UNIE VAN LINKS EN E MACHT IN FRANKRIJK Uruguese militairen vallen regering aan T12Ï/KWARTET VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 BUITENLAND T13/K13 Chris Blankenburgh rijks regerende gaullistische meerderheid voelt zich erristig bedreigd door de linkse oppositie, n nie gd (1°01' een reeks spectaculaire politieke schandalen, haar onvermogen de inflatie te beteugelen omvangrijke prijsstijgingen tegen te gaan, staat de regering van president Georges Pompidou mier Pierre Messmer aan het begin van een spannende verkiezingsstrijd. ij is, d zal nige vani 011 11 maart worden ^g.jk algemene verkiezingen ge- Steeds meer opinie-onderzoe- a jzen uit, dat de gaullistische gelee jscombinatie het bij de kiezers •rbruid. Het voor de gaullisten kende resultaat hiervan is dat oppositie in korte tijd bij- 1 populair is geworden. Uit een opiniepeiling is gebleken, dat van Links, het politieke lootschap van socialisten en i| listen, door 44 procent van de 1 wordt gesteund. De Gaullis- den nog slechts rekenen op de jiie van 39 procent van de aagden. De sterke daling in de ing voor de regeringspartijen ioor diverse andere enquêtes d. Het gevolg is dat in Frank- luidruchtiger wordt gedel over de vraag wat er zal als links na de verkiezingen k de macht overneemt, se oppositie van socialisten en aisten heeft zich in een half 1 opgewerkt tot een voor velen aardig alternatief voor het ische bewind. Begin 1971 wa- Franse- socialisten nog een iterde menigte vernieuwers uiteenlopende opvattingen, en half jaar later slaagden zij ch binnen één partij te her en onder leiding van de gezag- politicus Frangois Mitter- )it voorjaar publiceerde de partij een interessant program radicale linkse vernieuwing hnkrijk. Onmiddellijk daarna ansluiting gezocht bij de com- che partij. nunisten anse communisten grepen de n kans gretig aan. De partij gaan in de Franse politiek al lange rder i n vrij onbetekenende rol, ook Irukki zij tienduizenden leden. Voor met liddelde Franse kiezer zijn de nisten wegens hun orthodoxe ilger ngen en contacten met Oosteu- t zusterpartijen een uiterst ver- gi groep. Onder Georges Mar- zal h sinds kort officieel leider van De zagen de communisten einde n kans uit het politieke ghetto '^en en de partij te ontdoen jaren ar reputatie dat zij een satelliet aan oskou is, die zo snel mogelijk lance tatuur van het proletariaat' in tverb 'Jk wil vestigen. Dé partij ie di voor het eerst met een eigen ïgsprogram, waarin er de na- ?den ip werd gelegd dat de traditio- :ijn ai emocratische vrijheden in Fran- h"m n'e* zouden worden aangetast dat cinmunisten aan de regering zou- een i imen. De partij hamerde erop der 1 j het politieke spel volledig van s de erkende spelregels zou spe- ers inder te proberen de macht te 1 zodra de gelegenheid zich i' Ba; led. De aanvoerders van de com- 2 f ten wisten echter, dat hun be ^oor de gemiddelde kiezer met Bon inke korrel zout worden geno- De slechte naam die de partij een hlok aan het been. in combinatie met een groepe- die als fatsoenlijk en betrouw- A1 e: te boek stond, zou de CP zich n beï aar verdachte reputatie kunnen 'erge n. iger erlangen van de communisten te is n erkend als volwaardige partij e hoop een eigen rol in de ek te kunnen spelen, hebben grijk bijgedragen tot de succes- mi afronding van moeizame bespre- oot i n met de socialistische partij tus litterrand. Eind juni werd een n ti] fd bereikt over een gemeen- n pelijk programma, dat door de coalitie zal worden uitgevoerd vijf jaar na een eventuele izingsoverwinning. Duidelijk - afgesproken dat de regering zou en, zodra een motie van wan en door het parlement werd nomen en vervolgens ook een ing van het linkse kabinet door arlement was afgewezen. 