Autorijden in 1973 rond 5 pet duurder g 1 autobiografie- Simca 1100 ook als bestelwagen Prof. mr. J.Wessel verlaat Democraten Stukadoors gaan ruim drie procent vooruit Auto onder trein: één dode Ambassadeur van Portugal beschuldigt persagentschappen Fiat mikt met X 1/9 op sportauto-trend Vrouwen bestelen postagentschappen Werknemers in textiel willen drie procent {tui Iis Bedrijf voortgezet dankzij grondbank Belg beroofd i c Jn ra TROUW/KWARTET VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 AUTO/KUNiST/BINNENLAND DRL1 }U1 door Sicco de Jong Simca's nieuwe bestelwagen op basis van de 1100. Chrysler France heeft een bestelwa gen op basis van de Simca 1100 uitge bracht. Deze Simca 1100 is dit jaar voor de tweede achtereenvolgende maal het bestverkochte automodel in Frankrijk. De bestelwagen wijkt door de vierkante achterzijde in vorm ech ter sterk af van de personenauto. De nieuwe Simca 1100 Fourgonette, die in februari ook in Nederland zal worden uitgebracht, heeft voorwiel aandrijving. Het motorvermogen is teruggebracht van 60 naar 55 DIN-pk, waardoor de .topsnelheid 120 km. per uur bedraagt. Rembekrachtiging be hoort tot de standaarduitvoering van de 'Fourgonette', die een eerder binnen de contouren van de Break ontworpen type Commercial opvolgt. Ten opzichte van die Simca 1100 Com mercial is de laadruimte met 60 pet verhoogd. De gemiddelde kilometerprijs van personenauto's wordt, in zoverre dat 1111 te voorzien is, volgend jaar rond 5% hoger. Dit jaar zijn de kosten van het autorijden met ongeveer 10% omhoog gegaan. Het verschil is, dat voor 1973 nog geen verhogingen van de garagetarieven en de verzekeringspremies bekendgemaakt zijn. Konfen die er alsnog bij, dan zal de stijging van de kilometerprijzen niet tot 5% beperkt blijven. De voornaamste verhoging voor 1973 betreft de autoprijzen. Deze gaan met ingang van 1 januari met rond 2Vi pet. omhoog tengevolge van fiscale maatregelen. Voor een half pet. is dit een verhoging van de bijzondere ver bruiksbelasting op auto's en voor twee pet. de verhoging van de BTW. Later in het jaar mogen nog prijsstij gingen verwacht worden van de zijde van de auto-industrie, die naar het zich laat aanzien in 1973 tot ongeveer 5 pet. beperkt blijven. De motorbrandstoffen worden even eens op nieuwjaarsdag verhoogd ten gevolge van fiscale maatregelen. De benzineprijs is. na de verlaging met 2 k 3 cent per liter medio 1972 een reaktie van de oliemaatschappijen te gen de witte pompen toch weer langzamerhand gestegen met ongeveer 2 cent. Hierdoor is thans het prijsni veau van benzine weer rond de 72 cent gekomen. Per 1 januari wordt dat ongeveer drie kwartjes. De benzine-accijns gaat begin 1973 voor de tiende maal in successie om hoog en wel van nog geen 40 cent naar 42 cent. Over deze accijns en een extra 'milieuheffing' op benzine bere kent de fiscus ook de BTW, zodat het gecumuleerde accijnstarief op 49 cent per liter zal uitkomen. Dit was tot nu toe 47 cent. Ook over het resterende deel van de literprijs de werkelijke benzineprijs dus gaat de BTW van 14 pet. naar 16 pet. Harder wordt de dieselolieprijs getrof fen. Deze prijs schommelde rond de 21 A 22 cent per liter in de eerste helft van dit jaar, maar komt thans al op 24 cent. Dit vindt zijn oorzaak in hogere olieprijzen. Nu komt daar ech ter een forse accijnsverhoging bij: van 4,4 cent per liter naar 16,9 cent. Dit betekent 12 '/j cent meer accijns, waar over 16 pet. BTW geheven wordt. Plus nog eens een BTW-verhoging op de huidige 24 cent wordt dat een prijs aan de pomp van rond 39 cent per liter dieselolie. Een verhoging van meer dan 60 pet. dus. Nu zijn de meeste dielselauto's in gebruik bij ondernemers. En die heb ben met de verhoging van de BTW weinig te maken, omdat zij de betaal de BTW verrekenen met de ontvan gen BTW en het overschot afdragen aan de ontvanger van de omzetbelas ting. Voor ondernemers zijn de kos tenstijgingen dus beperkt tot reële prijsstijgingen en verhogingen van de accijnsen en de motorrijtuigenbelas ting. Wat de aanschaf van nieuwe auto's betreft hebben zij zelfs in 1973 een voordeel, omdat zij dit jaar voor investeringsgoederen nog maar twee derde van de BTW mochten verreke nen en volgend jaar alle BTW verre kenbaar is. Netto wordt hierdoor vol gend jaar het kopen van een auto door een omzetbelastingplichtige on dernemer 4 pet. goedkoper. De motorrijtuigenbelasting, die in de kilometerprijs van personenauto's ge middeld maar een gering percentage betreft (nog geen tiende deel) gaat per 1 januari 1973 met 11,7 pet. omhoog. Voor het wegvervoer, waar het om zeer hoge bedragen gaat bij de motorrijtuigenbelasting, was dit echter een onverteerbare zaak, omdat de vrachtauto's diesels zijn en ook die dieselolie veel duurder wordt. Met oog hierop heeft de overheid besloten de compensatieheffing voor de lage dieselaccijns een toeslag van 230 pet. op het basistarief van de motor rijtuigenbelasting af te schaffen. Ditzelfde geldt voor taxi's. Maar op gewone personenwagen-die sels blijven de dieselrijders hun 230 pct.-toeslag betalen, wat bijna neer komt op een verdubeling van het tarief van de motorrijtuigenbelasting. Ook voor rijden op LPG blijft de 230 pct.-toeslag onverkort gehandhaafd, doch de prijs van LPG wordt niet door* fiscale maatregelen verhoogd. Deze prijs bedraagt thans rond 28 cent per liter. De ANWB wijst, gevraagd naar de ontwikkeling van de verzekeringspre mies voor auto's, op forse premiever hogingen aan het begin van 1971 en 1972. De bond zelf zal voorlopig geen hogere premies gaan berekenen. De BOVAG meent dat de prijzen voor onderhoud en reparatie vooralsnog 'niet of nauwelijks zullen stijgen, om dat in de branche het gevoel bestaat, dat prijsverhogingen slechts mogelijk zijn op straffe van klantenverlies'. In 1972 werden de auto- en garagebedrij ven al minder frequent bezocht dan In voorgaande jaren, zo constateert de BOVAG. DEN HAAG De geestelijke vader vari de districtenstelsel- en gekozen minister-president-gedachte van D'66, professor mr. J. Wessel, heeft bedankt voor zijn lidmaatschap van deze partij. In de komende maanden, vóór het congres van D'66 in het voorjaar, wil hij onderzoeken of er ruimte is voor een partij van een links-liberale signatuur. Niet-confessi- onele middengroepen zouden daarin gebundeld kunnen worden in 'n gema tigd progressieve partij-organisatie, meent hij. Hij zou daarover al met andere leden van D'66 in gesprek zijn. In zijn bedankbrief schrijft hij, dat zijn opzegging 'valt op een tijdstip, dat voor mij de definitieve misluk king van 'weer een krankzinnig avon tuur'. waarin de partij zich door Hans van Mierlo heeft laten meeslepen, is komen vast te staan'. Professor Wessel, één van de schrij vers van 'De omgekeerde Marx', een reactie op het rapport-Mansholt, is hoogleraar