"farce Majeure: altijd tolerant blijven Beelden van Willem Reijers in Alkmaar Minder bankovervallen, maar de buit is groter ;ker 100 doden door geweld tenminste 250 roofovervallen Nieuwe aanduiding op consumptiemelk Ds. Wiersma tegen handtekeningenactie Andere procedure voor eerstejaars Beperking arbeid voor jeugdigen T3fïïiW/KWARTET ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 BINNENLAND T9/K9 ir het plegen van een geweldsmis- f (van een moord tot een fikse ïtpartij) zijn dit jaar bijna vijf- derd mensen aangehouden, onder 150 niet-Nederlanders. De Haagse tie heeft uitgerekend dat van de le criminaliteit in Den Haag bijna derde deel voor rekening van geren onder de achttien komt. En rmee is dan een algemene lijn [gegeven: de criminaliteit onder de gd stijgt sneller dan die onder de olking in haar geheel. :1 stof deed opwaaien de dood van 32-jarige winkelier J. M. van den ch uit Schiedam (doodgeschoten wijl de politie vlakbij was). Verder en velen zich herinneren de dood een vijf- en zeven-jarig meisje in esland (die vermoord werden door veertienjarige jongen), de dood de negenjarige Hans van Soest Utrecht, die van de vierjarige iny Krijgsman uit Delft cn van de tienjarige Lily Tooten uit Hilva- 'ieek. jgicord De politie had weer de handen vol in het afgelopen jaar: hier is zij bezig met onderzoek in de buurt van Ravenstein, na een aanslag (in februari) op installaties van de Gasunie. se bende op z'n geweten bleek te hebben (samen 2,5 miljoen, maar een deel daarvan was al gepleegd voordat 1972 begon) en talloze andere inbra ken. Vooral voor de juweliers is 1972 een triest recordjaar: hun handels waar blijkt het meest begeerde object geweest te zijn voor de misdaad. Tus sen 1 januari en 28 december werden 61 inbraken en overvallen gepleegd op juweliers (in '71 was dat 49). De totale buit bedroeg ruim drie miljoen, tegen 2.172.000 in het vorige jaar. Bij de 61 overvallen op juweliers waren bijna 95 man betrokken, van wie er dertig ingerekend konden worden. vijfhonderd personen gepakt (van wie dertig niet-Nederlanders). Een voor ons land ongewone vorm van criminaliteit werd gevormd door de bomaanslagen en bombrieven. Van de vele bommeldingen die de politie bereikten waren de meeste 'nep.' In oktober werden in de bagage van een Algerijnse diplomaat 21 niet-geadres- seerde bombrieven gevonden. Een Nood greep naar het middel van de bompakketten uit minnenijd: hij wil de een zeeman doden die hem bij een vrouw 'in de weg zat'. Toen het pakket in het Rotterdamse postkan toor ontplofte werden daar twee man nen gewond. Tenslotte: tot de week voor kerst trad de Nederlandse politie en douane 127 maal met succes op tegen handelaars of smokkelaars van verdovende middelen. Ruim driehonderd mensen werden aan gehouden, van wie 160 niet-Neder landers. Het meeste succes in deze strijd werd geboekt in Am sterdam en op Schiphol. Jeugdige ir de overvallen zei de Bredase icier van justitie mr J. Huygen al eg in 1972 dat die dit jaar een ord zouden bereiken en hij eft gelijk gekregen. Beziet men de rvanjstvan geroofde bedragen dan val- op: de overval op een juwelier in est (buit een half miljoen aan sie- en), die op de ABN aan de Van irlestraat in Amsterdam (115.000 Iden), op een juwelier in de Leid- traat te Amsterdam (een ton) op Ned. Middenstandsbank aan de A. Ernststraat in Amsterdam (153.000 Iden) op de Ned. Middenstandsbank Den Haag (120.000 gulden, achter- ald) op een juwelierszaak in Heer- (143.000 gulden), op een geldtran- irt in Rotterdam (500.000 