'Als het zijn vertrouwen aan de partijen eyem e meerderheid weigert, zien deze e spt de macht af en zetten zij de voort in de oppositie', zegt het programma. id so i J n E: nal npi Vis den romis radicale vernieuwingsprogram Ie Unie van Links was duidelijk psultaat van een moeizaam com- Muh is. dat tot diverse conflicten tus- ;n R 'e partners aanleiding kan geven, de punten waarover beide par- het volledig eens zijn, vormen programma dat aantrekkelijk ge- is voor linksgezinde en minder ogende kiezers. Het is voldoende aal om de behoudende Franse jeoisie de stuipen op het lijf te doven socialisten en communis-1 na de machtsovername meteen minimumloon van 1000 franc per ad in te voeren. Mannen worden 60 en vrouwen met 55 jaar ge- oneerd. De werkweek wordt tot e vilur verkort en een vrije zaterdag '0erd- Het onderwijs zal worden euwd, predikanten en priesters v..., n de scholen worden geweerd nadruk zal worden gelegd op uij i ,scholen, waar het onderricht naar °.os zal zijn. Echtscheiding bij arzijds goedvinden wordt inge- ibr; vr'ie «ibortus mogelijk ge- is :t. terwijl de doodstraf wordt af- m la? en de militaire dienstplicht lt bekort ,tot zes maanden. unie van Links wil voorts de lse staatsinstellingen grondig wij- n- Zij wil onder meer de macht president beknotten door hem zeven jaar, maar vijf jaar in het 1 te laten. Het referendum zal, onder generaal De Gaulle, niet '-fc Sehanteerd mogen worden om !hi *ezer$ tegen een halsstarrig parle- te mobiliseren. Artikel 16 van ondwet, dat de president in een Francois Mitterrand: leider van de Franse socialistische partij en aan voerder van de Unie van Links. noodsituatie speciale en zeer vergaan de volmachten geeft, wordt afgeschaft. En de besluiten die het staatshoofd op eigen houtje kan nemen, worden tot een minimum beperkt. Defensiebeleid Ook de Franse defensiepolitiek zal door links radicaal worden omgebo gen. De betrekkingen met de NAVO, die altijd al gespannen waren, zullen niet worden verstevigd. De Franse kernmacht, de force de frappe, wordt in de ijskast gezet. De kernindustrie zal worden omgebouwd tot een be drijfstak, die zich uitsluitend op vreedzaam gebruik van atoomenergie richt. Daarnaast zullen de Franse kernproeven worden stopgezet. De Unie van Links wil verder de verkoop van wapens aan fascistische en racisti sche regimes verbieden en de wapen leveranties aan andere landen krach tig aan banden leggen. Frankrijk be houdt zich verder het recht voor zelfstandig defensieverdragen en niet- aanvalsakkoorden te sluiten, zegt het programma. Eén van de grootste geschilpunten tussen socialisten en communisten was destijds de vraag welke houding moest worden aangenomen jegens de Europese Economische Gemeenschap, die door de CP werd afgewezen. in het programma is dit conflict voorlo pig opgelost door de verklaring dat met de EEG zal worden samenge werkt, maar dat de EEG-bepalingen de Franse regering niet mogen hinde ren bij haar socialistische hervorming van Frankrijk. De linkse regering zal ernaar streven de EEG te bevrijden van de invloed van het 'groot-kapi taal', werken aan de democratisering van de EEG-instellingen en proberen de stem van de EEG-werknemers meer invloed te geven, aldus het programma. eveneens enkele vertegenwoordigers in de leiding zal benoemen. Het streven naar wijziging van de machtsverhoudingen in de Franse eco nomie en speciaal in de ondernemin gen, door democratisering van het bedrijfsleven, is het kernstuk van het beleid van de Unie van Links. Het gaat erom wie het in het bedrijfsle ven voor het zeggen zal hebben en niet zozeer om de vraag: nationalise ren of niet nationaliseren. Staatsinvloed De aankondiging van