in het bestuursrecht en de bestuurskunde van de TH in Delft. Zijn vrouw, mr. E. Wessel - Tuinstra, is voorzitster van de fractie van D'66 in de provinciale staten van Zuid- Holland. Zij blijft lid van de partij. Van een verslaggever UTRECHT Werkgevers en vakbon den in het stukadoorsbedrijf (8000 werknemers) zijn het eens geworden over de CAO voor 1973. De verbete ringen in de nieuwe CAO voor de stukadoors zijn vrijwel gelijk aan die in de bouw-CAO. waarover vorige week een akkoord is bereikt. (Een loonsverhoging van 3,5 procent, waar van 0,5 procent voor verbetering van de pensioenen, verlenging van de va kantie etc.). De stukadoors, die nu een werkweeek van 41 uur en 20 minuten hebben, krijgen per 1 sep tember een 40-urige werkweek. ASSEN Gisteravond is een perso nenauto op een met knipperlichten beveiligde overweg tussen Assen en Zuidlaren onder een trein gekomen, waarbij één inzittende van de auto om het leven kwam. Zijn identiteit «is nog niet vastgesteld. Het ongeluk ge beurde ornd acht uur en tot negen uur waren beide sporen versperd, Daarna kon het spoor in de richting Groningen weer gebruikt worden. Het treinverkeer tussen Assen en Gronin gen ondervond veel vertraging. DEN HAAG De persagentschappen hebben er, althans volgens de Portu gese ambassadeur in ons land, Carlos Fernandes, de schuld van dat de we reldopinie meent dat de presbyteri aanse predikant Zadequias Manganhe- la, die kortgeleden dood in zijn Mo- zambikaanse cel werd aangetroffen, door de Portugezen werd vervolgd vanwege zijn godsdienstige praktijken. Zij hebben de gang van zaken volgens Fernandes niet correct weergegeven. De predikant, zo zegt hij, is gearres teerd wegens 'illegale praktijken' en niet wegens zijn godsdienstige belijde nis. Dit blijkt uit het antwoord dat hij heeft gegeven aan de Tweede Kamer fractie van het GPV, die hem vragen had gesteld over de dood van de predikant. Ds. Manganhela heeft, zo antwoordde de ambassadeur, in zijn cel zelfmoord gepleegd en er is een onderzoek gaande naar de zaak. De Tweede Kamerfractie van het GPV had overigens bij het indienen van de vragen uitdrukkelijk verklaard 'zeker niet voetstoots en blindelings genegen te zijn de opstanden in de Portugese gebieden in Afrika positief te beoor delen'. De Fiat X 1/9: tegenhanger van de VW-Porsche. Circus op stelten goede kinderfilm Karst van der Meulen, zijn medewerkers, en vijf aardige kinderen uit het Gooi, waren op de, steeds wisselende terreinen van Circus Busch-Roland, ergens in Zuid- Duitsland, vijf weken drük in de weer voor deze kinderfilm. De kinderen hebben een nummertje (ingestudeerd bij circus Elleboog) en zouden graag optreden in het echte circus. Daarom zwerven ze tussen de wagens. Ze zien er clowns, kozakken, kamelen, buffels, wilde dieren, poedels, een nijlpaard, een goochelaar, en ze krijgen telkens de schuld als er iets fout gaat. Zemoeten dus nogal, eens wegrennen ook. Maar tenslotte helpen zij de aap vangen, die al die streken uithaalde, en daarom mogen ze 's avonds toch de piste in. Karst van der Meulen schreef het scenario zelf, met kinderboekenschrijfster Leonie Kooiker. Met zijn cameraman Theo Kok maakte hij een fijn gebruik van alles wat rondom zo'n circus boeiend en bezienswaardig is. De kinderen doen het leuk en onbeVangen. De medewerking van het circus en een paar van de artisten was vriendelijk. De clowns doen het uiteraard het