gulden) tenslotte het miljoen dat de Bra- ntse kruidendokter en zijn broer irte tijd rijker maakte. Er werden jaar ongeveer tweehonderd men- gepakt verdacht van roverij, iele sensationele inbraken die dit gepleegd werden: die op een ihandel in Amsterdam (voor twee i buit), de 29 autodiefstallen en iraken waarvoor zeven Hagenaars ngehouden worden (samen een i), ee brandkastkraken die een in lastricht opgerolde bende pleegde amen anderhalfmiljoen), de auto- ïfstallen die een in Rotterdam opge- de internationale bende pleegde rie miljoen), de antiekdiefstallen een Haagse barkeeper pleegde uim een halfmiljoen) de 59 inbra- n die een vijf man sterke Haarlem bende pleegde (samen 31C.000 gul- in), en inbraken die een Schaesberg- Opvallend groot was dit jaar het aan tal jeugdige inbrekers dat tegen de lamp liep: in Leiden werden 25 jonge ren gepakt voor 125 misdrijven die hun 180.000 gulden opleverden, zeven jonge Arnhemmers werden gegrepen voor inbraken met een buit van 10.000 gulden. Eenzelfde aantal in Den Bosch voor dertig inbraken, die hun tienduizenden guldens rijker maakte. In Tilburg pleegden twee jon gens vijftien inbraken waarbij zij voor 60.000 gulden schade aanrichtten ('niet om de buit, maar om ons uit te leven', zeiden zij), In Dordrecht be roofde een jeugdbende late wande laars (een van de leden kwam voor de vijftigste keer in aanraking met de politie), in deze stad zei een achttien jarige inbreker tot de rechter: 'U bereikt alleen maar. dat wij na het uitzitten van onze straf op dezelfde voet verder gaan.' (de jongeman had voor tienduizenden gestolen) In Den Helder zette een vrouw een kettingbrievenactie op, die haar 218.000 gulden in het laatje bracht. Een andere uitschieter van het 'gilde' was de onbekende inbreker die de voorzitter van de Nijkerkse voetbal vereniging Sparta een brief stuurde met zestig gulden en de aantekening: 'Vergoeding schade in de nacht van 1 op 2 april'. Hij had toen ingebroken in de kantine. Telt men de buit die verkregen werd bij inbraken boven de halve ton bij elkaar, dan krijgt men het respectabe le bedrag van rond 34 miljoen gulden. Voor deze grotere delicten werden Van een verslaggever AMSTERDAM Voor het eerst sinds jaren is het aantal overvallen op geldinstituten (zoals banken, post- en grenswisselkantoren) en geldtransporten dit jaar kleiner ge worden. Van 1 januari tot 28 de cember werden 108 van deze over vallen gepleegd tegen 117 in 1971. Daartegenover staat dat de buit belangrijk toegenomen is: vorig jaar 1.322.220 gulden, dit jaar 3.350.000 gulden. Verreweg de meeste overvallen zijn dit jaar gepleegd op postkan toren (27). Verder waren er bero vingen van de Amrobank (veertien maal), spaarbank (acht) Algemene Bank Nederland en Boerenleen bank (ieder zeven) Raiffeisenbank (zes), Nederlandse Middenstands bank (vijf) en een maal kregen 'bezoek' een grenswisselkantoor, de Nederlandse Credietbank, De Bank van Lanschot en de bank Van Vlaer en Kol. De geldtransporten (het georgani seerde geldvervoer)' had het in 1972 zwaar te verduren. Liefst 29 maal werden hierop overvallen ge pleegd (in 1971 was dat 22 maal). Verspreid over het hele jaar geeft het derde kwartaal de meeste over vallen te zien, namelijk 37. Daarna volgen het vierde (28), het eerste (27) en het tweede (15). In de laatste drie maanden was de buit verreweg het grootst, (ongeveer twee miljoen). Het percentage opgeloste overval len is de laatste jaren flink ge daald. Werd in '67 nog 87,5 pro cent van alle bankovervallen tot klaarheid gebracht, over 1972 zal dit percentage rond de 45 procent schommelen. Toch laten de banken en de P.T.T. vrijwel geen middel onbenut om het 'opkomende gang- sterdom' te bestrijden. 