nationalisaties heeft, blijkens de opiniepeilingen, de Franse kiezers weinig vrees ingeboe zemd. De Fransen leven al vele jaren met genationaliseerde ondernemingen. Een door de staat gedirigeerde econo mie is in Frankrijk een oeroud ver schijnsel, dat al onder koning Lode- wijk XIV in de 17de eeuw bekend was. En wat de meer recente geschie denis betreft: na de eerste wereldoor log verwierf de Franse overheid vér gaande invloed op het bedrijfsleven, omdat zij massaal aandelen van belang rijke concerns in handen kreeg. On der generaal de Gaulle kwam na 1946 de gehele gas- en electriciteitsproduk- tie in staatshanden. De spoorwegen en wapenindustrieën waren al volledig genationaliseerd. Bovendien werden de vier grootste Franse banken cn 34 grote verzeke ringsmaatschappijen door de staat overgenomen. Daarna werden de ko lenmijnen, het automobielconcern Re nault en het reclame- en public-relati- onsbedrijf Agence Havas genationali seerd, terwijl de Franse omroep al een tijd in handen van de staat was. Discrete voogdij 'Thans wordt ongeveer de helft van alle Franse investeringen door de staat gecontroleerd. De grote staatsbe drijven, of ze nu gas aanboren, siga retten of straalvliegtuigen fabriceren, worden als particuliere ondernemin gen geleid. Zij kunnen gewoonlijk hun eigen zaken regelen. Maar dat gebeurt altijd onder het discrete voog dijschap van één of ander ministerie', zo schreef John Ardagh, voormalig correspondent in Frankrijk van The Times een paar jaar geleden. Het Franse bedrijfsleven bestaat voor een groot deel uit overheidsbedrijven of uit gemengde ondernemingen, met de staat als grootste aandeelhouder en particulieren met een minderheidsbe lang. De Franse economie is na de Tweede Wereldoorlog steeds door de staat gedirigeerd aan de hand van de nationale plannen. Deze planning werd uitgewerkt in nauwe samenwer king tussen overheid en particuliere bedrijven onder de supervisie van de departementen en gefinancierd door de staatsbanken, aldus Ardagh. In deze economische structuur, die uiterlijk nogal veel op een socialisti sche planeconomie lijkt, wordt de macht uitgeoefend door gespecialiseer de functionarissen, die veelal afkom stig, zijn van de elitescholen ENA (nationale bestuursschool) en de Ecole Polytechnique (een hogere technisch- economische opleiding). Deze selecte groep, die haar opleiding kreeg omdat zij op vorige scholen steeds de beste cijfers behaalde, vormt een gesloten en tamelijk arrogante clan van tech nocraten, die in Frankrijk feitelijk de touwtjes in handen heeft. Het is er de Unie van Links, blijkens haar program, vooral om te doen, een einde te maken aan de exclusieve macht van deze selecte technocratie door de werknemers meer inspraak te geven. 'Moord op economie' Door woordvoerders van de gaullisti sche meerderheid en ook van de cen trum-oppositie van Jean Lecanuet en Jean-Jacques Servan-Schreiber is het linkse programma bijzonder fel aange vallen. Servan-Schreiber 'noemde de linkse plannen 'moord op de econo mie'. De Onafhankelijke Republikei nen van minister Valéry Giscard d'Es- taing verklaarden, dat links heeft ge kozen voor 'een weg die slechts kan leiden tot de opbouw van een politie staat en het economisch failliet van Frankrijk.' Frangois Néglisse, econo misch expert van het conservatieve dagblad Le Figaro raamde de kosten van het linkse programma op 62 mil jard franc bijna een derde van de Franse begroting. Uitvoering van het programma zal de inflatie bevorderen, mensen nopen tot een vlucht in roe rend goed en goud en ondernemers ontmoedigen; het kapitaal zal wegstro men naar Zwitserse banken, Frankrijk zal een geïsoleerd eiland worden in de EEG en deze gemeenschap ver zwakken en