TWAALF STELLINGEN UIT ZEIST Voetbaltrainers kunnen niet de problemen oplossen alleen Sportmannen en vrouwen te over Vertrek Kovacs I voor Ajax niet I als verrassing r lE Dick Schneider in Jong Oranje Sijbrands nog een punt van de overwinning TROUW/KWARTET VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 SPORT T12, V Van onze speciale verslaggever ZEIST Het zijn fraaie volzinnen. 'Het verdient aanbeveling om attrac tief en zonder angst aanvallend voet bal te spelen. 'En: 'Het taktisch concept moet eenvoudiger worden.' De 24 trainers uit het betaalde voet bal, die gisteren in Zeist op initia tief van de Vereniging van Oefen- meesters in Nederland uitvoerig spraken over het teruglopen van de publieke belangstelling, toonden weinig moeite om deze wooren op papier te zetten. De eventuele uit werking van deze aanbevelingen zal echter aanzienlijk meer hoofdbre kens op gaan leveren. RESOLUTIE De na afloop van de bijeenkomst bekendgemaakte resolutie van de trainers luidt: 'De trainers uit het betaald voetbal op initiatief van de Vereniging van Oefenmeesters in Nederland (WON) in vergadering bijeen in Zeist constateren dat de publieke belangstelling voor het betaalde voetbal daalt, zoals in vele andere landen van Europa. Vele factoren die van invloed zijn op deze daling liggen op een gebied buiten dat van de trainers, aangezien zij geen of niet voldoende medezeggenschap hebben in het beleid van het be taald voetbal in het algemeen. Dit in aanmerking genomen stellen de trainers dat: 1. Het aanbeveling verdient om at tractief en zonder angst aanvallend voetbal te spelen. De trainers teke nen hierbij aan dat het kwaliteits verschil van de elftallen en de in stelling van .sommige clubbesturen dit soms moeilijk maken. De trainers dienen meer vrijheid van werken te hebben. 2. Dat het aanbeveling verdient om de fout van het afschaffen van de jeugdcompetitie betaald voetbal te herstellen. De opleiding en stimule ring van de jeugd is onontbeerlijk voor het betaald voetbal. 3. Dat het betaald voetbal in tactisch opzicht te ingewikkeld is. Het tactisch con cept moet eenvoudiger worden. 4. Dat de clubbesturen zich dienen te beraden over de organisatie in de clubs in het algemeen. Onder andere t.a.v. transfers, spelers, salarissen en toeschouwersaccommodaties. 5. Dat er in Nederland voldoende spelerstalent aanwezig is. Dit moet via een jeugdopleiding ontwikkeld worden, hetgeen echter nadelig wordt beïnvloed door het verschil in status van de verschillende spelers. 6. Dat het publiek dat weinig meer door de clubs geboden wordt, een veranderde instelling heeft t.a.v. be taald voetbalwedstrijden. 7. Dat het ivedstrijdbezoek nadelig wordt beïnvloed door rechtstreekse verslaggeving via televisie en radio. 8. Dat de schrijvende pers zich vaak te kritisch opstelt. Het contact trainers-pers kan van de zijde van de trainers beter worden. 9. Dat de gele kaart afgeschaft moet worde. Deze kaart wordt verwarrend gebruikt. 10. Dat de scheidsrechters teveel geïnstrueerd worden. 