'Achter de schermen doen we er van alles aan. We volgen nauwgezet de ont wikkeling en we hebben ook regel matig contact met collega's in het buitenland', aldus een woordvoer der van de P.T.T. In het afgelopen jaar bestelden de ABN, de Amro-bank en de Neder landse Middenstandsbank tezamen voor ruim vier miljoen gulden ko gelvrij veiligheidsglas voor hun kantoren. Er wordt naar gestreefd eind 1973 alle bank- en postkanto ren met kogelvrij glas of kogel vrije balies beveiligd te hebben tegen roofovervallen, aldus de woordvoerder van de algemene commissie beveiliging Banken en PTT. U bent in dc kritieken dikwijls vergeleken met Hadimassa van de Va- ra. Hoe vond u dat programma? Pola: Geweldig goed. Die vergelijking lag misschien een beetje voor de hand, omdat zij op dezelfde avond uitzonden als wij. Verder werkten zij ook veel met de actualiteit. Maar zij hadden natuurlijk een voorsprong. In de eerste plaats hoefden ze maar eens in de maand een programma te leve ren. En verder werkten zij veel met beroepsacteurs. Als ik nou zeg: Geacht Forum, wat vindt u van Barend Servet? Pola: Wat vindt u er zélf van? Ik heb er alleen over gelezen, maar het programma niet gezien. Pola: Ik ook. Maar kijk, ik vind het allerminst erg als bepaalde zaken als met-zondig worden gcpi csenteerd, maar ik vind het wel prettig om zelf bepaalde dingen als zonde te blijven zien. Hoewel, het woord 'zonde' is in dit verband natuurlijk idioot zwaar belast in Nederland. Ik heb het eigen lijk over het taboe. Ik vind het dus uitstekend als taboes worden doorbro ken, maar het moet niet zo ver gaan dat ik moet zeggen: nou vind ik er ook niets meer aan. We kunnen Farce Majeure wel zien als een vorm van cabaret Welke cabaretiers bewondert u het meest? Pola: Neerlands Hoop met onder meer Freek de Jong, En Wim Kan. Begrijp me goed, ik vind Toon Hermans ook geweldig, maar dat is een geheel an der genre. Een genre dat te veel van onze werkwijze afligt. IAARTJE VOL GEWELD een verslaggever (STERDAM Zeker honderd 'ftfcsen zijn in het afgelopen jaar ir geweldmisdrijven om het le- gekomen. Er zijn dit jaar er 250 roofovervallen ge- ïgd waarbij voor zeker vijf mil- q gulden buitgemaakt werd en aantal inbraken waarbij vijf- agl luizend gulden of méér buitge- akt werd bedroeg zeker vijfen- hman-fentig. dat bleek aan te slaan. Zo staan we open voor elke nieuwe vondst. Werken jullie met tekstschrijvers? Pola: Nooit. Ideeën, teksten, het is allemaal van onszelf, maar het eist natuurlijk ontzettend veel van je cre ativiteit. Vergeet niet dat wij elke veertien dagen een programma moe ten brengen. Dat zet je onder een geweldige druk, temeer daar je tegen de klok werkt. Maar die tijdnood bevordert wel de creativiteit. loor C. G. van Zweden AARDEN Farce Majeure heeft vanavond de 99ste aflevering, at wordt gevierd omdat we nu toch eenmaal in de feestdagen zitten, i de filmstudio van Ago-film te Naarden ontmoet ik het team: lexander Pola (58), Fred Benavente (46), Jan Fillekers (33) en 'enk van der Horst (33). Ted de Braak (37) had elders besognes, 'enk van der Horst zegt: Laat Alexander Pola maar het woord doen. "j zal wel zeggen wat ik gezegd zou hebben als ik er geweest was. •aarna blijf ik met Pola achter. ze ten onrechte heilig verklaard. Maar, alsje bedenkt dat veel mensen in die heilige huisjes wonen is het onaardig om er zo