daardoor de Unie van Links tot de 'onvoorwaardelijke diena ren maken van de Amerikaanse dol lar', aldus Néglisse. Nadat de meeste tegenstanders van links hun bezwaren hadden opgesomd, rangschikte het weekblad Le Nouvel Observateur de critici in vier groe pen: mensen die zeggen dat het linkse programma teveel kost; zij die menen dat de oppositie teveel belooft; tegen standers die het linkse program een 'verrot compromis' noemen dat moet leiden tot ruzie tussen socialisten en communisten en daardoor alleen maar een net is om kiezers te vangen; en degenen die van oordeel zijn, dat een linkse regering, waarin communisten zitten, de democratie zal uithollen, waardoor de kans op een communisti sche dictatuur niet denkbeeldig is. Nationalisering Het allerbelangrijkste deel van het linkse programma, dat de kern zal vormen van het beleid van een even tuele linkse regering is het plan het aantal genationaliseerde bedrijven in Frankrijk drastisch uit te breiden en in deze b'edrijven dc werknemers vér gaande medezeggenschap te geven. Onder een links kabinet zullen ban ken, financiële instellingen, de farma ceutische industrie, de wapenproduk- tie, ruimte- en luchtvaartindustrie, de produktie van kernenergie en de mijnbouw volledig worden genationa liseerd. De elektronische industrie (computers) en de chemische bedrij ven zullen gedeeltelijk door de staat worden overgenomen. Daarnaast zul len bedrijven worden genationali seerd, als het merendeel van de arbei ders zich voor nationalisatie uit spreekt en ook het parlement dit goedkeurt. In het programma worden veertien grote Franse ondernemingen opgesomd, die onmiddellijk genationa liseerd zullen worden. 'De genationaliseerde ondernemingen zullen zelfstandig worden geleid. De staatscontrole wordt achteraf uitge voerd, zodat de nationalisatie geen staatsvoogdijschap zal betekenen', zegt het programma. In de genationaliseer de ondernemingen zal vergaande me dezeggenschap voor de werknemers worden ingevoerd. De bestuursraden zullen worden samengesteld uit leden, die voor een belangrijk deel zijn ge kozen door de arbeiders, voor eer deel door afnemers van de produktei van het bedrijf, terwijl de overhei' Georges Marchais, de leider van de Franse communistische partij. De Uruguese militairen vormen na hun geslaagde klopjacht op de Tupamaros de belangrijkste machtsfactor in het land. door Ferry Versteeg De militairen van Uruguay hebben sinds de eeuwwisseling in het politieke leven van hun land nau welijks meer invloed gehad dan andere geüniformeerden, zoals briefbestellers en hotelportiers. De laatste Uruguese geüniformeerde eenheid, die om politieke redenen rebelleerde, was de brand weer van Montevideo ('42Want sinds de befaamde president Battle y Ordonez in het begin van deze eeuw op grote schaal liberale hervormingen doorvoerde en de welzijnsstaat introduceerde, heeft het Uruguese leger een strikte politieke geheelonthouding in acht genomen. Nog niet lang geleden bezat het nauwelijks voldoende munitie Maar deze plezante omstandigheid is definitief verleden tijd. De huidige conservatieve burger-president, Juan Maria Bordaberry, voelt thans de verhitte adem van de ambitieuze en danig versterkte strijdkrachten op onbehaaglijke wijze in de nek en in Montevideo gonzen al maandenlang coup-geruchten. De toenemende invloed van de mili tairen die zich al halverwege de jaren zestig begon af te tekenen liep helemaal parallel met de tragi sche desintegratie van het economi sche, sociale en politieke leven in de voormalige model-staat Uruguay, die in de jaren twintig al bekendheid genoot als het 'Zwitserland van La tijns Amerika' en die door de export van wol en vlees zijn geëmancipeer de burgers een