februari oktober maart november £LDril dam 9aat de p,aza"bio~ augustus december iW/KWARTET ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 BINNENLAND T21/K21 t fK-' en- Luy Iter, itair V*noT»l Schiphol bouwt een muur Jl Lid£ 1 om het vliegtuiglawaai in te dammen - en haast élke In het schrikkeljaar '72 is er nieuws over het milieu: lunspeet gaan kerstbomen met kluit en al de grond r in, een fabriek zegt een wasmiddel zonder fosfaat ïaken en de Leidse Baan komt er haast zeker niét. op andere punten laat het jaar al snel z'n ware 2602,zien: in de eerste de beste krant moeten we al er dertig doden in 't verkeer' melden, en een hoge eei jtenaar voorspelt dat het kwakkelen wordt met onze nomle. De PTT ziet wél kans om een flinke winst te ten en ook nog zo'n 400.000 buitenbrievenbussen te tsen. De Rotterdamse Koninginnekerk gaat ulteinde- tóch tegen de grond, Limburg (en spoedig heel erland) raakt in rep en roer als de behoudende chop Gijsen benoemd wordt, de Haarlemse burge- eter staat niet te juichen over al die moderne in- lakmethoden en Lanser van het CNV heeft liever leg dan geweld. De CHU heeft moeite met het en van een nieuwe voorzitter en verliest ook al haar ;ieleider Mellema, die eieren boven de politiek ver- t. Een wegrijdende autobus moet straks voorrang en en Hilversum III blijkt al zeker zo populair tezijn Veronica. Er is ook een politieke nieuweling: de N van leraar Klaas Beuker uit Hoorn. Een storm treft het vogel- eiland Griend en z'n be woners zwaar - de PTT de tarieven flink omhoog en is er in ons land ens onderzoekers) zeker zes miljard zwart geld. 'enpoetsen helpt niet, beweert een jonge doctor, de ole op de departementale uitgaven schiet volgens ekenkamer jammerlijk tekort en de Hollandse '0 is dit jaar flink aan de prijs. Volgens een leraar lijden miljoenen onder de geluidsoverlast, heide wil zes gevangenissen sluiten, de EO )t het tot C-omroep en Zwolle en Groningen zijn eresseerd in de vestiging van rijksdiensten. Het terweekend brengt ruim driekwart miljoen toeristen s land, een Rotterdammer rekent uit dat z'n tand- 620 gulden per uur verdiend moet hebben en de lanceert een woord dat we nog vaak zullen horen: een sociaal contract nodig. Het Zeeuwsvlaamse herdenkt een groot stadgenoot (Van Dale van het woordenboek), in D'66 bestaat (wordt gefluisterd) iroeiend verzet tegen Hans van Mierlo en dezelfde elt met een flink tekort. De beroemde speeltoren :dam wordt nog net voor omvallen behoed, de ngse prof. Roscam Abbing vindt dat grote gezin- nisschien wel eens beter verboden zouden kunnen en en volgens de christelijke werkgevers is er een u )lan nodig om onze economie te redden .J "I De arbeiders van de ENKA, .J LGlll ÖGl die de s,uitin9 van hun ]L fabriek niet nemen en het f bezetten, boeken een sensationele overwinning - n brief versturen wordt een stuiver duurder, de itter van de CNV-jeugd stapt over naar de KVP Apeldoorn wordt het jongste prinsje van Het Loo >pt. Terwijl het zomerweer nog volop voortduurt in de verkiezingen hun schaduwen al vooruit, de ziet niets in vorming van één christen-democra- fractie en in de CHU is rumoer omdat de zittende j* rieden niet op de kandidatenlijst schijnen te De rectores-magnifici zijn somber bij het begin ewijs i et nieuwe studiejaar en Philips-directeur Van de lg- beleeft spannende dagen, Engels botst met de ie Kamer over de bijstandswet, het plan voor voor 1 igen risico voor ziekenfondspatiënten maakt stro- komen critiek los en een PvdA-commissie wil ééns in de a ar verkiezingen houden om tot een goeie zendtijd- lorzien 'ng te komen. Land- en luchtmacht zijn extra aam in verband met wapendiefstallen, het college- nag desgewenst in termijnen betaald worden en >n 712- -et °P de staatsloterij bereikt de laatste tijd een P In het opgekalefaterde kabinet is het niet Olie koek en ei (staatssecretaris Van Es stapt op na NAonflict) en de regering eert de aardappel omdat \pveel bijgedragen heeft aan de export De CHU krijgt met baron Van