Israëli's in Bangkok vannacht vrijgelaten toomt p voor ruiterij 'aroline farine Christelijke dagbladpers WERELD- DEAKOJAAT Pcilestijnen op weg naar Cairo In autobus naar vliegveld lil deze krant Bezwaren tegen ethyleenfabriek van Gulf Oil Lester Pearson (75) overleden Prof. Lekkerkerker overleden In een nog niet eens zo grijs verleden telde Nederland een hele serie protestants-christelij ke kranten. Zeeland had zijn eigen christelijke dagblad- Noordwest-Brabant ook. Er ivas er een in Amsterdam, maar ook in 'De Streek' bij Enkhuizen, in de provincies Groningen en Drente, in Kampen en in Win terswijk. Al deze bladen zijn verdwenen. Op dit moment kent Nederland nog maar één groep protestant se dagbladen in de volle zin des woorrls: Trouw/K wartet. Hoe lang zal die groep het nog uithouden? We stellen die vraag niet, omdat het antivoord ons al door wanhoop zou zijn ingegeven. Verre van dat: aan hoop en vertrouwen ontbreekt het ons niet. .4cm abonnees en advertenties misschien wel (dat geldt trouwens voor vrijwel alle Nederlandse kranten). Daórom stelden we die vraag. Omdat het ook van u afhangt, hoe het antwoord erop zal luiden. De directie Hartelijk dank voor uw bijdrage in 1972 voor hei Ook in 1973 rekenen wij graag op uw steun voor dit wereldwijde werk van de kerk. Giro 2211 t.n.v. het Algemeen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken, Koningslaan 7, Utrecht, tel. 030-514341. Nieuwe Leidse Courant „Stantvastich is ghebleven [TELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING mijn hert in teghenspoet!" Jtraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 307 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur Naa.*n Adres.....1972 Woonplaats Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tasminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het behoud van e'sn gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet 'olijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op uad gegaan en bied u als welkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam. nieuwe abonnee Adres Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder: mapje postpapier pletlne sohaaltje handige paraatmap met enveloppen (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee weet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonneeI Hoogachtend, v Esn nostzegel is niet nodig*als u op de enveloppe schrijft: MEUWB LEIDSE COURANT AUi WOORDUiJMiP'R 267 LElMw BANGKOK (AP) De vier Arabische terroristen hebben van nacht op de luchthaven van Bangkok hun zes Israëlische gijzelaar* vrijgelaten en hun wapens overhandigd aan een Thailandse officier. De Arabieren gingen daarna aan boord van een speciaal Tliailands vliegtuig, dat beu rechtstreeks naar Cairo zal brengen. Volgens bet Franse persbureau AFP zouden ook de Israëlische gijzelaars mee naar Cairo moeten vliegen. suiher- ieën juist De smalle houten ophaalbrug over de Oude Gracht in Alkmaar he ft het gistermorgen begeven onder de poging van de chauffeur van een zware oplegger die met zijn gevaarte de brug over wilde. Hetgeen duidelijk niet lukte. Het hefdeel heeft hel moeten afleggen tegen dit geweld. een onzer verslaggevers HAAG Zonder tussenkomst federlandsc autoriteiten is gis- ddag een einde gemaakt aan de irij aan boord van het zend en Radio Caroline, dat bij reningen zeven kilometer uit de ligt. ingevecr vier uur gistermiddag een groep van zes Nederlanders boord om een einde te maken de moeilijkheden, die drie En- opvarenden van het zendschip en veroorzaakt en die de Neder- e marine tot vlootbeweging en genoopt. ric Engelse muiters waren de ndraaiers van Andy Archer en pain St. John en de technicuj Chicago. Zij waren woensdag alleen achtergebleven met ka- Wil van der Kamp. Zes Ne- ndsc bemanningsleden hadden 'lip verlaten omdat ze ontevre- 'aren over het uitblijven van salarissen. Donderdagmorgen achtergebleven Engelse opva- moeilijkheden