'rofSmalhout heeft de publiciteit gezocht een Don Quichotte ig Brand in supermarkt: schade vijf miljoen Kerst-uittocht nauwelijks te verwerken Geschrokken? als er iets 1% schenken valt... even naar de slijter! en nderwijzersbond tégen erlenging leerplicht V «namKHMni rrico ndermijnend Prins Bernhard drie jaar Engels praat met VPRO over Barend Servet Stand Palermo: 68.000 Het weer Zon nog meer in trek dan sneeuw lesthesisten vereniging in commentaar: tie in socia n een onzer verslaggevers RECHT De oratie van Smalhout bevat veel waarheden, waarvan liet goed is dat zij nog eens IrukkeJijk en publiekelijk worden genoemd. Daartegenover heeft Smalhout in zijn isolement als tdwillende Don Quichotte om publiciteit te verkrijgen botte middelen gebruikt, die in onze ogen anasthesiologie juist geen goed hebben gedaan. verzeil schrijft de Nederlandse anesthe- orga. envereniging in een commentaar tvoerir 'Medisch Contact' op de oratie 'De op vi jd op tafel' van prof. dr. B. Smal- :erk it, waarin deze Utrechtse hoogle- ngestf ir onder meer heeft gesteld dat in ■aktijk Ierland jaarlijks minstens 200 ope- verze] epatiënten overlijden als gevolg irnem; vermijdbare anesthesiefouten. heblx hetzelfde nummer van 'Medisch irzei ntact' tekent het hoofdbestuur van iris n Koninklijke Nederlandse Maat- de set appD tot bevordering der genees- 'een nadrukkelijk protest' aan de uitspraken die prof. Smal- egen, heeft gedaan over het functione- n' van de medische tuchtrecht- ir vai aak. Tenslotte beschuldigt <te jurist vani a. W. Sinnighe Damsté prof. een t alhout van laster, omdat hij heeft orj egd dat 'het geval Mia Versluis klassiek voorbeeld is van een sthesiefout'. Mr. Sinnighe Damsté destijds de raadsman van de in- ge wtjes te itenla idels overleden narcotiseur van Versluis, n verf 'erSjkorten nci commentaar onderschrijft de :rd Z1J derlandse anesthesisten vereniging nderb opvatbinig van prof. Smialhout, dat grt anesthesiologie in Nederland nog •pelba 5 tekortkomingen vertoont. Oor- midab k daarvan is volgens de vereni- dat de waardering van dit on bare specialisme door de meeste specialismen beneden de maat justü leweest. 'Nog steeds moet worden p f R s ,h t ,l„,n„r,t ilrD.c NT A V Hot onoc. ^TOI. Clf. dmaillOUl et. 'ilijk vi jlereerd, aldus de NAV, dat anes- sie door niet-anesthesisten wordt gediend, ja zelfs door niet-artsen, bovendien dat anesthesisten aan en soms drie of vier operatieta- Sfï CBO kiest voor leerrecht at do ?ensl- als fels tegelijk werken, een systeem, dat in landen met een vergelijkbaar ont wikkelingspeil wordt afgewezen. De NAV merkt op dat het aan meer operatietafels tegelijk werken voor de ziekenfondsen zeer aantrekkelijk is, omdat het tarief per verrichting daar door laag gehouden kan worden. Het 'meertafelsysteem' is alleen uitvoer baar als de anesthesist wordt bijge staan door speciaal opgeleide hulp krachten, 'maar juist op hun betaling gaat het Centraal Orgaan Ziekenhuis- tarieven weer beknibbelen'. De onder waardering van de anesthesiologie blijkt volgens de NAV niet alleen uit de in vergelijking met die van andere specialisten lage honoraria, maar ook uit de roofbouw, die op de anesthesis ten wordt gepleegd, het miskennen van de noodzaak van een langduriger opleiding en het onvoldoende gebruik kunnen maken van voldoende appara tuur en van voldoende gespecialiseer de hulpkrachten. Door de overbelas ting is het onmogelijk, voor en na en soms zelfs tijdens de operatie voldoen de aandacht aan de patiënt te beste den. om actief deel te nemen aan de verdere begeleiding en om voldoende tijd te vinden om de vakliteratuur bij te houden. De NAV zegt dat prof. Smalhout had kunnen weten dat de vereniging zijn bezorgdheid deelt, als hij meer con tact had onderhouden met zijn colle ga's, de opleiders en het bestuur. 