Verschuer een andere heer - en verder is het een maand vol emoties: felle discussies over de drie van Breda en soms ook over de koffie-actie van het Angola- comité (door Schmelzer 'verwerpelijke ghetto-politiek' genoemd). Al spoedig hebben we de eerste bomaan slagen (op gasinstallaties) achter de rug, er zijn ruim 160 Nederlanders boven de honderd jaar, de fiscus wil ons helpen bij het invullen van ons aanslagbiljet en de helft van ons volk blijkt niet te kunnen zwemmen. De spoorwegen willen geen mensen boven de dertig meer aannemen, een konijnenplaag bedreigt Texel en volgens prof. Albeda zullen de academici het in de toekomst met minder mooie banen en minder hoge salarissen moeten stellen. Oud-minister Vrolijk wordt de baas in Zuid-Holland en in de metaalindustrie gaat het niet be paald vriendelijk toe: de acties worden er steeds grim miger. De Heemskerkers zijn in feeststemming als hun gemeente van de Tweede Kamer zelfstandig mag blijven en Prinsjesdag blijft op de derde dinsdag van septem ber. In zes jaar is het aantal priesters met bijna tien procent afgenomen, de dienstplichtigen mogen voortaan elk weekend naar huis en voor de mensen van het IKOR/CVK is het niet leuk te horen dat Pippi Langkous hun programma in kijkdichtheid verslaat T n v» i Een storm 'n een 9,as 1 U.Xll water lijkt achteraf het rumoer over de Erasmus- penning die Rotterdams burgemeester Thomassen aan keizer Hirohito aanbood - en de regering wil het open baar vervoer zwaarder belasten en ook de koffie van de ambtenaren duurder maken. De hoge salarissen van die ambtenaren zijn volgens drs. Nooteboom van D'66 oorzaak van de begrotingsellende en volgens de ANWB- voorzitter traineren de overheidsdienaren de behande ling van belangrijke zaken. Ook het inkomen van het Oranjehuis gaat met de prijzen mee omhoog, verze kering tegen ziektekosten wordt veel duurder. Drie resterende mijnen gaan spoedig dicht, volgens Toon Hermans is het lachen een van de meest onderschatte menselijke emoties, de AOW gaat flink omhoog en de kosters waarschuwen dat kerkelijke gebouwen geen bars mogen worden. Meer dan de hêlft van ons volk wil graag van de tv-reclame verlost worden, drinkwater wordt binnen tien jaar zeker twee maal zo duur, een bloedproef wordt verplicht, de Tweede Kamer wil dat strenger opgetreden wordt tegen dronken rijders, de Julianawijk in IJsselstein mag voorlopig blijven staan, Seven-Up wint de strijd om de merknaam up, slecht weer maakt groente en fruit schaars en Samkalden voelt er niets voor om Beel op te volgen in de Raad van State Een rumoerig PvdA-con- gres maakt een rooms- rood kabinet schier onmo gelijk - en er zijn deze maand méér moeilijk te lijmen barsten: een scheur in het NVV wordt na veel gepraat weer weggewerkt (maar voorzitter Ter Heide blijft weg), de CHU-jongeren lopen de Unie uit (evenals later oud staatssecretaris Haex) en een gescheurde olietank be vuilt Aalsmeer. Rotterdam ziet een omstreden raadsbe sluit over vestiging van vreemdelingen vernietigd (maar gaat door met het sluiten van pensions voor gastarbei ders), de afgetreden DS'70-ministers zeggen dat er met de begroting geknoeid is en Arnhem is in twee jaar meer dan een derde van alle raadsleden kwijtgeraakt: ze kunnen het werk niet meer aan. Intussen gaan de bomaanslagen maar door, de Haagse politie wordt ver sterkt na een schietpartij bij de Israëlische ambassade, een actiegroep pleit voor het stoppen van de kinder moord (in het verkeer) en de spoorwegen bieden een aantal autorijders een voordelige treinkaart aan. Prinses Irene krijgt in Nijmegen een tweeling, in de Eerste Kamer zijn véél bezwaren tegen hóger schoolgeld maar het gaat tóch door. In het eerste oorlogsjaar hebben we ons volgens L. de Jong niet erg heldhaftig gedragen, een ambtenaar delft het onderspit in zijn strijd tegen 'prikkelende' minirokjes en een generaal maant de soldaten aan om hygiënischer te leven vol nieuws Op Het Loo zorgt Pieter Christiaan voor gezinsuit breiding - en na