ommenpauze lijkt zeker I i/oor de negers is ?r maar één partij Thaise bemiddelaar: les uit bloedbad München getrokken Terreur slaat weer over naar Ierse Republiek ïixon zou bereid zijn tot verlenging ïeen duiven in fixons buurt tionale garde in Managua ecuteert acht plunderaars 'Jakir is een gebroken man' Sowjet-Unie treedt hard op tegen opposanten Valpreda voorlopig op vrije voeten Ethiopiër opgehangen na moord op Nederlands kind Bankstakingin Frankrijk [•W/KWARTET ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7/K19 pON, PARIJS, WASHINGTON, HANOI (Reuter, UPI, AP, AFP) Amerika verhevigde gis- fa zijn bombardementen op Hanoi en andere Noordvietnamese steden te midden van toenemende [ulaties, dat president Nixon spoedig de bombardementen benoorden de 20ste breedtegraad laat jeu om de vredesonderhandelingen in Parijs weer op gang te krijgen. WLsl 8221 \D ishington wordt getracht, de ma- verliezen te bagatelliseren, die ierikaanse luchtmacht sinds 18 iber boven Noord-Vietnam heeft Men wijst nu op het feit, dat minder dan 97 procent van de B- r in geslaagd is, de felle beschie- met Russische raketten te door- Voorts zegt men dat het nog maanden zou duren, voordat alle i in Azië neergehaald zouden als de bombardementen zouden 'ASHINGTON (Reuter) Ge- ecntewerklieden zijn begon- een plasticsubstantie te luiten op de bomen langs de ute van het Witte Huis naar (t congresgebouw in Washing- n, die president Nixon op 20 nuari rijdt wanneer hij voor JJn tweede ambtstermijn wordt viëdigd. 88 bomen zijn het domein duizenden duiven en ande- oi7 vogels. Men vreest dat zij de esident en de kijklustigen ngs de route met hun uit- irpselen zullen bevuilen. De everige substantie die nu in bomen wordt gespoten zorgt voor dat de vogels een poosje n andere rustplaats zoeken. doorgaan. In militaire kringen geeft men echter ook toe, dat de bombarde menten over enkele weken gestaakt zouden moeten worden in verband met de zware verliezen en het feit. dat er geen militaire doelen meer overblijven. Vandaar dat men in Saigon waarde hecht aan de bewering van Ameri kaanse militaire zijde, dat president Nixon rond de jaarwisseling een bom bardementspauze van 24 uur zal gelas ten en deze wil verlengen, als de Noordvietnamese onderhandelaars te rugkeren naar de vredesbesprekingen in Parijs, die zij vorige week hebben afgebroken uit protest tegen de zware bombardementen op Hanoi en Haip hong. Schumann In dit verband wordt ook het gesprek, dat de Franse minister van buiten landse zaken Maurice Schumann giste ren had met de chef van de Ameri kaanse delegatie in Parijs William Porter, van belang geacht. De Franse staatsomroep France Inter meende uit de besprekingen te mogen conclude ren, dat gesproken wgrd over de mo gelijkheid, volgende week tot hervat ting van het overleg tussen de Vere nigde Staten en Noord-Vietnam te komen. Deze hervatting zou het sta ken van de Amerikaanse bombarde menten ten noorden van de 20e breedtegraad mogelijk maken. Intussen heeft de bekende Russische journalist Victor Louis (die goed geïnformeerd is over de ontwikkelin gen in het Kremlin) gemeld dat par tijleider Leonid Breznjew zijn bezoek aan de Ver. Staten, dat uiterlijk in april werd verwacht, zeker niet voor de herfst zal laten doorgaan, het poli tieke klimaat zou hij voorlopig niet geschikt achten. Het uitstel houdt niet alleen verband met de hervatte bombardementen op Noord-Vietnam, maar ook met het feit dat er geen oplossing voor de crisi sin het Midden-Oosten in zicht is en er voor de tweede helft van 1973 geen resultaten verwacht kunnen worden van de Europese veiligheidsconferen tie en de besprekingen over beper king van strategische wapens (SALT). Niettemin schrijft Louis, dat Brezn jew in geen geval de Ver. Staten zal bezoeken, zolang er geen vredesak