'Grootste probleem van bejaarden eenzaamheid' dichtbij Verwarring over prijzen Nelly (18) zorgde voor tien broertjes en zusje: Badmeester hielp gehandicapten aan wagentje S Commentaar 83 leen stilstand fschuw Klare taal voor t.v.-kijkers Veel vergissingen, 'sfeer van onrust' tfjEenvoudiger ontheffing verbod spijkerbanden' gescheiden mensen, 10W/KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 BINNENLAND/COMMENTAAR T5/K7 ting. •t beeld dat dr. J. Zijlstra in het ogste kwartaalbericht van De Ne- rlandsche Bank geeft van onze eco- mie opent geen brede perspectieven, legended, wie het bericht goed kan niet anders dan tot de oclusie komen, dat het schip de ie d, nd bepaald nog niet in de zeilen 7J mj jjt alleen is de produktie in de iwerkende industrie niet gegroeid, de bouwnijverheid is zij zelfs ge- ald. Het aantal werklozen is vrijwel sott gewijzigd en het bedrijfsleven 14 n «t ^et te dringen met zijn investe- igen. joral het laatste is een teken aan de nu ind. Wil Nederland nl. zijn concur- ik«n ntiepositie in de wereld niet verspe- >3.111 i, dan zal het met zijn prijzen neten kunnen meekomen in interna- inaal verband. Dat betekent echter ik, dat de industrie technisch bij •Jent te zijn. i iar ook speelt hier het vraagstuk n de lonen een woordje mee. Nog 0J tt zo lang geleden heeft de EEG- d« immissie gesteld, dat ons land ook het nieuwe jaar nog grote kans opt. dat loon- (en prijs-) stijgingen in bovenmatig tempo zullen voortdu- i een toeneming van de produktivi- om een en ander te kunnen J vangen mag dan ook geen einde *1 men. Ook daarvoor zal het echter zijn, dat het bedrijfsleven niet Vj^i fcagt met het doen van investerin- n. Zo ooit dan geldt hier: stilstand achteruitgang. Jslim Mevrouw Pijnacker (72) onderscheiden voor belangeloos werk in Amsterdam afschuwelijke bombardementen, re aarmee 's werelds machtigste natie nerika momenteel bevolking, stad platteland van de kleine boeren- ip tie Vietnam terroriseert, tarten elke rbeelding. In een tijdperk, waarin de ees voor kernoorlogen langzaamaan verdrongen, wordt deze tropische thoek van de wereld elke twee da- overgoten met twintig miljoen kilo imen, wat in explosieve kracht ereenkomt met de kernbom op Hi- ich« sjjma. 17 05 at noodzaakt president Nixon tot 'Ómjj t afslachten van dit ontwikkelings- tad en welke morele principes han- :rt hij daarbij? De tijd van de 'grote rklaringen' over het verdedigen van vitale Amerikaanse belangen in do-China zoals die werden ge- ed door de inmiddels achterhaalde imino-theorie' is definitief voor- ie: d Vooral sinds Nixons toenadering Moskou en Peking en de handige pf'i jze waarop hij deze twee elkaar ogst vijandige grootmachten te- tv,p.^ n elkaar uitspeelt, is Vietnam uit °i90i ner'ka's vitale belangensfeer ver- 20 «penen. it was ook de reden, waarom Henry ssinger, die de Amerikaanse inter- ntie in Vietnam al eerder afdeed als n13'só n 'geo-politieke blunder', in oktober !t Hanoi een principe-akkoord be- ikte, dat de oplossing van het Viet- mesc drama na decennia van bui- nlandse inmenging eindelijk aan de m etnamezen zelf overliet. aar Nixon schoof Kissingers werk- uk terzijde en eist nu zonder meer, it alleen Thieu's gezag in heel Zuid- lïtnam mag gelden. Wat er op neer- jmt, dat van Noordvietnamezen en da ki Co g-strijders op straffe van to- le liquidatie wordt geëist een neder- ag te qccepteren, die