hard tegen aan te schoppen dat al die mensen dakloos raken. Daar zien we de grap niet van in. Daarom werken we toch met een zekere tolerante instelling. Elke me daille heeft immers een keerzijde, hoe dun die medaille ook is. iest recordjaar ior juweliers lexander Pola: Farce Majeure is kol- eriek begonnen. Maar gaandeweg «amen we er achter dat niets zo 'lderiek is als de actualiteit. Je kunt ggen dat het een luchtig signaleren van loodzware toestanden, j- Maar er zit dikwijls peper genoeg 1 uw programma's om kijkers kop- touw te maken. Levert Farce Majeu- voor de NCRV niet een heleboel Bedankjes op? Jexander Pola: Nee, ik geloof niet 't het de NCRV uitzonderingen torgelaten bedankjes kost. We blij ft speels, cn dat komt blijkbaar fer. We gaan ook heel zorgvuldig te er* en heben kritiek op eikaars erk- Dat voorkomt een heleboel 'oeilijkheden. Als we als solist te- ftk moeten gaan, zou het vast wel jfts te bitter en te snijdend worden. r81 vind je dan ook in de journalis- 'fk. Maar wij kritiseren elkaar en ®uaen zo de zaak in evenwicht Er ®en ook weinig brieven op onze tgramma's binnen. Ja, er is natuur- irirT eens iemand die aan de bel kt omdat hem of haar iets in het verkeerde keelgat is geschoten, vooral als b.v. het Gezag is geraakt, maar over het geheel valt het erg mee. Wij zitten ook in een veel gunstiger positie dan jullie bij de krant. De meeste mensen lezen maar één krant, en daar zijn ze vrij precies mee. Maar diezelfde mensen kijken naar pro gramma's van wel vijf of zes omroep verenigingen. Als er dingen zijn die ze niet bevallen kunnen ze uitwijken. Het komt dus nooit zo hard aan. Zijn er onderwerpen die voor u taboe zijn? Bijvoorbeeld godsdienst sex, dood? Pola: Als wij bepaalde onderwerpen vermijden doen we dat niet op grond van taboe-regels, maar omdat we vin den dat ze niet belangrijk zijn of omdat er al genoeg aan wordt gedaan. We kunnen natuurlijk de overdreven sex parodiëren door allemaal naakt in een programa te gaan rondlopen, maar dat zou niet de uitwerking heb ben die we bedoelen. Maar we zien er niet tegen op heilige huisjes te schoppen. Als heilige huis jes niet tegen een trap kunnen, zijn Wat was uw meest aanstootgeven de programma? Pola: Dat zou ik echt niet weten. Er gebeuren uitsluitend dwaze dingen. Er gaat ieder ogenblik iets mis Bij onze uitzending van vana vond hbben we bijvoorbeeld Simon van Collem gevraagd, maar die man wist helemaal niet wat hem boven het hoofd hing. Hij wist niet dat hij een slagroomtaart in zijn gezicht zou krij gen, dat hij met zijn eigen broek in een schotel met oliebollen terecht zou komen of dat hij met mij achter op een paard zou rijden. En er zijn wel eens ongelukjes ge beurd ook. Bij opnamen met de zes daagse heb ik mijn sleutelbeen gebro ken, maar desondanks is er gelachen. Ja, het is moeilijk om mallotige situa ties zomaar even op te spuien. Je moet helemaal in de situatie zitten om het idiote te ervaren. Een bekend voorbeeld was onze opname in het safari-park te Arnhem. We hebben toen gewerkt met de 'Finse groep'. Dc Finse groep? Pola: Ja, dat .s de groep leeuwen die taartresten uit ziin gezicht. Alexander Pola (midden) en Ted de Braak Simon van Collem (links) wrijft kijken bulderend toe. kort tevoren een Fin uit zijn auto had geklauwd. Die beesten werden met de voederauto weggelokt, waarna wij gelegenheid kregen in een boom te klimmen, maar dat moest wel erg snel gebeuren. En ik herinner me dat de cameraman omstandig werd ge waarschuwd met zijn camera niet te ver boven het dak