koord over Vietnam is gesloten. In diplomatieke kringen in Londen neemt men aan, dat het bericht over het uitgestelde bezoek werd geïnspi reerd door de Russische autoriteiten of bepaalde kringen, die er speciaal belang bij zouden hebben, dat het bezoek niet doorgaat. Het bericht van Louis (in de Londense Evening News) kan in elk geval worden gezien als een bedekte waarschuwing aan het adres van president Nixon, aldus ge noemde kringen. Daniel Be'eri en zijn vrouw kunnen weer lachen. Zij hebben het angstige avontuur in de Israëlische ambassade in Bangkok overleefd. De Israëlische ambassadeur in Cambodja, Simon Avimor, belt familieleden de goede afloop door. Zijn vrouw en dochtertje luisteren mee. China CAIRO ReuterUPI) Op het vliegveld van Cairo heeft de Thaise luchtmaarschalh Dawee Tsjoelasap, minister van verbindin gen, gistermiddag een indruk gegeven van de diplomatieke wijze waarop de Thaise regering zich van de terroristen in de Israëlische ambassade had weten te ontdoen. eeIAGUA (UPI, AFP, Reuter) In Managua, de door een aard ig totaal verwoeste hoofdstad van Nicaragua, zijn volgens een londuras opgevangen radio-uitzending acht plunderaars dood- ïoten door een vuurpeloton van de nationale garde (het leger Nicaragua). lanning in de stad is zo hoog ipen, dat de burgers die er nog jven, zich bewapenen om te optreden tegen gewapende eraars. In de kazernes van de lale garde zouden ongeveer hon- mensen die op plundering be- zijn, opgesloten zitten. gering van Costa Rica heeft haar aan Managua opgeschort, omdat nationale garde hulpgoederen in plaats van ze aan de slacht- van de aardbeving uit te de- Costa Rica zou in het vervolg levensmiddelen en medicamenten dis tribueren aan de grensovergangen (de grens tussen de twee landen ligt op 135 km van Managua). Het Nicaraguaanse Rode Kruis heeft gisteren meegedeeld, dat 't nog maar voor 72 uur voorraden had om de overlevenden in Managua te voeden. Er lag wel genoeg voedsel opgeslagen op de luchthaven van de stad, maar het Rode Kruis had niet genoeg vrachtwagens ter beschikking om de vereiste 50.000 tot 60.000 ton op tijd van de luchthaven naar de distributie plaatsen te vervoeren. Buiten Amerika neemt de kritiek op het optreden van Nixon steeds krach tiger vormen aan. Met uitzondering van partijvoorzitter Mao Tse-toeng hebben gisteren alle belangrijke Chi nese leiders in Peking deelgenomen aan een massa-bijeenkomst om te pro testeren tegen de 'Amerikaanse agres sie' tegen Vietnam. Eregast was me vrouw Binh, minister van buitenland se zaken van de 'Voorlopige revolutio naire regering van Zuid-Vietnam'. De ongeveer 10.000 aanwezigen, onder wie premier Tsjoe En-lai en Mao's vrouw Tsjang Tsjing, brachten haar een langdurige ovatie. Tsjoe verklaar de tegenover een Amerikaanse journa liste, haar landgenoten mee te delen, dat de bombardementen een nadelige invloed zullen hebben op de betrek kingen met Peking. Er kwamen ook officiële protesten uit Noorwegen, Italië en België, van soci aal-democratische leden van de West- duitse Bondsdag en zelfs van een partijgenoot van Nixon, William Sax- be, die verklaarde te vrezen, dat de president 'zijn verstand heeft verlore- Volgens radio-Hanoi zijn gisteren weer twee B-52's boven Hanoi neerge schoten. De luchtmaarschalh die met de guer rilla's van Bangkok naar Cairo was gereisd, had donderdag op de ambas sade in Bangkok bemiddeld. Hij was, zei hij, eerder dit jaar in München geweest, tijdens het bloedbad bij de Olympische Spelen, 'en ik had daaruit een les getrokken'. Hij vertelde journalisten, dat 'wij niet de gijzelaars van de guerrilla strijders waren. Zij waren onze gas ten lk heb hun dat ook gezegd. De DUBLIN (UPI) Het Ierse le ger heeft versterkingen gestuurd naar steden aan de grens met Ul ster, nadat donderdagavond in