)veral demonstraties egen bombardementen Opzoek naarh°ge rente? Koningin: de ander tegemoet gaan u krijgt tot 61% bij de postspaarbank roningse hoogleraren: volkerenmoord ngetje was na halve g 'gestolen' dia moet rendabele Irijven nationaliseren' altijd safe )S vermindert gaven 1973 Zeven dagen MaMorca.3^ en't kost u geen peseta! Nieuwe organisatie voor hulp aan 'ondergrondse kerk' Rem op immigratie naar Australië Hotel ontruimd wegens gevaar voor explosie In kersttoespraak voor de radio Het weer OUW/KW\RTET WOENSD4G 27 DECEMBER 1972 BINNENLAND Kil an een verslaggever MSTERDAM In het gehele land is gedurende de kerstdagen gedemonstreerd tegen de hervatting (Advertentie) in de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. izenden namen zaterdagmiddag aan de demonstratieve optocht het Mercatorplein naar het Beur- in in Amsterdam. Er werden Kloeken meegedragen met teksen 'Erkenning democratische repu- Vietnam', 'Stop terreurbombar- ïenten', 'Nixon-Hitler' en 'Merr- istmas Mr. Nixon' demonstratie, die sterk was aanbe- >n door de PvdA, de CPN, de PSP de PPR trok ongeveer 15.000 deel- lers. Drie kamerleden. Marcus ker (CPN), André van der Louw dA) en Fred van der Spek (PSP) en de demonstranten op de beto- g te 'doen uitgroeien tot een na- ïaal verzet tegen de barbaarsheden Nixon in Vietnam'. André van der iv wenste Nixon toe, dat hij in zijn stkalkoen zal stikken en Van der k gaf het advies alle Amerikaanse rijven te boycotten. In Rheden betuigden maandag drie duizend mensen in een oecumenische dienst, georganiseerd door de Raad van Kerken van Rheden-De Steeg, hun instemming met het telegram, dat de raad stuurde aan de demissio naire premier Biesheuvel en minister Schmelzer. Ze deden dat door te ap plaudisseren. De raad vroeg in het telegram de diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten te verbre ken. De Asser Werkgemeenschap van Ker ken heeft maandag onder de kerkgan gers een actie gehouden. Zij kregen een briefje uitgereikt, waarin presi dent Nixon werd verzocht de bombar dementen te staken. In de brief wordt gezegd, dat de vernietiging van een volk in strijd is met het evangelie. Er zijn 2400 ondertekende brieven terug gekomen, dit is 40 procent van het uitgereikte aantal. Zij zullen worden een verslaggever ÏTERDA De driejarige Wim Merkestein is eerste kerstdag bij- waalf uur lang 'gestolen' geweest, kleine verdween toen in de kerst it de auto van zijn vader voor een op het Beukenplein in Amster- werd gestolen. Vader Merkestein zijn vrouw gaan halen, die in het werkte en had zijn zoon gekleed lapen gelegd op de achterbank, vijl de vader naar binnen, was, de auto die met draaiende mo- stond, gestolen. De diefstal werd enkele minuten ontdekt en de tot een grootscheepse speurac- 'an de politie in de Bijlmermeer, Abcoude en in de richting van lerdam. Maar men had pas succes zondagmorgen het signalement het jongetje en het kenteken van auto door de radionieuwsdienst ind waren gemaakt. een uur na de eerste radio- 'ndirig werd Wim van Merkestein oede gezondheid voor de deur van Weesperpleinziekenhuis in de dstad aangetroffen. De verontrus- uders konden toen hun enig kind in de armen sluiten. Ook de alen auto werd teruggevonden. )oter (Advertentie) erwa<.CUTTA (Reuter) De voorzit- van India's Congrespartij heeft iren opgeroepen tot nationalise- van 'zeer rendabele bedrijven', de openingszitting van het jaar- e congres van de (regerings)-par-. ?ei voorzitter Shankar Dyal Shar- dat hij de vraag van vele gewone sen waarom de regering alleen dce bedrijven overneemt en niet ^nemingen die veel winst