Nederland koopt Noors aardgas Concurrentie positie van ons land beter Blyftu gerust nogmaar even zoeken naar de beste whisky. Vat 69 wacht Inventarisatie van herstructureringsproblemen zig bedrijf bezig bedrijf bezig bedrijf Ned. fondsen in New York Nieuwe OESO-regel voor monetaire samenwerking Wall Street sluit hoger Britse krediet markt afgeroomd rROUW/KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 FINANCIËN EN ECONOMIE T29/K29 LIMBURG HOOPT OP NIEUWE TOEKOMST door Nico Kussendrager MAASTRICHT Zuid-Limburg was tot voor een paar jaar de provincie van de kolenmijnen, liet enige gebied in Nederland waar bet zwarte goud werd gedolven. De regio leefde van en doof de steenkool. De tijd is voorbij. Limburg is een herstructureringsgebied geworden, wat inhoudt dat er bezorgd over wordt gedaan, dat er regelmatig no ta's verschijnen en dat er (althans in het geval-Limburg) hoop is op een nieuwe toekomst. De kolenin- dustrie kwam rond 1900 tot ontwik keling toen de eerste mijnen in het oostelijke gebied, rond Kerkrade en Heerlen, in produktie werden geno men. Tot dat tijdstip was Limburg een overwegend agrarisch gebied met slechts één industriestad: Maas tricht. Al zeer snel leidde de mijnin dustrie tot de vestiging van grote toeleverende bedrijven en de groei van een chemische industrie, met de bouw van een nitrogeenfabriek als eerste stap. De mijnindustrie in Limburg groeide stormachtig, zij het met horten en stoten die ongeveer samenvifelen met perioden van eco nomische bloei en economische te ruggang. In 1960 bedroeg het totale aantal arbeidsplaatsen voor mannen in Limburg 170.000, waarvan 65.000 in de Oostelijke Mijnstreek. Van deze Zuidlimburgse arbeidsplaatsen kwa men er 55.000 direct of indirect voor rekening van de mijnindustrie, waarvan alleen al in de Oostelijke Mijnstreek 42.500, of 67 procent van de totale werkgelegenheid voor man nen. In die tijd was de totale Lim burgse bevolking voor 70 procent afhankelijk van de mijn en 30 pro cent van het totale inkomen werd door de mijnindustrie geleverd. De mastodont, die in 1958 zijn grootste gedaante aannam, liet weinig of geen zelfstandig leven binnen zijn bereik toe. Crisis En viel daarom des te harder toen de crisis op de Europese kolenmarkt uitbrak. Terwijl in de mijnindustrie de belangrijkste kostenfactor (lo nen) stormachtig steeg, werden olie en gas in verhouding aanmerkelijk goedkoper. In Slochteren' werd een gigantische gasbel aangeboord die de overheid zo veel en zo efficiënt mogelijk wilde gebruiken. Kolen werden uit de markt geprijsd. De conclusie kon alleen maar lui den: de Limburgse mijnen moeten dicht en liefst zo snel mogelijk. De Belgen en Fransen deden dat, maar hier ging het iets voorzichtiger. De regering wilde een geleid en gelei delijke ontwikkeling, vooral gezien de sociale consequenties. In een mo no-cultuur als Limburg op dat mo ment was zou het binnen een zeer beperkt aantal jaren verdwijnen van de kolenindustrie rampzalige gevol- Nodig Dat aanlokkelijk maken is wel nodig ook. Tot op heden is de omschake ling van Limburg achtergebleven bij de prognoses. Met name de Oostelij ke Mijnstreek blijft het zorgenkind. Tot en met vorig jaar verdwenen er 22.500 arbeidsplaatsen, waarvoor Het mijntijdperk is ten einde. Limburg zoekt naar nieuwe wegen. gen hebben gehad. 