veel ge- procedeer mag de hoofdstad fluor in haar drinkwater doen, minister Langman doet wat somber over onze aardgasvoorraden maar in Groningen willen ze toch auto's op aardgas laten rijden. Na zes weken zoeken wordt bij Rotterdam een vermist meisje (vermoord?) gevonden en in Enschede schiet een politieman een vluchtende inbreker neer. Slapen in het Amsterdamse Vondelpark mèg deze zomer, de KLM boekt tientallen miljoenen verlies en het kabinet neemt een zware be slissing over de drie van Breda. Utrecht laat zijn buiten landers (in een migrantenraad) meespreken en in de Amsterdamse Bijlmer bezetten protesterende Surina- mers een school. De spoorwegen verdedigen de 65- plus-kaart tegen veel niet-malse kritiek, honderden hectare kurkdroge bos en hei gaan in vlammen op, de Amsterdamse Koepelkerk moet wijken voor een kale hotelreus en de wijkverpleegsters luiden de noodklok, want in hun werk heerst een noodtoestand. De vijf regeringspartijen zijn het niet helemaal eens over de- fensielasten, schaakmeesters gaan ons volk via de beeldbuis schaken leren en melk kopen bij de boer mag. Zeshonderd mensen komen op straat als textiel bedrijven sluiten: het zijn de laatsten niet dit jaar. 1* Als de zomer plotseling I heet geworden is en het kabinet-Biesheuvel gestrui keld is over interne meningsverschillen, beraadslagen leden van de oppositiepartijen in hemdsmouwen - en intussen sjouwt het vierdaagselegioen in de hitte door de omgeving van Nijmegen en wordt de Veluwe haast overstroomd met huisdieren die hun eigenaars in deze vakantietijd blijkbaar tè veel overlast bezorgen. In het begin van de maand was de Kamer op vakantie gegaan na een jaar waarin 180 moties ingediend waren, De Brauw sleept vlak voor zijn aftreden het collegegeld plan ondanks veel verzet tóch door de senaat, verreweg de meeste Nederlanders blijken zich geen enkele zorg over de inflatie te maken en drommen mensen zoeken het zonnige zuiden op als de maand met érg slecht weer inzet. Schiphol zal straks 's nachts vrijwel 'dicht' gaan, honderden goede huizen in Zwijndrecht moeten weg voor een tunnel, Hilversum III blijft straks een uur na middernacht uitzenden en haast onder ogen van de politiemannen wordt in een Schiedamse flat een roof moord gepleegd op een winkelfiliaalhouder. Het Sche- veningse Kurhaus komt op een ontwerp-monumenten- lijst, de buitenlandse inlichtingendienst komt direct onder Biesheuvel, de Raad van State beslist dat ook een vrouw kostwinner kan zijn en de Amsterdamse jonge balie gaat ook spreekuren in de wijken houden Een nachtelijke storm richt in onze bossen en ook aan ander kostbaar bezit een enorme schade aan - maar op een plaats in de Haar lemmermeer waar volgens plannen eens vliegtuigen zullen stijgen en landen wordt een niéuw bos aangelegd: de eerste honderden bomen staan er al. De politieke kermis komt deze maand tot een hoogtepunt, de Diepen- veners zijn boos op Geertsema die zich wat voortijdig in Deventer liet huldigen, een slagzin van Drees jr. wordt door de KVP bekroond maar de stembusuitslag is voor DS'70 minder verheugend: WD, PPR en PvdA zijn dè overwinnaars. De reclamemensen zijn over de opzet van de verkiezingscampagnes van de partijen niet zo erg te spreken (alleen Wiegel krijgt een voldoende), de Noordzeebodem wordt één grote vuilnisbelt en de ENKA mag open blijven, maar met minder mensen. De Brabantse kruidendokter slaat een bankbediende neer en verdwijnt met een miljoen en de eerste vluchtelingen uit Oeganda krijgen onderdak in ons land. Het ministerie van Binnenlandse Zaken krijgt een speciale 'klachten man', een Amersfoorts kindertehuis wordt dagenlang door de jeugd bezet (en het gaat nog goed ook), een paar Kamerleden voelen zich gepasseerd nu de rege ring over zo belangrijke zaken zo veel met de bonden onderhandelt en plasticfabrikanten vinden niet dat hun produkt zó gevaarlijk is voor het milieu "I In het hartje van Amster» scoop in vlammen op - en Bergen op Zoom ziet zijn oudste kerk door het