zij niet op het igy« igveld hebben geleden. r8sf kze poging van Richard Nixon om iet hulp van een moordende zond- •nHt loed een klein, en relatief onbelang- 'si geworden land aan de andere ijde van de wereld de onredelijke jnerikaanse wil op te leggen, weer zo liegclt een beangstigende visie, waar voor abstracte morele ideeën nau- Itlijks plaats meer is en effectiviteit k«5 stecrt a's drijfveer voor denken en andclen. TiWoordelen worden in deze visie niet icer getoetst aan moraal maar slechts nu B-zakelijk beoordeeld. Ideeën, die het Jtnbelang niet dienen, zijn daarom ïkeerdc ideeën. Of zaken goed of it, aanvaardbaar of onaanvaard- waar of onwaar zijn, is in sadft nofdzaak afhankelijk van hun effecti- •'it. De dingen zijn er, of ze zijn er «t. Laat ze de overhand hebben en zijn automatisch goed. iaM oordeel wordt vertaald in gerechtig- tid en eigenbelang in verstandigheid. s heeft president Nixon verordi- 'rd. dat Vietnam moet worden weg- n hombardeerd tot een voetnoot in de schiedenis om een rechtvaardige op- *ssing van het Vietnamese vraagstuk bereiken. Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Duizenden be jaarden uit een oude Amsterdam se buurt (de Spaarndammer- en Staatsliedenbuurt) hebben in de afgelopen vijftien jaar met hun moeilijkheden aangeklopt bij me vrouw C. J. M. Pijnacker-Kirsch, die helpt waar zij helpen kan. Voor dit belangeloze werk heeft deze, nu 72-jarige allervriende lijkste dame de Visser-Neerlan- diaprijs gekregen. 'Ik ben er dol blij mee. Drieduizend gulden! U moest eens weten hoe we anders aan geld moeten komen!' zegt zij enthousiast. 'Ik vul eigenlijk een hiaat op in bejaardenhulp' Haar werk zij maakt dagen van kwart over acht tot 's avonds elf uur wordt niet gesubsidieerd. 'Omdat ik geen maatschappelijk werkster ben', legt zij uit. De financiën komen dus uit giften en buurtbewoners zijn middagen bezig met het ophalen en verkopen van oude kranten en dat levert dan weer een tientje op. Alle bijdragen van buurtgenoten gaan in het bejaardenpotje. 'Ik sta er zelf verbaasd over, maar op die manier hebben we sluitende begrotingen van vijftien k twintigduizend gulden per jaar'. Vijftien jaar geleden is mevr. Pijn acker begonnen met haar werk. 'De kinderen gingen het huis uit, mijn man was al eerder overleden. Ik was 57 jaar, dus nog veel te vitaal om met mijn armen over elkaar te zitten'. Zij ging naar Amsterdam om iets te zoeken om zich verdienstelijk te ma ken. Instellingen van maatschappelijk werk zeiden: begin maar iets. En dat deed zij. Mevrouw Pijnacker huurde een kamertje in de Spaarndammer- buurt en begon met haar werk voor bejaarden. Zij woont elders in de buurt op een kamer, in haar huis in Lisse komt zij alleen nog in de weekends. Haar kan toor 'Kommissie Bejaarden Kontakt' telt nu tweeduizend ingeschrevenen, waarvan driehonderd bejaarden ouder zijn dan tachtig jaar. De aard van het werk is de afgelopen Mevrouw C. J. M. Pijnacker-Kirsch: 'geen subsidie omdat ik geen maatschappelijk werkster ben'. vijftien jaar wel veranderd. 