maken, chtvaardigd vond. Sharma drong Tex aan op wettelijke maatregelen die terve lten onafhankelijker te maken van st tr< 'rote bedrijven. gezonden naar de ambassadeur van de Verenigde Staten in Den Haag. Zondag was in Assen al een protest bijeenkomst gehouden, georganiseerd door kerken in Assen, de politieke partijen PvdA, PPR en D'66, het Humanistisch Verbond en enkele mid delbare scholen en vormingscentra. De hervormde predikant ds. W. A. de Pree, de zenuwarts A. Pen van het Medisch Comité Nederland-Vietnam en het PvdA-kamerlid drs. H. M. Franssen voerden het woord. Er werd een telegram verstuurd aan de ambas sadeur van de Verenigde Staten waar in werd aangedrongen op stopzetting van de bombardementen. Tot slot be trachtten de ruim zeshonderd aanwe zigen stilte voor gebed of overdenking. In Baarn namen gisteren driehonderd personen deel aan een demonstratieve optocht, waartoe tijdens de kerstdagen bij de kerken met borden was opge roepen. Achter de optocht stonden Kom Over De Brug Baarn en de Baarnse Werkgroep Ontwikkelingssa menwerking. Hoogleraren Het jongetje met zijn moeder Ruim honderd Groningse hoogleraren hebben in een telegram aan de ambas sadeur van de Verenigde Staten ui ting gegeven aan hun diepe veront rusting en afschuw over de Ameri kaanse bombardementen. Zij schrij ven: 'De universiteit van Groningen pleegt zich niet uit te spreken over activiteiten van vreemde staten. In de kring der universiteit groeide echter nu de overtuiging dat haar hooglera ren zich moeten uiten. De laatste dagen hadden gebeurtenissen plaats, zo gruwzaam, dat stilzwijgen niet meer mogelijk werd'. 'Beoefenaars van de wetenschap', zo vervolgden zij, 'voelen hier verant woordelijkheid, daar de aangekondig de geweldplegingen mede mogelijk werden door de uitkomsten van we reldwijs wetenschappelijk onderzoek, dat niet voor zulk gebruik was be stemd'. De hoogleraren spreken van een handelwijze, die volkerenmoord gebruikt als middel van nationale po litiek. Het Amsterdamse concertgebouwor kest heeft zondag na het kerstcon cert 1972 in een telegram aan de ambassadeur van de VS 'met grote klem' aangedrongen op stopzetting van de bombardementen. Het tele gram was ondertekend door dirigent Bernard Haitink. de directie en leden van het orkest. De Wereldfederalisten Beweging Ne derland heeft een telegram gestuurd aan president Nixon, waarin wordt gevraagd de bombardementen op Noord-Vietnam te staken. 'Voor deze manier om een conflict tot een oplos sing te brengen kan men zich op grond van de menselijke rechten niet verontschuldigen', aldus het telegram. Poster De Utrechter R. van den Berg zette in de tuin van zijn woning aan de Frans Halsstraat een poster neer van president Nixon afgebeeld in monniks pij en met in zijn handen een sche del. Eronder staat de tekst: 'Vrede op aarde aan de mensen van goede wil'. De heer Van den Berg: 'Ik heb al jaren een verlichte kerstboom in mijn tuin gezet tijdens kerstmis, maar nu vond ik dat ik dit moest doen'. De postspaarbank Is altijd vlak bl| woning of werk.want op elk van de 2400 postkantoren kunt u terecht (Advertentie) (Advertentie) een verslaggever VERSUM De raad van beheer de NOS heeft besloten, de uitga- in het eerste halfjaar van 1973 hecg te brengen tot de helft van de otingsbedragen van 1972, zulks uitzondering van de uitgaven salarissen en sociale voorzienin- Als gevolg van de moeilijke fi- :iële situatie in de omroep zal ook personeel niet kunnen worden ibreid. aad van beheer heeft deze maat- Ien moeten nemen, omdat de ;aard oting voor 1973 nog niet is goed- mrd en de verhoging van de om- ibijdragen