van Hartelijk afscheid dokter F. W. Juch Doe-het-zelf actie scholieren in Delfts Trefcentrum Tariefsverhogingen in raad van Woerden Eerste deel nieuwbouw Verpleeghuis Delft eind januari in gebruik Directeur van Merwebolder Plaatje met Laurens-orgels miljoenencomplex onderwijs binnenkort in de vakanties hun handen uit de mouwen Gerritse 3-:?d Machinefabriek uitgebrand Ds. W. S. v. Leeuwen (78) overleden Exposities bij Dicke en behandelen Vogelexpositie in Blijdorp xpositie in 'eeshuis Gouden jubileum bij De Jong Tours Miljoenste schokbreker AWARTET WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 REGIO RHL9 ROTTERDAM Aan de serie gram mofoonplaten 'Rondom de Rotterdam se Laurensorgels' is weer een nieuw toegevoegd. Het is een EP. waarop voor het eerst de beide orgels in deze kerk te horen zijn. Organist Johann Th. Lemckert speelt op '.iet transeptorgel een 'Preludium en fuga in e' van Nicolaus Buhns, een voorloper van Johann S. Bach. I-let is een door grote levendigheid intens boeiend werk, stoer het be gin, dan een speels thema met echo's en een breed en klankrijk slot. Op de andere kant staan de bekende variaties over 'Mein junges Leben hat eind End', die onze landgenoot Jan Pietersz. Sweelinck schreef voor kla vecimbel, maar die het op het kooror gel ook prachtig doen. Het eigenaardi ge van dit kleine orgel, het aanblazen van de pijpen dat men wel het 'spu wen' noemt, is vooral in de zacht gespeelde laatste variaties duidelijk te horen. Het spel van Johann Th. Lemckert is zeer muzikaal en stijlvol, de opname door Siegro Studio's is voortreffelijk en de hoes geeft een prachtige repro ductie van de Laurenskerk uit de tijd, dat daar de Binnenrotte nog achter was. Twee opmerkingen: op de hoes staan de gespeelde werken op de verkeerde kant vermeld en op he plaatje staat de titel van de compositie van Bruhns in het Duits, wat, gezien de hoes, ook in het Nederlands had gekund. Dit fraaie geschenk voor alle mogelij ke feestdagen is te verkrijgen aan het Bureau der Hervormde Gemeente op het Grote Kerkplein 5 voor 7,50 en dagelijks van 11 tot 4 uur bij de koster. Ook is bestelling per postgiro no. 4900 Fonds Herbouw Grotekerk mogelijk, maar dan moet 9 worden overgemaakt. Zwervers IJsselmonde) krijgt donder dagavond bezoek van Fcycnoord. Deze licht- wedstrijd begint om half acht. Op dezelfde avond Irekt Hillegersberg naar Numansdorp om er tegen NSW te oefenen. Basketbaleredivisionist RZ ontmoet zater dagavond in sporthal De Enk in Rotterdam het Zandvoorlse Lions. De afgelaste oefenwedstrijd Spijkenlsse De Lier wordt nu zaterdag om 2.30 uur ge speeld. Rozenburg ontvangt zaterdag het Rotter damse DEI! voor het spelen van een vriend schappelijke ontvangst. Aanvang 2.30 uur. SLIEDRECHT Op de afscheids receptie die dokter F. W. Juch is aangeboden in verband met zijn benoeming tot algemeen direc teur van de verpleeginrichting van 'De Merwebolder' zijn hon derden hem de hand komen druk ken en werden hem fraaie ge schenken overhandigd. Mevrouw Juch was deelgenote in de waar dering die de scheidende huisdok ter mocht ondervinden. De receptie werd in een grote ont- -nutzaal van Huize Parkzicht gehou den. Er ging een intieme bijeenkomst van genodigden aan vooraf. Aanwezig waren: het gemeentebestuur, de voor zitter en de medische staf van de ASVZ en zijn opvolger als huisarts, dokter C. M. de Vos. Namens het comité belichtte de heer Biileveld de bijzondere verdiensten van de scheidende arts. die zijn spo ren op velerlei terrein getrokken heeft. Na de dames Juch en De Vos met bloemen te hebben vereerd bood hij namens de patiënten een zilveren theeservies en een duikershorloge aan. Deze geschenken werden binnen gereden door Arja Vink en Cees de Groot, de eerste