeg de andere elpee cadeau te doen aan een vo'ksdaosvereniging. (ADVERTENTIE) Samen met teamgenoten of supporters op zaterdag of zondaj» naar n verre uitwedstrijd reizen (ongeacht de afstand) kost voor 2 personen f35.- 3 personen f 40.- 4 personen f 45.- 5 personen f 50.- Eén van de reisgenoten moet een NS-identitc"itsbewijs of pasfoto meebrengen. voordelig uit met NS XX7 JSStri Van een verslaggever HAARLEM De rechtbank heeft de 49-jarige Italiaanse mevrouw C. A. C. M. uit Beverwijk veroordeeld tot drie maanden gevangenis voorwaardelijk. Zij heeft op 17 juni een pan kokende olie uitgestort over het hoofd van haar 50-jarige Italiaanse echtgenoot. De man overleed enkele dagen later aan een hersenletsel en een derdegraadsverbranding. De ruzie ontstond, nadat de man thuiskwam van een uitje met een andere vrouw. Dr. Diekstra trekt ten strijde tegen de gangbare uitdrukkingen als zelfmoord en zelfmoordpoging, die volgens hem onder de wetenschappers grote verwarring wekken omdat een ieder er andere definities en omschrijvingen van geeft. Voor de eerste door hem vermelde categorie gebruikt hij de term 'intentionele somacide' (opzettelijk doden van het lichaam) en voor de andere twee 'intentioneel somacidaal gedrag). Hij concludeert dan dat het 'intentioneel somacidaal gedrag' als reactie op een crisis wijst op verwacht gedrag uit de omgeving van de persoon op zijn zelfmoordpoging. Reikt de omgeving de middelen aan dan zal dat gedrag optreden, tenzij tegelijk ook andere 'hulp' wordt geboden. Een belemmering kan nog gevormd worden, aldus dr. Diekstra, door geheel andere overwegingen, zoals godsdienstige. die zelfmoord verbieden. Dit is volgens hem niet in strijd met zijn theorie. In de keuzemogelijkheden staat dan de keuze 'opvolgen van godsdienstige bepalingen' hoger in rangschikking. Dr. Diekstra heeft zijn theorie getoetst op een onderzoeksgroep van mensen die een al dan niet dodelijke actie hadden ondernomen en de andere helft in het ziekenhuis verblijvende psychiatrische patiënten. Op grond van dit onderzoek kan men stellen, aldus dr. Diekstra, dat de opvatting van de 'zelfmoordpersoonlijkheid' niet alleen concrete duidelijkheid mist. maar waarschijnlijk zelfs misleidend is. Van een onzer verslaggevers NIJMEGE N— Dr. R. F. W. Diekstra heeft in de loop van zijn systematische onderzoekingen een opmerkelijk nuchtere denkwijze over zelfmoord opgebouwd. 'Je kunt heel makkelijk met moralistische argumenten op dergelijk gedrag afstormen, maar het is gewoon een voor de mens in kw estie) doeltreffende manier om een crisis op te lossen Het zelf moord-'probleem' is een probleem van de beschouwwer, niet van de pleger'. Die nuchtere denktrant komt misschien het best tot uiting bij een voorbeeld van Diekstra's tweede categor-e elfmoordnogingdie waarbij de kans op 'slagen' ongeveer vijftig pet. is. 'Een man komt om drie uur 's nachts thuis en treft zijn vrouio bewusteloos aan In de prullemand ligt een leeg slaappillen flesje, op tafel ligt een biiefje: 'Maak me wakker als je van me houdt' De man gooit het briefje in de prullemand en vertrekt. De vrouw sterft'. Die vrouw, zegt dr Diekstra, ervaart het verlies van de liefde van haar man als een crisis. Haar doel is duidelijk, het bereiken van een toestand waarin het probleem niet meer bestaal. Zij zag daar nog twee mogelijkheden voor, en liet die beide open. Of dc man maakt haar wakker en verklaart daardoor dal hij wèl van haar houdt, of hij kan dat niet opbrengen en dan is de permanente uitschakeling van het bewustzijn de oplossing. Het is meestal niet uaar dat mensen d e zelfmoord plegen, niet nuchter denken. Maar in hoeverre is liefde op een dergelijke manier af te dwingen? Is liefde die door een zelfmoordpoging wordt afgedwongen, een oplossing voor een crisis? Dr. Diekstra: een psycyhologische onmogelijkheden om lief te hebben, beslaat niet. Dat erkent ook de buitenwereld, die bij weigering de betrokkene verwijt dat hij iemand in de steek gelaten heeft. Mensen die zelfmoord willenplegen, zegt Diekstra, hebben al een groot aantal methoden geprobeerd om hun probleem op een andere manier op te lossen, en hebben die ontoereikend bevonden. Het voorkómen van zelfmoord kan alleen bestaan in het voorkomen van het afglijden naar deze toestand, het helpen realiseren van een oplossing die wèl toereikend is. 