tenault- inthult expositie autogeheimen autobiografie L Autokeus rs ge aguar XJ 6 - 2 Automaat Boekenetalage /KWARTET ZATERDAG 23 DECEMBER 1972 AOTO'S/BINNENLAND T21/K21 ter arcl Sicco de Jong i kuiy au, 'en [IJS Vlak voor de kerst al heeft Renault op de mps Elysees een unieke ex- tie geopend. Het grootste ise automerk toont hier proto- in, die eens topgeheim waren die de aanloop moesten vor- voor nieuwe modellen. Er er bij, die nooit in produktie urnen werden. De tentoonstel van de sneeuwwit gespoten otypen is niet alleen historie, gunt iedere Parijzenaar of ker van de Lichtstad een achter de schermen van de ifabricage. Een blik op het itieve genie van de ontwer- k hi rg n va latii bjji Renault-museum op de thans in verlichting gestoken Champs Ely- telt nog maar één antieke auto; erste Renault uit 1898. Er staan e plaats van de andere veteranen tien oude prototypen, waarvan een zeer verrassende vorm heb- Het lijken wel anti-stationcars frontstuur en een lage motorkap Ze zijn ontwikkeld in een poging te komen tot een com- stadsauto. 'stijlstudies' hebben veel ge il. Ze dateren uit 1957 en 1959. Dfe te waarmee werkelijk proefgere- werd, heeft een aluminium car- he en een V 8-motor, ontstaan k twee cilinderblokken van de ilinder Dauphine-motor te combi- Origineel aan dit type '900' is nniflfet luchtveringssysteem. De test ers, die met hun voeten tussen oplampen zaten, voelden zich zo '3rin een auto echter zeer onvei- daardoor slecht op hun gemak, deze reden werd het project 990 t voltooid. lijkertijd in 1958, zo staat ïgeven ontwikkelde Renault al j] model met ongeveer de contouren de huidige Renault 16: met in aflopende achterzijde. Van die is ook een Coupé-variant op de sitie te zien, die het om redenen te hoge produktiekosten nooit aid heeft. Verder zijn er voorlo- van de R6, R12 en de R15-17, van de coupé RAG-Renault-Alpi- ordini vijf jaar vooruitliep op pnel efinitieve komst van een Renault- c C1|é-serie 'n de vorm van de 15 en idynamica en ruimte is de combi- waarnaar de constructeurs van ault duidelijk gestreefd hebben. 962 werd een auto ontworpen met vooropgezette doel dit model al leen voor aërodynamische tests te ge bruiken. Aan die tests dankt deze C 15 zijn naam Cx is de luchtstromings coëfficiënt welke 0.15 bedroeg. Met een 1100 cc Dauphine-motor reed de Cxl5 een top van 154.4 km per uur bij welke snelheid een benzineverbruik van slechts 1 op 13 werd geregistreerd tegen 1 op 9.5 voor de lichtere Daup- hine, die slechts aan de 144.5 km per uur kwam. Aërodynamica is niet slechts een kwestie van het front van een auto, maar in niet mindere mate van de achterzijde. Zo blijkt ook uit een maquette van de windtunnel, die op de Parijse expositie te zien is. Er staan tevens schaalmodellen van ont werpen voor contouren van carrosse rieën, die voor proeven met luchtstro mingen 'fluisterij' of 'blaaswerk' op z'n Frans gebruikt zijn. Renault heeft een speciaal comparti ment gebouwd met stoelen om de 'bewoonbaarheid' van het auto-inte- •d eefi im |dlg a itei onl 1. za Be en stijl kenmerken de snelle ««pi van het Engelse merk Jaguar. De FF "fcen heeft een allure van sportieve een fraaie aërodynamische en klassieke vormgeving en beschikt een opmerkelijke combinatie aan ifort en rij-eigenschappen. Door prijs is dit Britse model natuur- exclusief de varianten komen sen de 30 en 40 mille maar toch den er in Nederland jaarlijks nog J110 sen de 150 en 200 Jaguars gekocht, [en nog geen tien Rolls Royces en itley's uit het land van de exclusie- merken. veertig jaar oude fabriek te Con- 'try, die sinds 1968 deel uitmaakt het British Leyland-concern, maar altijd onder supervisie van op- fer Sir