'In het begin zei men: u neemt hier de verbittering weg. De bejaarden waren toen arm. er was echt gebrek. De mensen hadden te weinig kleding, soms geen dekens'. Zij begon kleding te verzamelen en uit te delen. Nog steeds staat in het kantoortje een kast vol (door haar gewassen cn ge streken) kleding klaar om daar waar gebrek is de nood te lenigen. Toch zijn de financiële moeilijkheden ver minderd, door de optrekking van de AOW. Eenzaamheid Het grootste probleem is nu de een zaamheid. Veel eenzame ouderen, voor wie geen plaats is in bejaarden tehuizen, zijn vaak slecht ter been. Zij verwaarlozen de zorg voor zichzelf en voor hun kleding. Daarvoor zorgt mevrouw Pijnacker nu. Om te weten waar hulp nodig is worden bezoeken afgelegd. Ook zijn er mensen die naar het kantoor toeko men. Jaarlijks registreert mevrouw Pijnacker zo'n vierduizend contacten. Boeken De eenzaamheid probeert mevrouw Pijnacker wat te verlichten door de bejaarden boeken te brengen uit de door haar beheerde bibliotheek en door de verspreiding van lectuur. Zij wordt daarbij geholpen door iemand uit de buurt, die dan gelijk rapport uitbrengt (bijvoorbeeld mevrouw X is ziek of meneer Z is van de trap gevallen). Een vrijwilligster plastificeert de boe ken. Als er een nieuwe zending bin nenkomt (vaak uit erfenissen) dan helpt een bibliothecaresse uit Haar lem met de selectie. 'De meeste be jaarden houden veel van streekro mans of dokterromans. De mannen van detectives'. Verder krijgen eenzame bejaarden ra dio's en televisies in bruikleen. Voor de reperatie zorgeri weer andere vrij willigers. 'Maar huisbezoek is het al lernoodzakelijkste'. Hiaat 'Ik vul eigenlijk een hiaat op in de bejaardenhulp', zegt mevrouw Pijnac ker cn gezien het aantal ingeschreve nen blijkt er volop ruimte te bestaan voor dergelijke initiatieven. Toch zijn herhaaldelijk aanvragen om subsidie afgewezen. 'Dat is eigenlijk droevig', vindt zij. Een deel van het werk is een paar jaar geleden overgenomen door de wijkpost, zoals het doen van de huis houding voor bejaarden. Met die wijk post is een uitstekende samenwerking ontstaan, net zoals met artsen en kruisverenigingen. Wijkverpleegsters wijzen mevrouw Pijnacker vaak op bejaarden met pro blemen en omgekeerd zijn de contac ten er ook. Met urgente gevallen gaat mevrouw Pijnacker naar de Centrale registratie voor opname in bejaarden tehuizen. 'Maar helaas duurt de plaat sing me veel te lang. Vooral voor echtparen, die elkaar niet meer kun nen helpen. Daar is het verdriet in tens groot'. Attentie De jarigen (kroonjaren en na negen tig jaar elk jaar) en de jubilarissen in de buurt kunnen rekenen op een attentie van mevrouw Pijnacker. Daarvoor bestaat een immense admi nistratie. Ook de suikerzieken staan geregistreerd, met het oog op de kerstcadeautjes. Dit jaar gaan er 900 kerstbroden de deur uit en fruit voor nog eens 200 bejaarden. 'Gelukkig vliegt iedereen voor me, dat geeft een grote steun, anders zou ik dit werk nooit kunnen doen'. Haar vaste hulp (sinds acht jaar) is Zuster Geertruid en verder helpen een aantal dames met de administratie. 'Ik zeg altijd maar: lieve mensen, we zijn er om elkaar te helpen'. En als ik terug kijk zeg ik: het zijn vijftien rijke jaren geweest'. Het komt er natuurlijk van in negen ennegentig procent van de gezinnen: met z'n allen gezellig televisie kijken, nu er zoveel tn deze vrije dagen te kijken valt aan films, show, toneel en muziek (verderop in deze krant is daar van alles over te lezen). Des te groter is het leed in de huiskamer, als het toestel plotsklaps mankementen zou vertonen, want waar vind je op dit soort dagen zo gauw een man die ze verhelpen kan? Nu hoeft zoiets, stond kort geleden in het blad 'Elektronica', nog helemaal geen ramp te zijn. Voor sommige t.v.