'Helaas heeft de vereniging hem zel den mogen ontmoeten en heeft zij zeer zelden zijn stem gehoord om allereerst in eigen kring de noodklok te luiden'. Helaas hebben de onjuiste cijfers en met aplomb beweerde, maar onvoldoende gefundeerde stelling vol gens de NAV bij de bevolking de indruk gewekt, dat ze bij de Neder- lanse anesthesist niet in goede han den zou zijn. 'De onwaarheden en de onbewezen waarheden in de oratie van Smalhout keren zich tegen hem zelf', meent de vereniging. Bedenkingen Mei' q onze onderwijsredactie In* |"d F't N HAAG Per referendum heeft de protestants-christelijke bond i i onderwijzend personeel (PCBO) de zogenaamde minderheids- ia over de leerplichtverlenging aanvaard. Daarmee heeft de bond h uitgesproken tegen verlenging van de leerplicht. de nu aanvaarde nota wordt ge- voor een leerplicht van negen volledig dagonderwijs in combi- e met een zo uitgebreid mogelijk rolgonderwijs op basis van vrijwil- eid. PCBO kiest hiermee dus voor een recht in plaats van een leerplicht, de ruim twintig duizend leden •ben 2357 leden een geldige stem lebracht. Van hen hebben 1347 in gestemd vóór de minderheidsno- die destijds is opgesteld door de T. van Efferink. Deze kon zich verenigen met het standpunt van meerderheid van de commissie plicht van de PCBO. Dat meerder- dsadvies kwam erop neer dat de la Grosheide-Roolvink over de wer- nde jongeren moest worden uitge- erd en in dat kader is verlenging de leerplicht noodzakelijk. Het fdbestuur van de PCBO stelde achter dat meerderheidsadvies. ar de argumenten van de heer Van irink hebben voor de PCBO-leden melijk zwaarder gewogen. Volgens heer Van Efferink ondermijnt de idige partiële leerplicht het wets- normbesef, omdat deze gedeeltelij leerplicht op grote schaal wordt tdoken. Bovendien is hij bevreesd staatspedagogiek via het vor- hgswerk. 'Ons christelijk onderwijs eft geen behoefte aan een leerplicht de weg plaveit voor lieden van erlei slag die zo nodig een greep Hen doen naar de vorming van de Pere jeugd uit naam van de staat'. ■BO-voorzitter C. Barnhoorn zei gis- ren dat hij de geringe deelname aan lt referendum (twaalf procent van 'eden) betreurt. Het beleid van het hoofdbestuur is erop gericht om in het voetspoor van parlement en regering het participatie-onderwijs aan vijftien tot achttien jarigen gelei delijk uit te breiden. Daaraan werkt het bestuur zoveel mogelijk mee. Vormingscentra Een probleem daarbij is echter dat het onderwijs en de vorming van de werkende jongeren niet altijd stroken met de politieke en godsdienstige overtuiging van de ouders. Daarom streeft de PCBO overeenkomstig de wens van de algemene vergadering naar de oprichting van meer christe lijke vormings- en streekcentra. Het huidige vormingswerk is nog niet in alle opzichten ideaal, maar dat is een reden te meer om hard te werken aan een verantwoorde uitbreiding ervan, aldus de heer Barnhoorn. Het hoofdbestuur zal op 12 en 13 januari een beleidsnota opstellen die dan op de volgende algemene vergade ring (eind mei volgend jaar) bespro ken zal worden. De Koninklijke Nederlandse maat schappij tot bevordering der genees kunst heeft met name bedenkingen tegen de manier waarop prof. Smal hout in zijn kritiek 'een negatieve generaliserende tendens geeft aan de beoefening van de tuchtrechtspraak' Prof. Smalhout zegt dat door de medi sche deskundigen gegeven verklaringen door juristen (de rechter en de tuch trechter) bij gebrek aan kennis van de materie worden geaccepteerd. Vol gens het maatschappijbestuur is dat een volkomen onrechtvaardig verwijt Deskundigen kunnen van mening ver schillen en soms zelfs tegengestelde meningen hebben. Als prof. Smalhout het heeft over 'justitie om de tuin geleid' beschuldigt hij volgens de maatschappij collega's van het opzette lijk geven van onjuiste verklaringen. Volgens het bestuur brengt hij met dit soort uitspraken de tuchtrecht spraak bij het publiek ten onrechte in diskrediet. Mr. Sinninghe Damsté verklaart dat de beschuldiging dat alle betrokken deskundigen in de zaak Mia Versluis de justitie om de tuin zou hebben geleid en de rechter tegen beter we ten in zouden hebben voorgelicht, volstrek ongegrond is. 