William Lyons staat, twee merken en twee typen, merken, Daimler en Jaguar, heb- i dezelfde auto's, waarbij een Jagu- XJ6 omgedoopt wordt in Daimler 'ereign met een paar detailwijzigin- bot! tweede model, de sportwagen uT>'Pe. wordt alleen als Jaguar ge- »'d en is vooral een succes op de erikaanse markt. Jaguar XJ 6 heeft dit jaar nog een •ant gekregen, namelijk de XJ12, elfde wagen, maar dan met twaalf- nder motor. Daarmee is Jaguar de Sa 'ge fabriek ter wereld, die twaalfci- for personenwagens bouwt. De be llende twaalfcilinder heeft een mo- Lanjmhoud van 5.3 liter tegen 2.8 liter 1-2 liter voor de zescilinder-versies ji hetzelfde model, welke versies 'Je een dubbele carburateur heb- D.Wij reden hiervan de 4.2 Auto- Bt, die in prijs de 40 mille zeer ZD' nadert en er met een paar ösoires zoals onontbeerlijke hterruitverwarming overheen it. Over die automaat, een Borg •hier, niets dan lof: een zeer soepe schakeling. Wat de 175 pk motor foft, dat die met 4.2 liter inhoud ■••t< iedere snelheid in de kortste ke- [JJj i laat zien over formidabele reser- te beschikken, behoeft geen verba- De topsnelheid ligt omstreeks de km. per uur. 'cnmin zal het verwondering wek- n. dat de fraaie Jaguar een slokop net een benzineverbruik van 1 op 1 op 7, waarbij we voortracend op autoroute Parijs-Rijssel wel aan de op 5 kwamen en de indruk kregen Lf 1 je de benzinemeter kon zien te- III "Slopen. Maar goed, dat weet je als geld hebt om zo'n wagen te kopen, mt de Jaguar heeft ook maar liefst ^e benzinetanks, elk van goed 50 Jaguar vraagt om snel rijden. Het dan ook een bij uitstek geschikte "gen voor grote buitenlandse reizen. Het fraaie front van de Jaguar XJ 6 Saloon. De wegligging blijkt immers bij zeer hoge snelheden perfect. Onder die omstandigheden waardeert men ook pas ten volle het uitmuntende com fort: zowel het zitcomfort als de ve ring van de automobiel. Passagiers hebben achterin een eigen ventilatie- en verwarmingsregeling. Een aanmerking je vindt altijd wel iets namelijk de handrem, die wat klein en enigszins onzuiver in de bediening is. Parkeren is overigens met deze slee van 4.82 meter lengte zeer gemakkelijk, als de auto maar past. Dank zij de prima stuurbekrach tiging laat de Jaguar zich in een wip tussen andere wagens langs de stoep rand zetten en ook het manoevreren in de stad lijkt moeilijker dan het is. De Jaguar XJ6 staat en rijdt op speciale Dunlop-sportbanden. De schijfremmen werken alweer uitstekend en het rempedaal is uiter aard bekrachtigd. Men kan op deze grote dure auto ook uit oogpunt van veiligheid rekenen. De ruimte is dank zij de forse lengte overal terug te vinden: onder de mo torkap, waar plaats genoeg was voor de twaalfcilinder motor, onder de ba- gageklep. waar een niet al te hoge maar wei lange en brede kofferruimte schuilgaat, en in het interieiur, waar men vorstelijk zit. Deze toch wel grandioze automobiel heeft in alle opzichten een karakteris tiek om van te genieten. De afwer king is van extreem goede kwaliteit. In Coventry zagen we dat de carrosse rie niet alleen gespoten wordt, maar ook de gehele auto na de assemblage nog eens een keer afgeplakt en spuit- beurt kreeg. Typerend Brits is het smaakvoll notenhouten dashboard met veel ronde metertjes, maar liefst tien knoppen op een rijtje en een gesoigneerd dashboardkastje met een spiegeltje 'pour madame' of eigenlijk 'for mylady'. ZES ODEN AAN DE NACHTBRAKERS Zestig vrachtwagens rijden elke nacht door het land om honderd duizenden lezers in steden en ge huchten hun ochtendblad te be zorgen. In deze donkere winter tijd met zijn onzekere weersom standigheden is er wel reden om extra aan onze chauffeurs te den