RIJSPRAAK LIJKT OP EEN IGHTLIJN VOOR BEZETTERS 0^ Zwolsman weet niet meer te massa bespelen Weer gratis reizen Attentie! Oudejaarsavond t Ppmerkelijk vonnis van Haagse politierechter flocht het in de affaire "-lian het MOB-Leiden wel? OPGAVE VAN FAMILIEBERICHTEN VOOR 2 JANUARI a.s. 20 uur twee 65+ januaridagen nu ook voor dames 60+ 'We zijn al tien jaar als onnozele kinderen behandeld' Stemmen staakten over gaswinning op Ameland V Tips Ivoor Cuct lenJViciiw1 VanWalsum niet langer lid PvdA Twee franse soldaten gedood door lawine 17/0 TROUW/KWARTET VRUDAG 29 DECEMBER 1972 BINNENLAND T9/K9 (ADVERTENTIE) I» 'aar "f loor Piet Hagen Egypll. r rN HAAG Een politierechter die bezetters vrij spreekt wekt de >gelijk ndruk zijn jurisprudentie niet te kennen. Na de eindeloze serie net is irocessen tegen Maagdenhuisbezetters en andere lokaalvredebrekers irberei [an er toch geen twijfel meer bestaan aan de ontoelaatbaarheid van s^{ ïit soort harde acties. Op het eerste gezicht lijkt het dus dat de Haagse jofitierechter mr. A. Baron van Wassenaar van Catwijck zich nogal ergaloppeerd heeft, toen hij vorige week vrijdag veertien Leidse be- g vast etters vrij sprak, offen ovate wam. zijn ,e veertien verdachten hadden op 29 e slm' jbruari van dit jaar het gebouw van e inspectie voor de geestelijke volks- ezondheid in Leiden bezet. Hun h °ornaamste eis was dat de behande- :!r rdeing van tachtig patiëntjes door dr. J. ij ver- Teuns en de staf van het medisch in een pvoedkundig bureau (MOB) kon LgJiite oorgaan. Die behandeling dreigde na- oschap ,eiijk gestaakt te worden op de dag S at de reeds Per 1 november 1971 ntsiagen. maar nog verder werkende r Teuns de toegang tot het gebouw an het MOB ontzegd zou worden. Israel )at was per j maart. )e strijd rondom het MOB in Leiden de eer ad reeds jaren geduurd. Aan de ene onze ant stond dr- Teuns niet zijn staf, [eplant esteund door de oudervereniging en ten en werkgroep-MOB. Aan de andere inning ant het bestuur van het MOB. de eidse medische faculteit en het mi- isterie van volksgezondheid. De ac evoerders hadden alles reeds gepro- keerd om dit stukje geestelijke ge- mdheidszorg te redden. Toen de fa- ale datum van 1 maart naderde bleek r maar één uitweg: de bezetting van et kantoor van dr. C. Buis. de in- pecteur voor de volksgezondheid die parle-iauvv bi;' het conflict betrokken was. P'ï£ inoniem telefoontje zijn km™ Iaandagavond 28 februari kreeg de eidse politie een anoniem telefoon- 'e' Het hoofdkwartier van dr. Buis, k-onbw rweepark 4' zou die avond worden ezet. Samen met een politie-agent nnfWetr0k dr' Buis de wacht voor het ledreigde pand. Maar zij konden niet at" erhinderen dat student J. Otterspeer •belde n werkloze bouwvakker E. G. rrvat*>r urk (v°lgens eigen zeggen een anar- Arnna hisl en iemand met een sterk recht- aardigheidsgevoel) de achterdeur for- lerden en zo toegang kregen tot het dit 5^ ebouw. Toen de bewakers hen ont- onderworpen aan controle van buiten af. De advocaat van de bezetters, mr. A. A. M. Hesseling, heeft deze vraag vorige week bij de berechting ook gesteld. Maar politierechter Van Was senaar van Catwijck had er kennelijk minder moeite mee. Zijn vonnis heeft veel weg van een soort 'richthjn voor bezetters'. Hij ontleent zijn richtlij nen aan het proefschrift over 'Recht, orde en burgerlijke ongehoorzaam heid', waarop dr. C. J. M. Schuyt, lector in de