babies in zijn Slie- drechtse praktijk, die dokter Juch ter wereld heeft geholpen. Burgemeester Van Hofwegen zei dat dokter Juch nu werk krijgt waar zijn gehele hart naar uitgaat. Wat hem in dokter Juch zo had getroffen waren het menselijk element en de menselijke benadering in de uitoefe ning van zijn beroep. Namens de gemeente bood de burgemeester een boekwerk aan. Ds. D. Bakker, gereformeerd predi kant. vertolkte de gevoelens van een aantal van zijn collega's. Hij belichtte in het bijzonder de sociale bewogen heid van de scheidende huisarts. Het woord voerden verder nog de heer A. J. Meijer, namens het bestuur van het bejaardencentrum 'Huize Parkzicht', de heer P. Beijer, secreta ris van het Algemeen Ziekenfonds, en de heer Van der Bent, voorzitter van de stichting ASVZ, die de belangrijke taak schetste welke straks op de schouders van dokter Juch wordt ge legd. Dokter Juch bracht tot slot zijn dank onder woorden. EGrStC PREI VOOr DELFT In Delft kunnen leerlingen van het basis- en voortgezet DORDRECHT Goed werk van Jan Bernhard Meinen, waaronder twaalf pentekeningen, etsen en kleine etsen, is te bezichtigen in de hal van Dicke aan de Bomkade. Wonderlijke hori zontale en vertikaal opgebouwde, ver laten fantasiesteden laat Meinen oprij zen. 'Stad gelegen op ritsen en aan water (4), Na de ramp (5) en Vervallen bolwerk met schermbloem (8). zijn knappe pentekeningen, die soms aan Esscher doen denken. Tot 31 december is ook een interes sante tentoonstelling te zien in de hal van het architectenbureau Gerritse aan de Spuiboulevard. Werken van Ietske Richters, in felle kleuren, trek ken aan en stoten tegelijkertijd af. Verstilde figuren, zielloos geplaatst in een tijdloos fantasielandschap staren ons aan. De enorme kracht van hun bepaaldelijk niet-zijn, geeft hun het recht van bestaan. Hun onverbonden- heid met de omgeving spring naar voren. Schilderijen die te denken ge ven. Vele stijlen tesamen in olieverf op grote doeken aangebracht. ïceptie CJV ARDINGEN Op 1 januari idt de CJV Liefde Vrede een uwjaarsreceptie om alle leden en angstellenden de gelegenheid te ge- i elkaar te ontmoeten. De receptie van 4 tot 5 uur in Triangel, isenstraat. den de scholieren in werkgroepjes ingedeeld. Inmiddels maken 22 vereni gingen reeds gebruik van het Trefcen trum. Als beheerder is de heer J. Schomaker aangesteld. VLAARDINGEN De motoren- en machinfabriek Mulder aan de Konin gin Wilhelminahaven te Vlaardingen is zaterdagmorgen vroeg vrijwel ge heel uitgebrand. De schade wordt ge schat op twee ton. Even na zes uur werd alarm geslagen, maar toen de brandweer met twee motorspuiten arriveerde sloegen de vlammen reeds boven het dak uit. De brand werd bestreden met zeventien stralen en na een uur was de vuur haard bedwongen. Met de nablussings- werkzaamheden zou de brandweer nog verscheidene uren bezig zijn. In de fabriek bevond zich een flinke voorraad scheepsmotoren en machine onderdelen. Voorzover de motoren niet door het vuur werden aangetast, hebben ze toch flinke waterschade opgelopen. Over de oorzaak van de brand, waar bij zich geen persoonlijke ongelukken hebben voorgedaan, tast men in het duister. ROTTERDAM Maandagmorgen is op 78-jarige leeftijd de hervormde predikant dr W. S. van Leeuwen plot seling overleden. Vrijdagmiddag om 13 uur zal in de Laurenskerk een rouwdienst worden gehouden, geleid door ds G. Julius. De begrafenis zal in alle stilte geschieden. Dr. Van Leeuwen werd predikant in 1919. Hij bekleedde zijn ambt aanvan kelijk in Ellewoutsdijk en later in Velsen. Van 1930 tot zijn emeritaat in 1959 stond ds. Van Leeuwen in Rot- terdam-Crooswijk en in de wijkge- meente Prinsenkerk. Na zijn emeritaat werd hij directeur van de katechetenschool in