ook niet voor april 1973 aliseerd zal kunnen worden. Men t de omroeporganisaties verzocht, lfde maatregelen ten aanzien van oneel en uitgaven te nemen. Tot 13 januari bij Europa's luisterrijkste orgels: Denkt u over een orgel? Dan zijn hier 2 klinkende redenen om onverwijld naar 'n Eminent/Solina orgelhandelaar te stappen. Ten eerste hebt u aan een Eminent of Solina een ongehoord goed instrument. Ten tweede deelt u in de feestelijkheid rond het 50-jarig bestaan van Europa's grootste orgelbouwer. U ontvangt op de koop toe in elk geval een perfekt gehoorzame stereo hoofdtelefoon. En... u maakt een zeldzaam grote kans op een gratis week naar Mallorca met Martinair. Alle gewenste inlichtingen bij uw orgelhandelaar! Op naar Mallorca met eminent/lso li na I1 Van een onzer verslaggevers AMSTERDAM Om 'op grotere schaal belangstelling te wekken, niet slechts voor de noden van de miljoe nen christenen onder het communis me, maar vooral ook voor de grote mogelijkheden tot hulpverlening en evangelisatie', is een nieuwe organisa tie in Nederland van start gegaan onder de naam 'Vervolgd Christen dom'. In het eerste nummer van het gelijk namige blad wordt gezegd: 'Dankbacr Voor hetgeen reeds vanuit ons land is en wordt gedaan voor onze broeders en zusters in communistische landen, zijn wij na een zorgvuldig onderzoek tot de slotsom gekomen, dat slechts een zéér gering percentage van ons christelijk volksdeel de stem van het vervolgd christendom heeft gehoord, laat staan de gelegenheid heeft gehad er zich hoe-dan-ook voor in te zetten.' 'Vervolgd Christendom' (postbus 101, Barneveld) is de Nederlandse tak van 'Underground Evangelism', gesticht in 1960 door de Amerikaanse zendeling Joseph Bass. Deze organisatie houdt zich bezig met radio-uitzendingen, bij- bel- en lectuurverspreiding en hulp aan noodlijdenden én wil zo 'leveran cier van de ondergrondse kerk' zijn. Zij is volgens eigen zeggen het groot ste en best georganiseerde zendingsge nootschap op dit gebied. CANBERRA (AP) De nieuwe La- bour-regering in Australië heeft een volledige herziening gelast van het immigratiebeleid. Voor 1972/3 zal het aantal immigranten worden ingekrom pen van 140.000 tot 110.000. Daartegen over wil de regering de immigranten tijdens de eerste jaren van hun ver blijf meer bijstand verlenen dan tot nu toe gebruikelijk was, omdat teveel immigranten na een korte periode naar hun vaderland terugkeren. AMSTERDAM Het hotel 'De der tien balken' aan de Amsterdamse Ou- dezijds Voorburgwal en nabijgelegen panden zijn in de kerstnacht voor enige tijd ontruimd omdat er ontplof fingsgevaar bestond. De zestien jeug dige gasten van het hotel werden tegen middernacht naar buiten ge stuurd. nadat drie personen onwel waren geworden. Bij een onderzoek bleek in de kelder een concentratie van gassen te zijn ontstaan door een defect aan de centrale verwarming. Nadat de installatie was afgesloten konden de gasten hun kamers weer betrekken. In Voorthuizen werd zondag de boer derij van de familie Lokhorst door een felle uitslaande brand verwoest. De schade wordt geschat op een ton. Bij een brand in de Utrechtse binnen stad werd zaterdagnacht de 25-jarige NS-ambtenaar D. Postema ernstig ge wond. Hij liep een linkerheupfractuur en een gebroken kaak op toen hij, op de vlucht voor de vlammen, vanaf de tweede verdieping naar beneden sprong. De brand verwoestte de bo venste verdieping van twee panden in de Bakkerstraat. Oorzaak was vermoe delijk een brandende kaars. (ADVERTENTIE) UW VAKVERBOND Ravellaan 1 Utrecht Koningin Juliana heeft op eerste kerstdag voor de radio de volgende