PNIEUWJAAI^S WENSCHEN m»«vT /co/ie c/ino Hierbij bieden wij u de vijfdelige opgave aan, bestaande uit een kruiswoordraadsel met ingebouwd spreekwoord, een scherfjesraadsel, een kryptogram (warwoord) en twee normale kruiswoordraadsels. Deze vijf opgaven zijn onafhanke lijk van elkaar; met andere woor den: indien u slechts tijd heeft om kruiswoordraadsel 7 op te lossen, dan behoeft u niet ook de andere vier opgaven in te zenden om voor een prijs in aanmerking te komen. Voor elk der vijf opgaven zijn na melijk afzonderlijke prijzen be schikbaar. Maar het staat u natuur lijk vrij, bijvoorbeeld twee of alle opgaven in te zenden. Maak voor het opsturen van de oplos singten) gebruik van het inzendformu- lier. U behoeft dus niet de volledige oplossing in te zenden, doch slechts datgene wat op het formulier staat. Plak dit op een briefkaart (postzegel van 30 -rent) en vermeld linksboven op de adreszijde: 'Kerstpuzzel'. Per gezin mag slechts één oplossing (bestaande uit één tot vijf opgaven) worden inge zonden. Over de prijsvraag wordt niet gecorrespondeerd. oplossingsformulier Diagram '1': de letter E komt maal voor. Diagram '9': de letter E komt maal voor. Diagram '7': de letter E komt maal voor. Diagram '2-3': de letter E komt maal voor. Middendiagram: de letter E komt maal voor. Voor de telling komen slechts de door u ingevulde letters in aanmerking; in dien een E op de kruising van een horizontaal en een vertikaal woord staat, dan geldt dit slechts voor één maal de letter E. Uw Inzending dient uiterlijk woensdag 17 januari 1973 in het bezit te zijn van TROUW-KWARTET. Postbus 859, Am- sterdam. Kruiswoordraadsel '1' In drie vertikale rijen leest u een spreekwoord; de pijlen wijzen deze ver tikale rijen aan. Horizontaal: 5. Hieruit lepelt men; 9. Heerlijkheid van een baron; 12. Ge schikt; 13. Wangen; 15. Reeds; 16. Schaap; 17. Bevel; 19. Voetbalclub (afk); 20. Voetbalclub (afk); 22. Deel van een mast; 24. Zeuren; 26. Nuttiger; 27. Laagte tussen duinen; 28. Dansende personen; 29. Kers; 31. Straatje; 33. Weefsel; 35. Met de; 36. Koeien; 38. Kunstwerk; 40. Nieuw, in samenstellin gen; 42. Gevoelsorgaan; 44. Kippenpro- dukt; 45. Draden van; 33. horizontaal; 46. Zielsgenot; 47. Blijf op je plaats; 48. Dienaar; 50. Smoor; 51. Vragend voor naamwoord; 52. Buffet; 54. Verdwenen; 56. Verlegenheid; 57. Zoogdiertje; 59. Eerlijk; 60. Metaalverbinding; 61. Ver zoek; 63. Ingang; 65. Stremsel; 67. Duit se badplaats; 68. Bouwlanden bij een dorp; 69. Onderwijs; 71. Gaffelzeil; 74. Getal; 75. Laag; 76. Noot; 77. Vrucht; 78. Verloop 80. Meisjesnaam; 82. Plaatskaartenloket; 83. Bazige vrouw. Vertikaal: 1. Witte doek of strook; 2. Zwaardwalvis; 3. Op die tijd; 4. Nega tief; 5. Hakkelen; 6. Familielid; 7. Deel van het spreekwoord; 8. Handel; 9. Indische vogel; 10. Deel van het spreek woord; 11. Ieder; 14. Deel van het spreekwoord; 17. Pech; 18. Niet hij; 20. Jaargetijde; 21. Godin van de landbouw: 22. Zoon van Noach; 23. Vrijgevig; 24. Hoop; 25. Zelfkant; 30. Deel van het spreekwoord; 32. Deel van het spreek woord; 34. Zeer goede; 