Rotterdam en geestelijk verzorger van het verzor gingshuis voor bejaarden Emmahuis. In de bezettingstijd was dr. Van Leeu wen actief werkzaam voor geëvacueer- den en tewerkgestelden. Uit dit werk is later de stichting Kerkelijk Sociale Arbeid der Herbormde Gemeenten voortgekomen. Naast vele andere functies was ds. Van Leeuwen ook hoofdredacteur van de Rotterdamse Kerkbode en voorzit ter van de Commissie Godsdienston derwijs openbare scholen. ROTTERDAM Van 27 januari tot en met 4 februari vindt in de Rivièra- hal van Diergaarde Blijdorp de 21e wereld-vogeltentoonstelling plaats. Or ganisator hiervan is de - Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers. Voor de deelnemers is deze grote expositie, waar men duizenden vogels uit aller lei werelddelen zal kunnen bewonde ren, tevens een wedstrijd. De keuring van de vogels zal enkele dagen voor de aanvang van de tentoonstelling geschieden door gediplomeerde keur meesters uit binnen- en buitenland. irage atste Op 27 januari zal in besloten gezel schap de prijsuitreiking plaatsvinden. De komende vogeltentoonstelling zal vooral in het teken staan van do kleurkanarie. waarvan de laatste tijd vele nieuwe kleurslagen zijn ontstaan. Jaren geleden is deze kleurkanarie voortgekomen uit de kleine geel-groe- ne kanarie van de Canarlsehe Eilan den. Behalve kleurkanarics zullen er ook vele postuurkanaries geëxposeerd worden en voor de liefhebbers van exotische oracht onder andere kili- bri's en tangara's. DELFT Het Verpleeghuis Delft (voorm. Groene Kruis Sanatorium) aan de Van Mierevëltlaan neemt 23 januari a.s. het eerste gedeelte van de nieuwbouw, waaraan in 1971 werd begonnen, in gebruik. Die dag zullen met medewerking van het Rode Kruis tientallen patiënten verhulzen. Zij laten de oude paviljoens op het terrein achter, die t.z.t. worden gesloopt. In het eerste blok van de nieuwbouw kunnen 84 patiënten «orden verpleegd. Van buitenaf worden 24 nieu we patiënten opgenomen. Hel Verpleeghuis Delft heeft een lange wachtlijst voor opname. Momenteel worden in het verpleeghuis 189 patiënten verpleegd. Als de totale nieuwbouw in december 1974 in gebruik is heeft men de beschik king over 340 bedden. Het complex is ontworpen door prof. ir. P. H. Tauber uit Alkmaar. De gebouwen vormen een L. Tegen de noordweslgevel wordt bet dienslenblok gebouwd met keukens, magazijnen en huisdiensten. De kosten be dragen tien miljoen gulden. Bouwer is de NV Bataafse Aanneming Maatschappij uit Den Haag. nlïchtiifai AARDINGEN In de expnsitie- 'Het weeshuis' aan het Weeshuis- iin is tot en met zaterdag 6 januari tentoonstelling van werken van irles Kemper. Ed van Zanden. Jan rgerhout, Jan Goedhart. Maarten mper en Siano Siewert. de aankopen van de werken is kssubsidie van 20 van toepassing. tentoonstelling is geopend dage ts van 14 tot 17 uur en tiidens de •pavonden van 19.30 tot 21.30 uur op zaterdagen van 10 tot 17 uur. Zieker dens zon" en feestdagen gesloten. organisatie berust bij de sectie f Hdende Kunst van de Culturele f Wad Vlaardingen. >elang te k INAART De gemeenteraad van jnaart en Heijningen gaat vanavond gemeentebegroting 1973 behande- Ook komen voorstellen tot verhn- van enkele belastingtarieven ter ike. NDERT De gemeenteraad it bijeen op donderdag 28 decem- des avonds om 8 uur. Naast de Ibieding van de begroting 1973 t een voorstel aan de orde een liet van 1.660.000 te verlenen de stichting van een overdekt bad. Dit bedrag wordt echter beschikbaar gesteld als de uw als aanvullend werk kan wor- uitgevoerd, waardoor het moge- is 400.000 gulden aan rijkssubsi- te ontvangen. Het plan voorziet in bouw van twee bassins. Wat het ïeer betreft gaan de gedachten uit ar de oprichting van een NV Sport- idsenbad Klundert. In deze