11. Dat er een beter contact tussen scheidsrechters en trainers moet ko men. 12. Dat de kwaliteit van de Neder landse arbiter redelijk is'. OVERTUIGD De trainers zijn er van overtuigd, dat de populairste sport in Neder land aantrekkelijker en minder ge compliceerd gebracht moet worden. Bij de soms heftige samenspraak tussen Evert Teunissen (FC Den Haag), Wiel Coerver (NEC) Pim van der Meent (FC Amsterdam) en Barry Hughes (Go Ahead) in een van de leslokalen van het KNVB- centrum groeide de overtuiging al snel, dat het betaalde voetbal op de verkeerde weg is. De Brit Barry Hughes: 'Sensatie, dat hebben we nodig. Alles moet zich in het zes- tien-metergebied voor het doel af spelen. het spel moet zich niet op het middenveld concentreren. Er moeten bij wijze van spreken hart verlammingen op de tribune ko men.' En Teunissen: 'Ik vraag me af of we onze spelers als trainer niet te snel een behoudend karakter in praten. We zijn door de deelname aan Europese bekertoernooien te snel geëvolueerd. Door het Europa Cup-voetbal is de norm voor de Nederlandse competitie teveel op het optreden van Ajax en Feyenoord afgestemd. Daardoor kregen we te weinig opportunistisch voetbal. Een jonge voetballer in Engeland wordt jarenlang professioneel gemaakt. Hij weet niet anders dan dat voetbal als een show gebracht moet worden. Misschien letten wij teveel op de fraaie één-twee combinaties, op het standbeen, het gestrekte teentje, ter wijl we het in feite van de lange pass over dertig meter en de voorzet hoog voor het doel moeten hebben.' Wiel Coerver: 'Vergeet niet, dat een speler ten opzichte van vroeger tij dens een wedstrijd eenderde meer kan afleggen. De conditie het ver mogen, is aanzienlijk verbeterd. Bin nen enkele seconden kunnen alle elf spelers als een menselijke muur voor b->t doel gaan staan. Het probe ren n een doelpunt te maken zal dus steeds moelijker worden. De trefkans is kleiner. En dat, terwijl het doel nog dezelfde afmetingen heeft als in de periode, dat er met twee backs gespeeld werd. Het doel zal dus groter moeten worden. Een andere oplossing zie ik niet. Indivi duele acties behoren bijna niet meer tot de mogelijkheden.' SALARIS Vrijwel alle trainers in het betaalde voetbal zien de noodzaak van aan trekkelijker met meer risico's uitge voerd spel. Van de Meent: 'Er zitten zoveel factoren achter. Neem alleen maar eens de salarissen van de spelers en de positie van de trainer. We willen best aanvallender gaan spelen, maar we moeten tegelijker tijd toch ook aan het resultaat den ken. Het publiek heeft daar te wei nig begrip voor. Het moet de men sen dan ook geleerd worden.' De Nederlandse prof moet bereid zijn van een wedstrijd een show te maken. Daarvoor is brutaliteit, inzet en karakter nodig. Hughes weer: 'Het karakter van het Nederlandse volk is waardeloos. We moeten in de eerste plaats zorgen dat de spe lers afhankelijk van de bal zijn. Dat hun inkomsten door hun prestaties worden bepaald. Dus is een volledig professionalisme noodzaak. Als het goed gaat, doet zo'n jongen alles in het veld. Als zijn elftal eenmaal in de middenmoot of of nog slechter staat gaat hij toch onbewust denken: 'Wat maakt mij het uit. Morgen ga ik toch weer naar mijn baas. Daar om moet je de organisatie van een club terugbrengen tot 18 of 19 full- profs.' En Teunissen: 'We moeten het b-elftal afschaffen. Dat slokt enorme bedragen op. Dat geld kun nen we dan veel beter in de oplei ding van de jeugd gaan investeren Coerver: 'Jongens van veertien, vijf tien jaar, moeten we een optimaal karakter als echte prof gaan bijbren gen. Ik heb altijd al vanaf de eerste dag ruzie omdat zje te weinig karak ter hebben. We moeten voortdurend werken aan de lef en de courage van dé spelers.' Attractiever voetbal, minder