36. uitgestrekte vruchtbare vlakte; 37. Oud-wercldkam- pioen schaken; 39. Maat; 41. Familielid; 42. Moet!; 43. Grasland; 44. Boom 47. Groen; 49. Letter van het spreekwoord; 52. Onder; 53. Vacantie van een rechts college; 54. Beweren als strijd met een ander; 55. Voorspoed; 56. Geboren (afk); 58. Soort aap. 62. Deel van het spreekwoord; 64. Plus; 66. Aan het werk; 70. Vreemde munt; 71. Vrucht; 72. Leuk; 73. Voertuig; 75. Waarvan Sint Nicolaas bisschop was; 78. Open strook; 79. Deel van een schip; 80. Gelijk aan; 81. Voorzetsel. SLOTVRAAG: Hoeveel maal komt de letter 'E' in de oplossing, dus in de figuur voor? scherfjesraadsel 9 Even ter toelichting: het aan de gege ven woorddelen ontbrekende gedeelte (aangegeven door een streepje) moet in de figuur worden ingevuld. Vertikaal 1 (gegeven st-s) zou kunnen worden aan gevuld met UUR of EEL, enz. (met het gegeven woordgedeelte vormt dit het woord STUURS of STEELS, enz) en als dit juist is moet UUR of EEL enz, in de figuur worden ingevuld. Horizontaal: 5. sc-us; 8. s-uwer; 12. 1-s; 13. tr-en; 15. a-ei; 16. s-rt; 18. t-ts; 19. p- o; 21. a-sie 22. s-en; 24. ka-al; 26. b-n, 27. a-n; 28. m-ie; 29. g-te; 31. d-; 34. b-og; 35. vo-f; 37. oo-m; 38. e-1; 39. ko-f; 41. t-kje; 43. k-an; 44. h-er; 45. m-pt; 46. k-ijn; 47. m-; 48. ta-la; 50. ge-d; 52. pa-k; 54. as-naat; 55. b-ruk; 56. wer- er; 58. z-1; 59. mo-og 60. luc-; 62. tr-ijl; 64. kwa-e; 65. ge-fd; 66. bl-em; 67. B-r; 71. t-ef; 72. co-ie; 73. br-s; 74. pi-r; 76. ka-1; 78. i-nds; 79. k-nd; 81. k-er; 82. ma- 8. Vertikaal: 1. st-s; 2. tr-e; 3. sc-m; 4. sp- en; 5. be-g; 6. in-n; 7. ze-k; 9. s-p; 9. s-e: 10. me-e; 11. ko-t; 14. s-ij; 16. in-rt; 17. k-en; 19. p-meel; 20. T-an; 22. s-ep; 23. w-s; 24. i-t; 25. g-i; 30. kwa-er; 32. o-g; 33. d-; 35. st-g; 36. kl-ker; 38. ko-; 40. p- e; 41. kre-1; 42. h-oor; 43. p-ier; 49. b-er; 50. z-ek; 51. bo-cht; 52. kli-el; 53. st-ag; 55. p-ng; 57. cha-te; 61. sch-s; 63. va-or; 66. p-eur; 68. s-vo; 69.m-ter; 70. kw-ie; 71. kr-el; 75. p-ver; 76. be en; 77. 1-ig; 79. z-ar; 80. st-ds. SLOTVRAAG: Hoeveel maal komt de letter 'E' in de oplossing, dus in de figuur, voor? kryptogram in het midden Horizontaal: 3. De wolf zei verward; 'een half gram en 999 van de Romei nen'; 7. Liefde door elkaar in een geestelijke zuster vormt een zeerover uit de vroege middeleeuwen; 8. Bij het maken van een kiekje ziet men omge keerd in zijn Bargoense gezicht; 10. Het meisje van de schoenlapper; 11. Bij e~n optelling van watervlakten kan men eisen, er aan te voldoen; 12. Voetbal schoenen als onderdelen van een fiets; 13. Heeft die vogel reeds een slaghout voor een paard? 