redelijke welvaart en genereuze sociale voorzieningen kon bieden. Maar toen de exportkansen in de jaren vijftig verschrompelden, zag de Uruguese hogere klasse ge wend aan gemakkelijk vergaarde rijkdommen geen kans tijdig nieuwe welvaartsbronnen aan te bo ren. Dit onvermogen tot aanpassing aan gewijzigde omstandigheden en de daarop volgende dailing van het levenspeil leidden tot een algemene malaise-stemming. Voor vele tien duizenden, veelal hooggekwalificeer de, Uruguezen was dat de afgelopen jaren aanleiding te emigreren. Een hunner kladderde op een blinde muur nabij het vliegveld van Monte video de leuze: 'De laatste die ver trekt, moet het licht uitdoen'. Onrust De sociale ongust groeide en werd nog gestimuleerd door de gebrekki ge moraal van de hogere klassen, zoals die zich weerspiegelde in tal rijke meest financiële schanda len. Toen generaal Gestido in 1966 onder auspiciën van de conservatie ve Colorado-partij de presidentsver kiezingen won, werden alle belangrij ke bestuurlijke posten aan militai ren toevertrouwd. Het aandeel van de militairen in de macht steeg in versneld tempo onder zijn opvolger Pacheco Areco, wiens regeringspro gramma goeddeels bestond uit strijd tegen de opkomende Tupamaros-gu- errilleros, die voornamelijk in Monte video opereerden en via een gewa pende revolutie het verkalkte tradi tionele politieke systeem wilden ver vangen door een socialistisch bestel. Deze Tupamaros vormden jarenlang een van de meest sucesvolle guerril la-organisaties ter wereld en hadden talrijke navolgers. Met hulp van tak- tieken als beroving, diefstal ('ontei gening') en ontvoering ('revolutio naire gerechtigheid') tekenden ze voor diverse kabinetscrises en ver diepten ze 's lands economische mi sère door kapitaalbezitters en toeris ten af te schrikken. Ze slaagden er zelfs gedeeltelijk in een zogenaamde 'dubbele machtsstructuur' te schep pen in die zin, dat ze de officiële Uruguese staatsmacht op een aantal terreinen verdrongen en een soort parallel-regime instelden. De Tupamaros traden voor het eerst in de openbaarheid in 1965, toen zij hun naam hechtten aan een mani fest, waarin lokale oligarchen en Amerikaanse indringers in Vietnam de komende nederlaag werd aange zegd en het opblazen van de Bayer- fabriek in Montevideo als een voor proefje van dit gebeuren werd aan geprezen. Tot 1968 verkeerde de Tu- pamaros-beweging in de opbouwfase, waarin kaders werden gerecruteerd en de acties vooral waren gericht op de aanleg van voorraden geld, wa pens en andere uitrusting. De guerilla-beweging werd naar Al gerijns voorbeeld opgebouwd vol gens het celsysteem om zich te be schermen tegen overvallen en infil traties van politie en leger. Er wer den 'vuurgroepen' van vier of vijf man gevormd, onder wie een leider, die de contacten moest onderhouden met een superieur in de beweging. Later werden ook kolonnes van on geveer honderd man gevormd, die vuurgroepen en andere ondersteu nende eenheden omvatten en even eens onafhankelijk van elkaar kon- de opereren. Deze simpele organi satievorm betekende, dat de liquida tie van een vuurgroep of zelfs een kolonne en de aanwezigheid van spi onnen de beweging slechts beperkt konden schaden. De supervisie kwam in handen van een vijf-koppig uitvoerend comité en van een zeven leden tellend secretariaat. Sinds 1968 gingen de volwassen Tu pamaros in het offensief om de positie van de regering-Pacheco Are co met een keur van gewaagde ac ties verder te ondermijnen. Zij con centreerden zich daarbij op een drietal technieken. Allereerst werd de politieke ontvoering druk beoe fend. Zo hebben de Tupamaros sinds 1968 zeker twintig vooraanstaande figuren onder wie buitenlandse diplomaten ontvoerd