Handtekeningenactie van kerken tegen de bombardementen Lid Sosjale Joenit veroordeeld Prof. A. F. N. Lekkerkerker markante persoonlijkheid Zondag tijdens de diensten Gijsen benoemt een perschef Trouw K wort et vandaag Beroepings- werk Vietnamdemonstratie in Maastricht TROUW/KWARTET VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 KERK/BINNENLAND Van een onzer verslaggevers UTRECHT De raad van kerken in Nederland heeft een oproep gedaan, om handtekeningen te ver zamelen uit protest tegen de Amerikaanse bombardementen in Vietnam. Deze oproep is een vervolg op het verzoek, dat dr. A. H. van den Heuvel heeft gedaan tijdens de tv-kerstnacht- dienst vanuit Schiedam, afgelopen zondag. Bij het IKOR in Hilversum waren gisteravond al 20.000 handteke ningen binnengekomen. Ook is er een actie ontketend om persoonlijke brieven te sturen naar de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag en naar president Nixon. De raad van kerken deed vorige week ROERMOND Mgr. Gijsen, bisschop van Roermond, heeft tot perschef be noemd de heer J. Spanjaard (51) journalist in Heerlen. De heer Span jaard werkt nu voor de afdeling voor lichting van de industriebond NKV. Het bisdom Roermond beschikte tot dusver niet over een functionaris voor voorlichting. De heer Spanjaard was in 1939 stadsverslaggever van de Delftse Courant. Wegens meningsver schil met het Duitse presseambt dook hij in 1942 onder. Hij was in de oorlog redactiesecretaris van het ille gale blad Je Maintiendrai. Na de bevrijding was hij redacteur van de Maasbode te Rotterdam. In januari 1963 trad hij als perschef in dienst van de Nederlandse katholieke mijn- werkersbond. een oproep, om het lijden van het volk van Vietnam onder de hervatting van de bombardementen in het gebed te betrekken. Op verzoek van velen, die aan deze oproep tot gebed gevolg hebben gegeven, vraagt de raad nu, 'om te getuigen van dit mee-lijden met het volk van Vietnam door rond de jaarwisseling handtekeningen te verzamelen en deze toe te zenden aan het secretariaat van de raad van ker ken in Nederland, Maliebaan 88, Utrecht'. Onterend Deze handtekeningen zullen dan na mens de kerken aangeboden worden aan de Amerikaanse ambassadeur in Den Haag. De raad van kerken hoopt, dat velen van deze gelegenheid ge bruik zullen maken 'om hun bijdrage te leveren tot beëindiging van deze oorlog, die de menselijke waardigheid onteert'. De raad heeft met volle instemming kennis genomen van de verklaring van de raad van kerken in Amerika, die wij gisteren publiceerden. De synode van de Nederlandse her vormde kerk heeft al haar kerkeraden en predikanten een brief gezonden, waarin gevraagd wordt aanstaande zondag in de kerkdiensten gelegen heid te geven om handtekeningen te plaatsen. Bij de raad van kerken deelde men ons mede, dat men van een dergelijk schrijven aan kerkeraden en parochies De rcdnct'e behoudt tlch het recht voor om ter opname In deze rubriek ontvangen me- nlngsulllngen verkort weer te geven. BIJ publlkatle wordt met de naam van de Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden nan de heer Joli. