Amerika verklaart de grote verliezen Bittere pil voor Sowjet-consument Giap belooft Amerikf intensivering strijd Linkse oppositie in Frankrijk nog sterker IRA begonnen aan driedaags 'bestand' Golda en Hoessein zouden met elkaar hebben gesproken 'Politieke gevangenen in Marokko gemarteld' Hanoi best verdedigde gebied in historie Nixon en Heath gaan met elkaar praten Ontwikkeling van lichte industrie en lonen valt tegen Perón terug naar Madrid Overlevenden van luchtramp na tien weken nog gered Moskou versterkt lening aan Chili TROUW/KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 BUITENLAND T7l WASHINGTON, HANOI, SAIGON (Reuter, UPI, AP, AFP) In kringen van liet Pentagon (het Amerikaanse ministerie van defensie) schrijft men de grote verliezen bij de bombardementen op Noord-Vietnam toe aan het feit dat de aanvallende vliegtuigen in de streek van Hanoi en Haiphong op het best verdedigde gebied in de oorlogsgeschiedenis stuiten. In dat deel van Noord-Vietnam staan meer dan 850 raketbatterijen en stuk ken afweergeschut opgesteld. Hiermee is rekening gehouden, toen besloten werd, de B-52-bommenwerpers aan de massale aanvallen te laten meedoen. Gerekend werd met het verlies van twee toestellen van dit type op elke vlucht met 100 toestellen. Dit zou ongeveer overeenkomen met de verlie zen in de tweede wereldoorlog. Bij bepaalde bombardementen (zoals die op Berlijn) zouden de verliezen nog aanmerkelijk hoger zijn geweest. De Amerikaanse Inlichtingendienst beweert dat er in het gebied van Haiphong 26 bataljons zijn uitgerust met Russische SAM2-raketten. die elk zes batterijen tot hun beschikking hebben. Zij hebben tijdens de eerste drie dagen van het bombardement 300K SAM-raketten afgevuurd. Bij Haiphong zijn bovendien 340 en bij Hanoi meer dan 360 stuks afweerge schut geplaatst. Vervangen Volgens de deskundigen van het Pen tagon zijn de SAM2-raketten door de Sowjet-Unie speciaal voor de strijd tegen de B-52 geleverd aan Noord- Vietnam ter vervanging van de lange afstandsraketten. De Inlichtingen dienst gelooft niet dat de Noordvietna- mezen beschikken over raketten met een grotere perfectie dan de SAM2. Dit zou de SAM3 moeten zijn en men neemt aan, dat de Russen die niet uit handen geven. Het Amerikaanse opperbevel heeft gisteren ook het nieuwsembargo op de berichten over de luchtaanvallen op NoordVietnam uitgebreid. Meege deeld werd dat niet langer bekend gemaakt zal worden, hoeveel piloten tijdens de acties boven Noord-Viet nam zijn neergeschoten en vermist. Deze restrictie, die nog niet eerder in de Vietnamese oorlog is toegepast, heeft ten doel om te voorkomen dat de Noordvietnamezen precies te weten komen, hoeveel bemanningsleden zich aan boord van neergehaalde vliegtui gen bevonden. Eerder deze week had president Nixon al een gedeelteijk embargo la ten instellen op de berichtgeving over de bombardementsacties, die maandag begonnen. Van Amerikaanse militaire zijde weigert men sindsdien gegevens te verschaffen over het aan tal gevechtsvluchten, de types van de betrokken toestellen, de ligging en de TEL AVIV, CAIRO (Reuter, UPI) Premier Golda Meir van Israël heeft volgens het Israëlische blad Haërets de afgelopen maanden verschillende malen met koning Hoessein van Jor danië gesproken, in een poging een vredesakkoord tussen beide landen te bereiken. Haërets beroept zich voor dit nieuws op een niet met name genoemde gezaghebbende bron. Een woordvoerder van het bureau van pre mier Golda Mcir liet het persbureau Reuter weten, dat 'er van overheids wege niet op speculaties in de pers gereageerd wordt'. Mevrouw Meir zou onlangs tegenover verslaggevers gezegd hebben, dat zo er al geheime besprekingen tussen haar en koning Hoessein gehouden zouden worden zij hierover nooit iets tegen de pers zou zeggen. Volgens Harets heeft koning Hoessein bij het geheime overleg iets van zijn verzet tegenover het zgn. plan-Allon laten varen. Volgens dit plan zou Israël het grootste deel van de bevolkte gebie den op de bezette westelijke Jordaan- oever aan Jordanië teruggeven en zelf een paar strategische punten langs de Tf ke strategie voor actie had voorge steld. 