'Geen mijnslui- tingen zonder vervangende werkge legenheid', luidde daarom het devies toen de toenmalige minister van economische zakan, drs. J. M. den Uyl de mijnnota in de Heerleense Stadsschouwburg presenteerde (de cember 1965). Het is niet helemaal zo uitgekomen als toen werd verwacht. Een om schakeling als deze verloopt in de praktijk aanmerkelijk stroever dan op papier. Belangrijkste handicap was het inzetten van een economi sche recessie die eigenlijk niemand had verwacht. Aangetrokken door een door de overheid ingestelde pre mieregeling kwamen in 1966 nog 13 nieuwe bedrijven naar Limburg om voor de zo broodnodige vervangende werkgelegenheid te zorgen, in de twee jaren daarna nog iets meer, zij het met minder arbeidsplaatsen (ruim 7000 tegen 2 maal ruim 2000), maar toen was het afgelopen. Vorig jaar werd een dieptepunt bereikt met slechts 7 vestigingen die voor 385 arbeidsplaatsen zorgden. Dit jaar ziet er wat optimistischer uit: in het eerste kwartaal vestigden zich drie bedrijven met een totale vraag van 5.75 werknemers en in industriële en politieke kringen in Limburg ver luidt dat 'er naar alle waarschijn lijkheid nog eind dit jaar een aantal bedrijven met tussen de 500 en 1000 arbeidsplaatsen naar Limburg zal komen. DAF verdubbelde in Born zijn produktiecapaciteit. En dat zou tezamen meer zijn dan in de afgelo pen twee jaar is bereikt. In de oktober dit jaar verschenen Derde Mijnnota resumeert minister Langman (economische zaken) dat er sinds 1965 met behulp van de overheidspremie 75 nieuwe vestigin gen en 47 uitbreidingen zijn verwe zenlijkt met 11.480 bezette arbeid splaatsen, waarvan 3800 door oud mijnwerkers worden ingenomen. De bewindsman gaat uitbreiding en ves tiging nog aantrekkelijker maken staat in dezelfde nota door het verhogen van de premie tot 15 pro cent van de investering (nu 10 pro- - cent) met een maximum van 1,8 miljoen 1,2 miljoen). En, beloof de hij verder-, de verplaatsingsrege ling die voor het Noorden geldt wordt ook van kracht voor Limburg. slechts 10.500 (nog niet eens de helft) in de plaats kwamen. De verklaring voor het vertrek (migra tie-verlies) uit de streek en voor de snel toegenomen pendel is daarom ook niet ver te zoeken. Vooral de jongeren geven er de voorkeur aan in Duitsland te werken in plaats van in de eigen streek. Zeker 15.000 Limburgers trekken iedere dag de grens over om daar het dagelijks brood te verdienen. Juist de groep, die een belangrijke stuwende factor zou kunnen zijn, zoekt zijn heil in het buitenland. Oplossing van dit probleem is niet alleen het halen van meer werkgele genheid naar Limburg en vooral de Oostelijke Mijnstreek, maar vooral ook een betere selectie van bedrij ven die voor de premieregelingen in aanmerking komen. De nieuwe werkgelegenheid moet kwalitatief kunnen concurreren met de Duitse, wil zij aantrekkelijk zijn. Vaak nog wordt in Limburg betwij feld of de basis van de nieuwe werkgelegenheid die wordt aange trokken wel altijd even solide is. 'De gretigheid en het enthousiasme waarmee de provinciale autoriteiten armenzwaaiend nieuwe ondernemers in Zuid-Limburg verwelkomden zul len het kritisch onderscheidingsver mogen wel eens verloren hebben doen gaan', zo luidde het verwijt. Daarom moet nu worden gemikt op hoogwaardige werkgelegenheid om dat men met het aantrekken van zwakke bedrijven over een aantal jaren weer in de problemen zit. Groei 'Bij het aantrekken van nieuwe werkgelegenheid zal men nu reeds moeten inspelen op de zich aankon digende groei van de mannelijke beroepsbevolking', zo staat te lezen in de publikatie Taakstelling op eco nomisch terrein van het Economisch Technologisch Instituut Limburg (ETIL). En enkele pagina's verder: 'Industrie en diensten zullen teza men in Limburg in de komende 15 jaren moeten groeien met 92.000 arbeidsplaatsen.' De Oostelijke Mijn streek zal daarvan bijna de helft nodig hebben. Ommekeer Op een ommekeer ten goede is, ondanks de pessimistisch stemmende ontwikkelingen van de voorgaande jaren, enige kans. 