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwarlct, Postbus 859. Amsterdam. Sprookjes (2) Jammer dat ir. J. van Hoeken in Tr/Kw van 12-12-72 zich d.m.v. een syllogisme van twijfelachtige aard meent te kunnen afmaken van zijn verantwoordelijkheid voor zijn keuze voor de VVD. Volgens de heer Van Hoekens interpretatie zou Trouw in z'n stembuscommentaar de 'nieuwe WD-stemmers' maar 'schurken' vin den en de PvdA-stemmers zo meent hij te mogen deduceren als 'de goe den' aanmerken. Het wil mij voorko men dat de heer Van Hoeken een paar begrippen met elkaar verwart. Het gaat namelijk bij de verkiezingen niet om een keuze van schurken voor schurken. Het gaat om een keuze vóór of tegen bepaalde levens- en wereldbe schouwingen. die op hun beurt weer leiden tot bepaalde maatschappijbe schouwingen. Bij die keuze is de uit de aarde aardse mens geneigd de subtiele influisteringen van zijn inge wortelde ikzucht te volgen. Daar moet iedereen, en zeker de christenmens, op bedacht zijn. Dat is geen sprookje! Dat is harde evangelische realiteit! Den Haag G. Tanis Jut In Trouw/Kwartet van 13 december lazen we de geschiedenis van Hendrik Jacobus JJut en zijn vrouw Christina Goedvolk en de gruwelijke De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad Uitgaven van N.V. De Christelijke Pers Directie: Ing. O. Postma, F. Diemer. Hoofdredactie: Drs. J. Tamminga. Hoofdkantoor N.V. De Christelijke Pers: N.Z. Voorburgwal 276 - 280, A'dam. Postbus 859. Telefoon 020 - 22 03 83. Postgiro: 26 92 74. Bank: Ned. Midd. Bank (rek.nr. 69.73.60.768). Gem.giro X 500. VPRO (3) heeft afgezien, uit vrees dat dit in de nieuwjaarsdrukte van de post niet meer op tijd zal aannkoinen. Men vertrouwt erop. dat de oproep via de publiciteitsmedia voor de kerkeraden en parochiebesturen voldoende zal zijn, om hun medewerking te verle nen. Bij het IKOR stromen met iedere post reacties binnen. Men verwacht nog veel meer respons. Volgens tv- directeur Wim Koole zijn er geen negatieve reacties. Uit telefoontjes blijkt, dat mensen, die tot nu toe aarzelden in hun houding ten opzich te van Amerika, nu ook gereageerd hebben. Immoreel Elf Nederlanders hebben een oproep gedaan, om niet met een handteke ning te volstaan, maar de Amerikaan se ambassade in Den Haag en het Witte Huis te overstromen met per soonlijke brieven. 'De hervatting der massale Amerikaanse bombardemen ten op Noord-Vietnam is ingegeven door een machtsstreven, dat geen en kele zedelijke rem meer erkent. Te gen dit volslagen immorele geweld zal alleen een breed en doelgericht verzet iets kunnen uitrichten', aldus dr. W. Barnard, prof. dr. H. Berkhof. Ad den Een Noordvietnamees echtpaar zit hier bij zeven familieleden, die zijn omgekomen bij een bombarde ment. Besten, ARJOS-leider G. van Dongen, de kamerleden drs. H. M. Franssen en dr. E. C. Visser, drs. J. van Malde, rector Tom Naastepad. prof. dr. G. Th. Rothuizen, ds. A. A. Spijkerboer en ds. Jan Wit. 'Een grote en niet aflatende stroom poststukken zal bewijzen hoe wijd verbreid de afkeer is van dit uitroei- ingsbeleid: de Amerikaanse regering moet weten, dat ze met dit onmense lijke beleid haar geloofwaardigheid en aanzien totaal verspeelt', aldus deze oproep. Het landelijk centrum voor gerefor meerd jeugdwerk (LCGJ) en de anti revolutionaire jongerenorganisatie (Arjos) hebben in een brief aan de Amerikaanse ambassade in Den Haag hun diepe bezorgdheid kenbaar ge maakt over de maar voortdurende oorlog in Vietnam. Nu de vredeskan- sen definitief verkeken dreigen te zijn, heeft een enorme teleurstelling ln hoger beroep bij Amsterdams gerechtshof moord van Jut op de weduwe me vrouw Van der Kouwen en haar dienstbode, in Den Haag. Deze moord die voor 100 jaar plaatsvond bracht de stad in rep en roer. Gelukkig weten we ook van het einde van Juts leven, dat ongedacht heerlijk werd. De oud resident van Timor, de heer I. Esser kwam naar ons land terug en vestigde zich in Den Haag. Hij ging daar het evangelie brengen en werd er straat prediker. God zegende zijn arbeid rijk. Een vriend van Jut luisterde ook naar die toespraken. Hij bezocht Jut in zijn gevangenis en vertelde hem wat hij hoorde. Ook voor jou is er veigeving, Hendrik. 