'Er is iets geweldigs aan de hand' Succes - maar niet altijd ROUW/KWARTET ZATERDAG 30 DECEMBER 1972 BINNENLAND Tll/Kll Dp-de-bres-staan-voor-ons-milieu kost overuren ACTIE VOEREN IS MOEILIJK joor Jan Brokken tieplannen In Nederland doorgenomen en de genoemde cijfers van 'het aantal verwachte recreanten' opgeteld. Neder land zou over tien jaar ruimte moeten bieden aan veertig miljoen recreanten. Ook de provinciale diensten blijven sta- tuszoekers. 'Moet je eens kijken in Dren te en Overijssel, hoe de wegen daar in het natuurgebied worden neergekwakt. Daar schaamt zelfs de Rijkswaterstaat in Den Haag zich voor', zegt de heer Algra. Paradepaardje Toch zijn het vooral de acties tegen de ongebreidelde wegenaanleg, die het afge lopen jaar het meeste succes boekten. De afgelasting van de Leidse Baan blijft natuurlijk 'het paradepaardje'. Waarom slaagde deze actie? De heer Algra: Tedere actie heeft kans van slagen, wanneer het doel duidelijk wordt aangegeven, een alternatief voorra dig is (bij de Leidse baan het openbaar vervoer), een goed gedocumenteerd rap port op tafel ligt en de actievoerders volhouden. Aan deze criteria heeft het actiecomité, dat zich tegen de Leidse Baan verzette, maar ook het actiecomité dat de S8 door Twickel als een ramp zag, voldaan'. Toch bestaat er een groot aantal acties, die aan deze normen voldoen, maar geen succes hebben. Het zijn vooral de protes ten tegen de ruilverkavelingen, die zie het hiernaast afgedrukte lijstje op niets uitlopen. De economische belangen van de landbouw, die achter deze ruil verkavelingen zitten, doen heel wat na tuurgebieden verloren gaan. Zeeland wordt wel het ernstigst getroffen. Het middeleeuwse heggenlandschap van De Poel (Zuid-Beveland), één van de mooi ste stukjes polderlandschap dat Neder land nog rijk is, wordt over enkele maan den omgewoeld. Parken De Stichting Natuur en Milieu heeft daarom als voornaamste conclusie uit de gebeurtenissen van het afgelopen jaar de noodzaak van landschapsparken en een spoedige realisatie van de wet op de landinrichting getrokken. De Stichting noemt een tweede 'crisis- punt': de strijd om de open wateren, de Oosterschelde en de Waddenzee. Steeds grotere hoeveelheden chemisch afval stromen, vanaf de Europoort, langs de Nederlandse kust naar de Waddenzee. Vandaar de uitspraak: 'de Rijn stroomt bij Den Helder Nederland binnen'. Om die open wateren te redden, zal nog heel wat actie nodig zijn. Dertig acties, van de 84 die wij hier vermeld hebben, konden het afgelopen jaar met succes afgesloten worden. Op het eerste gezicht een opmerkelijk resul taat. Maar in een land, met zo'n beperkte ruimte en zo weinig natuurschoon, zou den acties eigenlijk niet nodig moeten zijn en zou een grote omzichtigheid met het milieu 'normaal' zou heten. 'anneer het openbaar vervoer be er ontwikkeld en het salaris van ien burgemeester niet meer afhan- elijk van de grootte van zijn ge- ïeente zou zijn; wanneer zich geen conomische crisis in de dertiger iren zou hebben voorgedaan en de eschiedenisboeken, waarin menig estuurder met de uitvoering van én plan wil komen, zouden worden fgeschaft, dan zou het weer goed aan met ons milieu en zouden niet onderden (zoals nu) maar slechts nkele actiegroepen bestaan. oorlopig bestaan er nog hónderden ac- egroepen, produceren zij nog duizenden rotestbrieven en houden zij nog tiental- in persconferenties. Hun aller einddoel - de mentaliteitsverandering is on- anks het rapport van de Club van ome, de VN-milieuconferentie in Stock olm, de afgelasting van de Leidse Baan an de weg door Twickel en van de dam aar Ameland ('wapenfeiten' uit 1972) og bij lange na niet bereikt, ét lijkt er nog steeds op, dat grote roepen Nederlanders niet tevreden zijn, oordat de ene helft van Nederland met sfalt en de andere met industrieterrei- en is