'Het weer aan trekken van de conjunctuur, de gun stige geografische situatie en het de eerstkomende jaren te verwachten relatief ruime aanbod van arbeids krachten', worden in de laatste Mijnnota als lichtpuntjes genoemd. Economisch geografisch zou Lim burg het inderdaad slechter getrof fen kunnen hebben: De infrastructuur in Limburg is niet slecht. Het wegennet is uitge breid en gemoderniseerd en de schut- en vervoerscapaciteit van het Julianakanaal en de Maas is uitge breid. De weg tussen Hamburg en Parijs E 3) die dwars door Noord- Limburg loopt is zo goed als klaar en de E 9 tussen Amsterdam en Luik is tot Maastricht gereed. Ook voor trein- en luchtverkeer is Lim burg goed toegankelijk. Er is een ruim en goed gekwali ficeerd arbeidspotentieel op korte afstand van elke vestigingsplaats omdat de dichtheid van de bevol king drie maal zo hoog is als het landelijk gemiddelde. De Limburger heeft, naar altijd wordt gezegd, een positieve instelling ten opzichte van werken. Wat zware arbeid is heeft hij in de mijn wel geleerd. Potenti eel is een heel hoog percentage pen delaars bereid om weer in de eigen provincie te werken ('De Limburger is erg gehecht aan zijn gewest) maar het loonverschil met de andere kant van de grens moet niet te groot worden. Limburg heeft ook een groot aanbod van vrouwen wat met name voor de dienstverlenende sector gunstig kan zijn. Een geschie denis wat betreft vrouwenarbeid heeft Limburg echter niet, omdat men deze in de mijnindustrie niet kende. Er is een redelijk veelzijdig pa troon van al bestaande industriële en dienstverlenende instellingen waar nieuwe bedrijven van kunnen profiteren. Markten zijn nabij hoewel men bevolkingsconcentraties als IJmond en Rijnmond mist. Er zijn schier eindeloze vlakten industrieterrein die liggen te wach ten om te worden volgebouwd. Lang naar ruimte zoeken hoeft in Lim burg geen enkel nieuw bedrijf. Optimistische Limburgers weten met overtuiging uit te leggen dat hun gebied slechts aan een paar economisch geografische factoren niet voldoet: het is niet toegankelijk voor diepstekende schepen, er zijn nog geen grote bevolkingsconcentra ties en de wetenschappelijke boven bouw uit eigen regio ontbreekt nog, maar dat zal over een aantal jaren ook verleden tijd zijn. 'We zijn nog niet een echt industriële provincie, maar wat niet is kan zeker komen', zo verzekert men. Angst Tot angst en beven van een aantal Limburgers die niet helemaal ten onrechte bevreesd zijn voor aantas ting van het bronsgroen eikenhout door vuilbrakende bedrijven en ver pesting van het landschap door lelij ke industrieën. Vestiging van een tweede chemische industrie in de Schinveldse bossen is één van hun schrikbeelden. Voorstanders van een snelle economische ontwikkeling merken daartegenover op, dat een tweede industriële motor noodzake lijk is en dat dan o.a. moet worden gedacht in de richting van een kapi taalintensieve industrie als de che mische. Waar dan weer tegenover wordt gesteld dat een 'schone', ar beidsintensieve industrie nog harder nodig is. 'Limburg moet op z'n tel len passen', zo waarschuwen ze. 'Het Ruhrgebied leert dat door ondoor dachte industrialisatie vuil en stof in heuvelachtige gebieden nog ge vaarlijker en hinderlijker zijn dan elders.' Behalve het milieuprobleem rijst in herstructurerend Limburg ook een groot sociaal probleem. Niet alleen werkloosheid en vervroegde pensio nering hebben sociale consequenties, ook de omschakeling van de mijn naar de fabriek is niet altijd even glad verlopen. De mijn kent het eentonige arbeidsritme van de mo derne industrie niet. Een sociaal probleem bestaat vooral ook bij de grote groep beambten. 