'Voor mij? Voor een moordenaar?' ,Ja, ook voor jou; voor ons allen'. Jut mocht uit genade de heilrijke boodschap aannemen en beleed God zijn schuld. En als hij in 1878 in de gevangenis te Leeuwarden overlijdt, mag ook hij zijn barmharti ge Vader eeuwig danken voor de genade hem bewezen. Jezus neemt de zondaars aan. Bilthovcn mej. C.H. Wiersing Met grote verwondering las ik in de krant dat bestuur en directie van de VPRO nu ontkent dat er een persifla ge van de Koningin zou zijn geweest in de Barend Servet show van donder dag 14 dec. j.l. Vlak daaronder stond het bericht dat een van de medewer kers van genoemde show de heer Harry Touw niet meer wil meewer ken. De reden daartoe is het belache lijk maken van het koninklijk huis en het Wilhelmus. Ik dacht dat wij dit standpunt van de heer Touw moesten waarderen. Niemand die deze uitzen ding gezien heeft zal durven ontken nen dat hier de Koningin niet mee bedoeld werd. Zou de ontkenning van de VPRO wellicht de bekende sprong in het duister kunnen zijn die de kat maakt als hij in het nauw zit? Ik ben de mening toegedaan dat ons volk zich ten opzichte van zulk een uitzen ding ook maar eens moest uitspreken, zodat we verlost zouden worden van dergelijke vuile en vulgaire inzichten van de VPRO. Wij moeten de heer Vermaat die deze zaak in de kamer heeft gebracht, helpen, zodat min. Engels een besluit zal kunnen nemen alwaar een groot deel van onze bevol king het mee eens zal kunnen zijn, n.l. dergelijke uitzendingen verbieden. Ieder die het eens is met deze ziens wijze gelieve te reageren zodat deze reactie's ten spoedigste naar de minis ter gezonden kunnen worden. Hilversum Janscniushof 28 M. N. Looije. Eén mijl gevraagd De KVP, lees de confessionele partij en, heeft het aanbod van Den Uyl afgeslagen om een minderheidskabi net van de progressieven te steunen. Door dit aanbod aan te nemen hadden de confessionele drie het vertrouwen kunnen herwinnen, dat zij na 14 jaar samenwerking met de VVD (even on derbroken door het kabinet-Cals) en een nacht van Schmelzer verloren, om zo de weg vrij te maken voor een confessioneel-progressieve samenwer king. Immers alleen op deze manier kan Den Uyl zijn partij overhalen de confessionelen te accepteren. Christe lijke partijen moet het volgende woord van Jezus toch iets te zeggen hebben: 'Zal iemand u voor één mijl pressen, ga er twee met hem'. Of willen zij niet voor één keer 'de minste' zijn? Zal dan toch de Verelen- dungs-theorie van de Nieuwe Linie van 6 dec. in vervulling gaan, waarbij gesteld werd, dat een hernieuwde sa menwerking met de WD de afbraak van de confessionele partijen zou ver snellen. Hen die de goden willen verderven, slaan zij met de blindheid van de zelfhandhaving. G. J. Schutten Van een onzer verslaggeefsters. AMSTERDAM Het opzijzetten van zowel de ouderlijke macht ais be voegdheden van organen die voor de kinderbescherming verantwoordelijk zijn, zet de deur wagenwijd open vóór de machtsmisbruik van de hulpverle ning tegenover een weggelopen min derjarige. Dit heeft de verdachte