Ëxtra kerst voor mr. Van Vorden Een paar winterbloeiers fenu voor vier dagen iet piekeren maar puzzelen - door mr. G. van Vorden -45e Opgave voor de Ladderwedstrijd uivelverordening twee jaar geldig erenpyramide pnslappen in omatenhuis Franse fazant dagpecept Kruidig konijn T OITC/KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 BINNENLAND/PUZZELS T23/K23 door Henk van Halm Vanaf het einde van deze maand zal uw oog nogal eens getroffen worden door met vele kluwens van gele lintjes bloeiende maar verder nog kale struiken, dié de winters doodse tuinen een onverwachte fleur geven. Van verre zichtbaar, zoals b.v. forsy thia's, zijn ze niet de toverhaze- laars, maar iets betoverends hebben ze wel, zoals zij, ver vóór de sneeuwklokjes hebben ze wel, zoals zij, ver vóór de sneeuwklokjes en de winteraconieten in bloei komen, weer wat leven in de brouwerij brengen. Als u de gele kluwentjes van dicht bij bekijkt, blijken de lintjes te voorschijn te komen uit kluitachtige bijeen groeiende, kaneelkleurige u in deze figuur als een paard rondspringt komt u achter 's herren van Vordens overpeinzingen ik vijfentwintig jaar deze rubriek i mogen bewerken, heeft onze teke- es gemeend, daaraan een dicht- rk te moeten wijden. En, op veler verzoek, in de vorm van een paarde- sprong. In elk vakje staan twee dingen: óf twee letters, óf een letter en een een onzer verslaggevers STERDAM De Zuivelverord g 1972 (verbod bereiding van mei.. consumptiemelkprodukten met Ikvreemde vetten) is geen defini- e verordening. De verordening, onlangs kritiek uitlokte van dr. E. iker, medisch directeur van de Ne- landse Hartstichting, geldt slechts t twee jaar. In deze twee jaar zal speciale commissie (waarin zit- hebben vertegenwoordigers van ministeries van volksgezondheid en lieuhygiëne, landbouw en visserij economische zaken, en de produkt- appen voor zuivel en voor margari- vetten en olieën) de mogelijkheid f een evenwichtige regeling van de werking van melkvreemde vetten zuivelprodukten bestuderen. Vóór anuari 1974 zal deze 'Commissie Ikvreemde Vetten' advies uitbren- In onze krant van 1 december werd als de mening van dr. Dekker weerge geven dat de /uivelverordening van 1972 uitzonderingen, die voor dieet- produkten met melkvreemde vetten golden, verbiedt. Het Produktsehap voor Zuivel maakte ons er op opmerk zaam, dat alle thans reeds in de handel zijnde speciaalprodukten (waaronder de dieetprodukten vallen) door de Zuivelverordening 1972 niet zijn verboden. Maar om te voorko men, in afwachting van de studie van de Commissie Melkvreemde Vetten, dat onder de dekmantel van 'dieetvoe ding' nieuwe produkten met melk vreemde vetten in de handel worden gebracht, is de verkoop hiervan twee jaar verboden. De komende twee jaar, bieden volgens het ministerie van eco nomische zaken de tijdsruimte om een definitieve regeling tot stand te brengen. spatie, óf een letter en een teken. Als men de sprong van het paard uitvoert en daarbij alle velden éénmaal door loopt kan men van de laatste sprong weer op de eerste komen (door middel van dezelfde paardesprong uiteraard). Zo'n paard springt in één sprong één veld in horizontale of verticale rich ting, gevolgd door twee velden in vertikale of horizontale richting. Van hpt veld boven mr. van Vorden's haardos waarop wa staat kan het paard springen naar wi, naar ij, naar is, naar ar en naar t (achter de t komt een spatie op dat veld voor). Genoemde tekenares meent, dat ik hiervoor 25 punten moet geven, maar dat is wel wat él te uitbundig. Ik houd het maar op vijftien punten. Deze punten zijn bestemd