- problemen is zo'n eenvoudige oplos sing, dat we er van stonden te kijken. 'Elektronica 'geeft daar tien verhel derende voorbeelden en adviezen van die we, om narigheid te voorkomen, graag integraal doorgeven. Dit kan er allemabl gebeuren: 1. Strepen op het beeldscherm. De oorzaak kan zijn: uw zoon is zich aan het scheren. Verbied 't hem. 2. Een dubbel beeld: minder alcohol en méér melk drinken. 3. Wel beeld, doch geen geluid: een kerstrollade Verbijsterde toeschouwers hebben het met eigen ogen gezien: een mopshond je rent een huis in Montevideo (Uru guay) uit, recht op een ongeveer dertigjarige man af en begint hem in de benen te bijten. De man grijpt het diertje en bijt het niet alleen terug, maar blijft er net zolang op kauwen en herkauwen, tot het bewusteloos is. Vervolgens begint hij het met smaak op te eten. De consument van de gebeten hond zal nu een uitvoerig psychiatrisch on derzoek moeten ondergaan. voordelig doodnodig Van een onzer verslaggevers VOLENDAM Een verlegen Nelly Kwakman voelt er niet veel voor de pers te woord te staan. 'Ik heb die Visser-Neerlandiaprijs nu wel gekre gen, maar ik moet het eerst eens rustig verwer ken', zegt zij met Volendamse nuchterheid. Behal ve dat de prijs als 'een volslagen verrassing' kwam, wil zij niet veel kwijt. Een voor een fotootje in de krant voelt Nelly helemaal niets. 'Bewonderenswaardig', noemt haar toeziend voogd, de heer Tol, de wijze waarop zij, als achttienjarig meisje, na het heengaan van haar ouders voor haar tien broertjes en zusjes heeft gezorgd. En burgemeester J. H. Kok van Volendam noemt de onderscheiding 'bijzonder leuk'. Het zijn meest al politici, die een koninklijke onderscheiding krijgen, zegt hij. Maar deze onderscheiding haalt mensen op de voorgrond, die in alle stilte iets geweldigs verrichten. De burgemeester zal haar dan ook zeker persoonlijk gaan gelukwensen. Vader en moeder Kwakman kwamen op 20 augus tus 1970 bij een auto-ongeluk op de E-10 tussen Amsterdam en Volendam om het leven. 'Een bijzonder verdrietig geval', herinnert de burge meester zich. Vader Kwakman, een Noordzee visser, en moeder lieten een gezin van twaalf kinderen achter. De jongste was vijf jaar oud. Na het verschrikkelijke ongeval nam Nelly de leiding over het gezin. Met de hulp van de gemeente kreeg zij een andere woning toegewe zen, dicht bij het huis van een getrouwde zus. Nu al ruim twee jaar lang runt zij het huisgezin. 'Heel Volendam kent Nelly', weet de burgemees- parillnn ter te vertellen. 'En heel Volendam heeft respect IMU" voor dit meisje'. Voor eerbetoon en stukjes in de krant voelt Nelly nog niets. 'Dat komt allemaal wel. Wanneer ik de prijs in ontvangst neem'. Van een onzer verslaggevers WEZEP Aan de heer J. Junger- man (62), badmeester in de Prinses Margrietkazerne te Wezep (Veluwe), werd de Visser Neerlandiaprijs toege kend, omdat hij een groot aantal gehandicapten gratis aan een invalide wagentje heeft geholpen. 'Met de hulp van Jan Soldaat', stelt de heer Jun- german nadrukkelijk vast. 'Gisteren kreeg ik nog weer zo'n honderd gul den van een ploeg, die afzwaaide', zo laat de heer Jungerman ons met vreugde cn dankbaarheid weten. Hoe is het gegaan? Vijf jaar geleden is de kwieke badmeester, die zelf een invalide broer heeft en dus van nabij weet welk een handicap dat kan zijn, begonnen met eigen handen wagen tjes te maken. Op het laatst ging dat niet meer en vanaf dat moment begon hij gelden in te zamelen. Daardoor was hij in staat wagentjes te kopen, maar hij zorgde er wel voor dat dat steeds op zo voordelig moge lijke manier gebeurde. Normaal kos ten deze dingen wel zo'n vierduizend gulden per stuk. 