rechtssociologie in Nijme gen onlangs in Leiden promoveerde. De politierechter ging niet alleen in op de motieven van de bezetters (op zichzelf al een opmerkelijk feit), maar stelde dus ook een aantal voorwaar den waaraan een daaruit voortvloeien de actie moest voldoen om niet mate rieel wederrechtelijk te zijn. De actie moet gewetensvbl zijn; weloverwogen en openlijk. Er moet samenhang be staan tussen de actie en het nage streefde doel. De bezetters moeten vrijwillig meewerken aan arrestatie en vervolging. Andere wettige midde len moeten gebruikt zijn en gefaald hebben. De actie moet geweldloos zijn en de rechten van anderen moeten gerespecteerd worden. Gewetensvol waren de bezetters, aldus de rechter, omdat zij vervuld waren van onbaatzuchtige belangstelling voor het lot van de patiëntjes van het MOB-Teuns. Zo kon bij hen het ge voel postvatten dat voor die patiëntjes zelf en voor hun gezinnen eind febru ari 1972 een groot en direct onheil dreigde Niet onberaden ekten vroeg de agent om verster- irig. En de beide indringers werden ibassi -1 Trwrrn. "'6- "C earresteerd. e volgende morgen zaten Otterspeer f" Turk nog op het politiebureau, ikü ?en ^r' Buis °Pnieuw bezoek kreeg. JK op ju van tien medische studenten, een ran iroePs°Pvoeder en een student van ie ™.Fn sociale academie. Dr. Buis waar- chuwde hen dat ze niet welkom wa maar niettemin gingen ze naar zoniet ,innen- vloer van het trappenhuis vii- fferd bestrooid met speksteenpoeder, zodat het erg glad werd. Toen de politie arriveerde bleek de arde is de politie van achter de iloeistof, schuim uit het brandblusap- boeken, meubilair en gejoel. Car, barricade bestookt met zeepachtige v|oeistc nM laraat' or d» jenslotte wist één politieman achter barricade te komen door via een vai brandtrap buitenom het huis binnen - j, te klimmen. De bezetters verschansten A, uch toen in de kamer van dr. Teuns. 'aar ook daar wist de sterke arm ich toegang te verschaffen. In het lesprek dat volgde eisten de bezetters ipnieuw een garantie voor de behan deling van de patiëntjes van dr. Teuns. "oen het gesprek op niets uitliep, rerden de bezetters enigszins tegen- 'partelend. afgevoerd. Sommigen van ien zouden hun dragers hebben uitge hakt voor 'SS-ers' en 'fascisten'. De eindigde als zoveel bezettin- uui ien op het Politiebureau, leste normale bezetting dus, op het dit Kfirste. gezicht niet anders dan de bezetting van het Maagdenhuis of de r nol academie in Beverwijk. Hoe moet een n jj Politierechter over zoiets oordelen? nval 7 'Al Vi an Agt Het is misschien aardig in dit ver ben» and herinneren aan een artikel dat de heer A. A. M. van Agt schreef islanj ln *970 in het blad Ars Aequi. Hij op 4> 5te'cle toen de vraag of de politierech- latei 'er wel de juiste instantie is om een dergelijke manifestatie met een (me- regtjdeJpolitiek karakter te beoordelen, il in verhaal ging over de Maagden- ad huisbezetting, maar lijkt ook hier van toepassing. 