tactisch vernuft van de trainer, méér karak ter. Het zijn gezamelijke conclusies logische punten ook. De lef èn het karakter van de trainer kunnen mis schien op korte termijn al een weg aangeven. Rapport aan alle belanghebben den over verontrustende daling van publieke belangstelling ZEIST De trainers van de betaalde voetbalclubs gaan boordevol goede voornemens het nieuwe jaar in. Een dagje (zéér uitgebreid) praten in het KNVB-sportcentrum in Zeist leverde gisteren de logi sche conclusie op, dat het Nederlandse profvoetbal aantrekkelijker gepresenteerd moet worden om een rem te kunnen zetten op de verontrustende daling van de publieke belangstelling. Tientallen suggesties en meningen zijn op papier gezet en zullen in de vorm van een rapport aan de directe belanghebbenden worden overhandigd. Daarnaast timmerde de als een vakbondsleider optredende secretaris generaal van de Vereniging van Oefenmeesters in Nederland (WON), Jaap van der Leek, een resolutie in elkaar, waarin de meest urgente wensen van de toptrainers zijn ondergebracht. Het is uiteraard een utopie, dat op zondag 7 januari, als de betaalde competitie na de winterstop weer gaat draaien, de toeschouwers overal plot seling vergast zullen worden op aan vallend, dus aantrekkelijk en specta culair voetbal. Toch kwamen de verza melde trainers unaniem tot de conclu sie, dat de vermindering van de pu blieke belangstelling in de eerste plaats in eigen gelederen gezocht Engeland moet worden. 6 beschaamd het hoofd in de schoot bij concrete cijfers over de teruglopende belangstelling. Andere feiten zorgden echter voor een snelle troost. Niet alleen in Nederland klinkt de alarm- schel voor de penningmeesters. Ook in (bijvoorbeeld) West-Duitsland, En geland en Frankrijk is de toeschou wers-curve opzienbarend gedaald. Gegroeid De trainers staken met een opmerke lijke eerlijkheid de hand in eigen trainingspak. Weliswaar belangrijke, maar niet overheersend-schuldige fac toren als de overvloed aan voetbal op radio en televisie kwamen uitvoerig aan de orde, maar beheersten de di verse discussies in de Zeister bossen bepaald niet. Dat siert de trainerswe reld. De vakorganisatie van de Neder landse oefenmeester is vooral sinds oud-bondscoach Jaap van der Leek zich met een lovenswaardige animo over de problemen heeft gebogen tot een sterke belangengemeenschap uit gegroeid. Een front ook, dat in tegen stelling tot het verleden, aanzienlijk méér onderneemt dan het organiseren van gezellige avondjes en borrelhap jes. De WON richt zich niet alleen op de directe belangen van haar le den, maar is nu tot zo'n volwassen heid gegroeid, dat zij zich wel dege lijk met de algemene problematiek wenst bezig te houden. Wat dat be treft heeft de trainersgroep in ieder geval al een duidelijke voorsprong op de andere werknemers-organisatie in het betaalde voetbal, de Vereniging van Contract Spelers (WCS) geno men. Dat de trainers nu plotseling als een gediplomeerd soort 'redders' van het betaalde voetbal gezien moeten wor den. is natuurlijk sterk overdreven. Daarvoor vormen ze in de eerste plaats een te kleine en te kwetsbare groep in de voetbalwereld. Hoewel de animo voor de 'dag van de bezinning' redelijk groot was, ontbraken toch nog een reeks namen op de presentie lijst Wie er NIET waren: Ernst Hap- pel (Feyenoord), Stefan Kovacs (A- jax), George Knobel (MVV), Spitz Kohn (FC