voor twee gevangenen door Noud van Iperen 'Ik zie verlangend naar kerstmis uit; ik zit gewoon op die dagen te wachten. Wat er met me gebeuren kan is nog een vraagteken. Maar wat ik wel weet is dat ik me ge makkelijk verplaatsen kan in de figuren rond de kerststal. Als je daaraan denkt gaat er een storm van gedachten door je heen. De eerste kerst in de gevangenis was ik be drukt; ik had het gevoel gedwongen bij het gebeuren aanwezig te zijn. Maar ik ben, als ik het zo mag uitdrukken, in het geloof gegroeid. Ik sta er nu heel anders tegenover'. Hoe komt dat? 'Door de kerkdiensten, bijbellezingen, teksten op de bijbelse dagkalender en door gesprekken. Sommige stukken uit de bijbel lees ik helemaal na, vooral de verhalen die mij getroffen hebben. Soms vind ik mezelf terug in zo'n verhaal'. Wat heeft u daarbij het meest getroffen? 'Dat is een tekst uit Ezechiël (11,19) waar wordt gezegd: 'Ik zal het hart van steen uit hun lichaam verwijderen en hun een hart van vlees geven'. Dat was het 'opzetje' dat ik nodig had. In het begin was bidden erg moeilijk voor me. Ik had toen vaak huilbuien. Maar op een gegeven moment als je een gebed hebt gedaan voel je dat je heel rustig en kalm wordt. Je wordt de volgende dag opgewekt wakker en het loopt zo'n dag dan veel gemakkelijker. Ik ben daardoor een stuk verdraagzamer geworden'. Staat u anders tegenover kerstmis dan bijvoorbeeld tegenover oud en nieuw, pasen of pinksteren? 'Ja, de kerstviering wordt voor mij nu anders. Dit wordt de tweede kerst in deze omstandigheden, maar deze dagen zal ik heel anders ervaren dan de voorafgaande kerstdagen. Je denkt nu soms al aan de geboorte van Jezus. Je gaat na wat er toen voor goeds is gebeurd en denkt wat er nu nog voor goeds kan gebeuren. Ik vind kerstmis een blijde dag omdat Gods zoon ls geboren om de mensen te helpen en te zorgen dat de mensen elkaar lief zouden hebben. Ik zie het als een boodschap om elkaar te helpen en zoveel mogelijk voor elkaar te doen'. Hebt u ook een gevoel van vrede, of geven deze dagen in deze omstandigheden u ook een schrijnend gevoel? 'Ik krijg ook iets angstigs over me. Het is de angst dat ik voor mijn delict ter verantwoording word geroepen bij God. Dat gevoel heb ik het sterkst op feestdagen. Nee, dat 'vrede op aarde voor de mensen van goede wil' dat pakt me nog niet. Als je leest dat mensen in de hoek worden getrapt, denk maar eens aan honger en oorlog, dan vraag ik mij af: is dat wel zo, die vrede op aarde?' Wat is verder voor u hel fijne van kerstmis? 'Het prettigst vind ik hier de gezamenlijke avonddienst op kerstavond met alle Jongens hier en met mensen van 'buiten', die aan deze kerkdienst deelnemen. Vorig Jaar voelde ik me, zoals ik al zei, min of meer gedwongen aanwezig bij het gebeuren. De kerk en mijn cel liggen hier op dezelfde verdieping en je kunt alles vanachter de deur horen. Maar dit jaar zal ik uit mezelf gaan. Ik ben veranderd; dat vinden de anderen hier trouwens ook. Het geloof, althans de grondbeginselen daarvan, zijn bij mij gegroeid. Daarop is ook een zware operatie van een van mijn familieleden van invloed geweest, denk ik. Ik ben gaan bidden en het is alsof dat ia verhoord'. Hoe was kerstmis voor u toen u nog vrij 'Och, ik deed er niet veel meer aan. Vroeger thuis werd er voor en na de maaltijd altijd gebeden, maar dat ging er van af. Kerstmis werd voor mij 'wat zullen we eten?' dat kwam toen bij mij op de eerste plaats. Religieus gezien zei kerstmis me toen eigenlijk niets'. Hoe stelt u zich kerstmis voor als u weer vrij bent? 