'Een ontkennend antwoord op deze vraag is denkbaar', schreef de enig tegenwoordige minister van justitie, at 4 p politierechter is immers niet opge- pectt teid voor of toegerust om dergelijke Lfrib Politieke zaken te beoordelen. Boven- dien is hij een autoriteit die niet is De actie is zeker niet onberaden. De bezetters vonden dat de rechtsinbreuk die zij maakten 'als het ware in het niet zonk vergeleken met het belang dat zij meenden aldus te dienen'. De publiciteit rondom bezettingen (Til burg, Maagdenhuis, Beverwijk) heeft bewezen dat zulke bezettingen een geschikt middel zijn om besturen en overheden 'er toe te brengen om discussie over voordien vast gelopen standpunten te heropenen, dan wel wijziging te brengen in tot dan toe vrijwel geheel onwrikbaar lijkende beleids- of standpuntbepaling'. Daar komt bij, aldus mr. Van Wassenaar van Catwijck dat het rechtggoed dat door artikel 139 (lokaalvredebreuk) wordt beschermd niet al te zwaar weegt, gezien de vrij lage maximum straf die hier is gekozen (drie maan den). De actie had een openlijk karakter, al geldt dat niet voor de twee verdach ten, die 's nachts het gebouw zijn binnengedrongen. Ook ten aanzien van de geweldloosheid maken deze twee een uitzondering. Toch hebben ook de beide nachtelijke bezetters vrijspraak gekregen. Wat de geweldloosheid van de overige twaalf verdachten betreft: 'is de poli tierechter van oordeel dat niet aanne melijk is gemaakt dat de actie geheel verlopen is zonder gewelddadigheden tegen in het gebouw werkzame perso nen en daarin aanwezige goederen'. De heer Buis bijvoorbeeld heeft verklaard schaafwonden en een ge zwollen voet aan de actie overgehou den te hebben. Maar deze en andere verwondingen waren niet zodanig dat daarmee de hele actie gewelddadig is geworden. Ook de beschadigingen (door de politie mogelijk overdreven, en niet in alle gevallen bewezen) doen niet principieel afbreuk aan de geweldloosheid en het respect van andersmans rechten. Het tegenspartelen bij de arrestatie ziet de politierechter ook door de vingers. De bezetters hebben wel enig' verzet geboden, vooral om de duur va nde actie te verlengen, maar uit eindelijk hebben zij vrijwillig meege werkt aan arrestatie en vervolging. Er is verder een 'betekenisvolle' sa menhang tussen het bezetten van het bureau van dr. Buis en de kwestie van .subsidiëring aan het MOB en het ontslag van dr. Teuns en zijn staf. Dr. Buis is immers nauw betrokken bij de beleidsvoorbereiding van het standpunt van de minister. Uitgeput Dan blijft er nog een gewichtig punt alle: i od •epef itai- (ADVERTENTIE) Wij maken u er op attent, dat opgave van familieberichten voor dinsdag 2 januari ook mogelijk is op de voorafgaande avond van 58 uur, echter uitsluitend op telefoonnummer 020-220383. Een bezetter van het MOB-Leiden wordt door een politicman verwijderd. (Archieffoto). over: alle andere middelen moeten zijn uitgeput. Ook op dat punt acht mr. Van Wassenaar van Catwijck de actie aannemelijk. Vooral van dit laat ste punt zouden aspirant-bezetters goed kennis moeten nemen. Want vol gens dit vonnis kun je niet zo maar tot bezetting overgaan. Het moet wer kelijk een laatste middel zijn. De advocaat van de bezetters heeft daarom in zijn pleidooi alle nadruk gelegd. De bezetting heeft een lange voorgeschiedenis. In 1966 werd een tienjaren-plan voor het MOB van de hand van dr. Teuns dat eerst was goedgekeurd, alsnog afgekeurd. Sinds dien rommelde het tussen het bestuur en dr. Teuns. In juni 1969 werd dr. Teuns voor het eerst ontslagen, maar door de pressie van de rest van de staf van het MOB en de oudervereni ging werd het ontslag ingetrokken. Dat spelletje zou nog enkele malen herhaald worden, totdat dr. Teuns per 1 november 1971 definitief ontslagen werd. Sindsdien heeft hij de behandeling van zijn patiëntjes wel voortgezet, maar