Twente, ziek), Maarten Vink (Wageningen), Cor Brom (FSC), Laszlo Zalai (PEC), Meg de Jong (Heerenveen), Cor van der Gijp (Veendam), Henk Wullems (SC Til burg), Ron Dellow (Heracles), Leo Beenhouwer (SC Cambuur), Jan van Baren (Fortuna VI) en Jan Rem mers (FC Den Bosch). Nog altijd een opmerkelijk hoog percentage. Zij, die wel naar het KNVB-bolwerk waren gekomen legden over het algemeen Desondanks is het opmerkelijk hoe veel trainers in Nederland juist het Engelse voetbal nog steeds als voor beeld van het voor het publiek 'ware' voetbal naar voren schuiven. Het - Britse spel is allang niet meer zalig- pSMliS makend. Maar het circus daar is wèl opgebouwd uit een zuiver professio neel management. En juist die basis mist het Neder lands profvoetbal jammerlijk. Terecht werd steeds weer gerefereerd aan het feit, dat in Nederland nog steeds rasamateurs de marionetten besturen. Daarom zal een hardere en duidelijke opstelling van de vakmensen tegen de kartonnen muur van hobbyisten nau welijks zichtbaar resultaat op kunnen leveren. Het Britse voetbal is taktisch veel matiger ontwikkeld dan in Nederland en West-Duitsland. Maar de Britten bieden wèl spektakel en sensatie, zij tonen wèl lef en karakter. Eigenschap pen, die in het Nederlandse voetbal door 'wetenschap' zijn verdrongen. Resultaatvoetbal, de angst voor een nederlaag, heeft het de laatste jaren gewonnen van inzet en instelling. Ook de trainers, de denkers, die er zich zo vaak op beroemen een etmaal per dag met voetbal bezig te zijn, hebben eerder bewondering voor de schaker dan voor de klaverjasser. Of de amateuristische leiders in het voetbalbestel overtuigd zijn van de noodzaak tot restauratie van de huidi ge situatie, blijft daarna de grote vraag. De trainers, óók zij, willen best, maar durven niet. Van hen wordt resultaat geëist Mooie, spectacu laire wedstrijden zonder puntenwinst staan bij de clubbonzen op de tweede plaats. Want luidt de ietwat kortzich tige redenatie, alléén successen bren gen de toeschouwers naar het stadion. De trainers wordt nauwelijks een kans en tijd voor een gedegen op bouw gegund. van overtuigd, dat in Nederland posi tiever voetbal mogelijk moet zijn. Op nieuw zal straks echter blijken dat goede voornemens rond oud en nieuw meestal van zeer korte duur zijn. Pas als het totale profvoetbal in Neder land (hobbyisten en vakmensen) de precaire gezondheid van het zorgen kind gaat bestrijden, is beterschap mogelijk. Anders zal zelfs ook dit 'Op zoek naar wat strengere trainer' m Pi1 Trainers luisteren in Zeist. Van links naar rechts Brand (Haarlem), Castenmiller (Excelsior), Van dei- Meent (Amsterdam), Van Eek (Helmond Sport) en Alleman (Eindhoven). initiatief van de trainers-organisatie vrijwel nutteloos blijken. Een diagno se alléén is namelijk niet voldoende. GERRIT DEN AMBTMAN Van onze speciale verslaggever AMSTERDAM Ajax kan heel rustig op zoek gaan naar een niejgc trainer. Nog voor de helft van de huidige competitie voorbij is, i al vast dat de ambtstermijn van Stefan Kovacs niet verlengd zal den. Hij keert definitief terug naar Roemenië om daar de enige i hem geambieerde baan, directeur van de voetbalbond, aan te van e Kovacs had al eerder door laten schemeren, dat de kans dat langer bij Ajax zou mogen blijven, klein was. De Roemeense ajze riteiten stonden op het standpunt dat Kovacs het bij Ajax gelee ;sc in zijn vaderland weer moest gaan