van de auto uit te komen, maar het dak van die auto was toch maar nauwelijks lager dan de tak waarop ik zat. En wij maar lachen als een andermans tak kraakte. Totdat je eigen tak natuurlijk kraak te. Ze hebben toen vakkundig een beetje gehakt aan de stammen gesmeerd om die leeuwen likkebaardend omhoog te laten reiken, maar dat lukte niet zo best. Maar ja, er liepen nog genoeg leeuwen rond om te kunnen filmen. Ja, goed, en verder springt er wel eens iemand in een sloot, als hij er overheen moet. Er is altijd wel wat. En we lachen ook veel om dingen die nooit uitgezonden worden omdat we ze niet geschikt vinden. Wat kost een programma? Pola: Geen flauw idee. Ik weet alleen wat ik kost, maar dat vertel ik niet. U werkt met muziek van Harry Bannink. Daar is zeker wel veel sa menspel voor nodig? Pola: Bannink weet dat we geen van allen zingen kunnen, maar hij weet de melodietjes toch altijd weer zó te toonzetten dat wij ze kunnen brengen alsof ze professionel klinken. Tijd voor overleg is er nauwelijks. We brengen de tekst van de liedjes (meestal van Jan Fillekers of van mij - hoewel we er natuurlijk allemaal aan schaven) twee dagen tevoren naar Bannink. Hoe hij het voor elkaar krijgt weet ik niet, maar ze komen er altijd. Gaat u met dit programma door in dezelfde stijl? Pola: Eigenlijk hebben we geen be paalde stijl of formule. Die formule groeit onder onze handen en is ook voortdurend aan verandering onderhe vig. Maar dat merk je niet zo erg, zoals je ook niet merkt dat je vrouw er elke dag een dagje ouder uitziet. (Totdat er natuurlijk iemand binnen komt die haar in tien jaar niet heeft gezien). Maar onze formuleis dus kneedbaar. We veranderen met de dag. Ik geloof dat de kar in ons achttiende programma opdook. Nou. blijkt uit berekeningen die de actie van het ANP gemaakt heeft die net vóór de kerstdagen zijn Kloten. I de geweldsmisdrijven betreft: tot ff de week voor kerst vonden onge- r zeventig mannen en dertig vrou- i daardoor de dood. Min of meer rond werden 170 mannen en tach- vrouwen, waarbij ook geteld zijn vijftien miesjes die in Amsterdam ir twee minderjarige jongens zijn gerand. DEN HAAG De verpakking voor consumptiemedk moet met ingang van het nieuwe jaar zijn voorzien van de volgend benamingen: Volle melk, als het betreft melk met een vetgehalte van tenminste 3.15 procent. Halfvolle melk, als het gaat om melk met een vetgehalte van tenmin ste 1.5 procent en ten hoogste 1.8 prooent. Magere melk, als het betreft melk met een vetgehalte van ten hoogste 0.3 procent. De EEG-regelingen verstaan onder 'volle melk': melk met een vetgehalte van tenminste 3.5 procent. Het is in Nederland echter toegestaan, tot ui terlijk 31 december 1973 ook de thans gangbare consumptiemelk met een vetgehalte van minimaal 3.15 procent in de handel te brengen en als volle melk aan te duiden. Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Ds. Wiersma te Rin- sumageest, eerste scriba van het mo- deramen van de generale synode van de gereformeerde kerken 1971-72 en een van de vertegenwoordigers van de gereformeerde kerken in de raad van kerken in Nederland, heeft ons doen weten, dat hij niet gekend is in het besluit van de raad van kerken, een oproep te doen uitgaan om handteke ningen te verzamelen uit protest te gen de Amerikaanse bombardementen in Vietnam. Hij distancieert zich van dit besluit en kan er geen verant woording voor op zich nemen. DEN HAAG Voor de centrale aan melding van eerstejaars studenten voor het studiejaar is een andere procedure