per 1 maart zou dat onmogelijk worden. In de tussenliggende jaren is op alle fronten actie gevoerd. Kamer leden stelden vragen aan de minister, ouders protesteerden, stafleden waren solidair met dr. Teuns, de actiegroep MOB (voortgekomen uit een actie groep van Leidse medische studenten) is sinds 1969 zonder ophouden met de zaak bezig geweest, ondermeer met een handtekeningenactie onder de Leidse bevolking en een enquête on der artsen en psychiaters, er waren geheime en niet geheime commissies, maar niets mocht baten. 'Noodweer' Op 1 maart zou dr. Teuns het gebouw van zijn MOB (er waren inmiddels twee MOB's) niet meer mogen betre den. Op dat moment was er volgens advocaat Hesseling sprake van 'nood weer' volgens artikel 41 wetboek van strafrecht, dat bepaalt dat iemand niet strafbaar is die een feit begaat 'geboden door de noodzakelijke verde diging van eigen of andermans lijf, eerbaarheid of goed tegen ogenblikke lijke wederrechtelijke aanranding'. In dit geval stond het welzijn van de patiëntjes van dr. Teuns op het spel. Voor hen zou het afbreken van hun therapie erger zijn geweest dan het nooit behandeld zijn. Wanneer in zo'n therapie eenmaal allerlei verdrongen gedachten zijn boven gehaald, is het onverantwoord de therapie af te bre ken. Dat pleidooi, tesamen met de door de politierechter in het boek van dr. Schuyt over de burgerlijke ongehoor zaamheid gevonden argumentatie heeft dus geleid tot vrijspraak van de bezetters. Hun zaak lijkt op het eerste gezicht op die van bijvoorbeeld de Maagdenhuisbezetters, maar er zijn ook belangrijke verschillen. Deze Leidse bezetters waren geen belan- hebbenden, maar handelden 'onbaat zuchtig'. Er was een plotselinge drei ging, die er bij eerdere bezettingen van studenten niet v.^s. Die studenten hadden bovendien niet alle andere middelen uitgeprobeerd. Beroep? Er zijn echter twee punten in eerder gedane uitspraken over bezettingen (Maagdenhuis en - visorium van de VU) die wel iding geven tot nadere bescho i van het nu in Den Haag vonnis. Het Am sterdamse 7 .eft destijds ten aan zien van ch ^U-bezetters overwogen De laatste treinen vertrekken omstreeks Nederlandse) Spoorwegen] schrift van dr. Schuyt over burgerlij ke ongehoorzaamheid. In dat boek wordt de vraag gesteld of in bepaalde gevallen ongehoorzaamheid niet meer voor de hand ligt dan gehoorzaam heid. Als de door dr. Teuns en zijn staf gegeven psychotherapie nu eens onmisbaar is voor al die kinderen in Leiden. Moet de rechter dan doen of zijn neus bloedt en zeggen: lokaalvre debreuk is lokaalvredebreuk? Het zit er dik in dat de officier van justitie (die zestig gulden boete, subsidair zes dagen, had geëist) in hoger beroep gaat. Doet hij dat niet dan zal de procureur-generaal van de Hoge Raad waarschijnlijk cassatie vorderen in het belang der wet. Dat kan dan een interessante discussie worden. Die dis cussie zal gaan onder meer over de door minister Van Agt in 1970 gestel de vraag: kan de politierechter over dergelijke zaken oordelen? En als we de vraag magen aanvullen: als dat zo is, wat zijn dan zijn maatstaven? En als het niet mag, doet hij dan geen onrecht aan degenen die het belang van (bijvoorbeeld) deze kinderen stel len boven een of andere lokaalvrede? Gratis reizen Kies in januari de dinsdag, woensdag, donderdag ot zaterdag die u past. Dinsdag 2 januari niet. Laat uw kaart afstempelen aan het loket en stap in! Reis zover u wilt. Voor de le klas maximaal 4.