vergade- g zal tevens afscheid worden geno- in van de gemeentesecretaris. I0ON De gemeenteraad gaat in vergadering van maandag 8 janua- des avonds om 8 uur, de gemeente- jroting 1973 behandelen. In deze "gadering zal de burgemeester te- is zijn nieuwjaarsrede uitspreken. SCHEVEN1NGEN Het oude hart van Scheveningen in vogelvlucht. Maar ook dat oude hart krijgt een nieuwe kern Roncl de kruising Sche- veningseweg-Duinslraal-Prins Willem- straat-Badhuisstraat zijn vier moderne gebouwen verrezen Óp de luchtfoto van Martin de Wit zijn er drie te zien. inks het reeds in gebruik zijnde kantoor van het CBS., afdeling sociale statistieken, in het midden het nieuwe postkantoor, dal op 22 januari 1973 voor het publiek zal opengaan, terwijl rechts het nieu we Gemeenschappelijk Administratie Kantoor nog in de steigers slaat. Dit kantoor wordt pas begin 1974 geo pend. Op de andere foto staat de vierde loot aan deze Scheveningse nieuwbouwstam, het kantoor van de AMRO-bank, een fraai, 'anders' ont- icerp van de architect R van der Sluis. Dit bankkantoor zal begin 1973 worden opgeleverd. WOERDEN De gemeenteraad krijgt donderdag een fiks aantal ta riefsverhogingen voorgelegd. B. en w. hebben zowel een nieuwe legesveror dening als een nieuwe marktgeldver- ordening, een niuwe keurloonveror dening cn neuwe kampeertarieven voorgesteld. Per dag en per persoon moet er op het kampeerterrein voor taan aan gulden worden betaald, per tent. per caravan of kampeerwagen, afhankelijk van de grootte 2 tot 6; per auto 1.50. Een geheel nieuwe bepaling is dat in het tijdvak van 25 juni tot 25 augus tus voor lege tenten niet alleen het staangeld in rekening wordt gebracht maar ook het volledige kampeergeld voor de daarbij behorende personen. De markttarieven die geheven werden volgens een verordening van 1967. worden voor de weekmarkt vrij licht, voor de najaarsmarkt vrij drastisch verhoogd. De keurlonen worden gemiddeld met 18.5 procent verhoogd. De bestaande tarieven dateren van 1 januari 1969 Voor de mogelijkheid die b. en w. van Woerden hebben geschapen om zelfbouwers in de nieuwe bestem mingsplannen een kans te geven blijkt veel belangstelling te bestaan. sie (de zoveelste) worden verwacht over de verkoou van een aantal wo ningwetwoningen aan de huidige be woners. De meningen over dit onder werp liggen in de raad zo verdeeld, dat er steeds weer uitgebreide discus sies ontstaan Hoezeer de standpunten uiteen liggen en hoe verdeeld b. en w. èn de commissie voor openbare werken in dit opzicht we! zijn, blijkt duidelijk uit de voorstellen. Het gaat om zes aanvragers en de minister gaat akkoord met de verkoop voor de door hem vastgestelde prij zen. De meerderheid van b. en w. stelt voor de woningen aan de bewoners in eigendom over te dragen. Eén lid is tegen en één lid wil alleen nog verko pen als de termijn waarbinnen de woning niet vrij mag worden doorver kocht momenteel 5 jaar op tien jaar wordt gesteld. Het college heeft tevens in meerder heid besloten om na afhandeling van de lopende aanvragen, na 1 januari 1973 geen woningwetwoningen meer aan de bewoners te verkopen. Twee leden zijn tegen dit voorstel. GOUDA Burgemeester Van Dijke van Gouda heeft donderdag de eerste paal geslagen van een gebouwencom plex. dat door Van Eesteren uit Rot terdam in opdracht van Hobo-Faam, ook uit Rotterdam, wordt gehouden. Het complex omvat onder andere een kantoorgebouw van zes lagen, een goederen-verdeel-centrum en een com putercentrum en ook een restaurant- en kantinegebouw. Totale oppervlakte is 25.419 m2, er komen ongeveer 400 mensen te werken. De aanneemsom inclusief installaties is 23.5 miljoen gulden. RIJSOORD De Jong Tours her denkt maandag 8 januari 1973 het vijftigjarig jubileum. Ter