16. Het meisje heeft menie in haar kar; 18. Ach, kon men zijn lot laten verkeren, dan zou het een spel worden; 19. Dat is flink, een dreg in de thee! Ha, maar zonder mij!; 20. Duizenden jaren geleden was het nog geen pasen, ma, maar toen leefde hij juist wel; 21. Weliswaar is hij vadrig, maar hij hoort toch tot de lieden van karakter. Verticaal: 1. Zou ik u schragen als ik u ging lenen?; 2. Ook een rots in het oude testament is een steun in het leven; 3. Altijd zit een Ier om de tweeduizend; 4. Ook als van dit verblijf de lettergrepen worden verwisseld zijn ze bij elkaar; 5. Een moor op zijn kop op een halm in de race voor het betere gooi- en smijtwerk in oude films; 6. Het onmens kon helemaal om die pan komen; 7. Odol in een ton kan men niet vermijden; 9. Plaats die er niet is en toch een grens heeft; 14. Is dat werkelijk een opstootje om water?; 15. Dat is vast een vest van een gram; 16. Voor drievijfde was ie klaar met zijn grap over agenturen zonder tijd; 17. Ik heb de pé in de mode van de Duitse bromfiets. SLOTVRAAG: Hoeveel maal komt de letter 'E' in de oplossing, dus in de figuur voor? kruiswoordraadsel 7 Horizontaal: 1. Smalle straat; 5. Fami lielid; 7. Opdracht; 9. TYirkse titel; 11. Huisdier; 13. Zangstem; 15. Noot; 16. Toestel met takel; 18. Muziekinstru ment; 19. Bevatting; 21. Maat; 22. Ver laagde toon; 24. Indien; 27. Binnenste; 28. Piepzak; 30. Muziekstuk; 31. Afstam melingen; 32. Elk der getallen die tot een reeks behoren; 34. Verfstof; 35. Vangtoestel; 38. Beker; 39. Dwaas; 41. Schrijfwerktuig; 43. Hard gedeelte van brood; 47. Persoonlijk voornaamwoord; 48. Kort gedicht; 49. Geestelijke; 50. Aanduiding van afstand; 51. Herkau wend dier; 53. echtgenote; 54. Mand; 55. Europeaan; 57. Alvorens; 58. Strafwerk tuig; 60. Joodse sagefiguur; 62. In het begin; 64. Punt; 65. Wetenschappelijk ervaren; 66. Tegenvaller; 67. Door een administratie geheven rechten; 69. Be de: 71. Oude maat; 73. Geschreven par tij voor een toneelspeler; 74. Gat in het ijs; 76. Zuster; 78. Gelofte; 80. Naderen; 82. Lidwoord; 83. Toegang tot een trap: 84. Spotnaam voor een landbewoner. Vertikaal: 2. Tabbaard; 3. Getij; 4. Dwaas; 5. Voorzetsel; 6. Reeds; 8. Woe keraar; 10. Laan 12. Pastei; 14. Speel tuig; 15. Werkplaats; 17. Voertuig; 18. Soort aap; 20. Vergeving; 22. Zich in het water dompelen; 23. Geknot voor werp; 25. Bergplaats; 26. Onverzettelijk; 27. Lidwoord; 29. Engelse titel; 33. Probleem; 35. Bureau; 37. Onderwijzen; Van een onzer verslaggevers HAARLEM Wie het in de grote verscheidenheid aan nieuwsjaars- kaarten. die in de handel is. toch nog niet kan vinden, kan wellicht eens langs gaan bij het gemeente-archief in Haarlem. Daar bevindt zich een kleine maar alleraardigste verzameling nieuwjaarswensen uit het eind van de achttiende en het begin van de negentiende eeuw. Die zijn uiter aard niet te koop, maar wel te bezichtigen. Ook toen waren er al bont versierde nieuwjaarskaarten te koop. Ze waren van een kloek formaat, want de bedoe ling was, dat de verzender er een versje op sohreef. De 'beste wensen' moesten op rijm worden gezet. Het schrijven van zo'n versje was een uiterst serieuze /aak, zo kan men bij het doorbladeren van de Haarlemse verzameling leren Pe rijmelarijen getuigen allemaal van een grote deugdzaamheid en godvruch tigheid. De toespelingen op de vergan kelijkheid van het leven op aarde zijr. vele. Grapjes zijn er niet bij. Dat hoeft ook geen verwondering, want de meeste versjes zijn geschreven door kinderen, dienstmeiden en knechten, die