bedekt, de laatste meertjes of elta-armen zijn dichtgestopt en de be- olking in Bijlmer-achtige huizenblokken is* ondergebracht om vervolgens te con- luderen dat het wonder der technologie ich heeft voltrokken. )e heer S. Algra van de Stichting Na- uur en Milieu noemt deze mentaliteit j-j et 'er moet wat gebeuren-syndroom'. Hij noemt als voorbeeld die gemeenten, ie de bomen langs een provinciale weg mhakken, omdat onlangs een dronken utomobilist in zo'n obstakel beukte. Een mtarenpaal wordt vervangen, een boom iet, en dat is nog altijd de realiteit van et vervuilde en natuurarme Nederland nnn 1972. lm die mentaliteit te veranderen moeten onderden actievoerders overuren ma- en, moeten goedwillende hobbyisten het o O pnemen tegen ministeries als die van öfconomische zaken of defensie, met de pogelijkheid door professionals afge- jlj laakt te worden. [zl! .pelling oals die actiegroep in Overijssel, die geerde tegen de aanwezigheid van muni- eschepen in het Zwarte Water, een leer in de kop van deze provincie. De erloofde van de voorzitter, of wie het ok zijn moge, had doorlopend het 'oord munitie verkeerd gespeld. Het ipport werd een lachertje voor de bu- laucraten, die de tientallen uren arbeid een prullebak wierpen met de jolige imerking 'wanneer ze het woord muni- niet eens kunnen spellen, moeten ze ook maar niet tegen protesteren', f die actiegroep De weg Breda-Baarle- Nassau, die de presentatie van haar rap port voor de pers hopeloos de mist in zagen gaan door een langdurig en zwe verig verhaal van een mevrouw, lid van die actiegroep, waaraan niemand meer een touw kon vastknopen. Een actiegroep moet nu eenmaal een eenheid zijn, die de meest fanatieke of de meest zweverige leden in de hand weet te houden. Een voorbeeld van hoe het mis kan gaan: een artikel van de Zeeuwse journalist Kees van der Maas een overtuigd aanhanger van de afgeslo ten Oosterschelde schoot een aantal leden van de Open Oosterschelde-groep in het verkeerde keelgat. Toen de jour nalist de volgende dag ontwaakte, vond hij zijn huis dichtgeplakt met Open Oos- terschelde-stickers. Vis op de stoep Of de fanatieke aanhangers van een Open Oosterschelde, die een partij rotte vis op de stoep van de burgemeester van Zierikzee smeten. Een erbarmelijk abuis: de Zierikzeese burgemeester is juist één van de weinige Zeeuwse bestuurders, die tegen een afsluiting van de Oosterschel de is. Actievoeren ls moeilijk. Eén fout cijfer tje in een rapport is voldoende voor de ambtenaren om aan te tonen, 'dat die protesteerders er niets van snappen'. Het zijn volgens de statistieken van de Stich ting Natuur en Milieu vooral de lagere overhqden, die het de actiegroepen moei lijk maken. De burgemeester, de direc teuren van gemeentewerken, de wethou ders, die zich waar willen maken met recreatieterreinen en gemeente-uitbrei dingen, industrievestigingen en ontslui tingswegen. Hun voorspellingen zijn groot, hun verwachtingen nog groter. De stichting heeft bijvoorbeeld alle recrea- Haast onvoorstelbaar, maar dit landschap gaat verdwijnen: het is het middeleeuwse heggenlandschap van Zuid- Beveland, dat aan ruilverkavelingen wordt opgeofferd. Dr. M. J. Adriani pessimistisch over natuurbehoud - maar toch ook optimistisch door Rudie van Meurs OOSTVOORNE De aardigste re- acties die hij kreeg op het bericht dat zijn strijd voor natuurbehoud was onderscheiden, vond bioloog dr. M. J. Adriani de felicitaties overal uit het land van oud-leerlin gen. 