voor onze doorlopende ladderwedstrijd en zij blijven geldig zodat bij inzending uw puntentotaal steeds stijgt. Eens komt dan het ogenblik, dat geen der andere deelnemers een hoger totaal heeft dan u. in welk geval u de ladderprijs wint en weer met nul punten een volgende ladderbestijging bgint. De oplossingen dienen uiterlijk 20 januari 1973 binnen te zijn bij mr. G. van Vorden, Postbus 1005, Warns- veld (niet in Vorden zoals telkens weer op het adres staat!). Op brief kaart of briefomslag dient 'Niet Pie keren maar Puzzelen' te staan, terwijl in het schrijven uw volledige naam en adres in blokletters dienen te zijn geschreven of getypt. En geeft u voor al adres en/of naamsveranderingen uitdrukkelijk op, ook als u lang gele den voor het laatst inzond?! Uw oplossingen zijn mij zeer welkom, evenals uw opmerkingen, uw eigen puzzels of andere bijdragen, terwijl ik, in ruil voor een zegeltje van 35 cent (hoe lang nog zo 'goedkoop'?), gaarne op uw vragen zal trachten te antwoorden, bijvoorbeeld op de vraag naar uw puntentotaal. En dan, puzzelaars, mijn dank voor uw voortdurende medewerking! Ik wens u allen een rijk kerstfeest (en dat is niet in gastronomische zin bedoeld) en een gelukkig en vredevol 1973 toe!. bloemknoppen. In die knoppen zit ten ze als horlogeveren opgerold, maar een paar uur winterzon zijn voldoende om ze te ontvouwen. Bin nen in de knop krijgt u dan een vierkant kelkje te zien en korte meeldraadjes die met twee klepjes openspringen. De gele lintjes zijn de kroonblaadjes van de hamamelis- bloemen, bedoeld om door hun kleur insekten aan te lokken die de bloemen moeten bestuiven. In ons land vliegen in het koude jaargetij de maaar weinig insekten, hoogstens op voorjaarsachtige dagen een paar vliegen, die inderdaad wel als de voornaamste bestuivers beschouwd worden. Bij het zien van zo'n bloeiend struikje voelt u misschien de lust opkomen er ook zo een aan te schaffen. Dan zult u moeten wach ten tot ze uitgebloeid zijn en nog geen blad hebben - tot begin maart dus. Of tot de herfst wanneer het blad pas gevallen is - oktober en november. Omdat de struik dan net uitgebloeid is, kan kopen in het voorjaar het voordeel hebben dat u hem veel goedkoper krijgt dan in de herfst. Omdat toverhazelaars langza me groeiers zijn, duurt het jaren voor de struik groot genoeg is om verkocht te worden. Ze kosten dan tussen de dertig en de veertig gul den, maar in het voorjaar ben ik eens voor een tientje geslaagd voor een struik die al twee meter hoog was. Nu zijn er verschillende soorten to verhazelaars in de handel, sommige mooier dan andere, zodat u wel moet weten wat u koopt. De bekend ste zijn de Japanse toverhazelaar (Hamamelis japonica), de zachte to verhazelaar (Hamamelis mollis) en een kruising van beide soorten (Ha mamelis X intermedia). De zachte afkomstig uit China, is de mooiste hanvamelissoort. De diepgele bloe men openen zich al eind december en geuren heerlijk. Er is ook een variëteit (H.m brevipctala) met diep oranje gekleurde kroonblaadjes, die wat minder opvalt door de meer gedempte kleur. De zachte toverha zelaar kan al als een klein struikje rijk bloeien. De Japanse toverhaze laar heeft wat sterker gekrulde kroonblaadjes, zwavelgeel met soms een oranjerode middenstreep (de va riëteit flavo-purpurascens). De Ja panse bloeit van januari tot in maart, iets eerder dan de kruising van de beide soorten die iets kleine re bloemen heeft. Deze drie soorten worden nooit ho ger dan drie meter en zelden breder De zachte toverhazelaar uit China. dan twee en zijn daarom geschikt voor middelmatig grote