hun ou ders of werkgevers en -geefsters het beste toewensen. Zelden vertellen de doorgaans in sierlijke letters neerge schreven versjes bijzonderheden over de verzender en aangesprokene. Grote gebeurtenissen uit het afgelopen jaar blijven onbesproken. Slechts één uitzondering vonden wij in een gedicht je uit 1797 waarin waarschijnlijk naar een epidemie wordt verwezen met de regels: Die God, die vele huisgezinnen door zinkingkoorts (om wijze reên) het vorig jaar heeft afgesneè.. Dit ontbreken van persoonlijke noten en actualiteit steunt de veronderstel ling, dat de gelegenheidsdichters en dichteressen hun inspiratie doorgaans putten uit de pennevruchten van ande ren. De meeste teksten zijn aaneenrij gingen van oliché's, enkele kennelijk geslaagd gevonden versjes komen ver schillende malen terug. In dat licht bezien krijgt men toch respect voor de manmoedige pogingen van de Haarlem mer Jan Tukker om elk jaar weer een nieuwe aanhef te bedenken. Zijn eer ste versje, dat voorkomt in de Haarlem se verzameling is van 1802. Met frisse moed begon hij toen met 'Met de aanvang van het nieuwe jaar zo wenscht de een aan de aór Veel heil, geluk en zegen' Twee jaar later had hij er duidelijk minder zin in: Ik ben genoopt door pligt Dit kinjerlijk, dit klein gedigt. Maar in 1805 moest hij al weer: Afijn kinderlijke liefden-pligt Verbint mij om dit kort gedigt Mijn waarde u op te dragen. Een jaar later wrocht hij: 'Het nieuwe jaar, dat pas begind. verpligt mij, die nog ben een kind, heden naar 't gebruik der menschen. Mocht het dan niet iedereen lukken iets eigens uit de dichtader te persen, gebrek aan ijver kan men de meesten toch niet verwijten als men op de handschriften let. Geen krul was ken nelijk teveel. Vooral de hoofdletters, waarmee alle regels beginnen, werden versierd met veel tierlantijntjes, die de leesbaarheid niet altijd bevorderen. Kinderen kregen waarschijnlijk hulp bij het vervaardigen van de sierletters, want soms is nog duidelijk te zien, dat ze eerst met potlood op het papier zijn gezet Bij de Haarlemse verzameling, die bijna geheel is samengesteld uit schenkingen van particulieren, hoort ook een voor beeldenboekje van M. Smit. Er komt geen datum in voor, maar het is waar schijnlijk wel jonger dan de rest van de collectie. Aan de o zo brave rijmela rijen van de heer Smit, waarvan hierbij enkele proeven worden gegeven be stond kennelijk wel behoefte, want zijn boeke haalde op zijn minst vijf druk ken. 'Daar op vele plaatsen de gewoonte is. hunne bloedverwanten, als ook wel goede vrienden aan wien zij vele ver- 'fez(MéVc 1 -.V ^üjHL v.-/.-. I, tn'tó "*£-v. •- (;r„è I/'-i))-•• - - "K i pligting hebben, of welke zij bijzondere hoogachting toedragen, zegenwenschen vereeren, die veelal in dichtmaat zijn geschreven geworden en deze kinderen niet in staat zijn (slechts enkelen uit gezonderd). dezelve dusdanig op eene voldoende wijze te vervaardigen zoo vindt U hieronder eenige voorbeel den. Men kan deze verzen des verkie zende ook eenigszins veranderen, naar gelang de omstandigheden zulks mogten vorderen'. Aan