'Gemeenschappelijke Arabische actie is mogelijk, als Egypte dat weet en als Egypte dat wil', aldus Heikal, die een overzicht gaf van alle Arabi sche conferenties sinds 1964 en stelde dat deze alleen succes hadden, indien Egypte de weg aangaf. De pogingen om eenheid te brengen in het Arabi sche optreden tegen Israël moeten volgens Heixal worden voortgezet. 'De strijd voor de bevrijding van de Ara bische gebieden is immers niet in strijd van de traditionalistische Ara bieren alleen, of van de progressieve Arabieren alleen, maar van alle Ara bieren'. Heikals commentaar wordt door poli tieke waarnemers gezien als een nieu we poging zich van de regering-Sadat af te zetten en als een duidelijke aanwijzing, hoe instabiel die regering momenteel is. aard van de doelen en de aangerichte schade. Wel werd gisteren bekend gemaakt dat sinds het bpgin van de luchtaan vallen 43 Amerikaanse vliegers wor den vermist. Noord-Vietnam heeft in tussen laten weten, dat een groot aantal van deze mensen krijgsgevan gen is eemaakt. Op een persconferen tie in Hanoi werd opnieuw een aantal Amerikaanse gevangenen voorgeleid, die in Noordvietnamese handen waren gevallen nadat hun toestellen tijdens de bombardementen van deze week waren neergeschoten. Zes van de acht gevangenen hadden behoord tot de bemanning van B52s. De Amerikanen zouden hebben ge vraagd hun familie te laten weten, dat zi.i goed worden behandeld.Twee Ame rikanen waren ?o zwaar gewond, dat zij het ziekenhuis niet konden verla ten. Dinsdag werden al zes andere krijgsgevangenen op een persconfe rentie getoond. Intussen weigert Amerika toe te ge ven. dat bij de bombardementen ook een kamp werd getroffen, waarin Amerikaanse krijgsgevangenen bijeen zijn gebracht. Eerder was in Washing ton verklaard, dat Noord-Vietnam vol gens de Conventie van Genéve verant woordelijk zou zijn. als bij de bom bardementen inderdaad Amerikaanse krijgsgevangenen gewond zouden zijn. Deze gevangenen mogen niet worden vastgehouden in gebieden, waar mili taire objecten zijn gesitueerd. Ook China heeft bij Amerika gepro testeerd tegen het bombarderen van een Chinees vrachtschip, dat in Hai phong voor anker lag. Het schip werd od 20 december tot zinken gebracht Er is geen melding van slachtoffers gemaakt. Een Brits schip zou eerder deze week zijn getroffen. Bijzonderhe den daarover ontbreken. Na de Cu baanse en de Egyptische ambassades is nu ook het gebouw van de diploma tieke vertegenwoordging van Inda door bommen getroffen. Al het perso neel bleef ongedeerd. Nixon President Nixon heeft gisteren over leg gepleegd met zijn advisuers Henry Kissinger en generaal Alexander Haig. De laatste was juist uit Indo-China teruggekeerd. Haig bracht Nixon het antwoord van Thieu over op de brief, die de Amerikaanse president aan zijn Zuidvietnamese collega had laten overhandigen. Een woordvoerder van Nixon ontkende opnieuw, dat de pre sident gedreigd had, alle hulp aan Saigon te zullen stopzetten, als Thieu zou blijven weigeren een vredesak koord met Hanoi te sluiten. SAIGON (AP, Reuter) De invloedrijke Noordvietnamese mini van defensie, Vo Ngoejen Giap, heeft verklaard, dat de Vietnam* vastbesloten zijn te strijden voor de hereniging van het noordes het zuiden en 'de strijd tegen de Verenigde Staten terwille van nationale zelfbehoud te intensiveren'. Volgens de uitslag zal bij de verkie