Bennie B uit Den Haag (28 jaar) helemaal uit het oog verloren toen hij het ondergreng- adres van een weggelopen 14-jarig meisje tegenover de plitie verzweeg. Dit meent het Amsterdamse gerechts hof, dat hem gisteren tot 250 gulden boete veroordeelde. De procureur-ge neraal had 2 weken voorwaardelijk en 150 gulden boete geëist. Advocaat Droesen overweegt in cassatie te gaan. Ongeveer 2 jaar terug had een 14- jarig van huis weggelopen meisje aan geklopt bij de Sosjale Joenit, een alternatieve hulpverleningsinstantie in Den Haag. Toen de politie aan een van de maatschappelijk werkers van de Sosjale Joenit, Bennie B„ om het onderbrengadres vroeg, kreeg hij dit niet. De Sosjale Joenit gaat ervan uit dat de hulpverlening aan het meisje niet gebaat was met een politieoptre den dat haar onmiddellijk naar haar ouders zouv terugbrengen. Zo'n standpunt van hulpverlening is slechts aanvaardbaar, overweegt het Hof, in haar vonnis, wanneer de hulp verlener aan de politieman 'opening van zaken geeft door hem mee te delen uit welke feiten en omstandigheden een redelijk vermoeden voortvloeit dat terugbrenging van de minderjari ge een bedreiging is voor de weggelo- pene zelf en/of zijn gezinsleden'. Ook zou de hulpverlener terstond de raad voor de kinderbescherming en de kin derrechter in de zaak moeten kennen en 'een ingrijpen hunnerzijds niet verhinderen.' JOENIT VEROORDEELD Onze juridische medewerker tekent^ hierbij aan: Nadat de Hoge Raad in juli aan de verdachte medewrker van de Sosjale Joenit had verweten, dat hij eigenmachtig de belangenbeharti ging van de wegloopster aan zich had getrokken waarmee de Hoge Raad het doel van de gestarte hulpverle ning door de Sosjale Joenit verwierp was dit arrest te verwachten. Ondanks de keur van getuigen-des- kundigen (o.a. Milikowski, Peper, prof. De Graaf), die ten behoeve van de verdediging in Amsterdam hun zienswijze over de juistheid van op treden van de Sosjale Joenit hadden gegeven. VERFIJNING Het arrest van het Amsterdamse Hof is een verfijning van het ongenuan ceerde en ongemotiveerd arrest van de Hoge Raad. Het kan volgens het Hof voorkomen, dat de zeggenschap van de ouders over hun kind tijdelijk ingeperkt wordt, maar indien de hulp verleend wordt door iemand, die geen bevoegdheden daarvoor heeft uit de wet (de Raad voor de Kinderbescher ming heeft deze bijvoorbeeld wel) moet aan een aantal voorwaarden worden voldaan: 1. Terugbrenging van de wegloper moet bedreigend zijn voor de wegloper zelf en/of zijn ge zinsleden; 2. Aan de politie moet meegedeeld worden op welke feiten het vermoeden van 1. berust; 3. Als het vermoeden van 1. zekerheid wordt, moeten de Raad voor dc Kin derbescherming en de kinderrechter ingeschakeld worden; 4. Deze instan ties mogen niet in hun werk worden gefrusteerd. De angst op de achtergrond is bij het Hof de grote kans op machtsmisbruik van de hulpverlener. Nu is het zeker een belangrijk punt, dat iedere macht suitoefening wordt gecontroleerd; dit is een eis van het recht. Maar die controle hoeft niet meteen bij justi tiële instanties als politie, kinderrech ter en Raad voor de Kinderbescher ming te liggen. Andere vormen van eerste controle dan de gebruikelijke kunnen veel ver- gaander zijn. In plaats van maande- door prof. dr. J. P. Roscam Abbing In de vroege morgen is gisteren prof. Lekkerkerker op 59-jarige leeftijd gestorven. Een lange, slopende, pijnlijke ziekte maak te toch nog plotseling een