kersttoespraak gehouden: 'Spreken met Kerstmishet is zo moeilijk, op welke dag dan ook. iets te zeggen, wat iedereen aanspreekt, of al thans zoveel mogelijk mensen. En hoe komt dat? Daarover wilde ik mijnerzijds wat ge dachten opperen. We zijn allemaal waarheids zoekers. is 't niet? En alle maal hebben we iets van de waarheid begrepen, en toch weer heeft niemand, dunkt me, de hele waarheid 'in pacht'. Want daarvoor is ons verstand, onze geest té be perkt, ons karakter geeft aan alles een persoonlijke kleur, en onze eigen waarnemingen en ervaringen bevooroordelen ons zo gauw. Hoe verschillend ervaren wij nuchtere feiten al niet. Hoe vaak heb je werke lijk ten volle gelijk? In onze tijd, met zoveel berichten, ho ren we dikwijls een onvolledi ge waarheid. Geruchten ple gen halve waarheden te zijn of nog minder. Mijn familie en ik kunnen daarvan meepra ten. Wij mensen horen iets. luiste ren er misschien naar en je verstaat en begrijpt dat wat je hoopt, of vreest. Je haalt er d a t uit, waar je open voor staat of dat wat je zelf al dachtToch is er maar een waarheid. Al wat waar is. kan nooit in tegenspraak zijn met iets anders wat óók waar is. Het lijkt alleen maar zo, om dat onze menselijke-eenzijdige kijk iets van een heel ver schillende kant uit kan bezien dan een ander. En wie meent dit zijn eigen stuk waarheid de enige is de gelijkhebber beledigt ei genlijk het waarheidsbeleven van anderen. We weten allen, tot hoeveel waarheidsverdraai ing, leugen en laster dit soms ook nög kan leiden, tot hoe veel verguizing en strijd. En toch moeten we trachten in vrede samen te leven, en dus elkaar aan te vullen. Ik geloof dat we daartoe allereerst zelf waar moeten zijn. Er zijn twee bekende spreu ken: de ene is 'ken u zelf', de andere 'wees uzelf'. Nu heb je zelf je goede en je kwade mogelijkheden meegekregen, en wil je daar iets goeds van maken, dan geloof ik. dat je ze heel eerlijk en heel moedig onder ogen moet zien. Open baringen van waarheid over onszelf, evenals over anderen, kan veel pijn doen. maar 't maakt de lei schoon, en klaar voor iets nieuws en beters. Wij hebben onszelf te vaak voor de gek gehouden over onszelf. De kennis van de wer kelijkheid en het waarachtig worden maken ons daarvan vrij. Want wat is er bevrijde- nender, dan te voelen, dat je jezelf kunt zijn. Er wordt zo veel van je geëist: veel ervan kun je gelukkig halen o ja meer dan je dacht. Maar je moet niet worden vertekend en je ook niet laten verteke nen. Ik denk eens te meer aan 't verhaal van de rabbi, die zijn leerlingen voorhield, dat hem in de komende wereld niet zou worden gevraagd: Sussja, waarom ben je Mozes niet ge weest? Maar wel: waarom ben je Sussja niet geweest? Even zeer als je mag respecteren wat jezelf mag ziijn, zou je eerbied moeten hebben voor: hoe ieder ander zichzelf waar kan maken. En vragen: waar om ben je zo, broeder? Waar om handel je zoals je handelt. Zonder jezelf te veroordelen. Je zult bovendien merkwaar dig genoeg je eigen wezen er varen, door hem het zijne toe te kennen. Net als jezelf heeft ook hij misschien eigenschappen, waar je hartgrondig 'bah' tegen moet zeggen. Maar je kunt hem helpen, zijn ware en goe de bestemming te vinden en te volgen. Mijn zijn is met-de- ander-zijn. Neem hem zoals hij werkelijk is, opdat hij kan worden die hij is. maar nog niet kan zijn. En hij mag die worden op zijn manier en op zijn tijd. Biedt hem bevrijden de ruimte en ontdek daarbij jezelf. In onze tijd is er im mers juist door de grote opeenhoping van mensen een eenzaamheid als nooit tevoren, en dus: vervreemding. Men kent en