tuinen. Ze zijn tevreden met normale tuin grond. die niet te droog mag zijn, en groeien zowel in de volle zon als in halfschaduw. Een plek, die be schut ligt tegen koude oostenwind is aan te bevelen. Ze heten toverhazelaar naar de Witch Hazel, de Virginische toverha zelaar (Hamamelis virginiana), een Noordamgerikaanse heester waarvan de vruchten pas na een klein jaar rijp zijn, zod-at het lijkt of de struik eerst vruchten krijgt en daarna pas bloemen. Net zo iets als onze herfst tijloos dus, die aan die zelfde ei genschap zijn naam tij (de) loos te danken heeft. Die Virginische tover hazelaar is hier wel te koop, maar wordt wel zes meter hoog en even breed, past dus alleen in een heel grote tuin. Bloeien doet hij dn okto ber als er nog blad aan de takken zit, zodat de kleine bloemen niet eens opvallen. Hij wordt alleen ge plant om het in de herfst prachtig geel verkleurende blad. Tenslotte is er nog een heel bijzon der toverhazelaartje dat hier niet vaak verhandeld wordt: de voor- jaarstoverhazelaar (Hamamelis ver- nalis). uit oostelijk Noord-Amerika. waarvan de rechte kroonblaadjes in kleur variëren van donkerrood via oranje naar oranje en geel. Hij breidt zich uit door ondergrondse stengels en wordt nog geen twee meter hoog. Meer bijzonder dan echt mooi eigenlijk, want de bloe men zijn lang niet zo groot als van zijn Aziatische verwanten. De hamamelissorten heten ten on rechte hazelaar: ze zijn helemaal geen familie van onze echte haze laars, maar worden zo genoemd om dat het blad er veel op lijkt, breed hartvormig met gezaagde rand. De gewone hazelaar (Corylus avellana) bloeit ook van januari tot in het voorjaar, maar we zien de wilde vorm zelden in tuinen. Wel de kron kelhazelaar (C.Acontorta), waarvan de takken, de twijgen en zelfs het blad spiraalvormig gekronkeld zijn. Ik voor mij vind de (grote) takken in een grote vaas wel aardig, maar de struik in blad maakt de indruk ziek te zijn. Daarom zie ik liever de wilde, zoals we die in loofbossen kunnen aantreffen. Daar wordt hij een struik van wel zes meter hoog en breed, maar ik vind de gele, met een vleugje groen overtogen katjes zo aardig dat ik een klein exefnplaar in mijn tuin heb geplant. In de hoop dat hij er vele jaren over zal doen om tot een pracht exemplaar van zijn soort uit te groeien. De bruine vorm van de gewone hazelaar (C.a. purpurea) heeft dofbruin blad en is niet zo mooi als de bruine Lambertusnoot of lammertjesnoot (Corylus maxima aptropurpurea) waarvan het blad donker roodbruin is en die daarom vaak in grote tuinen wordt aangeplant. De bruine hazelaars hebben een zonnige stand plaats nodig, wil het blad die inten se kleur krijgen waarvoor men ze in zijn tuin wil hebben. Hazelaars en toverhazelaars horen niet gesnoeid te worden. De vorm van de struik wordt daar niet beter op. Wat u wel kunt doen, is een enkele bloeiende tak af te snijden en daarmee de lente in huis halen. Ze hebben niets meer nodig dan een eenvoudige vaas om volledig tot hun recht te komen. handperen II. water gr suiker >ensap (jappelmcel melk gr custardpoeder gr suiker üllesuiker gr amandelen I gember "1 de peren, halveer ze en verwij- het klokhuis. De perehelften in water met de suiker, een citroen- sletje en wat citroensap glazig ko lt De vruchten uit het vocht schep- en het citroenschilletje verwijde- Bind het .vocht met wat aange- "gd aardappelmeel. Kook een saus de halve liter mei, de custardpoe- de 40 gr. suiker en het zakje Ifllesuiker. Bak de gepelde amande- 1 met wat boter in een koekepan "dbruin. Hak de stukjes gember Stapel de peren op een glazen fcal tot