uitdragen. Nu kan ook niet worden gezegd dat Ajax hemel en aarde heeft bewogen om Kovacs te houden. Het lag ook niet in de lijn der verwachtingen dat Ajax zich buitensporig veel moeite zou getroosten om Kovacs te behou den. Daarvoor is Ajax teveel toe aan een andere leiding. Kovacs immers trok bij Ajax gewoon een lijn door. Op de uiterst riante fundamenten van het bewind Rinus Michels. bouwde de Roemeen door. Beminnelijk, niet te hard voor de spelers en- vooral de verantwoordelijkheden steeds verder doorschuivend naar de spelers die als werkelijk volwassen voetbalprofs die verantwoordelijkheid ook moesten kunnen dragen. Kovacs kon daarbij stabiliserend op treden. En zal de rest van de periode i?ix>; ook die stabiliserende functie blijven volvoeren. Kovacs heeft daarbij waar schijnlijk ook meer van Ajax kunnen leren dan andersom, maar dat hoeft natuurlijk nog niet te betekenen dat de uiterst beminnelijke Roemeen de kwaliteiten niet had voor dit Ajax. Kovacs had en heeft de kwaliteit vooral om op geestelijk gebied de spelers opnieuw neer te zetten. Die impuls is echter uitgewerkt. Dat is vooral gebleken uit de uitspraken van de spelers. Zeer recent nog liet Jan Mulder (wel onder de straffe George Kessler spelend in "het verle den maar niet onder Rinus Michels) horen dat hij toch ook een nieuwe man op de brug voor ogen had. 'Ik wil daarbij niets ten nadele van Ko vacs zeggen, maar als ik aan een nieuw e trainer denk, dan zou ik toch een trainer willen zien die wat harder optreedt dan Kovacs. Meer voetbal trainer is'. Die hardheid, liever het gebrek aan hardheid, zal ook de tweede helft van de competitie onder Kovacs die nu nog in Roemenië verblijft, kenmer kend zijn. Hij heeft zijn stempel ech ter niet op Ajax kunnen drukken en het zal voor zijn opvolger even moei lijk worden om dat te doen. De periode Kovacs zal ondanks de succes sen (wereldbeker, Europa Cup, Neder lands kampioenschap en Nederlandse beker) de geschiedenis ingaan als een overbruggingsperiode. Een vrij abrup te, dat wel. De overbrugging van de straffe en voor sommige spelers moei lijk te verwerken harde tijd onder Michels naar de nieuwe man die Ajax nu zoekt, die het internationale voet bal niet alleen volgt maar ook kan blijven bepalen. Het zoeken van Ajax is wel vergemak kelijkt door het vroege opzeggen van Kovacs. Michels nam zijn besluit om te vertrekken in een periode dat veel kaarten al geschud waren. Kovacs heeft Ajax een leuke troef in handen gegeven, waarover voorzitter Jaap van Praag zegt: 'We hebben inderdaad wel even de tijd gekregen om een nieuwe trainer te zoeken. En het is zelfs al zo, dat we in de korte tijd dat officieel bekend is dat Kovacs weg gaat. we al een aantal aanbiedingen binnen hebben gekregen. Ook uit het buitenland. Maar er was nog geen trainer bij waarover we eerder al gedacht 'hebben Voor Ajax is dc ontwikkeling nauwelijks verrassend. Kovacs gaf zich bij zijn vertrek naar Roemenië maar weinig kans om nog langer in Nederland te mogen blijven. Ajax had cfóarooor de kans al een blauwdruk te maken van de nieuwe trainer. Jaap van Praag: 'Het nieuwe type trainer dat wij zoeken zal wat STEFAN KOVACS m strenger moeten zijn Wij gaan met het bestuur daar nu verder buigen'. Daarbij zal ook uitdrukki rekening worden gehouden met wensen van de spelers'. Bij het zoeken naar een opvolger Kovacs (Van Praag: 'Ik wil hem ren als een man