begrijpt elkaar niet. In 't gedrang ontstaan wrij ving en agressie. Slechte kansen Nu, evenals vroeger, bieden we elkaar ook zulke slechte kansen aan: er is heel veel mis in onze samenleving, de onnadenkendheid, het domme eigenbelang, waarmee de aar de is misbruikt en vervuild, is het evenbeeld van wat wij elkaar hebben aangedaan de goeden niet te na gespro ken. Onze samenleving bergt in z'n ontzaglijke mogelijkhe- de even zoveel risico's. Je kunt iemand 't leven onmoge lijk maken door hem te veel mogelijkheden te onthouden, maai evenzeer door hem te verwennen met te vele. 't Ver waarloosde kind en het ver wende zijn beiden gedupeerd. De eens met hongeroedeem en die met hartvervetting zijn beiden ziek. Maar ook liggen er in onze maatschappij nog een onbekende hoeveelheid mogelijkheden braak. Ook in ieder mens of schoon die niet of nauwelijks beseft, wat voor kracht ten goede ervan hem uit zou kun nen gaan. Hoeveel ligt er nog klaar, dat gegeven en ontvan gen zou kunnen worden. Hoe zeer hebben we elkaar nodig bij het openen van deze kan sen. In eenzaamheid is geen geluk, in afzondering geen sti mulering. Laat ieder zichzelf open gooien en de anderen tegemoet gaan, ieder op z'n eigen manier, en dan de ande ren ontmoeten. Het elkaar vinden betekent geluk. Dan zijr. mensen opengegaan, en ze begrijpen en waarderen het ware in elkaar en waarom die ander is zoals hij is. Als alle delen van de waarheid, die alle mensen eerlijk en overtuigd van zich uit zien, zouden worden samengevoegd, dan zouden we i.og niet de laatste, de volkomen waarheid witen. Zelfs met duizenden goede foto's van één persoon kennen wij hem nog niet. Is het niet zo dat de hoogste waarheid ver uitgaat boven onze gezichtskring? En dat, hoe meer we boven onszelf uitstijgen, hoe weidser ons vergezicht wordt? En hoe klei ner onze eigen omstandighe den ons dan lijken wat ze eigenlijk ook zijn en hoe tijdelijk wat ze ook zijn. Dan merk je, dat je van Gods geslacht bent, en dat van al wat waar is dat 't enige is wat je eigenlijke bestemming ver werkelijken kan. Het is bevrij ding, boven je zelf uitgetild te worden, uit je beperktheid, en je eigen ruimtevaart te mogen ondernemen. Het gaat om gro ter dingen dan alleen ons aardse leven. Wel is dat on eindig boeiend maar niet alleen en niet altijd. Aan zich zelf overgelaten, hoe vreselijk kan het dan immers zijn. Wie is er, die niet zijn deel van dpze werkelijkheid leed. Telkens als je weer de kreten hoort of leest om liefde en vrede, merk je weer hoe waar het is. dat we naar een hoger soort leven verlangen. Dat lijkt ons soms zo onbereik baar. Maar we zouden er niet naar verlangen, als de moge lijkheid daartoe ons niet was aangeboren. Dit houdt voor mij dan ook in. dat we open moeten zijn voor de oorsprong van ons geslacht, voor de Schepper die het ware plan voor zijn schep ping heeft, dat het heil van heei de mensheid omvat, van ons allen. Dat als onze wil daarmee niet in overeenstem ming is, als onze ideeën te klein of op ons zelf gericht zijn. dat die dan geen toe komst hebben. Maar dat als wij er iets van zien. ons wil len erop richten, en deelne men aan de verwezenlijking van dat plan. dat we dan de vrijheid ervaren van ons ware zelf. Dan zal ons leven vrucht baar zijn. Dan zullen we ge lukkig zijn, omdat wij geluk kig maken. Wij denken met Kerstmis aan het opgaan van een groot Licht. Het doorlicht ons op onze waarachtigheid. Het wekt ons op uit ons kleine donkere bestaan. De wegen daarheen leiden overal vandaan, er is geen plek van waaruit een weg daarheen niet begint. Dit zijn tevens ook de wegen naar elkaar. In