einde aan zijn leven. Al enige tijd ge leden vroeg hij afkeuring van wege invaliditeit aan. En on langs verhuisde hij uit Gronin gen naar Zeist. Deze grote zoon uit de boerenstand heeft met enorme toewijding zijn Heer gediend, het evangelie, de kerk, de gemeente, talloze gemeente leden, studenten, en de theologische wetenschap. Productief Wat dit laatste betreft was hij op merkelijk produktief. Hij schreef boeken over Augustinus (Römer 7 und 9 bei Augustin, De Rechtvaardi ging bij Augustinus), de reformatie in de crisis, de verzoening, de doop, het avondmaal, liturgische kantteke ningen, nieuwe theologie, en het ambt en ook een omvangrijk com mentaar op de Romeinenbrief. Het valt op, hoezeer de meeste van deze onderwerpen het hart van het evangelie en het directe leven van de kerk, speciaal van de kerkdienst, betreffen. Daarnaast was hij tiental len jaren redacteur-secretaris van het invloedrijke tijdschrift 'Kerk en Theologie' dat vooral door zijn zorg een hoog niveau hield, waarin hij met wijlen prof. van Niftrik de veelgelezen kroniek verzorgde en waarin hij als vrucht van een indruk wekkende belezenheid talloze recen sies schreef, naast een aantal artike len. Intussen nam hij ook actief deel aan allerlei bestuurlijk en rap porterend werk. Veel synodaal werk profiteerde van zijn wijsheid en werkkracht. Jarenlang was hij voor zitter van de raad voor kerk en liturgie. Ook Faith and Order van de Wereldraad van Kerken benutte hem een tjd lang, wat hem zowel in Rusland als in Amerika bracht. Bo vendien heeft hij aan de landelijke CBTB en aan een christelijke schoolorganisatie meegewerkt. Bevindelijk Zelf kwam hij uit de bevindelijke vleugel van onze kerk, maar hij heeft zich steeds thuis gevoeld in de confessionele vereniging. Als er ver kiezingen op komst waren, zag ik een C.H. biljet achter zijn venster hangen. Zijn confessionele vrienden kon hij echter wel meer dan eéns' verrassen of verbazen met een on verwacht standpunt, zoals destijds met zijn liefde voor liturgische ver nieuwing, die in Groningen leidde tot de oprichting tot het liturgiolo- gisch instituut van onze faculteit. Ook overigens kon hij zich vrij opstellen en zich ontvankelijk tonen voor nieuwe inzichten. Overigens beschouwde hij zichzelf niet als een baanbreker, als een bouwer aan een nieuwe originele theologie. Zijn toegang tot de dog matiek was sterk bepaald door de dogmengeschiedenis. Daardoor kon hij meesterlijk het heden plaatsen in het licht van de historie en kon hij uitstekend oriënteren op het wij de en vaak verwarrende veld van de geloofsleer. Voor zijn studenten bracht dit met zich mee dat zij er niet onderuit kwamen, de belijde nisgeschriften van de kerk, inclusief 'Fundamenten en perspectieven van belijden' goed te kennen. Op de dialoog met studenten, ook tijdens zijn colleges, was hij bijzon der gesteld. Als hij bij grote uitzon dering een enkele maal botste met een hunner, liep dat altijd uit op een soort extra waardering voor el kaar. Want er zat in hem, bij wijze van zeggen, totaal geen kwaad bloed. Hij nam nooit iets persoonlijk kwa lijk. Ook tussen hem en mij was er nooit iets onaangenaams. En dat zegt wat. want als men flinke bo men in een klein tuintje poot, ko men de takken spoedig in een elkaar en dan wrijft er wat. Persoonlijk ben ik hem ook daarvoor bijzonder dankbaar. Wij hadden werkelijk het gevoel samen voor onze taak te staan. Bewogen Toch was hij bepaald geen kleurloze