gaan maken, chijnlijk ook omdat ze geld zien. Kapitein Van der die niet meer van de brug af voelde zich bedreigd door de en schoot vijf vuurpijlen af. vertelde de kapitein, dat de muiters hadden gezegd, dat er oort Engelse knokploeg onder was om de macht aan boord et zeilschip over te nemen, et alarm van Van der Kanip de sleepboot langs, die de rrerende radio-piraat Noordzee nt. Via deze sleepboot vroeg tin Van der Kamp hulp van de rlandse politie of marine, p is de onderzeebootjager Lim- poolshoogte gaan nemen bij endschip van Radio Caroline, Ui Amigo' heet en onder Pana- vlag vaart. De marine kon niet pen op dit buitenlandse schip, tuiten de terrotoriale wateren )c 'Limburg', die om ongeveer uur ter plaatse was, bleef ech- de nabijheid. De kapitein liet graag hulp van de marine te ontvangen als de nood aan de ;wam. Hij zei, dat de Engelse enden hem met messen hadden Kapitein Wil van der Kamp (43) op de brug van het radio-zend- schip Caroline in gesprek met de 25-jarige zaakwaarnemer Gerard van Dam nadat in de morgenuren de Engelse bemanningsleden aan het muiten waren geslagen. bedreigd. Enkele overvliegenden zei den, dat ze de kapitein met een vuurwapen zagen lopen, maar hij zei later dat het een stok was. De kapitein had de Nederlanders, die 's nachts van boord waren ge gaan, inmiddels verzocht terug te keren om de orde te herstellen. 'sMiddags om vier uur kwam er een schip langszij met aan boord vijf Nederlandse bemanningsleden en de Hagenaar Gerard van Dam, die als zaakwaarnemer van de eigenaars van het schip optreedt. De Engelse mui ters namen een dreigende houding aan, maar de Nederlanders konden toch aan boord klimmen. Op dat moment ging Radio Caroline, die de hele dag was blijven uitzenden, de lucht uit. De Engelsen hadden de zender onklaar gemaakt en enkele onderdelen verstopt. Twee uur later was het ongemak verholpen en kon Radio Caroline de uitzendingen her vatten. De drie 'muiters' liepen gistermid dag na de herovering vrij rond. Zij zeiden, dat de zaak overtrokken was. Ze zouden wel vaker moeilijkheden hebben met een Nederlands lid van de bemanning. Deze zou in de nacht van woensdag op donderdag, kort voor hij van boord ging, een genera tor onklaar hebben gemaakt. Daar door zou de woede van de Engelsen zijn opgewekt. De Engelse beman ningsleden zeggen ook niet ontevre den te zijn over hun betaling. Zij krijgen hun geld via de in Londen wonende eigenaar van het piraten- schip, Roman O'Riley. De Nederlan ders moeten hun geld ontvangen via diens waarnemer Van Dam en lopen maanden achter. Van Dam heeft de Nederlanders gistermiddag gezegd, dat er spoedig geld zal zijn. Hij zou juist weer een nieuw contract voor reclame-boodschappen hebben afge sloten. Acht hoge Thailanders, onder wie luchtmaarschalk Tsjoellasapya, gingen vannacht samen met de gijzelaars en de Arabieren aan boord van de auto bus op weg naar het vliegveld. De autobus vertrok onder escorte van de politie naar de luchthaven, op on geveer 23 km van Bangkok, waar een speciaal Thailands vliegtuig stond to wachten om de Arabieren rechtstreeks naar Cairo te brengen. Zegslieden verklaarden dat het lang durig uitstel in het vertrek uit de am bassade het gevolg was van moeilijk heden in verband met de regeling van de vlucht van het Thailandse toestel naar Cairo. Binnenland Commissie gaat ARP advi seren Leeuwardens Grote Kerk krijgt miljoenenbeurt Vrijspraak lijkt op 'richtlijn' voor bezetters Eerder op de avond had luchtmaar schalk Dawee Tsjoellasapya, die behal ve stafchef ook nog minister van landbouw is, bekend gemaakt dat er een akkoord met de commando's was gesloten en dat deze 'omwille van de koning en van Thailand ermee had den ingestemd het land te verlaten". Behalve de commando's en de twee Thaise ministers zou ook de Egypti sche ambassadeur in Bangkok, die samen met hen de onderhandelingen had gevoerd, mee naar Cairo vliegen. Buitenland Rokkostuum kun je zuurzoet lachen ADVERTENTIE Deens echtpaar vecht tegen verplichte seksuele voor lichting 8 i De unie van links en de macht van Frankrijk 13 Kunst Gistermiddag twaalf uur (plaatselijke tijd. zes uur 's ochtends Nederlandse tijd) werd een Thaise tuinman, in dienst van de ambassade, gedwongen het hek van het ambassadeterrein te ofenen. Een Thaise politieman had gezien, hoe twee in rokkostuum ge hulde mannen het ambassadeterrein betraden en dat tegelijkertijd twee andere mannen in leren jekkers een muur overklommen. 