- bijbetalen. Wat kost die kaart? Jaarkaart 65 of Dames 60 f 50.- 3 maandskaart 65 of Dames 60 f 20.- Echtpaar-jaarkaart 65 f 75.- 3 maandskaart idem 30.- Uw vrouw mag jonger zijn. Hoe krijgt u die kaart? Een bewijs waaruit uw leeftijd blijkt (paspoort, voor echtparen trouwboekje) en een pasfoto of eerder gebruikt NS-identiteitsbewijs meebrengen. Het loket doet de rest. Wat doet u ermee:' Reizen zoveel u wilt tegen halve enkele reisprijs. En soms gratis voordelig uit met NS dat zij geen tegen de wet indruisende strijdmethoden mochten gebruiken. Mag dat nu wel? En in het arrest van het Amsterdam se hof van 19 september 1969 (Maag denhuis) bestrijdt het hof dat de rechter vooruit zou kunnen lopen op verandering van de rechtsorde, en wel in de richting die de verdachte wenst. Rechters zijn er niet om de rechtsor de te veranderen, maar om haar te handhaven. Ligt dat in Den Haag anders? Of zijn de opvattingen over bezettingen inmiddels gewijzigd? Er is in het vonnis van mr. Van Wassenaar van Catwijck echter ook aanleiding om juist die eerder gevel de vonnissen eens kritisch te bezien. De politierechter citeert uit het proef- AMELAND Weer staakten in de Amelandse gementeraad de stemmen over de motie van mevrouw Straats- ma, die poogt de plannen voor gas winning op Ameland te verijdelen. De motie-Straatsma vraagt onverwijld ter visie-legging van het ontwerp-nestem- mingsplan voor het buitengebied van het eiland. Dat ontwerp was afgelopen zomer al klaar, maar ging toen de ijskast in, omdat de NAM toen kwam met haar plannen voor gaswinning. B. en w. besloten toen een nieuw ont werp te maken, waarin rekening was gehouden met de wensen van de NAM. Het verzoek van mevrouw Straatsma, om het eerste plan op tafel te komen, werd een vorige keer niet aangenomen. De stemmen staakten: 3 tegen 3. Het raadslid dat de beslissing had kunnen brengen was ook woens dagavond niet aanwezig, zodat men weer niet verder kwam. ADVERTENTIE door Noud van Iperen SCHEVENINGEN Terwijl bui ten een groepje mensen met span doeken demonstreert voor het behoud van het Kurhaus in Sche- veningen, komt EMS-topman Zwolsman breedlachend de Kur- zaal binnen. Een aandeelhouder stoot zijn vrouw aan en zegt: 'Dat is nu Zwolsman'. Zijn vrouw (meewarig kijkend): 'Och man, wat zielig!' Zwolsman maakt echter beslist geen zielige indruk. Hij overziet met zijn forse kin vooruit zelfverzekerd de in middels met aandeelhouders volge stroomde Kurzaal, steekt gewoontege trouw zijn pijp op en praat ontspan nen lachend met de aftredende com missaris Veldkamp. Intussen laat hij de activiteiten van de druk flitsende persfotografen rustig over zich heen gaan. Poppenkast 'Het zal wel weer dezelfde poppenkast worden als altijd,' voorspelt een aan deelhouder in de garderobe, 'maar nu moeten we Zwolsman persoonlijk aan pakken en ons niet weer van alles op de mouw laten spelden.' 'Je kunt wel praten,' zegt een andere Gr06n6 Z66D aandeelhouder berustend, 'maar de Reinder Zwolsman tijdens de gister middag gehouden aandeelhoudersver gadering van de EMS. Zwolsman op uitdrukkelijk verzoek, zo als Veldkamp toelicht, van alle com missarissen. meerderheid van de aandelen en dus van de zeggenschap heeft hij (Zowls- man - red.) toch.' Een aandeelhoudster zegt te hopen, dat het Kurhaus blijft bestaan ('Jeugdsentiment van me.') ook al zou het haar nog meer geld kosten. 