drie van deze plaatsen bommen waren ontploft. Daarbij verloren twee tieners het leven en raakten meer dan een dozijn Ieren ge wond. Het Ierse Republikeinse Leger (IRA) heeft de bomaanslagen in Beltur- bet, Oiones en Pittigoe veroor deeld. Hoewel de para-militaire pro testantse organisatie UDA dn Noord- Ierland ontkend heeft, er verantwoor delijk voor te zijn, vermoedt de Ierse politie dat de aanslagen het werk zijn geweest van protestantse extremisten die het op de IRA gemunt hebben. In Belturbet, een kleine marktstad, ontplofte een bom in een auto met een Noordiers nummerbord. Een zes tienjarige hulpchauffeur van een vrachtwagen, die juist met zijn moe der telefoneerde om haar te vertellen dat hij niet thuis zou komen, werd gedood, evenals een veertienjarige leerling-kapster, die net uit een win kel kwam. De explosies voltrokken zich precies een maand nadat twee bomontploffin gen in het centrum van Dublin twee mensenlevens hadden geëist en 127 Ieren verwond hadden. oor het eerst in deze eeuw zwarte afgevaardigden —it Zuiden in Congres (negers in Amerika behoren als kiezers ongetwijfeld tot de meest door traditie gebonden groepen tl de samenleving. En bloc hebben zij, vanaf het ogenblik dat zij het kiesrecht kregen door het e amendement op de grondwet (1870), op één partij gestemd. ITI ivankelijk was dat, wel vanzelf- ekend, de partij van hun bevrij- Abraham Lincoln. Hoe conserva- ja reactionair, de Republikei- later ook mochten worden, zij den verzekerd zijn van de steun de negers. Tot 1932 bleef het zo. s in dat laatste jaar, toen alle ere armen en minderheidsgroe- zich uitspraken voor Roosevelt, 'en de negers trouw aan Hoover, grote omkeer kwam pas in 1936, metterdaad ondervonden ien hoeveel meer Franklin Roos- t kon doen voor de kleine man zijn Republikeinse tegenstander, 'n eindelijk prefereerden zij, zo wel gezegd is: 'Roosevelt and sf' boven 'Lincoln and Liberty'. Isdien is het precies het omge- 'de beeld. De negers zijn Demo- t geworden en gebleven, hebben like verkiezing, ook in de laatste, en masse uitgesproken voor de locratische kandidaten, iraard verzwakt dat en-bloc-stem- hun machtspositie. Het heeft •n waarde als de beide partijen evenwicht zijn, in een gelijke d gewikkeld, zoals in de verkie- van 1960 toen Kennedy zijn winning op Nixon met een mi ne meerderheid zeker mede te een had aan de negerstemmen, r in een verkiezing zoals die van "n tegen McGovern heeft het de locratische kandidaat bitter wei- geholpen, dat de negers, als !e der ethische minderheidsgroe- hem zo bijna totaal voor meer 30 procent trouw bleven. Nixon 't geen verplichtingen aan een 'f> die zo tegen hem is, al sinds is hij zich die tegenstand wel st en gokt liever op het andere >te: de stemmen van de blanke Prof. dr. J. W. Schulte Nordholt in Amerika zuiderlingen. Hij heeft daarom de integratie zoveel mogelijk afgeremd, heeft beloofd dat hij alles zal doen om het busvervoer van schoolkinde ren door een wet of eventuel een amendement op de constitutie onmo gelijk te maken en heeft tot twee maal toe getracht een zuiderlijke conservatief in het Hooggerechtshof te benoemen (wat door de tegen stand der noordelijke liberalen mis lukt is). Chicago Volgt uit dit alles dat het beter zou zijn als de negers hun stemmen verdeelden over de partijen of ten minste ze beter uitbuitten vanuit een onderhandelingspositie? In vele plaatselijke verkiezingen is dat zeker waar en het begint er tegenwoordig ook op te lijken dat de zwarte bevolking zelf dat beseft. Het beste voorbeeld daarvan is de recente ver kiezing in Chicago voor een State Attorney. Ik heb enige tijd geleden gemeld, dat het daar ging tussen de conservatieve Democraat Hanrahan, die het ambt tot nu toe vervuld heeft, en zijn Republikeinse tegen stander Carey. Hanrahan was om zijn