een berg. Giet het gebon- vocht over de peren en doe een leelte van de vanillesaus er om- jö. Strooi de amandelen en de *ies gember over de pyramide en lf de overgebleven saus er apart oulip: Spaghetti met tomatensaus, "hommersla, perenpyramide. buslappen 'gr boter mc tomatenpuree >flook Peper W de lamslappcn in met het teen- hnoflook, de zout en wat peper. °e't de helft van de boter en braad J'n het vlees. Doe er dan de rest van de boter bij en de inhoud van het blikje tomatenpuree. Giet er dan een scheutje water bij. Doe het deksel op de pan en laat het vlees op een zacht pitje in ongeveer anderhalf uur gaarsmoren. Kijk af en toe wel en voeg zonodig nog wat water toe. Menutip: Lamslappen in tomatensaus, doperwten, gekookte aardappelen, hopjesvla. 2 fazanten 10 appels 150 gr boter 1/8 1. slagroom blik ananasstukjes zout U moet aan de poelier vragen of hij de vogels op de borst wil bedekken met een lap vers spek Op die manier is het resultaat mooier. Schil de ap pels, met een boor het kkokhuis eruit halen en de appels in schijven snij den. Bak deze in de koekepan met 50 gr boter bruin. Zorg ervoor dat ze niet stuk bakken. Leg ze op de bodem van een vuurvaste schaal of een braadpan die groot genoeg is om de twee fazanten te bevatten (één fazant is te weinig voor vier personen; twee vogels is lekker aan de ruime kant). Zout de fazanten licht en braad ze rondom bruin in de rest van de boter. Giet de braadboter op de appelschij ven en leg er de fazanten bovenop. Schenk er een glas sap uit het blikje ananas overheen en braad het vlees in een matig warme oven. Af en toe bedruipen met de jus. Haal dan de vogels uit de pan, het spek van de borsten nemen en leg ze op een schaal met de appeltjes en stukjes ananas er omheen. Meng de jus met wat licht geklopte slagroom. Pas op voor schiften. Menutip: St. Jacobsschelp (in diepvries te koop) Franse fazant, aardappelpu ree, chocolade mousse. 1 konijn 1 ui 2 paprika's 4 tomaten 3 dl bouillon rode wijn room, boter bloem, zout peper paprikapoeder Vier dagen langdurig in de keuken vertoeven is iets waar geen mens zin in heeft, zélfs al is het je vak. Daarom hoeft u natuurlijk geen ko nijn op tafel te brengen, wanneer u zich gisteren heeft uitgeleefd en uit gesloofd op de Franse fazant. U moet maar een keus doen. Hier het recept van een kruidig konijn. Vraag de poelier om het beestje in stukken te snijden. Wrijf deze in met zout en peper en paprikapoeder en haal ze door de bloem. Bak de stukken snel in boter bruin. Dan de geschilde to maten, gesnipperde ui en stukjes pa prika toevoegen. Laat dit alles even meebraden en giet er dan een glas rode wijn bij, alsmede de bouillon die simpel van blokjes is gemaakt. Laat de stukken konijn in een goed afge sloten pan in ruim een uur gaar sudderen. Maak de saus af met wat room en eventueel wat bloem. Menutip: Koninginnesoep, kruidig ko nijn. kastanjepuree, gemengde sla, vruchtenslaatje van verse vruchten. De redactie behoudt 7lch het recht voor om ter opname in deze rubriek ontvangen me ningsuitingen verkort weer te geven. BIJ publikatie wordt met dc naam van do Inzender ondertekend. Brieven kunnen wor den gezonden aan de heer Joh. C. Francken. secretaris van dc hoofdredactie van Trouw- Kwartct, Postbus 85J. Amsterdam. Kom over de brug (5) In Trouw/Kwartet van 15 dec. schrijft dr. A. van der Meiden aan alle broe ders en zusters van de gereformeerde gezindte over het niet meedoen aan de actie Kom over de Brug. Hij schrijft o.m. over ónze acties; die zijn natuurlijk voortreffelijk, maar waar om konden ze niet ondergebracht worden