aardigst, en de loslopende aap is de ster. De actie en de grapjes leken mij wat te traag, maar ik ben dan ook allang geen kind meer. Karst van der Meulen. gek op circus en op kinderen, eens goochelaar en televisieman. met een ervaring opgedaan bij Childrens Film Foundation, zal beter weten welk tempo het best op kinderen, tot aan twaalf ongeveer, overkomt. Zij krijgen er, dacht ik, genoeg aan te zien en te beleven. Tot nu toe maakte Henk van der Linden hier alleen maar kinderfilms met succes. Van der Meulen wordt, aan deze eerste speelfilm te zien, een goede tweede. (Amsterdam - Rialto, 's middags, Utrecht - Palace, Hilversum - City, a.l.) Even wachten met schouwburg Utrecht UTRECHT 'Vóór er waanzinnige bedragen worden besteed aan vernieu wingen van de Stadsschouwburg zou de gemeenteraad eerst een helder in zicht moeten krijgen in een verant woord subsidieregeling voor Utrecht. De Schouwburg is dertig jaar oud, en voldoet niet meer aan de theaterop vattingen en accommodatie-eisen van deze tijd. Herstelwerkzaamheden zijn noodzakelijk. Maar dure nieuwe voor zieningen voor een nieuw soort ge mak en luxe zouden het elitaire ka rakter van de Schouwburg niet veran deren. Alleen met een grondige be- leids- en mentaliteitsverandering kan de Stadsschouwburg in Utrecht een nieuwe functie in de samenleving krijgen. Een werkgroep zou binnen kort moeten onderzoeken hoe er voor het seizoen 1973-'74 subsidie vrijge maakt moet worden voor vormingsge- richte theaterarbeid.' Dit staat o.m. in een brief aan de gemeenteraad, ver zonden door De Academie voor ex pressie door woord en gebaar, de Bond voor beroepspoppenspelers, het Instituut voor theaterwetenschappen van de Rijksuniversiteit, Kreatum, de vrije centra Kargadoor, Raadskelder, Rasa en de Vormingscentra voor wer kende jongeren. Van Gogh in Bern AMSTERDAM In het Kunstmu seum in Bern (Zwitserland) zal van 24 januari tot 1 april een tentoonstel ling worden gehouden van 49 schil derijen en 32 tekeningen van Vincent van Gogh. Deze werken zijn eigendom van de Vincent van Gogh-stichting te Amsterdam. Ze maken deel uit van de collectie die het volgend jaar in het nieuwe Rijksmuseum Vincent van Gogh te Amsterdam te bezichtigen zal zijn. Fiat's derde nieuweling van 1972, de sportwagen X 1/9, is de laatste week van dit jaar in de Italiaanse show rooms gezet. Het is een fraai ge stroomlijnde tweezitter met carrosse rie-ontwerp van Bertone en een mid denmotor, gelijk aan die van de Fiat 128 Sport Coupé. Het concern uit Turijn mikt er mee op de sportauto trend, die vooral in Amerika, maar ook steeds meer in Europa te onder kennen valt. Het is alsof de Italiaanse fabriek geen facet van de automarkt wil overslaan. Van de kleine, nieuwe 126 tot de grote 130 heeft Fiat een uitgebreid recent programma met als basismodel len van klein naar groot verder de 127, 128, 124 en 132. Afgezien van Fiat's Autobianchi's, Lancia's en de Seats uit Spanje met nog altijd de 600 en 850 Fiat houdt zelf de 500 aan verschijnen hierop steeds meer sportieve varianten uit Turijn. Fiat was op dit gebied in de jaren '60 reeds toonaangevend met de 850 Cou pé. Maar sindsdien zijn al enkele jaargangen van de 124 Sport Coupé en Spider verschenen, kwamen er een 128 Rally en 128 Coupé en verscheen de grote 130 Coupé van Pininfarina's collega-carrossier Bertone ontwierp het nieuwste model, waarvan geruch ten gingen dat het een 128 