die zeer veel voor Ajax heeft gedaan'), zal H|sir Groot ook een rol spelen. De Ajacied die door een blessure voetballoopbaan voortijdig moest breken, heeft de afgelopen jaren 'spion' waardevol werk gedaan Ajax. Aanvankelijk op free-lance ;fa, later in vaster dienstverbi b* Groot wordt nu in full-time dii lid ZURICH Reuter i De Ajacleden Suurbier en Horst Blankenburg zijn opgenomen in de selectiegroep, waaruit elftal van de zes EEG-landen-van het es uur zal worden samengesteld, dat januari lil Londen speelt tegen een uit de nieuwe lidstaten, waaronder land en Denemarken. Hun uitverkiezing is liet gevolg vi terugtrekken van de West-duitsers F Int Bcckenbauer (de Europese voetballer bet jaar 19721 Gerd Muller en Paul nor. allen van Bavern München. 1 beeft een contraet lopen om op 2 Januari met zijn sterkste elftal vrlendsd pelljke wedstriidon te spelen Verder is geselecteerd Berti Vogts Mbncbengladbach. Voor het EEG-elftal waren reeds Piet zer, Ruud Krol en Gerrie Mühren uil| digd. mn ecl ter. dc Bort linl De ik Verkerk verloofd PUTTERSHOEK Cees Ver- kerk is eergisteren in alle sitlte verloofd met een Noorse vrien din. Het verlovingsfeest werd gevierd in het café van Verkerk in Puttershoek. Een fotograaf die het feestelijke gebeuren op de gevoelige plaat wilde vastleg gen, werd de toegang tot het café ontzegd. 'De verloving is een volstrekte privézaak. Daar heeft niemand iets mee te ma ken', was het commentaar van vader Pleun Verkerk. Voornemens Terecht klampen de meeste trainers door het chronisch geldgebrek bij de clubs zich vast aan de opleiding van de jeugd. Dóór kan nog karakter, lef en moed gevormd worden. Wiel Coer ver probeert in Nijmegen bij NEC een voorbeeld te geven. Dat het aan trekkelijk maken van het betaalde voetbal plotseling alléén een zaak van meer aanvallen en minder verdedigen is, heet een oppervlakkige veronder stelling. De oorzaak van de slepende ziekte moet in de eerste plaats in de gehele organisatie gezocht worden. Hoe sterk de trainerswereld hierop invloed kan uitoefenen, blijft een vraagteken. Wel mag zij zich met spoed gaan heraden over haar eigen optreden. Het eindeloos taktisch ge scharrel, de angst een punt te verlie zen, de communicatie, de invloed op de instelling van de spelers. Punten, die in feite voor déze vakmensen vrij gemakkelijk tot een oplossing ge bracht kunnen worden. Bijna una mem waren de aanwezige leden van de WON er (voor de zoveelste keer) AMSTERDAM In de weken rond de jaarwisseling komen ze los, de meer en minder bekende sportmannen en -vrouwen van het jaar. Overal ter wereld, waar de sport zichzelf maar een beetje denkt te respecteren, wordt die onderscheiding uitgereikt. Hier en daar, zoals bijvoorbeeld in België waar men maar tot de beste sport man of -vrouw komt voor het vierde achtereenvolgende jaar overigens Eddy Merckx), met een lichte variatie of aangepast aan een specifieke tak van sport (Franz Beckenbauer als Europees voetbal ler van het jaar). De verkiezingen zijn internatio naal of landelijk. Absolute topper in die verkiezingen tot nog toe: Mark Spitz, de zevenwudige gou den zwemmer van de Olympische Spelen in München. In bijna alle door de internationale persbureaus uitgeschreven verkiezingen bezet de Amerikaan met ruime voor sprong de eerste plaats. Het instituut sportman of -vrouw van het jaar is natuurlijk een overtrokken en overbodig insti tuut. Het