zingen in maart 46 procent van de Franse stemmers zijn steun geven aan de verenigde linkse oppositie, een toe name van één procent vergeleken met de peilingen van een maand eerder. De gaullisten zullen bij de verkiezin gen van volgend jaar maart, volgens het Instituut Sofres, slechts 38 pro cent van de Franse stemmen krijgen, dat wil zeggen acht procent minder dan de oppositie. De politieke centrum-groeperingen za gen hun aanhang teruglopen van vijf tien naar veertien procent. President Georges Pompidou, die van opvatting is, dat overheersing van het parle- LONDEN, KEY BISCANE (Reuter) President Nixon cn de Britse premier Edward Heath zullen op 1 en 2 febru ari een topconferentie in Washington houden over de oost-west-betrekkingen, de Europese economie en veiligheid, de EEG en de besprekingen over een wederzijdse beperking van de troepen sterktes in Europa. Premier Golda Meir rivier de Jordaan bezet houden. Aan vankelijk verwierp koning Hoessein dit plan zonder meer, volgens Haë rets, maar nu zou hij bereid zijn bepaalde aspecten ervan nader te overwegen. Zowel Golda Meir als haar naaste adviseur, de minister zonder porte feuille Israël Galili, hebben er de laatste dagen de nadruk op gelegd, dat de hervatting van de Vietnamese oorlog beslist niet in het voordeel van Israël is. zoals enkele dagbladen had den geschreven. Golda Meir noemde de Vietnamese oorlog 'een catastrofe en een tragedie'. Ze vond het zowel moreel als politiek verwerpelijk om te menen dat Israël voordeel zou kunnen hebben bij het cplaaien van een oor log elders in de wereld. Galili her haalde dit standpunt met nadruk. Galili lichtte ook een tipje op van de sluier over de Israëliseh-Jordaanse be trekkingen. Hij zei dat Israël wel degelijk een regeling met Jordanië wil, maar dat ten eerste de wens van koning Hoessein om een federatie tus sen de gehele westelijke Jordaan-oe- ver en Trans-Jordanië te vormen, 'niet als basis voor vredesonderhande lingen kan dienen' en dat ten tweede Jordanië niet bereid is om. los van de andere Arabische staten, een aparte vrede met Israël te sluiten. Schuld Volgens hoofdredacteur Mohammed Hassanan Heikal van het Egyptische blad Al Ahrara zijn de recente confe renties van Arabiache ministers van buitenlandse zaken cn defensie en van Arabische stafchefs mislukt, door de schuld van Egypte, dat geen duidelij- Van ecu medewerker De Sowjet-economie moet het wat kalmer aan gaan doen. De lichte industrie de hoop van me nig Russische consument zal in 1973 niet de geplande 8,1 procent, maar slechts 4,5 procent meer gaan produceren. De reële loonstijging zal volgend jaar 4.8 procent bedragen in plaats van de voorziene 5.2, terwijl de groei van de Sowjet-economie voor 1973 op een bescheiden 5,8 pro eent is getaxeerd, twee punten lager dan gepland. De omvang van de economische in zinking in de Sowjet-Unie werd pas goed duidelijk, toen Nikolai Baiba- kow, al jaren de leider van het centrale staatsplanbureau. Gosplan, deze week op een tweedaagse zitting van de Opperste Sowjet verslag uit bracht. Als oorzaak voor het omlaagschroe- ven van de in het negende vijfjaren plan (19711975) gestelde doelein den voor 1973 wordt officieel het mislukken van de oogst opgegeven. 