'Ze treffen me omdat ze be wezen dat ze iets meegekregen heb ben dat misschien nog generaties lang zal doorwerken'. Dr. Adriani is directeur van het in Oostvoorne gevestigde (weggestopt in de zeldzaamste natuurterreinen) biolo gisch station Weevers' Duin. Hij heeft 'voor zijn talrijke jarenlange activitei ten voor natuurbehoud' de Edo Bergs- ma-ANWB-prijs-1972 gekregen die het in het nieuwe jaar, op 17 januari, zal worden uitgereikt. Met de Edo Bergs- ma-prijs wil men 'waardering tot uiting brengen voor grote verdiensten en uit zonderlijke initiatieven op het door de ANWB bestreken maatschappelijk en i(2( cultureel gebied' (De ANWB bestrijkt ook andere gebieden, zoals acties voor meer autowegen, faciliteiten voor auto bezitters en protesten tegen benzine prijsverhogingen, maar dat staat hier vanzelfsprekend helemaal buiten). Een prijs voor dr. Adriani is daarom zo welbesteed omdat hij een man is van groot gezag, van sterke betrokkenheid met het leven in z'n totaliteit ('alles hangt met alles samen'), met een scher pe toekomstvisie di* gebaseerd is op z'n geloof 'dat er iets geweldigs aan de hand is in deze wereld'. Zijn kracht schuilt vooral in zijn volharding en redelijkheid. Bovenal is hij een van de beminnelijkste mensen die je tegen komt. Hij studeerde aan de universiteit van Amsterdam, deed in '36 zijn docto raal plantkunde en een jaar later docto raal scheikunde. In '45 promoveerde hij cum laude op een proefschrift over zoutplanten. Toen ik hem bijna vijf jaar geleden voor het eerst sprak, was hij nog een van de weinige mensen die met deskun digheid de strijd durfden aanbinden tegen de alles opslorpende Rotterdamse haven- en industrieontwikkelingen. Dat was toen gevaarlijker dan nu, want de Rotterdamse autoriteiten stonden toen snel klaar de opposanten voor het fo rum van een nog beïnvloedbaar publiek als querulanten te bestempelen. Burge meester W. Thomassen van Rotterdam kon zich toen nog permitteren op het gemeentehuis van Oostvoorne een dele gatie van wetenschapsmensen onder wie dr. Adriani hooghartig het woord te ontnemen. Ook toen won de redelijkheid het van dr. Adriani. Tijdens een lezing voor de volksuniversiteit van Oostvoorne kwam hij een paar dagen later op het inci dent terug. Hij zei met een vriendelijk eufemisme: 'Tijdens het debat met bur gemeester Thomassen, vorige maand in het raadhuis kreeg ik geen kans om een wederwoord te leveren, daarom doe ik het bij deze gelegenheid. Eigenlijk is het niet sportief, om hier zonder tegen- partij te moeten spreken maar ik meen dat ik het niettemin moet doen'. Hij zei toen verder: 'De kracht van adverteren is de herhaling. Deze stelre gel is ook van kracht voor de Rotter damse argumenten die zogenaamd vóór hun plannen pleiten. Er worden dage lijks door de gemeente bepaalde kreten via de publiciteitsmedia de wereld in geslingerd. Deze slagzinnen worden zo vaak herhaald dat zij op het laatst vanzelfsprekend lijken. Er zijn bepaal de uitspraken die in hoge mate discuta bel zijn'. VOORNE'S DUIN In die tijd beperkte dr. Adriani's strijd zich nog tot het behoud van Voorne's Duin. een rijk en gedifferentieerd duin terrein dat in en buiten Nederland zijn weerga niet vindt. Hij was toen nog niet zo lang directeur van Weevers' Duin een instituut dat nog altijd een van de modernste biologische stati ons is in Europa en dat in de loop van de jaren een kleine communale samen leving is geworden in de natuur, een collectief van biologen en andere on derzoekers. Dr. Adriani kwam daar op een somber moment, een paar jaar nadat Rotter dam het prachtige natuurreservaat 'De Beer' en de 'Scheurpolder' op Rozen burg met een pennestreek van de kaart had geveegd en de bulldozers in een paar maanden de rest hadden gedaan. In die dagen kwamen de plannen naar voren de inmiddels aangelegde Maas vlakte I uit te breiden met Maasvlakte II, die catastrofaal zou worden voor Voorne's Duin. IN DE BRANDING Samen met dr. E. van der Marei schreef dr. Adriani op dat moeilijke moment een brochure 'Voornc in de branding', dat begeleid werd door een belangwekkend voorwoord: 'De mens heeft op jacht naar aantrekkelijk schij nende bronnen van economisch gewin, in zijn onwetendheid reeds vele levens gemeenschappen verstoord en niet zel den op zodanige wijze dat het ontstaan van woestijnen er het gevolg van was'. 