brutale optreden tegen de Black Panthers in Chicago gehaat bij de negers (al is de grote meerderheid van hen het niet eens met het radicalisme van deze groep, een aan slag op welke neger dan ook ge pleegd wekt de verontwaardiging van allen) en zij hebben hem dal nu bij de verkiezing laten weten. Terwijl zij en masse voor de overige Democratische kandidaten stemden, voor McGovern en voor Walker als gouverneur, liepen zij over naar de Republikeinse lijst zodra het om de positie van de 'State Attorney', dat wil zeggen het hoofd van de justitie, ging en bezorgden zo Carey de over winning (wat ook een lelijke tik op de neus van burgemeester Daley betekende). Nixon Maar op het nationale vlak kan men zich moeilijk voorstellen wat de ne gers bij de Republikeinse partij moeten doen. Er zijn wel enkelen onder hen die Nixon dankbaar zijn dat hij op sommige hoge posten negers heeft benoemd (op de avond van de verkiezing verscheen Sammy Davis op het scherm om zijn vreug de over de Republikeinse zege uit te spreken), maar in het algemeen heeft Nixon zoals gezegd de negers tegen zich ingenomen door zijn on verbloemd partij kiezen voor het blanke Zuiden. En hij heeft daarin de traditie gevolgd van zijn partij, die zich nooit veel gelegen heeft laten liggen aan zulke zaken als burgerrechten en gelijkheid. Nee, de negers kunnen landelijk niet veel anders doen dan trouw blijven aan de Democratische partij en dat doen zij ook. Vooruitgang In het Congres is het aantal neger- Een van de zeldzame Republikeinse negers van naam is Sammy Davis. afgevaardigden weer gestegen, in de Senaat bezetten zij nu 1 op de 100. in het Huis van Afgevaardigden 15 op de 435 leden, wat nog steeds geringe cijfers zijn als men bedenkt dat zij 10 procent van de bevolking uitmaken. Maar een teken van voor uitgang is wel dat voor het eerst sinds het einde van de vorige eeuw negers in het Congres zijn gekozen uit zuidelijke staten, beide uit stede lijke gebieden, Barbara Jordan in Houston en Andrew Young in At lanta. Dat is als men de geschiede nis nagaat geen kleinigheid. Immers het feit dat de negers indertijd uit het Congres verdwenen, was het ge volg van het zegevieren van de se gregatie, en zo is omgekeerd hun terugkeer een overwinning voor de In 1936 liepen de Amerikaanse ne gers, dankzij Franklin D. Roosevelt (foto), en masse over van de Repu blikeinse naar de Democratische Partij. integratie. Over dc verkiezingsstrijd van An drew Young hoorde ik uitvoerige details in Atlanta. Het interessantste aspect daarvan was wel dat er niet of nauwelijks over het rassenpro bleem werd gesproken. Young's te genstander Rodney Cook, probeerde wel hem in de hoek van McGovern te duwen, wat hier in het Zuiden, om een aardige Amerikaanse uit drukking te gebruiken, werkelijk de 'kus des doods' betekent, verweet hem natuurlijk ook dat hij niet tegen het busvervoer was, en daarin zat dan toch wel een racistisch ele ment. Maar vergeleken met de wijze waarop men hier nog tien, twintig jaar geleden zich tegen negers keer de, is wat er nu mogelijk is toch een enorm vooruitgang, en bewijs van diepe veranderingen die er zelfs, of misschien juist, in het Amerikaanse Zuiden hebben plaats gevonden. Dit is het zesde artikel van een serie over het Zuiden van de Vere nigde Staten. Wapensweg Nadat het vliegtuig was onderzocht, stapten de guerrillastrijders in en leverden ze hun wapens af aan de Thaise autoriteiten. De gijzelaars lie ten ze achter in de bus die hen naar het vliegveld had gebracht. Gevraagd, of hij er bij de guerrilla's naar had geïnformeerd, waarom ze Bangkok hadden uitgekozen voor hun operatie, zei de luchtmaarschalk nog: 'Dit is niet besproken. Het is ?nijH plicht om iedereen die geen vijand van mij is, tot een vriend van mij te maken'. MOSKOU (AP) Pjotr Jakir. tot