'Landbouw', zei Nikita Chroesjtsjow reeds twee jaar voor hij er in 1964 zijn nek over brak, 'is geen zaak om grapjes over te maken. De hele economie kan bankroet gaan als een stagnatie in de landbouw niet wordt gesignaleerd en tijdig overwonnen.' Inderdaad vormt de landbouw in de Sowjet-eoonomie een vitale, maar traditioneel zwakke schakel. Tekort komingen en moeilijkheden in het economische stelsel zoals toepassing van verouderde produktiemethoden. te lange levertijden, slecht magana- gement etc. worden juist in de land bouwsector snel zichtbaar. Gaat het mis met de landbouw, dan wordt het zenuwcentrum van de Sowjet- economie. de planning, daardoor ge raakt. Niettemin is dit. als verklaring voor de huidige economische malaise, slechts de halve waarheid. Want de landbouw en de lichte industrie zijn de sluitposten in een politieke economie, d.w.z. een economie waar van de doeleinden goeddeels door de machthebbers worden bepaald en niet door de consumenten. Twee sectoren De Sowjet-economie is, naar marxis tisch principe, onderverdeeld in twee sectoren: die waar de produk- lie van de produktiemiddelen plaats vindt (groep A) en die van de produktie der consumptiegoederen (groep B). Richtsnoer is de 'wet' dat A sneller moet groeien dan B. Dit leidt ertoe, dat de Russische econo mie voortdurend onder hoogspan ning wordt gezet. Tot nu toe heeft Moskou altijd grote nadruk gelegd op de prioriteiten van A, als inves teringen. de bewapening, de ruimte vaart etc. Het negende vijfjarenplan voorzag echter juist in opvoering van de produktie in groep B. De staat zou bijvoorbeeld hogere prijzen gaan be talen aan de kolchozen en de sow- chozen. die niet doorberekend zou den worden aan de consumenten, teneinde de achterstand in de vee teelt in te halen. Nu zal die verho ging voor 1973 slechts 4.5 pet. zijn, tegen 7,5 pet. in 1969. En opnieuw zal de produktie in groep A, de zware industrie, de voorrang krijgen van de centrale planners in Moskou. Dit betekent onder meer dat de voornaamste investeringsstromen bij de zware industrie, en niet bij de landbouw of de lichte industrie te recht zullen komen. Voor de Russi sche consument was Baibakows boodschap dan ook een zuur kerstca deau. Die consument neemt toch al min der en minder genoegen met verou derde produkten; hij wenst waar voor zijn geld en spaart liever lange tijd voor één goed artikel dan dat hij zich voor weinig geld kwalitatief slechte goederen laat aansmeren. De ze veranderde instelling van de Sow jet-consument brengt voor de lichte industrie grote problemen met zich mee. Dikwijls stapelen zich grote voorraden onverkochte artikelen in de warenhuizen op. Een soortgelijk verschijnsel kennen wij overigens ook (in veel mindere mate) in ons economisch stelsel, getuige b.v. het bericht van deze week dat schoenfa brikanten en -winkels met duizen den partijen niet in de mode zijnde dameslaarzen opgescheept zitten. Van huis uit was in de Sowjet-indus- trie de omvang van de produktie bepalend, niet de afzet. De in de vijfjarenplannen gestelde produktie- cijfers moesten worden gehaald. Dat streven was voor hele generaties Sowjet-fabrieksdirecteuren het richtsnoer. De kortsluiting tussen vraag en aanbod door de verwaarlo zing van het marktmechanisme en de langs vele, trage bureaucratische schijven verlopende planning, ver oorzaakte periodieke economische crises. De huidige crisis past ook in dit kader, ondanks de na 1965 ingevoer de economische hervormingen die juist deze moeilijkheden uit de weg moesten ruimen. Liberman Die hervormingen waren gebaseerd op een reeks voorstellen van de econoom prof. Jewsej G. Liberman. In een zeer bekend geworden artikel in de Prawda van 9 september 1962 sprak hij zich uit voor de regeling waarbij de centrale instanties slechts drie grootheden voor de fa brieken zouden vaststellen: het volu me van de produktie, het assorti ment en de tijden van levering. De acht eisen die Kosygin in zijn ge denkwaardige rede van september 1965 voor het Centrale Partijcomité aan de fabrikanten in het nieuwe vijfjarenplan stelde, beknotten ech ter hun vrijheid nog evenzeer als tevoren. Tegen 1968 het jaar waarin de economische hervormin gen hun effect zouden moeten gaan sorteren werd duidelijk, dat de oude mankementen in de planning en