'De beweringen van deze hoogleraar zijn pure verzin sels, omdat de Nederlandse rechter mijn helaas overleden cliënt van elke blaam heeft gezuiverd', aldus mr. Sin nighe Damsté. Hij wijst erop dat de geldboete waartoe de narcotiseur van Mia Versluis is veroordeeld uitslui tend betrekking had op een admini stratieve tekortkoming in het narcose- verslag. (Advertentie) Verminder de teer en de.nicotine in de rook van uw sigaret. Met Denicotea filter-pijpjes. Filters (10 stuks) f 1.20. Pijpjes vanaf f 1.25 OGniCOwQ (Advertentie) BoraumQ Wehry Nederland &V. Schevenlngseweg 66, Oen Haag. Bij elke tabakswlnkeller verkrijgbaar. Brandweerlieden in actie bij de brand in de supermarkt. Vijf brandweerlieden gewond: Van een verslaggever HAARLEM Brandweerkorpsen uit Haarlem en omgeving hebben gistermorgen met 195 man de banden vol gehad aan een uitslaande brand, die de levensmiddelensupermarkt Vomar in Haarlem voor een groot deel verwoestte Deskundigen hebben de schade aan bedrijfsruimten geschat op vijf miljoen gulden. Vijf brandweerlieden werden gewond. Hierbij komt nog dat de schade die het bedrijf lijdt omdat de verkoop lamgelegd is. De voorraad was met het oog op de kerstdagen extra groot. De levensmiddelensupermarkt was pas een jaar in het gebouw aan de Leidse- vaart ih Haarlem gevestigd. Daarvoor bood het onderdak aan de algemene vereniging voor bloembollencultuur, terwijl er ook een sporthal in geves tigd was. De brand is vermoedelijk begonnen in het midden in het complex liggende ketelhuis. De eigenaar van het bedrijf is tegen brand- en bedrijfsschade ver zekerd. Voor het vaste personeel van vijftig man worden geen moeilijkheden ver wacht. Een deel kan werk vinden in andere vestigingen in Kennemerland. Verder waren er dertig personen in losse dienst, en in het naastgelegen garagebedrijf dat ook grote schade opliep, werkten veertien man, die mo gelijk snel in eigen omgeving weer kunnen beginnen. Tijdens de brand konden uit de garage zestig auto's worden gesleept. In de brandkast van de supermarkt lag 20.000 gulden, welk bedrag onbe schadigd is. De opbrengst van de (Advertentie) verkoop van de vorige dagen was donderdag naar de bank gebracht Een door mr. P. van Vollenhoven ge maakte foto van zijn zoontje prins Bernhard, die op 25 december drie .iaar zal worden. Het reisprogramma van is uit! Vraag voordat u beslist onze reisgids bij: Eben Haëzerstraat 49, Rotterdam Tel. 010-844333 Voorstraat 5, Utrecht Tel. 030-333424 Ircnestraat 2, Waalwijk Tel. 04160-34944 of bij uw boekingskantoor. Van een verslaggever DEN HAAG Bestuur en directie van de VPRO hebben vanmorgen een gesprek met minister Engels. De mi nister heeft de leiding van de VPRO op het ministerie ontboden om uitleg te geven over de Barend Servet-show die veel stof heeft doen opwaaien. De omroep, die tijdens het uitzenden van het programma nog honderddui zend leden had een aantal dat nodig is om de status van omroep te hebben verloor de afgelopen dagen meer dan tweeduizend leden: daarte genover stonden ruim vijfhonderd nieuwe leden. Uit het gesprek met de minister moet blijken of er gronden zijn om op te treden tegen de VPRO. Volgens de omroepwet zijn er twee dingen moge lijk: een officiële berisping of het ontzegg envan zendtijd. (Advertentie) )UW/K\VARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 BINNENLAND T3/K5 AMSTERDAM Een hartver warmend bericht: we naderen de ƒ70.000,- voor 'Soulaas voor Palermo'! Wie tijdens het lange kerstiveekeind dankbaar ge stemd is e niets wil doen voor de pioniersgroep der Walden- zen, werkzaam in de achter buurten van de Sicilioanse hoofdstad, kan alsnóg bijdra gen. We sluiten de actie na de kerst dagen af. Dan hopen we ds. Piëtro Panascia in kennis te stellen van het feit, dat