verschijning. Integendeel, hij was een 'figuur' met duidelijk profiel. Een markante persoonlijkheid, die zonder overdreven terughoudend heid zichzelf was, zich gaf en stelling nam. Ook was hij allerminst onbe wogen. Hij nam vaak op een bewo gen wijze stelling. Ook verwerkte hij zeer emotioneel wat hij verwer ken moest. Tijdens zijn ziekte heeft hij vele hoogten en diepten gekend. De nacht der ziel en een vreugde, waar het hart te klein voor is. Hij kon daar ontroerd en ontroerend over praten. Hij was daarin bevinde lijk op aangrijpende en ontwapenen de wijze. Nu is hij van ons heengegaan. Toen. al weer enige tijd geleden, een 'dood is dood'-stem werd gehoord, heeft hij zich dat persoonlijk zeer aangetrokken, mede terwille van de gemeente. Hij besefte, wat er op het spel stond. Daarom kon hij welbe wust de dood tegemoet gaan in de verwachting van het eeuwige leven door Jezus Christus zijn Heer. Wij gedenken hem met grote dank baarheid. (Prof. dr. P.J. Roscam Abbing Is eveneens hoogleraar vanwege de hervormde kerk aan de rijksuniver siteit te Groningen). zich van ons meester gemaakt, aldus deze broef. De brief besluit met: 'Juist in deze dagen gaan onze gedachten uit naar Hem, voor wie geen plaats gevonden kon worden, omdat machtshebbers Hem als staatsgevaarlijk beschouwden. Niet uit hoovaardij, maar uit mede verantwoordelijkheid protesteren wij fel tegen de Herodesrol van uw land ten aanzien van de verschoppeling die Vietnam heet.' lijkse vergaderingen van een bestuur of raad van toezicht met notabele burgers kon iedere geïnteresseerde in het werk van de Sosjale Joenit weke lijks lin plenaire vereadering mee vorm geven aan het beleid en daar mee controle uitoefenen. Waar het Hof over zwijgt en dat zal wel komen, omdat het formeel in orde is is de machtscontrole op wettelijke 'hulp'verleners als poli- tie/justitie/Raad voor de Kinderbe scherming. De macht van de Raad voor de Kinderbescherming, bijvoor beeld om de meest ingrijpende maat regel aan ouders de ouderlijke macht ontnemen al dan niet bij de kinderrechter te vorderen, als een wegloper om hulp bij de Raad aan klopt, is verre van gering. Wat bij dit arrest, en bij dat van de Hoge Raad ook al ontbreekt, is aan dacht voor de weglopei zelf. De zeg genschap (lees: de rechten) van ou ders over hun kinderen staat steil overeind. De zeggenschap van het kind over zijn eigen situatie is afwe zig, terwijl het kind nu juist steeds meer zeegenschap verwerft, niet al leen door het groeien in jaren, maar ook door verlaging van allerlei wette lijke leeftijdsgrenzen. Voor ouders en opvoeders is het een geruststellend arrest; de kinderen komen er niet aan te pas. IN DAGEN 't Zijn vreemde dagen die w ven. De dagen tussen kerst en Ier hebben iets onbestemds, 'it mt vlees en geen vis, zouden we w Horen ze nog bij het kerstf voegen ze zich al in de gedachl1 f van de jaarwisseling? Ze lope !gil het nieuwe jaar, maar dreigi |in£ voor stuk vraagtekens te wor die dagen leven wij met die kens ten aanzien wat achter eni van wat voor ons ligt. In die dllai Een late kerstgedachte komt 11. pen. Die woorden komen f Lukas geboorteverhaal. En schiedde in die dagen. Ik h mij dat ik jaren geleden ineen BSC ontdekking kwam dat het aan aar voornaamwoord dat Lukas üe' natuurlijk terugslaat op de g nissen die hij in hoofdstuk beschreven. Daar gaat het oveiia<1 rias en Elisabeth en het kind i1 IN ouderdom: Johannes de Dop< g< daaraan denkt krijgt