zijn arrestatie in juni van dit jaar de prinmus inter pares in het kleine groepje actieve Russische dissidenten, is een gebroken man die thans tegen zijn vroegere vrienden getuigt. Aldus mevrouw Adel P. Naidenowitsj die hem in de gevangenis heeft ontmoet. Mevrouw Naidenowitsj, wier man een ondergronds blad uitgeeft, vertelt dat leden van de geheime politie haar op 20 december met Jakir hebben gecon fronteerd. In de Moskouse KGB-gevan- genis Lefortowo. In een getypt verslag van deze con frontatie, dat in Moskou circuleert, verklaart mevrouw Naidenowitsj. dat Jakir haar aanbracht als de schrijfster van een brief die onder pseudoniem was verzonden aan radio-Liberty, een buitenlands station dat uitzendingen in het Russisch verzorgt. Het verslag van mevrouw Naideno witsj, een 39-jarige ingenieur die van 1961 tot 1963 in de gevangenis zat wegens anti-sowjet activiteiten, lijkt de hardnekkige geruchten te bevesti gen als zou Jakir een deel van zijn politieke overtuigingen onder druk van de KGB hebben herroepen. Mevrouw Naidenowitsj beschrijft Ja kir als 'een man die door zijn wrede isolatie van de buitenwereld volledig is gedesintegreerd'. 'Ik herkende in hem niet meer de oude Pjotr die jarenlang onverbreke lijk met ons verbonden was en wiens ogen altijd gericht waren op de hoge doeleinden van het menselijk bees- taan', schrijft zij. sfeer was vriendschappelijk. Wat zij op de Israëlische ambassade deden, was hun zaak. Maar het gebeurde in ons land en op een heilige dag waar op de koning de kroonprins instal leerde. De commando's wisten dat ech ter niet'. 'Ik heb hun gezegd vervolgde Da- wee dat er moeilijk onderhandeld kon worden omdat het een heilige dag was. Verder deelde ik mee te geloven, dat Israël niet zou instem men met hun eis tot vrijlating van 36 gevangenen. Nadat ik deze uitleg had gegeven, beseften ze hoe de situatie was en verklaarden ze spijt te heb ben. Ze zeiden, dat ze niet om Israël gaven, maar wel om Thailand en zijn koning. Ze ivilden geen misverstand scheppen tussen de Arabieren en Thailand'. De luchtmaarschalk had met de guer rilla's op de ambassade gegeten. 'Ik bracht rijst met kerrie en kip. Ik had al een grote hap genomen, voordat zij het eten aanraakten. Jk zei tot hen: er zit geen vergif in'. Na de hele avond onderhandeld te hebben, had Dawee de terroristen voorgesteld, dat zij de gasten van Thailand zouden zijn op een vlucht naar Cairo. Een van hen vroeg: uaarom Cairo? Ik antwoordde: omdat dat land het be langrijkste land in de Arabische we reld is'. De Thaise regering had dc Egyptische ambassadeur, Moestafa El Assawi, ge vraagd de luchtmaarschalk bij te staan bij de onderhandelingen. 'Hij bleef bijna de hele avond. Toen wij tenslotte overeenstemming hadden be reikt, reden we met een bus naar het vliegveld. Onderweg zeiden ze eerst het vliegtuig te ivillen onderzoeken. Ik gaf opdracht dat niemand iets zou doen wat tot geweld zou kunnen lei den'. DEN HAAG-MOSKOU (ANP, AP, DPA) In de Sowjet- Unic is volgens Amnesty Inter national de grootste actie sinds jaren begonnen om alle vormen van binnenlandse oppositie de kop in te drukken. Amnesty concludeert dit o.m. uit het laatste nummer van de 'Kroniek van lopende gebeurte nissen', het ondergrondse blad van de beweging voor burger rechten in de Sowjet-Unie, dat in getypte vorm wordt ver spreid. Het laatste nummer van de kroniek, gedateerd op 15 oktober, meldt o.m., dat tegen elf leden van de gematigde be weging voor Oekraïense natio nale rechten vonnissen van ge middeld tien jaar gevangenis en verbanning zijn uitgesproken. Het blad geeft ook de tekst van een recente verordening die 'te gen dc staat gerichte' telefoon gesprekken verbiedt, en maakt melding van de arrestatie van vijf boeddhisten in de Siberische Boerjat-republick die ervan be