is voor de 'sportherkau- wers' slechts interessant als beves tiging van het zo vaak te hoog opgeschroefde nationale prestige. Echter: door de ranglijsten heen komt men tot een vrij juiste af spiegeling van de plaats die de sport in het land en dat land in het internationale sportgebeuren inneemt. Overigens niet het aller belangrijkste van dat sportgebeuren Op Nederland geprojecteerd, waar de AVRO ook dit jaar de sport man, -vrouw, -ploeg en -stadverkie- zing weer organiseerde, klopt de internationale plaatsbepaling vrij goed. Op de internationale voetbal- lijsten komen Cruijff, Keizer, Huls- hoff, Gerrie Mühren en Neeskens voor, terwijl op de overige niet- voetballijsten slechts Ard Schenk (met een vierde plaats de hoogst genoteerde) en Willem Ruska prijkten. Schenk voor zijn presta ties in Sapporo (een schaatsenrij der had trouwens anders nooit het internationale publiek bereikt) en Ruska voor zijn internationaal fei telijk veel meer gewicht toe te kennen twee gouden medailles in München. Een geringe oogst, dat wel, maar bij de dames komt Nederland in het stuk helemaal niet voor. Hard rijden op de schaats, de enige tak van sport, waarir de Nederlandse meisjes een vooraanstaande rol spelen, telt internationaal hele maal niet mee en dat Nederland verder op damesgebied weinig be reikt heeft laat ook de in Neder land zelf gekozen sportvrouw zien: turnster Ans van Gerven, sinds een week gehuwd met turner Cor Smulders. Wél de beste Westeuro- pese turnster, maar nog lang niet van die grote internationale klas se. Haar nationale concurrentes- Atje Keulen-Deelstra, Stien Baas Kaiser, Betty Stöve en Willy Stah- le. Bij de heren ging de Neder landse titel sportman van het jaar overigens weer naar Ard Schenk. Andere kandidaten waren: Wim Ruska, Tom Okker, Johan Cruijff en dammer Ton Sijbrands. In ternationaal een ongehoord iets dat een dammer meedingt naar een sportman-titel, omdat dammen veel al niet tot de sporten wordt gere kend. In de verkiezing van Ajax tot sportploeg van het jaar (de derde keer in vijf jaar) werden al die andere topspelers van de Am sterdammers gekroond. Ter illustratie nog een greep uit de hoeveelheid verkiezingen: Een jury bestaande uit verte genwoordigers van zeventien Euro pese persbureaus heeft de Finse atleet Losse Viren uitgeroepen tot Europees sportman van het jaar 1972. De Fin, die in München zowel de 5.000 als de 10.000 meter won, verwierf 192 punten. Ard Schenk werd bij deze verkie zing, georganiseerd door het Pool se persbureau PAP vierde met 98 punten. De jury kwam tot het volgende resultaat: 1. Losse Viren (Finland, atletiek192, 2. Valeri Borov Ruslandatletiek) 169, 3. Eddy Merckx Belgiëwielrennen) 147, 4. Ard Schenk (Nederland, schaat sen) 98, 5. Renate Stecher (Oost- Duitsland, atletiek78. Christian Piot, doelman van Standard Luik en het nationale elftal, is gekozen tot Belgisch voet baller van het jaar 1972. Piot kreeg 246 stemmen. De tweede plaats teas voor Maurice Martens van Racing White (194). De beste Nederlander is Rob Rensenbrink (Anderlecht), die 91 stemmen kreeg. Hij werd daarmee vijfde. Verdere Nederlanders op de lijst zijn Ruud Geels en Nico de Bree gedeelde 22e), ex-Anderlechtspeler Jan Mulder (24), de momenteel op non-actief staande Nico Rijnders en Jan Ruiter, de Anderlecht-doel- man die beiden de 38e plaats delen. In West-Duitsland werd Klaus Wolfermann, ivinnaar