'Maar ik vond het toen niet verdacht, omdat ik meende dat het Israëlische diploma ten waren, die in het parlementsge bouw de installatie van de kroonprins hadden bijgewoond,' zei hij later. Thaise politiemannen lagen schouder aan schouder In cordon rond om de Israëlische ambassade in Bangkok. ROTTERDAM Bij het gemeen tebestuur van Rozenburg zijn donderdag tijdens een speciale hoorzitting zes bezwaarschriften ingediend tegen het verstrekken van een nieuwe hinderwetvergun ning voor de ethyleenfabriek van Gulf in Europoort. Tot degenen die om milieuhygiënische rede nen tegen het geven van een hin derwetvergunning aan Gulf zijn horen de Vereniging tegen Mi lieubederf en het Centraal Aktie- comité Rijnmond. De ethyleenfabriek van Gulf Oil draait op het ogenblik op een voorlo pige hinderwetvergunning, die een jaar geldig is. Deze vergunning loopt op 13 januari van het volgend jaar af. Volgens de nieuwe wettelijke bepalin gen moeten Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland en niet de gemeente Rozenburg thans beslissen of Gulf opnieuw een vergunning krijgt. Tegen de beslissing van GS kunnen zowel de indieners van de bezwaarschriften als Gulf 'hoger beroep' aantekenen. OTTAWA (UPI, AP, Reuter) Les ter Bowles Pearson, oud-premier van Canada en winnaar van de Nobelprijs voor de vrede in 1957 is gisteren op 75 jarige leeftijd in Ottawa overleden. Pearson leed al jarenlang aan kanker en moest in 1970 een oog missen om verspreiding van de ziekte tegen te gaan. Zijn toestand was de laatste dagen plotseling snel achteruit ge gaan. De dag voor kerst was hij met zijn vrouw teruggekeerd van een va kantie in Florida. De Canadese politicus trad in 1968 af, na vijf jaar premier en tien jaar voorzitter van de liberale partij van Canada te zijn geweest. Zijn opvolger, premier Trudeau. heeft aangekondigd dat Pearson een staatsbegrafenis zal krijgen. zie ook pagina 8. EN OVERMORGEN: droog met lichte in de nacht en ochtend. zon op: 08.48 onder: 16.37 maan op: 04.09 onder: 12.46 Afrikaanse kunst in de mode Sport Kovacs aan eind seizoen weg hij Ajax Economie EEG en toen waren er negen Boekenrtnlagc Men schrijfl ons Radio en Iv Strips, feuilleton Familieberichten 12 15 2 2 6 6 18 De ambassade was in verband met die installatie de hele dag gesloten. De overvallers namen de mensen binnen de ambassade gevangen: de Israëlische ambassadeur in Cambodja, die op be zoek was; de eerste secretaris en zijn vrouw; de handelsattaché en diens vrouw: en de militaire attaché. Waar schijnlijk is er ook nog een baby van één van de diplomaten-gezinnen in het gebouw. De aanwezigen konden tegen de met machinepistolen uitge ruste Palestijnen niets beginnen. Zie verder pagina 8 Van een onzer redacteuren GRONINGEN Gisternacht is over leden de hervormde theoloog prof. dr. A. F. N. Lekkerkerker. Hij werd 59 jaar. Sinds 1959 was hij hoogleraar vanwege de hervormde kerk aan de rijksuniversiteit te Groningen. Met prof. Lekkerkerker is de derde vooraanstaande theoloog binnen één jaar uit de kring van de confessionele verenigingen heengegaan, na prof. dr. Th. L. Haitjema en prof. dr. G. C. van Niftrik. Voor vervolg zie pagina 2 u ook even naar mijn -inrichting kijken?' weer met opklaringen, tot matige wind uit zuid tot oost. Maximum-tempe- van +2 in het oosten r6 in het zuidwesten van

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1