opgesteld. Minister Van Veen (onderwijs) heeft laten weten dat eindexamenkandidaten uiterlijk 15 februari kunnen beschikken over kaarten voor het aanvragen van aan meldingsformulieren, die uiterlijk voor 1 april bij het centraal aanmel dingsbureau moeten zijn. Eind mei krijgen de aspirant-studenten nog een inlichtingenformulier, waarop zij kun nen motiveren waarom zij op de uni versiteit van hun keuze willen stude ren. De eerste loting voor studierichtingen met een numerus fixus (deze zijn nog niet bekend) is op 29 juni. Wie zo gelukkig is een plaats te krijgen, ontvangt het plaatsingsbewijs tussen 13 en 17 juli. Omstreeks die tijd horen ook degenen die zijn uitgeloot hun lot. De aanvullende plaatsings ronde volgt tussen 30 juli en 3 augus tus. om de opengevallen plaatsen tij dig op te vullen. De laatste loting is na 30 september. Minister Van Veen zal 'op zo kort mogelijke termijn' zijn standpunt be kend maken over de selectie van de studierichtingen waarvoor hij een nu merus fixus zal vaststellen. DEN HAAG Op 1 januari treedt het Arbeidsbesluit jeugdigen in wer king. Deze door minister Boersma uitgevaardigde wettelijke regeling be perkt de vrijheid om arbeid te ver richten van vrouwen en jeugdige per sonen beneden de 18 jaar. Er zijn tal van nieuwe gevaren ont staan onder meer door de ontwikke ling van de chemische industrie, de hoogbouw, de vergaande mechanisatie in de wegenbouw en de landbouw. Daarom zijn arbeidsverboden voor jeugdigen ook nu nog wel degelijk op hun plaats, aldus een toelichting van het ministerie van sociale zaken. 'Geringer risico-inzicht, grotere be weeglijkheid en vaak geringere aan dacht voor de persoonlijke gezondheid en veiligheid maken bepaalde werk zaamheden voor jeugdigen gevaarlij ker dan voor volwassenen. Bovendien heerst de groeiende overtuiging dat de jonge werknemer gevrijwaard moet worden van werk, dat een negatieve invloed uitoefent op zijn untwikke- ling', aldus het ministerie. Het Stedelijk Museum Alkmaar is een museum voor 'vaste klanten'. Je moet het zelf ontdekken. Het is maar zel den in het nieuws, want er wordt niet gestunt. Dat wil niet zeggen, dat er niets gebeurt: er wordt alleen maar weinig ruchtbaarheid aan gegeven. Noodgedwongen uiteraard, omdat men er moet roeien met de riemen, die men heeft en het budget wordt echt niet besteed aan luxueuze folders of dure catalogi. Het zijn altijd maar eenvoudige drukwerkjes, die de aan dacht vestigen op meermalen bij zondere tentoonstellingen, die in Alkmaar gehouden worden. Zoals nu de expositie van beelden van de door het grote publiek al bijna vergeten beeldhouwer Willem Reijers. die in 1958 op 48-jarige leeftijd overleed. Reijers. die eens opmerkte, dat een beeldhouwer zijn beste werk maakt als hij de vijftig gepasseerd is. Na een opleiding voor de handel min of meer gedwongen trok hij in 1931 naar Londen waar hij studeer de aan de Grosvenor School of Mo dern Art. Later in Parijs volgde hij (schilder-)lessen van Fernand Léger. Pas in 1939 begon hij te modelleren en werkte hij nog enige tijd bij Ossip Zadkine. Als je Reijers werk niet kent, zal de flitsende verscheidenheid van dit werk het eerste zijn wat je opvalt. Er is geen ontwikkeling, die is aan te geven als een strakke curve, het is, vooral in de latere tijd, een opeenvol ging van op zichzelf staande kunst werken, die ieder voor zich een volko men andere taal spreken. Bij een vergelijking herken je ook zelden de 'hand' van de kunstenaar, iedere plastiek is een nieuwe wereld, telkens op een andere