'Ik zou best buiten hebben willen demon streren voor het behoud van het Kur haus, maar daar ben ik te oud voor geworden.' Zij zou daarbij ir. C. J. Louw, één van de directeuren van de Ballast-NEDAM Bouwgroep, die speci aal voor deze vergadering een paar aandelen EMS heeft gekocht, bepaald niet aan haar zijde vinden. 'Ik ben een bèta-man van opleiding en daar om kan ik de gamma-figuren van het ministerie van CRM (dit ministerie heeft het Kurhaus op de voorlopige monumentenlijst geplaatst - red.) niet helemaal volgen.' Hij verzekert dat de Ballast-NEDAM de bezittingen van de EMS in de agglomeratie Den Haag niet zal kopen, als het Kurhaus niet mag worden gesloopt. Aanvallen Amper heeft Veldkamp om goed half- drie de vergadering geopend Zwolsman zuigt rustig aan een vers- gestopte pijp of de aandeelhou ders openen de aanval. Er worden harde dingen gezegd, van tijd tot tijd gelardeerd met bijtende humor en soms onderbroken door instemmend handgeklap van de overvolle zaal. De eerste aandeelhouder die aan het woord komt, spreekt de vergadering aan met 'Beste lotgenoten!', klaagt dat er 'zelden een groter schandaal in het bedrijfsleven is voorgekomen als nu het EMS-schandaal' en eist vervolgens een volledige opening van zaken, om dat anders juridische stappen tegen de EMS zullen worden ondernomen. Hij waarschuwt dat er zich een aantal bevriende juristen in de zaal zitten. Daarna eist hij het hoofd van commis saris Posthumus Meijjes, 'eens een gewaardeerd figuur aan de kant van de kleine aandeelhouders', die hij ver wijt in de vorige jaarvergadering val se voorlichting te hebben gegeven door te zeggen dat de EMS in 1971 wel weer quitte zou spelen en in '72 weer winst zou gaan boeken. (In werkelijkheid leed de EMS in 1971 een verlies van ruim 31 miljoen en in de eerste negen maanden van '72 nog eens bijna 3 miljoen red.). 'Als Zwolsman gedelegeerd commissa ris wordt,' zo besluit hij zijn felle aanklacht, 'betekent dat surséance van betaling en vervolgens faillissement van de EMS. Hij wordt door ver schillende sprekers na hem met in stemming aangehaald. Maar ondanks alle aandrang op te krassen -blijft Een andere aandeelhouder klaagt dat hij al jaren geleden heeft gewaar schuwd, dat de zaak als groene zeep door de vingers zou glijden om ver volgens meesmuilend vast te stellen, nu alleen nog maar schuim te zien. Ook neemt hij Posthumus Meijjes in de tang, zeggende: 'Het is maar goed, dat kerstmis voorbij is, want als zon debok is Posthumus Meijjes groot en vet genoeg om geslacht te worden.' Hilariteit ontstaat als hij EMS 'ver taalt' met 'Elk Moment Strubbelin gen' en 'Echt Massale Sof'. De aftredende commissarissen Veld kamp, Winsemius en Lap krijgen van een (overigens opvallend milde) ver tegenwoordiger van de Vereniging Ef fectenbescherming het verwijt, dat zij zich door hun optreden op elegante wijze trachten te onttrekken aan het resultaat van een onderzoek naar de (fiscale) verplichtingen van de EMS. Wij blijven beschikbaar, als de EMS ons nodig heeft.' zou Veldkamp nader hand antwoorden. Een volgende aan deelhouder richt zijn verwijten aan de gemeente Den Haag 'die een oude (ADVERTENTIE) 1) Garnalencocktail 1 dl. room, 2 dln. tomatenketchup, 3 dln. mayonaise, J1 dl. sherry of cognac, zout en krulden naar smaak. Per coupe 15 20 garnalen.