ken. Het zijn beste rijders, maar ja Onze lezers hebben wel erg spon taan gereageerd, toen we ze op 9 december uitnodigden, eens een ode aan deze nachtbrakers te wij den. Het was net Sinterklaas ge weest, en het te-dum te-dum te- dum van onze nationale rijmwoe- de zat velen nog in het bloed. Een stroom gedichten begon ons toe te vloeien: sonnetten en puntdich ten, kwatrijnen en acrostichons, en vrijer vormen, alle vol lof en goede wensen. De kunstredactie heeft zes verzen uitgekozen, die we naar belofte met een boekenbon belonen. (Een van de bekroonde gedichten be vat ook kritiek op de inhoud van de krant; ook dat waarderen wij de hoofdredacteur hoopt er t.z.t. op te reageren) Vandaag drukken we de zes be loonde lofgedichten af. Met onze dank aan alle inzenders, die zo terecht chauffeurs, agenten, be zorgers en alle andere nachtwer kers van de krant een hart onder de riem staken. DE DIRECTIE Rijden met kranten, dat kan ook betekenen: overladen in sneeuw en kou De expositie van de nooit-geziene Renaults te Parijs: links de voor loper van de huidige Renault 6. rieur uit te proberen. De positie van de stoelen in de beschikbare ruimte moet immers uit oogpunt van comfor- optimaal zijn. Er werden dus proeven genomen met lange mensen en kleine met dunnen en met dikken. Ook dit 'zit-model is nu in Parijs te bezichti gen. Hoe een auto tot stand komt is eigen lijk het onderwerp van de tentoonstel ling 'Ces Renault que vous n'avez jamais vues' die Renaults die u nog nooit gezien heeft. Een tentoonstel ling zoals nog nooit eerder gehouden werd in die in Frankrijk waar de gehele bevolking nu eenmaal een beetje autogek is, zeker een succes zal worden. Twee maanden lang duurt de expositie. De bezoekers kunnen daar toe terecht boven de befaamde Pub Renault, die temidden van de auto's een genoeglijke treincoupésfeer heeft en waar de prijzen stevig zijn, maar de consumpties niet minder. En ook dat spreekt de Fransen aan. Onwetend wat er zoal gebeurt in de nachten zitten we 's ochtends met ongeduld te wachten of ze onze editie van Trouw nog niet brachten chauffeurs rijden zwoegend langs Hollandse grachten elke nacht zwermen er zestig karrevrachten let wel: met een spoorboek op eigen krachten van honderd pagina's, wie zou dat nu verwachten? het hele land wordt gekruist, 't is meestal jachten fouten komen niet op in hun gedachten voor een krats een 'pocket', waar we vroeger om lachten in dagbladformaat, is dat niet te achten? Hilversum Mevr. T. Beks-Pluljter In vroeger jaren zelf gelopen met Nieuwe Haagse, dag aan dag, nu in de 'oude dag' geniet ik van: zo uit bed: het ochtendblad. Uit de praktijk kan ik dus spreken hoe fijn het was dat altijd weer de bundels kranten arriveerden per auto, en dan ging ik weer en had ik soms een lekke band een hulp was altijd bij de hand. Daarom een loflied op de mensen die altijd snel en accuraat vervullen onze eerste wensen: Een krant vol nieuws en góede praat. Gaat u zo door en blijf paraat! Maasland Mevr. R. Slierendrecht (Advertentie) In het kort: aantal cilinders: 6; cilin derinhoud: 4235 cc; maximum-vermo gen: 175 DIN-pk; pk per 100 kg: 11.2 topsnelheid: 190 km per uur; benzine verbruik 1 op 5 a 1 op 7; inhoud benzinetanks: 104.5 liter; remmen: schijfremmen rondom met servo-be- krachtiging en reinkrachtbegrenzer; gordels: driepuntsgordels met druk knopsluiting; leeg gewicht: 1562 kg; lengte, 4.81 meter; breedte: 1.77 me ter; hoogte: 1.34 meter; prijs incl. BTW: ƒ38.042,- incl overdrive, ƒ1.000 meer voor de Automaat (voornaamste extra: airconditioning: ƒ3.939). ANWB-Consumentenbond: hoofdsteun hoog houden Hoofsteunen moeten vooral niet te laag op autostoelen afgesteld