mijne Ouders De eersteling van 't nieuwe jaar Herinnert mij mijn kinderpligt, Om u, mij onwaardeerbaar paar Mijn Wensch te bieden (in gedicht.) Gezondheid zij uw duurzaam deel; Leef lang, gelukkig- en geheel Uw ivandel zij in eer en deugd, Zoo heilzaam voor mijn teed're jeugd. Dat u de voorspoedszon bestraal'; Dat ramp noch onheil op u daal'. Op dat ge in ongestoord genot, Mij vormen moogt, tot kind van God. En zinkt uw ligchaam in het stof, Dan vare uw ziel naar 't hemelhof! Aan eenen Vader Zou ik u geen zegen wenschen? Lieve Vader! mij zoo waard. Lees dan hier 't gevoel mijns harten Kinderlijk geopenbaard. God beicare u lang in 't leven, Zoo onschatbaar voor mijn jeugd, Nimmer moge uw heilzon tanen, Leef voor God en voor de deugd. Aan eenen Moeder Lieve Moeder Beste leidster van mijn jeugd Heel dit jaar zij u tot zegen. Voorspoed en gewenschte vreugd! Nimmer tane Uw geluk door tegenspoed; En na 't scheiden van dit leven Schenke u God het hoogste goed! Aan eenen Broeder Lieve Broeder! heel dit jaar Schenke aan u de Alzegenaar, Vlijt, gehoorzaamheid en vreugd, Tot geluk van uwe jeugd. God, die ook de kind'ren mint, Vorme u tot een deugdzaam kind. Neem uw ouders wil in acht Zoo zij eens uw sterfbed zacht. Aan eenen Grootvader en eene Grootmoeder God schenke u in uw hooge jaren, Al wat den ouderdom verheugd: Nog lang moog' Hij uw leven sparen, U leiden langs het pad der deugd. Gezondheid blijve uw vreugd vetmee- ren. En maakt den levenslast u ligt, Leer mij gestaag den weg des Heeren, En wijs mij 't pad van deugd en pligt. Aan eenen Schoolonderwijzer Uw werk tot nut voor 't algemeen Smelt' met Gods zegen steeds in een; De vorming van de teedre jeugd Blijve u tot zaligheid en vreugd. Dat en gehoorzaamheid en vlijt Der kinderen u steeds verblijd Gezondheid schenke u lusf en kracht In alles wat uw ijver tracht. Dat God nog lang uw leven spaar; Dat niets uw voorspoed evenaar. Aan onzen waardigen broodheer Een reeks van jaren schenke u God, Met vreugd en voorspoed in uw lot, Tevredenheid bij al uw daan; Gezondheid lagche u immer aan. Geen onheil perse u tranen af, Ga met blijmoedigheid naar 't graf En rust uw stof in zijnen schoot, Dan zij uw heil, daar boven groot! Uit: Verzameling van Nieuwjaars- wenschen ten dienste der Jeugd bij M. Smit te Groningen. <-V '(/M V' Hg v-v r. (r/a/r/ p '"((/n ((/(/e... J !!v - ;V:I De meeste nieuwjaarswensen werden geschreven op kaarten waarop tekeningen meestal van bijbelse taferelenals versiering waren af gedrukt. Sommigen gebruikten gewoon briefpapier en lieten de talrijke krullen aan de letters uitgroeien tot versieringen. Hierboven een voor beeld van dergelijke vlijt. Van vlijt getuigt ook het oudste handschrift uit de Haarlemse collectie (onder). De dichteres besteedde aan het handschrift niet zoveel aan dacht, maar haar voor een nieuwjaarswens lange tekst, is duidelijk wel eigen werk. a PPê- &.,./&,- PüpP&efP*"'' 3Z .ff- <4 Ui gy O**"'. f.' - .-—ft-- PI i. rru-rrf&hri 5^- ",'T v ges-tüMe. pr /J r C? HBHHVL

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 39