^ f 2) Mosselen-saté ±10 gekookte mosselen aan/ J saté-stokje rijgen en in dampond frituurvet dompelen. Opdienen met saté-saus. 3) Paling snack Crackers beleggen met plakjes gefileerde paling. Eventueel garneren et schijfje augyrk. 4) Hartig hapje Dun gesneden plakjes gerookte nakreel of bokking op sneetje wit brood. Garneren met ^streepje tomatenketchup. en gerenommeerde zaak als de EMS tegenwerkt', waarop een andere spre ker voorstelt dat de directie van de EMS en het bestuur van de gemeente Den Haag samen moeten gaan borre len om op die manier de onderlinge misverstanden op te ruimen. 'Ik wil die borrel wel organiseren.' zegt hij aan het eind van zijn uitvoerige ge praat, waaraan door ritmisch handge klap in do zaal een eind wordt ge maakt. Onnozel Een vondst is de opmerking van een aandeelhouder, dat de vergadering uitgerekend op het feest van de Onno zele Kinderen wordt gehouden. 'Zwolsman heeft ons wel tien jaar als onnozele kinderen behandeld,' roept hij uit, om vervolgens Zwolsman (die hij verwijt als gedelegeerd commissa ris via de achterdeur weer binnen te komen, 'een volmaakt onaanvaardbare zaak') te verzoeken zich helemaal te rug te trekken. De volgende bepleit het aanvragen van surséance van beta ling, om zodoende de EMS onder goede beheerders te krijgen en uit handen van Zwolsman te halen. Weer een ander beschuldigt Zwolsman dat geen enkele balans sinds 1962 juist is gebleken. Zwolsman komt in zijn antwoord niet zo best uit de verf. Met monotone stem geeft hij veelal vage informatie of ontwijkt een rechtstreeks antwoord (hij zei bijvoorbeeld dc verzekerde waarde van het onroerend goed niet te weten). Hij ziet, in tegenstelling tot andere jaren geen kans de zaal te bespelen en de aandeelhouders weer wat meer vertrouwen te geven. 'Geen reden tot paniek' zijn ook geen woor den om wild enthousiasme op te wek ken. Als er over de jaarstukken moet worden gestemd zijn al vele aandeel houders sommigen morrend ver trokken. Eén van de weinigen die tevreden zal zijn, is de juffrouw van de Retirade. Zij heeft weer eens een financiële meevaller, 's Middags lapt zij nog vlug de deur van de toiletten om de gasten gepast te kunnen ontvangen. Van een onzer verslaggeefsters ROTTERDAM Mr. G. E. van Wal- sum, oud-burgemeester van Rotter dam en van Delft, heeft bedankt als lid van de Partij van de Arbeid. Hij zal zich niet bij een andere partij aansluiten, maar zich scharen onder de politiek daklozen. Hij heeft met zijn partij gebroken, omdat hij daarin op fundamentele punten te weinig van zichzelf terugvindt, schrijft hij in toelichting op zijn besluit. Als argumenten noemt Van Walsum, die jarenlang lid was van het hoofd bestuur, dat bij de PvdA achter de roep om democratie allerlei oogmer ken schuilgaan. 'Sommigen verwach ten een vermindering of opheffing van het heersende onbehagen, ande ren zien de democratisering als een breekijzer in de bestaande orde, waar bij zij zich keren tegen de parlemen taire democratie of tegen het maat schappelijk bestel in het algemeen'. De polarisatie die tegenwoordig op geld doet, zo gaat hij verder, is dik wijls niets anders dan een machts middel om eigen wil te doen zegevie ren. NICE (AFP) Vijftien Franse Al penjagers zijn gisteren bij het dorp Isola, in de buurt van de Italiaanse grens, door een lawine bedolven. Twee militairen zijn omgekomen en vijf liepen verwondingen op. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9