'Als het zo doorgaat als nu, dan verwacht ik hele fijne kerstdagen. Ik zal ze in elk geval anders doorbrengen dan in het verleden'. Kunt u de sfeer van de kerstdagen hier omschrijven en hebt u ook invloed op de samenstelling van het programma? 'We hebben een oecumenische avonddienst van 24 op 25 december en eerste kerstdag een gezamenlijke ochtenddienst die door de pastoor en de dominee in overleg met ons worden samengesteld. Daarbij wordt natuurlijk rekening gehouden met de verschillende religieuze overtuigingen. Er komt voor die diensten een zangkoor van 'buiten'. Dat is bijna altijd het nonnenkoor van de pastoor. Bijna iedereen hier gaat naar deze diensten. Wie dat wil kan meedoen aan de communie. Maar zolang er nog mensen zijn waarmee ik liever niet aan tafel zit, is het voor mij heel moeilijk aan die maaltijd deel te nemen. Ik kan het niet. ik ben nog niet zover. Tweede kerstdag 's middags komt het Leger des Hcils altijd. Dan zingen we met z'n allen kerstliederen en gaan we samen theedrinken en een gezellig babbeltje maken. We proberen de sfeer met wat versieringen en zo zo fijn mogelijk te maken'. Bent u, met deze dagen vooral, blij een gelovig mens te zijn? 'Als ik niet gelovig was, zoals vroeger, dan zou ik het moeilijker hebben dan nu denk ik. Want onwillekeurig gaan toch, vooral in deze dagen, je gedachten uit naar je familie, zo van 'zij zitten fijn thuis en ik zit. hier en kan er niet bij zijn'. Maar het geloof maakt het mij minder moeilijk. Aan sommige jongens merk je heel sterk dat ze het tegen feestdagen erg moeilijk hebben. Ze worden nukkig en kunnen moeilijk een grapje verdragen. (Je wilt nog wel eens een grapje maken om je eigen problemen weg te drukken). Zulke Foto: Wubbo de Jong. Deze gesprekken werden een week of vier voor kerstmis gehouden. De gevangenis predikant was zo welwillend geweest twee gedetineerden hiertoe uit te nodigen en hen de bedoeling van dit gesprek toe te lichten. Elk gesprek werd onder vier ogen gevoerd; er werd alle mogelijkheid geboden te praten over het kerstgebeuren in deze omstandigheden, over persoonlijke gedachten, gevoelens en over de toekomst 'straks'. jongens probeer ik nu zoveel mogelijk te helpen. Vroeger dacht ik: hou jij je eigen straatje maar schoon. Maar nu ga ik praten met iemand die het moeilijk heeft. Als ik het Onze Vader zeg weet ik dat die Vader niet voor mezelf is, maar voor ons allemaal'. Wat is uw grootste wens als u weer vrij bent? 'Mijn vurigste wens is mensen helpen in het kader van de ontwikkelingshulp, als dat tenminste kan. Als je zelf in de narigheid zit, weet je wat die mensen daar moeten meemaken. Ik had hier het liefst tropische landbouw gestudeerd, maar dat is niet mogelijk. Nu volg ik een schriftelijke opleiding die ik misschien ook kan gebruiken om mensen te helpen met zich aanpassen aan de vooruitgang van de wereld'. 