'Je ziet ook dat een ervaring van niet toereikende hulpverlening, het risico van zelfmoord verdubbelt. De verwachting dat iémand nog zou kunnen helpen wordt erdoor verkleind. Dat is naar mijn gevoel toch een omineus gegeven voor psychiater en huisarts'. Dit Is een contactadvertentie. Niet zo één waarin Jan al of niet serieus alleman zoekt, maar een echte. Een in het Duitse tijdschrift Der Stern gepubliceerde poging om ouders en kinderen nader tot elkaar te brengen. Een paginagrote aansporing om eens met elkaar te praten om elkaar beter te kunnen begrijpen. In een even onder de gordel afgedrukt tekstje zie je hoe vader en zoon over elkaar denken: Pa: 'Die jongelui van tegenwoordig! Hebben alleen maar hasj en beat in hun hoofd. Plaats voor iets anders is er niet. Ze denken links en laten alles wat echt mooi is ook al links liggen. Ik zou waarachtig niet weten wat daarvan terecht moet komen'. In iets andere termen denkt de zoon over zijn vader: 'Zaniken alleen nog maar over winsten en afzetmoeilijkheden, dc mafketels. Iets anders is er niet. Kunst? Doet ze niet dat. Hoogstens wat hoempa-hoempa-muziek. Succes, dat is alles voor ze. En politiek zijn het allemaal gladgepolitoerde nullen'. Als vader en zoon, moeder en dochter, vader en dochter of moeder en zoon door het lezen van de advertentie er toe komen om inderdaad met elkaar van gedachten te wisselen, kunnen ze de bijbehorende bon in vullen. Naam en adres bij de verzekering dat ze echt met elkaar gepraat hebben, handtekening eronder en dan maar opsturen naar een adres in Bonn. Idee voor onze Stichting Ideële Reclame? Toen een aantal jaren geleden een predikant aan een van zijn trouwe kerkgangsters vroeg of zij woens dagavond, op de biddag voor ge was en arbeid, ook de kerkdienst zou bezoeken, antiooordde zij: 'Ach nee dominee, ik maar zo'n klein tuintje'. Als je eigen achtertuintje alles is waarvoor je op de 'biddag voor gewas en arbeid' wil meebidden, hoeft het niet zo nodig meer. De NCRV-gids, waaraan deze anekdote ontleend is, stelt zelfs de vraag: kunnen we nog wel bidden voor gewas en arbeid? En NCRV's Klaas Koopman wijdt er met het oog op de komende biddag officieel de tweede woensdag in maart, maar in de stadskerken wordt de 'dag' hoogstens de zondag daarop nog even 'meegenomen' een hele pagina aan. ïf De jaarlijkse biddag, schrijft hij, is een Overijsselse 'vinding' en werd in 1653 ingesteld door de burgerlijke overheid. Gedeputeerden van deze provincie brachten de Staten toen onder de aandacht dat 'het Opperwezen het land de laatste jaren had bezocht met schadelijke droogten en andere landverdervende plagen'. Daarom stelden zij voor dat van regeringswege voortaan een dag zou worden uilgeschreven om te bidd--n om een gezegende zomer. En ook werd er een dankdag ingesteld in de herst, na het binnenhalen van de oogst. Ol ei ook in de herst gedankt wem als de oogst mislukt was of ver beneden verwachting bleef, versterking De AntilPaanse politie krijgt eind van de maand versterking van de eerste vrouwelijke agenten: twaalf meisjes, die vijftien maanden op de politieschool in Leusden en in de praktijk een Nederlandse oplei ding hebben gehad, en de 28ste naar huis terug gaan. Ze zijn de eerste, maar zeker niet de laatste vrouwelijke politieagenten in de West: in april arriveert er meteen een nieuwe groep aspiranten op Schiphol. stent er niet bij. Boeren en ■- msumenten waren toen uiteraard voor honderd procent afhankelijk van de antuur, maar daar is na drie eeuwen nogal wat verandering in gekomen. Nu weten ze met allerlei chemische wondermiddelen de zaak aardig in de hand ie houden. Je spuit maar zo'n tovermiddel over het gewas en lelijke plekken en plantenziekten ten >e kwijt. Groente en fruit zien t i alti'.d moot vers uit en je kunt ic op e tien vingers uitrekenen del d? oogst weer goed zal zijn. Waar moet je dan eigenijk nog voor bidden? Secretaris Strijker van de Groningse CBTB denkt er anders over In de gids zegt hij: 'Een mens kan veel, heel veel. Soms lijkt het of de mens alles kan'. Maar dat is schijn, want 'er zijn gebeurtenissen die ons leren bescheiden te zijn'. Voorbeelden van er rio jaar: 'Op 8 mei viel er in noord-west-Groningen in anderhalf uur tussen de 50 en 100 muitmcter regen en hagel. Het gewas op honderden hectaren bouwgrond. ging verloren. In juni moesten tonnen waardeloos geworden hooi worden opgebrand'. En dan toas er ook nog de storm van 13 november. 'Daarom: we moeten vóór alles bidden. We moeten niet denken, dat we de zaak in de macht hebben'. Drs. Koetsier van het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken zou het zinniger vinden nu 'een mondiale, een biddag voor de hele wereld' in ie stellen, ivaarbij het accent zou moeten liggen op de bereidheid om samer te delen, omdat het niet meer zozeer gaat om tekorten, maar om een onrechtvaardige "••ddeling van de welvaart. De biddag moei. zegt hij, gericht zijn op gerechtigheid. Hij ziet dan ook niei In, waarom ondernemers i <:'i'bonosmensen en politici minder reden zouden hebben voor zo'n biddag. 'Je zou moeten bidden of de lieer je mag afhelpen van je ••int- Waarom hebben wij geen slapeloze nachten van onze over- produktie? Wij bidden veel te ge makkelijk en te vrijblijvend. We moeien eigenlijk tegen onszelf bid der,'. 'Ik had jc toch gisteren ontslagen, Simpkins?'

Nieuwe Leidsche Courant | 1973 | | pagina 7