'Voor admini stratief personeel is de afgelopen jaren een structureel verschil tussen vraag en aanbod ontstaan. In het bijzonder de herplaatsingsmogelijk heden voor enkele categorieën mijn- beambten zijn daardoor geleidelijk geringer geworden', aldus de laatste Mijnnota. Voor eind dit jaar wordt in Limburg gerekend op zeker 2000 werkloze beambten. Verplaatsing van rijksdiensten zou vooral voor hen bijzonder welkom zijn. In de Mijnnota zijn daarover vrij vage toe zeggingen gedaan. De minister on derzoekt de mogelijkheid, zo heet het, of er binnen vier tot vijf jaar 2000 'witte boorden-arbeidsplaatsen' naar het herstructureringsgebied kunnen worden overgeplaatst. Maar daartegen is vanuit het Haagse weer verzet gerezen. Zo blijven er problemen en dat zal nog wel even duren ook. Zeker tot 1985 als, naar ver wachting van de regering, de herstructurering achter de rug zal zijn. Limburg hoopt het van harte, maar loopt niet over van vertrouwen. Toen minister An- driessen in 1960 werd gevraagd of de mijnen moesten worden gesloten antwoordde hij: 'Waar denkt u aan? Geen sprake van'. Deli BOTTERDAM Ook in het tweede halfjaar is de gang van zaken bij Deli- Maatschappij over het algemeen be ledigend geweest. Het resultaat over deze periode zal echter, evenals vorig har het geval was, niet op hetzelfde Peil liggen als dat over de eerste zes maanden van het jaar. Toen bedroeg de winst ƒ4,7 min ofwel ƒ7,46 per aandeel van 75. to het halfjaarbericht sprak Deli het vertrouwen uit dat het totale resul taat over 1972 niet bij dat over 1971 PU achterblijven, toen de winst ƒ8 ®to (ƒ12,70 per aandeel) was. Deli 'egt in een bericht dat nu een hogere laarwinst in het vooruitzicht kan wor den gesteld. Nederhorst GOUDA Nederhorst bouw heeft P°g juist dit jaar een opdracht ge hoekt voor de bouw van een omvang- r'lk projekt in Dortmund. Met deze opdracht is iets meer dan ƒ40 min Bemoeid, aldus Nederhorst. AGO AMSTERDAM AGO verzekeringen leeft in 1972 van de haar toever- «ouwde spaarpremies van verzeker den een belangrijker deel in onroe rende goederen belegd. In 1971 "ond uitbreiding plaats met jannkopen ten bedrage van 29 min Vclll Boxtel tot een totaal van ƒ189 min (balans- baarde) aan vaste eigendommen. Dit Jaar werd tot dusverre reeds per saldo 90 min geïnvesteerd. Deze investeringen betreffen niet al leen voor verhuur bestemde nieuw bouwwoningen, waarvan er in 1972 tot nu toe 374 voor bewoning gereed kwamen, doch omvatten ook een re cente aankoop van een aantal bestaan de kantoorgebouwen in Den Haag en omgeving, waarin o.m. enige overheids instellingen zijn gehuisvest. Ned. Middenstandsbank AMSTERDAM De Nederlandsche Middenstandsbank zal op 2 januari a.s. een interim dividend over het dan afgesloten boekjaar 1972 betaalbaar stellen. Deze uitkering wordt gedaan in de vorm van een keuze dividend en wel naar keuze van de aandeelhou der ƒ4,50 in contanten of ƒ2,50 in aandelen ten laste van de agioreserve. Hoewel het jaarresultaat uiteraard nog niet bekend is, staat het aldus het bestuur al wel vast dat de winst over 1972 gunstig zal zijn. De winst over het le halfjaar 1972 was 15 pet hoger dan in de overeenkomstige periode 1971. Het slotdividend zal be gin maart bij het verschijnen van het jaarverslag bekend worden gemaakt. FORD De Nederlandsche Ford Automobiel Fabriek zal op 2 januari 1973 een interim dividend van 14 pet betaal baar stellen. Over 1971 werd in totaal 10 pet uitgekeerd, tegen 34 pet over 1970. EINDHOVEN De electrotechnische aannemingsmaatschappij Nolte gaat het aandelenpakket van Van Boxtel elektrotechniek overnemen. Met Van Boxtel in Tilburg is hierover overeen stemming bereikt. Van Boxtel in Til burg is hierover overeenstemming be stemming bereikt. Van Boxtel electro- techniek is een elektrotechnisch