worden. Deze steunen, die dienen voor de veiligheid, leveren de autofabrieken vaak al dan niet in standaarduit voering maar er zijn ook speciale hoofdsteunmerken. Hiernaar hebben ANWB en Consumentenbond een on derzoek ingesteld. Het nut van hoofdsteunen is, aldus beide bonden, dat letsel aan halswer vels of hersenen voorkomen kan wor den als de steunen maar hoog genoeg staan. Dit is gebleken bij botsproeven. Van negen losse steunen is de De- mury Secura Matic de beste voor lage stoelen en voldoen ook de Almotex SKV 22 en de Kamei 1-5315 goed. Voor de VW-kever is de beste hoofd steun die van VW zelf. De Coenen Bellauto en Hodi Universal komen er in de beoordeling matig van af; de Van de Bcrgh 310, Almotex SKV-FC (ƒ15,-) en de Cabiel Brevetto blijken een slechte beveiliging te bieden. JAGUAR DEALERS O.A. TE: Voor Brits vakmanschap, Engels vernuft, prestatie en prestige, real sport, kortom van Mini tot Maxi, van Triumph tot Jaguar ED. KIMMAN CO. B.V. Stadhouderskade 100-101, A'dam, 020-790975/790964; Zijlweg 35, Haarlem, 023-326555. Austin - Triumph - Jaguar - Mini - Morris - M.G. - Rover Ook voor tax-free verkoop. GRONINGEN: CASPERS AUTOBEDRIJF Coehoornsingel 36 Tel. 050-129014 DEN HAAG: STOKVIS - AUTO N.V. Koninginnegracht 36 G - hoek Javastraat Tel. 070-639944 of 603461 Parkstraat 24 Tel. 070-607906 ROTTERDAM: Weena 178 Tel. 010-121683 Wolphaertsbocht 186 Tel. 010-848255 HEERENVEEN: AUTOBEDRIJF „GARAGE VRIESEMA" Schans 1, Postbus 72 Tel. 05130-22581 HILVERSUM: AUTOMOBIELBEDRIJF J. KROYMANS Soestdijkerstraatweg 66 Tel. 02150-46306 Jaguar -en Rover-dealer voor het Gooi SLIEDRECHT: AUTOBEDRIJF LANSER Rivierdijk 765 Tel. 01840-2322 Dealer voor Alblasserwaard TERNEUZEN: GARAGE R. R. VISSER Parkeerterrein Postbus 17 - Tel. 01150-7900 VLISSINGEN: DE MUYNCK'S AUTOHUIS Paul Krugerstraat 237 Tel. 011844018 MIDDELBURG: Poelendaeleweg 22 Tel. 011804867 'De wolfman' samengesteld door Mu riel Gardiner. Uitg. Ambo te Biltho- ven. 407 blz. Prijs 25,— Wolfman, een nog steeds levende Rus sische emigrant, is in de psychoanaly tische literatuur een uniek geval: Hij werd niet alleen behandeld door Freud en Brunswick, maar hij is ook de enige patiënt die van zijn kinder jaren tot op hoge leeftijd werd geob serveerd en beschreven. Dit unieke boek bevat niet alleen de autobiogra fie van Wolfman hij beschrijft onder andere zijn herinneringen aan Freud maar ook de psychoanalyti sche beschouwingen, die Freud en Brunswick aan hem wijdden. Anna Freud de dochter van de Weense meester schreef het voorwoord, de uitgave werd gereed gemaakt en van aanvullende hoofdstukken en aanteke ningen voorzien door Muriel Gardi ner. Het verslag dat Freud schreef over de vier jaren durende behandeling staat bekend als een van de meest door wrochte en belangrijkste van alle ziek tegeschiedenissen die hij schreef. Dit fascinerende verslag werd voor dit boek overgenomen uit 'Aus der Ge- schichte einer Infantilen Neurose'. Voor Wolfman hij ontleent deze naam aan zijn infantiele angst voor wolven betekende de ontmoeting met Freud een keerpunt in zijn leven. Hoewel hij min of meer depressief is gebleven heeft de psychoanalyse van Freud hen behoed voor een gefrus treerd bestaan. Wolfman zelf heeft dat althans zo ervaren. De bundeling van de memoires van Wolfman, zijn herinneringen aan Freud, de psycho analytische beschouwingen, de be schrijvingen, ontleend aan zoveel bronnen, bieden niet alleen een boei end levensverhaal, maar de lezer ook de leek wordt ook in staat gesteld zich een inzicht te verwerven in werkwijze en mogelijkheden van de psycho-analyse. Asher Barash De brouwerij. Uitga ve: Kosmos, Amsterdam-Antwerpen. Prijs: 