van een gou den medaille op de Olympische Spelen, tot sportman van het jaar uitgeroepen. Bij de dames werd Heide Rosendahl, winnares van het 'goud bij het verspringen en lid van de estafetteploeg die de 4 x 100 meter in München won. gekroond. Als beste team kwam het hockeyteam uit de bus, vooral dankzij de gouden medaille die de hockeyers behaalden. In Oost-Duitsland ging de hoog ste eer bij de heren naar Wol) gang Nordwig. Hij won in München het polstokhoogspringen. Gouden medaille-ioinnares op de 800 en 1500 meter, Karin Janz werd uitgeroepen tot sportvrouw van het jaar. Dusan Bajevic, spits van de eerste-divisie club Velez uit Mos- tar, is door de Joegoslavische sportpers uitgeroepen tot beste speler van 1972. In Zwitserland werd Marie The- rèse Nadig uitgeroepen tot beste sportvrouw van 1972. Marie Therè- se won tijdens de Olympische Spe len van Sapporo tweemaal goud Bernhard Russi, in Sapporo een maal op het hoogste podium, werd de hoogsteeer toegekend bij de mannen. In Amerika kwam bij de dames Wimbledon-winnares Billy Jean King als eerste uit de bus. Sport man van het jaar werd John Wooden. Hij is coach van het basketbalteam van de Universiteit van Califomië in Los Angeles, dat voor de zesde maal in successie Amerikaans kampioen werd. commissaris betaald voetbal. Al ei te jaren is Ajax op zoek naar een bet aai de kracht die een functie vergt baar met de Engelse manager krijgen. Niet alleen de functie is n niet gekomen, ook de man werd gevonden. Van Praag: 'De benoen 'k van Henk Groot is een voorzich gri stap van ons naar die full-time m afi ger waarover gesproken is. Groot functioneren als intermediair tufht bestuur en spelers. Dat is een tjrd vende functie die niet langer n'Pel tgedaan dn door een amateur'. RUUD VERDONfcii •en no in arl DEN HAAG(ANP). Boncisco Frantisek Fadrhonc heeft Feyeiv der Dick Schneider als oudere spUöe toegevoegd aan de selectie van J:1 v Oranje voor de wedstrijd tegen Etf 1 land (onder de 23 jaar), die dim januari op het veld van Arsen; Londen wordt gespeeld. De zest geselecteerden voor deze 'gewone terlandwedstrijd zijn: Barth (SC derlecht) en Schellekens (NEC), Marwijk (Go Ahead) Arnold Muh|js, en Rep (beide Ajax), Willy en van de Kerkhof en Notten (alle Twente), Bonsink (FC Utrecht), (FC Den Haag), Rijsbergen Schneider (beiden Feyenoord), Vil (Sparta), Bos en Gritter (beiden Groningen) en Krijgh (PSV). Son A.MSTERDAM (ANP). In dc ïl "r laatste zitting van het internatio .°e damtoernooi heeft Sijbrands zijn p au voorsprong op Andreiko behouden. de vrijdag te spelen laatste ro: a' tegen de Rus Andreiko heeft hij i rémise genoeg om toernooiwinnaar|^ worden. Grootmecstergroep. tiende ronde. Sijbi (Ned)-Baba Sy (Sen) 2—0. Wlersma Van der Sluis (Nedi 11; Hermelink Smith (VS) 2—0; Roozenburg (Ned)-'!"Mt voy (Fr) 20; Faal (Gambia)-Jansen (J 1—1; Drost (Ned)-Andreiko (Rusl) 0—2 Stand: 1. Sijbrands 18 pnt; 2. AndreittfSe pnt. 3. Wiersma 16 pnt. 4. Roozenbur pnt. 5. Drost 11 pnt G Hermelink 10 pi Baba Sy 9 pnt. 8. Smith 7 pnt. 9. Van Sluis 7 pnt 10. Jansen 5 pnt. 11. Mostof pnt. 12. Faal 4 pnt. Mecstergroep: achtste ronde (Belg)-Kemp (Sur) 02: Maquet (Fr)-i- ten (Ned) 02; Goudt (Nedi-Jubal Fr) r 0; Benjamens (Ned)-De Ruiter (Ncd Goerce (Ned)-Badlall (It) 1—1; I (Sur)-Tsjavcrdian (Rus) 11; die 2if R 'e Pr< let 't. (N ha 3 1 i le

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 12