'Ik zie beslist niet naar kerstmis uit; Kerstmis; vrede op aarde Vrede voor iedereen, maar in liet bijzonder voor twee mannen in een gevangenis ergens in ons land en in ben voor alle mensen die deze dagen in moei lijke omstandigheden moeten door brengen die met gevoelens van angst en heimwee, maar ook van hoop en verwachting op hun eigen wijze de kerstdagen zullen beleven. Beide, nog vrij jonge gedetineerden, naar schatting tussn de 25 en 35 jaar zijn godsdienstig opgevoed. De een verlangt naar Kerstmis; de ander ziet er tegenop. Ik zie beslist niet naar Kerstmis uit, integendeel, ik zie er tegenop. Deze dagen herinneren mij teveel aan thuis. Thuis was het vreugdevol, maar hier beslist niet voor mij althans. Hoe dichter kerstmis nadert, hoe meer heimwee ik krijg. Wat er ook voor de gedetineerden wordt gedaan en dat heeft mijn volle bewondering het is voor mij toch allemaal surrogaat; het is onwerkelijk voor mij. Je gaat alles vergelijken. Thuis had iedereen zo z'n inbreng, je vader, je moeder, jij. Met het kerstgebeuren komt u niet verder? 'In deze omstandigheden kan ik er niet zoveel mee doen. De celdeur gaat met kerstmis 's avonds even hard op slot als op elke andere avond. Enerzijds zie ik wel een boodschap in het kerstverhaal, maar anderzijds denk ik ook: 'dat klinkt wel prachtig, maar wat komt ervan terecht*. Aan de kerstboodschap heb ik momenteel weinig. In deze omgeving zegt die mij zelfs niets. Het is voor mij een kil verhaal dat voorgelezen wordt. Als vredesboodschap, zoals het is bedoeld, komt het verhaal bij mij niet over Er is wel een andere tekst die me wat doet en die is: 'langs ieder pad zijn bloemen te plukken, maar niet iedereen weet er een krans van te vlechten'. Daar praat ik wel eens over met mijn vriendin zij begrijpt mijn gedachten'. Is Kerstmis voor u niet anders dan bijvoorbeeld oud en nieuw, pasen of pinksteren? 'Het is voor mij allemaal precies hetzelfde. Als er geen versieringen werden aangebracht hierbinnen, zou ik het verschil bij wijze van spreken niet merken. Je weet natuurlijk wel dat het kerstmis is, maar het gevoel dat het kerst is in plaats van pasen heb je niet. Er wordt alles aan gedaan om het hier zo fijn mogelijk te maken en zoveel mogelijk goed te doen, maar desondanks word je tijdens de feestdagen zo hard met de realiteit geconfronteerd'. Een schrijnend gevoel, als ik u goed begrijp. 'Inderdaad schrijnend. Verbroedering vind ik hier niet. Het is allemaal zo anoniem. Je denkt: och God, daar komen die kerstdagen weer. De tegenstelling was vorig jaar mijn eerste kerst in de gevangenis zo enorm groot. Het kan dit jaar misschien iets beter zijn, maar de tegenstelling blijf ik voelen. Thuis leefde je helemaal mee; je sprak onderling af hoe we wat zouden doen. Hier wordt het allemaal voor je gedaan. Als je wilt kun je met ideeën komen, maar je moet maar afwachten of er iets mee wordt gedaan en wat ervan wordt gemaakt. De goede bedoelingen zijn bovendien na de kerst vaak weer verdwenen en het leven gaat dan weer op de oude voet verder*. Hoe was kerstmis, hoe beleefde u dit gebeuren, toen u nog vrij was? 'Heel anders. Het kerstfeest hier is niet het kerstfeest zoals ik dat altijd heb gehad. Je mist hier die ondefinieerbare kerstsfeer van vroeger thuis. Die voel je hier gewoon niet. Mijn laatste kerst in vrijheid was ergens erg typisch. Ik was na een studiereis in het buitenland laat op de avond met de trein op weg naar huis. Op een station zag ik hoog in de bergen een fel verlicht kerkje en ik hoorde de klokken .lulden. Dat was fantastisch en ik had er dan ook de grootste moeite mee om in de trein te blijven zitten en mijn reis voort te zetten. Dat niet omdat ik behoefte had om naar de kerk te gaan, maar om daar in die sfeer aanwezig te zijn en die te beleven. Het was vooral de romantiek die mij aantrok licht, klokken, dennebomen, sneeuw'. Hoe stelt u zich voor kerstmis te vieren als u weer vrij bent? 