het systeem nog bij lange na niet verdwenen waren. Ter illustratie: een Sowjet-fabrikant geeft de voorkeur aan goederen waarvan de prijs in Moskou zodanig is vastgesteld dat ze een hoog rende ment opleveren.ook al zijn dit verouderde goederen. Meestal heeft zijn fabriek daar ook nog de meeste ervaring mee. Hierdoor komen goc- Oud-premier Chroesjtsjow (hier gefo tografeerd als helper bij de oogst op een collectieve boerderij in Kazak stan): 'Landbouw is geen zaak om grapjes over te maken.' deren van onvoldoende kwaliteit op de markt, die niet in dank worden afgenomen en zodoende de circulatie stagneren. Sacharow Economische hervormingen kunnen alleen dan doeltreffend zijn, als zij gepaard gaan met andere wijzigin gen in de Sowjet-samenleving. De kerngeleerde Andrei Sacharow, een bekend dissident en voorzitter van het onofficiële Russisch Comité voor de Rechten van de Mens. for muleerde dit probleem in een open brief van maart 1970 aan Breznjew, Podgorni en Kosigin aldus: 'De eco nomische hervorming van 1965 is een hoogst nuttig en belangrijk ini tiatief dat de kardinale problemen van ons economisch leven tot een oplossing zal moeten brengen. Wij komen echter tot de overtuiging dat puur economische maatregelen niet voldoende zijn om alle door de her vorming gestelde taken uit te voe ren. Sterker nog. deze economische maatregelen kunnen niet volledig worden doorgevoerd zonder hervor mingen op het gebied van het be stuur, de informatie, en de open baarheid.' Op deze kaart van de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi staan de doelen aan gegeven die bij de massale Amerikaanse luchtbombardementen geheel of ge deeltelijk werden vernietigd. Daaronder één van de grootste ziekenhuizen van Hanoi, het Bach Mai-ziekenhuls met duizend bedden. Volgens de Zweedse auto riteiten, die financiële hulp aan dit ziekenhuis hebben gegeven, zijn vele artsen cn verpleegsters cn een onbekend aantal patiënten gedood. Opiniepeilingen wijzen uit: PARIJS (UPI) De communistisch-socialistische oppositie in Frank rijk heeft zijn voorsprong op de regerende gaullisten vergroot, nau welijks twee maanden voordat algemene verkiezingen plaatsvinden. Dit blijkt uit de nieuwste opiniepeilingen van het Instituut Sofres, die gisteren door het dagblad Le Figaro werden gepubliceerd. ment voor zijn land kwalijke gevolgen zal hebben, is van plan binnenkort zelf de politieke arena in te stappen om het prestige van de gaullisten op te vijzelen. Uit de jongste opiniepeiling blijkt ook, dat de populariteit van de gaul listische premier Pierre Massmer, on danks diens regelmatige optreden voor radio en televisie en ondanks veelvuldige bezoeken aan de provin cie, de afgelopen maand nog is terug gelopen van 27 naar 26 procent. De Franse minister van financiën Valery Giscard d'Estaing blijft met 56 pro cent de populairste gaullistische lei der. Jacques Chaban-Delmas. die afgelopen juli na een reeks schandalen door president Pompidou naar huis werd gezonden, bleek de afgelopen maand zijn populariteit zowaar te hebben opgeschroefd van 29 tot 34 procent. Slechts twee procent van de Fransen blijkt zijn steun te geven aan rechtse bewegingen. De Franse Nationale Vergadering be sloot onlangs nog de suggestie te verwerpen om opiniepeilingen te ver bieden in perioden voor de verkiezin gen, omdat de kiezers er mogelijk door zouden kunnen worden beïn vloed. De verklaring van Giap, werd donder dagavond afgelegd en gisteren uit gezonden door radio Hanoi. De gene raal heeft een en ander gezegd op een bijeenkomst ter gelegenheid van de 26-ste verjaardag van de nationale verzetsbeweging tegen de Franse kolo niale overheersers en de 28-ste ver jaardag van de oprichting van de Noordvietnamese strijdkrachten. Giaps