instal latiebedrijf waar ongeveer 160 mensen werken. Tegelijkertijd heeft Turksma in Dor drecht de meerderheid verworven in Van Boxtel detailhandelsbedrijven. Turksma heeft medegedeeld de aande len van andere aandeelhouders in van Boxtel tegen gelijke koers te zullen overnemen, indien deze voor eind 1973 worden aangeboden. Het personeel van'de betrokken be drijven is op de hoogste gesteld, aldus een bericht van van Boxtel. Over de sociale gevolgen van deze overnemin gen voor het personeel, is volledige overeenstemming bereikt met de be trokken vakorganisaties, zo wordt ge zegd. Kon. Olie noteerde op 22 december S 39% (39%— Ti); Philips S 16'.—(16%—%): Unilever $45—% (4515%) en KLM $33% (33%). Opgave duPont. Giorc. Forgan. EFFECTENKOERSEN AVONDVERKEER AMSTERDAM In het telefonisch avondverkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de officiële slótkoers van gistermiddag: AKZO 72.30 (71.70), Hoogovens 84gb (83.60), Kon. Olie 120.80 (120.80). Philips 52.80gb-52.90gl (52.90), Unilever 142.50 (142.60), KLM 110.50gl (110.10). PARIJS Een Europees consortium, waarin gasbedrijven uit Duits- Land, Nederland (Gasunie), België en Frankrijk verenigd zijn, heeft met de Amerikaanse oliemaatschappij Philips een contract afgeslo ten voor de levering van een zeer grote hoeveelheid aardgas, afkom stig uit het Noorse deel (Ekofisk) van van continentale plat in de Noordzee. Productiviteit fors toegenomen DEN HAAG De concurrentiepositie van ons land is in 1972 verbe terd ondanks een loonsomstijging van 12 Va procent en de opwaarde ring van de opwaardering van de gulden in december 1971. De betere concurrentiepositie ls het gevolg van een 'forse' toeneming van de produktiviteit, aldus een economisch jaaroverzicht samengesteld door het ministerie van economische zaken. De industriële produktie is in enige bedrijfstakken, na de vertraging in 1971, weer flink toegenomen. Hier tegenover staat echter een stijging van de werkloosheid en een daling van de investeringen van het bedrijfs leven in vaste activa. De economische ontwikkeling gaf nogal een gemengd beeld te zien, zo concludeert het mi nisterie. De uitvoer steeg in de eerste tien maanden van 1972 met tien procent, terwijl de invoer selchts toenam met 2 procent. Dit had tot gevolg dat de invoer voor een 'ongekend hoog' per centage door de uitvoer werd gedekt, nl. 99 procent. Dit resultaat kwam onder meer tot stand door een verbe tering van de ruilvoet: de verhouding tussen uitvoer- en invoerprijzen ver anderd enigszins in het voordeel van Nederland. PERSONEELSBESTAND De produktiestijging heeft zich vol trokken bij een vaak nog inkrimpend personeelsbestand. Dit wijst op een sterke verhoging van de arbeidspro- duktiviteit. Een aanzienlijke vooruit gang in de produktiviteit is op zich zelf niet ongebruikelijk voor de eerste fase van een conjunctureel herstel: de invloed van inschakeling van tijdelijk ongebruikte reserves in de capaciteit doet zich dan gelden. De sterke verho ging van de produktie kan daarnaast worden toegeschreven aan rationalisa tie in het bedrijfsleven, ter verrui ming van de winstmarges, die in de voorafgaande jaren zijn geslonken. De industriële produktie met inbe grip van de aardgaswinning en de expansie bij de openbare nutsbedrij ven is in de eerste negen maanden van het nu bijna verstreken jaar met PARIJS Op 1 januari worden nieu we regels van kracht voor de monetai re samenwerking tussen regeringen en centrale banken van de landen die bij de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (OE SO) zijn aangesloten. De organisatie deelde vrijdag mee dat achttien van de drieëntwintig lidstaten overeen stemming hebben bereikt over een wisselkoers