dat Licht zijn we alleen één in het ware'. R einig winter Van onze weerkund.ige medewerker Het mag dan op het vasteland licht tot matig vriezen (Erfurt gistermid dag 8 graden), dit betekent niet dat we aan het begin van een schaatsperi- ode staan. Het blijft in West-Europa bij wat randverschijnselen (lichte vorst voornamelijk in het noordoos ten), aan de zuidoostflank van een hogedrukgebied, dat zich tijdens kerstmis van Scandinavië naar Noord west-Rusland heeft verplaatst. Het is krachtig genoeg, daar niet van: meer dan 1045 millibar in het centrum, maar daarmee alleen krijg je nog de winter niet in huis. In de eerste plaats is de circulatie, ook al door de uithang van het hogedrukgebied naar Zuidoost-Europa, zuidoostelijk, waar door er eerder sprake is van föhnver schijnselen dan van Siberische kou. Kijk maar naar de +7 graden van Maastricht gistermiddag en de +8 van Essen, de +10 van Parijs om nog maar te zwijgen van de +18 graden van Ajaccio. Verder is het van bete kenis dat in vrijwel geheel West- Rusland niet meer vorst dan 1 a 4 graden voorkomt (overdag). Wanneer de wind dus pal uit het oosten ging waaien, dan nog zou het hier niet erg koud worden. Neede meelevende weervrienden, die mij gisteren opbel den met de mededeling: 'De luchtdruk is hoog boven Scandinavië, ik ver wacht oostelijke winden en een fikse winterinval'. hebben alleen in de ver te de bel horen luiden en zijn niet volledig geïnformeerd. De radiosonde van het weerschip ten westen van de Golf van Biskaje gaf gistermiddag op niveaus van 7.000 tot 12.000 meter hoogte krachtige winden uit zuidwest tot west. Deze gaan dichter bij het continent over in een zuid-noordstro ming. Deze wordt ook gevolgd door een nieuwe stormdepressie van 960 millibar in het zeegebied ten zuidwes ten van Ierland. Op de hele Noordzee zullen de luchtdrukverschillen toene men waardoor er een zuidoostenwind van 7 tot 9 Beaufort opsteekt. Boven dien neemt van het zuidwesten uit de kans op wat regen toe. De zuidweste lijke hoogtestroming betekent voor het Middeneuropese bergland eerder een snelle verslechtering van de situ atie voor de wintersport dan een verbetering. Nog steeds ligt hier veel te weinig sneeuw. Met later inzetten de stuwingsregen ten zuiden van de Alpen moet gerekend worden. BEWOLKING MIN. Te MP. WINDRICHTINQ Wcerrapporten van gisteravond 19 uur: Amsterdam half bew 3 gr, 0 mm: De Bilt f;eh bew 4. 0; Doelen zw bew 5. 0: Eeldc lalf bew 2, 0: Eindhoven zw bew 4. 0; Den Helde: half bew 3, 0: Luchth. Rtd. half bew 3, 0: Twente half bew 4, 0: Vllssingen zw bew 7, 0; Zd. Limburg regen 10, 0.1; Aber deen regen S. 0.1: Athene zw bew 14. 0; Barcelona I bew 15, 3: Berlijn onbew 3, 0; Bordeaux half bew 9. 3: Brussel 1 bew 0, 0; Frankfort 1 bew 3, 0; Genève gch bew 1, 0; Helsinki onbew 3. 0; Innsbrueck onbew 5, 0; Kopenhagen onbew 4, 0: Lissabon zw bew 15, 0.4; Locarno 1 bew 5. 0; Londen regen 9. 0.1; Luxembuig geh bew 1, 0: Madrid half bew 3: Malaga zw bew 14, 20: Mallorca onbew 17. 0; Miinchcn gch bew 5. 0; Nice zw bew 15, 0: Oslo geh bew 1, 0.1; Parijs zw bew 10, 0; Rome half bew 15. 0; Spilt half bew 10, 0: Stockholm gel bew 4. 0: Wenen ijzel 3. 0.1; Zurich zw bew Casa Blanca zw bew Istanboel mist 8. 0; Las Palmas geh bew 17, 0: New York geh bew Tel-Aviv n ontv; Tunis geh bew 17, 0. WATERHOOGTEN - 28 december. Vllssingen: 7.4S—20.18; Haringvliet aan de Zeezijde: 9.14—21.44; Rotterdam: 10.10—23.01; Scheve- ningen: 8.4821.IS: IJmuiden: 9.3722.07: Den Helder: 0.21—13.03: Harlingen: 2.41 15.37: Delfzijl: 5.10—17.57.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 11