Spider zou worden, maar dat een geheel uitzon derlijke conceptie in het Fiat-pro gramma blijkt. De naam X 1/9 stamt uit het experi mentele stadium, waaraan de X ont leend is. Het cijfer 1 is het nummer voor personenauto's van Fiat en het cijfer 9 slaat op een bepaalde machine uit de produktie. Voor Amerika, waar Fiat uitsluitend met sportieve model len vertegenwoordigd is, moet de nieuwe sportwagen een 'trendsetter' worden. Een nieuwe naam. een nieuwe karak teristiek. De middenmotor en ook de benzinetank vinden de rijder en zijn enige passagier direkt achter zijn rug. Toch geen hinderlijk lawaai, zo blijkt bij een eerste kennismaking. Zelfs bij open dak is niet alleen het windgeruis gering, maar valt ook de tocht mee. De gehele carrosserievorm, Een beeld uit de kinderfilm Cir cus op stelten. Festival met ruiten en al, blijkt een perfectio nistisch staaltje van aërodynamica. De topsnelheid komt boven de 170 km. per uur. Het lage zwaartepunt vormt een goede bijdrage tot de weg- ligging. De snelle wagen heeft vier schijfremmen, vier onafhankelijk op gehangen wielen, hoge stoelen met neksteun, een schokabsorberende stuurkolom, die de Amerikaanse eisen ver overschrijdt, en een kooiconstruc tie met rolbeugel, waaromheen een 'frommelzone'. De veiligheid is bij een dergelijke sportauto immers van groot belang en het doel naar de Verenigde Staten te exporteren stelt daaraan eveneens voorwaarden. Het nieuwe model X 1/9 bevat tal van onderdelen uit andere Fiat-typen, waarvan de voornaamste de 1300 cc- motor is. Deze levert, evenals bij de 128 Sport Coupé, 75 DIN-pk vermo gen. maar drijft nu in plaats van de voorwielen de achterwielen aan. Medio 1973 verschijnt de X 1/9 in Nederland en zal dan circa 13 k 14 duizend gulden kosten. AMSTERDAM De eigenaar een boekhandel annex postagentscl in de Barentszstraat in Amsterdam woensdagavond bij het opmaken de kas tot de ontdekking gekomi dal hij voor meer dan tienduizen gulden is bestolen. Waarschijnlijk is het geld enkel uren tevoren verdwenen toen groepje druk doende vrouwen waarschijnlijk zigeunerinnen winkel binnenkwam, zich verspreidi^/ en tenslotte na het kopen van paar kerstkaarten verdween. Ook een winkelier aan de wethoudeHE\ Frankeweg ih Amsterdam kreeg tyde-C zoek van het groepje buitenland»^ vrouwen. Zij hielden hem een tijC„,"{ je bezig met allerlei vragen en ren, waarvan inu hij niets begreep. Lat< ae bleek, dat uit zijn slaapkamer dot ZOU middel van een trap met de wink ij va verbonden een bedrag van rui 7.000 was verdwenen. AMSTERDAM In Amsterdams Klein Bellevue, zoals het Lurelei-thea- ter nu heet, zal in de maand januari Jong Kabaret te zien en te horen zijn. Het Kabaret van den Twijfelaar, uit Rotterdam,, komt van 2 tot 8 januari, dan volgen: Mar jol Flore -'Solo' van 9 tot 15, Het Krisiskabaret, van afgestu deerden van de Akademie voor Klein kunst met Nu en Andere Grappen, van 16 tot 22; het Kabaret Grimlach, van theologiestudenten, van 23 tot 29. en Kabaret Herman Berkien. uit Utrecht van 30 januari tot 5 februari. Klein Bellevue, met warifie medewer king van Wim Sonneveld, vooral be stemd voor jonge artiesten, heeft van de heropening, in september 1972 af, o.m. al succes gehad met het optreden van De Sissies en van het Tekstpiere ment. Advies over toneelbegrotingen DEN HAAG De Raad voor de Kunst heeft minister Engels van CRM geadviseerd de ingediende begrotin gen van de