garantie voor de kassaldo's die de Centrale Banken in eikaars nationale valuta aanhouden. Ook is een nieuwe commissie voor monetaire en deviezenzaken gevormd waarin alle OESO-landen vertegen woordigd zijn. Deze regelingen komen in de plaats van de Europese monetai re overeenkomst die eind dit jaar vervalt. Aan de regeling voor de wis selkoersgaranties doen de Centrale Banken van de Verenigde Staten, Ca nada, Japan, Ierland en België-Luxem- burg mee. De Britse Centrale Bank is wel met de regeling akkoord gegaan maar doet niet mee zolang het pond sterling geen vaste wisselkoers heeft. De regeling geldt voor bedragen die een Centrale Bank op een rekening bij een andere Centrale Bank heeft staan in de valuta van deze laatste bank en die gebruikt worden als werkkapitaal. De details van de rege ling hebben de centrale banken uitge werkt. Ze zullen ook verantwoordelijk zijn voor de uitvoering, die in over eenstemming moet zijn met de richt lijnen die daarvoor in de raad van de OESO zijn aangenomen. 9 procent gestegen. De aardgasproduk- tie 24 procent) en de openbare nutsbedrijven (-f 18 procent) legden nogal wat gewicht in de schaal. Zon dert men deze sectoren uit, dan was de stijging 5 procent. Uitschieter* waren chemie en de aardolieraffina derijen met een produktiestijging van ca. 12 procent. PRODUKTIESTIJGING De metaalindustrie, de grootste tak van industriële bedrijvigheid, bracht het eerste halfjaar tot een produktie stijging van 5,5 procent. Niet alle industrietakken konden in 1972 een produktiestijging bereiken. Zo daalde de voortbrenging in de schoeisel- en kledingindustrie in de eerste 9 maan den onder invloed van de internatio nale concurrentie met ca. 7 procent. In de textielindustrie lag de produk tie in het eerste halfjaar 2 procent beneden het niveau van hetzelfde tijd vak in 1971. Ook in de lederindustrie daalde de produktie. nl. met 7,5 pro cent in de eerste 9 maanden. In de voedings- en genotmiddelenindustrie kwam de produktie in dit tijdvak bijna 2 procent boven het niveau van het vorige jaar. in de rubberindustrie 2 procent en in de papiernijverheid 2,5 procent. In de sector bouwmateria len en aardewerk gaf de produktie een daling te zien met 2 procent, een resultaat dat nauw samenhing met de ontwikkeling in de bouwnijverheid. (Advertentie) DOW JONES INDEX Indusl. Sporen Utll. Obi. Mods 20 dec. 1004.82 224.27 120.21 74.89 475.4 21 dec. 1000.00 223.15 119.28 75.07 475.6 22 dec. 1004.21 224.81118.93 74.94 lol. H. 20 dec. 18.490 19.500 1.811 515 950 21 dec. 18.290 21.240 1.849 562 948 22 dec. 12.540 18.680 1.779 846 589 Koersen in Montreal Asbestos Corp. Canada Fund. Consol Balhurst Dom Tar Chem Husky Nat. Gas Mass Ferguson Nat. Resources Shell Canada 68.13 De Franse oliemaatschappijen elf-Erap en CFP-Total, die samen met Philips en enkele andere maatschappijen het betrokken Noorse deel exploiteren, hebben in een verklaring in Parijs bekendgemaakt dat het contract de levering omvat gedurende 20 jaar van 10 tot 12 miljard kubieke meter gas per jaar voor een totaal bedrag van 11 tot 13 miljard. Het aardgas wordt via een leiding van 400 km naar Duitsland vervoerd waar het voor de helft zal worden geleverd aan Duitse kopers (Ruhrgas) en voor de andere helft aan Gaz de France (Frankrijk), Distrigaz (België) en Gasunie (Neder land). De verdeling van de tweede helft onder de genoemde bedrijven is niet bekendgemaakt. Het Europese consortium heeft het contract uiteindelijk kunnen wegka pen voor de neus van het Britse bedrijf Gas Council. De lange duur van de onderhandelingen voordat het contract een feit was (men heeft twee jaar onderhandeld) bewijst het grote economische belang van het aardgas uit' de