'Voorne in de branding' wordt door dr. Adriani als een van zijn belangrijkste publikaties beschouwd. Er kwam dis cussie op gang in brede kring en achteraf mag worden geconcludeerd dat de brochure bijdroeg aan een kentering in het denken over de Rotterdamse expansie. Op dit ogenblik is Maasvlakte II er nog altijd niet en zelfs Hoogovens kwam niet naar Maasvlakte I. 'Als er geen natuurbeschermers waren geweest, had nu Hoogovens bij Oost voorne gestaan' weet dr. Adriani. Die zin houdt geen 'op-de-borst-klopperij* in. Natuurbeschermers zijn alle men sen die 'op hun qui vive zijn voor plano logische wanorde en milieubederf'. Die groep wordt steeds groter en dr. Adriani prijst zichzelf, bijna twintig jaar in de gelegenheid te zijn geweest milieubewuste mensen te vormen, via biologie- en scheikundelessen op HBS'- en en gymnasia in Veendam, Alkmaar en Rotterdam. 'Ik heb m'n leraarschap altijd een boeiende en verantwoorde aangelegenheid gevonden, omdat ik iets kon bijdragen aan de noodzakelijke ba siskennis die jonge mensen ter beschik king moeten hebben om te kunnen oor delen'. Voor dr. Adriani (van huis uit doops gezind) was de biologie steeds maar één aspect. 'Wat me altijd diep heeft aange grepen is het oud testamentische dis tantie-idee, dat van de grootheid, dat er iets geweldigs aan de hand is. Dat moet je de mensen bijbrengen. Ik ben altijd meer een beschouwelijk mens geweest dan experimenteel. Via onderzoek kom je tot een begrip van de wetmatige samenhang tussen vegetatie, wonen en het microklimaat. Je gaat leren inzien hoc die relaties in hoge mate specifiek en kwetsbaar zijn. Dat kan een spring plank zijn naar natuurbehoud en mi lieu. Bij mij uiten zich deze taken in een verwondering en bewondering met een religieus sentiment. Van daaruit kom je tot een emotionele houding en zeg je op zeker moment: En van dit blijven jullie met je handen af. NACHTMERRIE Zo werd de strijd voor milieubehoud een strijd tegen 'de nachtmerrie van de technologie'. Dr. Adriani beperkte zich niet tot zijn 'eigen' gebied, Voorne's Duin, maar protesteerde even gefun deerd en met dezelfde bewogenheid tegen de vestiging van Shell Chemie bij Moerdijk. Hij werd te hulp geroe pen in Delfzijl en lanceerde onlangs een actie voor behoud van de Winter- wijkse beken. Hij zit in talloze bestu ren van natuurbeschermingsorganisa ties. schrijft brochures en artikelen (ondermeer in de Groene Amsterdam mer) en houdt lezingen. Een andere zeer belangrijke publikatie waar hij tekende voor de milieukartering werd de 'Milieuatlas van zuidwest Neder land'. 'Je moet niet alleen naar van daag kijken, er moet ook een toe komstvisie zijn. Dat moet je als rede lijk gesprekspartner naar voren bren gen. Zodra de andere partij redelijk is ben ik tot een compromis bereid, als die andere partij de redelijkheid niet op kan brengen word ik des duivels'. Hij wérd des duivels toen hij het bestemmingsplan Maasvlakte onder ogen kreeg en de daar geplande elektri citeitscentrale er al bijna stond. Hij werd boos om de kwestie Gulf, die door bleef draaien ook al was dat in strijd met alle bepalingen. Hij zegt pessimist te zijn omdat het er niet naar uitziet dat we de aantasting van de biosfeer als gevolg van technologi sche mogelijkheden binnen afzienba re tijd kunnen veranderen. SOMBER 'Als ik zie dat de kapitalistische maat schappij in het westen niet numeriek maar wat technologische mogelijkheden betreft alles overschaduwt, dan ben ik somber. In West-Europa en Amerika hebben we zo'n bezeten begrip van bezit en profiteren van wat de techno logie biedt, dat het heel lang zal duren voor die opvatting eruit is'. Maar er bestaat ook nog optimisme bij