14,90 De schrijver, die z'n jeugd in Polen heeft beleefd en al op jeugdige leef tijd in het Hebreeuws begon te schrij ven, heeft het wel en wee van een joodse gemeenschap in Galicië om streeks de eeuwwisseling te boek ge steld. He<t verhaal is gesitueerd rond om een brouwerij, de eigenaresse Hanna Aberdam en vele andere kleurrijke figuren. De trefzeker heid waarmee de auteur het ortho doxe joodse leven en daarbij de fol klore van een nauwelijks meer her kenbare levensstijl karakteriseert, Als k 's morgens vroeg, nadat mijn vrouw ons bed hervond met dagblad Trouw, me moeizaam opricht en nog mat iets stamel van 'mij óók een blad' en nieuws van gisteravond laat daarin al weer te lezen staat dan denk ik dikwijls, werk'lijk waar: 'hoe krijgen ze dat voor elkaar?' 'k Heb diep respect voor journalisten, voor fotografen en typisten, voor mensen in de drukkerij en voor de hordenloop naar mij. Voor dag en dauw steeds in de bus. Mijn pet af, lui, voor zó een klus! Bij deze zondags-rijmerij geen nieuwe abonnee van mij. In plaats daarvan heb ik vandaag aan u, redactie, wél een vraag. Bij menig geestverwant en vrind is Trouw al lang niet meer bemind; ze zeggen: Trouw wordt me te rood!' In een kerkblad ('k sluit het hierbij in) lees ik een vraag, in deze zin: 'Waarom staat Bies in Trouw voor gek en zit Bas zogezegd op spek?' Ik ben in politiek niet sterk, ik zit met Bas in éne kerk maar, als ik voor le Kamer kies, maak ik het vakje rood voor Bies. Ben ik te stom om krant te lezen? Of zou ik al vergiftigd wezen? Daarom wil ik u vragen slechts: Is Trouw nou links of is Trouw rechts? Dat is wel een goed idee als aanvulling op puzzelmee: met de nieuwe hoofdredactie komt ook de directie in actie; voor de bezorgers alle lof zij schieten wel uat de slof; het is en blijft beslist een feit ons blad komt elke dag op tijd; op fouten wel de vinger gelegd maar ook het goede moet gezegd; nieuwe abonnees, die komen wel daarvoor trekken lezers aan de bel; in veertien regels kort gezegd en aan de TROUW-en voorgelegd. Assen Driewerf HULDE stoer mannen. Van ons trouwe 'TROUW-KWARTET', Als gij uitzwermt langs de velden, Dan ligt iedereen in bed. Voerend langs de duistre wegen, Een enorme kranten-vracht Jadat noem ik een 'PRESTATIE' Stalen ruiters van de nacht! 't Is een lierdicht, waarde Heren En voor u een VREUGDE-KLANK Want ons Nederlandse Volksdeel, Brengt u daarvoor HARTELIJK DANK! Doesburg L. Westera Als trein en tram gestopt zijn, De post ligt op één oor, Dan rukken zestig wagens uit, En gaan heel Nederland door. Die wagens met bemanning Vervoeren Trouw-Kwartet, Een arbeid waar de lezer Ternauwernood op let Maar deze wakkere knapen, Dag in dag uit op tijd, Bezorgen 't geestelijk voedsel, Als toespijs bij 't ontbijt. En daarvoor mannen, hulde!! En diepe dank gebracht! Ook blij dat de Directie zo over jullie dacht. Rotterdam A. Groenendijk maakt deze roman tot een bijzondere ervaring. De figuren met wie hij de lezer in kennis brengt, zijn stuk voor stuk uiterst schilderachtig, zonder ook maar een ogenblik onecht te zijn. De dagelijkse strijd om het bestaan van kleine mensen domineert in wat men bijna een epos van levenskunst kan noemen. Boven alles rijst Hanna Aber dam uit, de stammoeder van genera ties, die op haar levensavond meer dan één schaduw ziet vallen. 'De Brouwerij' vraagt om zorgvuldige le zing, iedere pagina wekt een glimlach hetzij van droefenis dan wel van klei ne blijdschap. Een prachtig verhaal over joodse families, in een gemeen schap, zo verscheiden als de riten van het oude geloof, in een dromerig Pools stadje, en onwaarschijnlijk léng geleden. Rfs

Nieuwe Leidsche Courant | 1972 | | pagina 21