Noordzee voor Europa. Naar verluidt wordt de tweede helft van het gas via Nederland gelijkelijk on der de Gasunie, Distriga en GAZ de France verdeeld. Met de levering zal naar verwachting in oktober 1975 worden begonnen. LONDEN De Britse overheid heeft donderdag de kredietverlening door de banken verder beperkt om de in flatie te bestrijden. De Banken kregen de opdracht voor onbepaalde tijd twee procent van de per 13 december bij hen gedeponeerde gelden renteloos bij de Bank of England te plaatsen. Daar door wordt ongeveer 3,3 miljard aan de algemene kredietverlening onttrok ken. De maatregel geldt voor alle banken en financiële instellingen die deposito's kennen, behalve die in Noord-Ierland. De helft van de plaat sing bij de centrale bank dient op 3 januari te geschieden en de andere helft op 17 januari. Op 9 november werd al een speciale regeling getrof fen waardoor één procent bij de Nati onale Bank moest worden uitgezet. NKW YORK AC'F Industries Airco Allied Chemical Alum Co of Am American Brands American Can Am Cyanamld Am Electr Power Am Meial Climax Am Motors Am Smelt C Ref Am Tel Tel Ampex Anaconda Armco Steel Atlant Richfield Beudlx Hethl Steel Boeing Burlington Ind Can Pacaflc Ry Celanese Chase Manhattan Chesap 4 Ohio R Chrysler Cities Service Colgate-Palmollva Coll Industries Commonw Edison Cons Edison Cont Can Conl Oil Curtlss Wright Curtiss Wright A Dart Ind Deere and Co Dow Chemical Du Pont EI) Eastman Kodak First Nat City 46% 46:» 18% 18 29% 29% 53% 52% 42% 42% 31'i 31% 31% 31% 29 U 29% 31% 32 li R'": HVi 18% 18% 50% 51% 23% 23% 78 77% 28% 29 '1 24% 24% 36% 36% 54 U 54% 46% 46% 38% 38% 46'. 46% 91% 91% 21 20% 37 36% 25 25% 30 30% 3S% 32% 33% 42% 143 145% 76% 76% 7S i 78% 21% 21% 30% 30% 89% 90% 62 62' i 24 24% 30% 31% 26'i 26% 386 390% 38% 38% 31% 31% 40' i 40% 56% 57% Admiral Corp 16% 16:'. Allengheiiy Pow S 23% 24 Akzona 29% 30 Am Standard 12% 13% Amsted Ind 43 43V» Balt Ohio 4%%47>.,b Bayuk Cigars Can Breweries Cerro Chadbuurn Goth Chase Select Fd Columbia Gas Cominco Cunt 'telephone Fluor Corp 5% 15% 2% 11.49 31% 24% 25% Gen Electric Gen Foods Gen Motors Gen Publ Utll Gen Tel El Getty Oil Gilette Gimbel Brothers Goodyear 1 and R Gulf Oil Illinois Centr Instlco Int Busln Mach Intern Harvester Int Nick of Can Int Paper Int Tel Tel Ling-Temco Vougl Lltlon Ind Lockheed Aircraft Marcor Martin Marietta May Dep Stores McDonnell Oougla Mobil Oil Corp Nal Biscuit Nabisco Nal Distillers Nal Gypsum Nat Steel Nat. Lead Ind. North Am Ruckw Int Bnk for Rec 99%b99%b Int Klav Frag 82% 82% Int Paper tl4) 61 60 Interspar 25.80 25.81 Kansas City Ind 41% 42 Kansas Power 29% 29 KLM 33% 33% Kroger 22% 22 Lease» 17% 17% Lone Star Cement 24% 24% Lehman 17 17% Pac Gas and El. Penn. Central Pepslcn Phelps Dodge Phillip Morris Phillips Petr Procter Gambl 37% 37% 113% 115% 42 41% 107% 108% RCA 35% 36% Republic Steel 25'i 25% Reynolds Ind 50% 51% Royal Dutch Petr 39% 39% 31% 31% 113% 113% 55% 54% 20% 20% 45% 45»'. 49% 49% 'RV. 48% Santa ft Ind. Sears Roebuck Shell Oil Southern Southern Pacific Railway Sperry Rand Stand Oil Calif Stand Oil Indiana Exxon Corp Studebaker-Worlhl Sun Oil Texas Gulf 36% 37% Texas Insl 169% 169»» Transamerlca 17% 17% Unilever Union Carbide Unl Royal Unlied Aircraft United Brands t'S Steel 45 45% 49'A 49% 15% 15% 4i 45% 11' 11% 31 31'. West Union Tel 45% 46% Westirighouse El 43% 43 Wqiilworlh 30% 31% Nat Can NY Centr A North West R N Am Phillips Co Occidental Petr 16% 16% 7% 7% 71% 71% 34% 33", Standaid Brands Tandy liniun Electr United Corps Untied Gas 55 54% 43 43% 17% 17% 9% 9% 17% 18'/, 34% 34% f Madison Fund 12 12% Western Bar

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 29