Haagse Comedie, Toneel groep Theater, Toneelgroep Centrum, de Noorder Compagnie, het Groot Limburgs Toneel en Hans Croiset goed te keuren. Wegens gebrek aan gegevens kon de Raad de begroting van het Zuidelijk Toneel Globe nog niet beoordelen. De begrotingen ver schillen te sterk van opzet en zijn daardoor slecht te vergelijken. De Raad raadt de minister daarom aan een schema op te stellen, waaraan alle gezelschappen zich moeten houden. Alleen de begroting van Bob de Lan ge, die naast Hans Croiset de Amster damse theaters wil bespelen, werd door de raad negatief beoordeeld. Zijn taakstelling is te vaag, hij heeft te veel voorkeur voor Ahisterdam en de Raad twijfelt aan zijn kwaliteiten als artistiek leider. Bob de Lange zou het dus, als hij de CRM-subsidie niet krijgt, alleen met de steun van Am sterdam moeten redden. De Raad voor de Kunst wil ook, eventueel resteren de, middelen toekennen aan het lan delijke en experimentele toneel, waar voor naar verhouding te weinig be schikbaar is. (ADVERTENTIE)- de toez' iidei n d de 'S> idei Bpp test hee ctie dwi a v Van onze sociaal-economische redactL„u ENSCHEDE De drie werknemei su organisaties voor het CAO-personefS v: in de textielindustrie vragen 3 cent loonsverhoging voor alle werkn mers, ouder dan 23 jaar. Als prijscoi pensatie vragen de bonden een mai mum van 250 gulden voor elk proce 5' prijsverhoging. Daarnaast moet vi|K z gens de bonden een minimum-bedr l grc worden vastgesteld, dat is afgele \«an het gemiddelde inkomen van al werknemers van 23 jaar en ouder, een volledige dagtaak hebben, bedrag dient te worden gebruikt een vloer in de prijscompensatie leggen, dan wel om de minimuim kantietoeslag structureel te verhogf De Unie voor beambten hoger- leidinggevend personeel heeft een wijkende mening en acht een verh ging van een maximum van 250 gi den voor elke procent prijsverhogii niet juist, omdat hierdoor de hoog betaalden in het nadeel zullen komt Voor de laagstbetaalden wil de ur j BHLP per procent prijsstijging ei minimum van 150 gulden en maximum van 230 gulden. De bonden dringen aan op uitbi ding van de vakanties voor de gro 45 tot 49 jaar, voor de groep 50 tot met 54 jaar en voor de groep 55 jj en ouder met respectievelijk 1, 2 en dagen extra. De bonden willen door de onderr^ mingsraad laten beslissen of de gehej vakantietoeslag ten tijde van de kantie betaald zal worden. De toesljn is bepaald op 7 procent. Volgens bonden dienen de aparte loontabell rs voor vrouwen te worden afgescha iri ten einde de gelijke beloning vo ,rg( mannen en vrouwen te kunnen vi werkelijken. Ten slotte willen de boe zi den de mogelijkheden voor vakboni de werk binnen de onderneming uitbr erh ha op de b< llsm 'C 1ST den. eft fen de ruitj Nederlandse muziek bij Residentie Orkest DEN HAAG Het Residentie Orkest bereidt een project voor waarin, in. mei en juni van het volgend jaar, Nederlandse muziek uit heden en ver leden zal worden belicht. Het orkest heeft aan Nederlandse componisten een brief gestuurd waarin een onder deel van het project is aangekondigd: het uitvoeren van Nederlandse compo sities die na 1960 zijn ontstaan en die nog niet werden uitgevoerd. Alle Ne derlandse componisten maar ook in Nederland wonende buitenlandse com ponisten kunnen hun partituren voor dit project inzenden naar het Residen tie Orkest in Den Haag. Uit de inzen- dingen zal door een jury, bestaande uit dirigent