fteuwe Leidse Coeraml Totale evacuatie na aardbeving in Managua B-52's slaan weer toe na kerstpauze anderhalve dag Harry Truman (88) overleden ■iinjawski wil naar frankrijk aantal doden in Drieduizend lijken uit ruïnes gehaald Dagravit B-complex WASAUTOMATEN Nog volstrekte Dnzekerheid over hoofdstad Nicaragua m verlevenden van uchtramp aten nedepassagiers op In deze krant Moord onder kerstboom vitamines met stootkracht SLAAPKAMERS WANDMEUBELS BANKSTELLEN hristelijk dagblad voor leiden en omgeving WOENSDAG 27 DECEMBER 1972 53ste jaargang no. 305 eenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Alle bekende merken 499,- Gironr. 269274 t.n.v. N.V. De Christelijke Pers, Amsterdam Abonnement 9,28 per maand, per kwartaal 27,45 Afd. Bezorging vanaf 08.30 uur „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" HAARLEMMERSTRAAT 250 IOSKOU (Reuter) De Russi- che schijver Andrei Sinjawski eeft het Sow jet-bureau voor visa evraagd naar Frankrijk te mo- en emigreren. Hij heeft nog een antwoord gekregen, zo is ernomen uit kringen van dissi- enten in de Russische hoofdstad. injawski, die ook in het westen als uteur bekend is onder zijn pseudo- lem Abraham Terts, werd vorig jaar rijgelaten uit een kamp voor dwang- rbeid, nadat hij vijf-en-een-halfjaar ad uitgezeten van de straf van zeven iar die hem in 1966 was opgelegd egens 'anti-Sowjet-laster'. e Sowjet-autoriteiten hebben deze aand twee andere dissidente intel- ctuelen, de bioloog Medwedew en de sicus Chalidze, naar het buitenland ten gaan. Ambtenaren van de Russi- he ambassade in de VS hebben ïalidze kort daarop zijn paspoort itnomen. om hem te verhinderen aar Rusland terug te keren, inds zijn vrijlating heeft de nu 47- rige Sinjawski met zjn vrouw en jn zoontje van zeven in een Moskou buitenwijk gewoond, waar hij zich ezighield met het schrijven van es- RITA 'Hier is mijn verlanglijstje voor Kerst. Ik hoef niet alles te hebben Zonnig Op de meeste plaatsen droog weer met wolkenvelden maar ook perioden met zon. Matige tot vrij krachtige zuidoostelijke wind. Maximumtemperaturen van 0 graden in het noordoosten tot ongeveer 4 graden in het zuiden van het land. MORGEN EN OVERMORGEN: voornamelijk droog met lichte vorst, vooral in het noordoosten van het land. Zon op: 08.48 Zon onder: 16.35 Maan op: 01.48 Maan onder: 12.07 i'iligheidsdienst u confectiebedrijf 1 i* a xL VNTIAGO (Reuter) Overlevenden in een ramp met een Uruguees vlieg- lig dat tien weken geleden in Chili rongelukte, hebben zich volgens de ïileense politie in leven gehouden lor de lichamen van omgekomen me- •passagiers als voedsel te gebruiken, c overlevenden, zestien in getal, eest jonge leden van een rugbyteam, erden vorige weck gered. Nadat het erlijke cu plantaardige voedsel was (geraakt, hadden de zestien volgens politie vijf dagen lang één mensen haam per dag geconsumeerd. !ii krant in Santiago, de hoofdstad m Chili, citeerde gisteren een pries- r die het gedrag van de ovcrlevcn- n achteraf goedkeurde. 'Aan het li- aam', had pater Tomas Gonzalez ge- gd, 'moet een passende plaats worden egekend, en in dit geval betekende t, dat het moest dienen als voedsel or de overlevenden'. MANAGUA (Reuter, UPI, AP) Generaal Anastasio Somoza, de 'sterke man' van de Middenamerikaanse staat Nicaragua, heeft gis teren de nationale garde opdracht gegeven iedereen, desnoods met Binnenland geweld uit de hoofdstad Managua te verwijderen. Zondag beval So moza de totale evacuatie van Managua, nadat deze grootste stad van Midden-Amerika (400.000 inwoners) zaterdagochtend door een rampzalige aardbeving was getroffen en er sindsdien