vuur verwoest. Rumoer deze maand over de televisiereclame die het ('hypocriet' en 'beledigend') flink verbruid heeft bij CNV-vrouwen, NW-bouwers en gereformeerde drankbestrijders. De 'Floriade' begint goed met zo'n 100.000 mensen tijdens de paasdagen, maar bij de Enka- mensen in Breda komt het besluit van de AKZO-top om het bedrijf te sluiten hard aan. De jeugd wil blijkens brieven de fabeltjeskrant niet missen, bij aanrijdingen zullen voortaan minder processen-verbaal worden opge maakt, Piet (van Egmond) en Feike (Asma) worden beiden zestig jaar en Nelissen zegt ons aan dat we flink zullen moeten matigen. De prijzen liepen in één kwartaal al 2Vi procent op, volgens de Consumenten bond zullen de kopers hardere eisen moeten stellen en de Spoorwegen voorspellen ons een nare toekomst als we niet uitkijken: in het jaar 2000 zou wel eens een kwart van Nederland uit autowegen kunnen bestaan. Een bedrijf in Ede mag van de rechter alleen rook uit laten als de wind zuid-west is, de bewoners van de Ooypolder bij Nijmegen zijn geschokt door plannen de Waalbocht te verleggen, door Amsterdam trekt een massaal protest tegen de Vietnam-oorlog Heel Nederland wordt op een vrijdagmorgen opge schrikt door een onvoor stelbare verkeersramp bij Prinsenbeek - een windhoos richt een ware ravage aan in een camping op Ameland en boze KLM-passagiers die niet met het vliegtuig naar Nederland meekunnen gooien op Zanderij in Suriname de ruiten in. De anti-groet-actie wordt een groot succes (volgens de WDM, die er dit jaar nog meer van zal horen), midden in de zomer moeten de Tweede-Kamer leden debatteren over de plannen van Biesheuvel cs, die met vier partijen doorregeert (de afgevallen DS'70- bewindslieden zitten op de Kamertribune) en er is veel rumoer bij de inschrijving van studenten, die tenslotte voornamelijk schriftelijk gebeurt. In de havens zijn er wilde stakingsacties en de juweliers zijn verontrust door het stijgende aantal inbraken in hun zaken. Beweerd wordt dat de accijns op frisdrank flink ontdoken wordt, de diefstallen uit winkels worden een nationale plaag (250 miljoen per jaar) en de Gelderse milieuraad plaatst een stopbord bij de wegenaanleg op de Veluwe. In de Rotterdamse Afrikaanderbuurt komt het midden in de zomer tot botsingen met Turken (waarna de relschop pers snel voor de rechter komen), de kiesgerechtigde leeftijd gaat omlaag tot achttien jaar, de meerderheid van ons volk zou de spelling liefst maar zo laten en de tv trekt 't meeste kijkers rond de klok van acht Muiden telt geschrokken de gebroken ruiten na de (zoveelste) explosie In de kruitfabriek - er steekt een stormpje op als onze jantjes met de Britten verre reizen willen gaan maken, dr. Okke Jager zal van het NCRV-scherm verdwijnen als hij voor de Kamper studenten gaat doceren en het gaat minister Van Veen niet zo erg voor de wind als hij op zijn stuk staat op het stuk van de collegegelden. De metaal bonden willen nu echt de hogere inkomens gaan 'aan pakken' en van minister Boersma lees je in haast alle kranten dat hij inkomens van boven de ton onnodig vindt. Verliezer Frans Andriessen laat in de kamer van de opvallend rustig doorwerkende informateur Ruppert zijn tas op de grond vallen, Den Uyl praat maar door over een progressief minderheidskabinet, Nederland 2 trekt soms al meer kijkers dan Nederland 1 en de sinten geven behalve erg degelijk ook erg gul (ook voor het goede doel dat Trouw/Kwartet zich gesteld heeft), maar houden toch nog genoeg over om met een rekord- bedrag Over De Brug Te Komen. Terwijl half Nederland al in de sfeer van de kerstbomen, de kaarsen, de vrije dagen en de kerstreizen leeft, worden in de Tweede Kamer en zelfs in de kerstnachtdiensten boze woorden gesproken over de bommenregen in Vietnam. En terwijl een Fries met honderd koeien de oceaan oversteekt collecteert de Amsterdamse politie om een man uit de bajes te houden: er gebeurden ook góéde dingen in 1972

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21