manier opge bouwd. Wat je herkent is de geest, die dit werk bijna extatisch beheerst en de steeds weer verrassende symbo liek, die het vormenspel benadrukt en het een grote bewogen spanning geeft 't Vroege werk vertoont duidelijk het stempel van Zadkine. Reijers heeft dat niet verdoezeld, hij laat het soms zelfs min of meer extra naar voren komen alsof hij daarmee te kennen wilde geven, dat hij deze vroege beeldjes als vormoefeningen be schouwde. Bezieldheid en tederheid. Zoals je die ook terugvindt in de vrouwentrosjes die in de oorlog tot stand kwamen. Beeldjes met een eenvoudige en rusti ge contour en van een verfijnde vorm- op vatting. Reijers had contact gezocht en gevon den met de Nederlandse beeldhouwers traditie en in deze traditie wortelt ook één van zijn bekendste en mooi ste werken, het 'Monument voor een fusillade' te Zijpersluis. Geen onver staanbaar teken, maar een fascinerend symbool, dat niets te raden overlaat in zijn suggestieve zeggingskracht. Publicist Colmjon in Den Haag overleden DEN HAAG In Den Haag is op 73 jarige leeftijd overleden de publicist Gerben Colmjon. Op 26-jarige leeftijd begon hij met Lex Verbraeck in Den Haag een boekhandel die zich in het bijzonder op buitenlandse Ietteren richtte en die de veel aandacht trek kende 'Literaire Gids' uitgaf. Zijn eerste roman publiceerde Colm jon in 1926 'Kalderionen'. De in 1940 verschenen roman 'De blauwe wereld' werd door de Duitsers verboden en verscheen na de oorlog nogmaals. Voorts publiceerde hij studies over de rol van de tachtigers (De renaissance der cultuur), Busken Huet, R. C. Bakhuizen van den Brink en een boek over de Haagse (schilders-)school, in samenwerking met P. A. Scheen. Naar aanleiding van zijn in 1954 versche nen kroniek in oud-Saksisch, noemde prof. Heeroma hem in 1956 een non- conformistische mystificator. tffeigË Willem Reyers: Ontwerp voor een beeldhouwwerk in brons voor een Ambachtsschool te Amsterdam, 1956. Een tentoonstelling, die voor velen een verrassing zal zijn. G. K. Nijhoff vertaalprijzen voor Jassin en Verstegen DEN HAAG De door het Prins Bernhard Fonds ingestelde 'Martinus Nijhoff-prijs' voor vertalingen is dit jaar toegewezen aan de heer H. B. Jassin voor zijn vertalingen uit het Nederlands in het Bahassa Indonesia, in het bijzonder van Multatuli's Max Havelaar, en aan de heer P. Verste gen voor zijn vertalingen van Franse en Engelse literatuur in het Neder lands, in het bijzonder van Nabokov's Pale Fire. De jury werd gevormd door prof. dr. S. Dresden, prof. dr. J. C. Kamerbeek, Gerrit Kouwenaar, Adriaan Morien, Paul Rodenko, Dolf Verspoor, Bert Voeten en drs. H. J. van Royen. De uitreiking van de prij zen, elk groot 3000, zal plaatsvinden op 26 januari in de oude raadzaal van de gemeente Den Haag door de voor zitter van het Prins Bernhard Fonds, mr. K. H. Beyen. Burgemeester Mr. J. van Huis. burgemeester van Poortugaal, is per 16 januari benoemd tot burgemeester van Wageningen. De heer Van Huis (47) is sinds 16 juli 1967 burgemees ter van Poortugaal. Hij is hervormd en lid van de PvdA. Onderscheiding Mr. dr. A. E. Th. Kooien is gisteren, op zijn zeventigste verjaardag, bij zijn afscheid als rech ter in de rechtbank te Utrecht, be noemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Hij kreeg deze onder scheiding vooral vanwege zijn ver diensten als voorzitter van de commis sie van beroep van het katholiek kleuter- basis- en buitengewoon on derwijs in de bisdommen Groningen en Utrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9