schuldigd zijn een religieuze groep te hebben georganiseerd en contacten met zionisten te hebben onderhouden. Ook be richt de kroniek over de arres tatie van een leider der Krim- Tartaren, over de verplaatsing van dissidenten uit een gerechte lijke psychiatrische inrichting in Leningrad naar verafgelegen in richtingen en over het gedwon gen ontslag om politieke redene nen van twee bekende ortho doxe priesters in Moskou. Het presidium van de Opperste Sowjet heeft inmiddels een ge deeltelijke amnestie afgekondigd ter gelegenheid van het vijftigja rig bestaan van de Sowjet-Unie. De amnestie geldt voor veroor deelden die door goed gedrag en ijverige arbeid hebben ge toond, dat ze hun leven aan het beteren zijn. De kwijtschelding van straffen is aan méér voor waarden gebonden. Ze geldt voor mensen die tot minder dan vijf jaar zijn veroordeeld en geen recidivisten zijn, verder voor mensen die in dienst van de Sowjet-Unie hebben gestre den en onderscheiden zijn, voor vrouwen die kinderen onder de zeventien hebben, voor zwange re vrouwen en voor hen die op het ogenblik van het misdrijf nog geen zeventien waren. De amnestie geldt niet voor mensen die zijn veroordeeld wegens ge vaarlijke misdrijven tegen de staat en wegens ernstige gewone misdrijven. ROME (Reuter, UPI) De Italiaanse anarchist Pietro Valpreda, die al lan ger dan drie jaar in de gevangenis op een proces wacht, is gisteren voor waardelijk vrijgelaten. Valpreda was een van de 12 beklaagden die nog ge vangen zat. Het kan nog maanden du ren, voordat het proces begint. De 39-jarige Valpreda, een vroegere danser in tv-musicals, zou een bom aanslag op een bank in Milaan hebben gepleegd, waarbij 16 mensen omkwa men. Hij heeft steeds zijn onschuld volgehouden en is in linkse kringen een held geworden. Men gelooft nl. dat de neo-fascisten hem voor een misdaad willen laten opdraaien, die dezen zelf hebben begaan. De enige getuige it charge (een taxi-chauffeur, die Valpreda naar de plaats van de aanslag zou hebben gereden) is in middels overleden. ADDIS ABEBA (Reuter) Een Ethiopiër is in het openbaar opgehan gen, vlakbij de plaats waar hij in oktober een Nederlandse kleuter van drie jaar vermoordde. De moord vond plaats op een suikerplantage op 100 km ten zuiden van Addis Abeba, die door een Nederlandse maatschappij wordt gedreven. De Ethiopiër zou de misdaad hebben gepleegd om wraak te nemen voor zijn ontslag als huisbe diende. Weer minister van Allende 'weggestemd' SANTIAGO (Reuter) De Chileense minister van financiën, Orlando Mil- las, is door de Tweede Kamer van het parlement geschorst, omdat hij vergel dingsmaatregelen zou hebben geno men tegen ambtenaren die in oktober meededen aan de middenstandsstaking tegen het bewind-Allende. Als het besluit van de Tweede Kamer door de Eerste wordt overgenomen, wordt Millas, een communist, ontslagen. Sinds de verkiezing van Allende in november 1970 heeft de Chileense oppositie van christen-democraten en nationalisten twee ministers van bin nenlandse zaken naar huis gestuurd. Allebei kregen ze daarop een andere functie in het kabinet. Allende. die gezegd heeft volledig vertrouwen in Millas te hebben, heeft hem van plaats laten wisselen met de minister van economische zaken. Fernando Flo- res. PARIJS (Reuter, UPI) Bankem ployés in Frankrijk zijn gisteren in staking gegaan om een verhoging van hun minimumloon en een betere be veiliging van het bankpersoneel af te dwingen. De vijf bonden waarbij bankemployé's zijn aangesloten, staan achter de sta king. Ze verwijten de bankdirecties met name, dat de alarmsystemen in de Franse banken verouderd zijn. Dit jaar zijn er 350 gewapende overvallen geweest, waarbij tien employé's het leven hebben verloren en 135 gewond zijn geraakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 19