'Het kerstfeest met hart en ziel doorleven, zoals het altijd is gebeurd; intensief meeleven met het kerstfeest. Bij mij thuis is kerstmis altijd het mooiste feest van het jaar geweest. Mijn ouders wisten een geweldige sfeer op te roepen. Als kind kon ik niet slapen of ik moest eerst 's nachts de kerstklokken hebben gehoord. Dan ging ik vol spanning naar bed, omdat er eerste kerstdag-morgen onder de kerstboom pakjes lagen (bij ons kwam het kerstmannetje sinterklaas bestond voor ons niet) die na het ontbijt mochten worden uitgepakt. Als kind zag ik kerstmis niet als een religieus feest, maar naderhand kregen die dagen wel een diepere betekenis voor mij. Mijn vader draaide kerstplaten en las kerstverhalen voor en zo ging ik voelen dat kerstmis wel iets meer betekende dan alleen maar pakjes krijgen. Dat gevoel is naderhand steeds sterker geworden, niet zozeer in het religieuze maar in het menselijke vlak'. Kunt u iets zeggen van de sfeer hier tijdens de kerstdagen? 'Hoe meer voor je wordt gedaan, hoe meer ze de huiselijke omstandigheden willen benaderen, des te feller voel je die tegenstelling tussen nu en hoe het was. De sfeer is bovendien afhankelijk van de mensen die erbij aanwezig zijn. Ik zou voor mezelf willen dat kerstmis in stilte voorbijging, dan zou ik het gemis de entourage is voor mij essentieel, zonder dat is het voor mij hét kerstfeest niet niet zo voelen. Ik denk me die dagen zoveel mogelijk terug te trekken om mezelf te kunnen zijn en ik wil zo weinig mogelijk aan allerlei activiteiten meedoen. Ik wil op mezelf zijn in mijn cel en ik zal zeker een lange brief aan mijn vriendin schrijven waarin ik mijn gevoelens en ervaringen uiteenzet. In gedachten ben ik bij haar in het buitenland (zij is een buitenlandse) en ik denk aan thuis. Ik zal proberen de nare gedachten uit mijn geest te bannen en aan de fijne dingen te denken. Het heerlijke van kerst is voor mij dat mijn vriendin kort na de feestdagen weer op bezoek komt Die gedachte maakt de kerstdagen voor mij tot feestdagen. Ik hunker ernaar om met haar te kunnen praten. Ja, thuis speelden we geen bingo, hadden we geen kwls en kregen we geen kerstpakketje (wat ik hier overigens echt niet zou willen missen), maar thuis was er iets wat je hier niet vindt. Alles wat hier wordt gedaan kan het gemis aan huiselijke sfeer en sereniteit niet compenseren. Dat mis je compleet'. Bent u blij een gelovig mens te zijn? 'Ik zou die vraag anders willen stellen en dan zeg ik dat ik blij ben dat ik geen ongelovige ben. Er bestaat echt wel iets voor mij en ik voel een bepaalde steun in mijn geloof. Maar dat ervaar ik het hele jaar door. Ik ervaar in mijzelf een bepaalde berusting, maar niet zo dat de kerstboodschap een bepaalde greep op mij heeft'. Wat is uw grootste wens als u weer vrij man bent? 'Sinds enige tijd volg ik een studie, die mij straks goede mogelijkheden kan bieden. Maar ik weet niet of mijn gedachten te verwerkelijken zullen zijn want er bestaan nog vragen en onzekerheden. Daarom kan ik er beter nu niet meer over zeggen, hoe graag ik dat in feite wel zou willen doen'.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 54