verklaring wordt door waarne mers van groot belang geacht, omdat zowel Amerika als Saigon hebben ge- eist dat Noord-Vietnam er in principe mee instemt Zuid-Vietnam als aparte staat te erkennen. Dit is een van de belangrijkste kwesties bij de onder- ha rvdelin'gen tussen de strijdende par tijen. Giap zei, dat de Verenigde Staten op 20 oktober een vredesovereenkomst met Hanoi hadden bereikt, maar die daarna openlijk hebben ondermijnd- ...Zij verspreiden verklaringen over hun verlangen naar vrede, terwijl zij in werkelijkheid de oorlog escaleren'. GEESTKRACHT Giap liet verder weten: 'Met de grote geestkracht van president Ho Tsji Minh zijn het volk en de strijdkrach ten van de gehele natie vastbesloten op te rukken. Zo lang er maar een enkele agressor in ons land overblijft, CARACAS (AP). Oud-president Ju an Péron van Argentinië heeft tijdens een kort oponthoud op het vliegveld van Caracas (Venezuela) gezegd, dat hij op weg was naar Madrid om daar kerstmis te vieren. Voordat hij Argentinië had verlaten had Péron daar gezegd, dat hij zich niet kandidaat stelt voor de in.maart te houden presidentsverkiezingen in Argentinië Hi jzou in januari naar Buenos Aires terugkeren om de pro-peronistische Justicialista-Partij te helpen bij haar verkiezingscampagne. zullen wij moeten doorvechten hem weg te vagen. Voor de bevrij van het zuiden, de bescherming het noorden en het bereiken vrede en nationale hereniging, ij volk vastbesloten de strijd Verenigde Staten voor het natici zelfbehoud vol te houden en te i siveren tot de uiteindelijke ovei ning is behaald'. SANTIATO (Reuter) Hefsehlpri vliegtuigen van de Chileense li macht hebben gisteren 14 overlt den gered van een ongeluk met Uruguyaans vliegtuig, dat tien geleden in de Andes was verdwi met 45 mensen aan boord. De zoekactie werdop touw gezet, dat twee overlevenden van de li ramp erin waren geslaagd tot bewoonde wereld door te dringen vertelden dat er nog 14 andere ot- venden waren, toen zij het wrak de Fokker Frienship verlieten, vliegtuig had onder meer de li van een Uruguyaanse rugby-ploeg boord. Een half uur na het opsti; uit Mendoza in westelijk Argent meldde de piloot dat hij snel ho verloor. Daarna hoorde men meer. Nu is gebleken dat de piloot geslaagde noodlanding in de sa maakte, nadat het toestel een ber had geraakt en in een ondiepe was gestort. Acht mensen werdet het neerkomen gedood en andf y, gewond. Enkele overlevenden stie| later onder tonnen sneeuw, die dens een storm neerkwamen, tei zij naar nabijgelegen rotsen wi JP vluchten. De eerste tijd waren de overlevea kc in de romp van het vliegtuig.ge ven. De levensmiddelen wei streng gerantsoeneerd. Toen het op raakte, werden de twee raanJ die er het minst erg aan toe wa; ne uitgekozen om hulp te gaan halen. u" Amnesty International klaagt aan De DEN HAAG (ANP) De meerder heid van een groep van 48 politieke gevangenen is op 28 november in Marokko in hongerstaking gegaan, uit protest tegen hun hechtenis, die zij niet gerechtvaardigd achten. Zij ver langen aanstelling van 'n gevangenis arts cn toestemming om kranten en tijdschriften te ontvangen. Dit heeft Amnesty International bekend ge maakt, de organisatie die opkomt voor politieke gevangenen overal ter we reld. Volgens Amnesty is vooral de medi sche zorg van belang, omdat begin december een gevangene met een ern stige maagzweer in het ziekenhuis moest worden opgenomen, terwijl bij twee anderen reeds het gevaar van buikvliesontsteking bestond. De processen die tegen enkele van deze gevangenen zijn gevoerd, volde den volgens juristen, die door Am nesty waren afgevaardigd, niet aan de internationale standaarden. Volgens deze juristen bleek duidelijk dat de gevangenen door de politie gemarteld waren. Eén va'n hen stierf