gelegenheid daarvan wordt op die dag een receptie gehouden in de her berg 't Wapen van Rijsoord in Rij- soord. De Jong Tours begon in 1923 een auto-omnibus-dienst in Rotterdam. In 1924 werd een dienst Zwijndrecht- Rijsoord Rotterdam vv opgericht. In 1935 stapte men uit de lijndiensten en begon men een touringearbedrijf, annex verhuurbedrijf van luxe auto's. In 1945 moest men opnieuw béginnen. De Jong Tours groeide uit tot een bedrijf met 135 wagens, goed voor 6.000 zitplaatsen. Het bedrijf kreeg eigen werkplaatsen en eigen opleidin gen. Met 160 medewerkers werd het een van de torootste touringcaronder nemingen van Europa. De Jong Tours wordt ook veelvuldig gebruikt voor groepsreizen, zoals voet balclubs. Verder verzorgt men uitge breide pendeldiensten, trouwpartijen en touringcarvakanties. In 1971 be zorgde men niet minder dan 15.000 mensen een plezierige vakantie. Hoewel men het bijzonder prettig vindt om bloemen en geschenken te ontvangen vindt de directie De Jong Tours het zinvoller wanneer het daar voor bestemde bedrag gestort zou worden op een speciaal geopende re kening bij de Amrobank nv in Rid derkerk. nr. 48.73.09.944 t.g.v. Jubi leumfonds De Jong Tours, Rijsoord. Na de viering van het jubileum zal men dit bedrag verdelen over een aantal daarvoor in aanmerking ko mende charitatieve instellingen. Uiteraard is dit geheel vrijblijvend. Een werkgroep is bezig met het op stellen van een plan. Om te bekijken hoe dit alles gaat lopen wordt in de week van 2-5 januari zo'n werkperiode gehouden in het Trefcentrum aan de Phoenixstraat. De scholieren kunnen hier van alles doen. Onder deskundige leiding kun nen ze in dit ontmoetingscentrum van het Delftse verenigingsleven hun vaardigheid met hamer, schroevedraai- er of verfkwast demonstreren. Die zelfactiviteit van de jongeren kan het Trefcentrum goed van pas ko men, omdat aan het gebouw nog heel wat te doen valt. In het kantinecom plex op de begane grond kunnen zij hun creativiteitsdrang uitleven. Als dit lukt kan dit gedeelte van het gebouw, dat ook als wijkcentrum gaat fungeren, binnenkort worden geo pend. Tweeduizend scholieren zijn uitgeno digd om medewerking aan de doe-het- zelf actie te verlenen. Teneinde de overzichtelijkheid te bevorderen wor- OUD-BEIJERLAND De schokdem- perfabriek Koni in Oud-Beijerland heeft in 1972 voor het eerst in haar geschiedenis meer dan een miljoen schokdempers geproduceerd. Daarmee is de totale produktie van Koni Ne derland op 9.375.175 stuks gekomen. Het miljoenste exemplaar is begin december van de fabricageband geko men. De dochterfabriek van Koni in Frankrijk vervaardigt ruim 400.000 schokdempers per jaar. De jaarproduktie van Koni is de laat ste jaren sterk gestegen. Circa 25 jaar geleden was deze produktie nog geen 10.000 schokdempers. Het Nederlandse bedrijf exporteerd naar ruim 90 lan den. Behalve voor personen- en bedrijfswa gens worden ook schokdempers voor lokomotieven cn spoorwegrijtuigen geleverd, terwijl in Oud- Beijerland tevens schokdempertestbanken. hef- bruggen. autoverwarmingen en hydraulische uitrustingen worden ge maakt. De personeelsbezetting van de Nederlandse fabriek bedraagt thans 935. In het (vrij kleine) plan Lindenlaan II was voor tien eigen-bouwers grond gereserveerd en die kan nu gelijktij dig worden uitgegeven, omdat er meer dan voldoende animo voor is. De kavels zijn allen 120-124 m2 groot en de prijs bedraagt 12.000 per kavel. Aangezien het aantal gegadigden mo menteel verre het aantal mogelijkhe den overschrijdt is reeds afgesproken dat begin volgend jaar opnieuw be sprekingen zullen worden gehouden oni te komen tot eenzelfde procedure. Er mag verder weer een fikse discus-

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 9