plotseliig heel ander gezicht op de gebe sen waarmee Lukas de geboo s Jezus inleidt en waarin hij eert. Op zichzelf beschouwd bevel van keizer Augustus eFor massief stuk politiek gebeuren v®r er grote grimmige posters bijP *c aangeplakt, hatelijke richtlijn! mensen die zus en zo moeten Is" len, met in de kleine letter r.i bijbehorende bedreigingen, ger* door de 'goeverneur', zoals e Nieuwe Testament in de omga r z de bewindvoerder, Quirinius b zondags noemt. Een afgrijselijl zo'n telling. De inleiding op deP^ tieve ondergang van het joodi^k Want waar ze beginnen te te '®n te registreren is het uit met rin standigheid. Maar met die woorden blijkt dat dan ani |p liggen. Er staat niet: in de da] gg Augustus profeteerde Zachari §jg lied en groeide 'het kind' (Jolig op en werd gesterkt in de Gee: omgekeerd in de dagen van Zi |p| en Johannes deed Augustus o j§ Ik bedoel maar; de dagen zi §vi wat ze zijn. De dagen zijn nog §j§ Zelfs tussen kerst en oud en |p Het zijn die dagen waarin God g§ is. Ze dragen de dagtekening geboorte van zijn Zoon. Geen 1|| dat zelfs Ndetsche moest erken de zon onderging als je God bi iff dagen had gezet. NED. HERVORMDE KERK Beroepen te Oude-Tonge (toj Kok te Baarn. Bedankt voor Onstwedde: J. nenburg te Huizen. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Naaldwijk:® van der Pol, te Leeuwarden-Hij3 Bedankt voor Urk: G. J. Terf Yerseke. GEREF. KERKEN (VRIJG.) Aangenomen naar Hasselt: L. se, kand. te Ilattem, die andere beroepen heeft bedanktl CIIR. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-O.: stra te Werkendam. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Rilland-Bath: J. te Opheusden; te IJsselmon^ Bregman te Rijssen. Boekenetalaï Crime de la crime'-reeks. UiH Arbeiderspers, Amsterdam. Pr), deel ƒ10. 'Crime de la crime' is de gi pretentieuze naam van een reel ken waarin de Arbeiderspers o«| zeggen de bétere misdaadj stopt: forse paperback, waarvai het tweede drietal kan aanko Wat in deze serie een plaats hoeft niet het nieuwste va RI nieuwste te zijn, men kiest ije; het genre opleverde sinds het ng van de vorige eeuw. Overigens de nu uitgekomen delen niet ias in het verleden gegraaid, het tei verhaal is Dc versplinterde vc van Dashiell Hammett (van w mond Chandler het hardgekook daadverhaal leerde), dat uit 1 L teert. Dit kan ik melden dankI gegevens over auteur en bo< achterin elk deel te vinden zij geen te prijzen valt). Uit 194! heksen van Milford van Joi Tey, dat liefhebbers misschien ge: de titel 'De affaire Sharpe' a bi ma-pocket in dc kast hebben st De schaduwers van Ross Tho r a van 1966. Ik zal maar eerlijk V2 dat ik (nog) niet weg ben gr^ Crime de la crime-reeks. Mi verwacht je te veel vanwege j. dacht en ook de zorg, waarmi delen gepresenteerd worden, i het niet. Ik weet wel dat geen e nu uitgekomen delen zo'n ind |*e me maakte als bijvoorbeeld e< tijds zonder tam-tam versbe deeltje van de (ter ziele zijnde er pockets-met-de-bloedspet, nl. r tje moord' van Bartolomé Ber Het was nr. 218 van de ABC-f scfc Ik wou maar zeggen: misschielan nen ze bij de Arbeiderspers ,t01 wat dichter bij huis zoeken. jje aal MAASTRICHT Gewestelijk! genwoordigers van politieke en andere organisaties in Ll m hebben voor morgen in Mai een demonstratie georganiseerd de hervatting van de Amerf bombardementen op Noord-Vl. De demonstratie begint om dift 's middags bij het station.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 2