onder één groot geheel? Hier over hebben onze leidslieden toch heel duidelijk geschreven en hij heeft hun argumenten nog eens herhaald. Als hij daar nog andere bedoelingen achter zoekt, dan is dat zijn zaak. Ik zou er dit nog van willen zeggen; hij wil een eenheid, maar die is er niet meer. Die is in het Paradijs verloren gegaan. Daarom kun je Christus en dc duivel niet in één actie vangen. Wij houden niet zo erg van die gewelddadige acties maar gaven dit jaar al drie maal voor dit goede doel. Wij geloven in de .macht van het kleine, het kleine vuur, hoe grote hoop hout het aansteekt. De reforma torische beginselen zijn mij ook lief, schrijft dr Van der Meiden, maar hier zet ik een groot vraagteken. Als dit waar is. hoe kan hij dan zo tegen de reformatorische leiders aanschoppen? Poederoijcn Th. ten Hagen. KRUISWOORDPUZZEL Horizontaal: 1. gift, 4. bergweide, 6. gemalen schelpen, 9. Ledger (afk.), 10. kelner, 12, tijdperk, 14. uitroep, 16. ri vier in Zwitserland, 18- bekoorlijk, 20. bijrivier van de Moezel, 22. plant, 24. mededeling, 26. voegwoord, 27. mu ziekinstrument, 30. son ordre (afk.), 31. teken in de dierenriem, 32. godin van de toorn, 33. wig. 35. heidemeer- tje, 36. myth, figuur, 38. water door latend, 40. plechtige gelofte, 41. spin- new'eb, 42. internationale radio unie (afk.), 43. opstootje, 44. water in Utrecht, 46. eiland van Griekenland, 48. plaats in Gelderland, 50. spitse bek van een vogel, 52. Holl. gravin, 53. meisjesnaam, 55. rund, 57. ingedikt vruchtenmoes, 60. welaan, 61. stroop tocht, 63. verhaal, 65. water in N.-Br.. 66. oliehoudend zaad, 69. verharde huid, 70. windrichting, 71. een weinig, 73. toespraak, 75. onder andere (afk.), 76. soort gebakje, 77. deel van een boom, 78. palmboom. Verticaal: 1. koren, 2. vrachtrijder, 3. afnemend getij, 4. jongensnaam, 5. ke rel, 6. gewicht (afk.), 7. ruif (Z.N.), 8. nu, 9. livreiknecht, 11. achten, 13. ko ker, 15. dieventaal, 17. rondhout, 19. niet gekristalliseerd, 21. miereneter, 23. waterkering, 25. opening van een fuik, 28. schets, 29. melkwol, 31. oor zaak, 34. meisjesnaam, 34. huisdieren, 36. bedekking van een gebouw, 37. tijdrekening, 39. Chinees in Ind., 45. herinnering. 47. plaats in Friesland, 48. voormalige titel in Ind., 49. ver haal, 51. opslagplaats van hout (Z.N.), 53. lied, 54. afgelopen, 56. wijnsoort, 58. overschot. 59. behoeftige, 60. ont vangkamer 62. muzieknoot, 64. Assis tant Engineer (afk.), 67. Europeaan, 68. woonboot, 72. boom, 74. kinder- groet Oplossingen tot en met woensdag a.s. per briefkaart zenden aan: Trouw/ Kwartet, Postbus 859. Linksboven ver melden: Weekendpuzzel. OPLOSSING VAN VORIGE WEEK HOR.: 1. as, 3. bede, 7. ende, 10. nar, 12. kalorie, 15. snek, 17. lap 18. To, 19. den, 20. neg, 22. lee, 23. iep, 24. de, 26. negen. 28. Dr., 29 mand. 31. lente 33. si, 34. tol, 36. ma, 37. ester, 40. roes, 42. la, 43. toren, 45. Rg., 46. ram 47 hap. 48. mik, 50. nor, 51. A.P., 53. ert 55. Edom, 57. patroon, 60. ene, 61. made, 62. trek, 63. ge. VERT.: 1. Ans, 2. sander, 4. e.k., 5. dal, 6. elan. 7. er. 8. nis, 9. de, 11. reep, 13. open, 14. toe, 16. kn., 18. tent, 21. gel, 22. Lena, 23. idee, 24. da, 25. ent, 27. gems, 29. mier, 30. dor, 32. Edam, 33. stop 35. lor, 38. stap, 39. rem, 41. cg, 42. larong, 44. nier, 46 rode, 47. har, 49. krot. 50. Ne, 52. rad, 54. tor, 56. mee, 57. pa, 58. te, 59. Ne. PRUSWINNARS: De heer H. N. Deur, Voorstraat 81, Brielle; de heer M. Lagendijk. Hei manslaan 9, Wageningen; mejuffrouw J. S. M. van Eyk, P. Langendijkstraat 25 IV, Amsterdam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 23