tijdens het proces op verdachte wijze en een ander liep ernstige schedelbeschadi gingen op. Acht medische verklarin gen maken mehjing van sporen van martelingen op de lichamen van ge vangenen, aldus Amnesty. Amnesty noemt met name het geval van Abdoellati Laabi, een leraar, directeur van het culturele blad Souf fle en lid van wettige oppositiepartij Union Nationale des Forces Populai- res. Hij zou geslagen en getrapt zijn en aan zijn samengebonden handen en voeten zijn opgehangen. Herhaal delijk zou hem ijskoud water in zijn neus en mond zijn gegoten, tot hij een verstikking nabij was. Hij werd dagenlang zonder eten in een vochtige betonnen cel opgesloten van twej twee meter, waar hij op de ja moest slapen. Sindsdien lijdt hij een chronische gewrichtsaandoeit Aldus de bekendmaking van Ama International. SANTIAGO De Sowjet-Unie b Chili een krediet van 30 miljoen do verstrekt voor de aankoop van i dingsmiddelen (o.a. 100.000 ton tan en katoen. Dat heeft de Chileense ter van buitenlandse zaken, dr. Cis miro Almeyda, bekendgemaakt tijd een debat in de senaat over jongste buitenlandse reis van p dent Allende naar Algerije, Cuba.J VI rokko, Mexico, de Sowjet-Unie New York (Verenigde Naties). I stemt de Sowjet-Unie in met her ting van onderhandelingen over terugbetaling van de Chileense sd aan Rusland, die 103 miljoen draagt. Verder heeft Chili van Sowjet-Unie een lening van ruim mijoen doller gekregen voor de i koop van kapitaalgoederen (fabrii installaties etc.). Dr. Almeyda zei ook dat de aankos van reserve-onderdelen en install» voor de grote Chileense kopermijl in verband met de moeilijke finac le verhouding tot Washington verplaatst van de Verenigde St naar Canada, Australië en Japan, redenen van technologische aard is relatie met de Sowjet-Unie op terrein zeer beperkt, zo zei de mii ter. BELFAST (UPI, Reuter) De extremistische IRA-provision hebben vannacht alle offensieve acties tegen militaire en burg doelen in Noord-Ierland stopgezet. Het 'bestand' zal drie dagen ren. Er is geen formeel bestand afgekon digd, maar er zullen tot in de nacht na de eerste kerstdag geen bomaansla gen worden gepleegd op winkels en andere bedrijven. De provisionals zul len ook niet op het Britse leger schieten, mits het geen militaire ope raties laat uitvoeren in de rooms- katholieke gebieden. Britse legerwoordvoerders wilden geen officieel commentaar leveren, maar een officier zei, dat het leger altijd iedere vermindering van crimi nele activiteiten zal toejuichen. Men vreest, dat militante groepen zich wei nig van het 'bestand' van de provisio nals zullen aantrekken, waardoor het niet zeker is. of men in Noord-Ierland rustige kerstdagen tegemoet gaat. Cynisch Militante protestanten hebben cynisch gereageerd op het besluit van de provisionals. Jim Rogers, een van de leiders der Vanguard-beweging, zei: 'Onze voornaamste zorg is te verzeke ren, dat de Britse regering vastbe ten is, de IRA neer te slaan en kankergezwel uit onze samenlevinf verwijderen. Doet zij dit niet bevinden we ons nu in een positie' het zelf te doen'. Ook de golf van explosies en scb partijen met als gevolg zeven den in enkele dagen geven we: hoop op een vredige kerst. Als aanslagen voortduren, kan de po* kc oplossing, die begin volgend aan het Britse parlement zal wori voorgelegd, in gevaar worden bracht. Paddy Devlin, een leider van de al Democratie and Labour B (SDLP), de grootste politieke p* in Noord-Ierland, heeft de politie opnieuw van beschuldigd, samen werken met gewapende protests extremisten. Hij waarschuwde W am Whitelaw, die met het best van de provincie is belast, dat onder deze omstandigheden niet veel moet reken op de steun van SDLP. Vi bi

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 8