dr. Adriani: 'Het is duidelijk dat de evolutie in de biosfeer en bij de mens gericht is op een steeds grotere vervol making en harmonie. Dat zal zich blij ven voltrekken, ook al zal het leven door toedoen van ons mensen van de twintigste eeuw, een evolutieproces van misschien miljoenen jaren moeten óverdoen. Die gedachte geeft me toch een reden om uiteindelijk vervuld te zijn van een zekere religieuze blijheid. Het past niet bij m'n natuur om als een zoutzak in elkaar te zakken als ik aan alle mensonterende conflicten in de wereld denkt. De honderdduizenden gevangenen in Indonesië, de oorlog in Vietnam, de apartheid in Zuid-Afrika. Ik laat me daar niet door ontmoedigen. Het leven ligt in kringen om ons heen. In de onmiddellijke nabijheid ligt een aantal kringen waaraan je wel iets kunt verbeteren. Je moet proberen dat zo goed mogelijk te doen'. AMSTERDAM Twee medewerkers, de heer S. Algra en mevrouw drs. M. M. A. Bmnt, van de Stichting Natuur en Milieu het in juni 1972 opgerichte overkoepelend orgaan voor tientallen actiegroepen, werkgroepen en milieufedera- ties hebben speciaal voor Trouw-Kwartet een lijst samen gesteld van de belangrijkste milieuacties, die het afgelopen jaar gevoerd zijn. Friesland Acties tegen: Plan Wyldcmerk: groot recreatiegebied bij Gaasterland vernietigt vogelgebieden aan IJsselmeer, nog geen succes. Merenplan Wakum: grote ontpoldering van natuurgebieden aan IJsselmeer, nog geen succes. Rijksweg 54: tracé loopt door Oranjewoud bij Heerenveen, nog geen succes. Magnesium-winning in Waddenzee bij Harlingen: succes, mede dankzij actiegroepen. Schoonmaakdag Friesland: succes. Gasboringen Ameland: nog geen succes. Dam naar Ameland: aanzet inpoldering Waddenzee. Succes. Groningen Acties tegen: Provinciale weg door Reitdiepdal: neanderge- bied bedreigd, succes: gedeputeerden Groningen 'om'. Afwate ring- en scheepvaart kanaal bij Doliard: klutenkolonie be dreigd, nog geen succes. Smeerpijp: aanslag op Waddenzee, in tweede instantie succes: minister Drees zag af van aanleg. Drente Acties tegen: Streekplan Noord-Drente: te weinig oog voor natuur, te veel voor wegen, nog geen succes. Ruilverkaveling Rolde: verlies natuurgebieden, geen succes. Gasboringen Emmerdennen: geen succes. Provinciale weg Assen-Norg- Roden: heidegebieden doorsneden, beslissing over aanleg nog niet genomen. Overijssel Acties tegen: munitie-schepen Zwarte Water: vogelkolonie bedreigd, geen succes. Ruilverkaveling Polder Mastenbroek: beslissing nog niet genomen. Uitbreidingsplan Zwartsluis: natuurgebied De Kraggen Wijk aangetast. Nog geen succes. Annexatie Diepenveen door Deventer: vrees aantasting na tuurgebied Diepenveen. Nog geen succes. Kappen 200 bomen langs weg Den Ham-Vriezenveen. Succes. Aanleg industrie park Twente: bossengebied Enschede bedreigd. Nog geen succes. Aanleg S23 door landgoed Twickel: succes. Tracé E9 door paddestoelbosje Rijssen: succes. Gelderland Acties tegen: drinkwaterinfiltratie Veluwe: nog geen succes. Rijksweg 50 op Noord-Oost Veluwe: nog geen succes. Ont trekken wegen aan verkeer op Veluwe: afslag Kootwijk in gebruik, nog geen succes. Bochtafsnijding Waal: Ooypolder bedreigd, nog geen succes. Tracé Rijksweg 15 door Rljnstran- gen: de in het landschap gekerfde dode rivierarmen, nog geen succes. Kappen bomen langs weg Arnhem-Nijmegen: geen succes. Kernreactor Kankar, West-Duitsland: gevaar volksgezondheid, geen succes. Proefreactor Kema, Arnhem: nog geen succes. Winterwijkse beken: nog geen succes. Maas- Waal centrale: nog geen succes. Wegenaanleg Wagenlngso Binnenveld: nog geen succes. Utrecht Acties tegen: aanleg S8 Zeist-Driebergen: stuwwallen-land* schap bedreigd, nog geen succes. Winterverblijf circus Boltl, ni, Rhenen: gedeeltelijk succes, kappen bomen gestaakt* Aanleg recreatiegebied bij De Bilt: natuurgebied