een pestepi demie dreigt. Verbijsterde mensen zoeken -in de puinhopen in de door een aardbeving getroffen stad Managua naar mogelij ke overlevenden en bezittingen. Kersttoespraak Koningin 11 Tien doden in verkeer 11 Buitenland Over het aantal doden bestond ook gisteren nog volstrekte onzekerheid. Volgens het hoöfd van het Rode Kruis van Nicaragua, generaal Comez Sandino, zijn tot dusver drieduizend lijken uit de ruïnes gehaald en op straat verbrand. De schattingen over het dodencijfer lopen uiteen van vijf duizend tot vijftigduizend, waarmee de indruk van totale chaos en ontred dering opnieuw wordt bevestigd. Ze ker is slechts, dat tussen de 80 en 95 procent van alle huizen en gebouwen van Managua volkomen verwoest zijn of dermate gescheurd, dat zij neerge haald moeten worden. President Jose Figueres van Costa Rica, zei na een bezoek aan Managua, dat er zekpr 19.000 mensen onder het puin begra ven liggen. De straten liggen bezaaid met lijken en puin. Overal staan gebouwen in brand, die piet geblust kunnen wor den, omdat er geen waterleiding meer intact is. Terwijl enerzijds talloze mensen door een shock zijn bevangen en sprakeloos of versuft voor het puin van hun vroegere woning zitten, wordt er ondertussen ook veel geplun derd. Overal lopen mensen met zak ken over de schouders, vol met gesto len goederen, 's Nachts hoort men het schieten van de soldaten op de plun deraars, die niet gearresteerd kunnen worden, omdat er geen gevangenissen meer zijn. Sommige plaatselijke radio zenders hebben er zelfs bij de mensen op aangedrongen om 'in' alle winkels in te breken, die u maar wilt, maar met :n de huizen, waar mensen nog voor zitten, die hun enige bezittingen bewaken'. Aangezien er geen water in het centrum is. en alle winkels kapot zijn, moesten een groot aantal mensen namelijk door plunderen zich in leven houden. Zie verder pagina 5, 7e kolom. CLEVELAND, Ohio (AP) In de Amerikaanse stad Cleveland is zondag een jonge moeder gearresteerd, die, nadat ze haar twee kinderen had geholpen bij het optuigen van de kerstboom, hen met een luier had gewurgd. De 24-jarige vrouw, die ge scheiden leeft van haar man, zei ter verklaring van haar daad dat ze neer slachtig was en huiselijke moeilijkhe den had gehad. Hoessein hertrouwt 5 Kunst Vossejaclil van Claus 2 Sport (ADVERTENTIE) pardon! Lel op: DAGRA moet er opstaan Men is er in geslaagd vast le stellen, dat snelle vermoeidheid.nervositeit, prikkelbaarheid, gejaagdheid en geringe eetlust in bepaalde gevallen een gevolg zijn van een tekort aan vitamines van het B-complex. Subsidie maakt zorgen HVC niet kleiner Basketbal steeds barrier Bockcnclalage Radio en tv Strips, feuilleton Puzzel Dag woensdag Men schrijft ons Familieberichten 6. 7 e (ADVERTENTIE) in elke prijsklasse alle maten modern en klassiek Levering uit voorraad: 'SLAAPBANKEN- CENTRALE' Pabriekstoonzalen: Industriegebouw, Goudsesingel 68. Rotterdam, telefoon 010-13.80.18. SAIGON (Reuter, UPI, AP) Na een 'kerstbes taiur van 36 uur zijn gisteren weer Amerikaanse militaire luchtvloten opgestegen om Hanoi en andere delen van Noord-Vietnam te bombarderen. Dat er een pauze in acht was genomen, werd van Amerikaanse zijde pas achteraf toegegeven om te verhinderen dat de Noordvielnamezen ervan profiteerden, zei hel Amerikaanse opperbevel in Saigon. Oucl-president van Am erika Het Noordvietnamese nieuws agentschap heeft gemeld, dat er gisteren weer acht Amerikaanse B-52's zijn neergehaald. Volgens opgaven van Noordvietnamese zijde zouden sinds 18 december 61 Amerikaanse vliegtuigen, waaronder 26 B-52's, zijn neerge schoten. Het Amerikaanse opper bevel had tot gisteren het verlies van 11 B-52's toegegeven. Andere recente ontwikkelingen in en om de Vietnamese oorlog: 1. Het bestand van 24 uur dat tijdens de kerstdagen in Zuid-Vietnam gold, was volgens het Zuidvietnamese rege ringsleger het bloedigste van de afge lopen jaren. Het zou tachtig keer zijn geschonden. 