Ernest Bour, de compo nisten Otto Ketting en Jan van Vlij- men en de artistieke commissie van het orkest, een keuze worden ge- maakt. De gekozen werken worden op p— openbare repetities, waarbij dus pu- u|*_ bliek aanwezig mag zijn, voorbereid, waarna een selectie er uit op 20 juni op een concert wordt gespeeld. De g overige werken worden later in de programma's opgenomen. Andere plannen voor deze zomerse manifesta-J tie van Nederlandse muziek zijn nog in ontwikkeling. Prijs: Het gemeentebestuur van Fra- neker heeft de Frentsjerter Akademy- prijs 1972 toegekend aan dr. Th. I. Meijer, conservator van het acade misch historisch museum van de Leidse universiteit. Dr. Meijer, heeft het Franeker Album Promotorum ge reconstrueerd, dat in opdracht van het Fries Genootschap bij de firma Wever te Franeker is uitgegeven. Met het tot stand komen van dit werk is een vrijwel complete lijst van in Fra neker van 1591 tot 1811 gepromoveer den ontstaan, met voor zover bekend, de titels van de proefschriften. De prijs bestaat uit duizend gulden. Zij is ingesteld bij besluit van de Frane ker gemeenteraad van 28 oktober 1965 en is bestemd voor wetenschappelijke verhandelingen, die bij voorkeur be trekking moeten hebben op de stad Franeker. KOLLUM In het Friese Kollurn gisteren het eerst erfpachtcontract tekend, dat door de proef met Ultj zogenaamde grondbank tot stand karm komen. De gebroeders W. en J. Stuursma kunnen hun landbouwl drijf aan de rand van de voormali an(j Lauwerszee blijven voortzetten, dai zij deze grondbank. Dit instituut is ontworpen om boer te helpen bij de financiering van h|UW bedrijfsvergrotmg. Het is totnutoe leen in enkele ruilverkavelingsgel den mogelijk om er gebruik van maken. Als het een succes wor bestaat er een kans, dat het op gro re schaal wordt ingevoerd. Doel van de grondbank is boeren, moeite hebben met het financier J van grondaankopen, te helpen. ben financiering van de grond is één v b de knelpunten bij de modernised P.ro van de landbouw. De grondbank st «w boeren in de gelegenheid grond, and ze niet kunnen kopen, in erfpacht verwerven. De gebroeders Stuursma. pachtten 1 bedrijf van 45 hectare van mej. ds. 0 C. Fokkema in Doetinchem. Toen ze de grond wilde verkopen, hadc de gebroeders cStuurSma voorkei recht, maar zij konden het bedr niet betalen. Nu heeft de Stichl Beheer Landbouwgronden, die L. optreedt als grondbank, het bedi 7:5 verworven en vervolgens aan één ae broers in erfpacht gegeven. bedrijf was eigenlijk te klein om v< vjj de faciliteit van de grondbank aanmerking te komen, maar de J heeft er 11 hectare, die zij in de buta had aangekocht, bij gedaan. Met grondbank hoopt men vooral ook bedrijfsvergroting te bevorderen. AMSTERDAM Een 64-jarige BefoP sche arts uit Charleroi is in de na bei van woensdag op donderdag in 1 sterdam van zijn portefeuille met tig gulden en 170 Belgische fra ?m beroofd. De arts werd in de Vij ~r straat aangesproken door twee kif !f lingen, vermoedelijk Noordafrikai u die hem de weg vroegen. Toen de uit zijn binnenzak een kaart van t sterdam haalde, kwam ook zijn pc feuille te voorschijn. Een van kleurlingen gaf de arts een stomp het gezicht, pakte de portefeuille en verdween met zijn makker. (ADVERTENTIE) Ch. stic ;k-A w< m lel ge C( te STI HET UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht - -„/v

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 16