De Leijer bedreigd, nog geen succes. Caravans Utrechtse plassengebied: illegaal vuilstorten in dit gebied, redelijk succes. Verbre ding Eem: Eempolder aangetast, nog geen succes. Bestem mingsplan Baarn: vogelbroedgebied Eemnespolder aangetast* geen succes. Uitbreiding Westbroek in groene hart Holland: bezwaarschrift gehonoreerd. Aanleg R3, Amsterdam-Rotter dam door groene hart: plan in ijskast, voorlopig succes. Aanleg R28, Utrecht-Amersfoort: door bossengebied bij Amersfoort, nog geen succes. Noord-Holland Acties tegen: autorally Texel, succes. Olieboringen IJssel meer, kort geding verloren. Gasboringen Bergen, geen suc ces. Vergunning boringen Bloemcndaal: succes. Streekplan Noordzeekanaal: succes, streekplan wordt herzien. Industrie terrein Balgzand, in Waddenzee: kans realisatie Balgzand thans nihil. Schiphol Stop: vijfde baanbos wapenfeit. Opspui ten vogelgebied Westzijderveld bij Zaandam: nog geen suc ces. Reigerkolonie Beemster bedreigd: kolonie gered. Rond wegen bij Alkmaar, succes: wegenplan wordt herzien. Opslag plaats kerosinetanks Schiphol in Schinkelpolder Aalsmeer: succes, gedeputeerden wezen aanvrage af. Diepwellozlngen Naarden: vergunning verlengd, geen succes. Inpoldering Markerwaard: voorlopig succes. Werken Amsteldijk Amster dam: bomen verdwijnen, geen succes. Zuid-Holland Acties tegen: aanleg Leidse Baan: succes. Vuilstorten in sloten Krimpenerwaard: gedeeltelijk succes. Pijpleidingen straat door Hoekse Waard: nog geen succes. Aanleg Olie- terminal Maasvlakte: nog geen succes. Fenol-lozingen en illegale stortplaats in Rijnmond: er werden maatregelen geno men. succes. Pijpleidingenstraat door Voorne: nog geen succes. Bouw 200 bungalows aan (en in) Hollands Diep: nog geen succes. Zeeland Acties tegen: afsluiting Oosterschelde: nog geen succes. Ruilverkavelingen De Poel en Kapelle-Wemeldinge, middel eeuws heggenlandschap wordt verwoest, geen succes. Total- pijplcidingenstraat door De Poel en KV-hoogspanningsnet over De Poel, geen succes. Kerncentrale Borssele, nog geen succes. Baalhoekkanaal: succes, Land van Saeftinge gered. Noord-Brabant Acties tegen: tweede nationale luchthaven bij Steenbergen: nog geen succes. Industrieterrein Moerdijk: geen succes. Stank Donge: gedeeltelijk succes. Twee fabrieken staken produktie. Weg Brcda-Baarle-Nassau: nog geen succes. Be bouwing Oude Waranda, Tilburg, bos-parkgebied omge ploegd: nog geen succes. Vliegveld Welschap, Eindhoven: geen succes. Dempen kanaal Eindhoven-Helmond voor aanleg weg: nog geen succes. Aanleg E9 door Strabrechtse heide, succes: plan weer in studie. Ontgronding Someren: succes, kort geding gewonnen. Ruilverkaveling Kempen: klein suc ces. overhoeken gespaard. Lozingen in Beerc: nog geen succes. Limburg Acties tegen: zandwinning Bergerhelde: succes. Recreatiege bied Venlo-Gennep, gedeeltelijk succes. Ruilverkaveling Vier- lingsbeek-Merselo: geen succes. Bebouwing Gulperberg: bos gebied gaat eraan, nog geen succes. Industrialisatie Schln- veldse Bossen: nog geen succes. ANWB-route Mergelland: succes. De woorden 'succes', 'nog geen succes' (de actie is nog bezig) en 'geen succes' zijn door de redactie toegevoegd. Van de 84 hier genoemde acties hadden 30 acties of geheel, of gedeeltelijk succes, 37 hadden nog geen succes, en achttien hadden geen succes. Vier grote, landelijke acties, die het afgelopen jaar gehouden zijn, en zeker succes hadden, zijn vanwege hun speciaal karakter niet in het overzicht opgenomen. Het zijn de glasacties tegen de wegwerpflessen, door tiental* len actiegroepen gezamenlijk gevoerd; de acties tegen d« bespuitingen van wegbermen en in sloten, de acties tegen het strooien van zout op gladde wegen en de acties van groepen huisvrouwen tegen '-.et overmatig gebruik van wasmiddelen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11