'Jan Soldaat heeft me nooit in de steek gelaten', vertelt de heer Junger man, 'ondanks wat er de laatste tijd aan lelijke dingen van hen verteld worden'. Op alle 'kompies' plaatste hij spaarvarkens, en die kwamen steeds weer vol. Zodoende kon hij 36 invali dewagentjes gratis aan evenzovele ge handicapten beschikbaar stellen. Twaalf aan kinderen in de Johanna- stichting te Arnhem, tien aan mensen in de Sint Maarten Kliniek te Nijme gen en de rest aan particulieren, in het laatste geval via de plaatselijke artsen. Janus Jungerman heeft er een groot stuk voldoening in gevonden. spot Van een onzer verslaggever* AMSTERDAM Veel onduidelijkheid, veel vergissingen. Zo kan de situatie aan het 'prijzenfront' het best omschreven worden. ikt* an een verslaggever lij IEN HAAG De ANWB heeft de lClinister van verkeer en waterstaat ui Nraagd de ontheffingsmogelijkheid .«aft het verbod van gebruik van 'lkerbanden te vereenvoudigen, bij- itbeeld door de rijksdienst voor het "'erkeer te machtigen een onthef- te geven, die voor alle wegen in JMerland geldig is. De huidige ont- ingsmogelijkheid is in de praktijk 'nder omslachtig. Op 1 januari zal voor een grote groep artikelen het BTW-tarief van veertien naar zestien procent gaan. Deze prijs verhoging is een moeilijke operatie, vooral in deze tijd van het jaar. De grootwinkelbedrijven hebben deze 'prijsmaatregel' niet in dank afgeno men. 'Het is voor ons een top-periode, zo rond de kerstdagen. En dan moe ten we ook nog een BTW-verhoging doorvoeren', zegt een woordvoerster van Albert Heijn in Zaandam. Daarbij komt nog dat het personeel van de grootwinkelbedrijven maar drie werk dagen de tijd heeft, om de nieuwe prijzen op de artikelen aan te bren gen. Het ministerie van economische zaken heeft voor deze klacht van de groot winkelbedrijven begrip getoond. 'Wij snappen ook wel, dat de grote bedrij ven niet in de nacht van 31 december op 1 januari alle prijsverhogingen op de artikelen kunnen aanbrengen. Ver traging van het doorvoeren van deze maatregel zou voor de winkelbedrij ven een miljoenenstrop beteken. Daarom accepteren wij, dat de verho ging al tussen kerst en nieuwjaar wordt doorgevoerd. heeft u de voogdij over de kinderen uit uw gebroken huwelijk, verrijk dan hun kerst. Laat ze 2e kerstdag hun vader of moeder bezoeken. Stichting Organisatie Gescheiden Mannen Fred. Hendriklaan 291, Den Haag, tel. 070-559996. 'Dubbele' prijzen bij veel bedrijven Bij vele bedrijven is nu een dubbele prijs op de artikelen aangebracht: één voor na 1 januari en één voor daar voor. Maar de mogelijkheid van ver gissingen is zeer groot', zegt de heer Bruijns van de Economische Controle dienst in Den Haag. Een van de grote bedrijven, die met het twee-prijzensysteem werkt, is Vroom en Dreesmann. De heer Van Woerkom van V. en D: 'Wij hebben de moeilijkheden al lang van tevoren zien aankomen. Daarom zijn alle arti kelen die na 1 oktober zijn binnenge komen. dubbel geprijsd'. Veel kosten Vergissingen zijn volgens hem weinig voorgekomen. 