2. Amerika moet de luchtoorlog ten noorden van de 20ste breedtegraad staken, als het serieuze vredesbespre kingen wil voeren, zo heeft de Noord vietnamese delegatie in Parijs giste ren verklaard. 3. Noord-Vietnam heeft ontkend, dat zijn minister van defensie, de ver maarde generaal Giap, eind vorige week in Haiphong zou zijn omgeko men. Het bericht hierover (in eerste instantie afkomstig van de Zuidvietna mese inlichtingendienst) werd een produkt van de psychologische oorlog voering van de VS en Zuid-Vietnam genoemd. 4. De inwoners van Saigon hebben volgens Reuter 'het vrolijkste kerst feest sinds jaren' gevierd. Er was in de winkels en op de zwarte markt een groter assortiment aan speelgoed en kerstcadeaus dan in de afgelopen ja ren. 5. Radio-Hanoi heeft zondag ver klaard, dat de regering van Noord- Vietnam vastbesloten is de Ameri kaanse piloten die krijgsgevangen zijn gemaakt, menselijk te blijven behan delen. Volgens een correspondent van het Russische persbureau Tass zijn sommigen van deze piloten bij de Amerikaanse bombardementen van vo rige week gewond geraakt. In Ameri ka is vernomen, dat er Amerikaanse bommen zijn neergekomen op minder dan twintig meter van bet krijgsge vangenenkamp in Hanoi dat als 'Hil ton Hanoi' bekend staat. Dit bericht was binnengekomen bij een comité dat contact onderhoudt met de fami lie van krijgsgevangenen. KANSAS CITY, Missouri (UPI, Reuter) Harry S. Truman, de 33ste president van de Verenigde Staten, is gisteren op 88-jarige leef tijd overleden. In zijn ambtsperiode, die van april 1945 tot 1952 duur de, was hij verantwoordelijk voor verscheidene van de belangrijkste beslissingen in de wereldgeschiedenis van deze eeuw. Ze betroffen o.a. het afwerpen van atoombommen boven Hirosjima en Nagasaki, de instelling van de Berlijnse luchtbrug en het zenden van Ameri kaanse troepen naar Korea. Ziekenhuizen 6. Bij een bombardement van B-52's op het Bach-Mai-ziekenhuis in het centrum van Hanoi zijn meer dan 25 stafleden omgekomen, zo heeft het Noordvietnamese persagentschap za terdag bekendgemaakt. De patiënten zouden op één na ongedeerd zijn gebleven, doordat ze overgebracht va ren naar ondergrondse schuilplaatsen. Volgens de Noordvietnamese delegatie in Parijs is er in de week voor Kerst voor 40.000 ton aan bommen in en om Hanoi en Haiphong neergekomen het equivalent van twee atoombom men van Hirosjima-formaat. Behalve het ziekenhuis in Hanoi zouden er twee in Haiphong verwoest zijn. Bom- bardementsschade zou zijn toege bracht aan de ambassades van Cuba, Egypt,, India, Bulgarije, Hongarije, Oost-Duitsland en Albanië. Ook waren Russische, Chinese en Poolse schepen getroffen. Zie ook pagina 5. Truman stierf in een ziekenhuis, ver zwakt door ouderdom, een nierziekte en hartcomplicaties. Zijn 87-jarige vrouw Bess en zijn dochter Margaret Daniel waren op dat ogenblik in het huis van de Trumans in het nabijgele gen Independence. Truman zal don- Ifrdag worden begraven. De meesten van hen met wie hij tegelijkertijd een hoofdrol in de ge schiedenis speelde, heeft Truman overleefd: Stalin, Churchill, de Gaul le, Macarthur. Eisenhower en ook Thomas E. Dewey, die hij in 1948 rsloeg bij een van de meest specta culaire presidentsverkiezingen uit de Amerikaanse historie. De enige tijdge noot van wereldformaat die hij met heeft overleefd, is voorzitter Mao tse Toeng van China die gisteren 79 is geworden. Korea Volgens Truman gold de zwaarste be slissing die hij als president had te nemen, het zenden van Amerikaanse troepen naar Korea. 