er van Nederlandse zijde 75.000,- bij een is gebracht voor de aanleg van een kinderbadje en een speelplaats in zijn nieuwe oecu menische centrum in de binnen stad van Palermo. We hopen dan ook in de gelegenheid te zijn het echtpaar Panascia dat een leven wijdt aan sociaal dienstbetoon op evangelische basis naar Nederland uit te nodigen om het bedrag in ont vangst te nemen. (Ze zijn nog nimmer buiten hun vaderland geweest) Uw mogelijkheid: Centrale giro nummer NV De Christelijke Pers Amsterdam 26 92 74, dan uel een gift op haar reke ning bij de Ned. Middenstands- bank Herengracht Amsterdam, rekeningno. 69.73.60.768. Voor Amsterdam en omgeving: ge meentegiro X 500. Het blijft winteren Van onze weerkundige medewerker Het luchtdruksysteem, dat de prijs van de week verdient, is het gebied van hogedruk boven het vaste land. Het heeft een conditie, die zelfs mete orologen met een sterke verbeeldings kracht nauwelijks voor mogelijk had den gehouden. Het blijft maar over Europa hangen, waarbij vrijdagmor gen in Zuid-Oostenrijk met 1047 milli bar de hoogste barometerwaarde werd afgelezen en vrijdagmiddag met 1043 millibar de top in Zuidoost-Polen. Ook zonder een sneeuwdek, bevorder de het maximum met windstilte en klare hemel de nachtelijke uitstraling dermate, dat de temperatuur op minus 8 graden kwam, in Salzburg minus 13 graden en in het uiterste van Polen minus 20 graden, daar echter gemeten vlak boven een dun laagje van min der dan 2 cm. sneeuw (station Zako pane). Dus toch een zekere zelf ver sterking van de stralingswinter tij dens de lange december nachten. En wat nu verder? Voor iedereen, die z'n hoofd wel eens in de nek gooit, was gisteren te zien dat de luchtbeweging in de hogere lagen boven ons land uitermate gering was. Vliegtuigsporen bleven vrijwel op dezelfde plaats han gen en halo's waaronder de niet zo vaak (gemiddeld 18 keer per jaar) voorkomende grote kring van 46 gra den, ivaren in het ene gebied vrijwel de hele dag te zien, terwijl men op korte afstand daarvan soms alleen maar een stukje van de bovenraak- boog waarnam. De radiosonde van De Bilt zocht op 17.000 meter hoogte een zwakke en variablele wind van oost- zuisoost via zuid-zuidoost naar west zuidwest tot noordwest. Op grond van deze immobiliteit verwachten we van daag en morgen een voortduren van het droge en koude winterse weer met 's nachts plaatselijk matige vorst tot minima 10 graden celsius in het oos ten en zuidoosten (een inwoner van Leeuwarden had gisterenmorgen al de primeur van een schaatsnummertje). Tijdens kerstmis zal het vermoedelijk iets minder koud worden met name in het westen van het land door zich heel langzaam naar het vasteland uit breidend oceanisch proces. Dit bete kent voor maandag en dinsdag wat meer bewolking, maar ook mist. Ver der blijft het vermoedelijk overwe gend droog en zal voor de zoveelste maal een witte kerst een illusie blij ven. Geen kerst zonder kaas "iet vergeten.. Frico eten van een onzer v erslaggevers AMSTERDAM De grote kerstuittocht naar sneeuw en zon, die al enkele dagen in volle gang is, heeft gisteren zijn absolute top bereikt. Met vliegtuigen en treinen vol is het legioen op stap gegaanditmaal in zo grote aantallen, dat de drukte nau welijks verwerkt kon worden. Vooral de luchtvaartmaat schappijen noteren deze kerst een ongeëvenaard grote stroom, waarschijnlijk mede als gevolg van het feit, dat de feestdagen zo gunstig vallen. De KLM voert van donderdag tot en met zondag niet minder dan 45 chartervluchten uit (vijfduizend passagiers), waar van acht met de Jumbo. Trans- avia laat in deze dagen 68 volle vliegtuigen (7600 passa giers) vertrekken en Martin Air Holland brengt bijna da gelijks vijfhonderd tot dui zend vakantiegangers naar de kerstbestemmingen. Opvallend bij deze reizen is de grote belangstelling voor de zonbestemmingen (vooral Spanje en de Canarische eilan den). Verreweg het grootste deel