'De nieuwe prijs staat op een bruine band van groter for maat'. Het doorvoeren van de nieuwe prijzen heeft Vroom en Dreesmann wel veel geld gekost. 'Nieuwe prijsma- chines, nieuwe prijskaartjes en veel meer werk .oor ons personeel heeft van deze prijsverhoging een betrekke lijk kostbare zaak gemaakt.' De dub bele prijzen zullen volgens de heer Van Woerkom nog wel enkele maan den op de V en D-artikelen blijven staan. Vanaf 1 januari vermelden wij alleen de nieuwe prijs. Maar het duurt wel even voordat we door de voor raad van de laatste drie maanden heen zijn'. De BTW wordt niet verhoogd voor het zogenaamde goedkope tarief, waar onder de levensmiddelen vallen: dat blijft vier procent. Het zijn dan ook niet zozeer de supermarkten die on der de prijsverhogingen lijden (bij Albert Heijn vallen slechts enkele produkten zoals wijnen en dieren- voedsel, onder het nieuwe zestien procent tarief), maar grootwinkelbe drijven als Vroom en Dreesmann, de Bijenkorf, C. en A. en Peek en Clop- penburg etc. De heer Bruijns van de Economische Controle Dienst omschrijft de huidige situatie met 'een sfeer van onrust'. De consument weet niet waar hij aan toe is. 'Toch heb ik de indruk, dat de situatie veel minder ernstig is als in 1969, toen de BTW werd doorgevoerd. Toen was de schok veel groter'. Thans bestaat de indruk, dat op veel kleine re schaal misbruik wordt gemaakt van de BTW-verhoging. stomme film uit het jaar 1921 wordt uitgezonden. 4. U heeft geen ontvangst: nakijken of u eigenlijk wel een televisietoestel bezit. 5. Geen beeld, doch wel geluid: u zit voor de achterkant van het toestel 6. Geen beeld, geen geluid, doch wel ingeschakeld: de nelstekker is uit het stopcontact gevallen. 7. Geen beeld, maar zeer goed geluid: u hoort de radio. 8. Het beeld tuimelt, en geen muziek: u kijkt in het venster van uw wasma chine. 9. U ziet slechts sneeuw: het is win ter. 10 Het programma is slecht: uw toe stel is in orde. Dus wat er ook met het televisietoe stel gebeurt, geen paniek. Daar is geen enkele reden toe. Ziet u dokter Rossi of Peyton Place-dominee Tom Winter dubbel, ga dan eens na of uw glaasje niet te diep is. En verdwijnt Bartje plotseling uit het gezichtsveld, kijk dan eens achter uw toestel. Want daar zou ie volgens 'Elektronica' best kunnen liggen. zijn die er op reageren. De Amster dammer B. Janmaat heeft zich duide lijk vreselijk geërgerd aan het spotje van de levensverzekeraars die van 'praat er vanavond eens over. met uw man'. In het Parool schreef hij dit ingezonden briefje: 'Ik wil iets zeggen tegen alle directeu ren van alle verzekeringsmaatschap pijen die hun vrouwen nog hebben. Bemoei je met je eigen vrouw!' Ir. P. J. Lardinois, die we tot het nieuwe jaar nog minister van land bouw en visserij mogen noemen, lo geert met de kerstdagen met het hele gezin op een boerderij aan het Te- gernmeer in Beieren en met oud en nieuw bij zijn Westduitse vriend en collega minister Joseph Ertl thuis, in Bad Wiessee. Een voordeligd manier om de feestdagen buitenshuis door te brengen voor ir. Lardinois, die zelf een boerderij in Groningen en één in Limburg bezit. En het gemeste kalf is zó bij de hand. feesthoofd De actiegroep die een versnelde aan leg wil van rijksweg 50 tussen Apel doorn en Zwolle, heeft zeshonderd borden met lichtende doodskoppen en de tekst 'rijksweg 50 doodnodig' langs de oude, kronkelige en zeer gevaarlijke dorpenweg neergezet. De actiegroep wil hiermee