'Het had de der de wereldoorlog kunnen ontketenen'. De troepen voerden een 'politionele actie' uit, bedoeld om te verhinderen, dat communistische eenheden ten zuiden van de 38ste breedtegraad doordrongen. Na de tweede wereldoorlog ontwikkel de Truman de doctrine die zijn naam draagt en die erop gericht was, de Sowjets uit Zuid-Europa te houden. Onder zijn presidentschap kwam ook het Marshall-plan (grootscheepse hulp aan het uitgemergelde West-Europa) van de grond. Ook in de stichting van de NAVO had hij een prominent aandeel. Met de beslissing om tegen hel eind van de oorlog in de Pacific de atoom bom tegen Japan te gebruiken, heeft Truman, naar hij zelf heeft gezegd, niet zoveel moeite gehad. Als hij dit wapen niet had ingezet, zouden er volgens hem bij een invasie in Japan een kwart miljoen Amerikaanse mili tairen zijn gesneuveld, en waarschijn lijk evenveel Japanners. Slachtoffers In een ziekenhuis in Hirosjima liggen nog steeds 156 slachtoffers van de atoomaanval op die stad. Het hoofd van dit ziekenhuis, dr. Fumio Shigeto, zei gisteren toen hij van Trumans overlijden had gehoord, dat de patiën- *en de voormalige Amerikaanse presi dent niet verantwoordelijk hielden Harry Truman voor hun lot. Ze weten de atoomaan val aan de tweede wereldoorlog zelf, zei deze dokter, niet aan de heer Truman of het Amerikaanse volk. Het was misschien in de gegeven omstan digheden onvermijdelijk geweest, meende de dokter, dat Truman als leider van de VS opdracht gaf tot de nucleaire aanval. Naar schatting zijn bij de aanval op Hirosjima (6 augus tus 1945) 200.000 mensen om het leven gekomen. Twee uitspraken van Truman: 'Ik meen dat het 't beleid van de Verenigde Staten moet zijn, vrije vol ken te steunen, die zich verzetten tegen pogingen van gewapende min derheden of tegen druk van buitenaf om hen te onderwerpen' (in een toe spraak tot het Congres in maart 1947, waarin hij de politiek uiteenzette die later als de Truman-doctrine bekend werd). 'IJzeren vuist' 'Tenzij Rusland te maken krijgt met een ijzeren vuist en krachtige taal. is er weer een oorlog op komst. De Russen begrijpen maar één taal. Hoe veel divisies hebben jullie. (In een memerorandum voor minister van bui tenlandse zaken James Byrnes, janu ari 1946). E en beschouwing over president Tru man staat op pagina 12. Kaant Adres 'Woonplaats. .1972 Aan Nieuwe Leidse Courant t.a.v. de nieuwe HOOFDREDACTEUR Geachte heer Tamminga, Ja, ik wil graag meevechten voor het behoud van een gezonde Christelijke krant, omdat ik vind dat de stem van het Evangelie ook in de krant moet blijven doorklinken. Daarom, meneer de nieuwe hoofdredacteur, ben ik op pad gegaan en bied u als vtelkomstgeschenk bij de Christelijke Pers deze nieuwe abonnee aan. Naam_ nieuwe abonnee Adres 'Woonplaats Betaalt per maand/kwartaal Ik stel het op prijs dat u mijn abonneewerving wilt belonen en zet een streep onder mapje postpapier pletir.e schaaltje handige paraatmap met enveloppen (flessenonderzetter) met briefpapier en pen De nieuwe abonnee vreet dat hij de krant eerst veertien dagen gratis krijgt en daarmee ongeveer vier gulden bespaart. P.S. Ik doe m'n best voor nog een abonnee! Hoogachtend, Een postzegel is niet nodig als u op de enveloppe schrijft: MEUWE LEIDSE COURANT ANTWOORDNUMMER 2o7 I.,:

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 1