en tijdelijk opgesloten in hun 'volksgevangenis sen'. Verder werd veel gedaan aan 'gewa pende propaganda', want de guerrille- ros moesten zelf hun boodschap aan de man brengen, omdat de regering hen wegcensureerde uit het nieuws. Zo werden communicatie-media en publieke plaatsen met regelmaat overvallen, waarna de Tupamaros hun colleges aan de verbouwereerde aanwezigen dicteerden. Indachtig Lenins advies, dat er geen sprake kan zijn van een serieuze revolutionaire strijd, tenzij de revo lutie een massaal karakter krijgt en het moreel van de strijdkrachten wordt gebroken, hebben de Tupama ros zich tenslotte met élan gewijd aan het demoraliseren van de politie en de strijdkrachten. Aanvankelijk slaagden ze daar uitstekend in door militaire établissementen en politie bureaus met succes te overvallen en individuele militairen en politie mensen te intimideren. Uitgeschakeld Maar de afgelopen twee jaar is de kwaliteit en de kracht van de Uru guese strijdkrachten met Amerikaan se en Braziliaanse steun sterk toege nomen en momenteel zijn de rollen volstrekt omgekeerd: de tupamaros zijn door de militairen vergaand gedemoraliseerd en grotendeels uit geschakeld. Het échec werd afgelopen april ingeluid, toen de nieuwe pre sident Bordaberry 'de staat van bin nenlandse oorlog* proclameerde en daarmee het leger bijna absolute volmachten gaf in de strijd tegen de guerrilleros. Naar grove schatting zijn sindsdien ongeveer vijfduizend Uruguezen (meest Tupamaros en linkse of links geachte intellectuelen) achter de tralies beland. Van het vijf-koppige uitvoerende comité zijn nu vier man uitgeschakeld, onder wie de oprich ter van de Tupamaros-beweging, Raul Sendic en van de zeven leden van het secretariaat slaagden slechts twee erin uit handen van de politie te blijven. Verder zijn talloze vuurgroepen en kolonnes geheel of gedeeltelijk uit geschakeld, terwijl de meeste 'volks gevangenissen', medische posten en wapenarsenalen van de guerrilleros zijn ontmanteld. Het is voorbarig te zeggen, dat de Tupamaros nu defini tief zijn uitgeschakeld, maar dat hun beweging voorlopig 'plat' ligt, is overduidelijk. Er zijn al heel wat verklaringen gegeven voor het opzienbarende fa len van de zolang onkwetsbaar ge achte Tupamaros. Allereerst hadden de strijdkrachten dit keer onbeperk te volmachten om hun gang te gaan en kennelijk strekten deze zich ook uit tot de op arrestanten toegepaste ondervragingsmethodieken. Want geen middel ging de militairen te ver in hun streven bekentenissen los te krijgen. Behalve elektrische schokken en het 'waarheidsserum' Pentothal, behoort in Uruguay ook het Indiaase pijlgif Curare tot de anti-subversieve strijd middelen. Dit middel wordt het slachtoffer ingespoten, zodat alle spieren van hoofd tot en met de voeten verkrampt raken, waarna verl ammingsverschijnselen optreden Kort voordat de dood intreedt, wordt een anti-gif ingespoten, waar na de procedure zich kan herhalen. Daarnaast heeft ook verraad de gele deren van de Tupamaros geteisterd. Met nam de voormalige guerillalei- der Amodio Perez, die zijn carrière binnen de beweging niet naar wens zag verlopen, nam rigoureus wraak door de militairen tegen forse beta ling zijn diensten aan te bieden. Maar de Tupamaros hebben hun ne derlaag deels ook aan zichzelf te wijten. Zo verspeelden zij bij de overwegend burgerlijke bevolking van Uruguay hun nobele 'Robin- Hood-imago' en veel sympathie door afgelopen april binnen enkele uren op straat vier mensen te liquideren, die verantwoordelijk werden geacht voor de mishandeling van politieke gevangenen. Was in april, volgens de opiniepeilingen, 33 procent van de Uruguezen nog van opvatting, dat de militairen er goed aan deden op