tot uitdruk king brengen hoe nodig rijksweg 50, die nu vanuit het zuiden bij Apel doorn ophoudt, moet worden doorge trokken. Het plaatsen van de borden die dadelijk na kerst weer worden wegge haald is een reactie op recente initiatieven van de milieugroep Noordoost-Veluwe om verlenging van deze rijksweg te voorkomen. In Parijs zijn weer allerlei feesthoof- den den volke getoond: nieuwe haute- coiffure-kapsels, waarmee dames vol gens de Parijse coiffeurs de komende feestdagen op hun mooist zullen zijn. Hoe het meisje op de foto heet is er niet bij verteld, wèl dat haar kapsel 'Marianne' is gedoopt. Het is 'dyna misch en met allure' vinden de ont werpers. herinnering Voorzover bekend bestaan er nog twee carillons van de zeventiende- eeuwse Amsterdamse klokkengieter Claude Fremy: eentje in Praag en één in ons eigen Leeuwarden. Het laatste is na jaren van doodse stilte sinds gisteren weer te horen, alleen in Leeuwarden dan. Fremy goot ook kanonnen, maar toen hij zich in 1687 aan het gieten van de Leeuwarder bestelling zette, werd het echt een carillon, dat in een toren kwam te hangen die in 1884 moest worden afgebroken. En zo kwam het klokkenspel op een gemeentelijke zol der terecht, waar het in het begin van de eerste wereldoorlog vandaan gehaald werd om een plaats te krij gen in het koepeltje van het Leeuwar der stadhuis en in de tweede wereld oorlog van de Duitsers weer uitge haald moest worden. Zelfs die vonden het te waardevol om er kogels en ander oorlogstuig van te maken. Koepel en carillon zijn nu gerestau reerd. zodat alles weer net vooroor logs is. Zo blij zijn ze in Leeuwarden met hun 'nieuwe' carillon, dat Piet Post een speciale suite heeft gecompo neerd. Stadsbeiaardier Dirk Donker heeft van deze 'Leeuwarder impressie' de première "egever Wie aan de olympische spelen in München terugdenkt, zal met het bloedbad daar nog vers in het geheu gen geen prettige herinnering hebben. Dat geldt niet voor iedereen. Onder het kopje 'Mijn droom werd werke lijkheid' beschrijft een blijkbaar zeer onbevangen jongmens in het 'kerst nummer' van het Verolme Nieuws in alle mogelijke juichende toonaarden zijn ervaringen in de hoofdstad van Beieren. 'Gewoon één groot feest in het Internationale jcugdsportkamp tij dens de Olympiade in München vanaf aankomst tot vertrek...' 'De vele mo gelijkheden waren daar bijna onbe grensd en werden door ons goed be nut....' (waaronder het bezoeken van diverse olympische wedstrijden). 'Ik voelde me happy... Dit moest je mee maken en beleven'. verrassing Radio- en t.v.-reclame kunnen een mens matelooos irriteren, maar denk niet dat het alleen Rooie Vrouwen Wat waren ze trots op hun gemeente bestuur. de inwoners van het stadje Huissen (onder Arnhem). De zes ton tekort op de begroting was wegge werkt en wat was e: voor in de plaats gekomen? Een extraatje van een hal ve ton, zomaar over. Een leuke ver rassing op het eind van het jaar, vond iedereen. Helaas. Het aanzien van de vroede vaderen is intussen alweer een stuk gedaald in alle Huissense ogen. Het blijft een feit dat het tekort kleiner is geworden, maar het is er nog altijd: de hoge heren hebben zich een ton verrekend. 'We hebben het echt niet expres gedaan', verweert burge meester Aalders zich zwakjes. BOWLING Z9I 'Nee, Simpkins, 't is goed: Je moet ze allemaal omgooien.'

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 7