van het vliegend legioen prefereert die boven een korte vakantie in de sneeuw. Bij Transavia spreekt men zelfs over negentig procent. Volle treinen De wintersporter blijkt nog steeds de trein te kiezen voor zijn reis naar de sneeuw. En omdat ook deze groep dit jaar weer sterk is gegroeid, werken de spoorwegen op topcapaci teit. Alleen gisteren al ver trokken er drie volle Bergland Exprestreinen naar de winter sportgebieden. Dat betekent, dat mét de (veelal verlengde) gewone treinen ongeveer acht duizend vakantiegangers wer den vervoerd. In totaal ver wachten de spoorwegen in de drie dagen voor Kerst vijftien duizend sneeuwzoekers te ver voeren. Voor dit aantal, heeft men alle reserves aan materi eel moeten inzetten en voor en belangrijk deel heeft moe ten putten uit de reserves van de Duitse spoorwegen. Overigens staat wel vast. dat deze aantallen nog maar een deel vormen van het legioen, dat de kerst in de bergen doorbrengt. Een niet gering aantal reist namelijk per auto, waardoor het totaal nauwe lijks is te schatten. Maar in de reisbureau-wereld neemt men aan, dat het aanzienlijk groter is dan vorig jaar. Zo goed als alle reizen zijn volgeboekt. In de traditionele wintercentra is vrijwel geen bed meer vrij. Alleen in de laag-gelegen dorpen kan men hier en daar nog een kamer vinden. Sneeuw Prettig vooruitzicht voor de wintersporters is, dat er'in de meeste skigebieden vrijwel overal sneeuw ligt Dit in te genstelling tot vorig jaar toen velen hun vakantie in het wa ter zagen vallen doordat slechts in de hoogst gelegen gebieden geskied kon worden. In Zwitserland varieert de sneeuwhoogte in de skigebie den van twintig tot honderd centimeter, in Oostenrijk van 25 tot tweehonderd centime ter. Slechter is het gesteld in de dichtbij-gelegen gebieden: in de Ardennen, de Eifel en Sau- erland; is tot nu toe nog niets gevallen. Weersgesteldheid van gisteravond 19.00 uur, maximum-temperaturen van gisteravond en neerslag van 07.00-19.00 uur. Amsterdam mist 2. 0. De Bilt geheel bew —4. 0. Deelcn mist —1. 0 Eelde mist 0. 0. Eindhoven geheel bew —3. 0. Den Helder licht bew 1. 0. Luchth Rtd geheel bew 1, 0. Twente onbew —1. 0. Vlissingen mist 0. 0. Zd Limburg geheel bew 1. 0. Aberdeen licht bew 7, 0. Athene onbew 10. 0. Barce lona onbew 13, 0. Berlijn onbew 1. 0. Bor deaux licht bew 9, 0. Brussel geheel bew —1, 0. Frankfort geheel bew —1, 0. Genève geheel bew Helsinki geheel bew 3, 0. Innsbruck onbew 1. 0, Kopenhagen half bew 2, 0. Lissabon onbew 10. 0. Locarno onbew 3. 0. Londen geheel bew 3. 0. Luxemburg geheel bew —3. 0. Madrid half bew 5, 0. Ma laga zwaar bew 17. 0. Mallorca licht bew 13. 0. Munchen mist 4. 0. Nice zwaar bew 13. 0. Oslo mist 0. 0. Parijs mist —1. 0. Rome half bew 13. 0. Split onbew n, o. Stockholm geheel bew 4. 0. Wenen licht bew 0. 0. Zu rich geheel bew 3. 0.2. Casa Blanca onbew 17, 0. Istanboel zwaar bew 6. 0.5. Las Pal- mas hall bew 14, 0. New York regen Tel-Aviv onbew 13, 0. Waterhoogten 24 december Vlissingen: 4 2-16.53: Haringvliet aan de Zeezijde: 6.09- I.2: Rotterdam 878.4-18.42: Schevenlngen: -18.00: IJmuden 6.18-18.37: Den Helder: 10.46-22.47; Harllngcn: 0.20-13.08; Delfzijl 2.12-14.54. Waterhoogten 25 december Vlissingen 5 13-17.35; Haringvliet aan de Zeezijde: 6.55- 19.14: Rotterdam: 7.50-20.33: Schevenlngen 6.26-18.48: IJmuden 7.06-19.28; Den Helder: II.22-23.18; Hartingen 0.58-13.48; Delfzijl 3.00-15.39. Waterhoogten 26 december Vlissingen 6.00-18.25; Haringvliet aan de Zeezijde: 7.42- 20.01; Rotterdam: 8.41-21.22: Schevenlngen 7.12-19.33: IJmuiden 7.56-20.17: Den Helder: 11.55-23.46Harllngen 1 32-14.24Delfzijl 3.42-16.22. Waterhoogten 27 december Vlissingen 6.51-19.18; Haringvliet aan de Zeezijde: 8.27- 20 50; Rotterdam 9.24-22.10; Schevenlngen: 7.57-20.23; IJmuiden 8.44-21.10, Den Helder. 12.25- Harllngcn 2.03-14.57; Delfzijl: 4.4- 17.57.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 5