Tupamaros te jagen, in juli was dat percentage al toegenomen tot 59. Tot slot is de veiligheid van de beweging waarschijnlijk verzwakt door het mislukte streven ook op het platteland guerrilla-cellen te vor men en door een al te voortvarende opname van guerrilla-recruten, wat een voldoende opleiding in de weg stond. Door hun succesvolle operaties te gen de Tupamaros is het toch al hoog opgeschroefde zelfbewustzijn van de militairen verder gestegen en de werkelijke beslissingen wor den nu niet meer door president Bordaberry, maar door de top van de strijdkrachten genomen. Bij re cente meningsverschillen met de mi litairen dolf de president steeds weer het onderspit. Bovendien zagen de militairen er geen been in acties te ondernemen tegen lastige politici, zoals Jorge Battle, een leider van Bordaberry's eigen Colorado-partij, en senator Ferreyra Aldunate, de leider van de oppositionele Blanco partij en Bordaberry's voornaamste tegenstander bij de presidentsverkie zingen van vorig jaar. Deze overgang naar een semi-mili- tair regime kan, merkwaardig ge noeg, voor een niet onbelangrijk deel op het conto van de Tupamaros worden geschreven. Door hun hoogst onplezierige, maar intensieve contacten en gedachtenwïsselingen met de militairen, hebben de Tupa maros de laatste maanden in de strijdkrachten kennelijk het inzicht kunnen verdiepen in de werkelijke oorzaken van de Uruguese malaise. Zo hebben de militairen, die aanvan kelijk uit hun kazernes zijn getrok ken om het burgerlijke gezag te verdedigen tegen de Tupamaros, nu de strijd aangebonden tegen het eco nomische gewroet van datzelfde ge zag. Daarom hebben nu de eerste zakenlieden, bankiers en politici zich in de militaire gevangenissen bij de Tupamaros gevoegd in het kader van nieuwe militaire acties tegen corruptie en 'het verdwijnen van nationale rijkdommen'. En uit kringen van de bedreigde burgerlij ke machthebbers kan men thans de verzuchting vernemen, dat de Tupa maros de hersens spoelen van hun militaire bewakers. Een soortgelijke ontwikkeling deed zich in de jaren zestig voor in Peru, waar de militairen na geslaagde ac ties tegen guerrilla-haarden een an der zicht kregen op de werkelijke problemen van het land en in 1968 na hun machtsovername een natio nalistische. reformistische koers gin gen varen. Coupgeruchten Zoals reeds gezegd hebben deze ont wikkelingen in Montevideo al enige tijd voedsel gegeven aan geruchten over een op handen zijnde militaire staatsgreep. Maar het waarheidsge halte van deze speculaties is voorals nog moeilijk te bepalen, omdat dc situatie in de Uruguese strijdkrach ten zelf tamelijk gecompiioeerd is. Momenteel zijn dn de Uruguese ge wapende macht twee hoofdstromen vertegenwoordigd. De ene, geleid door de chef-staf van het leger, generaal Cesar Martinez, wenst on danks alle kritiek het voortbestaan van het burgerlijke bestuur. De andere, nationalistisch getinte stroming kent op haar beurt weer twee vleugels: een sterk anti-commu nistische rechter vleugel, die met bewondering de verrichtingen van de Braziliaanse collega's in het noor den volgt en wordt geleid door ge neraal Esteban Cristi. chef van het belangrijke eerste militaire district, dat de hoofdstad Montevideo omvat; en een meer links georiënteerde vleugel, die de Uruguese maatschap pij structureel wil hervormen en zich verwant voelt met de reformis tische militairen in Peru. Deze pro gressieve vleugel, die haar voor naamste aanhang heeft bij lucht macht en marine, wordt aangevoerd door generaal Gregorio Alvarez, de chef-staf van de gezamenlijke strijd krachten, ofwel de voornaamste ar chitect van de strijd tegen de Tupa maros.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 13